Vliss ingsche Courant Breskensche Courant Cork* Hare Majesteit Koningin Wilhelmina in Brussel EERSTE BLAD Onkreukbare Trouw Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 121 WOENSDAG 24 MEI 1 939 Abonnemenlbprys: 1ct. pei week ot 2.2U pej KwartaaL Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 1—5 regels 11.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaus Walstr. 58-60. TeL 10 (2 HJnen), Giro No.66287 Eigen kantoren te: Breskens. Dorpsstraat. Tel.21 Oost- en West-Sonburg, Kanaalstraat 45. Tel 85 ANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING ..DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" EEN ZEGETOCHT DOOR DE STAD Belgen en Nederlanders wedijveren met elkaar in enthousiasme. H. M. de Koningin is gistermiddag voor haar officieel bezoek aan België, te Brussel aangekomen. Overal hebben onze Zuider buren de Vorstin op hartelijke wijze en met stormachtige toejuichingen verwelkomd. Het begon reeds aan de grens bij Esschen waar Prins Karei de hooge bezoekster namens Koning Leopold heeft ontvangen. Precies op tijd, om 15.10 uur, kwam de koninklijke trein uit Brussel binnen. Precies 10 minuten na aankomst van Prins Karei stoomde de Nederlandsche Koninklijke trein het station te Esschen binnen. Nadat de Koningin was uitgestegen, begroette Prins Karei hare Majesteit uit naam van den Belgischen Koning, waarna de Nederlandsche gezant te Brussel Mr. B. P. H. baron van Harinxma-thoe Slooten hare Majesteit zijne opwachting maakte. Terwijl de muziek het Wilhelmus speelde, inspecteerde hare Majesteit met Prins Karei aan hgar zijde de eere-wacht. Nadat aan de Koningin bloemen waren aangeboden door twee jongedames, onder hield H. M. de Koningin zich eenige oogen blikken met den burgemeerter van Esschen. De Koningin zei tot hem, dat zij zeer verrast was door de hartelijke ontvangst baar te Esschen bereid, en zij verzocht den burgemeester aan de ingezetenen haar dank over te brengen. Tenslotte stelde de Nederlandsche gezant te Brussel aan de Koningin voor Jhr. Snouck Hurgronje, legatieraad en luite nant van Voorst Evekink, onzen militairen attaché, beiden uit Brussel, en den heer Ruys, den Nederlandsche consul-generaal te Antwerpen. Daarna steeg H.M. in het salonrijtuig van den nieuwen Belgischen Koninklijken trein, die getrokken wordt door een loco motief van 24 meter lang, van het zwaar ste type in gebruik bij de Belgische spoor wegen. Nadat de leden van het gevolg van de Koningin en van Prins Karei waren inge stegen zette de trein zich in beweging, toe gejuicht door het talrijke publiek, dat de klanken van het Wilhelmus bijna over stemde. De aankomst te Brussel. Daar groeten twee vorsten elkaar en er valt een stilte over de menigte, welke zoo lang in blijde afwachting dit moment heeft tegemoet gezien. In deze stilte, welke zoo bij uitstek goed weergaf, wat er in allen, die aanwezig mochten zijn, omging, pasten slechts de eenvoudige woorden, welke Neerlands landsvrouwe tot haar Koninklij ken gastheer zei, toen Koning Leopold met uitgestrekte hand op Hare Majesteit toe trad „Ik ben gelukkig hier in Brussel te zjjn". Past het niet het best, stil te zijn, wan neer men gelukkig is Het was alsof deze menschenmassa, welke iedere schatting te buiten ging, dit eene moment van ontmoe ting aanvoelde, de ontmoeting tusschen twee vorsten van koninkrijken, welke zoo nau aan elkaar verwant zijn. Maar ook slechts een moment kon het stil znn op het groote Noord-Station, want oogenblikkelrjk daarna barstten de toejuichingen los. De jubelkreten van de Nederlanders, die hun Koningin nabij wis ten, de toejuichingen van de bevriende Bel gen, wier uitingen van vreugde om deze dagen van vriendschapsmanifestatie sa- menklonken tot één koor van enthousias me, verwarmd door de zon, welker klare lente-luister tenslotte alle versieringen op den achtergrond mocht dringen. Het was het einde van een periode van Wachten, welke te langer duurde naarmate men meer verlangde naar het begin van den jubel, welke geen grenzen kende. Het was het begin van een zegetocht, waarvan men zich nauwelijks een voorstelling kan maken. Men kan slechts verheugd zijn, dat men dit ééne oogenblik heeft mogen bijwo nen. Reeds vroeg in den middag waren de dui zenden naar de binnenstad van Brussel ge togen om getuige te zijn van de blijde in- comste van Hare Majesteit Koningin Wil helmina als gaste van den Koning der Belgen. Op het Rogierplein stonden zij sa- mengetrost in compacte massa's. Langs den intochtsweg. Een half uur voor aankomst van H. M. de Koningin hebben wij den intochtsweg n°g eens geloopen. Wonderlijk hoe sinds Maandag de versiering voortgang had ge maaktMaandag nog eenzame vlaggen masten, nu een aaneengesloten omzooming van linten en guirlandes en vele vlaggen. Oranje linten klommen en daalden van mast tot mast als langgestrekte W's. Overal was het oranje te zien, ook in de rijen van de toeschouwers, welke rijen dik stonden achter de haag van militairen. Tijdens het wachten was het publiek kalm en had, voorzooyer het in de zon stond, heel wat te verduren, want de zon was onbarmhartig en de straatsteenen warm. Het deels Fransch-sprekende publiek oefende zich in het roepen van de kreet „leve de Koningin". Op het Noord-Station. Het anders zoo ongemeen'drukke Noord- Station was gistermiddag niet bezocht door reizigers. De groote betonnen vlakte, welke naar de verschillende perrons leidt, was in een tuin van bloemen herschapen, gesierd met palmen en groen en hoog daarboven uit bedekten de Belgische en Nederland sche vlaggen de stalen overkapping. Om tien minuten voor half vijf klonken van buiten plotseling hoomsignalen en kort daarop zagen wij in de hall van het station Koning Leopold met gevolg verschijnen. Met veerkrachtige stappen inspecteerde hij de manschappen van het negende regiment. Goedkeurend was zijn blik, een lach speel de om zijn mond inderdaad deze mannen stonden uit als, steen gehouwen om zoo hun hulde te betuigen. De Brabangonne klonk voor op het perron, toen de Koning was aangekomen op de plaats, waar Konin gin Wilhelmina den trein zou verlaten. Twee stationswachters stonden gereed met oranje vlaggen om den machinisten te beduiden, waar zij moesten stoppen. Aankomst van H. M. de Koningin. Precies half vijf hijgde de enorme loco motief, welke den koninklijken trein trok, langzaam het station binnen. Het duurde lang, te lang naar de meening van de men- schen en zij hieven nu reeds een gejuich aan, dat onder de overkapping tot ver weg kaatste en in echo weer terugkwam als een dubbele hulde. Toen klonk het Wilhelmus. Hare Majesteit Koningin Wilhelmina be trad den Brusselschen grond. Onmiddellijk trad Koning Leopold op haar toe en de begroeting tusschen beide vorsten was al lerhartelijkst De kinderen der Nederlanders, op het station aanwezig, konden zich niet langer bedwingen en zij hieven tegen de maat van de muziek in opnieuw het Wilhelmus aan. De daverende saluutschoten, gelost uit 75 mm. vuurmonden, welke staan opgesteld in het Park Cinquantenaire, drongen door tot het station, maar het gedreun ging ge heel op in het enthousiasme, dat uit de me nigte opsteeg, toen de Koningin der Neder landen en de Koning der Belgen tesamen de eerewacht inspecteerden. Op het einde van het perron werden de Koningin bloemen aangeboden door de klein-kinderen van den stationschef, den heer Bogaerts. Het gewuif der kinderen met hun oranje-vlaggen en het gejubel van de menschen kende geen einde. Eenigs oogenblikken vertoefden de vor sten in de wachtkamer, waar Koning Leo pold zijn Koninklijke gaste eenige woorden van welkom toesprak. Voorts zijn drie oud-geïnterneerden in Holland aan de Vorstin voorgesteld. Zij overhandigden Hare Majesteit bloemenen een adres van hulde. Inmiddels zweiden de toejuichingen van het publiek buiten het station aan. Om twaalf minuten over half vier stond Koning Leopold en Neerlands landsvrouwe in de zon, buiten op het enorme plein, dat een deining was van menschen, die wuifden en zwaaiden. Wederom klonk het oude Wilhelmus en stram salueerden alle officieren, de solda ten presenteerden het geweer. Toen de vorsten in een open calèche wa ren gestegen zette de stoet zich onmiddel lijk in beweging. Toen begon de zegetocht, waarbij de toejuichingen zweiden en zwei den alsof er tenslotte geen fortissimo be staat Langs het Rogierplein zwenkten de ca- rossen de Kruidtuinlaan op, waar het let terlijk zwart stond van de menschen, waai de hoofden niet meer afzonderlijk te onder scheiden waren. Uit de ramen hingen hon derden, op de daken stontysn zij en zij wa ren geklommen in de lantaarnpalen. Prachtig was het in de verte de Konink lijke stoet naar boven te zien rijden. Onop houdelijk wuifde Hare Majesteit met de hand. Koning Leopold salueerde nu eens, maar meestal zag zij gelukkig rondom zich heen. Hoevelen zullen het zijn, die thans hun stem hebben laten hooren met de kreten „vive la Reine" en „vive le Roi" 7 Het is niet te schatten en het zal nooit geschat behoeven te worden, want ten slotte kende deze blijdschap, welke zich op alle mogelijke manieren een uitweg zocht geen grenzen. Een zegetocht? ach, het is maar'n woord. De beteekenis ervan hebben wij gistermid dag in Brussel, langs den weg van den koninklijken stoet naar waarheid leeren kennen. Op alle hoekstraten stonden militaire muziekcorpsen en nauwelijks was het eene Wilhelmus weggestorven of een ander klonk al weer op Op het Paleizenplein. Teruggetrokken uit het gewoel van het Paleizenplein, waar het publiek achter de houten afzettingen stond gepakt, lag. ma jesteitelijk en forsch, het Koninklijk Paleis. Een kleurige stoet kwam het Paleizen- plein op het bereden eere-escorte, dat thans voor de tweede maal zijn gala-uni form droeg Napoleontische ruiters, hoog te paard met hun enorme berenmutsen en met hun zwart-met-witte uniformen, welke hier en daar een vuurroode onderbreking hebben. Uitgestapt schreden de beide vorsten langs de eerewacht der cadetten. Statig schreed de vorstin langs de wacht, buigend toen zij het vaandel passeerde. Hos vorste lijk en hoe gracieus viel de blauwe mantel af, op den linkerschouder de sharttung- kleurige japon vrijlatend, als een ware ko ningsmantel. Hoeden en handen en vlag getjes wuifden en uit duizenden kelen klonk het gejuich. Aan den ingang van het paleis was in- tusschen de figuur van den grootmaar schalk van den Koning, graaf Cornet de Ways Ruart verschenen, die de Koningin, toen zij zich een oogenblik met den com mandant der eerewacht had onderhouden, in het paleis geleidde, waarin ook, op een afstand volgden, het gevolg der beide vor sten binnentrad. Na een kwartier werd het wachten be loond ds Koningin, door haar gastheer gevolgd, verscheen op het balcon. Het publiek was buiten zichzelve. Leve de Koningin Men wuift alsof ieder een speciale per soonlijken groet over te brengen had aan de Vorstin. Zij, rechtop, wuifde. De Koning stond stram terzijde. Het Wilhelmus klonk, terwijl de wacht het geweer presenteerde. Toen was het uit- (Zie verder pag. 1, tweede blad) Onderhandelingen tusschen Engeland, Rusland en Frankrijk. Paris Soir publiceerde Dinsdag een door Georges Bonnet te Genève tegenover Jules Sauerwein afgelegde verklaring, waarin de Fransche minister zei Na de langdurige besprekingen, die ik gisteren met Maisky en lord Halifax heb gehad, heb ik thans de stellige overtuiging, dat de onderhandelingen tusschen Groot- Brittannië, Sovjet Rusland en Frankrijk snel tot een goed einde zullen komen. Voor Frankrijk, dat reeds door het Fransch-Rus- sische verdrag verbonden is, zal deze ge lukkige overeenkomst de consolidatie be- teekenen van zijn stelsel van veiligheid en een kostbare troef voor de handhaving van den vrede. Sauerwein schrijft in dit verband Voor wie de groote voorzichtigheid kent van Bonnet, kondigt deze verklaring duidelijk het welslagen der onderhandelingen aan. Een uur van bespreking met Maisky, een ander uur met Halifax hebben hem in staat gesteld definitief de onderhandelingen op te klaren, die gevaar liepen in byzantijnsche spitsvondigheden onder te gaan". Polen en Roemenië verbreeden de basis van hun bijstandspact. Naar Reuter in buitenlandsche kringen te Londen verneemt, zijn Polen en Roeme nië overeengekomen, het sedert jaren tus schen hen bestaande pact van wederzrjd- schen bijstand, dat oorspronkelijk tegen de Sovjet-Unie gericht was, uit te breiden, zoodat het ook van toepassing is op aan vallen van andere zijde. Verklaard wordt, dat te Warschau besprekingen tusschen de generale staven zjjn gehouden tpt regeling van de technische bijzonderheden van fde desbetreffende samenwerking. In dezelfde kringen wordt gezegd, dat de beide landen gunstig staan tegenover de plannen inzake een Britsch-Russisch bond genootschap, mits dit niet medebrengt, dat zij zelf een overeenkomst met de Sovjet- Unie moeten aangaan, hetgeen als een vij andige daad jegens Duitschland zou wor den uitgelegd. Polen heeft reeds een niet-aanvalspact met de Sovjet-Unie, dat van 1932 dateert en dat in 1938, na de eerste Tsjecho-Slo- waaksche crisis, nogmaals is bekrachtigd. Polen, zoo zegt men, acht dit voldoende, tenzij er een regeling tot stand zou kunnen worden gebracht, waarbij het van de Sov jetunie wapens kan verkrijgen en op de verbindingen door de Sovjet-Unie in oor logstijd kan vertrouwen. Koningin Mary heeft een auto-ongeluk Koningin Mary heeft Dinsdag een auto ongeluk gehad in een van de Londensche voorsteden. Haar auto is volkomen over den kop geslagen. Nader wordt gemeld, dat het ongeluk heeft plaats gehad in Putney. Volgens latere berichten verluidt, heeft Hare Majesteit zich onder behandeling van een plaatselijken geneesheer moeten stel len. De auto kwam op een kruispunt in bot sing met een vrachtauto, tengevolge waar van de wagen volkomen ondersteboven kwam te liggen. De koningin en de haar begeleidende dames werden dopr een schil der met ©en ladder uit de auto geholpen. Nadat de koningin, die zeer bleek zag, in de woning van een plaatselijken dokter was geholpen, werd zij, na eenigen tijd gerust te hebben, in een andere koninklijke auto naar Marlborough House teruggebracht. Koningin Mary werd vergezeld door lord Claud, haar thesaurier, die snijwonden aan de hand opliep, en door een hofdame, wier arm ontveld werd. Deze beiden, alsmede de chauffeur, waren door den schrik zeer ont daan. Na den terugkeer in Marlborough trok de koningin zich in haar particuliere vertrek ken terug, waar zij door een dokter werd geholpen. Een toeschouwer, die bij haar aankomst aanwezig was, verklaarde, dat zij volkomen in orde scheen te zijn. Blijkens een officieel bulletin heeft ko ningin Mary kneuzingen en ©en zenuw schok opgeloopen. Ofschoon de kneuzigen aanzienlijk zijn en enkele dagen volledige rust uoodig zullen maken, was .de toestand der koningin gisteravond bevredigend. Reuter verneemt, dat Koningin Mary een betrekkelijk rustigen nacht heeft ge had. Amerikaansche duikboot in nood Uit Portsmouth (New Hampshire) werd gisteren gemeld dat de Amerikaansche duikboot „Squalus" met 62 man aan boord zich ter hoogte van White-Island onder water in moeilijkheden bevond. De „Squalus", die duikoefeningen hield, was na een uur. de gewone maximum tijdsduur van een duik onder zulke om standigheden, nog niet boven gekomen. Ter plaatse staat 72 meter water. De duik boot „Sculpin", die naar de plaats van het gebeurde is gezonden, heeft zich telefo nisch met de „Squalus" in verbinding kun nen stellen en vernemen, dat tijdens een diepen duik een klep niet was gesloten, tengevolge waarvan het water de verblij ven binnendrong. Een sleepboot van de marine en een bergingsvaartuig voor duik- booten zijn op weg om hulp te bieden. Bovendien heeft ook de kruiser „Brook lyn" order gekregen, onmiddellijk van New York te vertrekken om te trachten aan de gezonken duikboot hulp te verleenen. Later werd gemeld dat het water ook binnengedrongen is in de achterste machi nekamer van de gezonken duikboot. Vol gens de marine-autoriteiten moet de duik boot 24 uur onder water kunnen blijven, daar zij uitgerust is met de nieuwste vei ligheidsinrichtingen. Een duiker zal trach ten, de openstaande klep te sluiten en als dit gelukt zou de duikboot gelicht kunnen worden. De te hulp gezonden „Sculpin", die zich vlak boven de gezonken duikboot „Spua- lus" bevend, heeft door middel van de boel- telefoon nog vernomen, dat allen aan boord van het gezonken schip ongedeerd zijn. La ter schijnt de telefonische verbinding ech ter te zijn verbroken, zoodat omtrent het lot van de bemanning van de „Squalus" niets meer bekend was. De „Sculpin" trof gisteren voorbereidin gen om een duiker te doen afdalen en uit Washington werden per vliegtuig duikboot experts verwacht. De zee was tamelijk kalm en verklaard werd, dat het duiken onder deze omstandigheden mogelijk is. Te Washington heeft president Roosevelt aan de persvertegenwoordigers verklaard, dat hij hoopvol gestemd was ten aanzien van de mogelijkheid, de „Squalus" te red den en dat de regeering al het mogelijke materiaal en manschappen naar de plaats des onheils zendt. De president, die door den marine-radiodienst op de hoogte wordt gehouden, verklaarde, dat de z.g. „longen" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Sebcurlenisscn van len H. M. de Koningin in Brussel. (Pag. 1, eerste blad) Koningin Mary van Engeland heeft een auto-ongeluk. (Pag. 1, eerste blad) Amerikaansche duikboot in nood. Pag. 1, eerste blad) Polen en Roemenië verbreeden de basis van hun pact van wederzydschen bij stand. (Pag. 1, eerste blad) ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Een welkom gebak SCHELDE- PIERT JES een heerlijk Boterkoekje, verpakt in luxe trommeltjes met Stads- en Strandgezichten, f 1.per stuk. Een specialiteit van Fa. J. W. van der Linde Zonen Banketbak<ers. Walslraat 98. Tel. 373. WACHT VOOR NAMAAK! Geeft het Uw familie mede op reis voor de a.s. Pinksterdagen Een CORLAS costuum dient U met „onkreukbare" trouw jaren lang Letterlijk en fi guurlijk Dank zij di zuiver wollen stof en het duurzame binnen erk. En 't maaksel is subliem, degelijk en elegant. U hééft wat aan een CORLAS costuum. Kamgaren en tricoline cos- tuums 17.75, 19.75, 22.50, 24.75 tot 45.00. Walstraat 45 Telefoon 612. van de duikboot, met behulp waarvan de opvarenden naar de oppervlakte zouden kunnen ontsnappen, pas in het uiterste ge val gebruikt zouden worden. Het werd vei liger geacht, trachten, het geheele schip naar de oppervlakte te brengen. Dit zou naar hij uiteenzette, gedaan kunnen wor den, als de duiker erin zou slagen, de klep, waardoor het water de verblijven binnen drong, te sluiten, en als de leiding met sa mengeperste lucht naar de duikboot zou kunnen worden gebracht, om haar met lucht te vullen. Men denkt, dat de reddingwerkzaamhe- den vanmorgen zouden kunnen beginnen. Een hoog marine-officier heeft verklaard, er aan te twijfelen, of alle leden van de be manning van de gezonken duikboot nog in leven zijn. Hij achtte het mogelijk, dat eenige man schappen gevangen waren in onder water staande verblijven. „Wy hebben het koud". De commandant der vlootbasis van Portsmouth heeft bijzonderheden over het ongeluk verstrekt en middelen aange geven om het vaartuig te helpen. Hij gaf een beschrijving van het zgn. „Momsen- toestel", dat personen, die zich op groote diepte onder water bevinden, in staat stelt naar de oppervlakte te komen. Alle offi cieren en manschappen zijn voor gebruik making van het toestel opgeleid. De be manning kan het geruimen tijd onder wa ter uithouden. Men verwachtte vanmorgen de aankomst van het patrouillevaartuig „Falcon". Tenslotte heeft men een boodschap ver nomen, welke is opgevangen op de red dingsvaartuigen en welke is overgebracht door slagen tegen de romp van de duik boot. De boodschap zegt„Onze toestand is bevredigend, maar wij hebben het koud".

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1