2x5 Nieuwe Droste-bonbons! r'wóte u BUITENLAND de huisorouu) GEMENGD NIEUWS MOSCORA SINERA LANDERA - QUADERA - NOVERA CALORA VERTURA - IONGUERA - CARMERA RUSERA 35 tol 45 ct. ptr om. ALTIJD WELKOM! Spaart plaatjes voor het album „Het Water op! MARINE EN LEGER De officier van gezondheid der 2e klasse der Kon. Marine B. L Dommers, geplaatst a b, Hr. Ma. „Sumatra", is nader geplaatst a b. Hr. Ma. Wachtschip te Willemsoord. per m.s. „Indrapoera", dat van Rotter dam naar Ned.-Indië is vertrokken, reizen de officier van den marinestoomvaartdienst der le klasse D. vin Leeuwen en de offi cier van administratie der le klasse L. A. van Koute. Bij beschikking van den minister van de fensie ia de luitenant ter zee der 3e klasse bij de Koninklijke marine-reserve S. van jfusacher, den 21 April 1939 geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Wil lemsoord. Twee jaar dienst in drie étappes. In verband met de voorstellen der regee ring tot verhooging van de presente sterk tebij de weermacht, verneemt de parlemen taire redacteur van de Tel. nader, dat het in de bedoeling ligt, dat de dienstplichtigen de eerste zes maanden voor eerste oefening opkomen in dezelfde garnizoenen waar thans de eerste bataljons gelegen zijn. Ver volgens doen zij als tweede bataljon dienst aan de grens en ontvangen daar een ver dere opleiding, waarna deze eenheden ge durende een jaar als derde bataljon meer achterwaarts geconcentreerd worden gele gerd en daar steeds beschikbaar zijn voor oogenblikkelijke versterking van de eigen lijke grens- en kustwacht, zonder dat hier voor dienstplichtigen van oudere lichtingen uit het maatschappelijk leven behoeven te worden gehaald. In overweging is nog, om, wanneer rus tiger tijden zijn aangebroken, de eerste diensttijd terug te brengen tot achttien maanden, hetgeen de regeering zal kunnen uitvoeren aangezien krachtens de voorge stelde wijziging van den dienstplicht de termijn van twee jaar als maximum is ge steld, waarvan echter mag worden afge weken. Op het oogenblik is de regeling voor de concentratie der dienstplichtigen geduren de het tweede jaar in voorbereiding. Hier aan zit vanzelfsprekend het een en ander vast, doch deze regeling en de nieuw te treffen voorzieningen moeten gereed zijn voor 6 October, den datum waarop de lich- ting-1938 anders zou afzwaaien. RECHTSZAKEN V«rooorde>eling wegens overtreding mini mum-p rjjsovereenkomst. De president van de rechtbank te Mid delburg heeft heden in kort geding uit spraak gedaan inzake een onderlinge over eenkomst tusschen een aanta.1 slagers. De slager M., die zich niet hield aan de onder ling vastgestelde minimumprijzen is door den president veroordeeld tot het handha ven van de minimumprijzen en tot een boete van honderd gulden voor ieder geval dat hij die prijzen niet in acht nam. Oorspronkelijk had de president den eisch ontzegd aan de zgn. saneeringscom- missie uit de slagers, doch thans zijn deze individueel opgetreden met meer succes dan bij het eerste geding. BERECHTING VAN EEN OUDE SMOKKELZAAK. Drankkoning „AI Capone" bleef op den achtergrond. In den nacht van 14 op 15 Juni 1934 voer de motorboot „Hercules" van Cad- zand uit naar het buiten de territoriale wateren liggende motorschip „Willy", vanwaar men 5000 liter spiritus clandes tien overbracht naar de Nederlandsche kust. Dit ging als volgt in zijn werk. De met spiritus gevulde bussen waren in groote kisten gepakt. Deze kisten nu liet men in zee in een net zakken en dit net sleepte de „Hercules" achter zich aan en bracht het naar het Nederlandsche strand, op een plaats welke door een wit lichtje was aangeduid. Den volgenden avond werd het spel her haald. De kust was toen echter onveilig en het witte lichtje liet zich niet zien. De bemanning van de „Hercules" wist toen niet, waar ze het net met de verboden la ding moest neerleggen en ze liet alles in zee zakken. Eerst jaren later kwam dit misdrijf uit. De kapitein van de „Hercules", de 45- jarige schipper H. S., die thans in IJmui- den het visschersbedrijf uitoefent, moest zich voor de Middelburgsche rechtbank verantwoorden, evenals degeen, die het heele complot op touw had gezet, zekere E. D., die het vonnis niet afwachtte, maar naar België vluchtte. S. werd tot tweemaal twee maanden ge vangenisstraf veroordeeld, D. tot gevange nisstraffen van twee en zes maanden, wel ke hij echter nooit uitgezeten heeft. De „Hercules" werd verbeurd verklaard. S. stond gisteren in hooger beroep voor het Haagsche gerechtshof terecht. Hij leg de een volledige bekentenis af. De rijksadvocaat mr. C. R. C. Wtfcker- held Bisdom, zei in zijn requisitoir, dat z.i. de rechtbank op onjuiste gronden hier twee straffen heeft opgelegd. Volgens de alge- meene wet wordt poging tot frauduleuze invoer en het misdrijf zelf als één delict beschouwd, weshalve dan ook één straf zal moeten worden opgelegd. Deze straf moet evenwel zeer gevoelig zijn, gezien het ver- eden van verdachte, gezien den ernst van dit feit. Voor niet minder clan 20.000 is de Nederlandsche staat benadeeld. Mr. Wy- c erheld Bisdom adviseerde tot oplegging vah de maximumstraf, waarna de advocaat- generaal, mr. L. B. J. Vermeulen zes maanden gevangenisstraf vorderde. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse te Middelburg, deelde in zijn pleidooi iets me de over de omstandigheden, waaronder ver dachte het misdrijf heeft gepleegd en waar in hij zich nu bevindt. Verdachte was des tijds een eerlijk visscher in Ostende, doch de slechte tijden maakten zijn werk onmo gelijk en hij viel in handen van zijn vroege- ren mede-verdachte D., die wel de „drank koning Al Capone" werd genoemd. Van de zen D. ging het heele plan uit. Verdachte was slechts de schipper, die de boot be stuurde. Dit heele voorval is vijf jaar gele den. Inmiddels is verdachte voor een ander feit veroordeeld en heeft een gevangenis straf van vier maanden uitgezeten. In de gevangenis te Alkmaar is hij geheel tot in keer gekomen en heeft in deze zaak vol mondig bekend. Voor de Middelburgsche rechtbank heeft men deze bekentenis niet verwacht en in dertijd zijn toen dertien getuigen opgeroe pen, waarvan er maar vier verhoord zijn. Verdachte wil nu met zijn verleden bre ken. Verscheidene malen heeft men hem nog getracht over te halen om aan smok kelarijen mee te doen, maar hij heeft de verleiding kunnen weerstaan. Hy is nu een eerlijk visscher in IJmuiden. Maar de lang zame loop van het recht dreigt hem nood lottig te worden, wanneer hij nu tot een gevangenisstraf zal worden veroordeeld. Mr. Adriaanse drong daarom met klem op een voorwaardelijke gevangenisstraf aan. Terloops merkte hij nog op, dat de Neder landsche staat niet is benadeeld, daar de gesmokkelde spiritus voor België was be stemd en alleen in Nederland doorgevoerd zou worden. Er zijn, aldus de verdediger, nog tal van andere mede-schuldigen, maar verdachte moet nu voor hen opdraaien. De uitspraak werd bepaald op 3 Mei. De straatboopman. Amsterdam heeft zijn straattypen, vaste ornamenten van het stadsbeeld. Gistermiddag stond een tachtigjarige be delaar terecht voor den politierechter. Be delarij is bij wet verboden. De man had dit wetsartikel willen ontduiken en gaf zich daarom uit voor koopman, nader gedefi nieerd koopman in bananen. Iedere Zondag morgen stond hg bij de R.K. kerk „de Posthoorn" met een mand, waarin twee, soms drie bananen lagen en hij had zoo als de agent, die hem bekeurd had en nu als getuige werd gehoord, het uitdrukte onder de kerkgangers zijn vaste cliënten. Men kocht nooit iets van hem, maar gaf hem wat geld. Nu zou dit op zichzelf niet zoo erg ge vonden zijn. De Amsterdamsche politie wil Wel eens een oogje dichtknijpen voor een ouden man, maar de oude baas dronk. Steevast verdronk hij de gekregen centen in een café vlak bij de kerk, en op den morgen van de bekeuring, welke gistermid dag werd berecht, den ochtend van Zondag 23 October jl. had hij zelfs voordat hij bij de kerk ging staan, al een hartversterking genomen. De verdachte kwam er tegen op, dat men hem van bedelen beschuldigde. „Ik vraag nooit iets", zoo zei hij, „maar als men mij geld geeft, neem ik het aan. Ook verdrink ik mijn geld niet, maar om han del te drijven moet ik wel in café's zijn en dan wordt mij wel eens wat aangeboden. Dat neem ik dan ook aan." De verdachte vond, dat hij eerlijk zijn kost verdiende, voor zijn vergunning be taalt hij ieder jaar vijf gulden. Zijn tegen stand was echter zwak. De klappen, welke deze oude stakker in zijn leven had gekre gen, hadden hem lijdzaam gemaakt. De of ficier van justitie eisehte wegens bedelarij een hechtenisstraf van twaalf dagen, ge volgd door opzending naar Veenhuizen voor den tijd van een jaar. De uitspraak luidde, drie dagen hechtenis en drie maanden opzenden, waaraan de rechter de waarschuwing vastknoopte, dat b\j een herhaling nadien, de straf veel zwaarder zou zijn. De verdachte incasseerde het vonnis zon der verzet. Postambtenaar wegens verduistering veroordeeld. De rechtbank te Zwolle behandelde veer tien dagen geleden de zaak tegen V. W. S., uit Oldebroek, die in zijn functie van amb tenaar bij de posterijen een bedrag van tweehonderd gulden heeft verduisterd. Reeds jaren was de man in Oldebroek in functie. Hij genoot het volste vertrouwen. Alles ging dan ook goed, totdat hij in 1936 een hooge rekening kreeg voor een fiets. Om het werkelijke bedrag voor zijn vrouw te verzwijgen, vertelde hij, dat het rijwiel 75 gulden bad gekost terwijl het in wer kelijkheid 125 gulden kostte. De ontbre kende vjjftig gulden verschafte hij zich door gelden van postwisse's niet af te dra gen. Daarna stopte hij het eene gat met het andere. De eisch luidde acht maanden gevange nisstraf. Vandaag werd hij veroordeeld tot vier maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. SCHEEPVAARTBERICHTEN Vereeniging van Scheepswerktulgkundigen. Aan het verslag over het zes en twin tigste vereenigingsjaar (1938) van de Ver eeniging van Scheepswerktuigkundigen ontleenen wij De verbetering in de positie in het koop- vaardijbedryf, die tegen het einde van 1936 aanving en zich in 1937 verder ontwikkel de, kwam in 1938 wederom tot staan om, in den loop van het jaar, in eenigen te ruggang te verkceren. Hoewel dan 1938 geen jaar was, dat in het algemeen veel bemoedigends vertoon de, is het toch voor onze vereeniging een jaar geweest waarin de arbeid op de be proefde wijze kon worden voortgezet. De groei van het aantal leden was be vredigend en zoo was dan per 31 Decem ber ruim de helft van het verlies in de jaren van neergang, weer Ingehaald. Met betrekking tot de Groninger motor- vaart kan geconstateerd worden, dat hier vooruitgang is te boeken voor wat bereft regelmatiger toestanden op het gebied van loon- en arbeidsvoorwaarden. Wel blijft er nog voldoende te „ordenen", maar dit is een kwestie van tijd. Het bestuur was op 1 Januari 1938 als volgt samengesteld L. Veenstra, voorzit ter J. F. van Muijlwyk, secretaris-pen ningmeester J. de Blaazer, J. Buist, L. v. 't Hof, Th. J. Kloet, H. Korthof, J. P. F. Mentink en A. Ploeger. De heer Mentink werd dooi' de te Vlis- singen gevestigde leden, in de ln Januari gehouden vergadering, opnieuw tot verte genwoordiger gekozen. De stand van het ledental per 31 De cember 1937 bedroeg 1973, waarvan 1856 leden en 117 buitengewone leden waren. In de loop van 1938 werden 382 nieuwe leden ingeschreven, waar tegenover er 205 werden afgevoerd. De netto winst bedroeg derhalve 177 leden, waardoor het ledental per 31 December 1938 op 2150 kwam. Hiervan waren 122 buitengewoon lid, zoo dat de vereeniging per 31 December 2028 varende leden telde. Gedurende vijf en twintig jaren is het .regelmatig vergaderen volgehouden. Aan vankelijk twee maal per maand in Amster dam, Rotterdam en Vlissingen. Later is dit teruggebracht tot éénmaal per maand. Te Vlissingen stelde men er prijs op de huishoudelijke vergaderingen te blijven houden en daar wordt dan ook nog regel matig vergaderd, hoewel het bezoek aan de vergaderingen niet overmatig te noemen is. DE VIERING VAN HITLER'S VERJAARDAG. Hitier Reeds om middernacht heeft Hitier de eerste gelukwenschen ter gelegenheid van zijn verjaardag in ontvangst moeten ne men van de tienduizenden, die zich op de Wilhelmplatz hadden verzameld. De Flihrer verscheen verscheidene malen op het bal kon van de rijkskanselarij en telkens werd hij stormachtig toegejuicht. In den ochtend nam Hitier een zanghulde in ontvangst van de nationaal-socialisti- sche jeugd, waaronder ook deputaties uit Japan, Italië, Spanje en Bulgarije. Om negen uur sloeg Hitier voor de oude rijkskanselarij een défilé gade van de Leib- standarte, S.S. en Schupo's. In spreekkoren riep de menigte, die in grooten getale naar de binnenstad was gekomen, steeds weder „Wij feliciteeren". Na het défilé keerde de Führer naar de rijkskanselarij terug, waar hij de geluk wenschen in ontvangst te nemen had van den apostollschen nuntius als deken van het diplomatieke corps, van de leden der regeering, van den president van het pro tectoraat Hacha, van den Slowaakschen premier Tiso, van vertegenwoordigers van de weermacht, onder leiding van Goering, alsmede tal van andere vooraanstaande personen. Voorts ontving de Führer den gouwleider en de regeering van Danzig. Gouwleider Forster overhandigde hem den eereburgerbrief van de vrije stad. Vervolgens begaf Hitier zich op weg om de groote parade van de weermacht gade te slaan. De Duitsche pers staat vandaag geheel in het teeken van den verjaardag van den Führer. In den „Völldscher Beobachter" publiceert Goering een oproep aan het Duitsche volk, waarin hij Hitier den groot sten Duitscher van 11e tijden noemt. Het Italiaansche blad „Messagero" schrijft, dat het Italiaansche volk den Führer ter gelegenheid van diens verjaar dag met vreugde nogmaals de verzekering geeft van zijn eerbiedige sympathie en zijn warmste wensche? aanbiedt. Met den groet aan Hitier verklaart Italië zijn volkomen vriendschappelijke solidariteit met het Duitsche volk. MUSSOLINIDE AS WIL GEEN OORLOG Mussolini heeft vanochtend een radio rede gehouden, welke tien minuten duurde, in verband met de tentoonstelling weke in 1942 te Rome zal worden gehouden. De rede van Mussolini was zeer kalm en de Duce werd herhaalde malen door toejui chingen van zijn hoorders onderbroken. Hij verklaarde, dat de bewering, dat de as oorlog wil geheel onjuist is. De as wil vrede en samenwerking en daarom is het gemakkelijk de paniekzaaiers tot zwijgen te brengen. „Onze leus is „vrede met recht vaardigheid". Doelende op de voorstellen van Roosevelt tot een internationale con ferentie zei Mussolini, dat hoe meer men- schen deelnemen aan een conferentie, des te minder kans op succes bestaat. WEDEROM EEN AANSLAG IN SHANGHAL Chineesche terroristen hebben gisteren den chef de bureau van de belasting-inning der Nanking-regeering, Yang Tsji Kang, in zijn woning in de internationale nederzet ting van Shanghai overvallen en ernstig gewond. De secretaris van de Japansche regeering te Shanghai heeft bij den voor zitter van den gemeenteraad, Franklin, geprotesteerd en gevraagd, dat nieuwe maatregelen zullen worden genomen om dergelijke aanslagen te voorkomen. De combinatie melk en brood Met steeds meer klem wijzen de deskun digen op voedingsgebied men denke slechts aan het resultaat van de uitgebrei de studiën verricht door de voedingscom missie uit den Volkenbond op de betee- kennis van melk, als compleet voedingsmid del en wanneer daarbij gewenschte hoe veelheden worden genoemd, moet menigeen bekennen, daar nog niet aan toe te zijn. Degenen, die de gegeven adviezen willen opvolgen en tot een beter melkgebruik zouden willen overgaan, weten niet altijd welken weg zij daarvoor zullen inslaan. Buiten de gebruiksmogelijkheden die het meest voor de hand liggen, zooals de be reiding van puddingen en vlaas, zoekt men dan tevergeefs naar een goeden vorm. Melkdrinken buiten de maaltijden om lokt niet iedereen aan. Men beseft, dat dit prachtig is voor menschen, die iets extra's noodig hebben of voor kinderen in de groeiperiode, die veelal wel voldoende trek hebben. Gezonde volwassenen vreezen ech ter soms, dat ze er te „gewichtig" van zullen worden. In zulke gevallen is het drinken van een beker melk bij de broodmaaltijden een beste oplossing. Weinig voedingsmiddelen passen zoo goed bij elkaar als juist melk en brood. Een van de bijzondere voordeelen van deze combinatie ligt in het feit, dat de eiwitten van de melk de eiwitten uit het graan op zoo verdienstelijke wijze aanvullen. De combinatie van beide is beter geschikt om tot lichaamseiwit te worden omgebouwd. Daarom is het gebruik van melkbrood ook te verkiezen boven het gebruik van ander brood; zeer terecht werd hierop door onzen Minister van Sociale Zaken gewezen. Ofschoon in de meeste gezinnen geen bepaald gevaar voor een eiwittekort be staat, is de door het gebruik van melk verkregen aanvulling lang niet overbodig, vooral niet in gezinnen, waar men de uit gaven voor de voeding terdege moet over leggen. Juist in die gezinnen is de behoefte aan de beste eiwitvoeding het gTootst, en de boven gegeven wenk wflst den weg, hoe men deze op eenvoudige wijze kan bevor deren. Op rijdende tram ge sprongen en gevallen.— Vanmiddag wilde een vrouw op het Rokin te Amsterdam bij halte Spui lijn 24, welke zich reeds weer in de richting Munt in be weging had gezet, nog halen. Zij sprong op het achterbalcon van den motorwagen, stapte mis en viel, met het gevolg dat zij met den rechter voet onder den bijwagen terecht kwam. De vrouw is met verbrijzel den voet naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. WISSELKOERSEN Noteering van 20 April, 2.45 uur, (offi cieel) Londen 8.81 5/8 Berlijn 75.55 g Parijs 4.99 Brussel 31.65% Zwit serland 42.25 New York 1.88 Brand in een trein,-» Vanochtend is brand uitgebroken in een trein tusschen Rijssel en Amiens (Frank rijk). De brand ontstond in de doorgang tusschen het derde en vierde rijtuig en de bekleeding verbrandde langzaam. De trein werd tot stilstand gebracht, doch de pas sagiers drongen zoo voor de deur, dat deze niet geopend kon worden. Hierdoor zgn drie personen tengevolge van verstikking om het leven gekomen, terwijl een twin tigtal anderen met brandwonden en een begin van verstikking naar het ziekenhuis van Amiens moest worden vervoerd. Hun leven is niet in gevaar. De brand is gebluscht en de trein kon zjjn reis naar Amiens voortzetten. MARKTBERICHTEN VISCHMUN VLISSINGEN Woensdag 19 ApriL Redelijke aanvoer garnalen. Garnalen, kleinhandel 1620 ct., export 1820 ct per K.G., zoodjes 1.302.90. Redelijke aanvoer van consignatiezendingen. Schar 0.601.60 schol 0.901wijting 0.801.50 gul 1.302, alles per 10 K.G.; kabeljauw 11.40 per 2 stuks, GEM. VISCHMUN BRESKENS. 19 April 1939. 49 vaartuigen, 3370 K.G. garnalen, klein handel 2234 ct., export 2738 ct., zood jes 1.10—3.80. MIDDELBURGSCHE MARKT. 20 April, De aanvoer aan de graanmarkt was heden gering. Schokkers 1415 Gelezen witte boonen 2122 Ongelezen witte boo- nen 20—21. Aangevoerd door de Walchersche boerinnen Boter 0.67% per 5 ons. Eieren 3.10 per 100 stuks. Eendeieren 3 per 100 stuks. Ganseieren 8 per 100 stuks. Kalkoeneieren 5 per 100 stuks. Noteering handelaren Boter f 0.65 per 5 ons. Eieren 3.10 per 100 stuks. Eendeieren 3 per 100 stuks. Gans-eieren 7 per 100 stuks. Particuliere prijs marktzetter I Boter 0.75 per 5 ons. Eieren 4-10 per 100 stuks. Eendeieren 4 per 100 stuks. Particuliere prijs handelaren Boter 0.77% per 5 ons. Eieren 4.25 per 100 stuks. GROENTE NVEILIN G MIDDELBURG. 19 April'1939. Andijvie 716 et, snijsla 632 ct., sla- vellen 13—23 ct, spinazie 24 ct., poste lein 27—34 ct., witlof 16—24 ct., koolrapen 24 ct., peeën 24 ct, uien 23 ct., roode kool 10—11 ct., prei S—16 ct., alles per K.G., peeën 1920 ct., raapstelen 1% 4 ct., selderie 1—2 ct., rabarber 1%4 ct, radijs 1%3 JA ct., alles per bos, kropsla 29 ct. per stuk.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 3