Vli ssingsche Courant Breskensche Courant Stadsnieuws Vlissingen EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 103 DINSDAG 2 MEI 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 per kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zgner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regel3 ƒ1.25, Iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux VValstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te: Breskens. Dorpsstraat,TeL21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 35- AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAABDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Het Palestijnsche probleem ARABISCHE VOORSTELLEN TOT EEN REGELING. Naar te Cairo verluidt heeft het Britsche lcabinet Maandag de volgende nauwkeu rige voorstellen bestudeerd, die opgesteld zijn in de conferentie der Palestijnsche Arabieren en vertegenwoordigers der Ara bische staten, bg wie zich voor de eerste maal de Mohammedanen hadden gevoegd. L Wanneer de vrede hersteld is, moet een nationale regeering over Palestina ge vormd worden met Palestijnsche ministers, bjjgestaan door Britsche adviseurs. De hooge posten moeten zoo mogelijk bezet worden door bevoegde Palestijnen. 2. Joodsche immigratie moet beperkt worden tot nog 75.000 met inbegrip van de recente illegale immigranten, over een periode van vijf jaar. Uiteindelijk zal de Joodsche bevolking niet meer dan een derde deel der bevolking mogen bedragen. S. Verkoop van land aan Joden moet onderworpen worden aan voorwaarden, die goedgekeurd zijn door de nationale regee ring en den hoogen commissaris. 4. Een nationale vergadering, welke de geheele bevolking zal vertegenwoordigen, moet bijeengeroepen worden na drie jaren, deze vergadering moet den toestand be- Btudeeren en een grondwet ontwerpen. Reuter verneemt, dat bovenstaande voor stellen eenige bevestiging vinden in wel ingelichte kringen te Londen, waar men gelooft, dat, wanneer de voorstellen aan vaard worden, de vertegenwoordigers der Arabische staten den Palestijnschen Ara- bischen leiders zullen voorstellen de ter- reurcampagne terstond te staken en het Britsche plan te aanvaarden. Wanneer deze koers gevolgd wordt, gelooft men, dat de Arabieren terstond zouden vragen toe stemming te krijgen om een aandeel te ne men in het bestuur over Palestina en ver antwoordelijke regeeringsfuncties toegewe zen te krijgen. Er verluidt, dat de nieuwe voorstellen Uit Caïro gistermorgen door het Britsche kabinet zijn overwogen, doch dat het niet Waarschijnlijk is, dat een beslissing van het kabinet bekend zal worden gemaakt voor de publicatie van het witboek met de re- geeringsvoorstellen voor een regeling van het Palestijnsche probleem. Na de zitting van het Britsche kabinet van gistermorgen, waar het Palestijnsche probleem bestudeerd is, zien welingelichte kringen te Londen met vertrouwen het suc ces tegemoet van de onderhandelingen in Caïro tusschen de Palestijnsche gedele geerden en de Egyptische regeering, die officieus uit naam der Britsche regeering optreedt. Men meent te weten, dat het kabinet het eens zou zijn geweest om het noodzakelijk te achten, dat men in de huidige internationale omstandigheden tot een regeling komt van het probleem, ten einde den toestand in het Oosten van de Middellandsche Zee te stabiliseeren. In het rapport, dat Mac Donald, de minister van koloniën aan zijn mede-ministers heeft uitgebracht na zijn recente besprekingen met den Egyptischen ambassadeur, zou hij er op gewezen hebben, dat de Palestijnsche voorstellen practisch een nieuwe uitgave vormen der Britsche plannen die aan de Palestijnsche conferentie werden voorge legd en dat onder die omstandigheden een accoord op deze bases zonder moeite tot atand zou kunnen worden gebracht. Het is wel waarschijnlijk, dat Engeland er op zal aandringen, dat Joden zullen worden opge nomen in het nieuwe Palestijnsche bestuur en dat maatregelen genomen worden tot aanmoediging van Joodsch-Arablsche sa menwerking. Ook zouden de Engelschen zeker er op aandringen het beperkings getal voor de emigranten van 75.000 weer op 100.000 te brengen, zooals zij reeds hadden voorgesteld. De terreur in Palestina Het resultaat van het optreden der ter roristen in Palestina in de maand April is als volgt: Gedood 41 Arabieren, 14 Joden, 5 Engelschen gewond 26 Arabieren, 23 Joden, 7 Engelschen. Zestig maal werden Joodsche kolonies aangevallen en 4 keer werd depetroleum- PÖp-leiding in brand gestoken. 950 perso nen werden gearresteerd en 35 door de krijgsraden veroordeeld, waarvan 3 ter dood werden veroordeeld 2 kregen even wel gratie. De Britsche troepen verrichtten huiszoe king in 110 dorpen, waarbij 212 geweren, 40 revolvers, 11.630 patronen, 500 slag hoedjes en 43 bommen in beslag werden genomen. Einde April heeft men een zekere verbe tering kunnen waarnemen. In den afgéioopen nacht heeft een ge wapende bende een aanval gedaan op Na zareth. Een aantal Arabieren werd gedood of gewond en twee gebouwen werden in brand gestoken. De materieele schade is aanzienlijk. Telefoonlijnen werden doorge sneden. Aardbeving in Noord-West- Japan De provincie Akita in het Noordwesten van Japan heeft door een aardbeving schade geleden. Het verkeer werd ernstig gestoord en verschillende huizen stortten in. De bevolking vluchtte in paniek uit de huizen. Volgens het observatorium te Tokio is de beving het gevolg van verticale en horizontale verschuivingen in den zee bodem. Voor zoover men op het oogenblik weet, zijn vier personen om het leven gekomen en vjjf gewond, terwijl drie menschen ver mist worden. Ruim honderd huizen zijn geheel, ongeveer tweehonderd gedeeltelijk verwoest. Volgens een mededeeling van de politie zrjn bij een aardbeving in het district Akita 19 personen omgekomen en 28 gewond. 470 huizen zijn ingestort. 536 woningen wer den beschadigd. Spoorlijnen zijn op meer dan 30 plaatsen beschadigd, rails zijn ge broken en tunnels ingestort. De grootste schade is aangericht op het schiereiland Oga, dat bij het epicentrum van de aardbeving lag. In den afgeloopen nacht werd de bevol king wederom opgeschrikt door een dertig- tad aardschokken. Naar verluidt is 't dorp Aikwawa, een plaats van 70 huizen in het district Akita, door de zee verzwolgen. PERSOONLIJKE GERUSTSTELLING VAN DEN KONING VAN ITALIË AAN EGYPTE. Men verneemt dat de koning van Italië een persoonlijk schrijven aan den koning van Egypte gericht zou hebben, waarin hg de verzekering geeft, dat Italië vriend schappelijke bedoelingen ten aanzien van Egypte heeft. De Italiaansche gezant te Caïro zou deze boodschap overhandigd hebben. De verzekeringen zouden zijn ge geven voor het geval, dat de militaire maatregelen in Libye bezorgdheid bg de Egyptenaren gewekt zouden hebben. De 1 Mei-viering in binnen- en buitenland Verschillende groepeeringen hebben gis teravond in Amsterdam het 1 Meifeest herdacht of de viering, die in den loop van den dag was begonnen, voortgezet. De S.D.A.P. had tezamen met den Am- sterdamschen Bestuurdersbond een fakkel optocht georganiseerd. Ondanks den regen was de deelneming aan den optocht vrij groot. Alleen de belangstelling langs den weg had van het slechte weer te lijden. De communisten hielden een druk be zochte vergadering in het R.A.I.-gebouw, waar het woord werd gevoerd door den heer K. Beuzemaker. Tenslotte vierde ook de N.S.B. den Mei dag met een nationaal socialistische her denking van het feest van den arbeid in het Concertgebouw. I Mei in New York. Weinig vleiende beeltenissen van Hitler en Mussolini zijn gisteren meegedragen door de New Yorksche arbeiders in hun jaarlgkschen 1 Mei-optocht. Er waren 1600 man politie op de been, doch er deden zich geen ernstige incidenten voor. In België is de 1ste Mei in de voornaamste steden gevierd met optochten en drukbezochte de monstraties. In de Bcrinage was alle ar beid gestaakt. Het is overal kalm geweest en incidenten hebben zich niet voorgedaan. Te Brussel hebben de socialisten hun ge- bruikelgken optocht door de hoofdstraten gehouden, waarna Spaak voor het Volks huis een rede uitsprak. Te Danzig werd de eerste Mei met groote plechtig heid gevierd. De politie en de nationaal- socialistische formaties defileerden des morgens voor de leiders. Gisternacht hebben zich verscheidene in cidenten voorgedaan. Onbekenden hebben de ruiten van de Poolsche kerk met stee- nen vernield en de deuren van het Pool sche postkantoor en verschillende Poolsche winkels met teer besmeurd. De politie deed geen moeite om deze voorvallen te voorkomen. Volgens een gerucht zouden verscheidene tientallen leden der vroegere oppositiepar tijen in een concentratiekamp in Oost- Pruisen opgesloten zijn. In Frankryk. De 1 Meidag was dit jaar in Parijs ra dicaal verschillend van vorige jaren. De stad bleef zgn normale bedrijvigheid hou den en alleen het feit, dat het traditioneele lelietje van dalen verkocht werd, onder scheidde den dag. Geen enkele vakorgani satie had het stakingsparool uitgegeven. Alle transportdiensten functionneerden normaal, evenals alle openbare diensten en de particuliere industrie. Ook in de buiten wijken van Parijs draaiden de fabrieken op volle kracht. Uit de verschillende belangrijke indus triecentra der provincie komen echter be richten over verschillende betoogingen en stakingen, die voor het meerendeel slechts gedeeltelijk ten uitvoer werden gelegd. Griekenland. Het Grieksche telegraaf agentschap deelt mede dat in geheel Griekenland groo te betoogingen zgn gehouden. Mataxas heeft een groote redevoering uitgesproken, waarin hij sprak over den socialen vrede. Mexico. Evenals andere jaren is gisteren in Mexico niet gewerkt. Veertigduizend ar beiders hebben in militaire formatie een optocht gehouden. Bg een Duitschen win kel in het centrum der stad zgn de ruiten ingeworpen, terwijl beleedigingen aan het adres van Hitier geuit werden. Verdere incidenten hebben zich niet voorgedaan. Polen. De viering van den eersten Mei is te Warschau kalm verloopen. Na des mor gens stilgelegen te hebben, begonnen de transportdiensten in het begin van den middag weer te werken. De industrieën, die voor de defensie werken, hebben het werk niet gestaakt en in vele gevallen stortten de arbeiders van deze fabrieken, evenals een groot aantal taxi-chauffeurs, hun dagloon in het fonds voor de lands verdediging. Aangezien betoogingen ver boden waren, hielden de socialistische par tij en verschillende groepeeringen van so cialisten en Joden hun vergaderingen in schouwburgen en bioscoopzalen en in hun clublokalen. Rusland. De traditioneele revue van den eersten Mei is gisteren op het Roode Plein te Mos kou gehouden in tegenwoordigheid van Stalin, Kalinin en de leden der regeering, die plaats hadden genomen op het mauso leum van Lenin. Na te paard langs het front der troepen te zijn gereden, hield Worosjilof een korte toespraak, waarin hg o.m. zei„Het Sovjetvolk is vredelievend, maar wanneer het noodig is, kan het slag leveren en wil het slag leveren". Vervolgens defileerden 20.000 man troe pen, waarna ongeveer 700 jacht- en bom bardementstoestellen aan de lucht versche nen. Tenslotte ijlden negen bombardements vliegtuigen van het laatste model in duize lingwekkende snelheid voorbij. Na de revue begon de schilderachtige optocht der bur gerbevolking met vaan iels en muziek. Pro-Duistche en anti-Duitsche betoogingen. Slowakije. Bij de demonstraties te Bratislava (Slo wakije) hebben de Duitschers verschillende malen geroepen: wij willen anschluss). Zij verspreiden pamfletten met de woor den „Presburg wil anschluss". Daarentegen eischten do Slowaken op energieke wijze den terugkeer van Sidor aan het bewind. Ook te Presov hielden de Slowaken dergelijke betoogingen, die een anti-Duitsch karakter droegen. Zwitserland. Het 1 Mei feest had dit jaar in Zwitr seriand een sterk nationaal karakter. In de meeste optochten werden naast de de roode vele Zwitsersche vlaggen gezien. De redenaars hielden zich in het algemeen bezig met den internationalen toestand. Dit nummer bestaat uit 2 bladen De viering van den verjaardag van Prinses Juliana Het traditioneele Oranjezonnetje heeft zich gisteren bij de viering van den 30sten verjaardag van Prinses Juliana niet laten zien. Den geheelen dag bleef het schuil achter een loodgrijs wolkendek waaruit on ophoudelijk de regen neerstroomde. Daar de viering hier ter stede in de avonduren zcu plaats vinden, koesterde iedereen nog de stille hoop dat het tegen den avond wat zou opklaren, doch jammer genoeg is deze wensch niet verwezenlijkt geworden. Toen de harmonie „St. Caecilia", onder leiding van den heer Jac. Hollaers, om half acht haai' concert op de tent in het Bellamypark aanving, viel nog steeds een flinke regen loodrecht uit den hemel neer, terwijl de dundoeken, voorzoover niet bin nengehaald, troosteloos rond den stok hingen. Niettegenstaande dit slechte weer was er toch nog vrg veel volk op de been. De muziekliefhebbers stonden verscholen on der een parapluie of hadden een plaatsje gevonden in een omliggend portiek of te gen een muur. De opgeschoten jongelui trotseerden den regen en flaneerden zooals gewoonlijk heen en weer. Naarmate de tijd vorderde en het tegen negenen ging loopen, het tijdstip waarop „St. Caecilia" haar concert zou beëindigen en het vuur werk zou worden afgestoken, werd het weer er niet veel beter op, al plaste de regen niet zóó neer als in den vooravond. Toen de laatste tonen van de muziek hadden weerklonken en een vuurpijl met een geweldigen knal het vuurwerk had in gezet, haastte het talrijke publiek zich naar den boulevard, den Nieuwendgk en het Beursplein om getuige te zgn van dit steeds weer aantrekkelijke lichtspel, dat ditmaal op het De Ruyterplein plaatsvond. Toen er een stuk afgestoken werd dat de geheele omgeving in het „zonnetje" zette, kon men eerst goed zien hoevele honder den nog aanwezig weren. Het vuurwerk dat ruim twintig minuten duurde, was be slist aardig. Hoewel de regen bij een vuur werk ongetwijfeld niet bevorderlijk voor den goeden gang van zaken zal zijn, is alles wonder goed geslaagd. Het gebodene was uiteraard van het genre zooals ge woonlijk het geval pleegt te zijn. Vuurpij len met harde knallen die de oorvliezen deden trillen en pijlen met zacht spranke lende sterren wisselden de watervallen, de molentjes en de „telegraaf" af. Natuurlijk bleven ook de gebruikelijke reacties van het publiek, de „ooohs" en de „aaahs", niet uit. Dat hoort er zoo bij 1 Steeds op nieuw blijft dit spel van kleur en licht een bekoring voor het oog. De kijklustigen zullen er dan ook wel geen spgt van heb ben gehad, een tgdje in den regen te heb ben moeten vertoeven. Het fraaie slotstuk, bestaande uit de hel brandende woorden „Leve de Prinses", omgeven door fontei nen. vuurpluimen enz. ontlokte een har telijk gejuich, als een hulde van de Vlis singsche bevolking aan de jarige Prinses. Nadat het laatste lichtje was gedoofd, begaf het meerendeel van de toeschouwers zich vlug naar huis, zoodat eenigen tgd later de stad weer het gewone beeld bood van een donkeren regenavond. Alleen de opgeschoten jongelui wisten natuurlijk niet direct van wijken en bevolkten nog een tgdje de omgeving van Nieuwendgk en Bellamypark. Vlissingen heeft dank zij den bond van buurtvereenigingen „Oranje en Vlissingen" weer op behoorlijke wijze Prinsessedag ge vierd De komende raadsverkiezingen. De Vrijzinnig Democratische Bond en de Liberale Staatspartij zullen aan de a.s. verkiezing van leden van den gemeente raad deelnemen met een gecombineerde lgst. De oneven nummers zijn de candida- ten van de Lib. Staatspartij, de even num mers die van de Vrijz. Dem. Bond. District 11. H. B. J. Knoop, 2. A. Korteweg, 3. J. L. Verhagen, 4. J. de Wil de (aftr.), 5. W. Anker Jr., 6. J. M. van Linschooten, 7 Mr. H. L. van Zanten, 8. A. C. Hollebrands, 9. J. de Visser, 10. Ir. M. A. L. Beun, 11. G. J. J. Kugpers. District H1. H. B. J. Knoop, 2. A. Korteweg, 3. J. L. Verhagen, 4. J. de Wil de (aftr.), 5. W. Anker Jr., 6. J. M. van Linschooten, 7. G. J. J. Kugpers, 8. A. C. Hollebrands, 9. Mr. H. L. van Zanten, 10. J. A. de Waard, 11. J. de Visser. District Hl1. H. B. J. Knoop, 2. A. Korteweg, 3. J. L. Verhagen, 4. J. de Wil de (aftr.), 5. W. Anker Jr., 6. J. M. van Linschooten, 7. J. de Visser, 8. A. C. Hol lebrands, 9. G. J. J. Kugpers, 10. O. O. Schuurmans, 11. Mr. H. L. van Zanten. De „Nieuwe Algemeene Volkspartij" heeft voor de verkiezing van den gemeen teraad de volgende candidatenlijst samen gesteld 1. B. Plugmcrs, 2. A. Baljé, 3. J. B. H. Poppe, 4. A. N. But Jr. Vlissingsch Scheepvaartnieuws. Aangekomen; „Prinses Ju liana" van Harwich (verwacht) Neder- landsch motorschip „Tubo" van Havre. Om te bunkeren: Engelsch s.s „Stanmoimt" van Gibraltar; Italiaansch s.s „Honor" van GenuaDuitsch s.s. „Thelis" van Lissabon Nederlandsch m.s. „Kieldiep" van Temeuzen naar Harlingen. Vertrokken; „Mecklenburg" naar Harwich„Stanmount" naar Ham burg „Honor" naar zee„Thelis" naar Hamburg „Tubo" naar Antwerpen. §el»eMrle«»ssew iinn Jen «lig Arabische voorstellen tot oplossing van het Palestijnsche probleem. (Pag. X, eerste blad)_ Aardbeving veroorzaakt groote schade in Noord west-Japan. (Pag. 1, eerste blad), Te Rotterdam zgn aan boord van een Groningsche vrachtboot twee personen door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. (Gemengd nieuws), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. PRINS BERNHARD NAAR HET BUITENLAND. Men meldt ons van officieele zijde, dat Prins Bemhard heden voor kor- ;f: ten tijd voor particuliere aangele- genheden naar het buitenland is ver- trokken. Na eenige dagen in Noord-Italie te hebben doorgebracht reist Z.K.H. naar Reckenwalde voor een kort be- zoek aan Zgne moeder H.D.H. Prin- ses Armgard, 1 MEI-VERGADERING VLISSINGSCHE BESTUURDERSBOND EN S.D.A.P. Bovengoenemde organisaties hielden gis teravond in de groote zaal van het Con certgebouw een openbare 1 Mei-vergade- ring, welke druk bezocht was. De zaal bood een feestelijken aanblik door de verschillen de afdeelingsvlaggen en een palmversie- ring, waartusschen de emblemen 1889 1939 waren aangebracht, ter herinnering aan het feit, dat dit jaar de vijftigste Mei viering plaats vond. De voorzitter, de heer L. P. van Oor schot, opende namens den plaatselijken raad met een woord van welkom de bijeenkomst en herinnerde er aan, dat het thans de vijftigste keer is, dat hst proletariaat over de geheele wereld zijn Meifeest viert. De idealen, die vijftig jaar geleden weerklon ken, zijn nog verre van verwezenlijkt. In tegendeel, op het oogenblik gaat er een dreiging door de wereld, die tracht de ar beidersklasse te vernietigen. Staat ons weer een periode van 19141918 te wach ten? vroeg spr. Laten wij trouw blijven aan het socialistisch beginsel en vasthou den aan het geloof in de uiteindelijke zege praal van het socialisme. Ook in ons land viert de reactie hoogtij. Dit blijkt wel duidelijk uit den eisch der regeering, het op te voeren 1 Mei-spel zóó te coupeeren, dat opvoering- onmogelijk werd. Ook onze 1 Mei-wandeling werd aan banden gelegd waarschijnlijk is hierover het laatste woord nog niet gezegd. Laten onze partggenooten bij de a.s. gemeente raadsverkiezingen duidelijk laten blijken, aldus spr., dat zg van deze reactie niet zijn gediend en mannen in den raad brengen, die krachtig tegen de reactie opkomen. (Applaus). De voorzitter dankte tenslotte nog allen, die door hun medewerking dezen avond hebben mogelijk gemaakt. De zangvereeniging „de Volksstem" bracht vervolgens, onder de bezielende leiding van den dirigent, den heer A. B. J. Vleugels, een vijftal nummers ten gehoore. Deze liederen, uitgevoerd met voortref felijke orkestbegeleiding, werden keurig vertolkt, en door het aandachtig luisterend publiek met dankbaar applaus beloond. De „Volksstem" beschikt behalve over goede sopraan- en altpartijen, tevens over een flinke bezetting van tenor- en bas partij, wat bij vele zangvereenigingen helaas veel te wenschen overlaat. Door deze evenredige bezetting werd een mooi harmonisch geheel verkregen. Vooral het „Halleluja" en de Wals-idylle ..Een Zondag op de Bergwei" werden prachtig gezongen. Na dit uur van kunstgenot hield de heer H. J. van der Bom, voorzitter van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, de feest rede. Spr/ had tot onderwerp gekozen „De be teekenis van de 1 Mei viering". Al is het donker om ons heen, aldus be gon spr., toch stellen wg in de democrati-

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1