VJissingsclie Courant Breskensche Courant Stadsnieuws Vlissingen Vulpennen Dritannia Soirée Dansante EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 105 DONDERDAG 4 MEI 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.2Ü pei kwartaaL Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25, Iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regeis 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma F. VAN' DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No.66287 Eigen kantoren te: Breskens. Dorpsstraat,Tel.21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" litwinof afgetreden als Russisch volkscommissaris van Buiten- landsche Zaken. TEMPO DEK BRITSCH-RUSSISCHE ONDERHANDELINGEN TE LANGZAAM GEACHT ZAtwinof Het Russische telegraafagentschap Tass meldde gisteravond, dat. Litwinof op zijn eigen verzoek ontheven is van zijn functie van volkscommissaris van buitenlandsche laken. De taak van Litwinof wordt overgeno men door Molotof, den voorzitter van den raad van volkscommissarissen. In welingelichte kringen te Moskou zegt men. dat Molotof de functie van volkscom missaris van buitenlandsche zaken slechts lijdelijk zal waarnemen. Men heeft nog geen uitlegging voor het aftreden van Lit winof, doch wel vraagt men zich af of het niet geweten moet worden aan het lang zame tempo van de Britsch-Russische on derhandelingen- De indruk te Londen. Het aftreden van Litwinof wordt in par lementaire kringen druk besproken. Litwi nof werd beschouwd als een vriend van Engeland en zijn vertrek wordt derhalve met leedwezen ontvangen. Algemeen legt men het aftreden uit als een afkeuring van de buitenlandsche poli tiek van Litwinof door de regeering der Sovjet Unie. Wel ls waar gaf men toe, dat deze these nog door geen enkele positieve aanwijzing wordt bevestigd, maar verschei dene afgevaardigden wezen toch op het volgens hen veelbeteekenend feit, dat Hit- Ier in zijn redevoering geen toespeling heeft gemaakt op Rusland. De indruk te Moskou. Men kent de redenen neg niet die heb ben geleid tot het aftreden van Litwinof, dat bevestigd wordt door een officieel communiqué, waarin wordt gepreciseerd, dat Molotof benoemd is tot volkscommis saris van buitenlandsche zaken, terwijl het tevoren verspreide bericht vermeldde, dat Molotof de functies van volkscommissaris van buitenlandsche zaken tijdelijk zou Waarnemen. Het was niet mogelijk, aldus Havas, de juiste veelbeteekenende redenen van het ontslag uit officieele bron te vernemen. Gezien het aanhoudende zwijgen der Rus sische pers over de ontwikkeling der En- gelschRussische onderhandelingen, kan men niet nalaten te denken, dat de loop der onderhandelingen in verband zou kun nen staan met het vertrek van Litwinof, te meer daar volgens zekere kringen het verdwijnen van het Journal de Moscou reeds een Litwinof toegebrachte slag was. Overigens weet men, dat de laatste re devoering van Stalin op het partijcongres niet juist in de lijn lag der collectieve vei ligheid. De westelijke mogendheden werden er zeer duidelijk in beschuldigd te hebben ge probeerd Sovjet Rusland en Duitschland tegen elkander op te zetten om him moei lijkheden op te lossen. Na München zou Litwinof gemachtigd zijn geweest een nieuwe poging te doen ten aanzien van de politiek van collectieve veiligheid, doch aangezien deze poging geen voldoening heeft gegeven, zou hij zijn af getreden. Het zijn alles echter slechts ver onderstellingen, aldus besluit Havas. in alle prijzen Boekhandel D'HUY Badhuisstraat 15 Nationale inkomsten en winstbelasting In de millioenennota heeft de minister van financiën uitvoerig de noodzakelijk heid betoogd, om in de bestaande tekorten van 's rijks schatkist door het verzwaren van den belastingdruk te voorzien. Onder verwijzing naar de omstandigheid, dat de bestaande belastingen weinig geschikt zijn om te worden verhoogd, heeft hij daarbij tevens aangekondigd het voornemen van de regeering, de indiening te bevorderen van een ontwerp van wet tot het heffen van een nationale inkomsten- en winstbe lasting en tot het aanbrengen van enkele wijzigingen in de belastingwetgeving, op punten waar de belastingdruk te zwaar zou worden. Uitgangspunt bij het beschouwen van de voorgestelde nieuwe heffingen dient, vol gens de memorie van toelichting, te zijn de omstandigheid, dat het bestaande tekort op de rijksbegrooting voor een zeer belang rijk gedeelte zijn oorsprong vindt in de bij zondere uitgaven ter bestrijding van de werkloosheid en ten behoeve van de defen sie. Deze belangen, die de enorme stijging der uitgaven veroorzaken, raken zoodanig het geheele volk, dat er naar moet worden gestreefd, dat ook iedereen naar zijn ver mogen in die uitgaven bijdraagt. In de memorie van antwoord op hoofdstuk I van de rijksbegrooting voor het dienstjaar 1939 is gezegd, dat de nationale inkomsten- en winstbelasting, althans voor zooveel de 2-percentsheffinge'n ten laste van de bin nen het rijk wonende natuurlijke personen betreft, niet is gedacht als een stelsel van zakelijke opbrengstbelastingen, doch dat zij integendeel moet worden aangemerkt als een persoonlijke belasting van het geheele zuivere inkomen van die natuurlijke perso nen, zij het dan ook, dat deze belasting van het geheele inkomen in gedeelten, en zoo veel mogelijk bij de bron waaruit de op brengsten aan den belastingplichtige toe vloeien, wordt geheven. Aan den v-erkgever wordt de verplich ting opgelegd, de belasting in mindering te brengen, bij de uitbetaling van de door hem verschuldigde loonen, salarissen, enz. en de ingehouden bedragen aan den fiscus af te dragen. Dit laatste kan geschieden door het inleveren van een formulier of aangifte, waarop tot het verschuldigde be drag loonbelastingzegels worden geplakt, dan wel een bewijs dat het verschuldigde bedrag aan den ontvanger is afgedragen. GRAND HOTEL Op Zaterdag 6 en Zondag 7 Mei onder leiding van den Cubaan- schen vioolvirtuoos H. M. Secco met zgn Guano's. Aanvang 8 uur. Entree 0.50 plus bel. Reserveert uw plaatsen Heffingen op eerste levensbehoeften worden verlaagd Het doel, dat de regeering zich heeft ge steld te weten, door verlaging van be lastingen op het verbruik in het totaal van den uit het ontwerp voortvloeienden nieu wen belastingdruk een zekere progressie te brengen kan het beste worden bereikt, indien voor deze verlaging worden ultgekp- zen heffingen op eerste levensbehoeften. Naar het den ministers wil voorkomen, komt de belastingdruk op vleesch in de eerste plaats voor verlaging in aanmer king. Behooren met name varkensvleesch, paardevleeseh, schapevleesch en geito- vleesch tot de noodzakelijke dagelijksche levensbehoeften, ook rundvleesch wordt door groote groepen van de bevolking da- gelijks gebruikt. Vermindering van den belastingdruk op deze artikelen is onder de maatregelen, welke beoogen compensa tie te scheppen tegenover de belastingver zwaring welke op het volk in zijn geheel zal komen te drukken, ongetwijfeld op haar plaats, temeer, daar de afschaffing van den accijns op rundvleesch en vrijstel ling van omzetbelasting voor andere soor ten vleesch in het bijzonder een verlichting beteekenen voor de groote gezinnen. Moorddadige Japansche luchtbombardementen MEER DAN DUIZEND DOODEN EN GEWONDEN IN TOETSJAU. Naar het Cbineesche persbureau meldt zijn in de hoofdstad van Foekien, Foetsjau, die Dinsdag door Japansche vliegtuigen op moorddadige wijze gebombardeerd is, meer dan duizend burgers om het leven gekomen of gewond. Sedert 21 Maart is de stad driemaal gebombardeerd. Maandag waren nog meer dan honderd menschen het slachtoffer van een luchtaanval geworden. Te Ningpo, een havenstad aan de kust van Tsjekiang, 200 kilometer ten zuid oosten van Sjanghai, zijn ongeveer honderd menschen door een vliegeraanval omgeko men. Voor de eerste keer van dit jaar heeft de Japansche luchtmacht Woensdag de dichtbevolkte deelen van Tsjoenking zwaar gebombardeerd. Vele gebouwen zijn in brand gevlogen tengevolge van brandbom men. Men gelooft, dat ruim duizend slacht offers gevallen zijn. Chineesche jachttoe- stellen bonden den strijd met de Japansche aanvallers aan, die hun bommen neerwier pen in de overvolle straten langs den noordelijken oever van de Yangtse. Het bureau van Reuter ontkwam ternauwer nood aan vernieling, aangezien een dertig tal bommen aan alle kanten naast het ge bouw neerviel. De dichtstbij gelegen bom sloeg slechts op tien voet afstand in den grond, doch kwam niet tot ontploffing. De brandbom men vernielden tientallen houten huizen. Ds vlammen verspreidden zich snel en ver nielden de kantoren van de Takoengpau, een der invloedrijkste Chineesche dagbla den. DE ZAKELIJKE BEDRLÏFS- J BELASTING WORDT WAAR- SCHUNLIJK AFGESCHAFT. Ten behoeve van de bestrijding ij! ij! van de werkloosheid overweegt de 4: regeering ernstig, tot afschaffing ij! van de zakelijk- bedrijfsbelasting 4c over te gaan. Verschillende omstan- jj! J digheden waren evenwel oorzaak, dat deze voorziening nog ni.'t in het J thans ingediende ontwerp van wet Wijziging van de personeele belasting In aansluiting aan hetgeen omtrent de belastingplannen der regeering reeds is medegedeeld, wordt aan het wetsontwerp inzake de belastingen nog ten aanzien van de personeele belasting ontleend, dat de grondslagen, waarnaar deze belasting wordt geheven, uitsluitend zullen bestaan in huurwaarden, meubilair en dienstboden, met uitzondering van de eerste dienstbode. Van de thans bestaande grondslagen ver vallen derhalve paarden, motorrijtuigen, pleiziervaartuigen en biljarten. Het Albaneesche koningspaar in Istanboel Ex-koning Zog van Albanië is gister nacht om half vier met zijn gemalin Geral- dine, den baby-prins, zijn zusters en een uit zeventig personen bestaand gevolg in Istanboel aangekomen. De extra trein be stond uit tien wagons, waaronder drie ba gagerijtuigen. In twee wagons bevonden zich vroegere Albaneesche ministers en politici, Het station van Istanboel en om geving werd door de politie ontruimd en afgezet. Voor den ex-koning en zijn familie leden en eenige personen uit zijn gevolg waren drie verdiepingen van het grootste hotel in Istanboel, het „Pera Palace" ge reed gemaakt. De auto-colonne bestond uit dertig wagens, waaronder eenige vracht auto's, welke de omvangrijke bagage en kostbaarheden vervoeren. Dank zij de maat regelen der politie had de intocht der Al baneesche emigranten een rust'j en onop gemerkt verloop. De Turksche regeering heeft hun voor onbepaalden tijd recht van verblijf verleend. Men neemt aan, dat ex- koning Zog zich voorloopig in Istanboel zal vestigen. Dezer dagen zal hij naar An kara reizen, om met de Turksche regee ring hierover de noodige besprekingen te voeren. De „blijvende werkloosheid" en haar bestrijding Het rapport van de door den voorzitter van den hoogen raad van arbeid dd. 18 December 1936 ingestelde commissie van onderzoek naar de „blijvende werkloosheid" en haar bestrijding (de commissie-van der Woerden) is thans verschenen. De voeding van het werkloozengezin bleek reeds in 1934/35 te Amsterdam verre achter te staan bij die der arbeidenden. Wordt aan de voedselbehoefte met de uiterste soberheid en een maximum van overleg voldaan, van de behoefte aan klee ding en dekking kan dit niet gezegd wor den. Nog minder wordt in de gezinnen der werkloozen voldaan aan de overige behoef ten, van verwarming en verlichting, laat staan van ontspanning en versnapering. Wanneer dit een tijdelijken toestand be treft, wanneer er nog hoop leeft, dat er weer spoedig een betere tijd aanbreekt, is een dergelijk lot wellicht te dragen. Maar anders wordt het, als de werkloosheid maanden en maanden aanhoudt, als het een jaar, twee jaren, ja soms tot vijf of zes jaar toe doorgaat, en de hoop op ver andering uitdooft. Dan wordt het leven tot een hel van zorg en ontbering, eentonig heid en vervelingen het is geen wonder, dat de huisbezoeksters in zulke gevallen vaak van verbittering en moedeloosheid, en ook van prikkelbaarheid en moeilijke gezinsverhoudingen gewagen. Aan de hand van diverse cijfers werd het volgende overzicht van den omvang der werkloosheid verkregen Totale werkloosheid, ge middeld over 1937, in clusief de geschatte on zichtbare werkloosheid 450.000 Seizoenwerkloosheid, ge middeld over het jaar 40.000 Normale arbeidsreserve 40.000120.000 Arbeidsongeschikten 50.00060.000 Conjunctureele werkloos heid 50.000— 75.000 „Blijvende werkloosheid" 155.000270.000 De commissie beveelt de volgende mid delen ter afdoende bestrijding van de ab normale werkloosheid aan verbetering Dit nummer bestaat uit 2 bladen §el»CMrlen«ssc« wan len lag Vreeselijke Japansche luchtbombarde menten eischen meer dan 1000 dooden en gewonden. (Pag. 1, eerste blad) Wetsontwerp inzake een nationale in komsten- en winstbelasting ingediend. (Pag. 1, eerste blad) De zakelijke bedrijfsbelasting wordt waarschijnlijk afgeschaft. (Pag. 1, eerste blad) De heffingen op enkele eerste levens behoeften worden verlaagd. (Pag. 1, eerste blad) Litwinof is afgetreden als Russisch volkscommissaris van buitenlandsche zaken. (Pag. 1, eerste blad) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. van den woningtoestand op het platteland en saneering van de binnenstedenver snelde uitvoering van het regeeringspro- gramma ten aanzien van andere openbare werkenverruiming van de werkgelegen heid, zoowel tijdelijk als duurzaam, in den landbouw door ontginning van woeste gron den, herontginningen, inpolderingen, verbe tering van afwatering en ruilverkaveling; pensionnee ring van de gewone arbeiders van 60 jaar en ouder verhooging van den leeftijd, waarop de jeugdigen tot het be drijfsleven toegelaten worden, met twee jaararbeidsspreiding in industrie, handel en verkeer door als crisismaatregel in te voeren de 40-urige arbeidsweek, c.q. wan- delweken, ploegenstelsels, 2 op 1 stelsel voor jeugdigen, enz. Daarnaast worde de industrialisatie be vorderd. DE METAALBEWERKERS EN „DE SCHELDE". Onderhandelingen leiden tot resultaat De drie metaalbewerkersbonden, te we ten de Algemeen©, Christelijke en Katho lieke organisaties, hebben gisteravond met him leden vergaderd om de resultaten te bespreken die verkregen zijn bij de onder handelingen met de directie van de N.V. Kon. Mrj. „de Schelde" en den Metaal- bond. De Algemeene Nederlandsche Me taalbewerkers bond vergaderde ook heden ochtend met de nachtploeg. Het resultaat der onderhandelingen is door alle organisaties aanvaard en wordt op 19 Mei a.s. van kracht. Op de basis van de tijdens de onderhan delingen ontworpen regelen zijn minimum- uurloonen vastgesteld voor geschoolde ar beiders van 14 t/m 29 jaar voor, voor ge- oefenden van 14 t/m 27 jaar en voor onge- De vacantieweek is ook voor 1939 ge garandeerd. Voor hen die een jaar in dienst zijn, zal een opzegtermijn van een week gelden voor hen die een half jaar in dienst zijn een termijn van 3 dagen. Arbeiders die na ontslag eventueel weer worden aangenomen zullen het loon ontvangen dat zij voor hun ontslag genoten, voor zoover dit niet bene den het thans vastgestelde minimum ligt. De besturen hebben opdracht gekregen alsnog onderhandelingen te voeren met be trekking tot de groepen minder geschoolde en minder geschikte arbeiders, wier loonen beneden het met ingang van 19 Mei gel dende minimum zullen blijven. De periodieke bekwaamheidsverhoogin- gen zullen eveneens op 19 dezer gegeven worden. Zomerdienstregeling der Ned. Spoorwegen. In een dezer dagen gehouden persconfe rentie der Nederlandsche Spoorwegen wer den nadere mededeelingen verstrekt betref fende de internationale verbindingen in de zomerdienstregeling. Ingelegd is een directe boottrein Am sterdam C.S.Vlissingen, met doorgaande rijtuigen le, 2e en 3e klasse, welke te 10.20 uur van Amsterdam C.S. vertrekt. Van 15 Mei tot en met 30 September zullen dagelijks aan alle stations verkrijg baar zijn tweo-daagsche retours naar Har wich over Vlissingen. In Juni, resp. Juli a.s. zullen de nieuwe motorschepen der maatschappij „Zeeland", genaamd „Konin gin Emma" en „Prinses Beatrix" in de vaart komen. Vlissingsch Scheepvaartnieuws. Aangekomen „Prinses Ju liana" van Harwich (verwacht) op de reed. Ned. oorlogschip „Sumatra" van den HelderNed. m.s. „Eban" van Southamp ton naar Rotterdam „Maria van Reams naar Antwerpen. Om te bunkeren: Ned. s.s. „Tiba" en „Helena. Margaretha" van Ant werpen Letsch sa „Talvaldis" van Lon den Engelseh s.s. „River Dart" van Rouaan. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Tiba" naar Zuid-Ameri ka „Helena Margaretha" naar Alexan- drië„Talvaldis" naar Bordeaux„Duf- field" naar Antwerpen „Wizla" naar Dan zig „Maria" naar Londen „Strijd" naar Stockholm „River Dart" naar Gdynia. De bazaar der Luthersehe gemeente. In het Militair Tehuis wordt een bazaar gehouden voor nieuwbouw of restauratie der Evangelisch Luthersehe kerk. De toe stand van het oude gebouw maakt het noodzakelijk dat binnen afzienbaren tijd een beslissing moet worden genomen. De restauratie-commissie heeft allerlei midde len te baat genomen om de noodige gelden bijeen te brengen. Zoo is onder meer een bazaar georgani seerd, waarvan de officieele opening gis teravond in tegenwoordigheid van tal van genoodigden plaats vond. Na het gezamenlijk zingen van het Lutherlied sprak de eere-voorzitter van de" restauratie-commissie, ds. C, F. Nolte, een openingswoord. Ds. Nolte verwelkomde in het bijzonder burgemeester van Woelderen en zijn echtgenoote mevrouw van Woelde renSprenger. Het verheugde de commis sie ten zeerste dat mevrouw van Woelde ren zich bereid had verklaard den bazaar officieel te openen. Het is ongeveer 12 '/2 jaar geleden dat de Luthersehe gemeente een bazaar heeft gehouden. Deze is toen in alle opzichten geslaagd en met dankbaarheid en blijd schap mag men nog terugzien op de mooie resultaten.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1