VJissingsclie Courant BreskenscTie Courant De Koningin en Koning Leopold te Luik Windsor STADSNIEUWS Vlissingen EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 123 VRIJDAG 26 MEI 193 9. ADonnementsprgs: l'i ct_ pet week ol ü.2u pei Kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderl|jkt nummers 5 et Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zflner gemeente Advertentieprijs: Van i—5 regels 1.25, Iedere regel meer 25 cent. Br) abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van l5 regels 50 cent. Iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma F. VAN Ub VELDE Jr., Bureaux VValstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen). Giro No.6628i Eigen kantoren te: Breskens. Dorpsstraat. TeL2l Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45. Tel 85 Langdurig bezoek aan het Nederlandsche paviljoen. Exterieur van het Nederlandsche paviljoen op de Internationale Water tentoonstelling te Luik. Misschien te kort naar de meening van de Luiksche bevolking hebben de souve- relnen van Nederland en België Donderdag in haar .midden vertoefd, doch zonder twrj- fel hebben de inwoners van deze nijvere industriestad volop gelegenheid' gehad hun aanhankelijkheid aan den koning en hun Eerbied voor koningin Wilhelmina te loonen. Het décor van de feesten, welke wg deze dagen in België beleven, was gisteren naar Luik verplaatst, waar een andere sfeer heerscht dan in Brussel. In Luik is het werk, dat overal opvalt, terwijl in de Bel gische hoofdstad, zeker tijdens het konink lijk bezoek, juist frappeert dat iedereen vrjj heeft en tijd schijnt te hebben om aan wezig te zijn bij de vele ceremonieën, om levendige, uitbundige afzetting te vor men langs de wegen, welke de koninklijke stoet gaat. Maar ook in Luik stonden de beide Torsten in het middelpunt van de belang stelling der menschen, temeer nu zij een bezoek zouden brengen aan de waterten toonstelling, welke thans zoozeer haar stempel op de stad drukt, welke tenslotte toch reeds zoo sterk van het water afhan kelijk is. Het programma, dat voor het koninklijk bezoek aan Luik was vastgesteld, speelde och dan ook voor een groot deel op het water af. Na de aankomst van de vorsten alt Brussel begaven z|j zich onmiddellijk naar het jacht van baron de Launoit. De -Aloha", grijs geschilderd als de kleur van het Maaswater, dat bevaren werd, lag ge reed aan de Maaskade vlak bij het station uik-Guillemins. Voordat de vorsten embarkeerden, gin gen zjj naar een feestelijk versierd pavil joen, waar verschillende Luiksche autori teiten aan Hare Majesteit werden voorge- iteld. Toen zjj aankwamen bij het jacht, werd standaard van Hare Majesteit gehe- schen, de pavoiseering verdween, omdat sn varend schip niet gepavoiseerd mag sjn, en snel voer het ranke schip naar het midden van de Maas, waar in zeer lang ham tempo naar het terrein der tentoon stelling werd koers gezet. De prachtige oude bruggen over de Maas Karen met oranje-dundoeken behangen, de hulzen waren opgesierd met vlaggen en guirlandes en overal langs den oever ston den de menschen om te trachten iets van 4e souvereinen te zien. Het was evenwel niet eenvoudig, want ie Maas is breed, de zon scheen fel, er stond nogal wat wind, en alleen koning Leopold vertoonde zich eenigen tjjd op de tcorplecht van het schip. Koningin Wilhel- tina bleef terzijde van de kajuiten het i'houwspel gadeslaan. De tocht over het water duurde niet midden op de Maas ratelden de uit de ankergaten. Het schip draaide bjj en bleef rustig liggen, om de vorsten gelegenheid te geven de lunch ts gebruiken. Inmiddels waren op de oevers duizenden menschen gekomen, die voor een groot deel getooid waren met oranjestrikken en met iet rood-wit-blauw. Inderdaad, zeer vele Nederlanders, die deze dagen in Brussel doorbrengen, waren gisteren naar Luik ge- rian, om ook deze plechtigheid niet te missen, doch naar de stemmenklank te oordeelen bevonden zich onder hen ook ieel wat Limburgers, die het reisje van Maastricht naar Luik er gaarne voor over hadden gehad om koningin Wilhelmina en den koning der Belgen toe te juichen. Groot enthousiasme. Toen de lunch ten einde was, draaide de „Aloha" naar den wal, waar Hare Majes teit de koningin en koning Leopold debar- keerden. Te voet begaven zij zich naar het paviljoen van den commissaris-generaal, door een haag van enthousiast wuivende menschen, die zoover opdrongen, dat het een bjjna onhoudbare situatie werd voor de politiemannen, die de afzetting hadden te handhaven. Verreweg het belangrijkste punt van het programma van het bezoek aan de watertentoonstelling was het bezoek aan het Nederlandsche paviljoen, dat voor deze gelegenheid nog eens extra was opge doft. Kranig salueerden de matroosjes van het onderwijsfonds voor de scheepvaart, toen de vorsten uit de auto stapten en even kranig stond daar het trotsche mu ziekcorps van de Oranje-Nassau-mijnen te Heerlen. In den wind wapperden de oranje- pluimen op de uniformpetten. Een zoontje en een dochtertje van ir. van Veen, die de inzending van het depar tement van waterstaat verzorgde, boden de koningin bloemen aan. Met bijzondere belangstelling gingen zoowel koningin Wil helmina als koning Leopold langs de ver schillende inzendingen. Langen tjjd ston den de vorsten stil bij de groote maquette, voorstellende de voornaamste Nederland sche waterwegen. Wjj hoorden zoowel den koning als de koningin hun bewondering uiten over de overzichtelijke voorstelling van de Nederlandsche inpolderingen, welke op de groote ramen aan den wand van het paviljoen zijn uitgevoerd. Geen inzending werd overgeslagen. Ko ning Leopold ging vooruit, daarna volgde koningin Wilhelmina, steeds de rechter zijde van het paviljoen houdend. Zoo werden alle stands bezocht. De leiders der inzending werden telkens aan de vorsten voorgesteld, waarna zij zelf de bijzonderheden naar voren konden brengeD De terugreis. B|j het instappen in de auto's speelde het mijn-muziekcorps de Brabangonneko ning Leopold was hier in zg'n land den koninklijken gast van Neerlands lands vrouwe. In snelle vaart reden daarna de wagens over de tentoonsteUingsterreinen. Het spreekt vanzelf, dat het publiek op deze oppervlakte niet overal even dicht opeen kon staan, doch overal klonken luide toe juichingen. Overal werd gezwaaid met Ne derlandsche vlaggetjes en in het oude Maasdorp met zijn kronkelende straatjes, waar de wagens slechts langzaam konden passeeren, kwam aan het enthousiasme geen einde. Geen einde aan de hulde van de frlssche Belgische kinderen in gymnastiekpakjes het aanbieden van een pop voor Prinses Beatrix was een klein, fijngevoeld onder deel van deze hulde. Het was op het groote plein het laatste oponthoud van de vorstenin vrij snel tempo werd het laatste gedeelte van de tocht naar het station afgelegd langs een eerehaag, gevormd door de troepen van het Luiksche garnizoen tot aan het sta tionsplein, waar duizenden Luikenaars de vorsten opnieuw een ovatie brachten, Voordat de trein zich in beweging zette, sprak Hare Majesteit tegenover de autori teiten haar tevredenheid uit over het be zoek. Deze laatste dag van het koninklijk be zoek aan Brussel werd besloten met een gala-diner dat door Hare Majesteit de koningin in het Nederlandsche gezantschap aan koning Leopold werd aangeboden. Verschillende autoriteiten zaten aan het diner aan. Prins Boudew|jn onderscheiden. Hare Majesteit koningin Wilhelmina heeft gisteren tijdens een intiem noenmaal op het kasteel van Laeken het grootkruis van de orde van den Nederlandschen Leeuw overhandigd aan Prins Boudewijn hertog van Brabant. Helsche machine in Praag ontploft DICHT BIJ SYNAGOGE. Gisteravond is een helsche machine ont ploft In het vroegere Ghetto van Praag, niet ver van de synagoge. De explosie vernielde geheel den ingang van een huis en bedolf twee personen onder het puin. Zij werden ernstig gewond. De politie is van meening, dat het hier gaat om een optre den van de fascisten, die op het oogenblik een anti-semietische campagne voeren. Het is de derde ontploffing sinds een maand, welke geschiedt bij den ingang van een Joodsch huis. Gisternacht heeft de politie op het Wenceslausplein een groep in uniform ge- kleede fascisten uiteengejaagd, die daar betoogden ten gunste van een snelle op lossing der Joodsche kwestie. Wij hebben Kleeding ltiaar voor iedereen óók voor corpulente figuren Wolstraat 63. Telefoon 455. Hevige strijd in Midden-China. De Japansche strijdkrachten houden Noord-Hoepei en Zuid-Hoenan bezet. In een bericht van het front geven zij toe, dat Zondagavond 3000 man troepen uit Szech- wan bjj verrassing een aanval ondernomen hebben op de Japansche strijdkrachten te Kioekausjen aan de Han in de provincie Hoepei. Zij werden tenslotte door het Ja pansche garnizoen teruggedrongen en moesten 200 dooden achterlaten. Uit Zuid-Sjansi werdt gemeld, dat het Japansche Koedo-detachement ongeveer 1800 man van het 49ste regiment der 83ste divisie op 10 K.M. ten Zuidoosten van Yitsjeng hebben bestreden. Aan Chinee- sche zijde vielen daarbij 255 aooden. Bo vendien verloren de Chineezen twee ma chinegeweren en 112 geweren. VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. Ledenvergadering afdeeling Zeeland. De afdeeling Zeeland van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten zal op Vrjj- dag 23 Juni a.s. in het Grand Hotel Bri tannia haar tiende algemeene ledenverga dering houden. In deze vergadering zal o.m. voorzien worden in de voorzitters-vsc-ature, ont staan door het vertrek van den heer M. Femhout naar Bussum. Na een gemeenschappelijke lunch zal de heer A. in 't Veld, voorzitter van de sectie schoolgeneeskunde van de Algemeene Ne derlandsche vereeniging voor sociale ge neeskunde, te Voorschoten een lezing hou den over de practische toepassing van het instituut van schoolarts, in samenwerking met andere gemeenten. Vervolgens zal on der leiding van den directeur van gemeen tewerken, op uitnooaiging van het gemeen tebestuur van Vlissingen, het Nollebosch worden bezichtigd, tgdens welk bezoek het gemeentebestuur een thee zal aanbieden. „Totalitaire mogendheden zullen op omsingelingsnolitiek antwoorden." In een aan de buitenlandsche pers te Ber lijn verstrekte geïnspireerde verklaring omtrent de Britsch-Fransche pogingen, een accoord met de Sovjet-Unie tot stand te brengen, wordt gezegd, dat de totalitaire mogendheden niet zullen nalaten op deze nieuwe omsingelingspoging op de juiste wijze te antwoorden. De te Genève afgelegde verklaringen van de ministers van buitenlandsche zaken van Engeland en Frankrjjk en de Britsch- Fransche pogingen, met alle middelen een pact met Moskou tot stand te brengen, worden, zoo wordt in de verklaring o.a. nog gezegd, in politieke kringen te Berlijn beschouwd als een bewjjs, dat de West- Europeesche mogendheden de laatste uit- noodiging van de asmogendheden aan de democratieën tot het gemeenschappelijk op lossen van de Europeesche vraagstukken van de hand hebben gewezen. Wat wordt bedoeld met „laatste uitnood! gtng" Naar de diplomatieke medewerker van Reuter te Londen verneemt, begrijpt men in Britsche officieele kringen niet wat be doeld wordt met de in de te Berljjn uitge geven geïnspireerde verklaring voorkomen de zinsnede omtrent een „laatste uitnoodi- ging van de asmogendheden aan de demo cratieën tot gemeenschappelijke oplossing van de Europeesche vraagstukken". Het standpunt der Britsche regeering, zoo wordt uiteengezet, is, dat alle verplich tingen, die zij heeft aangegaan of nog op zich zal nemen, pas van kracht zullen wor den ingeval van een daad van agressie, die de onafhankelijkheid van een souvereinen staat bedreigt. Zoolang derhalve niet zulk een daad van agressie wordt gepleegd, kunnen deze verplichtingen niet in werking treden en kan er dus ook geen sprake zijn van omsingeling. De Britsche regeering heeft er integendeel voortdurend op gewe zen, dat de hangende problemen door on derhandeling bshooren te worden geregeld en zij blijft te allen tijde bereid, tot dit doel haar medewerking te verleenen, Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Oostzee H" van Antwerpen „Ge- ziena" van Gravelines „Hendrika Johan na" van Great Yarmouth. Om te bunkeren: Nederland sche m.s. „Antares" van Antwerpen „Om- landia" van zee. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich„Oostzee n" naar Breskens, motor repareeren„Antares" naar Ire land „Omlandia" naar Antwerpen „Jo- han" naar Menstadt. Vereeniging voor Bjjzonder Lager Onderwijs op Gereformeerden grondslag. Gisteravond hield bovengenoemde ver eeniging in het jeugdgebouw der Geref. kerk haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer F. D. G. Prins, opende de druk bezochte bijeenkomst met Schriftlezing en gebed en deelde o.a. mede dat dit jaar nog een ouderavond zal wor den gehouden. De secretaris, de heer P. C. Nonnekes, bracht het jaarverslag uit. Het aantal leerlingen der beide scholen bedroeg in 1938 gemiddeld 296. Aan de scholen zg'n 8 leerkrachten verbonden. Het bestuur is bij de Kroon in beroep gegaan met betrekking tot de aanschaf fing van een snelblusch-apparaat, hetgeen de gemeenteraad en Ged. Staten geweigerd hebben. De beslissing kan binnenkort tege moet worden gzien. Met dankbaarheid werd gewag gemaakt van de oprichting der school voor achter lijke kinderen te Middelburg. De penningmeester, de heer J. Suur- mond, kon in zijn financieel verslag een opgewekter toon doen hooren dan in vori ge jaren. De vergoeding krachtens art. 101 der L. O. wet wordt thans anders geregeld, waardoor aan de voortdurende moeilijkhe den voor de schoolbesturen een einde is gekomen. De controle-commissie rapporteerde dat alle bescheiden van den penningmeester in orde waren bevonden. De begrooting voor 1939 werd hierna vastgesteld. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren W. Jobse en Ph. J. Woltering en in twee vacatures, door het bedanken van de heeren J. Poppe en J. Suurmond, werden gekozen de heeren J. de Bruijne en H. van Kampen. De voorzitter bracht in het bijzonder den afgetreden penningmeester dank voor zijn Dit nummer bestaat uit 4 bladen gebeurtenissen enn Jen Jog Hevige str|jd in midden-China. (Pag. 1, eerste blad), Belangrijke zitting van den Vüsslng- scben gemeenteraad. (Stadsnieuws), Men zal trachten de gezonken Amcri- kaansche duikboot te lichten. (Buitenland)] Verschillende ernstige verkeersongeval len. (Gemengd nieuws), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. veelomvattenden arbeid gedurende lange j-ren in het belang der schoolvereeniging verricht, waarna öe heer C. van Alten met dankgebed eindigde. De DC-5. Naar wij vernemen kan verwacht wor den dat de nieuwe DC-5 machines die spe ciaal «voor het binnen landsche luchtverkeer zullen dienen, omstreeks September op de Zeeuwsche lijn in exploitatie worden geno men. Geslotenverklaring rijweg voor rijwielen. Ged. Staten hebben het voor het alge meen rijver keer bestaande deel van den Nieuwen Vlissingschen weg tusschen Vlis singen en Souburg verboden verklaard voor het verkeer met rijwielen, Schietoefeningen nabij Vlissingen, In het gebied begrensd door de richtin gen S. en N.W. vanuit de batterij tot op een afstand van 7 k.m. en tot een hoogte van 500 M., zal op 6 Juni en zoo noodig op 7, 8 en 9 Juni 1939, aanvangend te 9 uur, worden geschoten met geschut ge plaatst nabij Kaapduinen. Op of nabij de batterij vanwaar wordt geschoten, zal van een uur voor den aan vang tot het einde der oefeningen een roode vlag geheschen zijn. Luchtvaart-propaganda op Walcheren. Wij hebben kort geleden melding ge maakt van een in Grand Hotel Britannia onder auspiciën van de Zeeuwsche Vereeni ging voor Luchtvaart gehouden vergade ring. Deze bijeenkomst beoogde middelen te beramen voor luchtvaartpropaganda in onze provincie en wel in het bijzonder voor de z.g. „Zeeuwsche l|jn." Ter verwezenlijking van bovengenoemd doel, zg'n verschillende gewestelijke propa- ganda-commissies in het leven geroepen. De commissie „Walcheren" vergaderde gisteravond in Britannia in tegenwoordig heid van den heer van der Pauw van de K.L.M. De bijeenkomst stond onder leiding van den heer J. J. Andriessen, terwijl de heer v. d. Pauw een uitvoerige uiteenzet ting gaf van de z.L beste methoden om de luchtvaart in Zeeland te animeeren. Deze spr. kon o.m. de verheugende me- dedeeling doen dat het vervoer (in verge lijking met dat van het vorige jaar) de laatste weken plotseling beduidend is toe genomen. Het comité „Walcheren" is als volgt sa mengesteld J. J. Andriessen, Vlissingen, voorzitter, R. J. van Höevell, Vlissingen, secretaris en als leden de Middelburgsche heeren C. A. C. Kruyder, R. de Muynck, Mr. P. C. Adriaanse en voorts Chef d'Hotel en Boonstra uit Vlissingen. De leden van het comité zullen elk in eigen kring pogen te weten te komen welke verlangens men heeft ten aanzien van het luchtverkeer, tgden van vertrek en aankomst, verbindingsmiddelen met de vliegvelden, enz. Indien verwezenlijking van deze wenschen het vervoer ten goede kan komen, zal dit zeker gebeuren. Verschillende middelen om aan geld te komen werden besproken, evenals diverse details verband houdend met het werkpro gramma dat tot het gestelde doel moet leiden. 9 Juni wordt wederom, ditmaal te Mid delburg, vergaderd. Dan heeft men intus- schen met verschillende instanties contact gehau. Voorzitter Andriessen heeft deze werk bijeenkomst met een woord van dank aan de commissie-leden voor de betoonde be langstelling, gesloten,

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1