VJissingsche Courant Breskensche Courant KONINGIN WILHELMINA IN BRUSSEL Costuum EERSTE BLAD In Heeren-en Jongens- Mode-Artikelen VOLKS KLEEDING MAGAZIJN Sportcostumes VOLKS KLEEDING MAGAZIJN Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 122 DONDERDAG 25 MEI 1939 ADoaaementsprys: 1/ ct. pei weeK ot Z.io p«j Kwartaal, Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 15 regels 11.25, iedere regel meer 25 cent By abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van i5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent imax. 10 regels) Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma F. VAM Ufci V KLDb Jr., Bureaus VValstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen). Giro No.66287 Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat TeL21 Oost- en West-Souburg. Kanaalstraat 45. Tel. 85 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC1TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS" Sprookjeswereld in het park van Laeken. H. M. bezoekt de „garden-party". Gala-voorstelling in d"n Muntschouwburg. In de verbeelding van alle volkeren en rassen is het hoogste geluk der mensch- held stëeds verbonden geweest met de voorstelling van een schoonen tuin, waar bloemen bloeien en de menschelijke wezens zich vermeien, aan niets anders denkend dan aan gratie en schoonheid. De beau monde van Brussel vereenigde zich gistermiddag in het park van Laeken. De schoone wereld, hoe goed is deze uit drukking. Neen, een volledig beeld van het leven ziet men niet in deze onwezenlijke sfeer van bloeiende bloemen, tropische plantenweelde, warme lentezon en betoo- verende toiletten. Het is eerder de. eenzij dige voorstelling van de wereld op zijn mooist, met alle lacunes der eenzijdigheid maar met alle klem en charme van het toppunt Hier werkte alles mee om een feest te makenOver de golvende parken van Laeken, die zich over een heuvelland nabij Brussel uitstrekken en over uitgestrekte gazons en droomende vijvers den blik op de in de diepte liggende huizenzee van Brussel vrij laten, scheen een warme lente zon. De weidebloemen bloeiden in het gras. De rhodondendronsperken waren dikke bloementrossen. Tegen een smetteloos blau wen hemel stegen de glazen koepels van de op den heuveltop gelegen koninklijke ser res omhoog. Het oude hout van het park pronkte met jong groen. In de serres ging eerst recht een sprookjeswereld open on der palmen en andere tropische boomen bloeiden de zeldzaamste bloemen soorten. En te midden van dit paradijs bewoog zich de chic van België. Tweeduizend ge noodigden. Veie mannelijke autoriteiten. Daarover echter spreken wij in de tweede plaats. Wat is er te zeggen van het man nelijk toilet? Een uniform ofeen jaquette, uniformer dan uniform. Des te meer vond het oog te zien in hetgeen de vrouwelijke sekse aan fleur aanbracht. Wat deden zij hier, de zwevend-schrijdende schoonen, op de garden-party? Genieten van den tuin, van de eer der uitnoodiging en.van de beoefening der elegance. Zeg wandeltoilet, en gij weet hoe een man er uit ziet. Doch wat is een middagtoilet vooi een vrouw Als zij jong en frisch is, is het wellicht een teer spel van lichte kleuren en stoffen, dat iets engelachtigs moet sugge- reeren. Is zij een donkerder en feller type, dan wellicht een combinatie van gloeiende donkere kleuren, die het mysterie oproepen. Is zij al wat meer matrone, dan is het waardigheid en statie, welke langs de leden tea gronde plooit. Telkens is het iets an ders, telkens een andere poging een de eigen persoonlijkheid te doen spreken uit het feestgewaad. En bij dit alles de elegante conversatie, de hoffelijke begroetingen, de charmante gesprekken. En de jaquettes en andere uniformen? Ofschoon minder bela' grijk op een tuin feest, waren het geenszins „quantités n'gligeables", die zich daarin verhulden, in tegendeel. Het waren allen „personnalités" de presidenten dtr Kamers, de ministers, de gouverneurs der provinciën, burgemees ters, hoofdofficieren, vertegenwoordigers van de zakenwereld en van de kunstwe reld. Gedurende bijna twee uur had dit bonte gezelschap door den lusthof van Laeken geflaneerd, toen, tegen half vier, de genoodigden werden gemaand zich te verzamelen rond de groote rotonde, een der grootste palmenserres, die op zeer ge lukkige wijze versierd was. Granaatkleuri ge velums, van het centrum van den koe pel in golvingen neerhangend, temperden de zonnestralen. Achter de palmen speelde een militaire kapel zachte uitgelezen mu ziek. De Koningin en dc Koning komen. Het was over half vier, toen het Wilhel mus weerklonk. Koningin Wilhelmina en Koning Leopold verschenen in de rotonde, vergezeld van Prinses Josephine Charlotte, Prins Boudewyn en Prins Albert, De Ko ningin droeg een wit zomertoilet van lichte stof, met blauwpaarse bloemmotieven ver sierd en gegarneerd met een ceinture in dezelfde kleur. Ook de band om haar lich ten stroohoed en haar handschoenen waren blauw-paars. De genoodigden hadden zich in twee togen geschaard en waar de vorsten pas seerden, werden büigingen en révérences gemaakt. In het midden der rotonde waren de hoogstgeplaatste autoriteiten opgesteld, van wie er verschillenden aan H. M de Koningin werden voorgesteld. Koning Leopold III Vrij spoedig trokken de Koning en de Koningin zich weder terug. Twee buffetten in de hoofdserres werden toen open gesteld. Nog geruimen tyd ble ven de gasten de wonderen van flora in de serres en tuinen bewonderen. Eenige oogenblikken kon men Koningin Elisabeth, die zich zonder opzien te baren onder de gasten had gemengd, zich met eenige autoriteiten zien onderhouden. De zon begon reeds schuiner haar licht te werpen over het paradijs van Laeken, toen langzaam aan de auto's den uitgang van het park begonnen op te zoeken en geleidelijk de gasten afscheid begonnen te nemen. Het sprookje was ten einde. De Koningin houdt receptie. Omstreeks zes uur hield H. M. de Konin gin receptie voor de Nederlandsche autori teiten en genoodigden in België in het ge zantschap van Hare Majesteit aan de Regentslaan. In een der zalen op de eerste étage van het gezantschapsgebouw hebben hier een twee honderd genoodigden, waar onder de consuls van Nederland in België, de vertegenwoordigers van Nederlandsche vereenigingen en Nederlandsche autoritei ten, langs de Koningin gecirculeerd, en hebben het genoegen megen beleven dat de Koningin zich eenige oogenblikken met ieder van hen onderhield. Deze receptie duurde ongeveer een uur. Gala-voorstelling in den Munt schouwburg. Terwijl de Koningin en de Koning gister avond aanzaten aan een intiem diner in het paleis te Brussel, begon de Muntschouw burg zich reeds te vullen met de schitte rende toiletten van de genoodigden voor de galavoorstelling. Vanzelfsprekend had deze avond een apart cachet door de aanwezigheid van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold, alsmede van alle leden van het corps diplo matique, van de Belgische regeering, van de Kamer van Afgevaardigden, van de senatoren en van een groot aantal militaire en civiele autoriteiten, maar ook door het feit dat er artistiek gesproken tijdens deze gala-uitvoering het beste is gepresteerd van wat Belgische kunstzin in deze dagen kan brengen. Om acht uur was het koninklijk theater, de Muntschouwburg, reeds tot in de uiter ste hoeken gevuld met een uitgelezen scha re publiek, terwijl slechts de zetels van de beide vorsten en van him onmiddellijk ge volg ledig bleven. Het eerste gedeelte van het programma, bestaande uit de eerste acte van Beetho ven's „Fidelio", werd derhalve uitgevoerd zonder de aanwezigheid van Hunne Ma jesteiten. Na dit gedeelte van het programma werd eenige oogenblikken gepauzeerd, omdat men de komst van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold thans ieder moment kon verwachten. De koninklijke loge wa- prach tig versierd met een bed van roode azalea's en behangen met karmijnroode draperieën met goud-brokaat bestikt. Om tien minuten voor tien brachten de militairen van de eerewacht hun saluut, een gesloten auto reed voor en de beide vorsten traden de hall van den Munt schouwburg binnen. H. M. de Koningin droeg een wijde avondrobe, waarover heen een lange hermelijnen mantel, terwijl een schitterende diadeem haar hoofd sierde. Bij hun -ntree in de theaterzaal werden de beide vorsten langdurig door het publiek toegejucht. Neerland's Landsvrouwe dank te voor de hulde doorHelkens opnieuw het hoofd te neigen. Het gejuich hield evenwel eerst op, toen het orkest het Nederlandsche volkslied inzette. Alle aanwezigen, ook de vele Belgen zongen het Wilhelmus uit volle borst mede. Hierna werd de Brabangonne gespeeld, waarna ook Koniife Leopold langdurige ovaties in ontvangst had te nemen. Oogenblikkelijk daarna begon de voorstelling opnieuw, met het ballet „Or- phee". Tot slot van deze gala-uitvoering werd het ballet „Contes de fées" op onver beterlijke wijze voor het voetlicht gebracht. Het was een artistiek spel van kleur en lijn, een genot van muzikale en rhythmische schoonheid, dat den aanwezigen werd gebo den. Te tien over elf was de gala-voorstel ling ten einde. Wederom werden de beide volksliederen gespeeld, alle aanwezigen verhieven zich van hun plaatsen en keer den zich naar de beide vorsten die bemin nelijk dankend, de laatste hulde van dezen dag in ontvangst namen. Koningin Wilhelmina en Koning Leopold namen plaats in een gesloten auto, waar mede zij, geëscorteerd door officieren-mo torrijders van het regiment der „Guides" en van het tweede regiment lanciers naar het koninklijk paleis terugkeerden onder luide toejuichingen van het publiek, dat zich ook thans niet onbetuigd liet en in grooten getale op het plein voor den Munt schouwburg aanwezig was. Het was een schoon einde van een schoo nen dag. Voor de Brusselsche armen. Bij gelegenheid van haar officieel be zoek aan België heeft H. M. Koningin Wil helmina den burgemeester van Brussel een gift van 30.000 francs doen toekomen voor de armen van de stad. Vertrek van Brussel naar Luik. Het programma van den derden dag van het bezoek onzer Koningin aan België wordt grootendeels ingenomen door een bezoek aan de Watertentoonstelling te Luik. Vanmorgen te 10.55 uur zijn Ko ningin Wilhelmina en Koning Leopold per specialen trein van Brussel naar Luik ver trokken. Langs den weg van het paleis naar het Noorderstation had zich een nog vry groote menigte opgesteld, die de beide vorsten bij het voorbg rijden harte lijk toejuichen. Vooral op het plein voor het station was het druk. Ofschoon er een half uur voor het vertrek geen perronkaartjes meer werden afgegeven, stonden toch zeer vele nieuwsgierigen, die er blijkbaar vroeg voor waren gekomen, in de fraai versierde stationshal. Ook hier klonk bij het pas- seeren der beide vorsten luid gejuich. De reis naar Luik werd meegemaakt door het voltallig gevolg der beide majes teiten, waaronder zich ook de Nederland sche gezant te Brussel en de Belgische gezant te 's-Gravenhage bevonden. In Luik. De koninklijke trein arriveerde tegen twaalf uur in het station van Luik. Toen de trein stilhield weerklonk het eerste van de 51 schoten, welke met een tusschen- ruimte van een minuut werden afgegeven. De troepen presenteerden het geweer en de muziek speelde het Wilhelmus. Onmiddellijk na het uitstappen inspec teerde de Koningin, gevolgd door den Ko ning, de eerewacht. Zij droeg een tur- quoise-blauwe japon, een mantel en hoed in dezelfde kleur en een marterbonten cape. Na de inspectie der eerewacht door schreed de Koningin de rgk versierde hal van het station en verscheen op de Place des Guillemins, waar haar verschijnen en thousiaste toejuichingen uitlokte. De beide vorsten stapten in een auto, waarvan de kap was geopend en waarnaast officieren motorrijders van het eerste regiment lan ciers als escorte waren opgesteld. Door de Rue Raikem bereikten de Koning en de Koningin de rivier de Maas, langs heel den weg door een dichte menigte toegejuicht. Op de Maas lag het jacht „Aloha" ge reed, eigendom van baron de Launoit, com missaris-generaal van de watertentoon stelling. Terwijl het Wilhelmus werd gespeeld door een militaire kapel gingen de Koning en de Koningin aan boord. Op dat zelfde moment werd de standaard van Koningin Wilhelmina op het schip geheschen. Weldra zakte het jacht langzaam de Maas af tot aan de tentoonstelling. Intusschen had aan boord een receptie plaats, waarbij eenige autoriteiten aan de Koningin werden voorgesteld. Langs de oevers hielden de in dichte drommen opgestelde Luikenaren niet op de Koningin en den Koning toe te juichen. Toen tegen eenen het jacht ter hoogte van de tentoonstelling gekomen was, werd het anker uitgeworpen en werd aan boord van de „Aloha" de lunch geserveerd. Te 13.35 uur meerde de „Aloha" aan de kade aan den linkeroever ter hoogte van de esplanade. Hier gingen de beide staats hoofden van boord om de tentoonstelling te bezoeken. Met Pinksteren een Lichte tweed costuums in aparte dessins, met ot zonder opgest. zakken 18.25 tot 27.50. Zomercostuums in fresco of gabardine, in effen kleuren en chique streep- dessins 19.75 tot 32.50. Kamgaren costuums, ge maakt van fijne Engel- sche stoffen, in aparte modellen, kreukvrije bin- nenbewerking 25.75 tot ƒ42.—. Vraagt U eens naar onze bijzondere mooie collectie Zomerpantalons, fgne fresco's en whipcords in Amerik. modellen, van ƒ4.75 tot ƒ14.—. Heerenmodehuis Walstraat 32. Drie en dertig opvarenden van de „Sqnalus" gered. Waarschijnlijk 26 personen omgekomen. Angstige uren in een duikerklok. Met man en macht is er gisteren gewerkt om de opvarenden van de Amerikaansche duikboot „Squalus" die ongeveer 73 meter onder water in nood verkeerde, in veiligheid te brengen. De reddingboot voor duik- booten „Falcon" is er in geslaagd verbin ding met de „Squalus" te krijgen, waarna met een duikerklok in vier tochten 33 men- schen naar boven zjjn gebracht. Waarschijn lijk zijn er 26 slachtoffers te betreuren. Gisterochtend vroeg was het contact met de duikboot hersteld. De mannen in het schip hebben in morseklopteekens mede- deeld, dat zij het tamelijk warm hadden, over voldoende voedsel en kleeding be schikten, doch dat er geen electriciteit Was. Hulpschepen zijn er in geslaagd op deze wijze contact tot stand te brengen met alle deelen van het schip, behalve de torpedo kamer, welke, naar men gelooft, vol water is. Men denkt dat daar eenige opvarenden zijn ingesloten en verdronken. De eerste zeven opvarenden van de „Squalus", die door middel van een duiker klok werden gered, waren allen in goede conditie en konden zonder hulp uit de dui kerklok stappen. De duikerklok werd onmiddellijk gereed gemaakt om weer te duiken. Luitenant Nichols, officier aan boord van den onderzeeër, die gered was, verklaarde, dat de gezagvoerder, luitenant Naquin «m nog twee officieren in leven waren, maar dat vaandrig Patterson e 25 zeelieden, die ir het achterste deel van de duikboot ver toefden, zonder twijfel verdronken zijn. De geredden zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Gedurende uren heeft de klok bij den laatsten tocht 45 meter onder de opper vlakte vastgezeten, doch na koortsachti- gen arbeid konden duikers het toestel los maken. Vier uur lang zaten acht mannen opeengedrongen in de klok. Zij ademden een synthetisch mengsel van zuurstof en helium in. Het vlootcommando heeft order gegeven, dat de duikers het werk bij het aanbreken van den dag moesten hervatten om te trachten de lijken boven te brengen. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de Amerikaansche marine, dat op zulk een diepte (ongeveer 73 meter) door mid del van een duikerklok menschen uit een gezonken onderzeeër werden gered. Nader wordt gemeld dat men de hoop op redding van de 26 mannen, die zich nog in de gezonken duikboot bevinden, heeft opgegeven. De marine-autoriteiten zijn van meening, dat men met de duikerklok in wanhopige omstandigheden een ongeëve naard succes heeft behaald. Dit nummer bestaat uit 2 bladen «iiiwiHimiiiuiiniiniiiiniiBiiiiaiiiuuiii brengen wij een aparte sorteering aan zeer lage prijzen. Heeren Hoeden vanaf 1.25 Heeren Petten vanaf 0.49 Heeren Overhemden m. 1 or 2 boorden vanaf 1.25 met vast boord vanaf 0.98 Heeren Polohemden vanaf 1.15 met ringen vanaf 1.30 Heeren Dassen vanaf 0.29 Jongens Blouses vanaf 0.85 Kampeerblouses vanaf 0.85 Wollen Slipovers vanaf 1.35 Leeren en elastieken Riemen vanaf 0.25 Groenewoud 68 Vlissingen. iiiHiinniiHiiiMiiiniiiniiiHiiiHiiiiBiiiniiiiniiiHiii 9ekeurlcnisscn vn n d Drie en dertig opvarenden van de ge zonken duikboot zyn gered. (Pag. 1, eerste blad) Ernstig auto-ongeluk eischt 4 dooden en 3 zwaargewonden. (Binnenland), Felle brand bi het Rotte rdamsche Maas-station. (Pag. 1, tweede blad) In de Rotte rdam sche haven is een schip omgeslagen. (Scheepvaart) In Estland is een halve stad afgebrand. (Gemengd nieuws) ZIE VKKUER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN" Londen aanvaardt het principieele voorstel van Moskou. In overeenstemming met een gisteren door Chamberlain in het Engelsche Lager huis gedane aankondiging verneemt de di plomatieke correspondent van Reuter, dat door bemiddeling van den Britschen am bassadeur te Moskou binnenkort aan de Sovjet regeering een mededeeling zal wor den overhandigd, welke neerkomt op aan vaarding van het principieele Russische voorstel tot het sluiten van een Britsch FranschRussisch verbond van wederzijd- schen bijstand. Op grond van dit verbond zou in alle gevallen, waarin een der par tijen een slachtoffer van agressie te hulp komt, op onmiddellijken bijstand van de andere partijen gerekend kunnen worden. iiiianiiHiiiHiiiniiHiiniiiiniiiuiiniiiiBiiiiniiiuii Nog is het niet te laat om U voor Pinkster te voorzien van een modern fantasie- of sportcostuum. De prijs kan werkelijk geen bezwaar zijn. Reeds vanaf 9.75—32.00 brengen wij een groote sorteering. Een zeldzaam groote sorteering hebben wij weer ontvangen. Groenewoud 68 Vlissingen. IBBIIIIBIIIIBIIIIBIIIIBIIIIBIIIIBIIIIBIIIIBIIIIBIIIIBIIIIBIIII

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1