VJisslngsche Courant Breskensche Courant Nederland—België „Windsor Ik mag gezien worden! EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 117 VRIJDAG 19 MEI 1939 Abonaementsprys: 17 ct. per week of 2.20 per kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentleprys: Van 15 regels 1.25, tedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60. Tel. 10 (2 lünen). Giro No.66287. Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat,Tel.21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35 ii«i'Miii»»i.i.i»iaiiuiii.iii.wiiiiimin»iBMHfUJtiJ EEN GOEDE BUURSCHAP IS BETER DAN EEN GEFORCEERDE BROEDERSCHAP. Alvorens onze lezers in bijzonderheden te herinneren aan het a.s. bezoek onzer Koningin aan Hof en volk van België, verzoeken wij hen, ons een oogenblik in gedachten te volgen op een verdere reis dan naar Brussel, wij voeren u mee naar dat deel van Oost-Europa, dat tot voor kort Tsjecho-Slowakije werd geheeten. Tsjechen en Slowaken waren samen gevoegd in één staatsverband en dat was, objectief beschouwd, geen slechte oplos sing van een nationaliteits-vraagstuk. De geleerden zijn het er vrijwel over eens, dat Tsjechen en Slowaken dezelfde volks groep als oorsprong hebben. De taal van de Tsjechen en die van de Slowaken vindt dan ook op tal van punten overeenstem ming met elkaar ze hebben zich waar schijnlijk uit dialecten tot „eigen" talen ontwikkeld. Economische belangentegen stellingen hebben de twee deelen van hetzelfde volk in den loop van jaren van elkaar vervreemd. Deze historische ont wikkeling liet zich niet ongedaan maken door een geforceerd teruggrijpen naar ver houdingen uit het verleden. De broeders, die zoo lang reeds afzonderlijk hun eigen bestaan hebben geleid en gestreden, had den vrienden kunnen zrjn of worden als buren, maar ze konden elkaar niet meer in één huis verdragen als broeders. Wij hebben gezien, hoe zij elkander trachtten te verscheuren om öf baas te worden in de nieuwe woning, öf de vrijheid in zelfstandigheid te herwinnen. Toen de Tsjechen van buitenaf werden bedreigd, hebben de Slowaken hun eigen bloed ver raden zij hebven him vrijheid (een sterk beknotte herwonnen door hun broeders uit te leveren in slavernij. Laten wij" nu de verhouding tusschen Nederland en België bezien. Er is ten deze een „oud zeer", dat lan gen tijd heeft geschrijnd, slechts zeer langzaam wilde genezen en thans nog enkele litteekens heeft nagelaten. Het grootste deel der Belgen is met ons, Ne derlanders, van één stam en in de ge schiedenis waren wij met elkaar verbonden in één staatsverband. De zuiderlingen heb ben tegen bet wettige gezag gerebelleerd Noord en Zuid zijn gescheiden gewor den. In Noord en Zuid zijn er menschen ge weest en van dezulken zijn er nóg, die de geschiedenis ongedaan zouden wil len maken en hereenigd zouden willen zien, wat naar den bloede vereenigd be hoort te zijn. Laat de jongste geschiedenis van het Tsjecho-Slowaaksche volk ons ten deze echtereen waarschuwend voorbeeld wezen! De stamverwantschap sluit het feit niet uit, dat er tusschen Nederlanders en Vla mingen verschillen zijn, welke de samen woning onder één dak moeilijk maken verschillen van religieuzen aard, van tem perament, van levensopvatting en levens sfeer. Wij moeten practisch zijn in ons denken en leven. Een ideaal benaderen wij dichter door liefde en elkaar zoeken in vrijheid, dan door dwangverbanden. Als goede buren kunnen wij elkander vaak méér beteekenen dan wanneer wij worden gedwongen om elkaar in één huis en aan één tafel te verdragen. Een gemeenschap pelijke cultuur kunnen wij versterken door samenwerking, beter dan door samenvoe ging. Dat inzicht heeft zich gevormd bij de langzame ontwikkeling van de betrekkin gen tusschen Nederland en België. Dat dit inzicht thans volkomen heeft gezege vierd, déérvan zijn de officieele bezoeken van de vorsten der beide landen de be vestiging. De Belgen willen met ons goede buren en vrienden zijn, aldus is de Belgi sche Koning onlangs aan het Nederland- sche Hof komen verzekeren. En het tegen bezoek van H.M. Koningin Wilhelmina aan Brussel is de uitdrukking van de weder- keerigheid van dit gevoelen. Heel het Nederlandsche volk is ver heugd over de reis van zijn vorstin en Wij hebben Kleeding Maar voor iedereen....w óók voor corpulente figuren 1 19 Wolstraat 63, Telefoon 455 over de hartelijkheid, waarmee het Belgi sche volk de voorbereidingen heeft ge troffen voor een haar waardige ontvangst. De gevoelens van vriendschap en goede nabuurschap, welke onze Koningin tegen over vorst en volk van België tot uitdruk king gaat brengen, zijn de gevoelens van al haar onderdanen. De wonden, die het in het verleden wer den geslagen, zijn thans geheeld, maar nooit zullen wij datgene uit het verleden vergeten, wat ons ook heden verplicht om heel dicht bgeen te staan, ter ontplooiing van een gemeenschappelijke cultuur en ter bescherming, zoo noodig door verdediging, van een gelijke lotsbestemmng. Belgen en Nederlanders, wij wonen vrij én blij, ieder op eigen grond. Maar onze huizen staan zóó dicht bij elkaar en onze levensomstandigheden zijn zóó gelijk, dat wij weten en beseffen de brand in het eene huis zal ook de verwoesting van het andere beteekenen. Daarom zullen wij gelijkelijk waakzaam zijn, behulpzaam voor elkaar als goede buren, trouw als broeders. De rijdende dood BESCHONKEN CHAUFFEUR RIJDT OP FIETSER EN WANDELENDE KINDEREN IN. "Vier slachtoffers. Donderdagavond omstreeks half ze ven is op den rijksweg Oldenzaal Enschede in het dorp Lonneker een vreeselijk ongeluk gebeurd. Een per sonenauto, waarvan de bestuurder onder invloed van sterken drank ver keerde, is van den weg afgeweken en ingereden op een wielrijder en twee wandelende meisjes, terwijl ook een kinderwagen, waarin zich een baby bevond, werd getroffen. De wielrijder, de 32-jarige heer A. Moddejonge, arbeider op een melkfabriek, het 12- jarige meisje Annegje Smink en de zuigeling, de 6 maanden oude Willem Jan Smink, werden op slag gedood. Het 14-jarige Sientje Smit werd zeer ernstig gewond en is vannacht in het ziekenhuis „Ziekenzorg" te Enschede overleden. De bestuurder van de auto, een zekere S. uit Enschede, chauffeur van beroep, werd door de politie gear resteerd. Alle slachtoffers zijn afkom stig uit Lonneker. Nader kan worden gemeld, dat de aan rijding is geschied met een auto uit Gel derland, die door S. te Enschede was ge leend van iemand, die hij in een café had ontmoet- Vergezeld van twee personen, een man en een vrouw, heeft hij zich met den wagen naar Oldenzaal begeven, waar het drietal zich aan drank te buiten is gegaan. Daarna werd de terugreis naar Enschede aanvaard, waarbij met zeer groote snelheid gereden werd. In het dorp Lonneker raakte de bestuurder in een bocht van den weg bij de bakkerij van Baveld de macht over het stuur kwjjt. Het scheelde een haar of de auto reed tegen een boom, de be stuurder wist dit nog te voorkomen, doch de auto schoot met onverminderde vaart door, het rijwielpad op, rechts waarvan de heide meisjes met den kinderwagen, waar in zich het zes maanden oude zusje van het meisje Smit bevond. De meisjes werden tegen den grond geslingerd, waarbij het 12- jarig meisje Smink op slag werd gedood, terwijl van het andere meisje de beide beenen werden verbrijzeld- De kinderwa gen werd geheel versplinterd. De baby kwam in een langs den weg loopende sloot terecht. Door toegesnelde voorbijgangers werd het levenloos uit de modder gehaald. De chauffeur raasde echter door en kwam enkele tientallen meters verder in botsing met den heer M., die tegen een boom vloog en met een verbrijzelden schedel dood bleef liggen. Zijn vrouw, die met een kind op den bagagedrager dicht bij haar man fietste, werd rakelings door de auto ge passeerd. Nog reed de chauffeur door, maar vlak bij de woning van den rijksveld wachter Smit heeft de autobestuurder zelf stil gehouden. Toen de veldwachter ter plaatse kwam, stond de man, die beschon ken bleek te zijn, midden tusschen het publiek. Hij werd naar het politiebureau te Enschede overgebracht, waar hij is inge sloten. In verband met zijn toestand kon hij nog niet gehoord worden. Nadat geneeskundige hulp was verleend, ls het zwaar gewonde meisje in hopeloo- zen toestand naar het ziekenhuis „Zieken zorg" getransporteerd, waar het is over leden. Het stoffelijk overschot van den heer M. Is overgebracht naar het R.K. ziekenhuis te Enschede, terw.jl de lijken van de kin deren naar het ziekenhuis „Ziekenzorg" te Enschede zijn vervoerd. De verslagenheid in Lonneker is, zooals vanzelf spreekt, zeer groot. Uit het onderzoek is gebleken, dat de bestuurder van de auto, de 34-jarige chauf feur C. S., die bij een Enschedesche expe ditiefirma in dienst is, reeds vroeg in den middag in aangeschoten toestand in de stad is gezien. In een café maakte hij kennis met een ingezetene van Winterswijk. Er werden verschillende rondjes gegeven, waarna werd overeengekomen, dat S. de auto eenigen tijd zou- mogen leenen. Hij nam twee andere personen mee naar Oldenzaal, waarna hg op den terugweg tegen zeven uur het dorp Lonneker passseerde. Getui gen hebben aan de politie verklaard, dat de auto hen even voor het dorp Lonneker in razende vaart men zegt van 120 KLM. was voorbij gereden. De wagen slingerde over den weg. In de bocht bij het dorp Lonneker reed de auto reeds over het fietspad en daarna over een rechts van dat pad liggend verhard gedeelte. Dr. Hulst uit Leiden zou vandaag de sectie op de stoffelijke resten der slacht offers verrichten. Het Britsche koningspaar geestdriftig in Canada begroet De )rElmpress of Australia" Om 9 uur 52 plaatselijke tijd is de „Em press of Australia" Woensdag in Quebec aangekomen. De kade bood een schilder- achtigen aanblik, door de kleurige militaire uniformen en den rooden mantel der bere den politie. Zoodra het schip vanuit de citadel van Quebec was waargenomen, be gonnen alle kerkklokken der stad bij wijze van welkom te beieren. Drie vliegbooten kruisten boven de „Empress", twee Cana- deesche torpedojagers voeren er voor en de Britsche kruisers er achter. Twee met vlaggen getooide sleepbooten trokken het schip naar de kade, terwijl de rivierbooten hun schelle sirenes lieten loeien. De Koning en de Koningin verschenen om 9 uur 55 op het promenadedek en wuifaea naar de me nigte aan wal, welke in een luid gejuich uitbarstte en hun hartelijk begroette. De Koning droeg het admiraalsuniform en de Koningin was in het grijs gekeed. Koningin Elisabeth Een menigte van naar schatting vijftig duizend personen had zich verzameld om de aankomst bg te wonen. Toen de Koning en de Koningin de loop plank afgingen, werden zij begroet door een fanfare van trompetten, terwijl vanaf de citadel 21 kanonschoten het koninklijke saluut brachten. Kort voordat het Koningspaar aan land was gegaan, had de Canadeesche minister president, Mackenzie King, zich aan boord begeven om de Majesteiten te verwelko men. Alle in de rivier liggende schepen Menschen, die dat gevoel hebben, zijn in 9 van de 10 gevallen klan ten van ons. Dat correcte en aparte in Uw kleeding hoeft aller minst handen vol geld te kosten. Bijvoorbeeld Nieuwe modellen Hoeden 8.502.25 Overhemden m. prima pasvorm 5.502.25 Zelfbinders 3.75—0.45 Charmeuse Hemden 3.751.95 Sporthemden (o.a. met koord) 2.501.50 Waar het op aankomt is, dat U het juiste adres weet. En dat is waren met vlaggen getooid en het was prachtig helder weer. Op de kade was een podium opgericht, dat met bloemen was versierd en met twee kleine kronen getooid. Nadat de Koning en de Koningin door ver schillende hoogwaardigheidsbekleeders wa ren verwelkomd, begaven zij zich naar het speciaal voor hen opgerichte podium, waar de leden van het Canadeesche kabinet en andere vooraanstaande Canadeezen met hun echtgenooten reeds aanwezig waren. Toen het Koningspaar aan land stapte, werd het door een hartstochtelijk gejuich verwelkomd. Gelijk met de kanonschoten van de citadel weerklonk het koninklijk saluut, dat gegeven werd door de vier es- corteerende oorlogsschepen. Nadat de ver schillende vooraanstaande personen aan het Koningspaar waren voorgesteld, bleef de Koningin op het podium, terwijl de Koning er van afstapte om het saluut in ontvangst te nemen van de eerewacht van grenadiers. Inmiddels speelde het orkest het volkslied. Vervolgens inspecteerde de Koning de eerewacht. Ongeveer een kwartier na hun landing begaven Hunne Majesteiten ach in een kastanjebruine auto met den konink lijken standaard voorop, temidden van de dichte juichende menigte, naar de stad, ten einde in het parlementsgebouw de offici eele welkosnstplechtigheid bij te wonen. De groote laan was geflankeerd door Canadee sche troepen, door miliciens en cadetten. Glimlachend wuifde de Koningin naar de enthousiaste menigte. Bij hun aankomst aan het parlementsgebouw begaven Hunne Majesteiten zich onder een goud scharla ken baldakijn in het gebouw, alwaar zg eenige oogenblikken rustten, alvorens de roode zaal binnen te treden, ten einde het adres van welkom van den premier der provincie Quebec, Duplessis, aan te hooren. Aan de lunch, die de Canadeesche regee ring in Hotel Frontenac aan het Konings paar heeft aangeboden, heeft de Canadee sche premier, Mackenzie King, een wel komstrede gehouden in het .Engelsch en senator Dandurand een in het Fransch. In zijn antwoord aan Mackenzie King zei de Koning in het Engelsch, zich er van be wust te zijn, dat dit een historisch oogen blik is, want het is voor het eerst, dat een Koning George Britsche Koning den Atlantischen Oceaan is overgestoken. Dit is ook het eerste bezoek van een Britschen souverein aan zijn overzeesche dominions, en dit moest wel aan het oud ste dominion van de kroon zijn. De Koning antwoordde Dandurand in het Fransch. Ik wil, zei hg o.m., deze prachtige oude stad en de provincie Quebec hulde brengen in dezelfde taal van hen, die de beschaving het eerst naar de oevers van den Sint Laurens brachten. Het is hier, dat zich de toegang naar Canada opent, hier waar de Canadeesche natie werd geboren en hier, dat groote daden zijn tot stand gebracht herinneringen, die Frankrijk en Engeland voor immer tot roem zullen strekken. De Koning en Koningin hebben Woens dag in een verkaring gezegd, ten diepste getroffen te zijn door de vele welkomstbe tuigingen uit alle deelen van de dominions en de Vereenigde Staten. Dit nummer bestaat uit 4 bladen §eliewr9eniissen Dan Jen Jag Het Britsche koningspaar geestdriftig in Canada begroet. (Pag. 1, eerste blad). De officieele opening van de luchtbe- schermingstentoonstelling. (Stadsnieuws). Het witboek over Palestina is thans gepubliceerd onlusten het gevolg. (Pag. 1, ee e blad), Te Amsterdam is een vrouw op straat doodgestoken. (Gemengd nieuws). ZEE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Na een tocht door het centrum der stad heeft het Koningspaar Woensdagmiddag op de vlakten van Abraham de hulde in ontvangst genomen van 30.000 schoolkin deren uit Quebec, die in het Engelsch en het Fransch het Britsche volkslied zongen. Daarnaast waren nog minstens 30.000 men schen gekomen om het Vorstenpaar toe te juichen. Later begaven de Koning en de Koningin zich naar het paleis van den luitenant gouverneur Paienaude, waar zij de thee gebruikten. De eerste dag is besloten met een schitterend banket, door de regeering op Chateau Frontenac aangeboden. De Koning en de Koningin werden geestdrif tig verwelkomd. Gistermorgen zijn de hooge gasten naar Montreal vertrokken, waar zij vroeg in den middag zgn aangekomen. Vijfhonderd „zo nen van Italië" met bersagliere hoeden marcheerden naar het station om de aan komst van den koninklijken trein af te wachten. Buiten het station amuseerden twee mannen, die maskers droegen, welke Hitier en Mussolini voorstelden de wachtende menigte. De koninklijke gasten naar Ottawa. Gisteravond te 11 uur zijn de koning en de koningin naar Ottawa vertrokken. Hal- verwage werd de trein tot stilstand ge bracht, opdat de hooge gasten hun nacht rust konden genieten. Ottawa biedt een feestelgken aanblik als het in zgn geschie denis niet eerder gekend heeft. De menigte te Montreal heeft den ko ning en de koningin een hartelijke en geestdriftig afscheid bereid. De roep „Wij willen den koning en de koningin zien" hield zoolang aan, dat de vorstelijke bezoe kers op heb balkon van het Windsor Hotel, waar zij vertoefden, verschenen. Een reus achtige menschenmassa zong het volks lied. Dit tooneel herhaalde zich laten, toen de koning en de koningin opnieuw naar buiten kwamen. kunt U een nieuw costuum komen uitzoeken. Het is kant en klaar, 't Ziet er keurig uit en zal U zeer veel voldoening geven. Ge maakt van pracht stof in een chic model, zooals alleen PECA U die brengt. De prijzen van deze beter gemaakte heerenkleeding zullen U zeker naar den zin zijn 25.75, 29.50, ƒ32.50 en ƒ37.50. Sportcostumes 18.50, ƒ21.50, ƒ24.50 en hooger. HeerenmMehuis Walstraat 32

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1