VJissingsche Courant Breskensche Courant Stadsnieuws Vlissingen Uit den omtrek EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 102 MAANDAG I MEI 1 939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of ƒ2.20 pei kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max, 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te:Breskens, Dorpsstraat,TeL2l; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 85 AANGESLO'TEN HIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERL ANDSCHE DAGBLADPERS" Overwegwachter vergeet de spoorweg- boomen neer te laten ERNSTIG ONGELUK OP HET NIPPERTJE VOORKOMEN. Gistermorgen is op de spoorwegovergang jan de Weesperzijde bij den Omval te Am- jerdam bijna een ernstig ongeval gebeurd. 3e sneltrein uit de richting Utrecht, die om 9.49 uur aan het Centraal Station aan- fcorat, de zgn. Parijsche trein, passeerde den overweg, terwijl de overwegwachter verzuimd had de boomen te sluiten. Per- joonlijke ongevallen zijn gelukkig niet voorgekomen. Op het gewone uur, ruim half tien, na derde de sneltrein den drukken overweg. Een paar honderd meter voor den spoor weg den straatweg kruist, ligt naar den kant van Utrecht een spoorbrug over de Keulscho vaart. De spoorbrugwachter, die tevens blok- wachter is, zag den Parrjschen trein, een stoomtrein, aankomen. Op hetzelfde oogen- blik merkte hij tot zijn grooten schrik, dat de overwegwachter verzuimd had de boo men te sluiten. De man verloor geen oogen- bllk zijn tegenwoordigheid van geest en zette vlug het signaal op onveilig. De trein was dit signaal echter reeds gepasseerd. De spoorbrugwachter greep een roode vlag en hiermede zwaaiende rende hij den trein tegemoet. De machinist merkte hem geluk kig tijdig op en remde zoo krachtig moge lijk, terwijl hij tegelijkertijd met de stoom fluit noodsignalen gaf. Het gelukte hem niet den trein nog voor den overweg tot staan te brengen. De locomotief was reeds de helft van den overweg gepasseerd, toen fe trein tot stilstand kwam. Door de nood signalen gewaarschuwd had het publiek zich tijdig in veiligheid kunnen stellen. Over het algemem is het vooral op Zon dagmorgen op dit uur buitengewoon druk op dezen weg naar het Gooi, maar door het slechte weer was de uittocht uit de stad van aanmerkelijk geringeren omvang dan gewoonlijk. En dit is dan ook een van de oorzaken, dat alles zonder ongelukken is afgeloopen. Uit het onderzoek, ingesteld door inspec teur P. D. N. Blijsma van het politiebureau Linnaeusstraat, is gebleken, dat het ge wone signaal, dat den wachter waarschuwt, dat een trein in aantocht is, en de boomen gesloten moeten worden, tijdig is gegeven. Bovendien was hier geen sprake van een extra-trein, maar van een sneltrein, die ieösren dag op denzelfden tijd passeert. De overwegwachter beweert, dat hij in de meening verkeerde, dat het gegeven signaal niet voor hem bestemd was. Geruchten omtrent inlijving van Slowakije bij Hongarije. In den afgeloopen nacht zgn op de muren te Bratislava tal van papiertjes geplakt met de woorden „Wij willen anschluss". Op talrijke plaatsen zijn de pa piertjes door de Slowaken afgerukt. Deze propaganda heeft de ongerustheid, welke onder de Slowaaksche bevolking gewekt is door de aankondiging van de reis der Hon- gaarsche ministers naar Berlijn, nog doen toenemen. Hardnekkig blijft het genacht de ronde doen, dab Teleki en Csaky bij hun bezoek aan Rome Mussolini er van hebben weten te overtuigen, dat het oogenblik ge komen was om Slowakije weder bij het land van den Stefanuskroon te voegen. Men ver telt zonder dat het mogelijk is, de waar heid hiervan te controleeren dat Teleki en Csaky een boodschap van Mussolini aan Hitler in dezen geest naar Berlijn hebben meegebracht. De verandering in de houding van de Grenzbote, het orgaan der Duitschers in Slowakije, dat Hongarije plotseling vrien delijk gezind is geworden, doet de ongerust heid der Slowaken nog toenemen. Waf zal Roosevelt na Hitler's rede doen In welingelichte politieke klingen te Wa shington werd verklaard, dat de mogelijk heid bestaat, dat Roosevelt op de rede van Hitier zal antwoorden met een nieuw diplomatiek pleidooi voor den vrede, waar bij de 21 republieken van Noord- en Zuid- Anjerika zich alle aansluiten. De hangende kwesties tusschen Duitschland en Polen. OPLOSSING VÓÓR HET A.S. NAJAAR De Duitsche perscommentaren en de of ficieuss Duitsche berichten geven te den ken, dat Duitschland besloten is de han gende kwesties met Polen op vreedzame wijze vóór het a.s. najaar op te lossen. Men geeft in Berlijn te kennen, dat Polen thans de mooie gelegenheid, welke haar voor de laatste maal geboden wordt om op vriend schappelijke wijze de vraagstukken met Duitschland te regelen, niet mag laten voorbijgaan. Volgens betrouwbare inlichtingen zou de exterritoriale strook grond, welke Duitsch land door den corridor wenscht, verschei dene kilometers breed moeten zijn. In Duitsche politieke kringen wijst men er met nadruk op, dat de jongste Duitsche voorstellen aan Polen terstond moeten worden aangegrepen, indien men niet wil, dat zij weldra door de gebeurte nissen worden achterhaald. Volgens inlichtingen uit Duitsche bron, zou Italië aan Warschau hebben laten weten, dat Polen geen „onhoudbaar ge worden stellingen" moet verdedigen. „Danzig is een Duitsche stad en wil bij Duitschland terugkomen", schrijft de „Danziger Vorposten". Natuürlijk, zoo vervolgt het blad, heeft de rede van den Führer in Danzig bijzondere geestdrift ontketend. De pogingen om de rechten van Danzig te beschermen zijn altijd gestuit op de Poolsche ontoegesflijkheid. Polen heeft jarenlang het juridische statuur der vrije stad geschonden. Elke nieuwe regeling zal beter voor Danzig zijn dan de voorstel len, welke de Führer gedaan heeft en wel ke door Polen van de hand gewezen zijn. Kalme maar vastberaden toon van Poolsche pers. De toon der Poolsche middagbladen ten aanzien van Hitler's verklaringen is kalm, maar absoluut vastberaden. Opschriften als Hifcler organiseert de geheele wereld te gen het Duitsch volle" en „Je gaf me je woord en je hield het niet, maar dat deert niet, ik zal je een ander geven", kenschet sen goed de gevoelens der Poolsche open bare meening. Verscheidene bladen brengen hulde aan het groote nationale orgaan „Kurjer Wars- zawski" omdat dit het beste commentaar op de rede van Hitier zou gegeven hebben, door op de voorpagina de beroemde schil derstukken te publiceeren van den Pool- schen schilder Matejko voorstellende de overwinning der Polen op de Duitschers bij Grunwald in 1410 en Het eerbetoon van Prins Albert van Pruisen aan koning Si- gismond I van Polen in 1525. Het legerorgaan „Polskt Zbrojna", dat het standpunt van militaire kringen over Danzig uiteenzet, schrijftHoe kunnen wij anders uitademen, en onzen natuurlijken uitweg vinden? De poloniseering van Dan zig is onvermijdelijk en de pogingen der Duitschers om die provinciestad te Ger manise eren zijn ijdeL Het lot van di© stad wordt door de natuur bepaald. In de hui dige omstandigheden moet geconstateerd worden, dat een ontspanning uitsluitend daarvan zal afhangen dat Duitschland zijn houding van gisteren prijsgeeft. Dan kun nen althans de besprekingen worden her vat, om de vreedzame middelen tot rege ling van onze geschillen uit te putten. Het oppositieblad „Polonia" uit Katto- witz schrijft De komende weken moeten wij erg rustig blijven, en buitengewoon waakzaam, want de Duitschers zullen nieu we leugenberichten over de wereld gaan verspreiden, waarin zij ons beschuldigen van provocatie der nationale minderheden. Thans, nu wij ontslagen zijn van het ver drag van 1934, kunnen wij deelnemen aan een defensief blok, aan een zoo machtige coalitie, dat Duitschland eiken lust tot wordt ontnomen. Wederom stowaways aan land gezet. Meldden wij de vorige week dat drie stowaways waren geland en naar België waren uitgeleid, dit weekend zijn bij de po litie alhier vier van dergelijke avonturiers bezorgd. Allen waren afkomstig van het Belgische s.s. „Bruxelles" van Antwerpen op weg naar Havana. Zijn het gev/oonlijk mannen, ditmaal be vond zich ook een 23-jarige vrouw onder hen. Zij was door een charmanten blonden man voor den luttelen prijs van 4000 francs aan boord gebracht, althans volgens haar afgelegde verklaring. Haar mannelijke reis- genooten hadden het gezamenlijk voor 6000 francs gedaan gekregen. Het gezel schap bestond uit twee Tsjechen, een Roe meen en een statenlooze, allen Joden. Evenals vorige malen blijkt wel, dat in Antwerpen personen rondloopen die munt trachten te slaan uit de moeilijke en treu rige omstandigheden waarin de vluchte lingen zich bevinden. Voor de politie te Antwerpen is het zeer moeilijk hen te be trappen daar hun werken zeer in het ge heim plaats vindt. De politie van deze Belgische havenstad wordt echter in ge vallen als deze, steeds dooir de Vlissingsche politie op de hoogte gehouden. Op politiebevel zijn bovengenoemde vier vreemdelingen heden naar België uitgeleid. Een fantasierijke vrouw. Gistermiddag werd de hulp van de po litie ingeroepen voor een jonge vrouw die in overspannen toestand in een woning aan de Dijkstraat was binnengevlucht, waar zg vertelde dat even tevoren op den openbaren weg haar handtaschje was ont rukt, waarin zich een bedrag van ruim f1500 zou hebben bevonden. De politie die zich oogenblikkclijk naai* de opgegeven plaats begaf, vond daar het taschje terug zonder geld. Zij hield in verband met het door de vrouw opgegeven signalement een man aam, die de vrouw pertinent herkende als de aanrander. De man is daarop in bewaring genomen. Gelukkig voor hem wist hg een goed alibi op te geven. Op last van den commissaris is toen terstond daarnaar een onderzoek ingesteld. Uit meerdere getuigenverklaringen bleek, dat de aangehouden man onmogelgk ter plaat se kon zijn geweest en dus ten onrechte verdacht werd. Hij is toen oogenblikkclijk in vrijheid gesteld. Bij nadere ondervra ging van de vrouw kwam de waarheid aan het licht. Zij had het verhaal verzon nen om bijzondere redenen die zij natuur lijk aan de politie bekend heeft moeten maken. Aan de vrouw die in zeer overspannen toestand verkeerde, is eenige malen medi- schen bijstand moeten worden verleend. Wegens het doen van een valsche aangifte is zij gisteren op het bureau van politie in bewaring geweest. Sportclub S.M.Z. S.M.Z. vierde Zaterdag haar eerste lustrum met een feestavond in Grand Ho tel „Britannia". Toen de voorzitter de bijeenkomst om kwart over acht opende, was de groote feestzaal tot in alle hoeken bezet. In zijn vlotte openingsspeech ver welkomde de voorzitter in het bijzonder den heer en mevr. Bron (de heer Bron in zijn kwaliteit als eere-voorzitter)den heer Bensink en familie, den heer en mevr. Gasinjet, de heeren inspecteurs en chefs der Mij. „Zeeland" met hun dames en de Rotterdamsche collega's, tegen wie 's mid dags een voetbalwedstrijd gespeeld was, welke door de Rotterdammers met 71 werd gewonnen. Voor het verloop van dezen wedstrgd verwgzen wij naar het ver slag onder de sportrubriek. Daarna werd het programma vlot afge werkt. Na de pauze voerde de heer Bron het woord en deelde o.a. mede, dat onder alle officieele proefvaarten er ook één zou zijn voor het personeel der Stoomvaart Maat schappij „Zeeland", wat bij de aanwezigen een daverend applaus ontlokte. Na de pauze werd het tooneelstuk „Klep tomanen" zeer verdienstelijk uitgevoerd. Een buitengewoon geanimeerd bal be sloot dezen goed geslaagden avond. Vlissmgsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht). Om te bunkeren: Yoeg. s.s. „Pnnce Pavle" van Middlesbro Zwcedsch s. s. „Singoalla" van Marseille Neder- landsch m.s. „Westerschelde" van Danzig Finsch s.s. „Anna" van Antwerpen Noorseh s.s. „Borga" van Aarhuus Itali- aansch s.s. „Therese Schiaffino" van Bre men Nederlandsch m.s. „Tuko" van New port Nederlandsche m.s. „Riebo" van Antwerpen „Drente" en „Wilja" van Lon den naar Beverwgk„Magrietha" van Londen naar Utrecht. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich „Prince Pavle" naar Zuid- Amerika „Singoalla" naar Esbjerg; „An na" naar Wasa „Westerschelde" naar Quimper „Borga" naar Buenos-Aieres „Therese Schiffino" naar Italië „Tuko" naar Plymouth; „Riebo", „Antilope", „No- vatie" en „Zwaluw" naar Londen. Verkiezing gemeenteraad. De R.K. Staatspartij heeft voor de ver kiezing van leden van gemeenteraad de volgende candidatenlgst samengesteld 1. W. P. Edelman (aftr.), 2. C. N. J. de Graaff, 3. E. Andriessen (aftr.), 4. F. Schets, 5. mej. H. M. Meijer, 6. H. B. A. van Hal, 7. J. F. Vriends, 8. J. C. Lenaerts. De opheffing van het telefoondistrict Vlissingen. Met ingang van 1 Juni a.s. wordt, zoo als reeds eerder gemeld, het telefoon district Vlissingen opgeheven en wordt het gebied van dat district toegevoegd aan het telefoondistrict Breda. Met ingang van dienzelfden datum zal het telefoonkantoor alhier worden opgehe ven, terwgl als gevolg hiervan het post en telegraafkantoor hie»' ter stede zal wor den omgezet in een post-, telegraaf- en telefoonkantoor. Correspondentie voor het telefoondistrict V.issingen moet van 1 Mei aa af gericht worden aan het hoofd van het telefoon district Vlissingen p/a. het hoofd van het telefoondistrict te Breda. Mutaties personeel Loodswezen. B oemd tot loodskweekeling 2e klasse in vasten dienst met ingang van heden de arbeidscontractant J. Alfca. Denkt om de belasting De ontvanger der directe belastingen te Vlissingen maakt bekend, dat ter voorko ming van vervolging vóór 7 Mei a„s. be taald moet zijn 1/5 deel op grondbelas ting 1939, aanslagbiljetten gedagteekend Februari 1939 1/5 deel op personeele be lasting 1939, aanslagbiljetten gedagtee kend Februari 1939 en het restant op in komstenbelasting 1938/39, aanslagbiljetten gedagteekend Juni t.m. November 193S. Dit nummer bestaat uit 2 bladen cl»cwlcitis»cw now Jet» Jng Duitschland kondigt oplossing der kwesties met Polen aan vóór het a.s. najaar. (Pag. 1, eerste blad). Geruchten omtrent inlijving van SIo- wakije bg Hongarge. (Pag. 1, eerste blad) Geslaagde vlootschouw te Rotterdam. (Marine en Leger), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Badhuis aan de Bonedgkestraat. Gedurende de week van 24 tot 29 April werden in het badhuis 596 baden genomen en wel 462 door heeren, 102 door dames en 32 door kinderen. Een gouden bruidspaar. Onze stadgenooten de heer en mevrouw M. van der RhijtBosschaa/rt vieren van daag in den leeftgd van 70 jaar hun 50- jarig huwelijksfeest. In den loop van den dag is van heel wat kanten belangstelling gebleken. De burge meester heeft het bruidspaar hedenmorgen thuis (Lombardstraat Nr. 6) geluk ge- wenscht. Ook werden verschillende bloem stukken ontvangen. De krasse echtelieden mogen er In ieder opzicht nog zgn. Een fraaie tocht door het hart van Zuid- Beveland GELUKKIGE SAMENWERKING VAN SPOORWEG- EN AUTOBUSVERVOER. De lente heefb, niettegenstaande het wis pelturige voorjaarsweer der laatste dagen, nieuw leven uit boom en plant te voor schijn getrokken en het is een ware ver kwikking hiervan te mogen genieten. Waar Kennemerland zijn kleurrijk tapijt over zijn akkers kon spreiden en duizenden bewon deraars tot zich mocht trekken, daar heeft ook Zuid-Beveland zijn pracht voor den toerist opengelegd. Met veel genoegen hebben wij dan ook aan de uitnoodiging van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer Goes gevolg gegeven om aan haar wekelijksche trip, welke zij in combinatie met de spoorwegen tot stand heeft gebracht, deel te komen nemen. Om twaalf uur heerschte er giste ren ongewone drukte op het Stationsplein te Goes, waar een versterkte trein zgn vracht van over de zes honderd toeristen zoo pas had geloosd. Men hoorde er het deftige Haagsch, het platte Rotterdamsch en het vlotte Brabantsch accent, in allerlei toonaarden spreken. Twee honderd deelne mers uit den Haag, honderdzestig uit Rot terdam en de overigen uit Tilburg, Breda en tusschengelegen plaatsen. En daartus- schen flaneerden twee reclame-objecten nL Truusje, een allerliefst poppedgntje van een boerinnetje en de opvallende schoonheid van een wel ideale Zuid-Bevelandsche boerin. De voorzitter van V.V.V. Goes, de heer H. Pilaar, met zgn staf, alsmede de ver tegenwoordigster der spoorwegmaatschap pijen, hadden het druk om dezen geweldi gen plotselingen toeloop in een twaalftal autobussen onder te brengen. Doch door de goede organisatie verliep alles vlot en kon de tocht spoedig een aanvang nemen. Het weer werkte niet mee. Een betrok ken lucht met af en toe regen deden veel van het natuurschoon teniet, doch de „Zak van Zuid-Beveland", welke wij het eerst inspecteerden, verborg genoeg in zijn schoot, om onze buspassagiers in vervoe ring te brengen. Daar waren de Zeeuwsche costuums, de Zeeuwsche paarden, de kud den schapen en dit alles ter omamen tee ring van het welvarende Zeeuwsche land schap, met zijn bloeiende bongerds en zijn uitzonderlijke boerderijen. Onze stoet werd in ieder doip door nieuwsgierige en wui vende menschen verwelkomd, de veulens maakten de zotste capriolen van pret en de herdershonden maakten ruim baan voor dien staart van ongewone vehikels. De ronde hoedjes der mannen trokken aan dacht, de gouden strikken en opschik der vrouwen werden bewonderd en de flattee- rende mutsen deden opgeld. Ja een tocht door mooi Zeeland is wel merkwaardig voor den stedeling, die dag aan dag in het gareel van het stadsleven loopt. Wij merkten hoezeer het costuum in het echt Zeeuwsche landschap past en welk. een sjofel figuur het burgerpak daarin maakt. Ieder Zeeuwsch boertje en dito boerinnetje vormde een pareltje tusschen die kinderen in hun duffe nietszeggende kleeren en zij werden om het zeerste be wonderd. Waar het eerste deel van den tocht ons voerde door het Zuid-Bevelandsche land bouwbedrijf, daar ging het tweede na onze terugkomst te Goes en na het gebruik van de lunch, door het fruitteeltbedrijf. Ker sen- en appelboomgaarden, rijk in den bloei die nog niet van den nachtvorst ge leden had. Kronkelende wegen die telkens weer een anderen kijk op het omliggende landschap gaven. Wemeldinge, aan het drukke kanaal. Yerseke, met zijn oester cultuur. Hier stapten wij uit en zagen de putten met het waterbanket. Men dromde rond de uitgestalde schelpdieren, die na vier levensjaren in den gragen mond van den lucullus verdwijnen. Een onzer gast- heeren snoepte er tien en gebruikte ze zon der citroen en champagne. Schelpen wer den buitgemaakt en verhuisden in zakjes en tasschen, om later als herinnering te dienen. Geweldig wat twaalf autobussen mee kunnen nemen. Aan menschen en schelpen. Op onzen terugweg zagen wij den burge meester van Kloetinge, den heer A. Zan- dee, in Zeeuwsch costuum. Goes Wij zijn aan het eind van den tocht en omringd van tevreden en genie tende menschen die al dien tijd aan geen internationale schermutselingen gedacht hebben. Zij hebben genoten, volop en goed koop, want voor den prijs van twee gulden hebben zij den tocht en de treinreis ge maakt. Dat danken zij aan een gelukkige samenwerking van spoor en autobus een practische combinatie van de spoorwegdi rectie en het bestuur van V.V.V. Goes. Dit is de goede weg tot een heilzame oplossing der gerezen conflicten. De regeling is practisch en voor den toerist van één dag meer dan aanvaardbaar. Geen plaatskaar- ten vooruit geen speciaal aangewezen

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1