Vlissingsche Courant Breskensche Courant HET GEMEENTEHUIS VAN SOUBURG EERSTE BLAD STADSNIEUWS Vlissingen Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 113 ZATERDAG 13 MEI 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of ƒ2.20 pei kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, Iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN' DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen). Giro No.66287. Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat,TeL2l Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 85 i n«i i uwhh m minifiann m uma n i munu De „Empress of Australia" in mist en ijs WEINIG VOORSPOEDIGE REIS VAN HET ENGELSCHE KONINGSPAAR. De „Empress of Australia" heeft gisteren het feit herdacht, dat de koning twee jaar geleden is gekroond. Te midden van den mist en de ijsvelden brachten de twee be geleidende kruisers een saluut van 21 schoten. De koning en de koningin stonden tijdens dit saluut op het promenadedek. Gisteravond trok plotseling de mist rond het schip op. Men kon toen zien, dat het schip omringd was door ijsvelden en ijsber gen. Een uur later kwam de mist weer even plotseling opzetten en het schip, werd wederom stilgelegd. De „Empress of Australia" komt te laat. Tengevolge van het herhaalde stoppen In verband met de mist, zal het thans vrij wel onmogelijk zijn, het schip op den vast- gestelden tijd Maandag a.s. te deen aan komen. Te middernacht volgens de scheepsklok bevond het schip zich ruim 500 k.m. ten zuidoosten van Kaap Race op New Found- land. Nieuwe burgemeester van Middelburg benoemd Bij Kon. besluit is mr. dr. J. van Walree de Bordes met ingang van 1 Juni 1939 be noemd tot burgemeester van Middelburg. De nieuwe burgemeester werd geboren te Utrecht op 6 Juni 1894. In 1918 heeft hij zijn studie aan de rijksuniversiteit te Utrecht beëindigd. Hij is werkzaam ge weest aan het secretariaat-generaal van den Volkenbond te Genève en is dr. Zim- mermann behulpzaam geweest bij diens werkzaamheden te Weenen. Gedurende zijn studie aan de rijksuni versiteit te Utrecht is hij reserve-officier geweest. Mr. dr. J. van Walree de Bordes is thans woonachtig te Utrecht. DE JAPANSCHE VLIEGENIERS WEER IN ACTIE Gistermiddag hebben 21 Japansche vlieg tuigen Tsjoengking zoo hevig gebombar deerd, dat zelfs de diep onder den grond gelegen schuilplaatsen schudden alsof een aardbeving plaats vond. Zij die in diepge legen schuilplaatsen een toevlucht hadden gezocht en er overigens zonder verwondin gen waren afgekomen, voelden stekende pijn in de ooren. Chineesche jachtvliegtui gen bonden, gesteund door het luchtafweer geschut, den strijd aan met de Japansche machines en naar officieel wordt medege deeld, werden drie Japansche vliegtuigen neergehaald. In de stad zijn verscheidene groote branden uitgebroken. De Japansche landing op Amoy. Japansche matrozen patrouilleerden gis teravond op het eiland Koelangsoe en alle uitgangen van de internationale concessie waren bewaakt. Vele Chineezen zijn ge arresteerd, doch de dader van den moord aanslag bevindt zich blijkbaar nog steeds op vrije voeten. De Japansche landing bij Amoy. De woordvoerder der Japansche marine heeft verklaard, dat de bij Amoy aan land gezette Japansche troepen waarschijnlijk zullen blijven tot de autoriteiten der inter nationale. concessie doeltreffende maatre gelen tot bestrijding van de anti-Japansche actie zullen hebben genomen. In buitenlandsche kringen te Sjanghai slaat men den toestand aandachtig gade. Men acht het mogelijk, dat de landing van gisteren het voorspel tot een ingrijpen in andere buitenlandsche concessies, te Sjang hai of te Tientsin, is. Het wordt een [raai bouwwerk Dc RAADSLEDEN BIEDEN EEN GESCHENK AAN Na afloop der gistermiddag gehouden raadsvergadering noodigde burgemeester Stemerding de raadsleden en de pers uit, tot bezichtiging van het in aanbouw zijnde raadhuis aan de Kanaalstraat. Wij meenen onze talrijke lezers te Sou burg een dienst te bewijzen door het een en ander mede te deelen over deze „excur sie", onder leiding van den burgemeester en deskundige voorlichting van de heeren Naaktgeboren, architect en de Smit, ge meente-opzichter te Souburg. Over het exterieur van dit werkelijk fraaie bouwwerk behoeven wij niets te ver tellen, daar het voor eiken voorbijganger zichtbaar is. Wij weten dat elke Souburger met welgevallen de voltooiing ziet naderen van dit gebouw, dat een sieraad voor de omgeving zal worden, gelegen als het is san de mooie en drukke Kanaalstraat. Binnen het gebouw is een schare van nijvere werklieden in allerlei branche nog bezig de verschillende werkzaamheden uit te voeren en zij stoorden zich ook gister middag niet aan het bezoek van de raads leden, doch bleven rustig aan den arbeid. Op de benedenverdieping gelijkvloers kwamen wij door de vestibule in de ruime hal, waaromheen gelegen zijn de burge meesterskamer, de kamer van den ge meente-ontvanger, het lokaal voor sociale zaken, de politiewacht, wachtkamers voor het publiek en de bodekamer. Aan de ach terzijde zijn de arrestantencellen gebouwd. Eveneens gelijkvloers vindt men de zaal voor het secretarie-persoreel, met afzon derlijke kamers voor den gemeente-secreta- rïs. den chef-commies en den gemeente opzichter. Deze vertrekken liggen aan den linkervleugel en aan de achterzijde is de mgang voor het publiek met wachtlokaal. De hall is bijzonder groot van omvang en stelt in staat gezelschappen te ontvangen. In deze hall zal een groote bronzen relief - busle van Mamix van St. Aldegonde ge plaatst worden, welke den burgemeester ten geschenke is aangeboden. Opgetogen deelde de heer Stemerding nog mede, dat meerdere geschenken het gebouw zullen verrijken. Zoo is hem o.a. door het stadsbe stuur van Antwei-pen voor de burgemees terskamer een fotografie toegezegd van een schilderij van Marnix van St. Aldegon de, in het bezit van het Antwerpsche stad huis. Met groote voldoening vertelde de burgemeester dat reeds van diverse veree- nigingen te Souburg toezegging is ontvan gen dat zij zullen zorgen voor 25 glas-in- lood-ramen voor het nieuwe gemeentehuis. Op de bovenverdieping komt in het mid dengedeelte de groote raadszaal aan den linkervleugel o.a. de kamer van Burg. en Weth., terwijl rechts de woning van den concierge is gelegen. Op deze verdieping is ook de trouwzaal en commissie-kamer. Alle zalen zijn buitengewoon ruim, ter wijl het geheele gebouw van centrale ver warming is voorzien. De tegenstelling met het oude gemeente huis is inderdaad geweldig en ongetwijfeld zal, wanneer het nieuwe raadhuis geheel gereed is, dit tot een der fraaiste van Zee land gerekend kunnen worden. In de kelderverdieping is het ketelhuis voor de centrale verwarming geplaatst, terwijl hier ook de vertrekken voor het ar chief zijn ondergebracht. Aan deze bewaar plaatsen is bijzondere zorg besteed, ook met het oog op brandgevaar. Bovendien zijn zjj met een lift verbonden met de andere ver diepingen. De spits van den toren komt tot 19 me ter boven den beganen grond. Boven in den toren, welke van een klok wordt voorzien, wordt de sirene voor de luchtbescherming geplaatst. Aan de achterzijde van het gebouw is de garage voor de motorbrandspuit gebouwd. Aan alle zijde is het uitzicht even riant, terwijl men aan de voorzijde een prachtig zicht heeft op de Kanaalstraat en de Braarastraat. Vóór het gebouw zal een gazon aangelegd worden, terwijl de hoofd ingang van twee kanten te bereiken is. Met groote belangstelling werd een en ander door de raadsleden in oogenschouw genomen en algemeen was de meening, dat met dit ruime gemeentehuis een enorme verbetering zal worden verkregen. Toen het gezelschap in de voor raadszaal bestemde kamer bijeen was, nam de heer Cysouw, als oudste lid in jaren, het woord en deelde den burgemeester mede, dat de raadsleden besloten hadden voor het trap penhuis een gebrandschilderd raam ten geschenke aan te bieden. Met groote blijdschap nam de heer Ste merding hiervan kennis en hij dankte den raad voor dit prachtige geschenk. Twee zulke ramen voor het trappenhuis zijn reeds door het gemeente-personeel in zijn breed- sten omvang toegezegd en spr. twijfelde er niet aan of ook voor het vierde raam zal gezorgd worden. Spr. hoopte dat het nageslacht nog lang in deze geste den goeden burgerzin van den gemeenteraad en het gemeente-perso neel zal kunnen zien. De burgemeester hoopte dat begin Sep tember het raadhuis voltooid zal zijn, doch hiervoor zal nog heel wat werk verzet moeten worden. Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant cLearlenisseii van Jen dag Tsjoenking is weer hevig gebombar deerd. (Pag. 1. eerste blad) De bouw van het raadhuis te Souburg schiet goed op. (Pag. 1, eerste blad) De P.Z.E.M.-centrale wordt uitgebreid. (Stadsnieuws) De Tweede Kamer uit bezwaren tegen het centrale vluchtelingenkamp. (Binnenland) Het schip waarmede het Engelsche koningspaar naar Canada reist, onder vindt vertraging door mist en ijsber gen. (Pag 1, eerste blad) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN"! Voorts is besloten aan de Mij. „De Schel de" opdracht te geven voor den bouw van den 25 tons ketel. Het ketelhuis zal voor plaatsing hiervan moeten worden ver bouwd, terwijl verder nog de kolentrans- portinrichting en de stoomleidingen worden uitgebreid. Met een en ander zal een som van ca, ƒ475.000 gemoeid zijn. Donderdag wordt het Nollebosch geopend. De liefhebbers van natuurschoon kun nen binnenkort in de naaste omgeving weer ten volle hun hart ophalen. Op Hemelvaartsdag wordt het Nollebosch wederom voor het publiek ter bezichtiging opengesteld. Ongetwijfeld zal het bosch dat door zijn mooie schaduwrijke plekjes, zijn heerlijke zitjes en aardige waterpartijen een gelief koosde wandelplaats is geworden, ook dit jaar door velen worden bezocht. Bestond hiertoe in de voorgaande jaren slechts ge- De P.Z.E.M.-centrale wordt uitgebreid. Onlangs heeft de P.Z.E.M., zooals ge meld een nieuw stroomleveringscintract af gesloten met de Kon. Mij. „De Schelde" voor den tijd van 10 jaar. In verband hier mede is in de gisteren te Middelburg ge houden aandeelhoudersvergadering van de Provinciale Electriciteitsmaatschapprj be sloten de centrale alhier uit te breiden met een groote turbine van 6000 K.W. De „veilige machinecapaciteit" wordt hierdoor op ruim 12.000 K.W. gebracht. Voor deze uitbreiding zal een nieuwe steiger voor den koelwatertoevoer in het kanaal gebouwd worden. YJ'.'v grondstoffen. Persil spaart Uw goed, omdat het A. voor teere weefsels zoo nadeelige wrijven m,en boenen op een waschbord achter- jwege kan blijven. Uw goed gaat dus,, 'jin Persil gewasschen, veel en veel langer mee. Persil spaart geld; op ieder pakje, 'i bevinden zich spaarzegels, welke op* 4geplakt kunnen worden op een spaar- zegel-verzamelkaart van de Persil-pro- i ducten, waarvoor U, indien deze is volgeplakt, een gulden van Uw winke- lier ontvangt. E. Ostormann Co's Handel Mi). N.V., Amsterdam In den nacht van Zondag op Maan dag a.s. gaat om 2 uur de zomer tijd in. Dit beteekent dus, dat op genoemd uur alle uurwerken één uur VOORUIT gezet moeten wor den. Natuurlijk kan dit ook Zon dagavond geschieden alvorens men zich ter ruste begeeft. BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB Fabrieken te Jutphaas bij UtrechL HHHiiiiinBRiinniiniiiBB b De klok moet Zondag een uur vóóruit

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1