VJissingsche Courant Breskensche Courant Stadsnieuws Vlissingen EERSTE BLAD 77ste JAARGANG WOENSDAG NUMMER 110 10 MEI 1939 £^^IÜPiiÜüüil COUBURG Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 pei kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor bet buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels J 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureau* Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen). Giro No.66287 Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat,TeL21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 85 AAKGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Behandeling van het kweekschoolontwerp geschorst DE KAMER WENSCHT DEN MINISTER NIET TE VOLGEN. De Tweede Kamer heeft gistermiddag bij te behandeling van het wetsontwerp wijzi ging van de lager-onderwijswet een amen dement van de heeren Suring en Moller (beiden r. k.) aangenomen, dat beoogde den onderwijzers, aan wie kweekelingen ter practische oefening worden toegewezen, Mervoor een toelage toe te kennen. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker te Bruine, bestreed het amendement op grond van de kosten, die dit met zich zou brengen. Hij becijferde de meerdere uitga ven op ongeveer twee en een kwart ton. De Minister verklaarde dan ook, dat het amendement onaanvaardbaar was en dat bjj, bjj aanneming ervan, geen prijs stelde op verdere behandeling van het ontwerp. Niettemin werd het amendement aangeno men met 52 tegen 25 stemmen. Voor stem den de S.D., R.K. (behalve de heeren Loer akker en Van der Weyden), V.D., Lib., C.D.U. en Staatkundig Gereformeerden. De Minister verzocht hierop schorsing der be handeling. Ook de heeren Thijssen en Van Sleen (beiden S.D.) hadden een amendement van gelijke strekking ingediend, dat zij echter ten gunste van bovenbedoeld amendement hadden ingetrokken. Bij de behandeling der amendementen heeft een amendement van het liberale lid den heer Vos c.s. een uitvoerig debat ten gevolge gehad. Het amendement beoogde, het onderwijs in de bijbelsche geschiedenis als verplicht leervak voor iedere kweek school in het programma op be nemen. De Minister was van oordeel, dat op alle rijkskweekscholen het vak bijbelsche ge schiedenis kan worden onderwezen krach tens artikel 3 van de lager onderwijswet. Hij wensehte het onderricht biervan niet verplicht te stellen. Het amendement werd tenslotte verworpen met 59 tegen 18 stem men. Voor stemden de V.D., Lib., C.H., C.D.U. en de heeren Zandt (St. Geref.), Faber en Brugmans (beiden S.D.) Nieuwe Japansche luchtaanvallen Onbarmhartig gaan de Japanneezen door met hun luchtbombardementen op Chinee- sche steden, meldt het Chineesche pers bureau. Gisternacht hebben twintig Japan sche bommenwerpers een aanval gedaan op Santsjiangkau nabij Nantsjang in de pro vincie Kiangsi, alsmede op Itsjang in de provincie Hupeh, en voor het eerst ook op Yenping in de provincie Foekien, waarbij rjj groote vernieling onder de burgerbevol king aanrichtten. De door de bommen ge troffen wijken van Tsjoenking zijn thans van lijken gezuiverd, het puin is zooveel mogelijk opgeruimd, en thans wordt volle aandacht besteed aan de kwestie der huis vesting en voeding van de talrijke daklooze vluchtelingen. De Chineesche regeering heeft opnieuw twee millioen dollars daar toe beschikbaar gesteld. Behalve dat kam pen voor de daklooze vluchtelingen geopend worden, richten de autoriteiten ook produc tieve ondernemingen op, teneinde de uitge wekenen aan het werk te stellen. Maar schalk Tsjang Kai Sjek neemt voortdurend persoonlijk aan het reddingswerk deeL In het noorden van de provincie Hoepeh hebben de Chineezen een succes behaald. Een geheel Japansch regiment hebben zij in de val weten te lokken en te omsinge len, waarij ruim duizend Japanneezen den dood vonden. De verdragshaven Amoy is gisteren door Japansche vliegtuigen hevig gebombar deerd en met machinegeweren beschoten. Het was de hevigste aanval, die Amoy in zes maanden heeft meegemaakt en er zijn vele dooden en gewongen gevallen. Maatregelen der Japanneezen te Kanton. De normale activiteit is gisterochtend te Kanton plotseling tot stilstand gekomen, daar de Japansche autoriteiten onverwacht den streng doorgevoerden staat van beleg hebben afgekondigd. Op het eiland Sjamien verblijvende bui tenlanders verklaren, dat gisternacht van den kant van den spooi-weg KantonHan- kau kanonschoten konden worden gehoord. Het ia bekend, dat de Chineesche strijd krachten zich in de buurt hebben bevonden. Drie maanden na hun eerste landing zetten de Japansche troepen him actie op Hainan nog steeds voort. Zij rukken verder n&ar het binnenland op en hebben, naar gemeld wordt, gisteren Toentsjang bezet, een plaats, die bij beschrijven als een stra tegische stad midden op het eiland. De Chineesche troepen welke onlangs te vergeefs getracht hebben Nantsjang te heroveren, hebben getracht zich opnieuw te .concentreeren doch zijn door de Japan neezen verslagen. Zij lieten 1500 dooden achter. De commandant van de 79e Chinee sche divisie generaal Tsjien Anpao zou voor een vuurpeleton zijn gebracht, omdat hij verantwoordelijk wordt gesteld voor het verlies van Nantsjang. Opzienbarende wending in de Amsterdamsche moordzaak. Nog twee arrestaties, n.l. grootmoeder en broer van hoofddader. Belangrijk bedrag teruggevonden. De zaak van den roofmoord aan de Lin- dengracht te Amsterdam heeft een onver wachte wending genomen, een wending, die tot gevolg heeft gehad, dat opnieuw twee personen zijn gearresteerd, n.l. de 21-jarige Simon E., broer van Frans E. en zijn 72-jarige grootmoeder, de weduwe P. Bovendien heeft de politie onder leiding van commissaris Schreuder 1900 terug gevonden van de 2400, die gestolen zijn. Thans is vrijwel het geheele bedrag te recht. Tegen den jeugdigen kleinzoon van de vermoorde 82-jarige weduwe Stork eischte de Officier van Justitie, mr. C. J. van Arkel, Vrijdag j.l. een gevangenisstraf van twintig jaar wegens doodslag, gepleegd om een daarop gevolgd misdrijf, in dit geval diefstal, te verheimelijken. Tegen den vriend van Frans, den 27-jarigen Leendert K., vorderde hij twaalf jaar gevangenis straf. Ter zitting en ook bij het vooron derzoek verklaarden de beide verdachten, dat zij ruim 450 hadden buit gemaakt, doch de politie vermoedde reeds geruimen tijd, dat de oude vrouw, die zoo nu en dan wel eens geld in de buurt uitleende, hoewel zij geen bekende leenvrouw was, veel meer geld in huis had gehad. Zondag j.l., na de zitting, bleek de 19- jarige Frans sterk onder den indruk te zijn van den Officier van Justitie. Hij vroeg den commissaris Schreuder te spre ken, die nog dienzelfden Zondagavond in het huis van bewaring een lang gesprek met Frans had en later ook met Leendert K., den tweeden verdachte. Toen kwam het hooge woord er uit, het afschuwelijke misdrijf bad den misdadi gers veel tieer geld opgeleverd. Niet min der dan 2400 hadden zij buit gemaakt. Den volgenden dag, Maandagochtend j.l., stonden voor de rechtbank twee jongeman nen wegens heling terecht. Een kennis van Frans, de zoon van zijn kostbaas, had on geveer 100 van hem ten geschenke aan genomen, wetende, dat het geld van mis drijf afkomstig was. Deze laatste had weer een deel in veiligheid gebracht bij een vriend te Rotterdam. In het proces tegen deze twee helers werd Frans als getuige gehoord en daar herhaalde hij zijn aange vulde bekentenis. De recherche had inmiddels niet stilge zeten. Frans had Zondagavond aan com missaris Schreuder vertelt, dat hij en zijn vriend Leendert het geld hadden gebracht naar zijn andere grootmoeder, de 72-jarige vrouw P., die aan de Lijnbaansgracht woont en bij wie ook de broer van Frans, de magazijnbediende Simon E., inwoont. In dat huis is het geld nauwkeurig ge teld. Het zilveigeld werd tusschen de beide jeugdige misdadigers verdee.d, doch ook Simon en vrouw P. kregen ieder 20. Het zilvergeld en eenig bankpapier namen Frans en Leendert mee, de rest werd weer opgeborgen in een van de ..wee geroofde knippen. Zij vonden een goede schuilplaats voor het geld, nJ. in het gat van den keu kenschoorsteen in de woning van vrouw P. Den ochtend na den moord, Zaterdag 21 Januari, enkele uren voor de ontdekking van de misdaad, door de moeder van Frans, ging Frans terug naar het huis van zijn grootmoeder P. aan de Lijnbaans gracht en hij gaf het oudje 100. Tot zoover het verhaal van Frans. De politie onder leiding van commissaris Schreuder trok nog Zondagavond laat naar de woning van de wed. P. aan de Lijn- baansgracht het huis was donker, op bellen en kloppen werd niet opengedaan. Buren vertelden, dat de oude vrouw ziek was en in het Wilhelminagasthuis was opgenomen. De commissaris gaf zijn man nen last de deur te forceeren, het huis werd grondig onderzocht en de schoorsteen, waar het geld zou zijn verstopt, werd half afgebroken, doch er werd geen cent ge vonden. Ook de broer van Frans, Simon, was niet in de woning. Hij bleek thuis te zijn bij zijn ouders, die aan de Palmgracht wo nen. De politie arresteerde hem en hij was vrij spoedig tot een bekentenis te brengen. Hij gaf toe, geld van Frans te hebben ge kregen en eveneens bekende hij te hebben geweten, dat er door zijn broer een misdrijf was gepleegd. Intusschen kwam de politie te weten, dat de oude vrouw P. eenigen tijd na de arrestatie van haar kleinzoon Frans bang was geworden en het geld bij een harer vriendinnen in de buurt in be waring had gegeven. Daar is het dan ook thans in beslag genomen door de politie. Gisterochtend is in het ziekenhuis de oude vrouw P- aan een verhoor onderwor pen. Zij gaf de heling toe, Frans had haar ruim 120 gegeven en zelf had zij later nog 100 van het bij haar verborgen geld afgenomen. Zij zal na herstel naar het huis van bewaring worden overgebracht- Frans heeft bij zijn bekentenis op Zondag j.L ook nog beweerd, dat zijn grootmoeder P. hem had aangezet zijn grootmoeder Storck te berooven. Ook dit punt zal nog nadar worden onderzocht. Toen de politie Simon E. Zondagavond j.l. In de ouderlijke woning aan de Palmgracht wilde arrestee ren, bleek hij met zijn ouders naar een familiefeestje te zijn in een huis aan den overkant van de straat. Het ging er vroo- lijk toe, van muziek en drank werd volop genoten. De ouders, die enkele dagen ge leden twintig jaar gevangenisstraf hadden hooren eischen tegen hun verwenden 19- jarigen zoon Frans, bleken weinig onder den indruk van het misdrijf, waarbij zoo wel familieleden en vrienden zijn betrok ken. Door deze wending zal de zaak onge twijfeld middels een interlocutoir vonnis naar den rechter-commissaris worden te ruggewezen voor een nader onderzoek. DE MIDZA-ACTIE. Ook Vlissingen begint er mede. Gisteravond vond in het Concertgebouw een bijeenkomst plaats met de middenstan ders om te komen tot vorming van een Midza-combinatie. Zeer vele zakenmen- schen waren aanwezig. De heer J. J. Labruyère, de voorzitter der plaatselijke Midza-combinatie, zette in zijn openingswoord uiteen, dat, toen beslo ten werd over te gaan tot oprichting van een Midza-combinatie in Vlissingen, men zich in verbinding had gesteld met de Mid denstandscentrale. Deze adviseerde den leden, haar rapport af te wachten alvorens als lid tice te treden. Verschillende omstandigheden maakten het echter noodzakelijk, dat de Midza-actie spoedig in werking kon treden. De Midza- combinatie heeft dan ook doorgezet en spr. is overtuigd dat het rapport niet anders dan gunstig kan uitvallen. Hierna heeft de heer G. W. B. Stouten- beek, voorzitter der Midza-combinatie te Beverwijk, een en ander over de Midza- actie in zijn woonplaats verteld. De actie is in Beverwijk ontstaan en was eerst gedacht als een plaatselijke reclame campagne. Spr. zette de aanleiding hiertoe uiteen. Men is met oude beproefde metho den gekomen, die aangepast zijn aan den modernen tijd. De middenstanders gingen naast elkaar staan om gezamenlijk te strij den voor een menschwaardig bestaan- De Midza-actie heeft uitstekende resul taten opgeleverd en ook het publiek heeft het belang ingezien, zei spr., om bij Midza- zaken zijn inkoopen te doen. Het systeem is eenvoudig. Bij iederen contanten aankoop worden waardebonnen verstrekt, waarmede men na verloop van tijd in aanmerking kan kiemen voor prij zen. Bij deze actie heeft men voorop ge steld dat „iedere Midza-klant komt in het prijzenland". Het succes dat men met deze plaatselijke actie had, was oorzaak dat men ook uit Leiden inlichtingen kwam vragen. Vanhier uit heeft de Midza zich als een sneeuwbal uitgebreid. Gebleken is, dat de actie, landelijk gere geld, nog intensiever kan werken. Dan kan gezamenlijk een campagne worden ver zorgd om het publiek te overtuigen wat de middenstand presteert. Spr. besloot met de opmerking dat, als men over eenige jaren des nachts aan een klein kind vraagt Wat is een Midza-zaak het antwoord zal luiden „Dat is de zaak waar m'n moeder koc.pt." Vervolgens heeft de heer F. Schlatmann uit Rotterdam een propaganda-toespraak gehouden. Deze merkte op dat de midden stand mede door de hooge belasting, werk loosheid en felle concurrentie harde noten te kraken krijgt. In 1934 ontstond de Mid za, die kwam, zag en overwon. Het is een groep van bonafide middenstandszaken, die met faire middelen een gezamenlijke ver- koc-psactie beoogen. Voor knoeiers, groote warenhuizen of firma's met unfaire han- delstructjes is hierin geen plaats. In mid denstandszaken is de cliënt geen nummer, maar „koning". Spr. kan zich volkomen vereenigen met de geestelijke en moreele herbewapening, maar de Midza-actie is voor hem de practische herbewapening. Hg is er van overtuigd dat de Midza zal uit groeien tot een „kind van melk en bloed". Te-islotte voerde nog de heer J. Fortman uit Leiden het woord. De heer Fortman zei dat deze zaak voor hem een liefhebberij is. Spreker zou zich schamen wanneer hij ooit één cent vergoeding hiervoor h"d aangenomen. Spr. is vol laaiend enthou siasme, daar het hier gaat om de belangen van alle middenstanders. Op humoristische wijze vertelde spr. hoe het publiek uit alle kringen de Midza-bonnen en -verrassingen op prijs stelt. Aan de hand van vele cijfers trachtte spr. de aanwezigen te overtuigen van de goede resultaten welke reeds in vele plaat sen in het land waren bereikt. Na de pauze werden nog verschillende vragen en opmerkingen door den heer Stcutenbeek beantwoord. Hierbij wees hij er op dat het in het geheel niet noodig is dat het publiek naar groote plaatsen gaat om inkoopen te doen, doch dat het in eigen plaats zeker even goed of zelfs nog beter bediend kan worden. Ieder Midza-lid dient georganiseerd te zijn in een middenstandsorganisatie. De voorzitter wekte allen op zich zoo gauw mogelijk aan te sluiten, zoodat ten spoedigste met de actie kan worden be gonnen. L)it nummer bestaat uit 2 bladen Het beroep van ds. W. Meynhout naar Vlissingen. Onze Amsterdamsche correspondent schrijft Zooals bekend, heeft ds. W. Meijnhout, predikant der Clir. Ger. Gemeente van Amsterdam-Noord het beroep naar Vlis singen aangenomen en daarvan onlangs aan zijn gemeente mededeeling gedaan. Dit heengaan is door de gemeente in Amster dam-Noord natuurlijk niet met vreugde vernomen, al houdt men zich er van over tuigd dat de herder en leeraar zijn besluit niet dan na ernstig beraad en gevolg ge vende aan een roeping, heeft genomen. Toen wij dan ook gisteren in Amster dam-Noord op weg waren om ds. Meijn hout een bezoek te brengen en bij eenige gemeenteleden informeerden, waar zich de pastorie bevond (sedert de annexatie van een zestal uitgestrekte randgemeenten weet de centrum-Amsterdammer daar niet ge makkelijk den weg te vinden, de pastorie ligt bovendien onder Nieuwendam) zei men ons dat de algemeen geliefde en arbeidza me predikant buitengewoon gemist zal wor den. Men hoort hem gaarne om zijn ern stige en bevattelijke prediking. Ds. Meijnhout heeft indertijd zijn ambte lijk werk, in deze groote Amsterdamsche stadswijk met haar meer dan 80.000 in woners, onder niet bepaald rooskleurige omstandigheden aangevangen. De partij strijd onder de bevolking droeg er een zeer heftig karakter, zelfs kwamen er meerma len ernstige ongeregeldheden voer, waarby de politie dan handelend moest optreden. De Chr. Ger. Gemeente stond hier wel bui ten, doch de arbeid van den predikant werd er uiteraard door bemoeilijkt omdat de strijd ook ging tegen het ordelijk ge zinde en oranjelievende deel der bevolking. Gelukkig is de rust in Noord geleidelijk teruggekeerd en heeft het extremisme er thans een meer gematigd karakter aange nomen. De opvolger van ds. Meijnhout zal zijn ambtelijk werk dus onder vrij wat rus tiger omstandigheden kunnen aanvangen dan zijn voorganger. Ook onder het niet tot de Chr. Ger. Ge meente beboerend deel der bevolking in Noord verzekerde men ons geniet ds. Meijnhout veler achting. Bij het onderhoud dat de predikant ons bereidwillig toestond, vernamen wij dat deze op 20 Augustus a.s. van zijn Amster damsche gemeente afscheid hoopt te ne men, om dan 10 September cLa.v. zijn in trede te Vlissingen te doen. Naar in het voornemen ligt zal des mor gens de bevestiging geschieden door den consulent, ds. Franssen, predikant der Chr. Ger. Gemeente te Biezelinge, waarna aan den avond van dien dag ds. Meijnhout zijn intreerede hoopt te houden. Ds. Meijnhout is 28 Juni 1904 te Haar lem geboren. Hij studeerde van 1925 tot 1932 aan de Theologische School te Apel doorn (5 jaar literaire vooropleiding en 3 jaar theologie). Juli 1932 deed hij candi- daatsexamen en nam na een zestal beroe pen te hebben ontvangen dat naar Am- §el»ewrlenissen nan Jew Jnq Opzienbarende wending in de Amster damsche moordzaak nieuwe arresta ties. (Pag. 1, eerste blad). Opnieuw hevige Japansche luchtaan vallen. (Pag. 1, eerste blad). Nederlaag voor den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen In de Tweede Kamer. (Pag. 1, eerste blad), Groote buit by inbraak by Amsterdam sche n juwelier. (Gemengd nieuws) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. DE PRINSES EN HET PRINSESJE LOGEEREN BU DE KONINGIN. Naar wij vernemen is Prinses Ju liana met Prinses Beatrix heden voor een verblijf van eenige dagen te 's-Gravenhage aangekomen. Gedurende haar verblijf aldaar heeft de Prinses haar intrek geno men op den „Ruigenhoek". sterdam-Noord aan, waar de predikant 6 November 1932 door professor Van der Schuit in zijn ambt bevestigd werd. 2LEerw« is dus 7 jaar aan zijn tegenwoordige ge meente verbonden. Na viermaal voor een beroep naar elders te hebben bedankt, heeft hy thans het beroep naar Vlissingen aangenomen. Deze gemeente hoopt hij te mógen dienen naar dc mate zijner krach ten die hem ook in Amsterdam-Noord wer den geschonken. Examen Nederlandsche Roode Kruis. Afdeeling Vlissingen. Gisteravond werd aan een 16-tal dames van bovengenoemde vereeniging het ver- eischte examen elementaire-kennis afgeno men. De examinatoren bestonden uit dr, W. F. Th. v. d. Byl en Zr. Prins. De heer R. Kicikelaar was aan de examen-commissie toegevoegd. Tot de aanwezigen behoorden o.a. de heer H. B. J. Knoop en de heer J. v. Ockenburg voor het afdeelingsbestuur. 3 dames-leden werden afgewezen, terwijl de onderstaande dames over de noodige kennis bleken te beschikken G. de Bree, M. A. de Bruyn, C. A. Dobbelaar, J. Flip- se, J. D. Gloude, A. C. Kokelaar, mevr. C. KramerSchuytema, mevr. J. Leenhouts— Eckhardt, J. v. NoSrden, A. Paauwe, M. de Ruyter, W. Stroo en H. J. Touburg. Het havenver keer in ApriL De haven van Vlissingen werd geduren de April 1939 bezocht door 135 (168) zee schepen met een tonnage van 154.434 (179.582) N.R.T. en 160 (139) binnensche pen met 43.909 (57.199) ton draagvermo gen. In de eerste vier maanden van 1939 werd Vlissingen bezocht door 650 (680) zeeschepen met 847.842 804.517) N.R.T. en 661 (535) binnenschepen met 210.572 (222.827) ton draagvermogen. De tusschen haakjes geplaatste getallen slaan op dezelfde periode in 1938. In bovenstaande getallen zijn niet ver werkt de schepen van de Mij. „Zeeland", den Provincialen dienst, de Marine en het Loodswezen. Visschersboot omhoog gevaren en vlot getrokken. In den nacht van Maandag op Dinsdag is een hier thuis behoorend visschersvaar- tuig, de „VLI 34", op een paalhoofd nabij Zoutelande geloopen. Het scheepje, dat in een gevaarlijke positie zat, is door 4 vis- schersvaartuigen, 2 uit Breskens en 2 'uit Vlissingen, met veel moeite vlotgetrok- ken. Het schip bekwam geen noemens waardige averij, want het is daarna ter visohvangst doorgevaren. Verkiezing gemeenteraad. In de gistermiddag gehouden openbare zitting van de hoofdstembureaux in de kieskringen I, n en in zijn de candidaten- lijsten, die wij gisteren publiceerden, in orde bevonden.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1