VJfssingsche Courant Breskensche Courant £e>r/ar Pinksteren I eischt iets nieutus STADSNIEUWS Vlissingen EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 120 DINSDAG 23 MEI I 939 rVDonnementsprys: 17 cl. pei weeK ol 2.20 pc. tcwartaaL Franco per post 2.50. Afzonderlek» nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zyner gemeente «Ydvertentieprjjs: Van 15 regels 1.25, Iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma F. VAN Ut VËLUbdr^ Bureau* IValstr. 58-60. Tel. 10 (2 lijnen). Giro No.6628*. Eigen kantoren te: Breskens. Dorpsstraat TeL2l Oost- pn West-Sonbnrg. Kanaalstraat 45. Tel 35 v AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR FUBLICITEITS WAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" H. M. de Koningin naar België vertrokken Heden is H.M. de Koningin naar België vertrokken voor haar bezoek aan Z.M. Koning Leopold. Langs den Brusselschen intochtsweg van de Koningin, van de Noorderstatie tot aan het Koninklijk paleis, is tusschen rijweg en trottoir een haag geplant van witte vlagge- masten, wortelend ofwel in oranje voetstuk ofwel bespannen met de dundoeken van beide landen. Het gedeelte langs de Kruid tuinlaan en de Koninklijke straat is op kos ten der regeering aangebracht. De drukke winkelstraten, die parallel loo- pen met de groote boulevards. zyn over huifd met Belgisc_e en Nederlandsche vlag gen, een bijzonder feestelijk gezicht. In vele etalages staat het portret van on ze Koningin, in een omlijsting van Oranje of rood-wit-blauw lint. Voor de kranten kiosken hangt haar beeltenis, op de front pagina's van de geïllustreerde bladen. Ach ter de winkelruiten kan men ook al de on vermijdelijke Volendammer poppen te mid den der tulpen zien prijken. Tallooze vlaggen zijn uitgestoken. Brus sel is volop in feesttooi. Een afzonderlijk woord verdient de ver- giering van de Noordstatie, waarvan bij zonder veel werk is gemaakt. Omdat de eerste aanblik van de stad voor Koningin Wïlhelmina een zeer feestelijke moet zijn heeft men het station Brussel Noord, waar de koninklijke trein binnenkomt, in een waren tuin van bloemen en planten her schapen. De storende reclameborden langs de wanden zijn aan het oog onttrokken door wijd neerhangende draperieën in grij ze en karmijnroode tinten. Er is een dak van vlaggen in Nederlandsche en Belgische kleuren aangebracht, terwijl er als het ware tuinperken zijn aangelegd met leven de bloemen, met gras en lage, in bloei staande struiken, waardoor men den indruk krijgt niet langer op een station te zijn. Recht tegenover den stationsingang ont vangt Brussel onze Koningin met een enor me eerepoort, waarop in oranje letters het ééne, veelzeggende woord „welkom". Bij- eengebundeld glanzen ook hier de Belgi sche en Nederlandsche vlaggen in de zon. Het vertrek. Reeds geruimen tijd voor de aankomst van H. M. de Koningin aan het Holland- sche Spoorstation te 's-Gravenhage had zich op het Stationsplein een groote menig te belangstellenden verzameld. Nadat van ongeveer 2 uur af verscheidene autoriteiten waren gearriveerd, kwam H.M. de Konin gin om kwart over twee van den Ruigen- hoek voor den Koninklijken ingang aan, luide toegejuicht door de vele toeschou wers. H. M. was gekleed in bi'ocaat kleed en een hermelijnen mantel met blauwen hoed met veeren en zij droeg het lint van het grootkruis van de Leopoldsorde van België. Op het perron waren o.m. aanwezig de directeur-generaal van de Ned. Spoorwe gen prof. dr. ir. J. Goudriaan Jr. Nadat H.M. in de Koninklijke wachtka mer had afscheid genomen van den mi nister-president en verschillende andere autoriteiten, betrad zij precies vijf minuten voor half drie het vierderijtuig van den uit zes rijtuigen bestaanden koninklijken trein. De Koningin is vergezeld van mevrouw C. M. baronesse van Tuyll van Seroosker- ken, geboren jonltvrouwe Boreel, groot meesteres, jonkvrouw L>. H. van Tets, eer ste hofdame, gep. luitenant-generaal-titu- lair J. H. F. graaf Du Monceau, opper- ceremoniemeester en grootmeester, gep. vice-admiraal-titulair F. Bauduin, adju dant-generaal, chef van hst Militaire Huis, mr. J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh, kamerheer, generaal-majooi'-ti- tulair jhr. W. C. M. de Jonge van Elle- meet, adjudant en eerste luitenant A. J. F. M. Egter van Wisseikerke, ordonnans-offi cier van Hare Majesteit. Hare Majesteit de Koningin was voorts vergezeld van den Minister van Buiten- landsche zaken, mr. J. A. N. Patijn, den directeur van het kabinet der Koningin, jhr. mr. G. C. W. van Tet> van Goudriaan, en den gezantschapsattaché, werkzaam aan het departement van buitenlandsche zanen, ror. j. M. A. H. Luns. Ten slotte bevond zich ook de lectrice van Hare Majesteit mej. T. van Rijn van Alkemade in haar gevolg. In een directierijtuig, dat aan den trein gekoppeld is, reizen de vertegenwoordigers van de directie der Nederlandsche Spoor wegen tot de grens mede. Dadelijk daarna vertrok de trein in de richting van België. In Esschen. Reeds in den vroegen morgen is men begonnen met de laatste maatregelen te treffen voor de ontvangst van H. M. de Koningin op het station te Esschen, waar dp Koningin te 15.20 uur Belgische tijd ,(15.40 Amsterdamsche tijd) ward verwacht. Het station is royaal en smaakvol ver sierd. Ongeveer in het midden van het tweede perron is een baldakijn geplaatst, waaron der de Koningin werd opgewacht door Prins Karei, graaf van Vlaanderen. De Belgische koninklijke trein stepte aan de andere zijde van het tweede perron, recht tegenover het baldakijn. In het gezelschap van 's Konings broer bevonden zich de personen, die gedurende het verblijf van Hare Majesteit in België, aan haar rijn toegevoegd. Ter linkerzijde van het baldakijn stonden de militaire kapel en de klaroenblazers en daarnaast de vier detachementen van het 6e linie-regiment uit Antwerpen met vaan del ter sterkte van ongeveer 300 man met 20 officieren onder commando van een ko lonel. Ter rechterzijde van het baldakijn ston den de burgemeester van Esschen met le den van den gemeenteraad te'Esschen, ver tegenwoordigers van de patriottische maat schappijen, van de Belgische oud-strijders en van de padvindersbeweging, allen met vaandel. Een zware slag voor den tuinbouw Het weekblad Economische Voorlichting publiceert een bericht, dat de Duitsche re geering een nieuwe verordening tot wering van den coloradokever heeft uitgevaardigd. Daarin zijn bepalingen opgenomen, welke het binnenkomen van den coloradokever in dit land moeten voorkomen. In die bepalin gen, met betrekking tot dein invoer van verschillende land- en tuinbouwproducten uit Amerika, België, Frankrijk, Luxem burg, Nederland en Zwitserland worden twee verschillende certificaten genoemd, nl. model A en model B, welke by den in voer- van sommige producten moeten wor den overgelegd. In model A wordt door den Plantenziek- tenkundigen dienst van het land van oor sprong vermeld waar de betrokken produc ten zijn gegroeid en wordt verklaard dat de zending onderzocht is en vrij Is bevon den van den coloradokever, alsmede dat in het land van herkomst in een tering van 50 Km. om de groeiplaats tot dusver geen coloradokever is geconstateerd. In model B wordt vermeld waar de be trokken producten zijn gegroeid en wordt verklaard dat de zending onderzocht is en vrij bevonden van den coloradokever en dat andere planten en deelen van planten dan de nader omschrevene niet in de zending voorkomen. Uit een mededeeling van den Planten- ziektenkundigen dienst blijkt, dat de kevers bijna uitsluitend in het Zuiden van ons land zijn gevonden. Feitelijk vormen de Maas, de Merwede en Oude Maas de Noor delijke grens van het besmette gebied. Voor verscheidene producten nu, o.a, aardappelen en diverse versche groenten, die niet onder glas zijn geteeld, is nu be paald dat bij invoer in Duitschland certi ficaat A moet worden overgelegd. De grens van het geheele verboden ge bied is door den Plantenziektenkundigen dienst vastgesteld. Zij loopt van Noordwijk via Voorhout, Sassenheim, de hoofdvaart van de Haarlemmermeer, Haarlemmer meertrekvaart, het IJUselmeer, Doorn spijk, Oldenbroek, Heerde langs de pro vinciale grens tot Deventer, Gorssel, Wamsveld, Zelhem, Doetichem naar Dinx- perlo. De artikelen waarvoor certificaat A is vereischt, mogen dus niet uit de stre ken ten Zuiden van deze lijn in Duitschland worden ingevoerd. Belangrijke tuinbouw streken als het Westland en de omtrek van Venlo worden diensvolgens ook door deze maatregelen getroffen. Deze maatregelen van Duitschland zijn een zwaren slag voor onzen tuinbouw, die het toch reeds zoo moeilijk heeft. Na het incident te Kalthof. De Senaat van de vrije stad Danzig heeft den commissaris-generaal van Polen verze keringen gegeven, dat maatregelen tot waarborging van volledige veiligheid en vrije uitoefening hunner functies voor de Poolsche douane-inspecteurs. Op 9 Juni a.s. zullen 20.000 man S.A. te Danzig aankomen om deel te nemen aan de sportfeesten van de S.A. van het ge heele district Danzig en Oost-Pruisen. Bij deze gelegenheid zullen de chef van den staf van de S.A. Lutze en de leider van de nationaal-socialisten van Danzig, Förster, het woord voeren. Nu nog kunt IJ rustig Uw costuums komen uitzoeken. »jj ïjc Wy adviseeren U, wacht niet tot de laatste dagen. Het is 4* 4c voor U prettiger niet in de 4c* grootste drukte, welke de laat- ste dagen kenmerkt te staan passen en wij hebben meer tyd 4:* om de noodige veranderingen, die eventueel moeten worden 4:4c aangebracht, te kunnen uit- voeren. 4:4c Voor Uw Pinkster-uitstapjes zyn onze sportcostuums bij- 4c* zonder geschikt, keurige mo- #4= dellen en prima pasvorm in de *4: nieuwste mode-tinten. 4c* ding, ƒ13.75 tot ƒ35.—. Aardig tafereeltje te Toronto. De Dionne-vijfling bij het Britsche koningspaar. De koninklijke familie is gistermiddag om 3 uur 29 pl. t. te Toronto aangekomen. Na onder luide toejuichingen een rit door de met vlaggen versierde straten te hebben gemaakt, hebben de koning en zijn gemalin, gezeten op scharlakenroode tro nen, welke voor het stadhuis waren opge steld, de hulde der stad in ontvangst ge nomen. Vervolgens werden zij officieel door de regeering verwelkomd in het provinciale parlementsgebouw, waar zij twee uur lang door een uitgelezen gezelschap werden verwacht. Terstond na de officieel© plechtigheid in het 'kamergebouw werd de vijfling aan het koningspaar voorgesteld. Nadat de speaker had aangekondigd, dat de vergadering thans „vijf kleine koninginnetjes" te zien zou krijgen, werden de vijf meisjes binnen geleid. In plechtigen optocht schreden zij binnen met den ministerpresident Hepburn aan het hoofd. Twee hunner werden door de ouders aan de hand gehouden, terwijl drie kindermeisjes de anderen aan de hand hielden. Dr. Dafoe liep achter den premier. De kinderen droegen witte jurkjes en tuit- hoedjes met satijnen lintjes. Het laatste kind, dat binnenkwam, lokte applaus en ge lach uit door beslist iedereen te willen toe wuiven, niettegenstaande haar pogingen om naar boven op de tribunes te kijken, haar bijna deden struikelen. De koningin vereerde ieder kind met een blauw manteltje, terwijl de vijfling de ko ningin een door elk der meisjes ondertee- kende foto aanbood. Na de uitwisseling der geschenken, legde elk der meisjes haar armpjes rond de hals van de koningin en gaf haar een klinkenden kus, welken zy beantwoordde. De koninklijke trein is gisteravond van Toronto naar Schreiber in Ontario vertrok ken. Een menigte van 25.000 menschen be reidde den hoogen gasten een geestdriftig afscheid. Japan heeft zijn kans voorbij laten gaan Wij hopen niet den oorlog dit of het vol gende jaar te winnen, doch al duurt het drie of vijf jaar, den oorlog zullen wij win nen, aldus heeft generaal Tsjen Tsjen, een van Tsjang Kai Sjelt's bekwaamste leger aanvoerders, die thans de operaties aan het front in Hoenan en Kiangsi leidt, ver klaard. Japan heeft verzuimd te Nanking en Hankau, toen de toestand voor China hoogst critiek was, een beslissende neder laag toe te brengen en die gelegenheid zal niet terugkeeren. Tsjen Tsjen voegde hier aan toe, dat de Japanneezen thans zelfs niet alleen geen nieuwe vorderingen kun- en maken, doch dat de toestand zelfs in de onder hun controle staande gebieden verre van veilig is. Behalve de mobiele guerilla-eenheden, die in de Japanscbe ach terhoede opereeren, zijn thans achter de Japansche linies zestig divisies geregelde Chineesche troepen samengetrokken. Ten aanzien van de gevechten in Noord- Hoepeh zei Tsjen Tsjen, dat de Japansche omsingelingsplannen na vijf dagen en nach ten van verwoeden strijd, ten noorden van Tsaoyang volkomen verijdeld zijn. Bestrijding van den colorado-kever. Gisteravond had ten stadhuize een ver gadering plaats met landbouwers, kwee kers en houders van volkstuintjes, allen telers van aardappelen, teneinde verdere maatregelen te bespreken ter bestrijding van den Coloradokever. De wethouder van onderwijs, de heer W. P. Edelman, heette namens den burge meester, die verhinderd was, de talryke belanghebbenden welkom. Wy zyn hier samengekomen, aldus spr., om eigen be langen te bespreken. Het is van het groot ste belang, dat de Coloradokever definitief wordt uitgeroeid. Deze veelvraat kan ont zaglijke schade toebrengen aan de aard appelvelden. De regeering heeft het groote gewicht van deze bestrijding inge zien en verleent den grootst mogelyken steun. Ook dit jaar zal weer alles in het werk gestéld worden den kever te bestrij den. Dezer dagen is dit insect weer in Drenle gevonden een bewijs dat de kever nog niet verdwenen is. Ook dit jaar moeten alle aardappel velden in onze provincie weer driemaal be spoten worden met water, waarop op 100 liter, 400 gram loodarsenaat is toegevoegd in een hoeveelheid van gemiddeld 750 liter per hectare. De bespuitingen moeten zoo worden uit gevoerd, dat alle bladen van aardappel- pla.rn.enmet de vloeistof worden bevoch tigd en op zoodanige uren en bij zoodanige weersgesteldheid, dat zy denzelfden dag nog kunnen opdrogen. Indien men zelf zijn aardappelveld wil bespuiten, wórdt kosteloos de hiervoor be- noodigde hoeveelheid loodarsenaat ter be schikking gesteld. De voorzatter kan xneöedeelen dat de be sturen der volkstuintjes zelf voor het spui ten zullen zorg dragen. Het is dus nu van belang, hoe de grootere telers, de land bouwers en zij die niet bij een vereeniging zijn aangesloten, zich de bestrijding in denken. De voorzitter heette nu welkom den heer Phaff. rijks-consulent. Op gestelde vragen deelde de voorzitter mede, dat een zgn. loonspuiter 50 cent per uur moet verdienen. Twee personen be werken tegelfk een veld, dus zijn de kos ten 1 per uur. Algemeen was de indruk, dat deze kos te veel te hoog zijn. De heer G. van de Putte wees er op, dat voor de groote complexen een andere re geling is getroffen. Getracht zal worden zooveel mogelijk aan elkander grenzende tuintjes enz. tegelijk te bespuiten, om de kosten zoo gering mogelijk te doen zyn. De heer J. Moll, opzichter gemeentewer ken, schatte de kosten op 10 ct. per roede, per drie keer, wat bjj velen de opmerking ontlokte, dat dit veel te hoog was. „Men kan dan beter zijn aardappelen omspitten". Na gehouden beraad stelde de voorzitter voor, dat voor tuintjes beneden de 5 roeden de bespuiting 15 ct. per keer zal bedra gen. De heer Phaff wees er op, dat de regee ring groote kosten heeft gemaakt, door het gratis beschikbaar stellen van loodarse naat. De belanghebbenden zullen hiernaast zich een klein offer moeten getroosten. Het betreft hier groote nationale belangen. Slaagt men er niet in den kever uit te roeien, dan is het met onzen geheelen ex port gedaan.*) Spr. drong er dus met klem op aan, zich dit kleine offer te getroosten. De voorzitter zei, dat wanneer men zelf wil spuiten, hiertegen geen bezwaar be staat, doch men moet er zorg voor dragen dat er afdoende gespoten wordt. Wat betreft de grootere perceelen stelde de commissie voor van 150 roe en hooger de kosten te berekenen op 2.50 per gemet en per keervan 50150 roeden 3 per gemet en per keer. Uit de vergadering werd er op gewezen, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen 1 per gemet gerekend wordt. Men vond de kosten te hoog. De voorzitter zei, dat de arbeider toch zijn loon waard is. De kosten van 0.50 per uur betreffen alleen de kleinere per ceelen, omdat hier meer werk aan is. Bo vendien kunnen ook de landbouwers, indien zij dit willen, zelf spuiten. De contröle wordt uitgeoefend door de gemeente, doch ook van rijkswege zal scherp gecontroleerd worden, niet alleen op groote perceelen, doch ook op volks tuintjes. De heer Phaff deelde verder mede, dat vorig jaar wel met kalk gespoten is en takkenbossen of handvegers gebruikt zyn. Nauwlettend zal toegezien worden dat dit niet meer voorvalt. Men dient bij het spui ten een sproeier te gebruiken. Uiteindelijk i3 de verbouwer aansprakelijk voor den goeden gang van zaken. Dit nummer bestaat uit 2 bladen ^gbcurlciitsscii «inn Jew Jnq Vandaag is H.M. de Koningin naar België vertrokken. (Pag. 1, eerste blad). 9 Juni gaan 20.000 man S.A. naar Danzig „om aan sportfeesten deel te ne -en". (Pag. 1, eerste blad) Duitschland verbiedt den invoer van Nederlandsche groenten. (Pag. 1, eerste blad) ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. brengt voor iedere beurs iets aparts Tweka zomershirts 1.55—1.95—2.45—2.95 Tennisshirts met ring- en vetersluiting, wijnrood, ma rine, bleu en wit, 1.552.25. Kerko Totalhemden met vaste boord 2.903.90. Aero-shirts, vaste boord 5.25. Zomersportpantalons, zeer chique modellen (met rits sluiting) in gabardine, whipcord, fresco en flanel 3.75 tot 14 Aparte collectie Riemen in leder en elastiek 0.55 tot en met 2.65. Heerenmodehuis Walstraat 32. Vorig jaar werd men door een invasie van kevers overvallen en stelde de regee ring zekerheidshalve een percentage van 0.6 loodarsenaat vast. Thans is dit 0.4 hetgeen voldoende is, en een belangrijke besparing aan kosten geeft. De heer Moll deelde nog mede, dat de gemeente vorig jaar een groot deel der kosten heeft betaald, doch dit mag thans niet meer. Ei is nu getracht een zoo voor- deelig mogelijke regeling voor de verbou wers te treffen. De heer Phaff drong er op aan, dat de telers regelmatig him gewas onderzoeken naar kevers, die men het best op het heetst van den dag kan vinden. Vindt men kevers, dan moeten zij direct gedood wor den (in een fleschje benzine of petroleum) en ten gemeentehuize afgeleverd. Hierna sloot de voorzitter de vergade ring, met den wensch dat allen zullen mee werken aan dit groote nationale belang en den heer Phaff dankzeggend voor zijn aanwezigheid en gewaardeerde adviezen. Duitschland heeft intusschen, zooals n en elders in ons blad kan lezen, den in voer van groenten uit het Zuiden van ons land reeds verboden Red. V.C. Een kykje in het nieuwe gebouw der Jeugdherberg „Scheldestroom". De Jeugdherberg „Scheldestroom" heeft noodgedwongen moeten verhuizen. Op tweeden Paaschdag aog had zrj in een ocnigszins feestelijke samenkomst in het gebouw waaraan zij reeds zoo gehecht was geraakt, de Willem Hl-kazerne, haar 10- jarig bestaan herdacht. Wel niemand had op dien avond kunnen denken, dat het ver blijf in de Willem HL kazerne reeds den volgenden avond afgeloopen zou zijn, want op Dinsdagavond even na 10 uur werd be richt ontvangen, Jat militairen in het ge bouw zouden worden gehuisvest. Men zat toen een oogenblik met de han den in het haar, want waar moest men zoo spoedig naar toe. Men slaagde er echter in beslag te leggen op het ruime pand van het v.m. Districts-telefoonkantoor op den hoek van de Onderstraat en de Houtkade. Wel vormt dit gebouw een groote tegen-

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1