VJissingsche Courant Breskensche Courant Stadsnieuws Vlissingen „Kpnin^Ln Cmna „Prinses Tbeatrix" EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 125 DINSDAG 30 MEI 1 939 Abonnementsprijs: 1? cL per week ot J 2.20 per kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, Iedere regel meer 25 cent By abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratia Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr„ Bureaux VValstr. 58-60. TeL 10 (2 lijnen). Giro No.66287. Eigen kantoren te:Breskens, Dorpsstraat, TeL21; Oost- en W est-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 85 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Pinkstervreugde en -leed. De Pinksterdagen zijn niet geworden wat velen gehoopt hadden. Het stralend mooie zomerweer heeft ons juist diè dagen in den steek gelaten. Het is droog gebleven maar daarmede is alles dan ook gezegd. De wind was dikwijls beslist guur zoodat de temperatuur in het algemeen niet uit lokte tot baden, zwemmen en droomerig luieren. Niettemin zijn duizenden op de been ge weest. Hotels, pensions en café's hebben goede zaken gedaan. En hetzelfde geldt voor de vervoermiddelen die stroomen dagjesmenschen naar hier en elders ge bracht hebben. Spoorwegen, autobussen (de eerste vooral) hadden het zeer druk. Het aantal particuliere auto's, motorrijwielen en fietsen was bijzonder groot. Ook de booten voegden hun portie brj de bezoekers van ons eiland, dat gedurende de Pinkster dagen over gebrek aan belangstelling niet te klagen heefb gehad. Natuurlijk trokken de Vlissingsche boulevards en het fraaie uitzicht op zee, niet in de laatste plaats de aandacht. De grootste ploeg, die Zondag werd waargenomen, was wel het gezelschap van 360 leden met hun familieleden van een organisatie van spoorwegpersoneel in En geland. Zij waren naar Oostende overgesto ken en kwamen nu met Belgische touring cars naar Walcheren. Hoe druk het was. Het zijn voor de menschen die hun werk bij de verschillende vervoermiddelen vinden, drukke dagen geweest. Op het station be gon het reeds Zaterdagmiddag. Alle ver trekkende en binnenkomende treinen waren druk bezet. Zoo was het ook Zondag en vooral gisteravond het geval. In vergelij king met het vorig jaar is er aanmerkelijk meer per trein gereisd. Er zijn thans bijv. 3200 personen alhier aangekomen, tegen 2500 in 1938, aldus een vermeerdering van 28 De cijfers van het aantal vertrokken personen zijn vrijwel gelijkluidend. Ook üc provinciale veerdiensten hebben goede dag-en gemaakt. Op de lijn Vlissin- gen-Breskens heefb de ferryboot enkele extradiensten moeten uitvoeren, daar het niet mogelijk was alle auto's tegelijk te vervoeren op de gewone diensten. Des mor gens was dit het geval van Breskens naar Vlissingen en des middags in tegenoverge stelde richting. Velen hebben Maandag ook gebruik gemaakt van de goedkoope reisgelegenheid per provinciale boot van en naar T-smeuzen. Voorts bracht de speciaal hiervoor gecharterde provinciale boot „Luc- tor et Emergo" 510 personen uit Gent naar Vlissingen, die een bezoek aan onze ge meente en Middelburg hebben gebracht, 's Zondags arriveerde een Belgisch-s ple zierboot met talrijke Zuiderburen. Natuurlijk heeft de electrische tram weer talrijke passagiers te vervoeren gehad, ter wijl dit vandaag met Pinksteren-drie nog wel wederom het geval zal zijn. Alhoewel het weer nu niet zoo bijster gunstig was, hebben ook velen een uit stapje naar Zoutelande, Domburg of Oost- kapelle gemaakt. De bussen van de Stoom tram Walcheren zaten zoodoende herhaal delijk vol, voornamelijk op 2-en Pinkster dag. Voor het vervoer van de plm. 2500 passagiers, moesten telkens 3 A 4 bussen achter de dienstbus uit Vlissingen en Mid delburg rijden om de menschenstroom te kunnen verwerken. Het badbedrijf. Het badseizoen is geopend. Vroolijk klap peren de vlaggen in den straffen wind. Men kan weer naar hartelust zonnen en baden of heerlijk luieren in een gemakkelijke strandstoel. Maar voor deze zomersche ge noegens is het weer een factor van betee- kenis. De koude noordenwind is dan ook oorzaak geweest dat het bezoek aan het badstrand gedurende d-e Pinksterdagen niet groot is geweest. Toch hebben verschillen de personen hun kennismaking met het zilte nat hernieuwd. Op den openingsdag (Zaterdag) zijn er 42 baden genomen, eersten Pinksterdag 8 en tweeden Pinkster dag 28. Vorig jaar bedroeg het aantal op de eerste drie dagen,- nssp. 9, 48 en 69. Ook de E.H.B.O.-post is weer» in gereed heid gebracht, al zal deze voorloopig alleen geopend zijn des Zondags, Woensdags- en Veel lust om lang op het strand te ver toeven hadden de baders nog niet, zoodat bet strand het grootste gedeelte van den dag verlaten lag. Het strandstoelenterrein heeft echter drukker bezoek gehad. Vooral gisteren had den velen een plaatsje in het zand opge zocht Voor de jeugd heeft het strand al tijd groote aantrekkingskracht, en zij was er dan ook al spoedig bij om kousen en schoenen uit te trekken en te gaan „pootje baden". Wij zagen echter ook ouderen, die voor de jeugd niet onder wilden doen en eveneens, hoewel nog wat aarzelend, met de voeten het water ingingen. Hieruit blijkt dat het zóó frisch niet kan zijn of groot en klein vindt op het strand zgn vermaak. Wanneer men uit den wind in het zon netje zat was het beslist goed op het strand en velen hebben hier dan ook van geprofiteerd. Ook de zitjes op de winkel galerij hebben goed te doen gehad. Het Pinksterleed heeft zich helaas niet gepaald tot het feit, dat het weer wat te gengevallen is. Het aantal verkeersonge vallen, waaronder verschillende van ernsti- gen aard, was zeer grootwij verwijzen hiervoor naar onze rubriek „gemengd nieuws". De V.R.B. opent het waterwerk seizoen. Vei'gezeld van zijn echtgenoote, heeft de brigade-voorzitter, dr. A. Staverman, Zater dagmiddag in tegenwoordigheid van be- stuurs- en brigadeleden op de „A. J. Meijerink", welk schoolschip zijn zomer- plaats in het Kanaal door Walcheren we der heeft ingenomen, het waterwerkseizoen officieel geopend. In zijn korte toespraak memoreerde dr. Staverman het vele winterwerk door den heer P. C. M. van Anraad en zijn helpers verricht, waardoor het zwemschip wederom perfect in orde is en legde er den nadruk op, dat de brigadeleden bij hun oefeningen zich allereerst in dienst moeten stellen van de humaniteit en daarna den resteerenden tgd kunnen wijden aan sport en spel. Spr. hoopte, dat het zomerseizoen, hetwelk veel inspanning en oefening der leden vergt, in vreugde zal mogen verstrijken en bekroond zal mogen worden met succcesvolle exa mens, welke de leden in het bezit stellen van de begeerde diploma's. Daarop over handigde dr. Staverman diploma B van den N.B.R.D. aan mej. Nell van der Kooij, die het vorige jaar reeds met goed gevolg het practische deel had afgelegd en nu door het slagen voor verpleegster automa tisch voldaan heeft aan de medische eischen (applaus). Vervolgens schonk de voorzitter de brigade een polo-bal, tenein de na afloop van de oefeningen in het vaardigheid- en uithoudingsvermogen aan- kweekende balspel het nuttige met het aangename te kunnen vereenigen (instem ming). Daarna werd thee met gebak geserveerd, terwijl verschillende dames en heeren we der voor het eerst van de „A. J. Meije rink" af het 63 graden metende natte ele ment kozen, waarmede zij nog steeds ver trouwd bleken te zijn. Paviljoen „Intime". Sinds Zaterdag heeft in dit gezellige etablissement aan onzen onvolprezen Bou levard een band, luisterende naar den naam van „Henk van Otterloo en zijn Show artists",, zijn tenten opgeslagen en daarmede is ook in deze ontspannings gelegenheid het zomerseizoen begonnen. Heb 6 personen tellende ensemble, dat ste vig in de bloemetjes was gezet, had reeds den eersten avond het vereischte contact met het publiek en droeg er met zijn sug gestieve, rhythmische jazz-muziek zorg voor, dat de goed opgekomen danslustigen niets te kort kwamen, terwijl de liedjes van de lady-crooner Faie Miller eveneens in den smaak vielen. De ijverige directie van „Intime", die geen middel onbeproefd laat om haar in richting zoo intiem mogelijk te maken thans is het podium opnieuw aangekleed, zoodat de band in een bijzonder-warm-aan- doend-hoekje in cyclaam-tint zetelt heeft in het genre van deze band een gelukkigen greep gedaan. Wij vernamen, dat het in de bedoeling ligt op de meer „kalme" trj- den van de week concertmuziek ten ge hoor e te brengen, waardoor alsdan den niet dansenden bezoekers een rustig, pret tig zitje verzekerd is. O. Vernielde auto langs den weg gevonden. Vannacht om drie uur werd de politie door een burger gewaarschuwd, dat op den Nieuwen Vlissingschen weg, ongeveer 300 M. van de Keersluis, een auto onbeheerd langs den weg stond. Toen de politie een onderzoek instelde, bleek haar dat een auto van een der alhier wonende garagehouders vermoedelijk in aanraking was geweest met een langs den weg staand paaltje en waarschijnlijk daarbij over den kop was geslagen en later weer recht gezet. De voorspatborden en de motorkap waren ge heel vernield. Er bleek zich echter niemand meer in den wagen te bevinden, terwijl van een persoonlijk ongeluk niets is vernomen. De politie zet het onderzoek voort. I De niéuwerihotorschepèiri voor den DAGDIENST VLISSJNGEN-HARWICH v.v. derf/lAATSCHAPPIJ „ZEELAND" komen JUNI resp. JULI a.s. in de vaart Ontspanningsavond voor de militairen. Den manschappen van de kust-, infante rie- en luchtdoelbataljons, die door de bui tengewone maatregelen in militairen dienst zgn, is Zaterdagavond in het Concertge bouw door de amusementsvereeniging „Kunst na Arbeid" een genoeglijke avond aangeboden. Naast de vele dienstplichtigen waren mede aanwezig de kapiteins Mulder, Geelhoed, Louwerse en Sliepenbeek. Ook de eere-voorzitter der vereeniging, de heer K. van Everdingen, gaf blijk van zijn belang stelling. De voorzitter, de heer J. P. van Gelde ren noemde het in zijn openingswoord een genoegen dezen avond aan de dienstplichti gen te mogen aanbieden, want reeds in September van het vorige jaar is tusschen de militairen en het personeel der S.H.V. een vriendschapsband ontstaan. In het aardige openingsnummer, dat hierop volgde, vertelde een uit een groote schelp te voorschijn komende jongedame „een klein beetje" van hetgeen op deze bijeenkomst zou worden gepresenteerd. Zij wenschte allen een „reuzen avond vol ple zier." Nadat de humorist Kees de Ruyter met eenige liedjes de stemming er in had ge bracht, heeft hij zich verder bepaald tot het op vlotte wijze aankondigen van de verschillende nummers. Vervolgens werd een afwisselend pro gramma afgewerkt. Het eerste gedeelte bevatte eenige nummertjes, die nu niet be paald op hoog peil stonden. Het verheugt ons echter hier aan te kunnen toevoegen, dat wij voor hetgeen verder opgevoerd werd, niets dan lof hebben. Van leder num mer had men iets bijzonders gemaakt, hetzij door fraaie costumeering, hetzij door mooie tableaux. Wij noemen het keurig gezongen „Gebondene handen" en „Bloe- menlied", de leuke voordracht „Ik mag nie van m'n moe" en de klucht van de beide landloopers, de prachtige tableaux bij het „Mijnwerkerslied" en de „Troyka". Het nummer „De stierenvechter uit Spanje" verwierf een uitbundig succes en moest gebisseerd worden. Onnoodig te zeggen dat de zaal daverde toen de refreintjes van „Morgen gaat het beter" en „Ik zoek een plaatsje in de zonneschgn" werden meege zongen. Zeer veel bijval verwierf „Jacob Hamel met zijn radiodebutantjes". Wat deden de „kindertjes" hun best om hun versje zoo mooi mogelijk te zingen. De 4-jarige klei ne moest „Jarig Jetje" herhalen. Bij het slottableau werd het lied „Hol land ik vind je zoo lief en zoo mooi" spontaan meegezongen. Het versterkte huisorkest onder leiding van den heer Corns, van Beers heeft zich menigmaal doen hooren. De vrooljjke mu ziek werd afgewisseld door zang van den heer Adrï van Iren, die vele bekende lied jes voor de microfoon ten beste heeft ge geven. Aan het einde van den avond heeft kapi tein Louwerse namens de kustartillerie dank gebracht voor de gastvrijheid, welke men gedurende eenige weken op de S.H.V. mocht ontvangen. Spreker bracht tevens dank voor hetgeen hier geboden was. Kapitein Sliepenbeek heeft eveneens zijn dank betuigd en aan de medespelende da mes een bloemetje overhandigd. Na afloop van de bijeenkomst gingen de soldaten in colonne naar hun verblijven terug. Concert Harmonie „Ons Genoegen". Woensdag 31 Mei geeft de Harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer P. de Rooij, een concert op den Boulevard. Programma: 1. „Pro Arte", Marche, H. Heuser 2. „Ma Patrie", Ouverture, L. Langlois 3. Fragmenten uit de Opera „Don Pasquale", Donizetti 4. „Caprices sur une thême Allemand", arr. J. M. Bekker 5. „Welkom Koningskind", Marsch, S. Spiero 6. „Parade in 't Sprookjeswoud", Noach arr. A. Dreissen 7. „Toujours ou jamais, Valse, E. Waldteufel 8. „Soldatenleben", Militarisches Tonbild, Kóler Béla 9. „Le Chef du Corps" Marche, V. Burry Afscheid hulpprediker Evang. Luth. Gemeente. Na een verblijf van zes maanden nam Zondagavond de heer G. Fafié, beroepen als predikant bij de Evang. Luth. Kerk <te Stadskanaal, afscheid als hulpprediker bg de Evang. Luth. Kerk te Middelburg Vlissingen. De heer Fafié was in het bij zonder voor den arbeid in de Luth. ge meente te Vlissinpen aangewezen. De heer Fafié las het Pinksterverhaal en wees vervolgens op het bijzondere van de zen Pinksterdienst afscheid en Pinkste ren, deze zijn feitelijk een tegenstelling. Af scheid beteekent iets afsluiten Pinksteren spreekt van een begin. Afscheid behoort bij den mensch, Pinksteren behoort bg God. In November kwam spr. uit den onbe- zorgden studententgd naar deze Zuidelijke plaats de toestanden en menschen waren hem onbekend. Al spoedig vond hij zich hier echter thuis en kreeg vele vrienden. De heer Fafié hield daarna een predika tie over Hand. 2 1618, waarna spr. zei dat heden iets goeds en moois moet worden verbroken. Een groote hartelijkheid heeft hij hier ondervonden de liefde van de ge meente is* op velerlei wijze gebleken, en hij dankte voor den genoten steun, in het bij zonder ds. F. G. Nolte voor het groote vertrouwen hem geschonken hg had niet het gevoel hulpprediker te zijn, doch meer van predikant in brjzonderen dienst. Spr. dankte verder den kerkeraad, die hem zrjn werk licht had gemaaktde gemeente voor het fraaie geschenk, haar hartelgk- heid en vriendschap den onzichtbaren me dewerker aan de diensten organist van der Graaf het kostersgezin van den Bergen, zijn catechisanten en de leden der verschil lende vereenigingen. Spr. wees er met vreugde op, dat hij in Vlissingen ook zijn toekomstige vrouw mocht vinden en ein digde met den wensch uit te spreken, dat het de gemeente ook in de toekomst, voor tgd en eeuwigheid goed mocht gaan. Ds. Nolte sprak namens de gemeente MiddelburgVlissingen woorden van dank voor de wijze waarop de scheldende hulp prediker zijn werk had verricht. Hg' deed zijn arbeid met opgewektheid en geest drift. Nu hij in Stadskanaal zijn volledige taak op zich zal nemen, zal de ervaring hier opgedaan, hem daar ten goede komen. Ook bracht ds. Nolte hem persoonlijk dank voor het verlichten van zijn arbeid. Verder wees spr. op het bijzondere feit, dat twee Fransche namen (FafiéCrucq) nu aan elkander verbonden worden. Spr. wenschte den heer Fafié namens allen in zijn nieuwe standplaats Gods rijken zegen op zijn ar beid toe. Gezongen werd tijdens den dienstGez. 89 1 en 3, Gez. 87 1 en 2, Gez. 88 1, 2 en 3 en Gez. 121 1, 2 en 3. De directeur der A.N.V.V. spreekt te Vlissingen. Men schrijft ons van V.V.V.-zdije Maandag 5 Juni a.s. zal in café Ver in eesch op uitnoodiging van de V.V.V. Vlis singen de directeur der Algemeene Neder- landsche Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer, de heer H. W. R. de Waal, een korte causerie houden over het belang van het vreemdelingenverkeer, gevolgd door de vertooning van enkele toeristische films. Het is ongetwijfeld een evenement, dat de hoogste autoriteit op het gebied van het vreemdelingenverkeer te Vlissingen het woord zal voeren. De algemeen voorzitter der A.N.V.V., de heer C. R. T. baron Krayenhoff, en de eere-voorzitter der V.V.V., tevens lid van het hoofdbestuur der A.N.V.V., burgemees ter van Woelderen, hebben bereids toege zegd aanwezig te zullen zgn. In een ^n ander heeft het bestuur der V.V.V. Vlissingen aanleiding gevonden de besturen van de Provinciale V.V.V. in Zee land en de plaatselijke V.V.V.'s in onze provincie tot bijwoning uit te noodigen. De bijeenkomst is openbaar en voor alle belangstellenden gratis toegankelijk. Badhuis aan de Bonedijkestrgat. Gedurende de week van 22 tot 27 Mei werden in het badhuis 622 baden genomen en wel 473 door heeren, 112 door dames en 36 door kinderen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen §ebeurle««iissen non Jen Jog Jaarvergadering van de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaarteen in teressante excursie naar „De Schelde"* (Stadsnieuws), Tal van ernstige verkeersongelukken. .(Gemengd nieuws), Auto op onbewaakten overweg door trein gegrepen twee gewonden. (Gemengd nieuws), Het Bondsfeest van het K.N.G.V. goed geslaagd8000 turners tegelijk aan het werk. (Sportnieuws) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Het Prinselijk gezin aan boord yan de „Piet Hein" Men meldt ons van officieele zgde, dat Prinses Juliana en Prins Remhard met Prinses Beatrix van Zaterdagmiddag tot Maandagavond aan boord van het jacht „Piet Hein" hebben verbleven. Zondagmorgen lag de „Piet Hein" in de nabijheid van Kampen voor anker, waar dr. J. Eykman de godsdienstoefening heeft geleid. Maandagmiddag: om twaalf uur is de „Piet Hein" in de haven van Muiden bin- nengeloopen, waar Prinses Beatrix om één uur door jkvr. Feith aan boord werd ge bracht Het Prinselijk jacht bleef den verderen dag op het IJsselmeer. Des avonds om negen uur is de „Piet Hein" teruggekeerd en vertrok het Prinselijk gezin per auto naar het palei3 Soestdijk. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana"- van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Sirius" van Londen naar Utrecht „Arbo" van Gravelines „Deni" van Zee- brugge „Riebo" en „Remi" van Graveli nes „Cormoran" van Londen naar Rema- gen„Meta", „Wocana" en „Insulinde" van LondenNoorsch m.s. „Teddy" van Houston om te lossen bij de S.H.V. Ned. m.s. „Democraat" van Antwerpen. Om te bunkeren: Nederlandsche m.s. „Satumus" van Londen„Jacoba" van Antwerpen „Sumatra" van Danzig „Wea" van Boulogne; Italiaansch s.s. „Gian Franco" van Genua Grieksch s.s. „Popi S." van St. Louis du RhöneDuitsch s.s. „Adalia" van Hamburg„Anita L. M. Russ" van Danzig Grieksch s.s. „Anthippi N. Michalos" van Stratoni. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Teddy" naar Houston „Jaco ba" naar Southampton „Sumatra" naar Quimper „Adalia" naar West-Indië „Anthippi N. Michalos" naar Sundsval „Popi S." naar Stockholm „Wea" naar Hamburg „Gian Franco" naar Gdynia „Anita L. M. Russ" naar Bordeaux „Rie bo", „Remi", „Wocana", „Satumus" en „In sulinde" naar Antwerpen„Meta" naar Brussel„Democraat" naar Londen „Da Costa" en „Mary" naar Londen„Anna" naar Duinkerken„Roelfiena" naar Har wich.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1