VJissingsche Courant Breskensclie Courant Corfcs STADSNIEUWS Vlissingen EERSTE BLAD MEISJES BLAZERS 60 c.m. f 3.15 Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 116 WOENSDAG 17 MEI 1 939 Abonnementsprijs: 1? ct. per week of 2.20 pei kwartaaL Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 1—5 regels 1.25, Iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gTatis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAX DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te: Breskens. Dorpsstraat,TeL21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Volkenbondsdag 1939. Morgen is het veertig jaar geleden, dat de eerste vredesconferentie te 's-Graven- jjage werd gehouden zij scheen een tijd perk van een nauwere, op wederzijdsch be grijpen gegronde ware gemeenschap tus schen de volken in te luiden. Twintig jaren daarna kwam, aan het einde van den wereldoorlog, de Volkenbond tot standzij wekte goede verwachtingen voor de vestiging van hechte betrekkingen. En thans, wederom twintig jaren later... moet met verdubbelde kracht worden ge- :d voor het in practijk brengen van de groote beginselen, welke zulk een ge meenschap, zulk een bond moeten dragen. Door vele eeuwen heen werden die be ginselen door de verlichtste edele geesten gepredikt en door de breede lagen van de volkeren zelf beleden op die wijze schenen zij een diepe en tevens breede fundeering te hebben verkregen. Maar deze bleek he laas, als men een stukje internationale rechtsgemeenschap op haar wilde bouwen, dikwijls nog te zwak en telkens zag men weer wegzakken wat men stevig en tegen ondermijnende invloeden bestand had ge waand. Waren de beginselen niet zoo kostelijk en zegenrijk, velen zouden den moed misschien opgeven. Him waarde is echter zóó groot, dat van versagen geen sprake kan zijn en elke terugslag integendeel tot verhoogde activiteit moet prikkelen. Steeds weer komt het in de eerste plaats aan op het aanprijzen en aankweeken jnal bg het opkomend geslacht van de drie voorname levensbeginselen voor de statenorganisatie in de wereld, d.w.z. de vrede, het recht en de volkengemeenschap in hun zuivere, onvervalschte gedaante. Den vrede zien wij voor ons als een duurzamen, evenwichtigen toestand, die blijvend rust en bevrediging schenkt, en niet als een wankel intermezzo vol span ningen tusschen oorlogen in, dat men zich ten nutte maakt om veroveringen (herove ringen) te beramen en op vergrooting van bezit of macht te zinnen. Hij vertoont zich jan ons oog niet als een vrede, dien men ïlleen daarom wil bewaren, omdat men er voorshands het belang van het eigen land het best mee gediend acht en hem dienst baar meent te kunnen maken aan de ver vulling van nationale aspiraties, tsn koste desnoods van de rechten van andere vol ken, doch integendeel als de ware vrede op aarde, dien men onophoudelijk nastreeft omdat men er den natuurlijken grondslag van het geluk der menschheid in ziet Het recht denken wij ons als een allengs uitgewerkte en verbeterde, met eerbiedi ging van eeuwige rechtsbeginselen gevorm de ordening tusschen de staten, en niet als een naar het belang van individueele sta ten gefatsoeneerd, voor de behoeften van het oogenblik geïmproviseerd zg. recht, dat in zijn wezen met eeai volkenrecht wei nig of niets gemeen heeft, zelfs daarmede eigenlijk telkens in botsing moet komen. De volkengemeenschap eindelijk is voor ons niet een losse, looze organisatie, waar binnen men naar believen allerlei onderling geen verband vertoonende geheime combina ties tot stand kan brengen, combinaties, die elk oogenblik van vorm en inhoud kun nen wisselen, die zich aan elke controle en allen invloed van buitenaf onttrekken en welker gestalte en strekking voornamelijk door belangen- en machtsfactoren worden bepaald. Neen, zij leeft voor ons als een hechte band tusschen verschillende naties, die over en weer rechtsverplichtingen er kennen, die het als grondregel van fatsoen ea recht ook van volkenrecht be schouwen, dat men de gesloten verdragen getrouwelijk naleeft en strikt eerbiedigt, en die de wereld samen dusdanig willen organiseeren, dat niet slechts een of meer partrjen-staten, maar alle leden dor staten gemeenschap de naleving der aangegane verplichtingen mede als hun zaak beschou- Moeilijkheden in het Duitsche protectoraat Al verklaart de Praagsche pers trouw te zijn jegens Duitschland, de bevolking in de provincie schijnt moeilijk te wennen aan de Duitsche overheersching, meldt Havas. Kenmerkende incidenten komen voortdu rend voorin Nyrany zou een meisje ge weigerd hebben met een Duitschen officier te dansen, hetgeen een vechtpartij tenge volge zou hebben gehad tusschen Tsjechen en Duitschers, waarbij verscheidene gewon den zouden zijn gevallen. Een dergelijk in cident heeft den autoriteiten aanleiding gegeven om den uitzonderingstoestand af te kondigen in het district Vlasim en de stad Slapy. Militaire patrouilles zouden in die streken patrouilleeren om een klan- destienen radiopost te ontdekken en de drukkerij op te sporen, die nationalistische Tsjechische vlugschriften uitgeeft. Volkstelling in Duitschland Vandaag wordt in geheel Duitschland een volkstelling gehouden, met uitzonde ring van de protectoraten Bohemen en Mo- ravië. Deze volkstelling was reeds voorzien voor 18 Mei 1938, doch is toen uitgesteld in verband met de annexatie van Oostenrijk en later van het Sudetenland. Tienduizen den vrijwilligers zijn aangenomen tot het doen slagen van de volkstelling. Ieder inwoner van het rijk zal een vra genlijst moeten invullen inzake godsdienst, ras en ethnische afkomst. Inzake godsdienst bestaan drie mogelijk heden lidmaatschap van een der erkende godsdiensten (Katholicisme, Protestantis me, Jodendom), Godgeloovigen, d.w.z. zij, die wel in God gelooven, zonder aangeslo ten te zijn bij een der kerkgenootschappen en ongeloovigen. Het ras-vraagstuk maakt deel uit van een speciale rubriek. Iedereen moet op straffe van gevangenisstraf, opgeven of zijn ouders en grootouders Joden waren of Joodsch bloed in hun aderen hadden. Som mige anti-Semietische leiders der nationaal socialisten zijn van meening, dat er meer Joodsche „besmetting" in het Duitsche volk is, dan men wel aanneemt. Volgens hen zou den ongeveer twee mïllioen Duitschers Joodsch bloed in hun aderen hebben. Inzake de ethnische afkomst moet wor den geantwoord op drie vragen, betrekking hebbende op de moedertaal, nationaliteit en bet volk waartoe enen behoort (Volks- zugehörigkeit). In den bij de vragenlijst gevoegden uit leg blijkt duidelijk, welke politiek de natio- naal-socialistische autoriteiten willen vol gen op het gebied van ethnische minderhe den. Men wil hen, die geen Duitsch spre ken, doen erkennen, dat zij bij de Duitsche volksgemeenschap behooren. Bij voorbeeld mag het Masoerische dialect niet Poolsch genoemd worden. De Poolsche minderheid in Duitschland heeft reeds tegen deze vragenlijst gepro testeerd, aangezien men op deze wijze poogt het aantal van de minderheden in Duitschland te verdoeze^n. De reorganisatie van het rijkspolitie apparaat DE INSTELLING VAN EEN RIJKS RECHERCHECENTRALE. Naar het zich laat aanzien zal van de sedert eenigen tijd bg het departement van Justitie bestaande plannen op het gebied van reorganisatie van het rijkspolitie-appa- raat binnenkort een eerste gedeelte werke lijkheid worden. Te bevoegder plaatse deel de men mede, dat, wanneer niet alle teeke nen bedriegen, reeds vrij spoedig, d.w.z. binnen enkele maanden, zal worden over gegaan tot inwerkstelling van de zgn. rijksrecherchecentrale, voorloopig nog op beperkte schaal, doch met welomlijnde plannen voor verderen uitbouw. De zaak bevindt zich in een ver gevorderd stadium van voorbereiding. Met het in het leven roepen van deze rgksrecherchecentrale be oogt de minister van Justitie te komen tot één voor het geheele land werkzame in stantie, die belast zal zijn met de gecen traliseerde behandeling van bepaalde ge specialiseerde verrichtingen op politiege- bied. Voor een zeer belangrijk deel zal deze taak bestaan in de verzorging van een cen- trale-documentatie en registratuur om trent verschillende aangelegenheden, waar van meerdere rijksdiensten, alsmede de lo cale politie-instanties profijt zullen kunnen trekken, en voorts in uitwisseling van ge gevens met buitenlandsche autoriteiten, alsmede in het geven van leiding en hulp waar noodig bij de uitoefening van bepaalde stukken rgkspolitiezorg door de rijks- en plaatselijke politie. Die gecentraliseerde behandeling bestaat voor een belangrijk gedeelte in anderen vorm ook thans reeds. Het ontbreekt te dezen evenwel aan eenheid, de verschillen de „centrales" zijn elk voor zich hier en daar tot stand gekomen en werken los van elkander en in sommige gevallen ook in onvoldoend verband met het centrale gezag over de rijkspolitiezorg. Ter voorkoming van misverstand zij er met nadruk op gewezen, dat geen onttrek king aan de plaatselijke politie van op haar weg liggende werkzaamheden wordt be oogd, het gaat slechts om reorganisatie en verbetering van rijksdiensten. De rgksrecherchecentrale zal ten nauw ste worden verbonden met het departemten van Justitie en daarvan feitelijk een onder deel uitmaken. Aan dit departement zullen mitsdien de noodige politie-ambtenaren moeten verbonden worden. In dit verband is het wellicht nuttig te vens mede te deelen, dat het in het voorne men ligt voor de nieuwe functies bij de centrale alleen personen in aanmerking te brengen, die reeds thans, hetzij bij 't rijk, hetzij bij plaatselijke politiekorpsen, met dergelijke werkzaamheden als bij de cen trale zullen vallen te verrichten, zgn be last en ter zake over volledige kennis en ervaring beschikken. Naar men ons mede deelde, zou het noodig maar ook zeer wel mogelijk zijn uit te komen met niet meer personeel dan thans reeds in dienst is. Sol licitaties van werkzoekenden zullen derhal. ve, ook wat betreft lagere functies, geen kans van slagen hebben. Het Japansche optreden te Koelangsoe ZULLEN DE BUITENLANDSCHE MOGENDHEDEN TROEPEN AAN WAL ZETTEN? OORLOGSSCHEPEN ZIJN ONDERWEG. Na de actie der Japanneezen die te Koe langsoe matrozen aan land hebben gezet en thans vergaande eischen stellen aan den gemeenteraad, wordt thans, naar Reuter verneemt, de kwestie overwogen of Brit- sche mariniers of matrozen aan land zul len gaan. Er is geen twijfel, dat de Britsche re- geering zich vastberaden tegen deze Ja pansche eischen zal verzetten en men gelooft stellig, dat de regeering der Ver- eenigde Staten eenzelfde houding zal aan nemen. De beslissing inzake de aan 1 andzetting van mariniers hangt af van een bericht van den Britschen opperbevelhebber Sir Percy Noble, die te Amoy zal aankomen. De kruiser „Birmingham" en de torpe dojager „Scout" bevinden zich thans te Amoy, zoodat men geloei"4", dat de Brit sche admiraal over voldoende manschap pen zal beschikken voor het geval het noodig mocht worden geoordeeld troepen te landen. Volgens een bericht uit Hongkong zijn gisteren Britsche, Amerikaansche en Fran- sche oorlogsschepen in verband met de kwestie der internationale concessies naar Amoy en Sjanghai vertrokken. Admiraal Noble, de opperbevelhebber van de Brit sche vloot in de Chineesche wateren is met het vlaggeschip „Kent" van Hongkong naar het noorden vertrokken, terwijl het Britsche duikbootmoederschip „Medway" en flottieljes duikbooten en torpedojagers eveneens van Hongkong met onbekende bestemming vertrokken zijn, naar men zegt naar Amicy en Sjanghai. De kruiser „Prlmauguet", het vlaggeschip vam de Fransche Aziatische vloot is tezamen met een ander oorlogsschip uit de Golf van Tong.-cing naar het noorden vertrokken. Een gedeelte van de Amerikaansche Azi atische vloot heeft, naar men zegt, even eens opdracht gekregen, naar Sjanghai te vertrekken. Het stemmen bij volmacht door militairen. Bij de a.s. stemming voor de gemeenteraden. Van bevoegde zjjde wordt medegedeeld, dat in de Staatscourant van 17 Mei de uit- voeringsvoorschriften zullen worden gepu bliceerd, verband houdende met het op 16 Mei jl. door de Eerste Kamer der Staten- Generaal aangenomen wetsontwerp, hou dende voorschriften betreffende het stem men bij volmacht door militairen bg de in 1939 te houden verkiezingen voor de ge meenteraden. De aandacht van de kiesgerechtigde militairen bij de zee- en landmacht wordt er op gevestigd, dat, voor zoover zij buiten hun woonplaats in werkelijken dienst zgn, voor hen thans gelegenheid bestaat bij de in 1939 te houden gemeenteraadsverkie zingen bij volmacht te stemmen. Het hangt dus van henzelf af of zij al dan niet aan die verkiezingen zullen kunnen deelnemen. Een vlotte gang van zaken zal worden be vorderd, indien de militairen zich onmiddel lijk bg den door of vanwege den Minister van Defensie voor de uitvoering der wette lijke regeling aangewezen officier melden en formulieren voor indiening van het ver zoekschrift om bij volmacht te stemmen aanvragen. Wordt niet binnen enkele dagen van de door den wetgever geboden gelegen heid gebruik gemaakt door de wettelijke formaliteiten te vervullen, dan is de moge lijkheid niet uitgesloten, dat het door den militair in te dienen verzoek om bg vol macht te mogen stemmen, het beoogd effect niet zal sorteeren. Voorzorgsmaatregelen in Palestina in verband met publicatie van het witboek. Men verwacht, dat de groote Zionistische organisaties ter gelegenheid van de publi catie van het Witboek inzake Palestina, waarvan de voornaamste inhoud vanavond door radio-Jeruzalem zal worden uitgezon den, een groote betooging trachten te orga niseeren. In verband hiermede hebben de autoriteiten buitengewone maatregelen ge nomen. Zij hebben uit voorzorg te Tel-Aviv en in de omliggende kolonies verscheidene revisionistische extremisten gearresteerd. Naar de strategische punten zijn troepen met pantserauto's gezonden. Donderdag, de dag na de publicatie van het Witboek, zal voor geheel Joodsch Pa lestina een dag vein rouw zijn. Er zal streng gevast worden en speciale gebeden zullen worden gezegd. Tenslotte heeft de opper rabbijn gelast, dat de Shofar moet worden geblazen, de hoöm, die slechts onder be langrijke omstandigheden wordt gebruikt. Het Joodsche weerstandsplan tegen het Witboek zal bestaan uit een Tellong van de mannen van 18 tot 35 jaar. Legionnai res, die voor Engeland gestreden hebben, zullen protestoptochten organiseeren. VLISSINGEN KRIJGT SCHUILKELDERS Van de doortrekking van den Boulevard de Ruyter bij den Gevangentoren, zal ge bruik worden gemaakt om een schuilkelder tegen luchtgevaar in ta richten. De gelijk- vloersche verdieping van het kazernege deelte dat onder den nieuwen weg komt te liggen, blijft voor militaire doeleinden in gébruik. Daarbóven' blgft echter nog een gedeelte van een verdieping over en dat gedeelte dat een oppervlakte heeft van ca 100 M2. zal als schuilkelder worden ingericht. Er komt een toegang op den boulevard, terwijl een paar honderd perso nen in deze ruimte een toevlucht zullen kunnen vinden. Hier blijft het echter niet bij. Ook in de kazematten bij het roeiershoofd zullen voor hetzelfde doel schuilkelders ingericht worden, zoodat binnen afzienbaren tijd te Vlissingen al thans een begin zal worden gemaakt met het moeilijke vraagstuk van de bescher ming der burgerbevolking Het strand wordt goed. Wij hebben de laatste maanden enkele ingezonden stukken gepubliceerd van stad- genooten die ongerust waren over den toe stand waarin het badstrand gedurende het nieuwe seizoen zou verkeeren. Wij hebben geruimen tijd geleden reeds geschreven dat voor deze ongerustheid geen reden bestaaten wie dezer dagen in de buurt van het strand komt,, zal zien dat een en ander niet ten onrechte ge beurde. Al het oude zand dat sinds jaren op het strand lag, is vrijwel verdwenen en men vindt er thans slechts frisch schoon zand. Van de laagwaterlijn af, wordt zand hooger op het strand gebrachtvoor aanvoer op het laagste gedeelte zorgt de zee zelf. Voor zoover voor het werk, verband hou dend met de doortrekking van den boule vard, thans nog zand noodig is, wordt dit niet meer van het badstrand gehaald, maar van het gedeelte tusschen de peilers van de wandelpier. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Riebo" en „Jacoba" van Antwerpen. Om te bunkeren: Grieksch s.s. „Joannis Chandris" van Rotterdam Duitschs s.s. „Walter L. M. Russ" van Hamburg „La Coruna" van Antwerpen. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich „Riebo" en „Jacoba" naai Londen „La Coruna" naar Buenos Ayrcs „Joannis Chandris" naar Sebenico; „Konin gin Eimma" (mailboot) naar Rotterdam om te dokken „Lucy Essberger" naar Ant werpen. De „Koningin Emma" op proefvaart. Gistermiddag te vier uur is de „Konin gin Emma" van de werf der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" vertrokken voor het maken van den technischen proeftocht. A.s. Zaterdag wordt het nieuwe mail schip overgedragen aan de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" en wel gedurende den officieelen proeftocht van Rotterdam naar Vlissingen. Dit nummer bestaat uit 3 bladen §eliCHrlcnis»cn unn Jew Jag De autoriteiten in Palestina nemen voorzorgsmaatregelen in verband met de a.s. publicatie van het witboek. (Pag. 1, eerste blad) Wonderlijke toestanden bg het Iersche loodswezen. (Scheepvaart) Vandaag wordt in Duitschland een volkstelling gehouden. (Pag. 1, eerste blad), Het Engelsche koningspaar heeft Ca nada eindelijk bereikt. (Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. De „Vlissingsche Courant" zal Donderdag (Hemelvaartsdag) niet verschijnen. Peau de Peche in rood, groen, bruin en blauw, de maten 60 c.M. tot 105 c.M. met kleine prijsstijging per maat. WALSTRA AT 45 Telefoon 612 Jaarvergadering Kunstkring „Het Zuiden". De Kunstkring „Het Zuiden" hield gis- temamiddag zijn jaarvergadering ten stad- huize onder voorzitterschap van burge meester van Woelderen. Te ongeveer 3.45 opende de voorzitter deze vergadering met een gevoelvol woord van herdenking, ge wijd aan de nagedachtenis van het te vroeg ontslapen bestuurslid, den heer K. de Vries Hij gaf vervolgens het woord aan den secretaris-penningmeester voor het voorlezen der notulen en het geven van het jaarverslag. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging op 1 April jj. telde 5 eereleden, 4 leden en 30 kunstlievende leden. Er waren twee exposities gehouden, welke werden bezocht door 3585 belang stellenden. ^e aftredende bestuursleden, mevr. Hen- órickx en de heer Jacobs, werden met al- gemeene stemmen herkozen, terwijl dr, Staverman werd gekozen om de openge vallen bestuursplaats te vervullen. Beslo ten werd dit seizoen een drietal exposities te organiseeren. De uitgaven bedroegen 68.32*4, de in komsten 96.76, zocdat het boekjaar sloot met een batig saldo van 28.43 */2. Te ongeveer 5 uur n.m. sloot de voorzit ter met een toepasselijk woord de slecht bezochte vergadering. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze TijdinghaL De voorzitter van de N.C.R.V., mr. A. v. d. Deure, metselde Maandag den her denkingssteen in de nieuwe N.C.R.V.-studio te Hilversum. Maandag werd op Texel op het plein van het dorp Den Burg de jaarlïjksche voorjaars-lammerenmarkt gehouden. Met ingang van den zomerdienst der Ne derlandsche Spoorwegen zijn, in navolging van. de goedgeslaagde proef van het sta tion Utrecht, ook de andere stations be gonnen met het opheffen der controle. In verband met het aanstaande bezoek van H, M. de Koningin aan België, wordt net station Esschen (België) belangrijk verbeterd. In verschillende druivenkassen, o.a. bij Hoorn, worden de laatste jaren aardappe len geteeld, daar in het middengedeelte van deze kassen ruimte genoeg is om deze dubbele cultuur toe te passen.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1