VJissingsclie Courant Breskensche Courant STADSNIEUWS Vlissingen EERSTE BLAD 77ste JAARGANG N"liAIMER 93 DONDERDAG 20 APRIL 1939 ISÖÜBURG BRESKEKS. Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Abonnementsprijs: 17 ct. per week ol 2.20 pei kwartaal. Franco per post 2 50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor bet buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente AdvertentieprijsVan 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prgs. Kleine advertenties van 15 regels 0 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux VValstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No.66287 Eigen kantoren te: Breskens, Dorpstraat, TeL21; Oost- en YVest-Souburg. Kanaalstraat 45, TeL 35 Qe ramp van de „Paris" KWAADWILLIGHEID VERMOED Het wrak van de „Paris" ligt voor de johanneskade te Le Havre op de bakboord- jijde, de stuurboordschroef steekt boven pater uit - Van welingelichte zijde wordt vernomen, it de sieraden ter waarde van 75 millioen francs en het goud, dat zich aan boord be vond, zijn gered, evenals tien Amerikaan se vliegtuigen, welke nog aan boord wa in. Te vijf uur in den ochtend scheen men den brand meester en leek het schip gered, doch tusschen 9.20 uur en half tien gister ochtend bij eb, raakte het schip door het bluschwater, dat naar binnen was gepompt, Uit het evenwicht en kapseisde. De ligging van het wrak belet de „Nor- mandië" niet het droogdok te verlaten, doch men zal verplicht zijn de masten van de „Paris" af te zagen en andere deelen te demonteeren. Te half twaalf gistermiddag was het tuut geheel gebluscht. Het onderzoek naar de oorzaak van den 'orand is niet gemakkelijk. Men weet niet of deze gelegen is in kortsluiting of kwaad willigheid. De deskundigen van het minis terie van koopvaardij, die afgaan op de ge tuigenissen van de .matrozen en bakkers aarzelen tusschen deze beide veronderstel lingen. De prefect van het departement Seine Inferieure veronderstelt kwaadwillig heid. Er is twee en een half uur verloopen tusschen het tijdstip, waarop de bakkers de bakkerij hebben verlaten en waarop de wachtdienst den brand ontdekte, zoodat het mogelijk is, dat iemand de bakkerij binnen is geslopen en een helsche machine heeft geplaatst. De directeur van de Surété Nationale heeft verklaard, dat de buitengewone vei ligheidsmaatregelen aan boord van de „Pa ris" niet waren genomen op grond van fei ten. welke een aanslag deden vermoeden, óxh overeenkomstig de maatregelen welke tn iedere haven worden genomen in tijden van diplomatieke spanningen. Bg controle is gebleken, dat geen der op varenden van de „Paris" verdwenen is. De omgeving van het wrak was gisteren door de politie afgezet, doch achter de af zetting had zich een aanzienlijke menigte verzameld, de opwinding in de stad was zeer groot. De politie heeft ontkend, dat een helsche machine aan boord van de „Normandie" zou zijn ontdekt. De bakkers van de „Paris" hebben tij dens een ondervraging toegegeven, dat zij bij het verlaten van de bakkerij een met kolen gestookte oven hebben laten branden. Men is echter van meening, dat deze nala tigheid alleen den brand niet kan ver klaren. Als de Eerste Kamer ontbonden werd HOE ZOU DE NIEUWE SAMEN STELLING ER UIT ZIEN De verkiezingsdienst van het A.N.P. heeft berekend hoe de samenstelling van de Eerste Kamer zou worden, wanneer tus schen tij cis voor 1943 de Eerste Kamer zou worden ontbonden. In groep 2 (Gelderland, Overijsel, Gro ningen en Drente) zou dan op grond van den uitslag der gisteren gehouden Staten verkiezingen vermoedelijk gekozen kunnen worden R.K. Staatspartij 3 zetels S. D. A. P. 4 Anti-Rev. Partij 2 Chr. Hist. Unie 2 Lib. Staatspartij 1 zetel Vrijz. Dem. Bond 1 De N.S.B. zou dan in deze groep haar zetel verliezen, welke aan de S.D.A.P. ten goede zou komen. In groep 4 (Zuid-Holland) zouden ver moedelijk gekozen kunnen worden S. D. A. P. 4 zetels R. K. Staatsparty 3 Anti-Rev. Party 2 Chr. Hist. Unie 1 zetel Lib. Staatspartij 1 Vrijz. Dem. Bond 1 Ook hier zou de N.S.B. haar zetel ver hezen, welke zetel ten goede zou komen aan den Vrijz. Dem. Bond. Bovendien zou de R.K. Staatspartij een zetel winnen ten koste van de Chr. Hist. Unie, Het staat dus wel vast, dat bij eventuee- le ontbinding der Eerste Kamer de N.S.B. al haar vier zetels in den Senaat zou ver hezen. !n Ieder geval zal, zooals wij reeüs heb- ten gemeld, by de Eerste Kamerverkiezin gen in 1940, als deze voor de helft zal moeten worden vernieuwd, de N.S.B. twee van haar vier zetels moeten verliezen. Volgens Giornale d'Italia zijn geen tegenvoorstellen te verwachten. In het Giornale d'Italia verklaart Gayda, dat niet verwacht moet worden, dat Rome en Berlijn met tegenvoorstellen op de bood schap van Roosevelt zullen antwoorden. Tegenvoorstellen, zoo zegt hij, worden gedaan tusschen partijen, die op voet van gelijkheid en wederzijdsch vertrouwen staan. Gayda ontkent, dat Italië op in structies uit Berlijn zou hebben gewacht voor het antwoord, dat door middel van de pers op de boodschap moest worden gege ven. Hij komt tot de conclusie, dat Roosevelt „de zaken in Europa laat. zooals zij wa ren." Onverwachte aflevering van nieuwe Poolsche duikboot. De tweede in ons land voor Polen ge bouwde duikboot is dezer dagen op de reede van de Noorsche marinehaven Hor ten onverwacht door een vertegenwoordi ger van de Nederlandsche werf aan de Poolsche marine overgedragen moeten wor den en heeft onmiddellijk daarna onder geleide van een Poolschen torpedobootja- ger koers naar Gdynia gezet. De duikboot, die nog niet opgeleverd was en daarom de Nederlandsche koop- vaardyvlag voerde, was te Horten, om daar onder contróle van een drietal Poolsche zee-officieren en met menschen van de Nederlandsche werf aan boord allerlei con- tröle-proeven te ondergaan, waarbij o.a. op de gemeten mijl van de Noorsche marine gevaren werd, meldt de N.R.Ct Met die proeven is men op de Paaschdagen door gegaan en het was dus duidelijk, dat Polen de duikboot zoo spoedig mogelijk in ge bruik wenschte te nemen. Toch verwekte het te Horten heel wat opschudding, teen daar dezer dagen plotse ling een Poolsche torpedobootjager op de reede verscheen om het nog onbewapende vaartuig af te halen. Het spreekt wel haast vanzelf, dat de vertegenwoordiger van de Nederlandsche werf de duiboot niet kon overdragen zonder dat aan verschil lende formaliteiten voldaan was en volgens de verhalen van de Noorsche bladen zou dat nogal wat voeten in de aarde gehad hebben. Na eenige uren de commandant van den Poolschen jager en de comman dant van Horten hadden intusschen be leefdheidsbezoeken gewisseld kon op de duikboot de Poolsche marinevlag geheschen worden, waarna de boot naast den jager op de reede ligging nam. Al vrij spoedig zijn de beide schepen vertrokken. Zij wer den tot de territoriale grens door een Noorschen jager begeleid en toen die af scheid genomen had zijn enkele lichte ka nonnen en een voorraad ammunitie van den jager op de duikboot overgebracht, opdat die niet ongewapend de reis naar Gdynia zou hoeven te maken. HET GEWEIGERDE SCHOOLGEBOUW. Beslissing van den Minister van Onderwys. Zooals men zich herinnert, heeft de Ver- eeniging tot bevordering van Cbristeiyk Onderwijs hier ter stede, geweigerd het aanbod van het gemeentebestuur te aan vaarden met betrekking tot lesruimte aan de Groote Markt. Het bestuur van genoemde vereeniging is bg den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen in beroep gegaan, die thans een beslissing heeft genomen waarby het gemeentebestuur in het geiyk wordt gesteld. Met het oog op de beteeke- nis van een en ander laten wy de beslis sing van den minister volledig volgen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, beschikkende op het adres van het bestuur der Vereeniging tot be vordering van Christelijk Onderwijs te Vlissingen van 21 September 1938, waarbij dit de in artikel 77, tweede lid, der Lager- onderwijswet 1920 bedoelde beslissing in roept in verband met zyn weigering om het door het gemeentebestuur van Vlissin gen bg raadsbesluit van 26 Augustus 1938 gedaan aanbod te aanvaarden, strekkende tot beschikbaarstelling, voor zooveel noo- dig verbouwd, van de lokaliteiten der aan de Groote Markt te Vlissingen gevestigde openbare lagere school K, benevens van een lokaal van de in hetzelfde gebouw geves tigde openbare lagere school B, als ook van het medegebruik van het gymnastiek lokaal, een en ander ten dienste van een andere huisvesting van de byzondere school 1 voor gewoon lager onderwijs van genoem de Vereeniging, thans gevestigd aan de Wagenaarstraat aldaar Gezien de adviezen van den inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Middelburg van 27 October 1938, No. 2929. en het daarbij overgelegd bericht van Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen van 25 October 1938, No. 4707, le Af- deeling, van den bouwkundig inspecteur van het lager onderwijs van 17 November 1938, No. 3057/38, en van den Onderwijs raad, afdeeling voor het algemeen vor mend lager onderwijs en het bewaarschool- onderwijs van 17 Februari 1939, No. 17355, met bglagen Overwegende, dat het schoolbestuur het aanbod van de gemeente onaannemelijk acht, omdat lo het schoolgebouw aan de Groote Markt ver ligt buiten het centrum van den kring, waaruit de school aan de Wage naarstraat haar leerlingen betrekt en voorts de leerlingen, om het te bereiken, twee van de drukste straten moeten pas- seeren 2o allerlei bezwaren aan het schoolge bouw zelf de aanvaarding ervan in den weg staan, te weten a. afwezigheid van een speelplaats, waardoor speelruimte op de openbare straat moet worden gezocht, wat mede in verband met de in hetzelfde gebouw gevestigde openbare school, wier leerlingen eveneens van de straat moeten gebruik maken, een „onhoudbaren toestand" zou worden b. de ligging van twee lokalen op het Noordoosten, waardoor de lokalen geheel van zon verstoken zyn c. het feit, dat het gebouw ongeschikt is voor een doelmatige verdeeling in tweeën (openbare school met 5 lokalen en bgzondere met 7 lokalen), waarby het schoolbestuur voorts wijst op verschillende, in zyn schrijven aan den Onderwijsraad van 2 Februari 1939 nader uitwerkte, tech nische gebreken (te korte gang op de ver dieping, met als gevolg te weinig bergge- legenheid voor kleeren, ho..ter *rap met het daaraan verbonden brandgevaar, e.d.) Overwegende ten aanzien van deze be zwaren ad. 1 dat van de leerlingen, die thans de school aan de Wagenaarstraat bezoeken 270) ongeveer de helft komen uit het gedeelte van de oude stad, ten Westen van de Walstraat in welk stadsgedeelte zich de Groote Markt bevindt en de andere helft uit het gedeelte van de oude stad, ten Oosten van deze grenslijn, waarvan ruim 30 van het z.g. Eiland dat de afstand van de school aan de Wa genaarstraat tot die aan de Groote Markt slechts ongeveer 5 minuten gaans bedraagt, zoodat dit en dan nog wel voor slechts een gedeelte van de schoolbevolking een zeer geringe afstandsvermeerdering be- teekent dat in verband hiermede ook, wanneer men rekening houdt met het verschil in beoordeeling van afstanden in Vlissingen en in groote steden, niet kan worden ge zegd, dat het aangeboden schoolgebouw ligt in een „totaal andere buurt", terwijl evenmin aannemelijk is, dat bij een voor ziening overeenkomstig het raadsbesluit van 26 Augustus 1938, de school veel min der levensvatbaarheid heeft, waardoor haar bestaansmogelijkheid wordt bedreigd, en ernstig gevaar voor verlies van de waars borgsom ontstaat dat ook het bezwaar, ontleend aan de groote verkeersdrukte, dat ook thans voor een niet kleiner aantal leerlingen in omge keerde richting zou gelden, niet van dien aard kan worden geacht, dat dit een wei gering van het aanbod rechtvaardigt Overwegende ad 2a dat, daargelaten, dat volgens artikel 2, vijfde lid, van het Ko ninklijk besluit van 15 Februari 1924 (Staatsblad No. 48) „zooveel mogelijk" bij elke school een speelplaats wordt ingericht, en dus de aanwezigheid van een speelter rein niet een essentieel vereischte is voor de inrichting van een schoolgebouw, de school aan de Groote Markt is gelegen aan een zeer ruim plein, in een rustig gedeelte der oude stad met weinig verkeer, zoodat dit plein zonder bezwaar als speelgelegen- heid kan worden gebruikt dat de vrees van het schoolbestuur, dat het onder één dak gevestigd zijn met een openbare school, waardoor ook de leerlin gen dier school vóór schooltyd en in de schoolpauze van het Marktplein moeten gebruik maken, tot ondragelijke verwikke lingen aanleiding zal geven, redely ken grond mist ad 2b dat, wat betreft de ligging van 2 van de 7 lokalen op het Noordoosten, zoo vele schoolgebouwen in dergeiyke omstan digheden verkeeren ook met het gebouw in de Wagenaarstraat is dit het geval dat ook hierin niet een afdoend argument ligt voor de afwijzende houding van het schoolbestuur ad 2c dat, afgezien van de vraag, op welke wijze de beschikbaarstelling van het schoolgebouw zal plaats hebben, welke vraag thans niet ter beslissing staat, Bur gemeester en Wethouders bereid zyn het euvel van de te korte gang te verhelpen door het verplaatsen van een muur, waar door elke klasse op de verdieping de be schikking verkrijgt over een voldoend ganggedeelte, terwijl alsdan tevens de be- noodigde kapstokken aangebracht kunnen worden dat voorts de aanwezigheid van een houten trap met het oog op brandgevaar niet zonder bedenking is, zoodat ook hierin dient te worden voorzien, eventueel door het aanbrengen van een noodtrap op een daarvoor geschikte plaats aan de buiten zijde van het gebouw dat het schoolbestuur gelegenheid heeft bij het overleg over het op te maken ver- bouwingsplan nog andere punten, welke z-i. in dit plan behooren te worden opge nomen, ter sprake te brengen Overwegende, dat op grond van het een en ander de bezwaren van het schoolbe stuur, noch afzonderlijk, noch in onderling verband beschouwd, een weigering van het aanbod kunnen rechtvaardigen heeft goedgevonden te beslissen, dat het schoolbestuur ten onrechte geweigerd heeft de by raadsbe sluit van 26 Augustus 1938 aangeboden vaarden. Filmavond Nat. Christen Geheel- onthoudersvereeniging. In tegenstelling met onze verwachtingen troffen wij gisteravond op den filmavond van de Nat. Christen Geheelonthoudersver- eeniging in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen een volle zaal belangstellenden. De voorzitter van de plaatselijke vereeni ging, ds. D. J. Vossers, heeft na de gebrui kelijke opening, gewezen op de afdeelingen van het N.C.G.O.V., waarby ouderen en jongeren zich kunnen aansluiten. Naast de vele belangrijke vraagstukken van dezen tijd dient men ook aandacht te schenken aan het vraagstuk van de geheelonthou ding. Ook te Vlissingen heeft de drank reeds menigeen ter val gebracht. Spreker wekte allen op mede te strijden tegen de macht van den alcohol. Hierna nam het filmprogramma een aanvang. Eerst werden eenige komische films vertoond, waarvan vooral de film „Het kostbare kussen" groote hilariteit verwekte. De hoofdschotel van den avond bestond uit de vertocning van de film „De onbe kende misdadiger", een speelfilm in 5 ac- ten, die grootendeels in Zwitserland is op genomen. Het is de geschiedenis van een vrouw, die uit zelfverdediging haar man ver moordt, omdat deze dronken thuis komt en haar naar het leven staat. Zij moet in de gevangenis boeten voor haar daad en de baby, die achter blijft, wordt onderge bracht by eenige zonderlinge verre bloed verwanten. Deze oudjes, die geen kinderen gewend zijn, zullen verder voor den Daby zorgen en aardig liet de film zien hoe zy met den kleine omgaan. Hier tusschen door vertoont zich de bedroefde moeder in de cel tijdens haar voorarrest. Jaren gaan voorbij en ieder half jaar wordt een belangrijke som gelds gestuurd afkomstig van den „onbekenden misdadi ger" voor de verzorging van het kind. Op 7-jarigen leeftijd krijgt de jongen een foto in handen van zijn vader en moeder op de huwelijksreis in Venetië. Hierdoor komt de knaap iets tc weten van zijn va der, hoewel zyn moeder hem eerst alleen nog maar de goede dingen vertelt en het ergste verzwijgt. Doch tenslotte moet zij hem echter alles vertellen, daar hij anders van zyn vriendjes zou kunnen hooren „dat de moeder van Jaap Nernier in de gevan genis gezeten heeft." Na afloop van dit gesprek ontmoet de moeder den „onbekenden misdadiger" aie met zyn geld had getracht goed te maken, wat hy eens den man had aangedaan. Als vriend had hy hem overgehaald zijn belofte om geheelonthouder te worden te breken en hem meegelokt naar de kroeg. Thans heeft hij diep berouw over zijn daad. Na dat hy alles aan de vrouw heeft opge biecht, blijft er by haar een mildere indruk achter over het gedrag van haar man. De film is rijk aan leuke kinderopna men. Ongedwongen kindertafereeltjes en prachtige natuuropnamen (Venetië) maken haar zeer goed geslaagd. Het geheel wijkt af van het gewone genre propagandafilms over de geheelonthouding, hetgeen echter de propagandistische strekking zeker ten goede komt. Tusschen eenige acten in heeft de heer D. B. van Veen uit Utrecht gewezen op de droeve gevolgen van het drankmisbruik. Het gebruik van alcoholhoudende dranken is den laatsten tyd in Nederland weer toe genomen. Spreker schat het aantal dronk aards in ons land op ongeveer 20.000. Gaat de stijging door zooals in 1937'38 het ge val was, dan zullen er over eenige jaren nog veel meer rijn, want vele jonge men- Dit nummer bestaat uit 2 bladen elieurfenisseii nan Jew Jag De brand* van de „Paris" kwaadwil ligheid vermoed. (Pag. 1, eerste blad)j Een vooraanstaand Italiaansch blad verklaart dat van Duitschland en Ita lië geen tegenvoorstellen op Roosevclts voorstel te verwachten zijn. (Pag. 1, eerste blad). Onverwachte overdracht van nieuwe Poolsche duikboot. (Pag. 1, eerste blad), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. schen grijpen gretig naar het bierglas. Spr. betreurde het, dat de huidige minister van financiën uitgaat van de gedachte dat door accynsverlaging het gebruik van sterken drank zal toenemen en dat dus de op brengst van de belasting hooger zal wor den. Moet het heusch dien kant op? vroeg spr. Moeten er nog méér slachtoffers van den drank in Veenhuizen komen, dan thans het geval is? Spreker zei dat ieder christen de plicht heeft hiertegen te strijden en te protestee ren. Draagt elkanders lasten, ook de lasten van den dronkaard. Hy kent zelf het leed dat hij door zijn drinken anderen berok kent, maar de kroeg is een magneet voor hem, waar hij telkens weer naar toe wordt getrokken. Met klem drong spr. er op aan mede te helpen om het kwaad van het drankmisbruik te beteugelen, het egoïsme op zij te zetten en zich aan te sluiten by de afdeelingen van N.C.G.O.V. Muziekavond Theo Höfelein. Theo Höfelein sloeg den spijker op den kop, toen hij gister op den muziekavond zijner leerlingen, oud-leerlingen enz. in de kurzaal van het Grand Hotel Britannia in zyn welkomstwoord, in het bijzonder ge richt tot de ouders zijner leerlingen, zeide, dat de executanten een pluimpje verdienen, omdat zij in dezen „moppen"-tyd den wil hunner ouders volgen om behoorlijk piano te leeren en goede muziek te spelen, want het daarna ten gehoore gebrachte program ma, bewees volkomen, zoowel in uitvoering als in stof, dat er onder zijn begaafde en muzikale leiding inderdaad ernstig, met animo en met succes wordt gestudeerd en gemusiceerd en dat men zich daarbij be paalt tot muziekwerken van onvergankelijke waarde, door componisten in him beste oogenblikken geschreven, in plaats van tot „één-dagsvliegen" uit de massa-fabricage- trommel Op den spelwijzer prijkten dan ook o.a. Mozart, Weber, Beethoven, Brahms, Wag ner, Franck, Chopin, Haydn, Strauss. Wat het zuivei-e aandeel der piano-leerlingen betreft, had de heer Höfelein dc door hun gespeelde toonwerken gearrangeerd voor 4-, 8- en 16-handig, waardoor alle leerlin gen aan bod kwamen en elkander tot steun waren (één alleen is immers maar verdrie tig) en toch een vlotte afwerking verze kerd was, terwijl de muziek klankrijke effecten deed beluisteren. Er lag een mooie climax in de prestaties, welke zich, met de gebruikelijke plankenkoorts-vlekjes o.a. in Wagner, bewogen van den „Alexander- marsch" van Ganschals o.m. via een „Menuet" van Mozart en Weber's brillant en gaarne gehoord pianostuk „Aufforde- rung zum Tanz" (typisch, dat men er des alniettemin niet op verdacht was, dat deze prachtige wals een inleiding en een naspel heeft, welke op geestige wijze een samen spraak tusschen danser en danseres illu- streeren, want men applaudisseerde vóór het naspel) naar „Pelgrimskoor en marsch" uit de opera „Tannhauser" van Wagner (16 hd. met harmonium), terwijl na de pauze nog een leerling vergastte op een drietal Chopin-soli. Het tweede programma-deel was voorts weer een pleidooi om de eenmaal begonnen muziekbeoefening vol te houden en voor het reine, schoone muzikale leven in het algemeen, waartoe oudere getrouwen, in strumentaal en vocaal hun medewerking verleenden. De dames Ditmar en Van Alten zongen, met vleugelsteun van mevr. Dom misse, twee heerlijke duetten „Surre, Surre Kaferlein" van Abt en „Gij vriend'lyke zonne" van H. van Tussenbroek) waarvoor deze drie dames ook met bloemen werden beloond. Onder Höfelein's bezielende lei-

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1