VJissingsche Courant Breskensche Courant Verlenging van dienstplicht tot twee jaar mogelijk STADSNIEUWS Vlissingen EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 92 WOENSDAG 19 APRIL 1939 Abonnementsprijs: 1? ct. per week of 2.20 pei kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels "0 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen). Giro No.66287 Eigen kantoren te: Breskens, Dorpstraat, Tel.21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35 Herhalingsoefeningen tot 85 dagen Nieuwe regeling voor de marine-kustwacht. UITBREIDING GETAL RESERVE-OFFICIEREN ZEEMACHT. Verschenen is een ontwerp van wet houdende wijziging van de Dienst, plichtwet. Blijkens de Memorie van Toelichting is het doel van het wets voorstel: 1. Voorzieningen te treffen omtrent de sterkte van in werkelyken dienst zijnde dienstplichtigen 2. den duur der eerste oefening van de dienstplichtigen, bestemd voor den dienst bij de marine-kustwacht, te verlengen 3. den duur der herhalingsoefeningen te verlengen 4. een aanvullende bepaling vast te stellen met betrekking tot dienst plichtigen, die in opleiding zijn genomen tot reserve-officier bij de zeemacht. Ofschoon de verhooging van de lich tingssterkte en de verlenging van den duur der eerste oefening een niet onbe langrijke vergrooting hebben gebracht van de geregeld aanwezige sterkte, is de re geering tot de overtuiging gekomen, dat de maatregelen, welke onder bepaalde om standigheden voor een doeltreffende grens- en kustbeveiliging nocdig zijn, een hoogere yredessterkte kunnen vereischen dan thans mogelijk is. Een wettelijke bepaling, als In het voorgestelde tweede lid van art. 30 der dienstplichtwet is belichaamd, zal de gelegenheid openen om de daarvoor noo- dige voorzieningen te treffen. VERLENGING DIENSTTIJD TOT 2 JAAR MOGELIJK. Dit tweede lid luidt: Voor elk der in het eerste lid bedoelde groepen van dienstplichtigen kan de duur der eerste oefening tot den hoogste twee jaar worden verlengd. De dienstplichtigen, voor wie de duur der eerste oefening niet ia verlengd, kunnen onverminderd de uit andere bepalingen voortvloeiende verplich tingen, worden verplicht, alsnog werkely- ken dienst te vervullen uiterlijk tot het tijdstip, tot hetwelk de eerste oefening had kunnen worden verlengd. Wordt de bevoegdheid geschapen om de eerste oefening tot twee jaar te verlen gen, dan zal dit niet steeds tot het volle maximum behoeven te geschieden en zal het ook tot bepaalde onderdeelen der weer macht beperkt kunnen worden. De moge lijkheid zal zelfs bestaan om naar gelang van omstandigheden de verlenging geheel achterwege te laten. De voorgestelde maatregel zal het mo gelijk maken de vredessterkte zoodanig op te voeren, dat met grootere gerustheid in tjjden van spanning de ontwikkeling van de gebeurtenissen kan worden afgewacht, zonder telkens voor de vraag te staan, of tot een buitengewone oproeping van niet in werkelijken dienst zijnde dienstplichti gen krachtens art. 32 der Dienstplichtwet moet worden overgegaan. De taak van de marine-kustwacht. De taak van de marine-kustwacht in het defensiestelsel bestaat in het snel ont dekken, het voortgezet waarnemen en het deskundig beoordeelen van de bewegingen en andere verrichtingen van schepen, die zich aan de kust, en vliegtuigen, die zich boven het zeegebied vertoonen. Omtrent het waargenomen vooiwerp moeten wor den vastgesteld het soort of type van schip of vliegtuig, de vermoedelijke koers en snelheid, de megelyke bedoeling van een uitgevoerde manoeuvre, enz. Om deze taak naar behooren te kunnen volbrengen, is een langdurige ervaring on ontbeerlijk. By gehouden oefeningen is ge bleken, dat de dienstplichtigen, bestemd voor de kustwacht, de noodige ervaring niet bezitten. Een ingesteld onderzoek heeft de overtuiging gevestigd, dat het niet mogelijk is, bedoelden dienstplichtigen volgens het tot dusver gevolgde opleidings systeem die ervaring bij te brengen. Het gevolg hiervan is, dat de zeemill- ciens-kustwachter by den bestaanden toe stand niet voldoen en niet kunnen voldoen aan de kooge, doch noodzakelijke eischen, die hun oorlogstaak hun stelt. Om hierin verbetering te brengen, dient san de opleiding tot kustwachter, welke tot dusver nagenoeg geheel theoretisch is, een practische leergang te worden gekop peld. Deze zal dan bestaan uit plaatsing aan boord van een varend schip en deta- checrim bij een vredesseinpest. Deze voort gezette opleidingen zullen slechts vrucht dragend kunnen zijn, indien ze eenige maanden duren, mede in verband met de omstandigheid, dat een deel van de zeemi liciens-kustwachter in hun burgerwerk kring weinig of niet met het zeewezen in aanraking is geweest. Eerste oefeningstyd van zeemilicien- kustwachter wordt verlengd. Alles te zamen genomen, zal de eerste- oefeningstijd van den zeemilicien-kustwach ter, wil hij voor zijn taak berekend zijn, belangrijk moeten worden verlengd. Er is daarom reden den bestaanden toestand, volgens welken hij een veel kortere eerste oefening heeft dan de overige dienstplich tigen van de zeemacht, niet langer te be stendigen. Of voor de opleiding de volle 21 maanden hoogste duur van de eerste oefening voor de overige dienstplichtigen der zeemacht noodig zullen zyn, is een vraag, die door de ervaring zal moeten worden beantwoord. Langere herhalingsoefeningen noodzakelijk. Nadat de dienstplichtigen de eerste oefening hebben volbracht, volgt er een lange reeks van jaren, gedurende welke zij beschikbaar moeten blijven voor opkomst bij mobilisatie. Al dien tijd meet hun ge oefendheid op peil blijven. Maar dit is niet genoeg. Ook moeten zij, wanneer nieuwe wapenen, verdedigingsmiddelen, enz. zijn ingevoerd of belangrijke wijzigingen in de organisatie zyn aangebracht, zoo spoedig mogelijk daarmede vertrouwd worden ge maakt. Hoe langer hoe meer vestigt zich de overtuiging, dat daartoe meer en voor een deel langere herhalingsoefeningen noodig zijn dan het bestaande maximum van 40 dagen voor de dienstplichtigen, die den rang van onderofficier niet bekleeden toelaat. Is dit in het algemeen het geval, hoe veel te meer moet dit dan niet gelden voor de dienstplichtigen van de lichtingen van 1937 en vroegere jaren, die een eerste oefening van slechts 5i/2 maamd of als voorgeoefende van nog korteren duur hebben doorloopen. Het ligt voor de hand, dat de vcrdceling v_n den totalen duur der herhalingsoefe ningen van de onderscheidene dienstjaren zeer verschillend zal kunnen en moeten zijn, ook wat betreft den aard der oefe ningen. In verband met een en ander kan slechts een zeer globaal overzicht worden gegeven van de regeling, welke de minister van defensie zich na bestudeermg van de daar omtrent ontvangen adviezen heeft gedacht ten aanzien van de verdeeling van den voorgestelden duur van ten hoogste 85 d"5 ',"en. Deze duur zou in het algemeen verdeeld behoorer. te worden over verschillende pe rioden van 17 tot 20 dagen. Voor degenen, die bestemd zijn om reeds by de eerste der buitengewone oproepingen op te komen, welke bestemming samen hangt met hun taak bij den grens- en kustdienst, zouden de laatste twee perio den vervangen moeten worden door 4 pe rioden van een korteren auur. Officiersopleiding zeemacht. De behoefte is aan den dag getreden om het getal reserve-officieren by de zee macht belangrijk uit te oreiden. Tot dus ver kwaon deze categorie van reserve-offi cieren uitsluitend voort uit personen, die zich vrijwillig verbonden by de Koninklijke marinereserve. Daar het niet zeker is, dat ook het by uitbreiding noodig geoordeelde ge reserve-officieren langs dezen weg zal worden bereikt, ligt het in het voor nemen zoo noodig ook dienstplichtigen, die daartoe de geschiktheid bezitten, voor op leiding tot reserve-officier bij de zeemacht aan te wijzen, al hebben zij zich daarvoor niet opgegeven. Het ligt voor de hand, dat op deze dienstplichtigen na hun opleiding gelijke verplichtingen dienen te rusten als op hen, die voor denzelfden dienst eey vrijwillige ■verbintenis hebben aangegaan. Daarom is het noodig, dat voor deze personen een overeenkomstige bepaling in het leven wordt geroepen als thans in art. 43, derde lid, der wet voor de officiers-adspiranten van de landmacht is neergelegd. Dit derde lid luidt: Behoudens de door ons vast te stellen uitzonderingen behooren zij, die als dienst plichtige in opleiding zijn genomen tot of ficier, met ingang van den dag, volgende op den laatsten dag der eerste oefening, en voor den tyd, dien zij als dienstplich tige nog hebben te dienen, tot het reserve- personeel der landmacht, indien het dienst plichtigen der landmacht, en tot de Ko ninklijke marine-reserve, indien het dienst plichtigen van de zeemacht betreft. De Fransche Oceaan- stoomer „Paris" in brand HET SCHEP GEZONKEN. Dinsdagavond om 10 uur Is te Le Havre aam boord van de „Paris" een uiterst ern stige brand uitgebroken, die spoedig zoo'n geweldigen omvang aannam, dat men vreest, dat het geheele schip vernield zal worden. De „Paris" lag gereed om heden naar New York te vertrekken met talrijke per soonlijkheden, die een bezoek aan de New Yorksche tentoonstelling willen gaan bren gen. Bovendien waren talrijke kunstvoor werpen, tot een waarde van 25 millioen francs aan boord gebracht, waarvoor een tweevoudige veiligheidsdienst was inge steld. Ondanks de assistentie, die spoedig ge boden werd door de brandweer der ge meente Le Havre en door dryvende brand weerspuiten, breidde het vuur zich zeer snel uit en" loopt het geheele schip gevaar. Om drie uur in den nacht zag het er naar uit, alsof de brand zich samentrok tusschen den tweeden en derden schoor steen. Bij het blusschingswerk heeft zich ook nog een tweetal ongelukken voorgedaan de chef van den veiligheidsdienst en een brandweerman zijn in ruim 1 gevallen. De eerste kwam om het leven, de tweede kreeg veelvuldige breuken. De „Paris" is 225 meter lang, meet 34.569 ton en is gebouwd op de scheeps werven van St. Nazaire in 1921. Het schip hoort thuis te Le Havre en is het eigen dom van de Compagnie Générale Trams- atlantique. Oe „Paris" gezonken. De „Paris" is gezonken, nadat het schip vanochtend vroeg een slagzy maakte van dertig graden. De voorwerpen van wrarde en vliegtui gen, welke met de „Paris" naar New York zouden worden gezonden, zyn gered. Het schip ligt in 12 meter water. Uit de patrijspoorten van het achterschip stijgen nog rookwolken omhoog. Men hoopt het schip weer vlot te brengen, doch men vraagt zich af, of de positie van het wrak de „Normandië" niet zal beletten het droogdok, waar het thans ligt, te verlaten. De minister van handelsmarine, Chappe- delaine, is met deskundigen naar Havre vertrokken, waar hij tegen één uur van middag wordt verwacht. Deskundigen van het ministerie zullen een diepgaand onderzoek instellen naar het ontstaan en de uitbreiding van den brand. De ramp te wijten aan kwaad willigheid Twee dagen geleden had de politie de Compagnie Transatlantique en het minis terie van' koopvaardij medegedeeld, dat een aanslag te verwachten was op een der schepen te Havre. Onmiddellijk verbood de maatschappij bezoeken aan boord van de „Normandië" en „Paris", terwyl de bewa king en veiligheidsmaatregelen werden verdubbeld. Vooral voor de „Normandië", welke in het Radour-dok ligt en het meest kwetsbaar was, werden maatregelen geno men. De brand aan boord van de „Paris" brak uit in de bakkerij. Deze was gesloten met een slot, waarop een sleutel paste, welke de mannen van den veiligheidsdienst niet in hun bezit hadden. Zij moesten der halve eerst de deur met een bijl inslaan. Hierdoor is het snelle uitbreiden van den brand te verklaren. De sleepboot „Abeille" en de brandweer van Havre hebben den geheelen nacht water in 't schip gepompt zoodat het vanochtend even voor 9 uur is gezonken. De meeste kunstschatten gered. Men maakt op het oogenbük de inventa ris op van de kunstvoorwerpen, welke aan boord van de „Paris" naar New-York zou den v/orden verscheept voor de internatio nale tentoonstelling. De schilderijen, welke door het Louvre ter beschikking waren ge steld, lagen nog op de kade en nebben niets door den brand geleden. De voorwer pen van moderne kunst waren nog niet uit Parijs verzonden. Volgens inlichtingen van het ministerie van koopvaardij is de „Paris" nog dryven de, hoewel het schip is gekanteld. Hoewei de toestand zeer gevaariyk is, heeft het schip den bodem nog niet geraakt. Engeland heeft belang bii hand having van onafhankelijkheid o.a. van Nederland. In het Engelsche Lagerhuis is Chamber lain gisteren de vraag gesteld, of voor En geland de verplichting bestaat, Nederland, Zwitserland of Denemarken te hulp te ko men, ingeval deze landen mochten worden aangevallen. De premier antwoordde dat de regeering geen nader omschreven ver plichtingen tegenover deze landen had aangegaan. Hij voegde hieraan toe Ik be hoef niet te wijzen op het belang, dat de Britsche regeering heeft bij de handhaving van hun onafhankelijkheid. De bekendmaking der verkiezingsuitslagen Wij vestigen er de aandacht van belang hebbenden op, dat hetgeen wij met betrek king der verkiezings-resultaten bekend zul len maken, onder de bescherming der au teurswet valt. Dit geldt zoowel voor onze extra-editie, als voor de gegevens der borden voor ons gebouw en voor hetgeen per microfoon zal worden medegedeeld. Het is derhalve wettelijk verboden van onze gegevens gebruik te maken door deze elders, op welke wijze dan ook, mede te doelen of te publiceeren. Vraag geen telefonische inlichtingen. Wij zullen het op prijs stellen, wanneer men ons in den komenden avond en nacht niet wil opbellen om bijzonderheden over de verkiezingsresultaten te vragen. Wij hebben onze beide lijnen hard noodig en deze moeten vrij blijven voor ons eigen werk. Men bespare ons dus de onaangena me noodzaak, een gevraagde inlichting te moeten weigeren. Op de Kleine Markt kan men hedenavond op de meest royale wijze kennis nemen van de gegevens die wij dan verzameld zullen hebben. OPENBARE VERGADERING „EENHEID DOOR DEMOCRATIE". De af deeling Vlissingen der Nederland- sche Beweging „Eenheid door Democratie" hield gisteravond in het Concertgebouw een openbare vergadering. De belangstel ling voor deze byeenkomst was niet groot ongeveer 50 dames en heeren waren aan wezig. De waam. voorzitter, mr. H. L. van Zanten, opende met een woord van welkom de vergadering, waarna hij wees op het groote gewicht van de a.s. Provinciale Statenverkiezingen. Deze verkiezingen heb ben nooit gróote belangstelling gehad, wat misschien ook nu weer door het groot aan tal leege stoelen gedemonstreerd wordt. Deze verkiezingen trekken ook in het buitenland de aandacht, en het is van groot belang hoe de uitslag voor de beide extremistische partijen, N.S.B. en commu nisten, zal zijn. Christendom is levende werkelijkheid. Als eerste spreker'voerde het woord ds. A. R. Rutgers van Rotterdam, die vooraf een korte toelichting gaf waarom hij als predikant op een vergadering als deze spreken zou. Over het algemeen is het niet gewenscht dat de Kerk zich teveel met de politiek bemoeid dat heeft al veel kwaad gebracht. Doch in dezen tijd heeft naar sprekers meening ook het Christendom en iedere kerk den plicht te getuigen van de Christelijke levensopvattingen en op te ko men voor de rechten der menschheid. Het Christendom is een levende werkelijkheid en bemoeit zich niet enkel met de dingen van het hiernamaals. Het Christendom staat midden in het volle leven. Ook de Dit nummer bestaat uit 2 bladen §d»euriie««ss«« «au Jen dag De Fransche oceaanstoomer „Paris" staat in brand het schip is gezonken. De ramp aan kwaadwilligheid te wij ten? (Pag. 1, eerste blad) Watervliegtuig in de start veronge lukt geen persoonlijke slachtoffers. (Marine en Leger)] Weer eenige ernstige verkeersongeval len. (Gemengd nieuws), De president van het Finsche organi satie-comité der Olympische spelen is afgetreden. (Sportnieuws) ZEE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Joodsche profeten in het Oude Testament deden dit en lieten hun stem hooren over de vragen van den dag. In laatste instantie gaat het er om, dat de individueele persoonlijkheid van den mensch tot zijn recht komt. De roode zoo wel als de bruine dictatuur zijn opgekomen uit de bange worsteling der volkeren in dezen tijd om den strijd voor het bestaan. Spr. kan niet ontkennen, dat hiertoe oorzaken waren. Het democratisch parle mentarisme heeft zich in de laatste jaren, in verschillende landen hopeloos gecompro mitteerd. De groote verschillen tusschen de partijen, de verdeeldheid onderling hebben den weg gebaand voor de dictatuur. Een groot gevaar ligt ook in het feit, dat aan de macht zijnde partijen trachten de kleine partijen den nek om te draaien en zoodoende de stem van het volk te smo ren. Verder wees spr. op den clericalen machtswaan, welke z.i. in de zaakOss tot uiting kwam, en het vertrouwen van het Nederlandsche volk in de tegenwoordige regeering zeer heeft geschokt. Spr. wees op het driemanschap, dat thans een poging doet de openbare leesza len te verbieden, nl. de Staatk. Geref. Par tij, de R. K. Staatsparty en de N.S.B. Door dergelijke dingen wordt de democratie ern stiger bedreigd dan door buitenlansche vijanden. Neen, volgens spr. zit het gevaar binnen onze eigen grenzen en hiertegen kan niet genoeg gewaarschuwd worden. Het behoud van onze democratie en van onze persoonlijke vrijheid ligt alleen veran kerd in het buigen voor God, doch dan ook alléén voor God. De geest van Christus, een geest van waarachtige solidariteit, het prijsgeven van eigen belang, dit is de eeni ge geest, die de ware democratie zal bren gen. Deze geest alleen kan een volk tot een gelukkige gemeenschap maken. Een mensch die slaaf blijft van zijn egoïsme en heb zucht, zal ook anderen tot slaven maken. Al die dingen, die op het oogenbük de democratie ondermijnen, zullen wegvallen wanneer men tol het besef komt dat wy hoofd voor hoofd, en ook als partyen, eigen belang moeten opofferen voor het algemeen welzijn. Dat is geesteüjke en moreele her bewapening in den waren zin des woords. Naar Jezus' woord kan alleen de waar heid de menschheid vrijmaken. Wanneer wij dat verstaan kunnen wij kloeke strij ders worden voor de ware democratie. De geest van Christus moet de heele aarde vervullen tot heerlijkheid van God. Dan zal de democratie stand kunnen houden en de zonden en wonden der wereld kunnen ge nezen. (Applaus). Dictaturen breiden zich uit als een olievlek. Vervolgens voerde dr. S. S. Smeding van Middelburg het woord, die begon met een bük naar het buitenland te richten en her innerde aan de overrompeling door Italië van Abessinië. Het spijt spr. nog altijd dat toen niet alle democratische staten, Ne derland inbegrepen, naar de wapenen heb ben gegrepen, om het geschonden recht te wreken. Hierna hebben wy gekregen de inbezit neming van Oostenrijk en Tsjecho-Slowa- kye door Duitschland. Spr. zal niet zeggen dat in die staten alles in orde was, doch vooral het laatste land is door de Wester- sche landen in den steek gelaten. Spr. wees op de misleidende voorstelüng der Itaüaansche regeering wat betreft de overrompeling van Albanië, die nota bene in het orgaan van Mussert wordt gelogen straft.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1