VJissingsche Courant Breskensche Courant De verdediging van onze land-en zeegrenzen i J. BULTHUIS i STADSNIEUWS Vlissingen EERSTE BLAD UIT DEN OMTREK Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 97 DINSDAG 25 APRIL 1 939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of ƒ2.20 per kwartaal Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels ƒ1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te:Breskens,Dorpsstraat,Tel.21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 85. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Indrukken van een tweedaagschen tocht. Met enkele korte mededeelingen is tot nu toe volstaan over de militaire veilig heidsmaatregelen aan onze grenzen. Dat die maatregelen van de laatste veertien dagen zoo geruischloos zijn uitgevoerd is onze grootste kracht, aldus een kapitein van den generalen staf. Hij bedoelde hier mede te zeggen, dat het wekken van on rust onder de bevolking vermeden is en tevens het openbaren van geheimen, die niet voor buitenlandsche ooren bestemd zijn. Toen dan ook de chef van den gene ralen staf besloten had enkele journalisten uit te noodigen tot een excursie langs de land- en zeegrenzen stelde hij den deelne mers als voorwaarde, dat zg noch plaats namen noch militaire onderdeelen zouden noemen, opdat het gunstige effect van de maatregelen aan onze grenzen gehand haafd blgve. Met twee militaire deskundi gen vertrokken dedeelnemers Donderdag middag van het bureau van den chef van den generalen staf en Zaterdagmiddag was hun excursie geëindigd. Deze twee dagen zijn besteed aan het bezichtigen van de vele versperringen en versterkingen, die in de onmiddellijke nabijheid van onze gren zen in het Oosten, Zuiden en Westen van ons land zijn genomen. In de omgeving van een grensstad. De breede asphaltweg, die van zekere stad naar de grens loopt, wordt onderbro ken door een zware ijzeren brug over een belangrijke rivier. Ter weerszijden van die brug staan kazematten, bemand en bewa pend als ware er mobilisatie. De bedoeling van het vuur, dat van de kazematten uit gegeven kan worden, is den vijand te tref fen voordat hij de brug bereikt. De brug moet zoo lang mogelijk gespaard blijven. Aan de oevers, in de uiterwaarden, zijn versterkingen gesteld. In dezen drassigen grond kan maar weinig worden gegraven, omdat het grondwater hier niet diep zit. Daarom zijn deze versterkingen door een ophooging van den grond verkregen. Ach ter een heuveltje van zandzakken en gras zoden liggen de mitrailleurs, zware (door water gekoeld) en lichte (door lucht ge koeld). Aan beide kanten van de brug is een zgn. S-versperring gemaakt, d.w.z. dat een auto een S-beweging moet maken om de brug op en af te rijden. De versper ring bestaat uit ijzeren palen, elk wegende 120 kilogram, die in ijzeren putten ge plaatst zijn. Men noemt deze versperringen asperges en wie ze gezien heeft begrijpt deze benaming. Ook wordt bij dergelijke bruggen wel gebruik gemaakt van putrln- gen, ijzeren palen in betonnen cylinders op den grond gestoken. Langs den weg z\jn sommige boomen hier van gordels voorzien. Een gordel bestaat uit verschillende op zeep gelijkende blokjes, die met een leeren riem om den boom zijn gebonden. Wanneer deze blokjes tot explosie worden gebracht ontstaat een boomversperring. Dag en nacht staan hier soldaten op wacht. Vier man zijn er in een stal van de boerderij in gekwartierd. Een koe, een kalf en een geit deelen hun verblijf. Langs den weg staat ook het nieuwste 4.7 cm. pantserafweer- geschut, dat de 6 veld kanonnen heeft ver vangen. Achter dit geschut, op een afstand van 600 meter, ligt een mitrailleurnest op het erf van een boerderij, van den weg af onzichtbaar en daarvan gescheiden door een verbreede en uitgediepte sloot. Dit beeld is stereotiep voor de belangrij ke brug en den grooten verkeersweg naar de grens, zoowel in het Oosten als in het Zuiden van ons land. Aan de hoofdweerstandslijn. Langs zeker kanaal is een hoofdweer standslijn gemaakt, waarbij zgn. voorbe werkt materiaal is gebruikt, d.w.z. dat de palen in het gewenschte formaat per vrachtauto zijn aangevoerd om te dienen voor den bouw van de mitrailleurnesten, gezaagd en geschaafd in timmermanswerk plaatsen. Ook het prikkeldraad voor de dijkversperring Is op de gewenschte lengte afgeleverd. Vlak naast elkaar tegen de glooiing van den dijk liggen de verster kingen, die een semi-permanent karakter hebben. Met andere woorden, wanneer de regeering beveelt, dat de extra grenstroe pen niet meer noodig zgn, blijven deze ver sterkingen, zij het onbewaakt, gehand haafd. Aan de overzijde van het kanaal, voor de hoofdweerstandslijn, z\jn kleine mitrailleurs verspreid opgesteld, die niet in staat zgn om den aanval te smoren, maar toch zoo lastig zijn, dat ze één voor één onschadelijk moeten worden gemaakt. De mannen van de hoofdweerstandslijn be schouwen deze mitrailleurs als golfbrekers. Tusschen de mitrailleursnesten zijn kleine re verschansingen gemaakt voor de gewone schutters (tirailleurs). Op korten afstand van deze hoofdweer- •khdslfln ligt het garnizoensplaatsje, waar de kazerne nu te klein is geworden wegens de versterking van het grensbatal- jon. In een school, in een zusterhuis, in schuren van boerderijen, waar niet al, is kwartier gemaakt. Hier is eenige dagen hard gewerkt aan het maken van een stel ling rondom dit plaatsje. Halverwege is het werk gestaakt, omdat de bevelvoerende officier eerst aan de disciplineering van den troep aandacht wilde wijden. De ver sperringen liggen gereed, in enkele uren kunnen zg worden gesteld. Overal in kui len achter borstweringen liggen de mitrail leurs verscholen. In een schuurtje is een keuken geïmproviseerd, zoodat .hier niet, zooals elders, eengemotoriseerde keuken wagen in hooikisten 't eten komt brengen. Op den kerktoren staa een schildwacht, die een kaart met de herkenningsteekens van buitenlandsche vliegtuigen bg zich heeft. Een boom valt. Ergens aan de grens staat een dikke eik. Nadat zijn omvang is gemeten wordt de lading er aan bevestigd. Zg bestaat uit op zeep gelijkende geelwitte blokjes, gevuld met trotyL De blokjes worden in een leeren gordel gepast en om den boom bevestigd. Dan wordt het vuurkoord (meelpulver) met een lucifer aangestoken en dit vuur, zoo is uitgerekend, zal over anderhalve minuut de lading aan den boom tot ont ploffing brengen. Er is dus tijd genoeg om ons uit de voeten te maken. Den bewoners van de naburige huizen is aangeraden hun ramen open te zetten, want de knal zou anders in staat zijn hun ruiten te breken. Met open mond (vanwege den te verwach ten knal) kgken wg toe. Opeens knalt het, een flinke vlam slaat uitde boom is ge vallen. Een tweede boom wacht hetzelfde lot. Maar er is gewaar, dat hij op de telegraaf lijn zal vallen en daarom bindt een dienst plichtige klimsporen onder om een touw boven in den boom vast te maken. Het is niet gemakkelgk in de dikke schors hou vast te krijgen, maar het lukt. Na den knal valt de boom ditmaal niet, blijkbaar is de lading te zuinig berekend, maar sterke handen trekken hem met een touw in het weiland. Zoo was ons getoond hoe een boomversperring gelegd wordt. In werke lijkheid vallen er wel twintig boomen te gelijk om, aan weerszijden van den weg, met de kruinen naar elkaar toe, opdat de versperring zoo moeilijk mogelijk worde. Volkomen onbegaanbare terreinen. Behalve het water heeft de natuur de defensie andere bondgenooten bezorgd. Langs verschillende grenzen, bijvoorbeeld in Groningen, Drente en Braban» zijn vol komen onbegaanbare terreinen de veen gronden. Him onbegaanbaarheid bleek o.a. in 1672 toen de troepen uit Munster en Keulen er trachtten doorheen te komen. Zoo vormen deze terreinen een onmetelijke kracht voor 's lands defensie en ontgin ning zou hier veel kwaad kunnen doen. Het is gebleken, dat dikwijls ruwe verve ning kostbaar was en niet loonend. Zou het dan niet dubbel wenschelijk zijn, dat het onbegaanbare karakter gehandhaafd blijft Onze militaire gids, die deze vraag stelde aarzelde niet haar bevestigend te beant woorden. In andere grensplaatsen. Voor de muziektent op de markt is een kuil gegraven, waarvan de rand met zand zakken is opgehoogd. In den kuil staat een kanon, dat zoo is opgesteld, dat het alle toegangswegen tot dit plaatsje onder vuur kan nemen. Vlak bij dit dorpje is in een parochiehuis de commandopost en het logiesgebouw, slaapgelegenheid biedende aan 70 man, ge vestigd. In dit dorpje is geen waterleiding, zoodat de pomp aan aller behoeften moet voldoen. Naast den commandopost is de school. De banken in de lokalen zijn op elkaar gezet en op 'den grond ligt het stroo, waarop de soldaten zich te ruste leggen. Nu zitten er twee in een bank, bezig met het schoonmaken van hun geweren. Voor de school wordt de soldij uitbetaald, door een sergeant, die achter een tafeltje naast een dampenden keukenwagen zit. Wij rijden verder en overal zien wij sol daten, bezig met het opwerpen van ver sperringen, het aanleggen van versterkin gen en loopgraven. Aan de landgrenzen en zeegrenzen heerscht dezelfde actieve werkzaamheid. De uitgebreide kuststellin- gen hebben de laatste dagen van den har den wind veel te lijden gehad. Het hoog opstuivende zand woei in de versterkingen en in de vuurmonden en de wachters in het gezicht. Bij deze kuststellingen zagen wij ook, achter de mitrailleurs, een opstelling van mortieren. Begrip voor de noodzakelijkheid van de maatregelen der regeering aan onze gren zen was overal, waar wij kwamen, waar neembaar. Algemeen wordt ingezien, dat de regeering gedaan heeft wat zg doen moest, en omdat dit begrepen is, is de geest goed. Natuurlijk zijn er „kankeraars", maar geen principieele. Er is en wordt nog steeds buitengewoon hard gewerkt. Van de man schappen wordt zeer veel gevergd onder dikwijls ruwe omstandigheden. De inkwar tiering is lang niet overal even gunstig. Een kazerne van een grensbataljon is een geschiktere rustplaats dan een tochtige schuur op een boerenerf. Ook dient gerele veerd te worden, dat de militairen over het algemeen van de bevolking veel medewer king ondervinden. Natuurlijk is de korte tijd, aan de ten uitvoerlegging van deze maatregelen be steed, niet voldoende om op den duur een aanvaller reeds aan de grenzen af te slaan. Dat is ook niet de bedoeling. Het doel van de veiligheidsmaatregelen aan de grenzen is, om een invaller zóó lang bezig te houden, dat het veldleger gelegenheid krggt zich te mobiliseeren. De kans dat dit resultaat bereikt zal worden is ongetwij feld door de jongste maatregelen aanzien lijk gestegen. i Zoo juist ontvingen wij weer een prachtcoilectie Sport- i i Cos'uams i a in prijzen vanaf I f 15.50 tot f 24.50. I Komt 11 eens ftijften? f ïjc Walstraat 17 - Vlissingen Gaat Engeland den dienstplicht invoeren In een gisteren in het Mansion House gehouden rede heeft Winston Churchill ge zinspeeld op den dienstplicht, toen hij zei „Met goedvinden van de natie hebben wij aan vele landen in Europa gegaran deerd, dat wi| gemeene zaak met hen zou den maken bij het tegengaan van nieuwe daden van agressie. Tot dusver heeft Engeland niet voldoen de maatregelen genomen om zich een leger te verschaffen, dat voldoende is om aan zijn woorden kracht bij te zetten. Ieder kan zien, dat de openbare meening zich hoe langer hoe meer ten gunste van den dienstplicht in al zijn vormen keert. Het wordt hoe langer hoe waarschijnlijker, dat wij binnen niet te langen tijd dienstplicht zullen hebben". Britsch kabinet is het in beginsel eens over de wenschelijkheid van dienstplicht. In de bijeenkomst van het Brltsche ka binet van gisteravond was men, naar ver luidt, het er in beginsel algemeen over eens, dat militaire dienstplicht wenschelijk is. Het vraagstuk van de inkleeding moet echter nog geregeld worden. De minister-president heeft eerder in het Lagerhuis beloofd, dat in vredestijd geen dienstplicht zou worden ingevoerd en het staat vast, dat de arbeiderspartij en de vakvereenigingen sterk gekant zijn tegen een afwijken van die belofte. De mogelijk heid van overeenstemming moet dan ook in zeer belangrijke mate afhankelijk zijn van den vorm en den omvang van een ontwerp, dat het kabinet zou voorleggen. Indien Woensdag een definitieve beslis sing in de kabinetsvergadering zal worden genomen, zal de regeering waarschijnlijk Donderdag een uiteenzetting van haar po litiek geven. Onder de aanhangers der regeering is de strooming ten gunste van verplichten na- tionalen dienst steeds sterker geworden verscheidene leden van het kabinet hebben zich eenigen tijd geleden voor een ontwerp van dien aard uitgesproken. Het ontwerp is gisteren niet voor het eerst besproken, doch wel is het thans be handeld als een dringende aangelegenheid met het oog op den Internationalen toe stand en den sterken aandrang van Frank rijk en eenige andere Europeesche landen, die op het standpunt staan, dat de invoe ring van dienstplicht in Engeland hoogst waarschijnlijk een gunstige uitwerking op den toestand zou hebben. Dictatuur in Bolivia De president der Boliviaansche republiek, Herman Busch, heeft zich met een mani fest tot het volk gewend. Hg verklaart, dat hg de Kamers ont bindt en de verantwoordelijkheid voor vroe gere en toekomstige daden der regeering op zich neemt. Het nieuwe regime, aldus het manifest, houdt een dictatuur op poli tiek, financieel en maatschappelijk terrein in, die los staat van iedere rechtsche of linksche strekking en het herstel van het land ten doel heeft. Het manifest, waarmede de president van de republiek Bolivia de beide Kamers van het parlement heeft ontbonden en zelf de macht in handen heeft genomen, zet uiteen, dat de president in 1936 zgn post heeft aanvaard om vaderlandslievende re denen. Hg heeft zich toen gehaast verkie zingen uit te schrijven, een parlement bij een te roepen, vrijheid van drukpers toe te staan en den staat van beleg op te heffen. Deze vrijheden veroorzaakten evenwel ban deloosheid en partij-intriges, welke aan stuurden op een burgeroorlog. Het was noodig een economische, financieele en so ciale dictatuur in te stellen, welke zuiver Boliviaansch was. De geruchten over een revolutie in Bo livia, welke de ronde hebben gedaan, zijn geheel ongegrond. Overal heerschen orde en rust. Lerensmiddelenschaarschte in Bohemen en Moravië. Sinds enkele weken doen zich in Bohe men, Moravië en ook Slowakije moeilijkhe den voor in de levensmiddelenvoorziening vleesch, eieren, vet en boter worden schaarsch. De huisvrouwen begin sen moei lijkheden te ondervinden bg het in si aan van hun benoodigdheden. Er komt gebrek aan koffie, thee is er niet meer. De voorraden der kledingmagazijnen zijn uitgeput In Bratislava kan men geen zakdoek meer koopen. In den mooisten winkel van Praag waren gisteren slechts drie heerenjassen te koop. De beste schoenwinkels hebben geen schoenen beneden nummer 45. In sommige steden hebben de autoriteiten aanplakbil jetten doen aanbrengen, waarin de bevol king de raad gegeven wordt zich van brood te voorzien, aangezien binnenkort militaire convooien zullen passeeren. In Praag, waar de mark een gedwongen koers van tien kronen heeft, koopen de soldaten alles op in de banketbakkerijen en op de markten. In Bratislava weigeren de kleine winke liers marken in betaling aan te nemen, on danks de officieele bekendmaking. De banken wisselen den mark in tegen acht kronen, in plaats van tien. DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. Candida ten der S.D.A.P. Na gehouden stemming onder de leden van de Sociaal Democratische Arbeiders partij is de candidatenlgst voor leden van den gemeenteraad thans definitief als volgt vastgesteld 1. A. Rorije 2. L. P. van Oorschot3. A. R. König 4. J. M. C. de Roo 5. J. Post Jr. 6. W. J. Castel 7. A. de Bart 8. M. A. van Popering 9. J. P. Kempe 10. H. de Quelerg 11. B. Hubregtse 12. Mw. C. J. Stroovan Gent; 13. J. de Nooijer14. J. v. d. Woestijne en 15. Mw. v. d. Endt. Aangezien volgens de Kieswet niet meer dan 11 namen op een candidatenlgst mogen voorkomen (althans voor de gemeente Vlissingen), worden de nrs. 12 en 13 in kieskring 2 op 10 en 11 geplaatst, terwijl in kieskring 3 de nrs. 14 en 15 op 10 en 11 worden geplaatst. Uit het bovenstaande blijkt, dat mevr. v. d. Vlistv. d. Broeke niet in den raad zal terugkeeren. De werkloosheid in onze gemeente. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen 5 grondwerkers, 1 mastieker, 3 metselaars, 4 opperlieden, 7 schilders, 2 stucadoors, 3 timmerlieden, 1 verver, 1 op zichter, 1 machinaal-houtbewerker, 2 meu belmakers, 5 politoerders, 3 kleermakers, 4 schoenmakers, 51 metaalbewerkers, 9 brood/banketbakkers, 1 kok, 1 sigarenma ker, 5 slagers, 1 tuinman, 2 magazijnbe dienden, 8 reizigers /agenten, 5 winkelbe dienden, 3 chauffeurs, 8 kellners, 20 loo- pers, 2 portiers, 49 transportarbeiders, 20 kantoorbedienden, 1 onderwijzer, 26 varens gezellen (w.o. stuurlieden, machinisten, stokers, matrozen enz.), 1 mandenmaker Dit nummer bestaat uit 2 bladen §ebeurU««s8eM van den dag De verdediging onzer grenzen. (Pag. 1, eerste blad)' Gaat Engeland de dienstplicht invoe ren (Pag. 1, eerste blad). Dictatuur in Bolivia. (Pag. 1, eerste blad) Marinevliegtuig verongeluktéén licht en één zwaargewonde. (Luchtvaart) Actie tegen bedreiging van het nijver heidsonderwijs. (Schoolnleuws), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. en 139 losse arbeidera Vrouwen 2 kan toerbedienden, 1 huishoudster, 6 werksters. Totaal 403 ingeschrevenen, vorige week 413, waarvan 206 in steun te weten 112 in de werkverschaffing, 32 in de plantsoe nen, 18 crisissteuntrekkers en 44 gesteun- den vanwege Maatschappelijk Hulpbetoon. Alzoo een vermindering van 10 werk zoekenden. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s, „Zeemeuw" van Terneuzen„Broeder trouw" van Londen naar Utrecht„Satur- nus" van Londen naar Antwerpen. Om te bunkeren: Nederland sche m.s. „Cornelia B." van Bremen „Le- ny" van Lannion Italiaansch s.s. „San Guiseppe" van Danzig Duitsch s.s. „Jo- hann Blumenthal" van Oslo. Vertrokken „Oranje Nassau" naar Harwich „Zeemeeuw" naar Londen j „Cornelia B." naar Withness „San Gui seppe" naar Alexandrië „Johann Blumen thal" naar Pont Brülée„Leny" naar DelfzijL Auto geslipt en tegen een boom gereden. Gisteravond om half acht is op den weg BredaTilburg onder Huiten, gemeente Gilze-Rijsn, een personenauto, komende uit de richting Tilburg, door de gladheid van den weg geslipt en tegen een boom ge reden. In de auto waren twee militairen geze ten. De bestuurder bleef ongedeerd, doch de naast hem gezeten eerste luitenant B. F. M. Wg ten burg uit Vlissingen, leeraar aan de Koninklijke Militaire Academie, kreeg vermoedelijk een schedelbreuk. Na dat geneeskundige en geestelijke hulp was verleend, is het slachtoffer naar het Sint Ignatius ziekenhuis te Breda vervoerd. De totaal vernielde auto is weggesleept. DE STATENVERKIEZINGEN. De uitslag in de provincie Zuid-Holland. Nu de gedetailleerde uitslagen van de kieskringen in de provincie Zuid-Holland door de hoofdstembureaux zijn vastgesteld, kan worden medegedeeld dat de Liberale Staatspartij in deze provincie niet zes doch z. e v e n zetels zal krijgen. De Anti-Revolutionaire partij krijgt 13 zetels. P.T.T.-motaties. Benoemd met ingang van 29 April a.s. tot kantoorknecht bg den post-, telegraaf- en telefoondienst de besteller J. A. Mon- taan, van het post-, telegraaf en telefoon kantoor te Middelburg. Benoemd te rekenen van 22 April 1939 af tot arbeiders in tijdelijken dienst de hulp bestellers bij den post-, telegraaf- en tele foondienst D. Hugense te Aagtekerke en K. Lievense te Westkapelle. J. A. Dominicus overleden. Gistermiddag is te Wageningen, waar hij tijdelijk vertoefde, op zestigjarigen leeftijd plotseling overleden de heer J. A. Domi nicus, wethouder van Wemeldinge en lid der Provinciale Staten van Zeeland. De heer Dominicus was hoofdbestuurs lid van den Christelgken Boeren- en Tuin- dersbond en lid van de Vereeniging vaij kerkvoogdijen.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1