Vlissingsche Courant Breskensche Courant STADSNIEUWS Vlissingen EERSTE BLAD UIT DEN OMTREK Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 108 MAANDAG 8 MEI 1939 Abonnementsprijs: 17 ct per week of 2.20 pei kwartaaL Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct» Voor bet buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 1—5 regels ƒ1.25, Iedere regel meer 25 cent Bjj abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Watetr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren te rBreskens. Dorpsstraat, Tel.21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 85 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Militair verbond tasschen Duitschland en Italië BESULTAAT DER BESPREKINGEN TE MILAAN. De ministers van buitenlandsche zaken van Duitschland en Italië, von Ribbentrop en Ciano, hebben bij hun besprekingen te jlilaan op 6 en 7 Mei dm bestaanden po- litieken toestand aan een zorgvuldig on derzoek onderworpen. Zij hebben opnieuw de volledige overeenstemming van de op vattingen der beide regeeringen in elk op richt geconstateerd en besloten, aan de nauwe verbondenheid der beide volken uiting te geven door een veelomvattend politiek en militair verbond. De beide spil- mogendheden hebben de overtuiging daar door op doeltreffende wijze bij te dragen tot de verzekering van den vrede in Eu ropa. Plechtige onderteekening te Berlyn. Politieke kringen te Rome zijn van mee ning, dat de onderteekening van het poli tieke en militaire verdrag van Italië met Duitschland binnenkort in plechtigen vorm, waarschijnlijk te Berlijn, zal ge schieden. Persstemmen. De Britsche bladen zijn van meening dat hetgeen reeds lang in feite een verdrag was, dit thans ook rechtens is geworden. Do gevolgen hiervan treffen meer Italië dan de rest van de wereld. Iedere overeen komst welke Italië thans zou willen sluiten met andere landen, worden thans onderge schikt gemaakt aan de verlangens van zijn bondgenoot. In Warschau legt men het pact uit als een propagandamiddel, dat er toe bestemd is de Westersche mogendheden te doen buigen en hun iedere illusie te ontnemen op de mogelijkheid de beide partners van de as te scheiden. Toch wijzigt dit pact geenszins het standpunt van Polen, dat be reid blyft zijn vraagstukken te regelen op basis van volkomen gelijkheid en weder- zjjdsche verplichtingen. Men is van mee ning, dat de kansen op een vreedzame re geling van het PoolschDuitsche geschil hetzelfde blijven en berusten in handen van de leiders van het derde rijk, die, zooals de Poolsche pers dat dezer dagen zei, thans het woord hebben. Sluit Japan zich by het verdrag aan De Japansche minister van oorlog, Ita- gaki, heeft gezegd „De geest, welke het sluiten van het drievoudig anti-komintem-verdrag heeft bezield, is in Japan diep geworteld en in dien Duitschland en Italië het wenschen, is het niet onmogelijk, dat Japan een mili taire overeenkomsb zal sluiten met Rome en Berlijn." Verwierp Polen Duitsche voorstellen inzake Rusland? Uit de discretie, welke Beek Vrijdag in zjjn rede in acht heeft genomen, leidt men af, dat de minister aanduidingen heeft wil len vermijden, welke de Duitsche regeering in een moeilijke positie hadden kunnen brengen. Men meent, dat het hier gaat om voorstellen, welke vooraanstaande Duitsche leiders aan Polen gedaan zouden hebben in zake Sovjet-Rusland. Volgens het agent schap Transcontinental Press zou Duitsch land, nL aan Polen een gemeenschappelijke actie tegen Rusland hebben voorgesteld, en daarvoor territoriale compensaties in het vooruitzicht hebben voorgesteld, en daar voor territoriale compensaties in het voor uitzicht hebben voorgesteld. Indien dit juist is, is het zeker, dat deze voorstellen door Polen van de hand gewezen zijn. De publicatie zou bedoelen erop te wijzen, dat Duitschland agressieve bedoelingen had, en dat Polen weigerde als instrument voor die politiek te dienen, met name, dat het zich verzette mee te doen aan een gewapend conflict met de Sovjets. Mussolini bemiddelaar tusschen Polen en Duitschland In buitenlandsche kringen te Berlijn heeft men den hardnekkigen indruk, dat Duitschland bezig is Mussolini uit te noo- digen om te bemiddelen in het geschil met Polen. Uiteraard kan geen officieele beves tiging van deze meening verkregen wor- Engeland en Turkije steunen elkaar BASIS VOOR OVEREENKOMST GELEGD. Naar te Ankara vernomen werd, is een basis van overeenkomst bereikt voor een Britsch-Turksch pact van wederkeerigen bijstand ter waarborging van de veiligheid in de Middellandsche Zee. De bepalingen dezer overeenkomst zouden gelijktijdig in Engeland en Turkije, ofwel in een com muniqué, of door een verklaring in het parlement, bekend gemaakt worden. De Sovjet-Unie zou van het geheele ver loop der besprekingen, op de hoogte zijn gehouden. Men verwachtte, dat de Turksche minis ter van buitenlandsche zaken Maandag in de nationale vergadering een belangrijke verklaring zou afleggen over de buitenland sche politiek van Turkije. Reuter verneemt, dat de juistheid van bovenvermeld telegram te Londen niet in twijfel wordt getrokken. Evenwel wijst men er op, dat besprekingen tusschen En geland en Turkije nog gaande zijn, evenals die tusschen Londen en Moskou. In tegenstelling tot sommige berichten werd niet verwacht, dat in de Lagerhuis- bijeenkomst van vandaag een verklaring over de Engelsch-Turksche overeenkomst zou worden afgelegd. Tsjoengking na het luchtbombardement MINSTENS 3000 SLACHTOFFERS. Nijpend voedselgebrek. De in verschillende deelen van Tsjoeng king uitgebroken branden als gevolg van de Japansche luchtaanvallen zjjn Zaterdag morgen gebluscht. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft een millioen dollars doen uit trekken Voor hulpverleening aan de slacht offers en vluchtelingen, en generaal Ho Ying Tsjing, den minister van oorlog, be last met de leiding van het reddingswerk. De electriciteits- en watervoorziening is hersteld, alsook de telefoonleiding. Som mige straten in de stad zijn nog geblok keerd door ingevallen muren en huizen. Het aantal slachtoffers bedraagt minstens drieduizend, het hoogste getal bij een lucht aanval in den oorlog. De stadt biedt een naargeestigen aanblik en de menschen vertoonen zich vrijwel niet op straat Chi- neesche soldaten zoeken onder het puin naar de lijken van slachtoffers. Er heerscht een nijpende sehaarschte aan voedsel. Het blijkt, dat ruim honderd bewoners van een vluchtelingenkamp, behoorende bij een klooster, den dood hebben gevonden, toen het kamp door brandbommen werd getrof fen. Ook de eens welvarende havenstad Swatau in de provincie Kwantoeng is Vrij dag den geheelen dag door Japansche bommenwerpers bestookt. Zaterdagmiddag werd opnieuw lucht alarm gegeven te Tsjoenking. Nadere bij zonderheden ontbreken nog. f> Van het oorlogstooneel. Naar het Chineesche persbureau meldt, hebben de Chineesche troepen de omsin geling van Nantsjang weer voltooid. Za terdag is den geheelen dag in de buiten wijken gevochten. Op 5 Mei waren de troe pen reeds binnengedrongen, doch met het oog op het Japansche spervuur trokken zij zich terug. Ten oosten van Soeihsien in Midden-Ho- pei zyn tijdens een verbitterd gevecht 1000 Japanneezen gesneuveld of gewond, terwijl ook de Chineesche troepen zware verliezen leden. Zaterdag hebben 86 Japansche vliegtui gen ongeveer driehonderd bommen laten vallen boven verschillende deelen van Chi na. Swatau heeft zeer geleden. Een-gisteren zrjn hier honderd menschen om het leven gekomen of gewond. Ook Nantseng in Zuid-Sjensi is hevig gebombardeerd. Positie der Japanneezen te Kanton kritiek? Volgens berichten uit Chineesche bron hebben de Chineesche troepen zich meester gemaakt van het station der spoorwegen in de buitenwijken van Kanton. De Japan neezen zouden meer dan 100 dooden heb ben achtergelaten. Te Kanton is de staat van beleg afgekondigd. Onverwijld zijn Ja pansche versterkingen en tanks naar de bedreigde zone gezonden. Het schijnt, dat de positie der Japanneezen kritiek zou kunnen worden, als de versterkingen, die van Formosa onderweg zijn, niet op tijd zouden aankomen. Nienwe luchtaanvallen te verwachten. De woordvoerder van de Japansche ma rine heeft Zaterdagochtend verklaard, dat de Japansche luchtmacht nooit terug zal schrikken voor het bombardeeren van Tsjoenking en andere Chineesche militaire objecten. Deze aanvallen zullen toenemen, tot het bewind van Tsjang Kai Sjek ineen gestort zal zijn. Wat betreft het vallen van bommen op het Britsche consulaat verklaren de mari ne-autoriteiten, dat het noodzakelijk was een vijftigtal stukken luchtdoelartillerie tot zwijgen te brengen, welke stonden opge steld in de nabijheid van de Britsche, Fransche en Duitsche consulaten. Japan tegen de buiten landsche concessies De Japansche militaire autoriteiten te Tientsin publiceeren een manifest, waarin zij zeggen, dat de Fransche en Britsche concessie te Tientsin moeten verdwijnen. „Den eenen of anderen dag", aldus het document, „zal dit anachronisme moeten verdwijnen, dit anachronisme te Tientsin, waar buitenlandsche mogendheden conces sies handhaven, die oasen van exterritoria liteit zijn". Het manifest zegt verder, dat onorde lijke elementen, communisten en anti-Ja- pansche drijvers, in de concessies een schuilplaats vinden. De .autoriteiten der concessies worden beschuldigd van daden, die direct tegen Japan zyn en de terroris ten beschermen. „Indien zij haar houding niet wijzigen, zal het Japansche leger gedwongen zijn de maatregelen te nemen, die het dienstig voor zijn verdediging en voor de handha ving van vrede en orde acht". DA. A. J. MEERDINK—VAN DEN BAN NEEMT AFSCHEID. Van Vlissingen en van het ambt. Hoe bemind en gewaardeerd de scheiden de predikante van de Doopsgezinde Ge meente alhier, mevr. da. A. J. Meerdink van den Ban is, bleek Zondagmorgen over duidelijk toen voor deze plechhtigheid het vriendelijke kerkje overvol was met ge meenteleden en belangstellenden. Na opening der godsdienstoefening met het gezamenlijk zingen van Lied 16 :1, 3 en 4, ging da. Meerdinkvan den Ban voor in gebed, waarna zy las Mattheus 17 vs. 19 en 1421. Als tekstwoorden koos de predikante Matth. 17 8 „Zij zagen nie mand dan Jezus alleen".. Spr. zei, dat dit afscheid zooveel moge lijk een gewone godsdienstoefening zal zijn en dan ook nu, als zoovele jaren, Jezus Christus in het middelpunt zal staan als de leidsman, den koning en redder der we reld en tevens als de nederige, Zichzelf ge vende Heiland, het eeuwig bewijs van Gods liefde. Als thema van haar predikatie be handelde mevr. da. Meerdink le. God laat ons Jezus zien in Zijn liefde voor ons 2e. door Jezus zien de discipelen den naaste in zijn grooten nood 3e. hun taak in de wereld. Het is spreeksters taak geweest om Jezus te brengen aan haar gemeente en allen die daaraan behoefte hadden. Het is vandaag een dubbel afscheid, niet alleen van de gemeente doch ook van het ambt twaalf jaar lang heeft spr. met groote vreugde het predikambt mogen vervullen in de evangelisatie te Rotterdam, als pre dikante te Stavoren en te Vlissingen. Zij had echter nog veel meer willen doen. Het orgel met vioolbegeleiding (mej. van Andel) speelde nu „Houdt Gij mijn han den beide" en ,,'k Heb geloofd en daar om zing ik". Vervolgens dankte da. Meerdinkvan den Ban haar gemeente voor de groote liefde en het vertrouwen al deze jaren ontvangen, vooral als eerste en eenige ge meente in Nederland om het te wagen met een getrouwde predikante zij dankte den kerkeraad voor de hartelijke eensgezind heid alle kringen en commissies die in de Doopsgezinde gemeente een taak vervullen; de ouders der catechisanten en de catechi santen zelfvan het catechetisch onder wijs is veel diepe zegen uitgegaan, ook voor haar zelf, en velen zijn tot doop en belijdenis gekomen. Verder bracht spr. dank aan den organist en het kostersecht paar, die hun werk met toewijding verrich ten de leidster van het zangkoortje en het koortje in zijn geheelspr. kon niet allen bij name noemen, doch zij is allen zeer dankbaar. Zij herinnerde aan de har telijke samenwerking met de andere Doops gezinde gemeenten in Zeeland Goes, Mid delburg en Aardenburg, die bij dit afscheid vertegenwoordigd waren. Voorts bracht spr. dank aan de Vlissing- sche collega's, hun kerkgenootschappen en het Leger des Heils voor de goede samen werking. Samen heeft men mogen arbeiden aan den bouw van het Koninkrijk Gods, hetgeen zoo tot uiting kwam in de Week der Gebeden. Zij heeft in het Zeeuwsche land veel goeds mogen ondervinden. Tenslotte richtte da. Meerdinkvan den Ban zich tot haar echtgenoot om hem te danken voor den ondervonden steun. Ook haar ouders hebben haar in haar begeerte om predikante te worden de grootste mede werking verleend. Spr. eindigde met God den dank toe te brengen voor alles wat de gemeente en zij hadden mogen ontvangen. Na het dankgebed sprak de heer W. H. Appel als oudste kerkeraadslid de schei dende predikante in hartelijke bewoordin gen toe. Het was volgens spreker moeilyk onder woorden te brengen wat er in de gemeente leeft. Te allen tijd was zij bereid te dienen en zeer veel heeft zij aan de ge meente gegeven in vreugde en leed. In al len eenvoud hebt gij uw werk verricht, zei spr., en daardoor waart gij tot grooten zegen voor de menschen. Namens de Vlis- singsche en de andere Doopsgezinde ge meenten zei spr. haar hartelijk dank voor den door haar verrichten arbeid. Nadat de heer Appel ook den heer Meer dink dank had gebracht sprak hij de beste wenschen uit voor het echtpaar in hun nieuwe woonplaats. De gemeente zong thans de predikante staande de zegenbede„Dat 's Heeren ze gen op U daal" toe, waarna het koortje tot besluit zong „De Heere zegene U en behoede U, en doe Zijn aanschijn over U lichten". Hiermede was deze eenvoudige, doch ontroerende plechtigheid geëindigd. Tijdens den dienst werden nog gezongen: Lied 158 1 en 3 en Lied 5 1. Van de gelegenheid om van da. Meerdink van den Ban met een handdruk afscheid te nemen, werd door schier alle aanwezigen gebruik gemaakt. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Hebe Nobel" en „Martha" van Ant werpen „Elziena" van Tréport naar Oos- terland. Om te bunkeren: Nederland sche m.s. „Gerdina" van Antwerpen „Ja- coba" van Londen Duitsch s.s. „Westsee" van Brake Iataliaansch s.s. „Georgio Ohl- sen" van GdyniaNed. m.s. „Ton S." van Antwerpen. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Gerdina" naar Fareberg „Martha" naar Londen „Westsee" naar Bueenos Ayres „Hebe Nobel" naar Guel- do „Ton S." naar Liverpool„Erpbia" naar Emden. De Midza-beweging. De Vlissingsche Middenstandscentrale heeft haar leden verzocht geen medewer king te verleenen aan het vermen van een Midza-combinatie of deel te nemen aan een Midza-campagne, maar hieromtrent advies af te wachten van de Middenstands-Cen trale, welke over deze aangelegenheid een nader onderzoek zal instellen. Motorschip „Westerschelde" naar Venezuela verkocht. Naar wy vernemen is het in 1937 bij de Haan en Oerlemans te Heusden voor reke ning van den schipper-eigenaar G. Joosse te Vlissingen gebouwde motorkustschip „Westerschelde", metende 415 ton en voor zien van een 300-360 p.k. dieselmotor, aan gekocht door de regeering van Venezuela, die het eveneens voor de kustvaart zal ge bruiken. Het schip zal in Denemarken eenige wijzigingen ondergaan en dan door den schipper Joossa met Nederlandsche be manning naar Venezuela worden gebracht. Een vroege zwemmer. Het mooie voorjaarsweer had gistermid dag velen naar den boulevard gelokt, zoo dat daar een gezellige drukte heerschte. Al hoewel het zonnetje zich reeds heer lijk deed voelen was het toch geen echt zomersche dag. Een zwemmer kon echter de verleiding niet langer weerstaan en zocht, onder belangstelling van verschillen de wandelaars op het badstrand het water op. Of het bad hem werkelijk verkwikt heeft, wij weten het niet, doch betwijfelen het alleen. Het water is nog zoo lekker niet als het er uit ziet Badhuis aan de Bonedykestraat. Gedurende de week van 16 Mei werden in het badhuis 637 baden genomen en wel 505 door heeren, 98 door dames en 34 door kinderen. cltcurletiissen van len [og Duitschland en Italië sluiten een mi litair verband. (Pag. 1, eerste blad). Er is een Britsch-Turksche overeen komst tot bijstand in voorbereiding. (Pag. 1, eerste blad), Zwitserland-Nederland levert een 21 overwinning voor de gas thee ren op. (Sportnieuws), Het Britsche koningspaar naar Cana da vertrokken. (Buitenland), Het luchtbombardement op Tsjoenking heeft meer dan 3000 slachtoffers ge- eischt. (Pag. 1, eerste blad) Verschillende ernstige verkeersonge lukken. (Gemengd nieuws), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Grand Hotel Britannia. H.M. Secco en zijn Qitano's Het feit, dat in Juni, resp. Juli a.s. de nieuwe motorschepen der maatschappij „Zeeland", „Koningin Emma" en „Prinses Beatrix" in de vaart zullen komen, heeft er toe geleid, dat wij reeds Zaterdagavond kennis hebben gemaakt met het eerste ge recht van het Vlissingsche „menu de plai- sir" voor het komende badseizoen. Gedu rende de proefvaarten dezer schepen zal ach ter verhooging van de feestvreugde ni. een kapel aan boord bevinden en dit ensemble zal wijders de dans- en amuse mentsmuziek in het Grand Hotel „Britan nia" verzorgen. Dit ensemble, of te wel de Cubaansche vioolvirtuoos H. M. Secco en zijn Gitano's nu, maakte op een niet over volle soirée-dansante, onder leiding van den heer Corveleijn, zijn joyeuse entrée in de kurzaal en vestigde al direct prettige indrukken èn met de suggestieve dansmu ziek èn met de speciale vioolnummers, welke Secco met begeleiding van klavier ten gehoore bracht en welke hem terecht hartelijk applaus deden verwerven. Wij zyn er dan ook van overtuigd, dat Secco c.s. in de onmisbare attracties van Bad-Vlissingen een voorname schakel zul len vormen. O. De N. S. B. en de gemeenteraads verkiezingen. Niet alleen te Amsterdam zal de N. S. B. deelnemen aan de gemeenteraadsverkiezing. Ook te Wolfaartsdijk zal een candidaten- lijst worden ingediend, die de volgende namen zal bevatenJ. C. Koert, G. Burgel en J. Florijn. Jz. Middelburg Feestavond bond van Oud-onderofficieren. De afdeeling Middelburg van den Bond van Oud-onderofficieren hield Zaterdag avond in Sint Joris een feestavond. Niet tegenstaande concurrentie zoowel te Vlis singen als te Middelburg, was de zaal toch vrij goed bezet, toen de heer C, A. J. van Herwynen als voorzitter van de feestcom missie, aan allen het welkom toeriep en een korte uiteenzetting gaf van het doel en streven van den bond en zijn afdeeling. Deze houdt maandelijks haar bijeenkomsten voor het bespreken der belangen, maar ook tot aangename verpozing der leden en hun dames. Spr. deelde mede dat men de Vlis singsche cabaret- en tooneelvereeniging be reid had gevonden op dezen feestavond haar medewerking te verleenen en eindig de met verzoek het samenzijn met het Wilhelmus te beginnen. Allen verhieven zich van hun stoel en wat in deze omgeving wel niet anders te verwachten was, men zong als één man ons volkslied. Direct daarop begon de Vlissingsche ver- eeniging met een non-stoprevue, die door goed spel en afwisseling, de aanwezigen smakelijk heeft doen lachen. Na de pauze brachten de dames en hee ren „In cel 13 is nog plaats" ten tooneele en zij hadden ook met deze schets een wel verdiend succes. Een opgewekt bal hield de aanwezigen tot in do kleine uurtjes bijeen.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1