¥1 issingsche Courant Breskensclie Courant Polen wil vrede mimi Doch niet tot eiken prijs STADSNIEUWS Vlissingen EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 106 VRIJDAG 3 MEI 1939 BfiESKf NS_ ..ninMJH.mnu.rr Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 pex kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 cL Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, tedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. uitgave: Firma F. VA-N DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen). Giro No.66287. Eigen kantoren te:Breskens.Dorpsstraat.Tel.21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35 lumiimniiisrnrmn iwiinuTTr Polen staat Danzig niet af Verklaring van Minister Beek. In de plenaire zitting der Kamer van Afgevaardigden heeft de minister van bui- teniandsche zaken, kolcnel Beek, heden morgen een verklaring afgelegd. Kolonel Beek In zijn antwoord aan Hitier zei minister Beek, dat de gevolgen van de verzwakking van de collectieve, internationale instellin gen in de afgeloopen maanden, thans de grenzen van Polen hebben bereikt. Zeer ernstige gebeurtenissen hebben zich voor gedaan op de eerste plaats de overeen komst, welke door Polen met Groot-Brit- tannië is gesleten en welke gebaseerd is op het beginsel van wederkeerigen bijstand in geval een er rechtstreeksche of niet- rechtstreeksche bedreiging der onafhanke lijkheid van een onzer beide landen. Het staat vast, dat noch Groot-Brittan- nië, noch Polen aanvallende bedoelingen heeft, doch beiden zijn vast besloten ze kere grondslagen van het internationale leven te verdedigen. Minister Beek zei verder, dat de Brïtsch- PooLsche overeenkomst door den Duitschen rijkskanselier als voorwendsel is gebruikt voer een eenzjjdig opzeggen van het Duitsch-Poolsche non-agressie-verdrag van 1934. Dit verdrag was een poging een be teren loop te geven aan de geschiedenis tusschen twee groote mogendheden en van dit standpunt gezien is het verbreken van het verdrag niet zonder beteekenis. „Wjj in Polen, zoo zei minister Beek, kennen niet het verlangen naar vrede tot eiken prijs onze eer is onbetaalbaar." Ten aanzien van het verdrag tusschen Polen en Duitschland zei Beek, dat sedert men gepoogd heeft dit verdrag te gebrui ken als een beperking van de vrijheid van politiek, of als reden voor eenzijdige eischen en concessies, heeft het verdrag zijn werkelijke beteekenis verloren. De re geering van Duitschland heeft besloten het verdrag op te zeggen, zonder de regeerin gen van Engeland en Polen te raadplegen over het karakter van de overeenkomst. Dit raadplegen was gemakkelijk geweest voor de Duitsche regcenng, aangezien mi nister Beck op den dag van zijn terugkeer uit Londen zich bereid verklaarde den Duit schen ambassadeur te ontvangen. Deze heeft evenwel tot vandaag geen gebruik gemaakt van dit aambod. Wanneer de Duit sche regeering het verdrag van 1934 heeft uitgelegd als een, dat bedoeld was Polen te isoleeren, dan betreurt Polen dit. De kwestie Danzig. Minister Beek zei voorts, dat Polen heeft voorgesteld de Corridor-faciliteiten uit te breiden tot het vervoer op den weg, doch Polen heeft geen reden om zijn souvereine rechten op zjjn eigen gebied te beperken. Wat Danzig betreft, aldus minister Beek, de bevolking daar is overwegend Duitsch, doch haar bestaansmogelijkheid en wel vaart hangen van Polen af. We staan op onze rechten ten aanzien van den overzee- schen handel en de maritieme politiek in Danzig. Annexatie geëlschfc, Ik verneem, aldus Beek, dat men de annexatie van Danzig bij het Duitsche rflk opeischt.Nu ons voorstel van 26 Maart om gemeenschappelijk het bestaan en de rech te». van de vrjje stad te waarborgen zender antwoord is gebleven en ik integendeel ver neem, dat men in dit voorstel een weige ring ziet om te onderhandelen, ben ik wel verplicht mij af te vragen, waarom het in werkelijkheid gaat. Gaat het om de vrij heden van de Duitsche bevolking van Dan zig, die niet bedreigd worden, om een prestige kwestie of gaat het om een voor nemen, Polen van de Oostzee terug te dringen? Welnu, Polen zal zich niet van de Oostzee laten terugdringen. Dezelfde overwegingen zijn van toepassing op de verbindingen door onze provincie Pommeren. Ik leg den nadruk op die woorden „provincie Pommeren". Want de uitdrukking „Corridor" is een kunst matige uitvinding omdat het hier im mers een provincie betreft, welke van alle tijden Poolsch is geweest en slechts een uiterst klein percentage aan Duitsche kolonisten bezit. Wij hebben aan het Duitsche rijk alle faciliteiten in de spoorwegverbindingen verleend, wij hebben aan de burgers van dien staat toegestaan, om uit het Duitsche rijk naar Oost-Pruisen te reizen zonder zich te behoeven onderwerpen aan douane- of pasformaliteiten. Wjj hebben voorge steld analoge faciliteiten te onderzoeken voor het automcbielverkeer en hier ziet men opnieuw de vraag verschijnen waar om gaat bet in werkelijkheid? Wij hebben er geen enkel belang bij de DOitsche bur gers te hinderen in hun verhindingen met hun oostelijke provincies. Wij hebben ech ter geen enkele beweegreden, onze souve- reiniteit op ons eigen grondgebied te be perken. Wat de eerste en de tweede kwes tie betreft, t.w. die der toekomst van Dan zig en der verbinding door Pommeren, gaat het steeds om eenzijdige concessies welke de Duitsche regeering van ons schijnt op te eischen. Een staat die zich zelf respecteert, doet geen eenzijdige con cessies. Waar blijft dus die wederkeerig- heid? In dat opzicht ontbreekt den Duit schen voorstellen elke duidelijkheid. In zijn rede stelt de Duitsche rijkskan selier als een concessie zijnerzijds voor de tusschen Polen en Duitschland bestaande grens te erkennen en definitief te aan vaarden. Ik moet vaststellen, dat het er hier om zou gaan ons onbetwistbaar eigen dom de jure en de facto te erkennen. Hieruit volgt dus, dat dit voorstel evenmin mijn standpunt kan wijzigen, dat de Duit sche eischen in de kwestie Danzig en de autorada eenzijdig blijven. De deur blijft open. Indien Duitschland geleld wordt door vreedzame bedoelingen en vreedzame me thoden wil volgen, dan zijn alle besprekin gen over de grondbeginselen, welke ik uit een heb gezet, mogelijk. De vrede is een kostbaar en begeerens- waardig iets. Onze generatie welke den oorlog heeft gekend, verdient stellig een tfldperk van vrede. Doch de vrede, zooals vrijwel alle dingen op deze wereld, heeft een hoogen pry's welke evenwel begrensd is. Voor ons, Polen, bestaat het begrip van een vrede tot clkcn prijs niet. Er is in het leven der menschen, der vol keren en der staten slechts één ding dat geen prijs kentdat ding is de eer." De garantie-aanbiedin gen van Duitschland De geruchten over uitbreiding van Hit ler's actie voor de vorming van een „neu- traliteitsfront" tot andere kleine landen wordt in officieele kringen te Berlijn niet bevestigd. Twee der landen, die in dit verband genoemd worden, België en Zwitserland, hebben, aldus zegt men daar, reeds garanties van Duitschland ontvangen en komen dus niet in aanmerking. Een ga rantie aan Griekenland acht men hoogst onwaarschijnlijk een waarborg aan een zoo ver-afliggend land zou te veel lijken op een goedkeuring van Roosevelt's voorstel len. Nederland zou dus overblijven, maar in betrouwbare kringen laat men het denkbeeld van eenig aanbod aan dit land buiten beschouwing. De 1 candinavische landen en de randstaten, die als het ware een neutraal Oostzeeblok vormen, hebben op het oogenblik in de eerste plaats de aandacht van Duitschland. De Japansche lucht bombardementen duren voort OPNIEUW TALLOOZE SLACHTOFFERS Gisteren hebben 36 Japansche vliegtuigen wederom eenige malen Tsjoengking ge bombardeerd. Er vielen bijna duizend slachtoffers. Een der bombardementstoe stellen werd neergehaald. Het bureau van het Chineesche tele- graaf-agentschap is geheel vernieldtwee leden van het personeel kwamen om het leven. Hoewel geen officieele gegevens om trent de gevolgen van den luchtaanval van Woensdag verkrijgbaar zijn, gelooft men, dat het aantal slachtoffers meer dan dui zend bedraagt. Acht Japansche vliegtuigen hebben voorts de verdragshaven Swatau gebom bardeerd, waardoor vele menschen omge komen of gewond zfin. Officieel wordt medegedeeld dab het Britsche consulaat-generaal te Tsjoengking bij het bombardement van de stad door Japansche vliegtuigen door verscheidene bommen is getroffen. Een aantal Chinee- zen, dat op de terreinen van het consulaat een toevlucht hadden gezocht, werd ge dood. Naar vernomen wordt is Tsjoengking vandaag opnieuw gebombardeerd. Volgens nog niet bevestigde geruchten is thans het Fransche consulaat getroffen en wordt het Duitsche consulaat door brand bedreigd. Chamberlain over den dienstplicht MAATREGEL GELDT NIET VOOR NOORD-IEBLAXD. In het Lagerhuis heeft Chamberlain gis teren een verklaring afgelegd over het wetsontwerp op den dienstplicht. Hfl zei „Terwijl ieder moet erkennen, dat de aan kondiging van den dienstplicht vrees en argwaan zou wekken, welke in vele ge moederen lang met de gedachte eraan ge paard waren gegaan, zal toch, wanneer de regeeringsvoorstellen nauwkeurig be studeerd worden, blijken, dat zij heel ver gaan in de richting van het verleenen van waarborgen, die deze vreezen en twijfels zouden opheffen. Te oordeelen naar de be richten uit de verschillende deelen des lands, Is die opvatting bevestigd. Er is geen twijfel mogelijk, of de vastberadenheid van het Britsche volk om zichzelf in staat te stellen de aanvaarde verplichtingen na te komen, wordt bewezen door dit groote afwijken van de oude traditie en heeft een diep respect gewekt in geheel Europa. De twijfel aan den ernst van onze voornemens om onze defensieve strijdkrachten tot den uitersten staat van bereidheid op te voeren is weggenomen en ten opzichte van dit punt Is het besluit der regeering om de maatregel in te voeren volledig gerecht vaardigd". Voortgaande zei Chamberlain het wets ontwerp zal dit jaar 200.000 manschappen leveren en over drie jaar 800.000. De mi litiemanschappen zullen een shilling soldij per dag ontvangen, zonder toeslag voor rang of vak, maar ook zonder kortingen. Aan vrouwen van gehuwden zal 17 shil ling per week worden uitgekeerd met de gebruikelijke kindertoeslagen. Algemeen zal men toegeven, dat wij op grootmoedige wijze tegemoet gekomen zijn aan consciën tieuze opperaars van bezwaren. Het wetsontwerp zoo deelde Chamberlain vervolgens mede zal- niet worden toegepast op Noord-Ier- land. Het lid van de Labour-oppositie, Lees Smith, heeft in het Lagerhuis het amende ment op het dienstplichtontwerp ingediend. Hij verklaarde daarbij, dat heb vrrjwilligers- systeem alle noodige manschappen zou hebben opgeleverd. De tooneelen van geest drift en de lange rijen mannen, die wachtten buiten de kantoren van het territoriale leger, hadden spr. overtuigd, dat in Groot- Brittannië dienstplicht niet noodig was. Liberalen verzetten zich niet langer. De liberale oppositie heeft besloten zich niet langer te verzetten tegen het ontwerp tot invoering van den dienstplicht, aldus de parlementaire redacteur van Reuter. Wanneer Maandag het debat wordt voort gezet, zullen de liberalen het verzet der arbeiderspartij dus niet meer steunen. Zij zijn van meening, dat, nu de aangelegen heid reeds in beginsel door het parlement beslist is, een voortgezette campagne tegen de regeering niet in het nationale belang I zou zijn. Nederlandsch paviljoen op de wereldtentoon stelling geopend De Nederlandsche gezant te Washington, dr. A. Loudon, heeft gisteren het Neder landsche paviljoen op de wereldtentoon stelling te New York geopend. Drieduizend menschen woonden de plechtigheid bij. Na de toespraak van den gezant werd het Wilhelmus gezongen. De plechtigheid werd naar Europa uitgezonden. Dit nummer bestaat uit 4 bladen Belangrijke wijzigingen in de internationale Treinverbindingen. Over de Internationale verbindingen in de as. zomerdienstregeling kunnen wat betreft de boottreinen van en naar Vlis singen, nog de volgende bijzonderheden ge meld worden. Ingelegd is een directe boottrein Am sterdam C.S.Vlissingen, met doorgaande rijtuigen le, 2e en 3e klasse, Amsterdam C.S. V. 10.20, Haarlem V. 10.37, Leiden V. 11.01, Den Haag H.S. V. 11.17, Rotterdam DP. V. 11.41, Dordrecht V. 12.01, Roosen daal V. 12.39, Vlissingen A. 13.35. De aan komsttijden te Harwich Park. Quay (19.10) en London Liverpoolstreetstation (21.30) blijven ten opzichte van den vorigen zomer ongewijzigd. In omgekeerde richting blijven de ver trektijden van London Liverpoolstreetsta- tion (10.00) en van Harwich (11.40) even eens ongewijzigd. Het vertrek van Vlissin gen wordt 18.20 (was 18.42), Roosendaal A. 19.14, V. 19.25 (was 19.49), Dordrecht A. 19.55 (was 20.22), Rotterdam D.P. A. 20.17 (was 20.40). Den Haag H.S. A. 20.41 (was 21.03), Leiden A. 20.56 (was 21.19), Haarlem A. 21.19 (was 21.43), Amsterdam C.S. A. 21.37 (was 22.01). De reisduur LondenAmsterdam is daardoor 24 min. bekort. Bovendien wordt te Vlissingen aanslui ting verkregen op trein 235, welke ten 17.53 vandaar vertrekt, waardoor een di recte verbinding van de boot op den trein naar Leeuwarden (A. 0.10) wordt verkre gen. De verbindingen naar en van Noord- Duitschland worden niet gewijzigd. In de verbindingen naar en van Zuid-Duitschland komen belangrijke wijzigingen. Het door gaand rijtuig le, 2e en 3e klasse Vlissin genWeenen en terug komt te vervallen. In plaats daarvan gaat dit rijtuig loopen naar Miinchen (A. 8.02) en van München (V. 22.15) naar het reeds bestaande slaap- rjjtuig VlissingenMünchen en terug. Te Keulen (A. 22.41) blijft de aansluiting be houden op een nieuw ingelegden trein van Essen Hhf. naar Weenen (Keulen Hbf. V. 22.55, Weenen Westbhf. A. 14.20, thans 14.45) te Neurenberg (A. 6.00) wordt aansluiting verkregen aan een trein naar Karlsbad (A. 10.12) en te Regensburg (A. 7.52) van 15 Juni tot en met 15 Septem ber aan een trein naar Salzburg (A. 11.17) en Klagenfurt (A. 16.42). In omgekeerde richting vertrekken de aansluitende trei nen van Klagenfurt van 15 Juni tot en met 15 September ten 12.22, van Karlsbad ten 19.03 en van Weenen Westbhf. 14.28. Het doorgaand rijtuig 2e en 3e klasse VlissingenGera en terug zal het geheele jaar tot en met Mariënbad rijden (Mariën- bad A. 11.33 en Marinbad V. 19.17). Jaarvergadering buurtvereeniging Paul Krugerstraat en omgeving. De buurtvereeniging Paul Krugerstraat en omgeving heeft gisteravond in het Jeugd- gebouw aan de Dr. Ottestraat haar twee de algemeene jaarvergadering gehouden. De opkomst was vrij goed. De bijeenkomst werd met het zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus geopend, waarna de voorzitter, de heer A. de Klerk een hartelijk welkomstwoord sprak. De secretaris, de heer C. Geervliet, bracht vervolgens het Jaarverslag uit. Ook in het afgeloopen jaar heeft de ver- eeniging getoond levensvatbaarheid te be zitten. Tusschen bestuur en leden is een goede samenwerking. Aan verschillende gebeurtenissen heeft de vereeniging deel genomen. De secretaris herinnerde aan de onthulling van de „Van Woelderenbank". waarbij het bestuur vertegenwoordigd was, dc deelname aan den optocht „40 Jaar Vlissingen" met het marine vaartuig „Bul- gia", het kinderfeest, dat ter gelegenheid van het 40-Jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin werd gehouden, de aan wezigheid van het bestuur bjj de viering van het Jubileum van de Kust artillerie, het brengen van huldebetoon aan H.M. de Ko- SeteurlewUxen Jen Jog Polen wil vrede doch niet tot eiken prjjs. (Pag. 1, eerste blad) De Japansche luchtbombardementen duren voort en maken tallooze slacht offers. (Pag- 1» eerste blad)J De Engelsche liberalen hebben het ver zet tegen de dienstplichtwet opgege ven. (Pag. 1, eerste blad), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. ningin bij de tewaterlating van het m-S. „Koningin Emma" en aan Prins Bern hard bij de tewaterlating van het ma. „Prinses Beatrix". De secretaris besloot met een beroep op dc leden te doen opdat, als straks de me dewerking noodig is, vele leden de handen uit de mouwen zullen steken om gezamen lijk te komen tot een goede feestviering in de omgeving van de Paul Krugerstraat. Het bestuur werd met één lid uitgebreid, in welke plaats de heer G. Huser gekozen werd. Aangezien het bij bijzondere gebeurte nissen steeds noodig was van de leden een extra brjdrage te vragen, werd besloten tot cantributieverhooging. Hierdoor kun nen de extra-bijdragen in het vervolg ach terwege blijven, waardoor het bestuur ook een beter overzicht over de financing krijgt Na het officieele gedeelte, volgde nog een gezellig samenzijn met een interessante filmvoorstelling, waarbij vooral de film over den historischen optocht vele herinne ringen opwekte. De „Paul Krugerband" heeft met vroo- lijke liedjes en muziek voor aardige afwis seling gezorgd. Na ieder nummertje had zjj een gul applaus in ontvangst te nemen. Een vereeniging die de Pers schuwt Onder bovenstaand opschrift (doch zon der vraagteeken) bevat het Dagblad van Noord-Brabant en Zeeland heden een stukje waarin de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart gekapitteld wordt over het feit, dat genoemde courant niet is uitge- noodigd tot de besprekingen die Woensdag hter ter stede plaats vonden. Als deze courant geen uitnoodiging ont ving, dan is dat jammer. Want wij weten dat niets de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart liever is, dan dat in zoo ruim mogelijken kring bekendheid gegeven wordt aan datgene -rat voor publiciteit ge- eigend kan worden geacht. Ongetwijfeld zal het bestuur van bedoelde vereeniging er dus wel voor willen zorgdragen, dat bij volgende gelegenheid contact met alle hiervoor in aanmerking komende dagbla den wordt gezocht Er zou voor ons geen aanleiding bestaan, hier de aandacht op te vestigen, ware het niet, dat genoemde courant meende in haar artikeltje te moeten schrijven dat de vereeniging waar bet hier om gaat, zich niet eens de moeite getroost om een uit noodiging aan de voornaamste provinciale bladen" te zenden. Daar zoowel de „Vlissingsche Courant'' als de „Middelburgsche Courant" ter con ferentie vertegenwoordigd waren, is deze opmerking dus niet overeenkomstig de fai- tenen men zal ons niet van onbeschei denheid beschuldigen, wanneer wij hier aan toe voegen, dat beide couranten ongetwij feld tot „de voornaamste provinciale bla den" behooren Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Van de werf der N.V. Gusto v/h. fa. A. F. Smulders te Schiedam is Woensdag middag met goed gevolg een hopperzuiger voor Siam te water gelaten. De vereeniging „Amstelodamum" heeft in overleg met het gemeentebestuur van Amsterdam het initiatief genomen ora voortaan de bruggen evenals de stralen een naam te geven. Dinsdagnacht is een feil brand ontstaan in de reef van de Rijnaak „Texel", liggen de in de Persoonshaven te Rotterdam. In het theater Carré te Amsterdam zal vanaf Zaterdag a.s. een complete ijsbaan op het tooneel gebouwd zijn.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1