VJissingsdie Courant Breskensche Courant Het vraagstuk van den arbeidsdienst STADSNIEUWS Vlissingen EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG - NUMMER 98 WOENSDAG 26 APRIL 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 per kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels ƒ1.25, Iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat,Tel.21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 35. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Is burger-dienstplicht gewenscht De commissie zegtja. Verschenen is een rapport over het waagstuk van den arbeidsdienst, dat is uitgebracht op verzoek van het hoofdbe- Ituur van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De commissie zegt in haar rapport den rbeidsdienst te willen zien als een ar- beiitódienstplicht. Zjj behandelt ln de eerste plaats den .burgerdienstplicht voor jongeren" (B.V.J.) Burgerdienstplicht voor jongeren. De commissie meent dat met een dienst tijd van 5 4 5^ maand kan worden vol- liaan. In verband met den eisch om den B.V.J. gemeen te maken, meent de commissie dat alle jongelingen gedurende een periode ran 5^ maand hun burger dienstplicht noeten verrichten en wel in een tijdvak worafgaande aan dat van den militairen lenst Het aantal personen dat per jaar voor in B.V.J. in aanmerking komt, wordt ge- rhat op 75.000. De commissie stelt zich voor dat de bur- jerdienstplichtigen jaarlijks in 2 groepen opkomen, waarvan elke groep 5}* maand verbonden is, zoodat met leiding, huisves ting, werkverschaffing gerekend moet worden op een contingent van 30.000 jon gemannen. Dit artikel van 30.000 resul teert in 60.000 B.V.J.-dienstplichtigen per jaar. De organisatie Öenkt de commissie zich als volgtde legering zal plaats vinden in groepsverband of groepskampen, elk voor 200 a 300 jongelingen. In elke provincie wordt een aantal groepskampen ingericht neen provinciaal hoofdkamp. De commissie is van oordeel dat de groepskampen behooren te staan onder niet te straffe, doch in elk geval duidelijk merkbare discipline, zoodat het vraagstuk van de keuze van leiders van het grootste belang is. In dit verband is de commissie van mee- nlng dat een centrals organisatie ge wenscht is, echter niet te bureaucratisch- zwaarwichtig. Z(j denkt zich o.a. een organisatie in den zin van de Nederlandsche padvinders be woging dus een hoofdleider met een cen traal bureau, gevestigd in den Haag, in verband met het noodzakelijke contact met regeeringsorganen. Voor elk provinciaal district is een gewestelijk leider noodig en voor elk kamp een kampleider. De berekening der kosten. Ieder jaar komen 75.000 personen wat uen leeftjd betreft in aanmerking voor den dienstplicht. Wanneer wij berekenen, dat 20 pet, afvalt wegens ongeschiktheid, ko men er dus vrij voor den dienst 60.000. Op deze basis zal voor 30.000 personen het eerste half jaar moeten worden uitgege ven een bedrag van 30.000 X 175 X f 2.50 13.125.000. Na het eerste half jaar zal een groep niet-dienstpllchtigen voor den militairen dienst, di9 ongeveer 14.000 per sonen omvat, achterblijven. (Het jaarlijk- sclie contingent militairen bedraagt 32.000). Het tweede half jaar zullen de kosten dan beloopen 44.000 X 175 X 2.50 19.250.000. Het daarop volgende half jaar wordt dan het maximum bereikt, nl. 30.000 plus 14.000 plus 14.000, totaal dus 58.000 jonge mannen. Per half jaar zullen de kos ten daarvoor bedragen 58.000 x *75 X 2.50 25.375.000. Derhalve per jaar f 50.750.000. Dit bedrag kan als maximum beschouwd worden. Hoe groot ook het bedrag moge zijn, dat aan de Invoering van den B.V.J. op de wijze als in het voorgaande geschetste, ten koste moet worden gelegd, is de commissie toch eenparig van oordeel dat, waar met deze groots uitgaven in de allereerste plaats wordt beoogd het moreele peil en de physieke waarde van de Nederlandsche jongelingschap te verhoogsn, de voordeelen van den B.V.J. ruimschoots opwegen tegen 5et geldelijke offer. De commissie over weegt daarbij, dat de millioenen, die thans worden uitgegeven tot verzachting van de gevolgen van de werkloosheid niet ten ge volge hebben gehad, dat de daling van het rioreele peil is voorkomen. Met het oog op deze overweging, spreekt de commissie zich dan ook zonder restrictie voor invoe ring uit. Burgerdienstplicht, voor meisjes. De commissie acht het gewenscht, dat meisjes gedurende een termijn van onge- v®ïr 6 maanden in groepsverband worden samengebracht en onderricht ontvangen in buishoudelijken arbeid als bijv. koken van eenvoudige burgermaaltijden, wavchbehan- deling, onderhoud van kleeding, kinderver pleging, eenvoudige huishoudadministratie, opleiding luchtbeschermingstaak voor vrou wen, eerste hulp en aanwijzingen omtrent taken, die voor vrouwen en meisjes ver richt zouden moeten worden in tijd van oorlog enz. De commissie stelt zich niet voor, dat een B.VJ. voor jongemannen en voor jonge meisjes gelijktijdig ingevoerd zou kunnen worden en zij onthoudt er zich dan ook van om een kostenberekening voor meisjes op te stellen, aangezien zij van oordeel is, dat vóór alles een B.V.J. voor jongemannen tot stand most worden ge bracht. Borgerdienstplicbt voor niet- militieplichtigen. Volgens de in de beschrijving van den al- gemeenen burg-erdienstplicht gemaakte be rekening, zou een burgerdienstplicht voor nieb-militiepliehtigen circa 28.000 personen kunnen omvatten. Denkt men zich een zelf de regeling als bij het algemeene plan, dus een opkomst in twee groepen, elk ge durende 5 Vz maandt dan zullen de kosten bedragen voor 14.000 jongelieden geduren de 5V3 maand 6.125.000, en voor 28.000 per jaar 12.250.000. Een spoedige invoering van den B.V.J. voor niet-dienstplichtigen acht de commis sie zeer gewenscht, hetzij als doel op zich zelf, hetzij wat haar liever is als eerste étappe op den weg naar geleidelijke invoering van een algemeen B.V.J. Burgerdienstpllcht voor jeugdige werkloozen. De commissie heeft ernstige beschouwin gen gewijd aan de vraag of in elk geval binnen den kortst mogelifken tijd niet een burgerdienstplicht voor jeugdige werkloo zen zou moeten worden ingesteld. Hierbij is in beschouwing genomen of het billijk te achten is, dat aan jonge werkloozen, on danks hun werkloosheid nog een bepaalde plicht mag worden opgelegd. Na rijp beraad meende de commissie deze vraag in het belang van individu en maatschappij bevestigend te moeten beant woorden en zij stelt daarom de volgende regelen voor. Indien jeugdige werkloozen van 18 tot 20 jaar 6 maanden ononderbroken werkloos zijn geweest, zouden ze onderworpen ge steld moeten worden aan een burgerdienst plicht en een periode van 5 k 6 maanden volgens het systeem van den B.V.J. te werkgesteld moeten worden. Als maatstaf voor de tewerkstelling van volgende gras pen jeugdige werkloozen zal de periode in arbcidsdienstplicht doorgebracht niet meer als werkloosheid worden aangemerkt. Na het verstrijken van dien tijd zullen ze allen mogelijken steun moeten krijgen om zoo spoedig mogelijk een plaats in de maatschappij te verwerven. Gedurende den burgerdienstplicht-tijd zal getracht moeten worden hen zoo veel mo gelijk in de reeds beoefende vakken te werk te stellen. Burgerdienstplicht voor oudere werkloozen. De commissie meent, dat deze groep niet onder den burgerdienst moet worden ge rangschikt, aangezien voor deze personen eerder sprake moet zijn van een stelsel van werkverschaffing dan van arbeidsdienst- plicht. Invoering van dienst plicht in Engeland vrijwel zeker Het wordt thans als zeker beschouwd, dat in Groot-Brittannië dienstplicht zal worden ingevoerd. De gisteravond gehouden kabinetszitting, welke twee uur heeft geduurd, was, naar Reuter verneemt, bijeengeroepen om te be raadslagen over den dienstplicht. Het verluidt, dat aangezien de ministers Maandagavond in beginsel hadden toege stemd in dienstplicht, zij beraadslaagd heb ben over specifieke voorstellen, welke bij het parlement zullen worden ingediend. In welingelichte parlementskringen ver klaart men, dat het kabinet heeft besloten tot invoering van een verplichte militaire vorming voor jongemannen van 18 tot 21 jaar, die een eerste opleiding van vier maanden zullen ontvangen en daarna voor vier jaar bij het territoriale leger zullen worden ingedeeld. Zoo spoedig mogelijk zal aan het parle ment mededeeling worden gedaan van dit besluit. Verwacht wordt, dat op deze me dedeeling dan spoedig de indiening van een wetsontwerp zal volgen waarbij de noo- dige volmachten worden gevraagd voor den bijzonderen vorm van dienstplicht, waartoe mogelijk zal worden overgegaan. Vandaag zou het kabinet zijn gewone wekelijksche vergadering houden. Labour en de dienstplicht. Press Association meldt, dat Greenwood, de plaatsvervangende leider der Labour- oppositie, verklaard heeft, dat de houding van zijn partij ongewijzigd blijft en dat vol gens hem het land verdeeld zal blijken, wanneer dienstplicht wordt afgekondigd. Vanmiddag te 15.45 heeft minister-presi dent Chamberlain in het Lagerhuis de maatregelen van den militairen dienstplicht aangekondigd. Ongeveer 200.000 jongelieden zouden onder de wapenen worden geroepen. Men gelocft, dat ongeveer 200.000 jon gemannen van 20 en 21 jaar onder de wa penen zullen worden geroepen. Engeland verhoogt belastingen Gisteravond heeft het Engelsche Lager huis besloten tot verhooging der belastin gen op tabak, suiker, auto's, motorrijwie len, films en fotografische platen, evenals van de grondbelasting. Sir John Simon heeft voor de radio een uiteenzetting gegeven van de denkbeelden, die hebben voorgezeten bij de opstelling van de begrooting. Hij vroeg den luiste raars goedsmoeds de belastingverhoogin- gen te aanvaarden, waarbij hij deed op merken dat de nieuwe lasten billijk ver deeld zijn. Hieraan voegde hij toe „de prijs dien wij betalen, is de prijs voor de Britsche veiligheid en ik ben er zeker van dat de Britsche burgers al het noodige wenschen, opdat Groot Brittannië veilig, sterk en vrij zal zijn. Onze defensie kost ons dit jaar bijna twee mfllioen pond per dag. Dat komt neer op 13 pond per inwo ner van het Vereenigde Koninkrijk per jaar, zeshonderd dertig millioen pond, welk bedrag aan de defensie wordt be steed, vormt ruim het drievoudige van het totaal der uitgaven van voor den oorlog. Dat is een zware last, maar denkt er aan, dat in deze moeilijke tijden de beste bij drage van Groot Brittannië aan den we reldvrede er in bestaat zich krachtig te maken". De begrootingscjjfers. Het totaal der ontvangsten wordt ge raamd op 942.600.000 pond. De uitgaven borden begroot op 942.444 000 pond. Dit geeft een geraamd overschot van 156.000 pond. De uitgaven sluiten in een bedrag van 247.738.000 pond voor de verdediging. Deze gelden worden gedekt door ontvang sten. Bij dit bedrag zijn niet inbegrepen ongeveer 342 V2 millioen pond. waarvoor de regeering machtiging heeft een leening aan te gaan. Indien dit geheele (laatstge noemde) bedrag zou worden uitgegeven in het financieele jaar, dat op 1 April is be gonnen, zouden de uitgaven het enorme be drag van 1285 millioen pond bereiken. DE PRACTISCHE TOEPASSING DER VESTIGINGSWET-KLEINBEDRIJF. Voor de Middenstands-Centrale alhier trad gisteravond als spreker op de heer F. L. van der Leeuw uit Den Haag, direc teur van het Bureau van den Kon. Ned. Middenstandsbond. De vergadering, welke gehouden werd in het gebouw der C.J.M.V., was druk bezocht. De waarnemend voorzitter der Centrale, de heer D. L. van Noppen, opende de bij- emkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot den spreker. Deze vergadering is uitgeschreven door de Middenstands-Centrale, nl. de af- aeelingen Vlissingen van den Kon. Ned. Middenstandsbond en de R. K. en Christ. Middenstandsorganisaties, en spr. zag hier in de bekroning van het werk der besturen om te komen tot samenwerking. Hierna verkreeg de heer van der Leeuw het woord, die sprak over „De practische toepassing der Vestigingswet-Klein bedryf". Spreker begon met te zeggen, dat het hem een voorrecht was voor de Midden stands-Centrale te mogen spreken. Het verheugt hem bijzonder, dat de drie Mid denstandsbonden alhier de handen ineen hebben geslagen om zooveel mogelijk sa men te werken. breede de totstandkoming der Vestigings wet uiteen te zetten, doch hij wilde op en- Behalve de meest bekende merken Fablo-, Kerko- en Tootal- OVERHEMDEN hebben wij uit voorraad le verbaar en den alleenver koop van de bekende Aero Shirts het best bekende Amerl- kaansche Overhemd. Overhemden (in Kerko en Fablo) 2.90 3.90 4.75. Aero, met vaste boord 5.25. HEERENMODEHUIS kele belangrijke punten de aandacht ves tigen. De wet is tot stand gekomen in nauw overleg met de Middenstandsbonden en berust op een gezond beginsel. Het is resul taat van een actie van vele jaren en is meer dan een wettelijke regeling. Zij be oogt om in de toekomst een hechteren grondslag te leggen voor den bona-fiden middenstander. Zij wil een einde maken aan het euvel der beunhazerij en dat der niet te eng opvatten. Z\j betreft niet alleen het aantal, doch ook de bedrijfsresultaten. Spr. zag de vraag onder het oog, of de Vestigingswet tot practisch resultaat zal leiden. In zoover tot op heden hierover kan geoordeeld worden, is dit inderdaad het geval. De cijfers wijzen nu reeds uit dat er een belangrijke inkrimping der bedrijven heeft plaats gevonden. In het slagerabedrijf bijv. werden sedert de Invoering der Ves tigingswet 531 aangevraagde vergunningen tot vestiging afgewezen en 339 voorloopig toegestaan. Het aantal afwijzingen is dus zeer belangrijk. Dit is ook het geval in de brood- en schoenmakersbedrijven. De wet geeft dus een belangrijke rem ten opzichte van het stichten van nieuwe bedrijven en in de toekomst zal de zegen rijke werking nog beter tot zijn recht komen. Men hoort vaak de klacht, dat het zoo lang duurt eer de wet op een of ander be drijf van toepassing wordt verklaard. Spr. zette echter uiteen, dat er heel wat verbon den is aan het totstandkomen van een ves tigingsverbod. Iedere aanvrage wordt nauwkeurig onderzocht en de grootste bil lijkheid wordt betracht. Ongeveer 8000 aan vragen per jaar worden behandeld en ieder geval moet op zichzelf beoordeeld worden. Ook de vakkundige ontwikkeling van den middenstand is een factor van groot belang. Spr. kan uit ervaring spreken dat de door de wet geëischte ontwikkeling een groote noodzakelgkheid is gebleken. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat bij de examens de ouderen relatief een veel beter figuur maken dan de jongeren. Spr. constateerde in het algemeen, dat de middenstand nog niet op het ontwikke lingspeil staat dat verwacht kon worden. Vóór alles moet gezorgd worden dat er een voldoende vakbekwaamheid komt. Men kan niet meer volstaan met de kennis van tien twintig jaar geleden. Vooral in den strijd tegen het grootwinkelbedrijf is een uitge breide kennis van allerlei wat op het be drijf betrekking heeft, noodzakelijk. Dit geldt niet alleen voor de toekomstige be- drijfsgenooten, doch evenzeer voor de te genwoordige middenstanders. Gelukkig ne men ook vele ouderen aan de cursussen deel, hetgeen niet anders dan hun bedrijf ten goede kan komen. Dringend noodig is het om zich aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden. Wat by vestiging komt kyken. De heer van der T-eeuw gaf vervolgens uitvoerige inlichtingen over wat gedaan moet worden om een aanvraag tot vesti ging in te dienen en aan welke eischen een gegadigde moet voldoen. Vakcursussen moet men volgen om in het bezit van een diploma te komen. De verschillende mid denstandsorganisaties hebben de gelegen heid tot vakopleiding opengesteld en in alle plaatsen van beteekenis zijn vakcur sussen opgericht. De financieele kosten aan deze cursussen verbonden zijn niet ge ring. De Middenstandsbonden kunnen deze kosten helaas niet betalen, doch tot heden moeten de kosten door de cursisten zelf be taald worden. De minister heeft echter den eisch gesteld, dat de cursusgelden niet te Uit nummer bestaat uit 2 bladen §ei»eurlen!ssei» pit» Jen Jpg Het vraagstuk van den arbeidsdienst. (Pag. 1, eerste blad), Engeland verhoogt, de belastingen. (Pag. 1, eerste blad), Mislukte overval in postkantoor te Rotterdam. (Gemengd nieuws). Invoering der dienstplicht in Engeland vrijwel zeker. (Pag. 1, eerste blad), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. hoog mogen zijn. Een moeilijk probleem is verder het ver krijgen van geschikte leerkrachten. Er is nog een groot tekort aan bekwame leiders, en dit is mede een der oorzaken dat de Vestigingswet niet in zijn vollen omvang kan worden toegepast. Wij staan dus nog voor groote moeilij- heden en van de Middenstandsorganisaties wordt heel wat gevraagd. Helaas moest spr. constateeren, dat de medewerking van vele middenstanders nog veel te wenschen overlaat. Velen verstaan nog niet hun plicht, dat zg hebben mede te werken den middenstand omhoog te brengen op de plaats, waar hij recht op heeft Spr. besprak verder den credietwaardig- heidseisch waaraan de bedrijven bij een vestigingsaanvraag hebben te voldoen. Hiervoor worden verschillende normen aan genomen en deze zijn voor de eene zaak heel anders dan voor de andere. Zooals men weet stelt de Kampr van Koophandel individueel de voorwaarden vast. Vooral op deze credietwaardigheid wordt veel critiek geoefend, doch spr. is er van over tuigd, dat deze eisch van groot belang is voor het behoud van een soliden, krachti- gen middenstand. Spr. kwam tenslotte tot de conclusie, dat de Vestigingswet-kleinbedrijf van zeer groote beteekenis kan worden geacht. Het is het begin van een nieuw stadium in het middenstandsleven en legt den grondslag voor een gezonden middenstand. Op dezen grondslag moet voortgebouwd worden en door krachtige samenwerking kan in de toekomst nog zeer veel voor den midden- rtand bereikt worden. Van groot belaag is dat de uitvoering der Vestigingswet in handen is gelegd van de Kamers van Koophandel en niet in die der gemeentebesturen. Verder dient de Middenstandsraad van advies. Het ligt in de handen der Middenstandsorganisaties om met behulp der Vestigingswet voor den middenstand een betere toekomst te schep pen. (Applaus). Door verschillende aanwezigen werden nog vragen gesteld, die door den heer van der Leeuw uitvoerig werden beantwoord. Op desbetreffende vragen deelde spr. o.a. mede, dat de markt- en straathandel niet onder de Vestigingswet valtvoor deze branche is een afzonderlijke wet in een vergevorderd stadium. Door de Vestigingswet is het niet moge lijk een eind te maken aan onderlingen concurrentiestrijd. Hiervoor zijn andere middelen noodig, bijv. ondememersovereen- komsten, die door den minister bindend verklaard kunnen worden. De inkoop-combinaties van ambtenaren enz. worden door de middenstandsbonden met kracht bestreden. Ook de arbeiders bonden keuren deze practijken ten sterkste af. Helaas werken meerdere middenstan ders dit euvel in de hand. Een weduwe en ook minderjarige kinde ren mogen het bedrijf zonder vergunning voortzetten. Naar sprekers meening zal voor de rege ling tusschen het grootwinkelbedrijf en het kleinbedrijf een aparte wet tot stand moe ten komen. Voor het verplaatsen van een zaak in de zelfde gemeente is geen vergunning noodig, doch wèl voor het vestigen van een filiaal. Uit de vergadering werd er over ge klaagd, dat de P.Z.E.M. goederen levert o.a. aan haar personeel tegen inkoopsprijs. De heer van der Leeuw zegde toe, dat hieraan de nocdige aandacht zal worden geschonken. Reeds vele resultaten zijn door de actie der Middenstandsbonden bereikt wat betreft net inkoopen m combinatie docr ambtenaars- en andere organisaties. Voor oudere middenstanders is een lich ter middenstandsexamen ingesteld, terwijl

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1