VJissingsche Courant Breskensche Courant Stadsnieuws Vlissingen Chamberlain's verklaringen inzake den dienstplicht EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 99 DONDERDAG 27 APRIL 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 per kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen). Giro No.66287. Eigen kantoren te: Breskens. Dorpsstraat,Tel.21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 35. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERL ANDSCHE DAGBLADPERS" Labour en liberale oppositie dienen afkeurende moties in. Alvorens het besluit tot invoering van dienstplicht mede te deelen, verklaarde Chamberlain gisteren in het Engelsche La gerhuis, dat de regeering tot de conclusie 3 gekomen, dat de tegenwoordige pro cedure bjj mobilisatie der strijdkrachten verouderd is en naar den aard volkomen Bgeschikt voor de hedendaagsche omstan digheden, daar zij uitgaat van de veron derstelling, dat een oorlog slechts kan uit breken na een zoodanige periode van waar schuwingen, dat er nog voldoenden tijd is om van vredesvoet over te gaan op oor logsvoet. De premier deelde mede, dat de regee- ling beslcten had de volgende week een wetsontwerp in te dienen, getiteld „Wets ontwerp inzake de reserve- en hulpstryd- krachten." Na voltooiing hunner opleiding, zoo deel de Chamberlain verder mede, zullen de op geroepen jongelieden in de gelegenheid worden gesteld, voor 3% jaar dienst te nemen in het territoriale leger. Voor het geregelde leger, de vloot en de luchtmacht zal het vrijwillige karakter van de dienstneming gehandhaafd worden. In zijn motiveering wees Chamberlain er om, nog op, dat ieder ander land in Euro pa dezelfde bevoegdheden heeft als de re geering thans vraagt, en dat de regeering rekening heeft moeten houden met de nieu we verplichtingen, die zij in Europa op zich heeft genomen. Chamberlain herinnerde er aan, dat hij verklaard had, dat in vredestijd geen dienstplicht zou worden ingevoerd. Wij zijn, zei hij, thans niet in oor.og, dat niemand kan beweren, dat dit vredestijd is in den zin, waarin dit woord met recht kan wor den gebruikt. De waarde van het besluit wa3 volgens Chamberlain voorts hierin ge legen, dat het een bewijs is van den vas ten wil daadwerkelijk een rol te spelen bij het verzekeren van den vrede. Het ligt in de bedoeling, dat de bevoegdheden op grond van de wet voor drie jaar gelden, doch als op een vroegeren datum de re geering van oordeel zou zijn, dat de om standigheden zoodanig gewijzigd zijn, dat de bevoegdheden niet langer noodig zijn, dan kunnen zij door den geheimen raad worden opgeheven. Daarentegen kon de geldigheidsduur van de wet door het par lement van jaar tot jaar verlengd worden. In antwoord op een vraag van Lloyd George zei Chamberlain nog, dat het aan tal mannen, waarop het voorstel betrek king heeft, 310.000 bedraagt, doch dit ge- tr zcu door afvoeringen aanzienlijk ver minderd worden. Bezwaren tegen dienstplicht. De arbeidersoppositie heeft een amende ment op de regeeringsmotie betreffende den dienstplicht ingediend, die gelijk staat met een motie van afkeuring. Het besluit tot het indienen van deze motie werd ge nomen, nadat de fractie zeven kwartier vergaderd had. Attlee zal de motie ter sprake brengen. De liberale oppositie heeft eveneens een amendement ingediend op de motie van Chamberlain betreffende de invoering van den militairen dienstplicht. Het Schotsche vakvereenigingscongres heeft een motie aangencmen, waarin het verklaart, vijandig te staan tegenover iede- ren vorm van verplichten militairen dienst. Aanneming van het dienstplicht- ontwerp verzekerd. Op grond van den indruk, dien men krijgt uit de gesprekken in de wandelgan gen van het Lagerhuis, kan gezegd wor den, aldus Havas, dat de meerderheid ech ter haai- stem aan het ontwerp tot invoe ring van den dienstplicht zal geven. De oppositie zal voor het grootste deel* tegen stemmen, doch zekere afgevaardigden der oppositie zullen zich yel onthouden. De sterkte van het Britsche leger. Naar schatting zal de invoering van den dienstplicht, zelfs in den doer Chamberlain aangekondigden gedeeltelijken vorm, het aantal manschappen van de Britsche weer macht tot over het millicen doen stijgen, waarby de troepen in Britsch-Indië en Bir ma inbegrepen zijn. Naar verluidt zijn de voorbereidingen zoover gevorderd, dat binnen een of twee dagen na de goedkeuring van het voorstel door het parlement de eerste dienstplichti ge.: hun oproeping kunnen ontvangen. Buitenlandsche meeningen over de maatregelen. Het invoeren van den militairen dienst plicht. in Engeland wordt in Duitschland beschouwd als een poging van de demo cratieën het dynamisme van de totalitaire staten in te dammen. De invoering van den dienstplicht wordt in Italiaansche politieke kringen voorge steld als „een bekentenis van zwakte en ais een erkenning van het mislukken der diplomatieke actie van Engeland tegen de spilmogendheden." De „New York Times" schrift, dat de verklaring van Chamberlain alleen kan werden uitgelegd als een poging de nieu we krachtige politiek van Engeland zoo veel mogelijk kracht bjj te zetten. De „Herald Tribune" schrijft, dat Hitier thans kort na elkaar twee ernstige waar schuwingen heeft gekregen, de boodschap van Roosevelt en de aankondiging van den dienstplicht in Engeland. Hij bevindt zich op gevaarlijk terrein. De Fransche pers verheugt zich eens gezind over het invoeren van den militai ren dienstplicht in Engeland. Amerika trekt vijftig millioen uit voor bouw van militaire vlieg tuigen Contracten tot een bedrag van 50 mil lioen dollar voor den bouw van militaire vliegtuigen zijn gisteren onderteekend door het Amerikaansche departement van oor log. Dit is terstond gevolgd op de onder- teekening door Roosevelt van de legerbe- grooting. De contracten werden door den assistent minister van ocrlog, Louis John son, onderteekend met vijf vliegtuigfabrie ken en met fabrikanten, die motoren en uitrustingstukken vervaardigen, teneinde de uitbreiding van het luchtcorps van het leger ten uitvoer te leggen. De voorziening in 600 moderne militaire vliegtuigen in het wetsontwerp vormt de eerste stap in de richting van het eventueele doel, nL 6000 vliegtuigen. Johnson verklaarde, dat deze contrasten de grootste orders inhielden, die in de ge schiedenis van het luchtccrps gegeven zijn. Tevens heeft de minister van oorlog, Woodring, verklaard, dat hij het congres om wetgevende maatregelen zal vragen, die ten doel hebben om eventueel alle officie ren boven de leeftijdsgrens, uit het actieve leger te verwijderen, van den rang van kapitein tot dien van brigadier-generaal Voorts stelde Woodring voor onmiddellijk over te gaan tot een strenge physieke keu ring van alle officieren van den rang van kapitein en hooger. Deze maatregelen, zoo zei hij, zullen belangrijk bijdragen tot het antwoorden op de bezorgdheid van het volk ten opzichte van de gereedheid en de be kwaamheid van zijn militaire krachten. Tien nieuwe vlootluchtbases. President Roosevelt heeft het congres credieten gevraagd tot een bedrag van 32 millioen dollar, teneinde een begin te kun nen maken met den aanleg van een keten van vlootluchtbases, betreffende welke hij Dinsdag een wetsontwei-p geteekend heeft. Havas meldt nog, dat het hier gaat om den aanleg van tien nieuwe bases voor de luchtstrijdkrachten der vloot. Ontzettend ongeluk op den onbewaakten over weg te Waardenburg DRIE KINDEREN DOOR DEN TREIN GEGREPEN EN OP SLAG GEDOOD. Een ontzettend ongeluk is vanochtend gebeurd op den onbewaakten overweg in den Waalbandyk te Waardenburg. Drie kinderen zijn daar door den trein uit Zaltbommel gegrepen en op slag ge- docd. Om half twaalf passeerde een trein uit Den Bosch in de richting Utrecht. Een landbouwer zag plotseling, dat drie kinde ren den overweg overstaken, juist toen de trein naderde. Een ongeluk was onvermij delijk. De kinderen de vijfjarige Klaas van Oort, zijn vierjarig broertje Aart en het achtjarige nichtje Gerrie van Oort wer den door den trein gegrepen en onmiddel lijk gedood. De slachtoffertjes zijn de kin deren van de landbouwers van Oort, die in de onmiddellijke nabijheid van den over weg wonen. In verband met dit vreeselijke ongeval deelt de burgemeester van Waard en burg mede, dat hij meermalen de spoorwegen op de gevaarlijke situatie ter plaatse heeft gewezen. In twee jaar tijds zijn hier reeds zes on gelukken gebeurd. Belgische Kamer keurt volmachten goed Met 104 tegen 84 stemmen en 5 stem men blanco heeft de Belgische Kamer gis teren goedkeuring gehecht aan het voor stel tot toekenning van bijzondere vol machten aan de regeering. De bepalingen betreffende de landsverdediging werden aangenomen met 178 stemmen tegen 15 stemmen der Vlaamsch nationalisten. De socialistische en communistische ver tegenwoordigers hadden een beroep gedaan op de eenstemmigheid van de Kamer voor de bepalingen op de landsverdediging. De toekenning van de bijzondere vol machten aan de regeering impliceert het uitspreken van vertrouwen in de regee ring. Engeland bereid voorstellen te overwegen tot betere verdeeling der grondstoffen. Naar aanleiding van vragen in verband met den oproep van Roosevelt, heeft Chamberlain gisteren in het Engelsche Lagerhuis verklaard: „Gaarne grijp ik deze gelegenheid aan om duidelijk te maken, dat de regeering welwillend staat tegenover alle pogingen, te komen tot een overeenkomst tot beperking der bewapening en den weg te effenen voor den internationalen han del en het economische verkeer. In dit verband vestig ik de aandacht op het feit, dat de regeering met bepaalde buiten landsche mogendheden onderhandelingen voert en dat een Finsche delegatie in En geland is en ook dat zoojuist een Britsche delegatie in Boekarest is aangekomen. De regeering is bereid, ieder voorstel te overwegen tot betere verdeeling der grond stoffen, waartoe de toegang in het Brit sche koloniale rijk practisch niet beperkt is. JAARVERGADERING WONINGBOUW- VEREENIGING „GOED WONEN". Gisteravond werd de 19e jaarvergadering van bovengenoemde vereeniging gehouden in de bovenzaal van café Vermeesch, onder voorzitterschap van den heer A. C. van de Velde, die o.m. mededeelde dat de nieuw gebouwde woningen medio Augustus a.s. gedeeltelijk in exploitatie worden gebracht. Het jaarverslag. Het jaarverslag werd na enkele opmer kingen en inlichtingen goedgekeurd. Aan dit verslag ontleenen wij het volgende Het afgelocpen jaar kenmerkte zich als een der bedrijvigste in de geschiedenis der bouwvereeniging, want mochten wij het genoegen smaken het complex van 51 wo ningen in de maanden Mei en Juni gereed en bewoond te krijgen, de vraag naar ar beiderswoningen bleef steeds aanhouden. Daardoor werd de drang van de zijde der gemeente steeds grooter om in deze wo ningbehoefte te voorzien. Het bestuur meende dan ook stappen te moeten doen cm tot verderen uitbouw van het woningcomplex over te gaan. wy hebben dan ook reeds in de maan den Maart en April getracht het benoodig- de kapitaal te verkrygen voor den bouw van 154 woningen. Door bemiddeling van de firma Staal Co. te 's-Gravenhage is ons gelukt op zeer voordeelige voorwaarden een kapitaal van 500.000 aangeboden te krygen, tegen een rentevergoeding van 3% waarvan wij gebruik hebben gemaakt. Op 14 September kon de openbare aan besteding werden gehouden. Voor deze aanbesteding waren niet min der dan 32 inschry'vingsbiljetten ingeko men. Door de vier laagste inschrijvers werd verzocht van hun inschrijving ontheven te worden, terwql een niet van dien aard was, dat wy met gerustheid dit groote werk aan hem durfden opdragen. De zesde was de heer H. J. Brinkhuls te Maastricht die voor een bedrag van 347.600 had in geschreven en die daarvoor het werk heeft aanvaard. De geheele aanbesteding heeft een eigen aardig verloop gehad en was voornamelijk toe te schrgven aan den internationalen toestand, die in de maand September zeer gespannen was en biykbaar niemand een dergeiyk groot object wilde vastleggen. Het was dan ook 1 October geworden voordat de heer Brinkhuis zijn verbintenis gestand deed. Met spoed is toen begonnen aan het werk en op 4 November werd de eerste steen gelegd. De jaariyksche vergadering van den Na- tionalen Woningraad die ditmaal ter gele genheid van haar 25-jarig bestaan te Am sterdam op 1 en 2 Juli werd gehouden, werd onzerzijds by gewoond door voorzitter, secretaris en een bestuurslid. Wat nu de bouwvereeniging betreft, kun nen wij over het resultaat tevreden zyn. De banians en exploitatierekening wysteen heel klein nadeelig saldo aan, wat van geen invloed op den gang van zaken is. Over de bewoners kunnen wy, wat be treft hunne financieele verplichtingen te genover de bouwvereeniging, tevreden zyn. Een uitzondering hierop maken nog enkele bewoners, die blykbaar niet willen inzien welke moeilykheden het met zich mede brengt, wanneer niet regelmatig aan de verplichtingen voldaan wordt. Op de ledenvergadering van 22 Decem ber werd een voorstel door het bei-tuur ge daan om de onwillige huurbetalers hun lid maatschap der vereeniging op te zeggen, waardoor dan de mogelijkheid geschapen wordt, deze bewoners uit de woning te la ten verwijderen, daar aan niet-leden geen woningen verhuurd kunnen worden. Het is een krasse maatregel, maar het bestuur meent hiertoe te moeten overgaan. Omtrent het dagelyksoh onderhoud der woningen kunnen wy mededeelen dat daar voor in het afgeloopen jaar het respecta bele bedrag van 3219.90 is besteed. Het geheele bedrag voor onderhoudswerk was 8737.24, waarvan aan arbeidsloon p.us sociale lasten en vacantiedagen een bedrag van 3864.91 werd uitgekeerd. De financieele toestand der bouwver eeniging is nog steeds gunstig te noemen. De hypothecaire schulc bedraagt thans 856820.66, hetwelk iets hooger is als het vorige jaar. Dit heeft natuurlyk zyn oor zaak door de leening voor de 51 nieuw ge stichte woningen. Gedurende het afgeloopen jaar vonden 46 mutaties plaats. Door het gereed ko men der 51 woningen konden wy aan 11 bewoners van ons oude complex een groo- tere woning geven. 72 gezinnen konden zoomede in het afgeloopen jaar aan een woning geholpen worden. Het huurverlies ingevolge al deze muta ties bedroeg slechts 33.55. De Badinrichting mag zich in een gesta- digen groei verheugen. Was het vorige jaar het aantal genomen baden tot 20859 ge stegen, dit jaar was het eindcyfer 24427. Daarvan werden door beweners en leden 10447 en door de overige bezoekers 13980 baden genomen. Was er op de exploitatie het vorige jaar nog een klein tekort, dit jaar veranderde dit in een klein overschot van 121.80 Nog kunnen wy vermelden dat de ry- wielbergplaats gereed is gekomen en op 24 September in exploitatie is gebracht- Er is ruimte voor 102 fietsen en enkele kinder wagens. Voor de bovenbewoners is het een ware uitkomst geworden, wat bleek by het uit zetten der plaatsen. De aanvraag was grooter dan de beschikbare ruimte en reeds by het begin moesten verschillende aanvra gers teleur worden gesteld. Tot op heden is dan ook de bergplaats geheel bezet. Het ledental bedroeg op 1 Januari 1938 332. Dit steeg in den loop van het jaar tot 501 op 31 December. Ingeschreven werden 281 leden terwijl er 112 werden afgevoerd. De balans per 31 December sluit met een bedrag in debet en credit van 1.034.669.99. De exploitatierekening over 1938 sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 62.802.40, terwijl er een exploitatietekort is van 11.85. Vervolgens werden de verslagen van pen ningmeester en administrateur goedge keurd. By de bestuursverkiezing werden de hee- ren H. D. Kemeling en A. M. van Pope- ring herbenoemd. In plaats van den heer H. B. Woltering, die deze gemeente we gens overplaatsing gaat verlaten, werd de heer L. J. Florusse gekozen. De voorzitter deed verder nog enkele mededeelingey van internen aard. Verder werd aan het bestuur machtiging gegeven om plannen te beramen om de badinrich ting, welke in een dringende behoefte voor ziet, en op het eind van de week de vele aanvragen voor een bad somtyds niet kan verwerken, te vergrooten. Tevens werden gelden gevoteerd om het congres van den Nationalen Woningraad, dat volgend jaar vermoedelijk in Vlissingen zal worden ge houden, eenigszins feesteiyk te ontvangen. Ook werden voorbereidende plannen ge maakt voor het te vieren 20-jarig bestaan der vereeniging. Uit nummer bestaat uit 2 bladen Sdicurlcnisscn wan Jen dag Drie kinderen op onbewaakten over weg door trein gegrepen en gedood. (Pag. 1, eerste blad) Belgische Kamer keurt volmachten goed. (Pag. 1, eerste blad) Amerika trekt 50 millioen uit voor bouw van militaire vliegtuigen. (P<%. 1, eerste blad) Groote fabrieksbrand te Vlaardingen. (Gemengd nieuws) ALGEMEENE VERGADERING N.V. KON. -MIJ. „DE SCHELDE". Men is in staat een pantserkruiser te bouwen. Gisteren werd de jaariyksche vergade ring van aandeelhouders der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" alhier gehouden. Nadat de jaarstukken waren goedge keurd werd de heer B. E. Ruys die aan de beurt van aftreden was, tot commissaris herkozen. Op een vraag of de maatschappy in staat is een pantserkruiser te bouwen, ant woordde de voorzitter bevestigend. Dit ter wegneming van misverstanden die zouden kunnen ontstaan door zekere persberichten waarin dit in twyfel werd getrokken. Spr. had reeds eenigen tijd geleden met de di rectie over een en ander gesproken. Men beschikt over een helling van voldoende grootte, terwyl ook de verdere inrichting van de werf van dien aard is dat men ze ker een pantserkruiser kan bouwen. De bouw van zulk een oorlogsbodem zou en kele jaren aan vele handen werk geven. Met het oog op de minder gunstige voor uitzichten ten aanzien van den bouw van koopvaardijschepen zou een order voor een pantserkruiser van groot belang voor „de Schelde" zyn. In de vergadering van de N.V. Nationaal bezit van aandeelen Koninklyke Maat schappy „de Schelde" werden het verslag en de balans en de winst- en verliesreke ning eveneens goedgekeurd, terwyl de heer mr. Jan Smit Azn. als lid van den Raad van Beheer werd herkozen. STEUNT HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS VERSTERKING DER FONDSEN 18 EVEN NOODZAKELIJK ALS DAAD WERKELIJKE HULP VAN DAMES EN HE EREN. Door de leden van de Vlissingscbe Trans portcolonne en door de adspirant-helpsters van het Ned. Roode Kruis wordt momen teel een actie ingezet tot werving van le den van het Nederlandsche Roode Kruis (minimum contributie 1 per jaar). In een ingezonden stuk in dit nummer van ons blad wyst de voorzitter van de af deeling Vlissingen van het Ned. Roode Kruis, de heer H. B. J. Knoop, op de drin gende noodzakelijkheid van opvoering der inkomsten. Gaarne wekken ook wij de ingezetenen op, zich als lid te laten insehryven. Be halve de voorzitter, zyn ook de secretaris mr. H. L. van Zanten, of de penningmees ter, de heer A. J. van Ockenburg, gaarne bereid nadere inlichtingen te verstrekken. Juist onder omstandigheden als wy nu beleven heeft het werk van het Roode Kruis recht op aller belangstelling en onze groote waardeering. Niet alleen is verster king der inkomsten noodzakeiyk, ook ver meerdering van het aantal Roode Kruis- werkers is nog dringend geboden. Niet-dienstplichtige jonge mannen kun nen er plaats vinden in de transportcolon ne die grootendeels ook voor de luchtbe scherming beschikbaar is. Ook jonge vrouwen kunnen zich verdienstelijk maken als adspirant-helpster in noodziekenhuizen. Voor beide categorieën geven geheel be langeloos les dr. Van der Beyl in „eerste hulp", zuster Prins in verpleging en de heer Kokelaar in verband leggen en ver voer van gewonden. Voorts zullen noodig zyn een korps kin derverzorgsters, om by eventueele evacua tie der kinderen uit onze gemeente, de leiding by het vervoer en wellicht de ver dere verzorging op zich te nemen. U ziet dat 'er in velerlei opzicht hulp geboden kan worden. Komt, stadgenooten, di-aalt niet langer. Laat u inschrijven als lid der afdeel ing- Vlissingen van liet Ned. Roode Kruis of helpt daadwerkelijk I

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1