VJissingsche Courant Breskensclie Courant Stadsnieuws Vlissingen Cbffdf Een lang gekoesterde wensch gaat in vervulling. De uitbreiding der vloot. Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 113 DINSDAG 16 MEI 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 pei kwartaaL Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, Iedere regel meer 25 cent By abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux W'alstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te: Breskens. Dorpsstraat,Tel.21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 85. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Binnen afzienbaren tijd één ononder broken boulevard. Op de boulevards heerscht een groote bedrijvigheid, nog niet van badgasten doch van een. groot aantal arbeiders dat druk bezig is om den lang gekoesterden wensch van onze badplaats één ononderbroken boulevard, in vervulling te doen gaan. Het zal niet lang meer duren of de automobi listen die een bezoek aan onze boulevards brengen, zullen niet tot tweemaal toe door de stad behoeven om te rijden. De dam over het Haventje van Meijer zal nog dit seizoen voor het verkeer worden vrijgege ven, terwijl het viaduct dat om den Gevan gentoren wordt gebouwd, waarschijnlijk in November a.s. gereed zal zijn, zoodat deze verbetering eerst in het volgend zomersei zoen ten volle aan het verkeer ten goede zal komen. Zooals gemeld, is men reeds druk doen de met de afbraak van het gedeelte kazer ne waarover het viaduct gedeeltelijk wordt geleid. Vooral het sloopen van het gewelf is hierbij geen peuleschilletje geweest. Wan neer nu het gedeelte kazerne tot den boule vard zal zijn afgebroken, wordt begonnen met den bouw van de betonnen brug waar voor morgen de aanbesteding plaats vindt. Het geheel dat een lengte krijgt van 48 M., komt, zooals gezegd, gedeeltelijk op de Bomvrije kazerne te rusten en verder op betonnen kolommen die op het kazerneplein komen te staan en op den boulevard zelf die hiervoor gedeeltelijk afgegraven moet worden. In totaal krijgt de brug rond den toren een breedte van 8.50 M., nl. een voetpad van 2 M. aan -de zijde van de ka zerne, een rijweg van 6 M. en een verhoogd gedeelte van 50 cM. langs den toren, om te voorkomen dat auto's hiertegen kunnen rijden. Aan weerskanten van den toren komt een heuvel met een verkeerspaal om de automobilisten over de brug te leiden, zoodat voorkomen wordt dat bijv. vreem delingen rechtuit zouden rijden in de rich ting van het houten bruggetje dat blijft bestaan voor voetgangers. Doordat ook op het nieuw aan te leggen gedeelte een voet pad komt, zal het mogelijk worden hier het éénrichtingsverkeer in te voeren. Wan delaars die uit de richting Coosje Busken- straat komen, kunnen dus het houten brug getje volgen terwijl die van de tegenover gestelde zijde over het viaduct gaan. De houten schutting die thans het kazerne plein aan het oog onttrekt, moet verdwij nen omdat een en ander ook gedeeltelijk over dit plein zal loopen. Zij zal nu worden vervangen door een betonnen muur, die door verdeeling in vakken en door het aan brengen van vensters van gewapend glas, een aesthetisch verantwoord aanzien wordt gegeven. Verder worden ter voorkoming van trillen onder het gedeelte dat op het kazernegebouw rust, rubberstroolten met gaten gelegd. Voorts wordt een speciale constructie aangebracht voor den geleide lijken overgang tusschen den boulevard en het op de kazerne rustende deel van de brug, De trap voor den Gevangentoren zal voor een groot gedeelte onder het viaduct komen, zoodat een nieuwe moet worden gemaakt. Deze zal vlak naast de bestaande worden aangelegd. Natuurlijk zou over dit bouwwerk nog wel het een en ander meer te vertellen zijn, doch wij zouden dan te zeer in technische details moeten afdalen. Daarom willen wij het liever nog eens hebben over de werken bij het Haventje van Meijer. Zooals gemeld nadert de dam zijn vol tooiing. De aanvoer van klei en zand, al thans voor wat den dam zelf betreft, be hoort tot het verleden. In totaal zijn er 26.000 M3 zand en 4000 M3 kleigrond in het dijklichaam verdwenen. Het zand kwam van het strand terwijl de kleigrond uit de schorren werd gehaald. De weg zal in totaal een breedte van 14 M. krijgen, t.w. een rijweg van 7 M., een voetpad van 3 M. aan de landzijde en een van 4 M. aan de zeezijde. Het trottoir langs de Wandel- pier zal geleidelijk tot 4 M. verbreed wor den, terwijl de ruimte die bij den dam ont staat tusschen het trottoir aan den zeekant en den rijweg, parkeergelegenheid voor ca. 10 auto's zal kunnen bieden. Ook het trot toir aan de landzijde wordt geheel doorge trokken, waartoe men reeds bezig is om de kruin van den dijk te verbreeden. Wanneer dit werk gereed zal zijn, is er één voetpad van L'Espérance tot aan de Zeevaart school. Het pad rond het Haventje van Meijer zal ook blijven bestaan, doch alleen wordt aan de zijde van de Zeevaartschool de straat eenigszins verlegd, zoodat de weg het haventje geheel omzoomt. Het stuk grond tusschen de Zeevaartschool en het haventje kan dan eventueel gebruikt wor den voor woningbouw of parkeerterrein. Wanneer al deze werken eenmaal gereed zullen zijn, bezit onze badplaats een boule vard, waarop zij met reclt trotsch kan zijn. MEDDENSTANDSVEREENIGING „GEMEENSCHAPPELIJK BELANG". Langdurige discussies over de Midza-actie. Er komt nog een rapport over. Het bestuur der Middenstandsvereeni- ging „Gemeenschappelijk Belang" had gisteravond in het Concertgebouw een spoed-ledenvergadering belegd, die zeer druk bezocht was. In zijn openingswoord sprak de voorzit ter, de heer J. J. Andriessen er zijn blijd schap over uit dat zoovele leden aanwezig waren. De voorzitter deelde mede dat de geruchten, welke de ronde doen als zou de N. V. Vroom Dreesmann een zaak willen vestigen in het huis van dokter Wolters op het Betje Wolffplein, absoluut op onwaar heid berusten. Bij de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van Maatschappelijk Hulpbetoon, waarin deze instelling de meening der vereeniging vraagt omtrent het instellen van een boodschappendienst, zoowel ten behoeve van particulieren als van winke liers tegen een bepaald tarief per bood schap. Het bestuur zal deze aangelegen heid afhandelen. Tevens werd medegedeeld dat de P.Z. EU. afwijzend had beschikt op het verzoek om een speciaal tarief in te voeren voor verlichting des avonds nè. 8 uur en des Zondags. Vervolgens kwam de Midza-actie in be spreking. De vooratter zei dat na gehouden be sprekingen in de Middenstandscentrale het bestuur besloten heeft zich van advies te onthouden en de leden vrij te laten al of niet tot aansluiting over te gaan. Een der bestuursleden wees aan de hand van het reglement op het doel der vereeni ging, n.l. de bevordering der belangen van de leden. Dit doel tracht zij te bereiken door het tegengaan van alle uit econo misch oogpunt afkeurenswaardige con currentie en door te streven naar verbe tering der handelssystemen. Eerst moet dus uitgemaakt worden of dit zegelsysteem uit economisch oogpunt aanneembaar is en vervolgens of het een verbetering van het handelssysteem is. Aangezien het bestuur niet tot in de finesses met de Midza-aangelegenheid op de hoogte is, mag men niet verwachten, dat hierover nadere inlichtingen kunnen worden verstrekt. Uit de vergadering drong men er op aan toch de meening van het bestuur over de Midza-actie te mogen vernemen. Van de zijde der Midza-combinatie werd er op gewezen dat zij den organisatori- schen weg bewandeld had door de Mid- denstandsvereenigingen in deze actie te erkennen. Na een langdurige discussie, welke on geveer 1 y2 uur in beslag nam, werd beslo ten dat alsnog een rapport zal worden uitgebracht en wel per 1 Juni of zooveel eerder als mogelijk is. Ook over dezen datum werd uitvoerig gedebatteerd, daar het voorloopig bestuur der Midza-combi natie op het standpunt stond het rapport vóór 27 Mei a.s. te moeten ontvangen. Na ballotage werden verschillende nieuwe leden ingeschreven. Wegens wanbetaling moesten eenige leden geroyeerd worden. Bij de rondvraag kwamen nog diverse interne aangelegenheden ter sprake, waar na de voorzitter te kwart voor 12 deze ver gadering sloot met een woord van dank voor de opkomst. DE KOMENDE LUCHTBESCHERMINGS TENTOONSTELLING. Wat er te zien zal zijn. De luchtbeschermingstentoonstelling van de Nederlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming komt thans, zooals reeds eer der gemeld, haar onze provincie. Zij wordfc van 17 tot en met 20 dezer georganiseerd te Vlissingen, in het Concertgebouw, ter wijl zij daarna wordt ondergebracht te Mid delburg, en wel op 24, 25 en 26 Mei. Het behoeft geen betoog, dat deze leer zame tentoonstelling een bezoek dubbel en dwars waard is en dat verwacht mag wor den, dat de Zeeuwen deze tentoonstelling bij duizenden zullen bezoekenJuist door het geïsoleerde karakter van onze provin cie is het van zeer groot belang, dat in eigen land een dergelijke tentoonstelling wordt gehouden. Men zal er de voorlich ting kunnen vinden, die men behoeft, want de tentoonstelling wil het publiek toonen, met hoe weinig kosten en op welke wijze de noodzakelijkste maatregelen tegen het luchtgevaar kunnen worden genomen. Dit geschiedt nu voornamelijk door een twintigtal platen, in groepen onderge bracht, die een logisch beeld geven van het gevaar uit de lucht, de zelfbeschermings maatregelen hiertegen en het werk van de verschillende overheidsdiensten. De tentoonstelling is in vijf groepen ver deeld groep I toont ons 2 platen, waarvan één ons een voorstelling van het luchtgevaar geeft, terwijl de andere een beeld geeft van de luchtgevaarlijkheid van Nederland, gemeten naar de bevolkingsdichtheid in vergelijking met andere landen groep n laat de uitwerking van lucht aanvallen zien op 4 platen, respectievelijk gewijd aan het gasgevaar, aan de brand bom, aan de brisantbom, terwfjl de 4e plaat op een stadsplattegrond de gevaren voor de burgerij aanduidt, bij het vallen van brisant-, gas- en brandbommen, zulks in verband met open en dichte bebouwing, vliegsnelheid, wind e.d. groep m toont in 6 platen de bescher mingsmaatregelen door de Overheid geno men. Allereerst een schema van den lucht wachtdienst, dan het werk van den gas- en ontsmettingsdienst, den geneeskundigen- dienst, de hulpploegen, die bijv. oprui- mingswerk verrichten en de brandweer, terwijl de laatste plaat van deze groep een schema van de gezamenlijke gemeentelijke luchtbeschermingsdiensten geeft. Tenslotte volgt in groep IV de zelfbescherming. Dreigend luchtgevaar, scherf- en instor tingsgevaar en gasgevaar zijn hierop sug gestief en sprekend uitgebeeld. In de laatste groep (V) laat de Neder landsche Vereeniging voor Luchtbescher ming zien wat zij zelf doet en reeds ge daan heeft om het Nederlandsche volk in te lichten, en hoe zij groeit De vereeni ging laat daar zien wat zij al bereikt heeft door haar cursussen, bibliotheek, radio-le zingen, tentoonstellingen en geschriften. Belangrijk zijn ten slotte ook zes E.H. B.O. platen, die speciaal voor de luchtbe scherming zijn vervaardigd. Op duidelijke wijze geven deze de verschillende gassen aan, den aard ervan, alsmede de behande ling in geval van besmetting. Langs de wanden zijn op tafels verschil lende voorbeelden van lichtafscherming uit gestald van de eenvoudigste tot de meer kostbare. Wij zien er de verschillende gas maskers, het legergasmasker (dat ook voor de overheidsdiensten wordt gebruikt) en het z.g. volksgasmasker, evenals bet leger- masker ontworpen en vervaardigd door het Staatsbedrijf der Artillerie-Inrichtingen, Hembrug. Een model van een schuilkelder is mede aanwezig. Inwendig verlicht laat het duidelijk de versterkings-constructie voor de zoldering zien, evenals de gassluis en nooduitgang. Maquettes vestigen de aandacht op de luchtgevaarlijkheid van Nederland. Een rommelige zolder laat zien hoe groot het brandgevaar is. Een huisbrandweerpomp, de ingrediënten om een brandbom te be strijden, een gereedschapskist, een pop in volledige gaskleeding, al deze voorwerpen zijn op overzichtelijke wijze uitgestald, ver duidelijkt door toelichtingen en beschrij vingen. Helpsters in St. Joseph-zïekenhuis geïnstalleerd. Maandagavond werd in het St. Joseph- Ziekenhuis ten overstaan van Dr. Staver- man een examen ofgenomen van een 9-tal dames, die zich bereid hadden verklaard in tijd van nood als helpster in genoemd zie kenhuis werkzaam te zijn, en die daar ge durende een half jaar een theoretische en practische opleiding hebben genoten on der leiding van de doktoren De Greef en Grippeling en eerw. zusters. Alle deelne mende dames, nl. M. Beijé, J. Gazan, A. de Jong, C. Koper, L. Otte, J. Rozendaal, C. Vriends, A. van Walraven en R. van Wezel, voldeden aan de gestelde eischen en werden door den heer W. van Oosterhout als help sters in het St. Joseph-ziekenhuis geïnstal leerd. Het bestuur van St. Joseph-ziekenhuis is voornemens binnenkort een nieuwe soort gelijke cursus te openen, waarvoor be langhebbenden zich aan genoemde inrich ting kunnen aanmelden. Vlissingsch scheep vaar tn leuws Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Oosterschelde" van Antwerpen, om te dokken „La Pampa" van Antwerpen Panameesche tanker „Panam" van Ham burg, laden bij Vlismar. Om te bunkeren: Italiaanscb s.s. „Delfin" van RouaanDuitsch s.s „Umelaf" van Hamburg. Vertrokken: „Mecklenburg" naa Harwich „La Pampa" naar Rotterdam „Delfin" naar Emden „Umealf" naar Va lencia. Moskou zou Britsche voorstellen onbevredigend achten Volgens Sovjetkringen te Londen wordt in het antwoord van Moskou op de Brit sche voorstellen verklaard, dat deze onbe vredigend zijn, daar zij niet ver genoeg gaan. Uiteengezet zou worden, dat de voor stellen het Sovjetgebied zelf niet indirect garandeeren, en bovendien een breede kloof laten tusschen Polen en Finland, waar de randstaten niet worden gedekt. Met de mogelijkheid van een rechtstreekschen aanval op Sovjetgebied is geen rekening gehouden. In het antwoord der Sovjet- Unie wordt daarom, naar men verklaart, aangedrongen op een pact van wederzij d- schen bijstand, dat zoowel directe als indi recte aanvallen zal dekken, niet slechts op de gebieden van de gegarandeerde staten, doch ook op die van de verdrags partijen. Jaarvergadering Vlissingsche Bestuurdersbond. Gisteravond werd in het Concertgebouw de jaarvergadering gehouden van den Vlis- singschen Bestuurdersbond, onder voorzit terschap van den heer J. van der Peijl, die met een kort woord de vergadering opende. Na enkele mededeelingen kwamen de di verse verslagen in behandeling. Het jaar verslag van den secretaris, den heer J. P. Kempe, hetwelk wij reeds hebben gepubli ceerd, werd na enkele kleine opmerkingen goedgekeurd, evenals de financieele versla gen van den penningmeester, den heer D. Romijn. De verslagen van de cultureele- commissie en van het bureau voor ar beidsrecht werden onveranderd goedge keurd, ook het bestuursbeleid werd goed gekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de aan de beurt van aftreding zijnde leden J. van der Peijl, D. Romijn en A. R. König herko zen, In de vacatures ontstaan wegens ver trek van den heer P. A. Praag, en door ontslag nemen van den heer A. van Bie- men, werden gekozen de heeren J. Meeuw- se en Chr. van Poelje. Het bestuur is thans als volgt samenge steld J. van der Peijl, voorzitterJ. P. Kempe, secretarisD. Romijn, penning meester A. R. König, P. Tienpond, A. W. Bouff, A. Rorije, J. Meeuwse en Chr. van Poelje. Tot leden van de controle-commissie wer den benoemd de heeren A. Daane, M. Hoo- gesteger en M. J. van Poelje. Als plaats vervanger de heer C. Labruyère. Met algemesne stemmen werd goedkeu ring gehecht aan de toetreding tot den Vlissingschen Bestuurdersbond van den Algemeenen Nederlandschen Stucadoors- bond, de alhier nieuw opgerichte organi satie. Hoewel slechts één persoon van de rond vraag gebruik maakte, had dit een langdu rige discussie tengevolge. Met een woord van dank voor de flinke opkomst en de aangename discussie sloot de voorzitter de vergadering. GEVULDE HEEREN SLANKE HEEREN LANGE HEEREN KORTE HEEREN bij CORLAS vindt U uilen het costume, dat U past als een maat- costume. Wij hebben een enorme collectie in de allerfijnste, mo derne modellen en stoffen. Zeer billijke prijzen. Walstraat 45 Telefoon 612. De werkloosheid in onze gemeente. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen 9 grondwerkers, 1 mastieker, 5 metselaars, 5 opperlieden, 4 schilders, 2 stucadoors, 2 timmerlieden, 1 verver, 1 opzichter, 1 machinaal houtbewerker, 1 n andenmaker, 1 meubelmaker, 1 politoer- Jer, 2 kleermakers, 4 schoenmakers, 36 metaalbewerkers, 6 brood/banketbakkers, 1 sigarenmaker, 7 slagers, 1 tuinman, 2 magazijnbedienden, 9 reizigers/agenten, 5 winkelbedienden, 3 chauffeurs, 7 kellners, 17 loopers, 2 portiers, 49 transportarbei- Dit nummer bestaat uit 2 bladen §el»eMrlcnisseii «I en log De plannen voor vlootuitöreiding zjjh thans gereed. (Pag. 1, le blad en Marine en Leger) De militaire luchtmacht wordt een zelfstandig wapen. (Marine en Leger), Rusland zou de Britsche voorstellen onbevredigend achten. (Pag. 1, eerste blad); ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Voorbereiding der plannen voltooid. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Indische begrooting 1939 deelt de Minister van Koloniën mede, dat de maritieme instanties, ressorteerende onder het departement van defensie, welke op dracht hadden ontvangen plannen uit te werken en gegevens te verzamelen, teneinde gereed te zijn, indien de re geering zich door de omstandigheden genoopt zou zien tot plannen van ver der strekkenden aard dan die, welke reeds bekend zijn, thans met dezen arbeid gereed zijn gekomen, zoodat een beslissing eerlang kan worden tegemoet gezien. ders, 17 kantoorbedienden, 34 varensgezel len (w.o. stuurlieden, machinisten, stokers, matrozen enz.) en 130 losse arbeiders. Vrouwen2 kantoorbedienden, 2 huis houdsters, 2 dienstboden, 5 werksters. Totaal 377 ingeschrevenen, vorige week 392, waarvan 195 in steun te weten 118 in de werkverschaffing, 25 in de plantsoe nen, 14 crisissteuntrekkers en 38 gesteun- den vanwege Maatschappelijk Hulpbetoon. Alzoo een vermindering van 15 werkzoe kenden. De nieuwe Zeeuwsche Reisgids. Dezer dagen is de „eerste algemeene Zeeuwsche Reisgids", samengesteld met medewerking van de Rijksverkeersinspectie in Zeeland, weer verschenen. Het handige boekje waarin alle verbin dingen in en met onze provincie zijn aan gegeven, bleek bij de eerste verschijning in 1938 bij het ingaan van den winterdienst, in een behoefte te voorzien. Thans komen in het 48 pagina's tellende gidsje de zo merdienstregeling van trein, tram-, boot-, autobus- en vliegdiensten voor. Voor het eerst is nu een kaartje van onze provincie opgenomen waarop alle verbindingen staan aaageteekenr', terwijl cr'fers verwijzen naar de betreffende tabellen in den gids. Dit handige boekje is voor onze abonné's tegen halven prijs verkrijgbaar aan ons bureau. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Tijdens de maand April was de leeszaal gedurende 23 dagen geopend. Het aantal bezoekers bedroeg 1104, tw. 1021 mannen en 83 vrouwen, dus gemiddeld 48 personen per dag. In de uitleenbibliotheek werden aan 1275 personen 1634 banden uitgeleend, t.w. 1072 romans, 44 buitenlandsche romans, 219 kinderboeken en 299 studiewerken. Acht nieuwe leden en 2 tijdelijke leden werden ingeschreven. Aanwinsten Romans: Chateaubriand, F. de Atala, Groot, J. H. de Fir. HoogstratenSchoch, A. van Een brief werd gebracht. Servaes, Anke Moeder Liesbeth (ver volg vanKinderen, die over zijn). Sjneoer, S. Noach Pandre. Stoke, M. Luchtvacantie. Ferber, E Come and get it. Studiewerken: Leven en werken, jrg. 1937. Gronbech, V.De menschenzoon. Kmoch, H.Officieel wedstrijdboek va* het internationaal (schaak) meestertour- nooL Spreekuur wethouder van onderwys. Woensdag zal de wethouder van onde»« wijs geen spreekuur houden,

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1