VJissingsche Courant Breskensche Courant 1 Uritannia in de ©ar S E C C O STADSNIEUWS Vlissingen EERSTE BLAD 3 „Windsor" Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 112 VRIJDAG 12 MEI 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.2U pei kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, Iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te: Breskens. Dorpsstraat, Tel.21 Oost- en West-Sonburg, Kanaalstraat 45, TeL 35 Frankrijk wil vrede bede van daladier in de kamer. Gisteren hield de Fransche minister-pre sident Daladier een rede "in de Kamer, waarin hij o.m. zei, dat Frankrijk vast be sloten is zoo lang mogelijk weerstand te bieden aan alle pogingen zijn moreelen weerstand te verzwakken. Frankrijk voelt groote sympathie met alle volken. Het weet, dat door oorlog geen van de huidige «vraagstukken kan worden opgelost. Frankrijk verlangt naar samen werking met allen en wil niemand over- heerschen. Frankrijk denkt niet aan een aavaL Frankrijk zal niet toestaan, dat de solidariteit tusschen Frankrijk en Enge land zal worden verzwakt door intriges of door leugenpropaganda. Daladier zei verder, dat Frankrijk het deelnemen van de Sovjet Unie aan het werk van den wederkeerigen bijstand wen- schelyk en noodzakelijk acht. Frankrijk verlangt het probleem met Turkije te regelen in den meest vriend- Bchappelijken geest. Het bezoek van gene raal Weygand aan Turkije heeft getoond hoe groot de achting is welke beide landen voor elkaar hebben. Ten aanzien van de landsverdediging zei Daladier, dat er niet over wordt gedacht dg militaire maatregelen te verminderen. Deze maatregelen zullen eerder versterkt worden, indien aan de overzijde van de Fransche grenzen de groote mobilisatie wordt gehandhaafd. Daladier zei vervolgens dat indien eenig volk een rechtvaardigen vrede ver langt, Frankrijk bereid is dezen te maken. Indien iemand den vrede een slag wil toe dienen, dan zal hij het gewicht van de Fransche wapens voelen en indien men wil trachten Frankrijk uit te putten tusschen vrede en oorlog, dan heeft. Frankrijk de beschikking over den noodzakelijken tijd. Men verwacht, dat de Kamer bijna een stemmig de politiek der regeering zal be krachtigen. De spanning tusschen Duitschland en Polen JAPAN BEREID BEMIDDELING AAN TE BIEDEN. De Asahi Sjimboen bericht, dat Japan enkele dagen geleden Duitschland en Po len zijn diensten heeft aangeboden om te bemiddelen, teneinde verbetering te bren gen in de gespannen verhouding tusschen beide mogendheden. In verband met een bericht van de „Asahi" dat Japan zijn goede diensten zou hebben aangeboden om tusschen Duitsch land en Beden te bemiddelen, verklaart de woordvoerder van liet departement van bultenlandsche zakenHet is waar, dat Japan oprecht wenscht, dat Duitschland en Polen hun geschil op vriendschappelijke wijze regelen en daardoor bijdragen tot den vrede in Europa en in de wereld, maar het is niet waar dat de Japansche regeering reeds eenigen stap ondernomen heeft om baar bemiddeling tusschen beide landen aan te bieden. Het blad meldt voorts, dat de Japansche regeering haar ambassadeurs in Warschau en Berlijn zal opdragen definitieve bespre kingen te openen, ingeval Duitschland en Polen de Japansche voorstellen aanvaarden. De Duitsche pers bewerkt Polen. Neutrale politieke kringen te Berlijn noemen de huidige politieke kalmte een i,zenuwpauze", een onderdeel van de cam pagne welke beoogt, op de zenuwen van Polen en zijn bondgenooten te werken. De pers wijdt zich geheel aan het onderstree- Pen van de vermeende zwakte en verwar ring der democratieën en de oorlogskracht van de as, Vee.l hiervan is bedoeld voor consumptie in het buitenland, in het bij zonder te Warschau. GROOTE BRAND TE GRONINGEN VERSCHILLENDE PERCEELEN VERNIELD Een brand, zooals Groningen in geen jaren heeft gekend, heeft Donderdag in de oude stad gewoed. Om zeven uur ont stond het vuur in het warenhuis „T.A.N. T.E" aan de Vischmarkt. In een korte spanne trjds stond het ruim twintig meter hooge, vierkante ge bouw, waarin een geweldige zuiging stond, in lichter laaie. De brandweer rukte met groot materiaal uit en tastte energiek de vuurzee aan. In allerijl ging men over tot het ontruimen van de omliggende wonin gen. Ook de juist opgerichte kermiskra men op de Vischmarkt, die zich op korten afstand van het warenhuis bevonden, werden ontruimd. Men trachtte ze af te breken, doch de gloed belemmerde dit werk ten zeerste. Om vijf minuten over half acht stortte met donderend geraas het achterste ge deelte van het groote gebouw in, waarbij met een enormen knal een vat benzine ont plofte. Kort daarop werd ook de aangren zende meubelzaak van de firma Martinus gevaarlijk door de vlammen aangetast, evenals aan de andere zijde de boekhandel der firma Noording en de ijzerhandel van de firma Wigboldus. Het vuur tastte om acht uur ook de rechts van het warenhuis gelegen panden, het fotografisch atelier „Cine-Photo" en het „London House", een zaak in regen- kleeding, aan. Tegen half negen sloeg het vuur over naar het rechts van het warenhuis, op twee huizen afstand gelegen perceel van de firma Ferwerda, een handel In dames- stoffen. De brandweer hield dit gebouw voortdurend nat. Behalve het vat benzine, dat zich in het gebouw bevond en tot ont ploffing kwam, waren nog enkele vaten butagas op de gelijkvloersche verdieping aanwezig, doch deze kon men tijdig uit het gebouw verwijderen. Op het oogenblik, dat de brand bij T.A.NT.E. uitbrak, was het bedrijf in vollen gang. Behalve het bijna hon derd man groote personeel, waren ook vrij veel bezoekers in het op de eerste étage gelegen café aanwezig. Voor zoover gisteravond bekend was, hebben allen het gebouw tijdig en zonder ongelukken kunnen verlaten. Al het beschikbare brandweermateriaal was in actie. Ook de drie spuiten, welke gistermorgen te Groningen in dienst wa ren gesteld, ten behoeve van de luchtbe scherming deden dienst. Dank zij de om standigheid, dat aan de achterzijde van het groote gebouwencomplex een binnen plaats ligt, kon het vuur zich hier niet uitbreiden. Een lid van het personeel in het gelijk- straatsche gedeelte ontdekte het vuur het eerst. Hf riep dadelijk „brand, brand", welke kreet door anderen werd overgeno men, zoodat iedereen, ook degenen, die zich op de verdieping bevonden, zich bij tijds in veiligheid kon stellen. Om tien uur kon het gevaar voor uit breiding geweken worden geacht. Van de vijf aangrenzende perceelen, waarop het vuur vat had zijn de bovenverdiepingen gedeeltelijk uitgebrand, of wel zij kregen aanzienlijke waterschade. Het aan het warenhuis grenzende café Bierling in de Soephuisstraat bekwam veel waterschade. Dank zij het ontbreken van wind heeft deze brand geen catastrophale afmetingen aangenomen. De brandweer gaf met 24 stralen water, waartoe op de Vischmarkt en in de aangrenzende straten 4000 meter slang waren uitgelegd. De schade, welke nog niet is te schat ten, wordt slechts gedeeltelijk door ver zekering gedekt. De brand heeft een omvang gehad, zoo als het tegenwoordige geslacht die in het Noorden des lands nog nimmer heeft ge kend. Men zou de vuurzee kunnen verge lijken met die van den brand in de Galé ries Modemes onlangs te Utrecht. T.A.N.T.E., een afkorting van Tweede Algemeene Nederlandsche Tentoonstellings- Expositie was ondergebracht in een ge bouw, dat een lengte had van circa 60 meter, een breedte van ongeveer 25 meter en een hoogte van ongeveer 20 meter en dat thans in enkele uren door het alles vernietigende vuur is vernield. Vroeger was in dit groote pand, dat toebehoorde aa.n een Naamlooze Vennootschap, de Fransche Bazar ondergebracht. Reeds in het begin der crisisjaren had deze instelling met zoo groote verliezen te kampen, dat zfl uit het gebouw verdween. Sinds ongeveer vijf jaren zetelde T.A.N. T.E. in het gebouwencomplex. Een groot aantal firma's had er verkoopstands ge huurd, er was een lunchroom in gevestigd en een automatiek. Het gebouw zelf was verzekerd, daarentegen vele standhouders niet en uit den aard der zaak hebben velen zeer groote schade geleden. Een der standhouders, die zich in den loop van den avond naar het gebouw begaf, en onder weg hoorde, dat het gebouw in brand stond, raakte hierdoor zoo onder den indruk, dat hij bewusteloos op straat viel. Duizenden Groningers trachtten het in drukwekkend schouwspel van zoo nabtj mogelijk gade te slaan, doch de omgeving was in zoo wijden omtrek afgezet, dat men eigeniyk niets meer zag dan de hel roode vuurgloed boven het centrum der oude stad, temidden waarvan de Martinitoren zoo fier en zoo trotsch troont. Een paar honderd militairen van het Groningsche garnizoen verleenden de gemeente politie een zeer gewaardeerde assistentie. De schade en vooral de waterschade, welke aan aangrenzende perceelen Is toe gebracht, blijkt zeer groot te zijn. In al deze perceelen zijn winkelbedrijven geves tigd en vooral de hier opgeslagen goede ren hebben door het vuur en het water zeer geleden. De brandweerlieden, wier taak in den beginne bijna hopeloos leek, doch dank zij wier taaie volhardendheid een groote catastrophe is kunnen worden voorkomen, waren laat in den avond zoo vermoeid, dat him taak werd overgenomen door mili tairen, die zich met het nablusschingswerk bezig hielden. Ook bestond er omstreeks middernacht ernstig gevaar, dat de voor gevel zou instorten. Men heeft met deze mogelijkheid ernstig rekening gehouden en voorzorgsmaatregelen genomen. Vannacht om twee uur was het nablus schingswerk nog in vollen gang. De heer A. Drenth, standhouder in de T.A.N.T.E. is, doordat hg van een trap viel, gewond geraakt en bewusteloos wegge dragen. Genoemde heer verkeerde in zeer overspannen toestand, omdat zQn in T.A.NT.E. aanwezige eigendommen niet verzekerd waren. Overigens hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Naar wij vernamen is de heer Noording, die voor zaken in de hoofdstad vertoefde en wiens woning aan de achterzijde af brandde en verder veel waterschade be kwam, niet verzekerd. GhAND HOI EL Zaterdag IS Mei en Zondag 14 Mei a.s. van het hotel EN ZIJN GITANOS De vermoedelijke oorzaak. Omtrent de oorzaak van dezen grooten brand wordt de mogelijkheid verondersteld, dat tgdens het vischbakken door het per soneel op een buta-gastoestel er een ont ploffing zou hebben plaats gehad. Den ge- heelen nacht was er in de omgeving van den brand nog veel publiek op de been. Na 15 uur van ingespannen arbeid zijn de Groningsche brandweer en de haar assisteerende militairen er in geslaagd den brand in het warenhuis T.A.N.T.E. van morgen om ongeveer tien uur volledig onder de knie te krijgen, waarna de brandweer de militairen waren reeds eerder naar de kazerne teruggekeerd is ingerukt. De voorgevel staat weliswaar nog steeds overeind, doch aangezien het instortingsgevaar zeer groot is, zal hij in den loop van den dag worden omverge trokken. Hierover zijn vanmorgen bespre kingen gevoerd. Het ligt in de bedoeling de circa 20 meter hooge muur naar bin-' nen toe omver te trekken. Het gebouw zelf is in een ruïne herschapen. Zooals reeds gemeld, is een gedeelte van den achtergevel ingestort toen de brand op zyn hoogtepunt was. Het nog resteerende ge deelte levert blijkens het onderzoek even als den voorgevel instortingsgevaar op. Aangezien deze achtergevel grenst aan het zeer smalle Soephuisstraatje hebben de brandweer en de politie de bewoners van de aangrenzende en de tegenover het ver woeste gebouw liggende woningen verbo den zich naar huis te begeven. Gisteren reeds waren deze huizen ontruimd gewor den. Het verkeer aan de Vischmarkt langs het vernielde gebouw is in verband met het instortingsgevaar van den voorgevel stil gelegd. Aan de overzijde van deze breede markt staan nog steeds honderden Groningers naar het in asch gelegde ge bouw te kijken. Eerst wanneer de voorgevel vanmiddag zal zgn omvergetrokken, zal het mogelijk zijn de schade, toegebracht aan de winkel bedrijven, aan weerszijden van het ver woeste warenhuis nauwkeurig vast te stel len, waarna maatregelen kunnen worden genomen tot herstel daarvan. Het gebouw, waarin T.A-N.TJE. was on dergebracht, behoorde nog steeds toe aan de N.V. Galéries Modemes, hoewel deze maatschappij het zelve niet meer exploi teerde, omdat dit niet rendabel bleek te zijn. Het gebouw is bij een groote Amster- damsche asrurantiemaatschappij verze kerd voor een bedrag rond 100.000 gulden. Men heeft niet den indruk, dat er weer een nieuw warenhuis zal verrijzen. Nader vernemen wij nog Omtrent de oorzaak van den brand wordt nader medegedeeld, dat deze nog niet is vastgesteld. Een ontploffing van Buta-gas is niet de oorzaak, daar dit gas niet in het gebouw aanwezig was. Aan een ontploffing van dit gas is gedacht doordat de vertegenwoordiger van de onderneming, welke het Buta-gas in den handel brengt, zijn zaak naast het warenhuis gevestigd heeft en tijdens den brand de bij hem aan wezige flesschen gas in veiligheid bracht. Ook een ontploffing van een cylinder koolzuur, waaraan gedacht werd, moet uit gesloten worden geacht. De politie zet het onderzoek naar de oorzaak voort. Chr. Gem. Zangvereenigïng „Hoop op Zegen". Kinderkoor. Voor een volle Ocncertgebouwzaal heeft dit kinderkoor onder de beproefde leiding van den heer Bosdijk Donderdagavond een uitvoering gegeven, waarbij een alleraar digst programma ten gehoor© werd ge bracht. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter, den heer C. M. Janse, traden achtereenvolgens de verschillende zang klassen met liederen en speelliedjes op. De heer Bosdijk had voor elke klasse een ge lukkige keuze gedaan. Zoo hoorden we van het „klein koor" o.a. een tweetal toepas selijke Mei-liedjes, welke, juist omdat ze door het jonge volkje, als symbool voor nieuw leven en nieuwe kracht, werden ge zongen een aparte bekoring kregen voorts twee bekende canons van Rich. Hol, waarin de kinderen zich niet van de wijs lieten brengen, benevens twee moede drie stemmige liederen („De Alpenherder" en „Te Voet" en eenige solo's w.o. een dansje met grappige gevolgen en „Poes is ziek" van J. Mackenzie, dat zóó leuk werd voor gedragen door een klein ding, dat het pu bliek niet tevreden was vóór „de soliste" het had herhaald. Het jongenskoor brengt altijd een extra- vroolijke noot. Ditmaal waren het een paar „solisten", die met „Een kwajongen" van Frieso Molenaar en „Huiswerk" van J. Zeldenrust Gz. de lachers op hun hand kregen, terwijl de geheele groep met over tuiging den „Padvindersmarsch" van Ru bens zong, in het bekende „Langs berg en dal" prijzenswaardig de echo liet spreken en aan „In de smidse" van Diamant met de klokkenspelletjes een leuk nabootsend effect gaf. Kleine meisjes voerden vervolgens in snoezige costuumpjes het drie-deelige speel lied je „Vlindertjes" van J. Wijnand Balke op. Een aardig zicht, die fladderende ka pelletjes, waarvan er echter eenige nog niet voldoende maatvast waren. Grootere meisjes en jongens in lieve pakjes gesto ken vertolkten al heel suggestief het ge barenspel „De Koning is jarig van den zelfden auteur. Bij dit genre sloot zich na de pauze het grappige schaduwspel „De reis van Jurriaan", bewerkt door den direc teur en uitgevoerd door jongens gemakke lijk aan. Zij waren hierin echter wel wat te vlug en wachtten soms niet eens tot het vaste tooneel-gordijn het projectiedoek on zichtbaar had gemaakt, om een tafereel te beëindigen. Daarna vergastte het „middel koor" of een klein-ensemble daaruit op een zevental liederen van J. D. van Ramshorst, J. Worp, Cath, van Rennes e.a. Hiervan was „Naas- Dit nummer bestaat uit 4 bladen cl»curlcni»scn vaan den da Groote brand vernielt Groningsch wa renhuis en eenige belendende percee len. (Pag. 1, eerste blad). Frankrijk wil vrede rede van Dala dier. (Pag. 1, eerste blad). Japan wil bemiddeling aanbieden tusschen Polen en Duitschland. (Pag. 1, eerste blad). By een brand te Haarlem is een bewo ner in de vlammen omgekomen. (Gemengd nieuws). ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Wij hébben Kleeding Maar voor iedereen óók voor corpulente figuren I 2 Wolstraat €St J Telefoon 455 tenliefde" van L. F. Brandts Buys, als een gebed om het behoud van den vrede, wel heel goed op zijn plaats. Tot besluit zong het gansche koor met medewerking van drie dames de cantate „Oud-Hollands Nieuwe Tyd" van Cath. van Rennes, welke eveneens in het kader van dezen tyd past. Wanneer men zoo spontaan „Jong Holland" hoort zingen „Sta pal voor recht en reden", „Wat onrecht is en onrecht doet, bekampen wij met mannen moed" en „Bouwt hope op Nederlands Ko ningin, Wilhelmina van Nassouwe", dan meenen wij, dat vol vertrouwen de toe-! komst tegemoet kan worden gegaan. Aan den bijval, welken koor en dirigent den ganschen avond hebben genoten, voeg de voorzitter Janse een woord van warmen dank tot directeur Bosdijk toe, gevolgd door een bloemenhulde, ook aan de dames Annie Meijer (piano) en Annie Minderhoud (harmonium), die de begeleiding naar wensch hadden verzorgd. Ook de kleinste solistjes werden niet vergeten zij kregen een doos chocolade. Ds. J. S. Hartjes dankte het koor voor het gebodene, waardoor de aanwezigen niet alleen met het oor, doch ook met het oog buitengewoon hadden genoten, en sloot vervolgens met dankzegging, daarby de hoop uitsprekend, dat wij in deze moeilijke tijden zullen blijven zingen en dat het nieuwe geslacht zal hebben datgene, waar ons aller hart naar uitgaat. O. Vlissïngsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses""ju- Iiana" van Harwich (verwacht) Neder landsche motoschepen „Zwaluw", „Glory", „Atlas" van Antwerpen. Om te bunkeren: Duitsch s.s. „Las Palm as" van Hamburg Engelsch motorschip „Poldhu" van Antwerpen. V ertrokken „Mecklenburg" naar Harwich„Zwaluw", „Glory", „Al batros" naar Londen „Atlas" naar Pen- rhyn „Las Palmas" naar Antwerpen „Cleopatra" naar Göteborg. De jeugdherberg „Scheldestroom". Het bestuur van de jeugdherberg „Schel destroom" alhier is er door de groote me dewerking van het Rijk reeds spoedig in geslaagd een ander gebouw te vinden waar de jeugdherberg voorloopig kan worden ondergebracht, nL het kantoor van het voormalige Telefoondistrict aan de Hout kade. Men hoopt 'dit gebouw reeds op He melvaartsdag als jeugdherberg in exploi tatie te kunnen nemen. Voor een vulpen naar den vakman BONGERS' VULPENHUIS PAUL KRUGERSTRAAT 68 - VLISSINGEN

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1