VJissingsdie Courant Breskensche Courant STADSNIEUWS Vlissingen EERSTE BLAD SANOSTOL Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 109 DINSDAG 9 MEI 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 pel kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing grati3. Vooruitbetaling Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen). Giro No.66287. Eigen kantoren te:Breskens. Dorpsstraat,TeL2l; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 85 Dit nimmqr bestaat uit 2 bladen H. M. de Koningin gaat naar België het officieele programma. Gedurende het officieele bezoek, dat H. M. Koningin Wilhelmina der Neder landen van 23 tot 26 Mei a.s. aan het Bel gische hof zal brengen, zal het leger den eeredienst waarnemen. Den eersten dag, op 23 Mei, zal de Ne- derlandsche Koninklijke trein, waarmee de Koningin de reis maakt, te 15.20 uur te Esschen aankomen. Bij aankomst van den trein zullen daar aanwezig zijn de com mandant van het tweede militaire district en een eerewacht van het zesde regiment linietroepen, bestaande uit vier detache menten, met vaandel, muziek en hoornbla zers, onder bevel van den regimentscom mandant. De troepen, die op het perron zullen staan opgesteld, zullen het geweer presenteeren, de trompetters zullen het geeft acht blazen en de muziek zal het Wilhelmus spelen. De Belgische Koninklij ke trein zal te 15.30 uur uit Esschen ver trekken, waarbij de troepen opnieuw de eerbewijzen zullen brengen. De aankomst te Brussel. De Koninklijke trein komt te Brussel- Noord aan te 16.30 uur. De commandant van het eerste militaire district bevindt zich op het perrcn van aankomst, evenals vier detachementen van het 9e regiment linietroepen met vaandel, muziek en hoorn blazers, onder bevel van den regiments commandant. Evenals te Esschen zal hier het hoornsignaal gegeven worden en zal de muziek het Nederlandsche volkslied spe len. Een batterij 75 m.m. stukken, opge steld in het park van de Cinquantenaire, zal met tusschenpoozen van dertig secon den 51 saluutschoten afgeven, het eerste schot op het moment, dat de Koninklijke trein het station binnenkomt. Het Koninkltjke eere-escorte, in groet tenue met standaard, onder bevel van den oommandant van het le regiment mobiele troepen, staat opgesteld voor het station op de Place Rogier. Het zal bestaan uit vier pelotons. De Koninklijke stoet rijdt, naar het Ko ninklijk paleis via den Boulevard Botani- que, de Sehaerbeeksche Poort, de Konink lijke straat en het Paleisplein. Langs den geheelen te volgen weg zullen trcepen een afzetting vormen, bestaande uit infanterie en eenheden van rijwiel- en motortroepen, zonder hun voertuigen, alsmede de muziek korpsen van het Brusselsche garnizoen. Het plein voor het paleis zal geheel vrij blijven en omgeven door troepen. Bij het passeeren van den Koninklijken stoet zul len de geweren gepresenteerd werden, de trompetten het geeft acht signaal blazen en de muziekcorpsen het Wilhelmus spelen. Een eerewacht van leerlingen der Ko ninklijke militaire school bestaande uitvier detachementen met vaandel, onder bevel van den ondercommandant der school, zal de eerbewijzen brengen bij de aankomst der vorsten aan het paleis. Het programma van Woensdag 24 Mei, Den volgenden dag, Woensdag 24 Mei, zal H. M. de Koningin te 11.15 uur ont vangen worden ten stadhuize van Brussel, vanwaar zij te 12 uur ten paleize zal te- rugkeeren. Het Koninklijk escorte met standaard zal den stoet- heen en terug be geleiden. Des avonds te 21.15 uur zal de Koningin een gala-voorstelling bijwonen in den Ko ninklijken Muntschouwburg, waar een spectacle coupé zal worden gegeven. Twee officieren op motorrijwielen zullen de Ko ninklijke auto van het paleis naar het theater en terug escorteeren. Twee andere micitorofficieren zullen de auto volgen. De beide eerstgenoemde officieren zullen dicht bij de auto even achter de portieren, rijden. Ih den schouwburg zulle i de eerbewijzen worden gebracht door leerlingen van de militaire school, die in twee rijen ter weerszijde van de eeretrap op de treden van de trap zullen staan opgesteld. Het bezoek aan Luik op 25 Mei. Op Donderdag 25 Mei zal H. M. de Ko ningin te 10.15 uur uit Brussel vertrekken om zich per trein naar Luik te begeven, waar zij te 11.30 uur aankomt. Bij aan komst te Luik zal een batterij stukken van 75 m.m. met tusschenpoozen van een mi nuut 51 saluutschoten afgeven. Het eerste schot wordt gegeven bij aankomst van den trein in het Gare des Guillemins. Vier detachementen van het 12e regi ment linietroepen, met vaandel, hoornbla zers en muziek, zullen op het perron de eerbewijzen brengen. Twee motorofficieren van het le regiment landers zullen gedu rende het geheele verblijf te Luik terzijde van ae auto der beide vorsten rijden, ter- Wijl twee motor officieren de auto zullen volgen, De Koningin begeeft zich van het sta tion naar de tentoonstelling, welke zij zal bezoeken en waar zij het middagmaal zal gebruiken. Zij vertrekt te 16 uur uit Luik. De militaire eerbewijzen zullen gebracht warden in het station bij het vertrek van den Koninklijken trein. De commandant vaj? het 3e militaire district zal zich op het perron bevinden en verder zullen we derom de troepen de wapens presenteeren, hoornsignalen zullen worden gegeven en de muziek zal het Wilhelmus spelen. Het vertrek op 26 Men Op Vrijdag 26 Mei, des nucirgens te 11 uur, zullen dezelfde eerbewijzen als bij aankomst van de Koningin, gebracht wor den bij het vertrek van H. M. Koningin Wilhelmina, op het station Brussel-Noord, evenals omstreeks 12 uur op het station te Esschen. De troepen, die den eeredienst waarne men, zullen in paradeveltenue zijn ge kleed. De officieren, die bij de ontvangst van de vorstin aanwezig zijn, dragen groot tenue. Alle openbare en militaire gebouwen te Brussel zullen op 23, 24, "5 en 26 Mei de nationale vlag uitsteken, evenals te Luik op 25 Mei. Inkrimping van steun verlening en werkverschaffing ARBEIDSMOGELUKHEID IN LAND EN TUINBOUW. Het voorjaar doet de werkzaamheden in land- en tuinbouw weder toenemen en daardoor ontstaat voor velen weer de mo gelijkheid vrijen arbeid te aanvaarden. In verband daarmede wordt geleidelijk, even als in vorige jaren, in die streken van het land, waar daartoe, tengevolge van boven genoemde mogelijkheden, aanleiding is, de gelegenheid tot arbeiden in werkverschaf fing, zoomede de .steunverleening, stopge zet of de omvang ervan ingekrompen. De desbetreffende maatregelen worden, zoo wordt ons van officieele zijde medege deeld, niet getroffen dan nadat de provin ciale inspecteurs voor de werkverschaffing, daarbij terzijde gestaan door de districts leiders van den rijkscontroledienst voor de steunverleening, overleg hebben gepleegd met de vertegenwoordigers van de vakcen trales en de betrokken gemeentebesturen. Voor de provincie Friesland is thans door den minister van Sociale Zaken machti ging verleend om hiermede verband hou dende maatregelen te nemen. Zeer binnenkort zullen ook in sommige andere provincies overeenkomstige regelin gen worden getroffen. Engelsch Lagerhuis neemt dienstplichtwet aan. In het Engelsche Lagerhuis is gisteren d wet inzake de militaire opleiding in tweede lezing zonder hoofdelijke stemming aangenomen, nadat het door de arbeiders partij ingediende amendement met 387 te gen 145 stemmen was verworpen. Minister Hore Belisha sloot het debat namens ie regeering. De hertog van Windsor houdt een pleidooi voor den vrede DE VOORMALIGE KONING VAN ENGELAND AAN HET WOORD. De hertog van Windsor heeft gister avond van Verdun uit een radiorede ge houden tot de Vereenigde Staten. Nu ik, zoo zei hij o.m„ van deze histo rische plaats ,tot u spreek, ben ik mjj diep bewust van de tegenwoordigheid van het groote gezelschap, der dooden en ik ben er van overtuigd, dat zij, zoo zij hun stem konden laten hooren, met mij zouden zijn in wat ik ga zeggen. Ik spreek voor niemand dan mijzelf en zonder voorkennis van eenige regeering. Ik spreek alleen maar als soldaat uit den laatsten oorlog, wiens vurigste bede is, dat zulk een wreede en vernietigende waanzin zich nooit meer van de menschheid mees ter zal maken. Ik verbreek mijn vrijwillig stilzwijgen thans alleen in verband met het duidelijk aanwezige gevaar, dat wij allen nader kunnen komen tot een herha ling van de gruwelijke gebeurtenissen, die zich een kwart eeuw geleden hebben voor gedaan. De ernstige spanning in den tijd, waarin wij leven, dwingt mij, mijn stem te verheffen om uiting te geven aan het algemeen verlangen, verlost te worden van de vrees, waarin wij leven en terug te keeren tot normale omstandigheden. Ik kan mij niet beroepen op bijzondere staatsmanskennis, doch ik heb tenminste het groote geluk gehad de wereld te be reizen en zoodoende de menscheiyke na tuur te kunnen bestudeeren. Deze waarde volle ervaring heeft bij mij de diepe over tuiging gewekt, dat er geen land is, welks volk oorlog wenscht. Ik geloof, dat dit geldt voor de Duitsche natie, zoowel als voor de Britsche natie, waartoe ik behoor, en de Fransche natie, op wier vriendelijken grond ik thans woon. De vraagstukken, die ons op dit oogen- blik bezig houden, zijn slechts de weer spiegeling op grooter schaal van de af gunst en achterdocht van het alledaagsche leven. In ons persoonlijk contact streven wij er allen naar, in harmonie met onze medemenschen te leven, anders zou de moderne beschaving nooit ontstaan kunnen zijn. Gaan wij thans die beschaving ver woesten, door internationaal niet te doen, wat wij individueel geleerd hebben wel te doen? Na gewezen te hebben op het ontmoe digende van alle schadelijke propaganda en zijn leedwezen te hebben uitgesproken over het gebruik van woorden als omsinge ling en agressie, vervolgde de hertog, dat in breederen geest dan van zuiver per soonlijke of rationale belangen naar vrede moet worden gestreefd. De staatslieden, die zich tot taak gesteld hebben de inter nationale veiligheid en het vertrouwen te herstellen, moeten handelen als goede wereldburgers en het nut voor hun eigen naties moet worden gevonden door het nut van de wijdere gemeenschap, waartoe wij allen behooren. Uit naam van hen, die in den laatsten oorlog vielen, doe ik een drin gend beroep op alle politieke leiders, zich vastberaden van deze taak te kwijten. Ik doe een beroep op hen uit naam van de levenden, wier bestaan en geluk in hun handen is en ik doe in het bijzonder een beroep op hen uit naam van de hedendaag- sche jeugd, met al haar onschatbare moge lijkheden van toekomstig nut voor de menschheid. Het grootere succes, dat een regeering voor haar eigen nationale poli tiek zou kunnen behalen, zou niets zijn in vergelijking met den triomf van te hebben bijgedragen tot redding van de menschheid van het verschrikkelijke lot, dat haar thans bedreigt. Het initiatief van den Paus De News Chronicle bericht, dat men de mogelijkheid overweegt een Europeesche conferentie brjeen te roepen, teneinde het vraagstuk van Dantzig te regelen. Veraon Bartlett verklaar," van welinge lichte zijde te hebben vernomen, dat Z.H. de Paus hiertoe het initiatief zou hebben genomen. De conferentie zou Engeland, Frankrijk, Italië, Polen en Duitschland vereenigen. De apostolische nuntius te Londen, mgr. Godfrey, is gisteren door den minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax, ontvangen om hem het plan van den Heiligen Vader voor te leggen. De Daily Express bericht, dat gisteren de Poclsche minister van buitenlandsche zaken, Beek, den nuntius te Warschau, mgr. Cortesi, heeft ontvangen. Het blad is van meening, dat hierdoor de geruchten, volgens welke Z.H. de Paus zou hebben aangeboden, tusschen Duitschland en Polen te bemiddelen, meer grond van waarheid te krijgen. JAARVERGADERING VEREENIGENG VOOR LUCHTBESCHERMING. Gisteravond hield de afdeeling Vlissingen van de Vereeniging voor Luchtbescherming in het Concertgebouw haar jaarvergade ring. De belangstelling der leden voor deze vergadering was niet groot12 personen waren buiten het bestuur aanwezig. Vorig jaar was 1 lid aanwezig De voorzitter, de heer F. C. Matzinger, opende de bijeenkomst en heette in het bij zonder den eerevoorzitter der afdeeling welkom, burgemeester C. A. van Woelde- ren. Het speet spr. dat de belangstelling niet grooter was, doch hij hoopte dat het bezoek in de toekomst zal toenemen. De burgemeester aan het woord. Hierna verkreeg de eere-voorzitter het woord, die wees op het groote belang der Vereeniging voor Luchtbescherming, voor al in een plaats als Vlissingen. Gelukkig is de leiding der afdeeling in goede handen en spr. heeft in het dagelijksch bestuur groot vertrouwen. Het is zaak, dat alles gedaan wordt de burgerbevolking zoo goed mogelijk te beschermen. Zeer veel is op dit terrein nog te doen. Van regeeiingswege hecht men veel waarde aan een krachtige vereeniging. Op korten termijn is er heel wat gebeurd, vooral in Zeeland. Wij zgn aan onze Scheldemonding blootgesteld aan groote gevaren, vandaar dat Vlissingen in de 1ste gevarenklasse is ingedeeld. In een groot Europeesch conflict loopt de Schelde- Zaterdag zjjn met de „Empress of Australia" de Engelsche koning en koningin naar Ca- ïada vertrokken. In het Ka- ïaal werd het schip geëscor teerd door de oorlogsschepen .Repolse" en „Sunderland" en loor een aantal militaire vlieg tuigen. 9cl»curUiiis«cn non len Belangrijke verbetering van den Onden Vlissingschen weg te verwachten. Provincienieuws) Het Engelsche Lagerhuis heeft de dienstplichtwet aangenomen. (Pag. 1, eerste blad) Spanje is uit den Volkenbond getreden. (Buitenland) zie verder eventueel laatste berichten. Zomersche zonnedagen kent Neder land belaas te weinig om het's winters ontstane vitaminentekort aan te vullen. Verstandige voorzorg eischt derhalve, dit nadeelige tekort op te heffen door het regelmatig gebruik van Sanostol. Voor Jong en Oud! Voor iedereen! Sanostol is een na tuurlijk levertraan-product, rijk aan vitaminen A, B. C en D. doch met den verrukkelijk fri"scben smaak van zonrijpe sinaasappelenDe „familie verpakking" a f. 2.75 is zeer voor- deelig: 2>/2 x den inhoud van een eewone flacon a f. 1.40 JHet lékkere levertraan-product!" BRO.C ADES-STHEEMAN 8. PHARMACIA monding gevaar een der brandpunten van den oorlog te worden, hetgeen spr. nader uiteenzette. De beveiliging der bevolking heeft in hooge mate de aandacht van het gemeentebestuur. Spr. hoopte, dat de be volking hiertoe mede zal werken. De be langstelling in het werk der vereeniging is nog lang niet groot genoeg en het ledental dient veel grooter te zijn. Spr. hoopte dat de belangstelling zich zal toonen door een actief meewerken der bevolking en het toetreden als lid. Spr. deelde nog mede, dat het bestuur het initiatief heeft genomen tot de bevor dering van het maken van schuilkelders, o.a. bij de Bomvrije kazerne. De burge meester hoopte, da' de vereeniging nog met veel goede plannen voor den dag zal komen. De voorzitter gaf vervolgens een uiteen zetting van wat de vereeniging beoogt. Wjj verdedigen ons niet, doch zijn passief, nl. door het beschermen tegen luchtgevaar. Iedere burger dient zooveel mogelijk bij een luchtaanval zijn gezin en huis te bescher men en hierbij wil de vereeniging leiding geven. Het doel is om de bevolking in te lichten bij eventueel oorlogsgevaar. Van groot belang zal het zijn dat de bevolking haar kalmte bewaar.Deze beschermende taak zal voor een groot gedeelte vervuld moeten worden door de vrouwen. De be langstelling bij de vrouwen-organisaties dien t opgewekt te worden, om in samen werking met deze organisaties de vrouwen in te lichten wat in tijd van nood dient te gebeuren. Het jaarverslag. De secretaris, de heer P. L. Abrahamse, bracht hierna het jaarverslag uit. Gememoreerd werden de moeilijkheden om functionarissen voor het dagelijksch bestuur te vinden. Tengevolge hiervan werd de activiteit der vereeniging ten zeer ste belemmerd. Thans is het dagelijksch bestuur weer voltallig.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1