Vlissingsche Courant Breskensche Courant Pinksteren De doortrekking van den boulevard STADSNIEUWS Vlissingen EERSTE BLAD „KONINGIN EMMA" Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 124 ZATERDAG 27 MEI 1939 fN A.bonnemeuu>prys: 1< ct. pet week ol 2.2U pej KwartaaL Franco per post 2.50. Afzonder lijkt nummers 5 ct Voor het buitenland neme men eer abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, tedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prgs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, tedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling (Jitgave: Firma F.VA.N DE VELDE Jr., Bureau* Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen). Giro No.66287 Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat, I'eL2l Oost- en West-Sou hu te. Kanaalstraat Xa. Tel 85 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Ik denk ami den Pinksterzang „Vent, Creator Spirits". „Kom, Schepper van ten Geest, vervul de harten der géloovi- gen en ontsteek in hen het vuur uwer liefde Bet was met dezen Geest, dat God op pinksteren zijn apostelen bezielde, hen al dus bekrachtigende tot de taak, welke Hij hun had toevertrouwd en opgelegd de wereld te hervormen in zijnen naam, zijn herk stichtende, de waarheid verbreidende, Zijn vrede brengende. Zijn vrede Wij weten het welde vrede Gods is geen synoniem van den vrede dezer wereld, de eerste is iets hoogers, verhevenere hij is geen zaak van tijdmaar van eeuwig heid. Maar de weg, dien wij moeten gaan om ten vrede Gods te bereiken, is de weg der liefde en als aden den weg der liefde trachten te gaan, dan passeeren ze den vrede der wereld. Mede ddarom is de Pinkster gedachte en is het Pinkstergebed „Kom, Schepper van den Geest, vervul de harten der géloo- vigen en ontsteek in hen het vuur moer liefdé", zoo schoon. En ook dddrom zijn wij nog zoo ver van ten vrede der wereld, omdat wij zoo weinig de liefde Gods hébben gezochter zoo weinig om hébben gebeden- Eet is een lichtstraal in de duisternis onzer dagen, dat zoovelen hetgeen loij hiervoren zeiden, erkennen en zich bereid toonen om op hun dwaling terug te komen. De christelijke kerken, Oxford, een Bond zonder Naam, zij allen ijveren voor ver betering van de xoeréld door te streven naar verbetering van het individu, van zich zélf. Daarom heffen zij de vaan der zelf verloochening en strijden ze met het wapen der liefde, het vlammende zwaarddat niet wondt, maar loutert. Door liefde tot geestelijke en moreéle herbewapening. Door liefde tot eeuwigen vrede via den vrede dezer wereld. Smeeken wij er om, dat het zóó moge zijn. Bidden wij, dat de Geest Gods onze harten moge vervullen en ons daarmee de kracht moge schenken, welke eens het deel werd der apostelen de kracht, wélke muren slecht van taal en vooroordeelde kracht, welke vólkeren en rassen veree- nigt, hen bindende in de Waarheid. Het waarschuwingstelegram va" Defensie ingetrokken. DE MAATREGELEN BETREFFENDE DE GRENS- EN KUSTVERDEDIGING BLIJVEN VAN KRACHT. De Regeerlngspersdienst meldde giste ren De Minister van Defensie heeft bepaald, dat het waarschuwingstelegram, dat "«p 11 April 1939 is verzonden en tot op heden nog steeds van krachb is, met ingang van 27 Mei 1939 wordt ingetrokken. Van de maatregelen, welke op grond van het waarschuwingstelegram werden geno men zijn enkele gehandhaafd, waardoor bjj weder uitzending van dit telegram de te verrichten arbeid tot een minimum is be perkt. Hieruit volgt, dat de schriftelijke waar schuwingen (in oranje-enveloppen), welke zijn uitgereikt aan hen, die bij voormobili satie in werkelijken dienst zouden moeten komen, zijn vervallen. Indien zulks onverhoopt noodig blijkt, wordt een nieuwe schriftelijke waarschu wing aan ieder der betrokkenen uitgereikt. Zij hst ten overvloede, wordt hierbij ver meld, dat intrekking van dit waarschu wingstelegram niets verandert aai. de ge- boffen maatregelen betreffende de grens- kufltbeveiliging. Onlangs hebben wij eenige bijzonderheden verteld over de werkzaamheden voor de doortrekking van den boulevard bij den Gevangentoren. Hoe wel de lezers zich toen wel eenigszins hebben kunnen indenken hos de situatie na de gereed koming van dit werk zal worden, lijkt het ons niet onaardig nog een teekening hiervan te pu- bliceeren. Het gedeelte kazerne en de bestaande muur langs het kazerneplein, waarover heen de betonnen brug zal komen te liggen, zijn met stippellijnen aangeduid. De beide uitstekende dee- len ter weerszijden van den Gevangentoren zijn de verkeèrsheuveltjes die daar worden aange legd. Rechts van den toren kan men zien dat de brug ook gedeeltelijk over de bestaande trap komt te liggen, zoodat hier vlak naast een nieu we moet worden gemaakt. Raadsoverzicht. De Vlissingsche gemeenteraad heeft een maand ove-rgeslagen. En wij hebben dat gisteren duchtig kunnen bespeuren, kregen een rijkelijk maal te verwerken en het aan tal agendapunten was legio. Gelukkig werden er vele zonder meer afgehamerd (wij verwijzen hiervoor naar het verslag van gisteren en vandaag). Verschillende andere punten hebben de leden echter tot spreken geprikkeld. Het viel op dat één onderwerp waarover eenig debat niet uit gesloten moest worden geacht, zonder dis cussie onder den hamer door ging nL de conclusie van B. en W. dat de Raad de kwestie van het tapverbod op de kermis en Nieuwjaarsdag, nu maar aan den Raad in zijn nieuwe samenstelling moet overla ten. Bij de a.s. kermis is de situatie dus zooals zij dat tot dusver is geweestna de verkiezingen hooren wij er misschien meer van. Een ander belangrijk punt waarover vrijwel niet is gesproken, is het besluit tot verdere uitvoering van het rioleeringsplan, een werk dat de gemeente niet minder dan 200.000 gaat kosten. <r Des te meer ls gesproken over de voor stellen inzake woningbouw en grondver- koop. Het voorstel met betrekking tot den bouw van 130 woningen door „Sint Willi- brord" is aangehouden. Op den heer An- driessen na, hebben alle fracties zich vóór aanhouding uitgesproken en de heer An- driessen was zoo verstandig zelf voor te stellen, dan maar een paar maanden te wachten. Verschillende raadsleden opperden bezwaren tegen het karakter dezer woning- bouwvereeniging en adviseerden er een vereeniging uitsluitend voor katholieken van te maken, doch niet een vereeniging „met eerste- en tweede-rangs bewoners", zooals een spreker zich uitdrukte. De heer Andriessen heeft de aanvallen op het feit, dat de vereeniging zoowel katholieken als niet-katholieken woningen wil verstrekken, lang niet onhandig gepareerd door er op te wijzen dat niemand bewerkt is, maar dat katholieken zoowel als andersdenkenden eigener beweging gekomen zijn. De voornaamste bezwaren van den Raad waren gegrond op de overweging, dat men nu eerst eens even moest afwachten hoe de woningmarkt reageert wanneer binnen kort de huizen van „Gemeenschappelijk Be lang" en van „Goed Wonen" betrokken zijn. Is er dan inderdaad nog behoefte aan meer arbeiderswoningen, dan schijnt de raad (althans in zijn huidige samenstel ling overigens tegen aanneming van dit voorstel geen overwegende bezwaren te hebben. Bij dit punt werd tevens toegezegd, dat een enquête zal worden ingesteld naar de krotwoningen. Er werden nog tal van an dere onderwerpen bjj aangesneden hier voor verwijzen wij weder naar het verslag. Besloten werd medewerking te verleenen tot verbetering van den ouden Middelburg- Vlissingschen Rijweg het is er dus einde lijk van gekomen De Raad bleek slecht te spreken over het feit, dat de afbraak van de St. Jacobus- fcerk niet wordt voortgezet, omdat de grond nog geen bestemming heeft. De Raad noch B. en W. zijn bevoegd hier dwingend op te treden, zoodat het niet uitgesloten is, dat wij jaren met dit leelgke gat in den stedenbouw zullen zijn opge scheept de voorzitter herinnerde in dit verband aan ,,Albion". B. en W. zullen overwegen of misschien een verordening in het leven kan worden geroepen, waaraan de noodige bevoegdheid tot ingrijpen kan werden ontleend. 9 Bij het voorstel tot grondverkoop bleek, dat er een verschil van inzicht bestaat tus- schen het bestuur van „Bethesda" en B. en W. en den Raad. Bethesda wil op het ter rein nabij den hoek Koudekerkscheweg Hoogeweg (althans op een stukje hiervan) misschien nog ©sns een bijgebouw zetten. B. en W. en de Raad willen dit stuk voor plantsoen bestemmen (in overeenstemming met het uitbreidingsplan) en Bethesda te gen zichzelf beschermen. Het mooie gebouw zou door bouw in deze richting naar de meening van de meerderheid in B. en W. (wethouder Anker is een andere meening toegedaan) en van den Raad geschaad worden er achter is voor uitbreiding alle gelegenheid. De grootst mogelijke meerder heid wil den grond een bestemming geven die het stadsschoon ten goede komten daar de gemeente eigenares van den grond is, heeft zij hiertoe de bevoegdheid. Bij de rondvraag kwam o.m. de kwestie van de eventueele opheffing van de tram Vlissingen-Middelburg ter sprake. De zaak zal met de gemeentebesturen van Middel burg en Souburg besproken worden, be loofde de voorzitter. 9 3 Het was een pittige raadszitting, waarin spijkers met koppen zijn geslagen en waar in op de manier zooals wij dat in Vlissin gen gewoon zijn geraakt, in vrij korten tijd veel belangrijke besluiten z(jn geno men. Wie daar meer bijzonderheden van wil weten, vindt deze in het raadsverslag. Het twintigste Raadslid. Een gezellige bijeenkomst In het Chr. Tehuis voor Militairen. Voor hen, die momenteel onder de wa penen geroepen zijn omdat 's lands belang zulks eischt, was gisteravond in het Chris telijk Militair Tehuis een gezellige bijeen komst belegd. Vele dienstplichtigen hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven, zoo dat de bovenzaal bijna geheel gevuld was. Met het bestuur van tehuis waren mede aanwezig kapitein S. C. Verbruggen uit Dishoek als vertegenwoordiger van den garnizoenscommandant, de aangewezen of ficier voor ontspanning en ontwikkeling in het commando Zeeland kapitein G. J. M. Sliepenbeek, de le luitenant der mariniers Pronk, als vertegenwoordiger van kolonel H. J. van der Stad, commandant der Ma ritieme middelen te Vlissingen. Tevens ver leende de declamator Arie Post uit Sche- veningen zijn medewerking. De voorzitter, as. J. S. Hartjes, opende de samenkomst op de gebruikelijke wijze en deelde mede dat bericht van verhinde ring was ingekomen van kapitein Louwer- se van de KustartiUerie en van den vloot- predikant ds. J. van der Giesen. Als spr. hier zooveel oudere militairen aanwezig ziet, komen ongemerkt vele herinneringen bij hem op uit den tgd van den 4-jarigen wereldoorlog, toen hij in Frankrijk onder de soldaten arbeidde. God geve dat de schaduw van oorlogsdreiging geen werke lijkheid wordt. Namens christelijk Nederland riep ds. Hartjes allen een welkom toe. Vele vader landlievende burgers helpen mede, dit te huis in stand te houden, want van de ge meentelijke subsidie zou dit niet mogelijk zijn. De nood bindt ons 3amen. Als Neder landers zijn wij ons bewust geworden van de noodzakelijkheid van een leger en ook van den zegen, die hiervan uitgaat, want het bewijst, dat wij een vrij Nederland wil len zijn en blijven. Velen hebben de wapenrok van de Ko ningin aangetrokken, maar achter hen staat een groote schare van vaderlanders, die de hand niet op de zak houdt, maar die het mogelijk maakt, dat de militairen in hun verblijfplaats een tehuis vinden, waar men in een rustige sfeer gezellig bijeen kan komen. Spr. gunt allen „een vlug naar huis gaan" maar zoolang dit nog niet het geval is, roept hy hun een welkom toe in het christelijk militair tehuis. „Vader" Sigtermans wees op den band tusschen huisouders en bezoekers. Juist de ouderen hebben de taak begrepen van het militair tehuis. Op velerlei gebied is er een gezellige verpoozing te vinden en meerma len ontstond een hechte vriendschap tus- Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant §d>eurlenissen van Jen Pinksteren. (Hoofdartikel) Gemeenteraad van Vlissingen j de bouw der 130 woningen door St. Wil- lebrord eenigen tgd uitgesteld. (Stadsnieuws)j Raadsoverzicht. (Stadsnieuws), Generaal Snijders is gisteravond over leden. (Binnenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERK HTEN II De „Vlissingsche Courant" zal Maandag (tweeden Pinksterdag) niet verschijnen. Een welkom gebak SCHELDE-PIERTJES een heerlijk Boterkoekje, verpakt in luxe tromme.tjes met Stads- en Strandgezichten, f 1.per stuk. Een specialiteit van Fa. J. W. van der Linde Zonen Banketbakkers. Walstraat 98. Tel. 373. WACHT U VOOR NAMAAK'. Geeft het Uw familie mede op reis voor de a.s. Pinksterdagen schen de bezoekers. De huisvader zette de groote kracht uiteen, die uitgaat van de dagsluiting, waarbij zelfs bezoekers, die van huis uit „niks" waren, gaarne tegen woordig bleven. Nadat een rookertje gepresenteerd was, is de heer Post voor het voetlicht getreden met zijn ernstige voordracht „Het laatste lied". Onder doodsche stilte werd deze ont roerende declamatie aangehoord. In de nu volgende pauze werden allen op een consumptie getracteerd, waarna een vroolijker programma werd afgewerkt. Met een aantal humoristische stukjes heeft de heer Post de aanwezigen meermalen har- tel; doen lachen. Dit optreden werd afgewisseld door kor poraal Velenturf, die op zijn accordeon me nig nummertje ten beste beeft gegeven. Aan het einde van den avond heeft ds. Hartjes alle medewerkenden dank gebracht en aan korporaal Velenturf, die bewezen heeft heel wat „turf" in zijn accordeon te hebben, een rookertje overhandigd. Met het zingen van het Wilhelmus werd de bijeenkomst besloten. Het nieuwe m.s. van de ■iiiiiiiiiiiiiiii STOOMVAART MAATSCHAPPIJ „ZEELAND" I is voor belangstellenden te bezichtigen op Maandag 5 Juni a.s. tusschen 20.00 en 22.30 ligplaats Buitenhaven, i Toegangskaarten worden op telefonische of schriftelijke aan- vrage by de Stoomvaart Mij. „Zeeland" gaarne toegezonden. 5 .(Telefoon No. 96, toestel 31) Uitreiking diploma's Gemeentelijke Handelsavondschool. In de bestuurskamer der Gemeentelijke Handelsavondschool vond gisteravond de uitreiking der diploma's plaats, aan hen die met goed gevolg het eindexamen had den afgelegd. Hierbij waren mede tegen woordig de directeur en leeraren der school, de oud-directeur de heer P. J. van Aartsen en eenige leden van de commissie van toezicht. Toen de leerlingen waren binnengetre den nam de directeur de heer S. P. Reijne het woord. Deze deelde mede, dat, hoewel nog eenige oogenblikken gewacht was, de wethouder van onderwijs, de heer W. P. Edelman, vermoedelijk door drukke bezig heden, verhinderd was aanwezig te zijn. Vervolgens wees de heer Reijne op de beteekenis van het examen. Vele genoegens hebben de jongelui zich moeten ontzeggen om het dikwijls zoo dorre pad der weten schap te betreden. Spreker begreep dat allen ongeduldig waren om den uitslag te vernemen. Hg kon de candidaten dan ook verblijden met de mededeeling dat allen geslaagd waren. Hierna ging de heer Reijne over tot de uitreiking van de diplo-

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1