VJissingsche Courant Breskensche Courant IERSTE BLAD Stadsnieuws Vlissingen Mr. J. A. de Wilde afgetreden als Minister van Financiën Je adres uoor touringcars Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 118 ZATERDAG 20 MEI 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 pei kwartaaL Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 1—5 regels 1.25, Iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma F. VAM DE VELDE Jr., Bureaux VValstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen). Giro No.66287 Eigen kantoren te: Breskens. Dorpsstraat,Tel.21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45. TeL 85 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E. INGESTELD DOOR DE VEREENIG1NG „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS" De regeeringspersdienst deelt mede, dat bij Koninklijk besluit van 19 Mei 1939, no. 1 Ten eerste op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als Minister van Financiën aan den heer Mr. J. A. de Wilde, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten den lande In deze moeilijke tijden bewezen Ten tweede tijdens ontstentenis van een Minister van Flnan- ciën het beheer van het departe ment van Financiën ad interim opgedragen Is aan den Minister van Staat, Minister van Alge- meene Zaken, voorzitter van den Raad van Ministers, den heer Dr. H. Colijn. Bij de samenstelling van de ontwerp-begrootlng voor het jaar 1940 zijn van de zijde van den Minister van Financiën bezwaren gerezen. Deze bezwaren, die voorname lijk betrekking hadden op nieuw aangevraagde uitgaven, hebben den Minister van Financiën, Mr. J. A. de Wilde, aanleiding ge geven aan Hare Majesteit onthef fing uit zijn ambt te verzoeken. De Minister van Algemeene Zaken, Dr. H. Colijn, die ad in- lerim is belast met het beheervan het departement van Finan ciën, heeft op zich genomen door bezuinigingen de taak, die óók Mr. de Wilde zich voor oogen had gesteld, namelijk om voor 1940 budgetair evenwicht te bereiken, tot een goed einde te brengen. Mr. J. A. de Wilde Minister van Financiën Opgravingen op den Boulevard Bankert? Binnen afzienbaren tijd zullen hier ter stede waarschijnlijk interessante opgravin gen worden gedaan. Zooals bij vele Vlissin- gers bekend zal zijn, werden enkele hon derden jaren geleden o.m. op de plaats waar thans de boulevards zijn gelegen, on- deraardsche gangen gemaakt voor vesting werken. Een groot deel van deze gangen is reeds verdwenen. Het schijnt echter dat zich ongeveer van de Coosje Buskenstraat tot halverwege den Boulevard Bankert nog een gang moet bevinden die deel heeft uit gemaakt van de vestingwerken die tijdens het stadhouderschap van Prins Maurits zijn aangelegd. Toen men dezer dagen in verband met de luchtbescherming het schuilkeldervraag- stuk onder oogen nam, werd het denkbeeld geopperd of wellicht deze gang, zoo deze nog intact mocht zijn, tot schuilkelder zou kunnen worden ingericht. Naar een en an der zal thans zoo spoedig mogelijk een on derzoek worden ingesteld. Ten ge-meente huize beschikt men nog over een kaart van Vlissingen, vervaardigd door den vroegeren gemeente-archivaris, den heer C. P. I. Dommisse, waarop o.m. de plaats van deze gang staat aangegeven. Naar wij vernemen zal bovendien misschien nog een wichel roedeloper worden aangezocht om te trachten de juiste ligging en den loop van de gang te bepalen. Begroetingsavond voor dienstplichtigen In het Christ. Tehuis voor Militairen. Het bestuur van het Christelijk Tehuis voor Militairen heeft gisteravond op een gezelligen begroetingsavond de dienstplich tigen van de lichting 1939, welke eenige weken geleden onder de wapenen zyn ge komen, verwelkomd. De voorzitter ds. J. S. Hartjes heeft de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze ge opend. Hij riep een bijzonder woord van Welkom toe aan kapitein mr. P. M. W. J. van der Slikke, die den garnizoenscom mandant vertegenwoordigde, aan den vloot- pvedikant ds. J. van der Giesen en aan den heer c. Tabak, secretaris van het Ned. Hierna begroette spre ker de jonge lichting, „de biggen van het bataljon". Ds. Hartjes wees er op, dat de deur van het tehuis steeds voor allen open- 8taat- Hij hoopte dan ook dat de jongens er zich werkelijk „thuis" zullen voelen. Vervolgens heeft de vader van het te- buis, de heer J. W. Sigtermans, een be groetingswoord gesproken. Namens de aan wezige leden van het Ned. Jongelingsver bond verwelkomde spreker „vader" Tabak, wiens aanwezigheid hier gezien mag wor den als een groet van het oude Verbond. In het Ned. Jongelingsverbond zijn alle jongelui van welke richting ook, welkom- Dit geldt eveneens voor het Christelijk Militair Tehuis. Er is maar één voor waarde en deze is, dat men zich aanpast aan de sfeer welke in het tehuis heerscht. Het is een sfeer van vertrouwen en vriend schap, welke van beide kanten, zoowel van de ouders als van de bezoekers, moet ko men. Door samenwerking en wederzijdscb begrijpen moet men steeds trachten iets aan een ander mede te geven en iets voor een ander te zijn. Wanneer men dit stand punt voor oogen houdt, dan zal de dienst tijd zeker niet de beroerdste periode in het leven zijn. Spreker hoopte velen nog dik wijls te mogen ontmoeten. Hierna heeft de heer C. Tabak het een en ander verteld over zijn herinneringen uit den arbeid voor militairen". De heer Tabak ving zijn causerie aan met er op te wijzen dat er drie groepen van menschen zijn, die zich min of meer mis kend voelen. Het zijn n.l. de mijnwerkers, zeelieden en de militairen. Spreker wilde het voor deze menschen opnemen en hen de waardeering geven, die hun toekomt. En voor dezen avond staan de militairen in het middelpunt. Jonge menschen, die in militairen dienst zijn hebben ook de behoefte eens zich zelf te zijn. En met dit doel is het militair tehuis gesticht. Spreker ging de oprichting na van het eerste militair tehuis te Gouda. Het is tot stand gekomen doordat een jongeman op een Zondagavond stond te luisteren aan het raam van een huiskamer, waar het gezellig toeging. Dit is de stoot geweest om alom in den lande jongeman nen .ets huiselijks te geven. Spreker tee- kende het tehuis als een vluchtheuvel, waar men een oogenblik tot rust kan ko men. Met een voorbeeld verhaalde spreker hoe men met een enkel woord of een kleine verrassing het leven van i.mand kan ver aangenamen. Het bleek spoedig dat de mi litaire tehuizen in een behoefte voorzien. De jongeman heeft een kostbaar bezit en dat is zijn jeugd. Het is eer gave Gods. Jeugd wil dus niet zeggen een onbeperkte vrijheid, die over gaat in bandeloosheid, waaraan men zich maar onbeperkt kan overgeven. Bij jeugd is zelfbescherming noodig. De kostbaarheid van de jeugd wil het militair tehuis beschermen. Het uit zich in het sa- GEBRS. VAN FRAASSEN TELEFOON 355 VLISSINGEN menzingen van een lied, het samen praten of luisteren naar een gesprek, maar ook in het samen bidden en danken. Na een dag vol van geroezemoes is het goed een oogen blik stil te zrn. Deze rustige plaats vindt men in het Christelijk Militair Tehuis. Spreker vees op de sexueele gevaren waaraan de jeugd bloot staat. Ook is de verleiding van de stad zeer groot. Het te huis zorgt dc-t men onder veilige hoede is. Spreker eindigde met er op te wijzen dat de Christen-soldaat een getuige moet zijn voor anderen, niet alleen met woorden maar ook met de daad. In de pauze werd aan de dienstplichtigen een consumptie en een rookertje uitge reikt. Vervolgens werd de geluidsfilm „De zee roept" vertoond. Een Duitsche speelfilm, waarin het leven aan boord van een groot zeilschip en op een door den vrjand geblok keerd visscherseiland gedurende den we reldoorlog, op boeiende wijze wordt weer gegeven. Deze film vormde wel de hoofd schotel van den avond, want ruim 1% uur heeft zij de aandacht gespannen gehouden- Tot slot heeft ds. Hartjes den heer Tabak dank gebracht voor zijn aangename cause rie, waarna de bijeenkomst met het „Wil helmus" werd besloten. Bij het verlaten van de zaal kreeg iedere dienstplichtige nog een versnapering „om in de kooi op te peuzelen". Bij de meesten kwam het echter zoover niet. Deze kalme, rustige bijeenkomst was on getwijfeld een goede kennismaking met het Christelijk Militair Tehuis. „Alhambra"-Theater. Behalve de brand van de ..Paris", den trotschen Oceaanstoomer, is het gebruike lijke Wereldnieuws weer geheel gewijd aan de politieke en militaire bewapening in en buiten Europa. Van de eerste spreken de bezoeken van de Hongaarsche ministers aan het kleurrijke Venetië en de rondreis van den Roemeenschen minister Gafencho. Van de laatste getuigen de groote parades te Berlijn en Valencia. Oók als show'kan men hier van een voortreffelijke regie spreken, die moeilijk nog grootscher van opzet kan worden. Tenslotte de uitbreiding van Amerika's legermacht, manoeuvres in de Libysche woestijn, de bezetting van Albanië en de aanbieding van de kroon van dit kleine land aan weer een nieuwen vorst, ditmaal Italië's koning. De gevaarlijke leeftijd. Speelde de vorige week een talentvolle jongen de rol van trotsch, begaafd, moeilijk te leiden kind met een voortreffelijke kern, ditmaal wordt een gelijksoortige, eveneens goede film gedragen door de jeugdige Do lores Castello. Zij is een dertienjarige, die nog veel meer in het middelpunt staat, en waarvan de aandacht veel minder wordt afgeleid door vergelijkingen met andere, meer handzame makkertjes. Het is het oude thema. De rijke moeder, die overal in thuis is, behalve thuis. Zij houdt zelf3 paedagogische lezingen voor de radio, doch heeft voor haar eenig kind geen tijd en begrijpt er ook niets van, dat het trotsche, opstandige hartje hunkert naar liefde en ontvluchting van de eenzaamheid. Ook de vader is te zeer bezetzaken en geld. De ondankbare taak van de bedien den dit kind groot te brengen faalt. Zij sticht zelfs brand om te ontvluchten en veroorzaakt onwillens een auto-ongeluk, waardoor bijna een onschuldige in de ge vangenis komt. Naar een strenge school gestuurd verandert door vertrouwen en beleid de opstandigheid en komen de goe de deugden boven. Een beminlyk meisje vereenigt ten slotte het geluk van twee echtparen, een oud en een nieuw. Hoewel de film het geval wel wat scherp stelt en eenigszins chargeert, blijft ze overal aannemelijk en laat ze niet na van begin tot einde te boeien. Gold Diggers in Paris. Het komische verhaal, dat de verschil lende revue-scènes aaneen moet rijgen, is ditmaal geslaagd, hoe dwaas dikwijls ook. Dit is te danken aan het zotte spel van Hugh Herbert, wiens mimiek en vocale capaciteiten voor zoo'n rol onbetaalbaar zijn. Voor de Fransche expositie moet hij een ballettroep in Amerika halen, doch komt per vergissing met een buitengewoon lieftallige revuetroep terug. Het echte ge zelschap laat het er niet bij zitten en trekt ook naar Parijs, waar een officieele wed strijd wacht. De verwarring is telkens groot, doch spot, humor en geestige dialoog slaan hieruit ten volle munt. Zoo worden sfeer en onderhouding opgevoerd tot het alles over treffende slottafereel, nadat wij eerst nog enkele zeer origineele staaltjes ges.naakt hebben van typisch-Amerikaansche „hot"- jazz. Wanneer dan daar is de voortreffelij ke vondst met de pet, die over het geheele revue-gezelschap daalt, hebben wij iets buitengewoon moois en wonderbaarlijk schoons aanschouwd. Enkele revue-scènes zijn zoo schitterend gemonteerd en zoo origineel van vinding, dat slechts de alziende camera die in haar weergave evenaart. VUssIngsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht); Noorsche motor tanker „Kollgrim" van Corpus Christi, los sen S.H.V. Nederlandsche m.s. „Mary" van Londen„Jantje Eppiena" van Goole; „Arizona" van Sas van Gent. Om te bunkeren: Duitsch s.s. „Travemünde" van Zweden. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Mary" naar Antwerpen „Jan tje Eppiena" naar Limington „Arizona" naar Bridlington „Panam" naar Holte- nau „Travemünde" naar zee. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De Vrouwen Vredesgang is dit jaar in Rotterdam gehouden. De studenten-roeiwedstrjjden op de Boschbaan te Amsterdam, de Varsity, von den Donderdag onder schitterend weer plaats. Laga won het hoofdnummer de oude vier. Bestrijding coloradokever. In een elders in dit nummer voorkomende publicatie noodigt de burgemeester de te lers van aardappelen in deze gemeente uit, een vergadering op Maandag 22 Mei ten gemeentehuize bij te wonen ter bespreking van de wijze waarop de bestrijding van den coloradokever moet geschieden. „Luxor"-theater. Het brandstichters-complot. Als sectie-commandant Riley van het Nsw-Yorksche brandweercorps gevallen is als slachtoffer van zijn plicht tijdens een brand, welke vermoedelijk het werk is van brandstichters, besluit Bill O'Connell (Bob Livingston) zijn vriend te wreken. Hij be dankt voor promotie en gaat met geest drift aan het werk, waarbij hij blijk geeft een schrander speurder te zijn. Op handige wijze komt hij er achter, dat ook een che- miker tot de brandstichtersbende behoort, doch Joan Lawrence (Rosalind Keith), een verslaggeefster, bederft alles door ontijdige publicatie. Onze detective komt nu in ern stig conflict met zijn commandant Benton (Selmer Jackson) en neemt zijn ontslag, waarna hij in de gevangenis geraakt, we gens het stukslaan van een brandmelder. In dit pension krijgt hg echter den juisten draad te pakken en, daar hij veel van brandstichtingsmethoden afweet en op che misch gebied uitstekend thuis is, wordt hij, eenmaal op vrije voeten, in de bende op genomen. Hij bevindt zich nu in het hol van den leeuw, maar staat, daar zijn ont slag slechts een voorwendsel was, nog steeds in relatie met zijn commandant. Door een misverstand ontdekt de bende Bill's bedoelingen, waarna zij poogt zich van hem te ontdoen. Zijn vrienden zijn ech ter op hun post en ten slotte slaagt hij er in de bende te arresteeren. Zijn belooning promotie en natuurlijk een meisje, dat zijn vrouw wil worden. Aan de noodige span ning ontbreekt het in deze film niet, ter wijl eenige groote branden tevens een in druk geven van het machtige New-York- sche brandweerwezen. Kerels van de cavalerie. De tweede hoofdfilm speelt zich af in militaire kringen en wel onder de cavale rie, die in aanmerking komt om gemotori seerd en gemechaniseerd te worden. Te dien einde komt kapitein Dike Conger (Preston Foster) naar een cavalerie-woes- tijnpost met een tank om demonstraties te geven. Als er manoeuvres gehouden wor den, en de haver-motor het tegen de tank moet opnemen, wint de moderne techniek en cavalerie-koionel Armstrong (H. B. Warner) moet zijn commando aan Conger overgeven. Bij een tocht met een tank wordt, als het monster verongelukt, de ko lonel gedood, hetgeen voor Conger beschul diging van nalatigheid en krijgsraad be- teekent, daar hij de verantwoording draagt. Zg'n zaak staat hopeloos, maar vlak voor dat het vonnis uitgesproken zal worden, komt de oorzaak van het ongeluk aan het Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant §ebeurlenissen van lag Voorstellen aan den gemeenteraad van Vlissingen. (Tweede blad, pag. 1 en 2). Er worden belangrijke Japansche be slissingen verwacht ten aanzien van de samenwerking met Duitschland en Italië. (Pag. 3, eerste blad). Bezwaren in de Tweede Kamer tegen tolheffing óp de brug over de Zand- kreek. (Algemeen provincie), ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Gemeentebestuur Vlissingen BESTRIJDING COLORADOKEVER. De Burgemeester van Vlissingen noodigt de telers van aardappelen in deze gemeente uit tot het bijwonen van eene vergadering, welke zal worden gehouden ten gemeentehuize op Maandag, 22 Mei a.s„ 8 uur n.m. ter bespreking en toelich ting van de wijze, waarop in 1939 ter be strijding van den coloradokever de aard appelvelden zullen moeten worden bespo ten en de daaraan verbonden kosten zullen moeten worden betaald. Vlissingen, 20 Mei 1939. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. licht. Conger wordt vrijgesproken, doch raakt opnieuw en beter gevangen, nl. in de armen van de kolonelsdochter (Madge Evans). Polygoon-nieuws en een gekleurd tee kenfilmpje completeeren dit doorsnee-pro gramma. „Werk naakt Sterk". Gisteravond vergaderde het comité Vlis singen van de Centrale voor Werkloozen- zorg. De voorzitter, de heer J. Marijs, wees er o.a. op dat in ons land nog ongeveer 100.000 jeugdige werkloozen zijn. De Cen trale zal het kampv" 'k nog trachten uit te breiden. Hoewel de Regeering een be langrijke subsidie geeft, wordt van het Nederlandsche volk een bijdrage gevraagd. Spreker hoopte dat Vlissingen evenals vorige jaren ook thans weer mild geven zaL Met blijdschap kan worden geconsta teerd dat in onze stad haast geen werk loosheid onder de jeugd voorkomtgeldt de inzameling dus niet voor onze gemeen te zelf, zij komt ons gansche land ten goede. Tot secretaris-penningmeester van het comité is benoemd de heer P. Roelse. Besloten werd d2 inzameling te houden in de week van 1217 Juni a.s. Tegenaanval der Chineezen heef succes ZIJ NADEREN KANTON. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld dat de Chineesche strijdkrachten in Noord- Hoepeh een Tegenaanval hebben onderno men en den Japanneezen te Tangho, naby de grens tusschen Hoepeh en Honan zware verliezen hebben toegebracht. Tevens heb ben zij het gevaar van een omsingelende beweging der Japansche troepen bezworen. Volgens een hoogen Chineeschen officier hebben de Japanneezen minstens 18.000 man verloren. Reuter verneemt, dat twee Japansche colonnes, na rond de Chineesche vleugels te zijn getrokken, zich in het begin dezer maand bij elkaar hebben gevoegd en dat de Chineesche troepen, na zich in Noorde lijke en Westelijke richting te hebben te ruggetrokken, een plotselingen tegenaanval hebben ondernomen. De Japansche troepen, die door geforceerde marschen uitgeput en van hun hoofdmacht afgesneden waren, hadden het enkele malen zeer zwaar te verduren en trokken zich, naar verklaard wordt, tenslotte Zuidwaarts, in de richting van Tsaoyang terug. De Chineesche strijdkrachten, die langs den spoorweg KantonHankau, ten Noor den van den straatweg naar Kanton, ope- reeren, bedreigen, naar het Chineesche persbureau meldt, opnieuw de vroegere Zuid-Chineesche metropolis Kanton,

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1