VJissingsche Courant Breskensclie Courant rachtig initiatief van Roosevelt VREDESAANBOD VAN DE GROOTSTE BETEEKENIS EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 90 MAANDAG 17 APRIL 1939 Abonnementsprijs17 ct. per week of 2.20 per kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, Iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels '0 cent iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 üjnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren te: Breskens, Dorpstraat, Tel.21; Oost- en west-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL. 35- fLER EN MUSSOLINI SCHIJNEN EEN RIJZEND STANDPUNT IN TE NEMEN Je regeering der Vereenigde Staten heeft een stap ondernomen van i grootste belang. President Roosevelt heeft tot Hitler en Mussolini ©telegram gezonden, waarin hij, na de landen van Europa te hebben opgesomd, die de laatste jaren in de macht van Duitschland en Italië zijn gevallen, de twee dictators vraagt, of zij bereid zijn zich te ver plichten tot eerbiediging der onafhankelijkheid en territoriale onschend baarheid van de andere Europeesche staten. Roosevelt zou verzocht hebben, dat die verplichting genomen zou worden voor een tijdsduur van tien jaren. Als tegenprestatie zouden de Ver. Staten trachten voor Duitschland en Italië de economische samenwerking te vergemakkelijken met alle landen en zouden de Ver. Staten met name zich moeite geven om dezen beiden landen de middelen te geven om zich de grondstoffen te verschaffen, welke zij noodig hebben. De tekst van Roosevelts boodschap. President Roosevelt heeft het volgende ègram verzonden aan den Duitschen fdanselier en den chef der Italiaansche garing ,Ge beseft, daar ben ik zeker van, dat in geheele wereld millioenen menschelijke zens vandaag leven in een constanten ik voor een nieuwen oorlog, of zelfs #r een reeks van oorlogen. Het bestaan m dien vrees en van de mogelijkheid voor conflict, vormt een ernstig voor- nrp van zorg voor het volk der Ver. Saten, uit welks naam ik spreek en moet mens de volkeren der andere landen «ontrusten over het geheele westelijke ïfrond. Allen weten, dat een groote oor- xg. lelfs indien hij tot andere continenten ssrkt blijft, zoolang hij duurt, zwaar op k 2ou wegen, en ook op de komende ge- van invloed zou zijn. Na de Eige spanning, waarin de wereld de laat- weken verkeerd heeft, is dit oogenblik üicht geschikt om deze boodschap tot u Slichten. heb ik mij tot u gericht over de sgeiing van politieke, economische en liale vraagstukken, langs vreedzamen 5 en zonder tot wapengeweld over te a Indien die bedreiging aanhoudt, tëjnt het onvermijdelijk, dat een groot der wereld gemeenschappelijk zijn on- pg tegemoet gaat. De geheele wereld toonder te lijden hebben de over bade landen, de verliezende landen en atrale landen. weiger te gelooven, dat de wereld tekeljjkerwjjze tot zulk een lot be- is. Integendeel, het is duidelijk, dat Were der groote landen de macht heb- volkeren te verlossen van de drei- Pfe ramp. Ook is het duidelijk, dat de 'Wen zelf uenschen, dat aan hun vrees s einde komt. Men moet zich echter femchap geven van de jongste feiten. •i landen in Europa en een in Afrika hun onafhankelijkheid verdwijnen. uitgebreid gebied in een ander onaf- ^elijk land in het Verre Oosten werd een naburig land bezet. Volgens hard- e geruchten, welke wij ongegrond te zijn, zouden andere daden van e overwogen worden tegen andere tabankelijke landen. Het oogenblik na dert, waarop die toestand moet eindigen in een catastrophe, tenzij een meer rationeel middel gevonden wordt om de gebeurtenis sen in goeden baan te leiden. Gij hebt herhaalde malen betoogd, dat gij, noch het Italiaansche (Duitsche) volk den oorlog wenscht. Indien dat waar is, behoeft er geen oorlog te zijn. Niets zal de volken der wereld er van kunnen overtuigen, dat een mogendheid het recht of de noodzaak heeft, zijn eigen volk en anderen de gevol gen van een oorlog te berokkenen, tenzij het duidelijk is, dat zij haar grondgebied verdedigt. Wanneer wij, Amerikanen, deze verklaring afleggen, spreken wij niet uit egoïsme noch uit vrees noch uit zwakheid. Wanneer wij 'thans spreken, is het als staatslieden en uit liefde voor de mensch- heid. Ik ben er nog steeds van overtuigd, dat de internationale problemen rond een tafel kunnen worden opgelost. Daarom is het niet aan der belang hebbenden op het beroep inzake een vreed zame bespreking te antwoorden met te zeg gen, tenzij hij hij voorbaat de verzekering krijgt, dat het besluit voor hem gunstig zal zijn, hij de wapenen zal neerlegden. In de conferentiezalen, evenals voor de rechtbanken, is het noodig, dat iedere partij de bespreking begint in goed ver trouwen in de overtuiging, dat het resul taat zal zijn recht voor elkeen. Het is ge bruik en noodig, dat elkeen zijn wapens buiten de zaal laat. Ik ben er van overtuigd, dat de zaak van den wereldvrede een grooten stap vooruit zou gaan, indien alle naties een openhartige verklaring zouden krijgen van de tegenwoordige en toekomstige politiek der regeeringen. Omdat de Vereenigde Staten een der na ties van het westelijk halfrond is, zijn zij niet gewikkeld in de tegenwoordige ge schillen, welke zich in Europa voordoen. Ik denk, dat het voor u gepast kan zijn mij deze verklaring te doen in mijn hoedanig heid van hoofd van een ver van Europa lig gende natie, opdat ik, slechts optredende met de verantwoordelijkheid en verplich tingen van een vriendschappelijk bemidde laar, deze verklaring kan mededeelen aan andere naties, welke thans ongerust zijn over den loop, welken de politiek van uw regeering kan volgen. Zijt gij bereid de verzekering te geven, dat uw gewapende strijdkrachten het gebied of de bezittingen van een der volgende onafhankelijke naties niet zullen aanvallen of over weldigen Finland, Estland, Letland, Litauen, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Nederland, België, Groot-Brittan- nië, Eire, Frankrijk, Portugal, Zwitserland, Liechtenstein, Luxemburg, Polen, Hongarije, Roemenië, Zuid-SIavië, Rus land, Bulgarije, Griekenland, Turkije, de Arabische staten Syrië, Palestina, Egypte en Iran Een dergelijke verzekering moer klaarblijkelijk niet alleen gelden voor den tegenwoordigen tijd, doch voor een genoegzaam langdurige toekomst om alle mogelijkheden te verzekeren met vreedzame methoden te werken aan een vrede van een meer duurzamen aard. •k stel dus voor, dat gij het woord „toekomst" zult beschouwen als van toepassing van een periode van gegarandeerde non-agressie van sn minste tien jaar, een kwart eeuw, indien wij den moed hebben "tijd vooruit te zien. indien een dergelijke verzekering door uw regeering wordt gegeven, 2al ik haar onmiddellijk ter kennis brengen van de regeeringen der n^sS'\velke ik heb genoemd en zal ik tezelfdertijd vragen, of, hetgeen *e «ijkerwijze zeker is, elk der bovengenoemde naties op haar beurt toestemt eenzelfde verzekerinq te qeven, opdat ik u deze kan overbrengen. ^erz'jdsche verzekeringen, zooals ik deze heb aangegeven, zullen Seheele wereld een directe opluchting geven. Twee essentieele vraagstukken. Ik stel voor, indien er in wordt toege stemd, dat twee essentieele vraagstukken prompt in de vreedzame atmosfeer, welke er het gevolg van zijn zal, in discussie zul len worden gebracht en de regeering der Vereenigde Staten zal gaarne deelnemen aan deze beraadslagingen- De gedachten- wisselingen, welke ik op het oog heb, heb ben betrekking op een meer doelmatige en snellere wijze, waardoor de volken der we- lerd een geleidelijke verlichting kunnen verkrijgen van den verpletterenden last der bewapening, welke hun dagelijks nader brengt tot een economische ramp. Tegelijkertijd zou de regeering der Ver eenigde Staten bereid zijn deel te nemen aan beraadslagingen, die er toe zouden strekken een practischer wijze te vinden qyh den weg te openen voor een ihtema- tionalen handel, opdat alle naties in staat zullen zijn op de wereldmarkt op voet van gelijkheid te koopen en te verkoopen en de verzekering te hebben grondstoffen en producten te verkrijgen, welke noodig zijn voor een vreedzaam economisch leven. Tezelfdertijd zouden de regeeringen, die er direct bij geïnteresseerd zijn, zoodanige politieke besprekingen kunnen beginnen, welke zij noodig of wenschelijk zouden oor- deelen. Wij erkennen, dat de vraagstukken, welke op de menschheid drukken een com plex zijn, doch wij weten, dat een bestudee ring ervan en een beraadslaging er over in een atmosfeer van vrede moeten worden gevoerd. Een dergelijke atmosfeer kan niet heer- schen, indien de besprekingen worden ver duisterd door dreiging met geweld of vrees voor oorlog. Ik denk, dat gij u niet zult vergissen in den geest van openhartigheid, waarin ik u deze boodschap zend. De leiders der groote regeeringen zijn in dit uur letterlijk verantwoordelijk voor het lot der menschheid in de volgende jaren. Zij kunnen niet doof zijn voor de verzoeken van hun volken, die vragen be schermd te worden tegen een chaos. De geschiedenis zal hen verantwoordelijk stel len voor het leven en het geluk van allen. Ik hoop, dat uw antwoord voor de menschheid de verwachting zal inhouden dat haar vrees zal eindigen en dat zij zich voor lange jaren veilig zal gevoelen. Hoe de wereld reageert Engeland. De Britsche regeering heeft met harte lijke instemming kennis genomen van de boodschap. Zij gelooft, dat staatsmans-initiatief, dat Roosevelt heeft geïnspireerd, biedt een wer kelijke gelegenheid een ramp te voorko men, welke over Europa hangt en welke, naar haar overtuiging, in ieder land wordt gevreesd. Thans moeten de antwoorden uit Duitsch land en Italië worden afgewacht. De Brit sche regeering harérzijds wenscht uitdruk king te geven aan de stellige hoop, dat deze antwoorden den weg zullen openen voor verdere stappen, waarover de presi dent spreekt. Frankrijk. Zoodra Daladier kennis had genomen van de boodschap van president Roosevelt heeft hij direct namens de Fransche re geering een mededeeljng doen toekomen aan Bullitt. Deze mededeeling houdt een volledige adhaesie zonder eenig voorbehoud in van de voorstellen van Roosevelt. Polen. De openbare meening is diep onder den indruk. In Poolsche politieke kringen wijst men op het belang van den stap van Roo sevelt en verklaart men, dat hij beoogt den vrede ter wereld te stabiliseeren. Toch blijven deze zelfde kringen scep tisch ten aanzien van de mogelijkheden tot verwezenlijking van de voorstellen. Rusland. De Sovjet-pers publiceert de boodschap van Roosevelt, die door Moskou geheel wordt goedgekeurd, volledig. Men ziet er een edelmoedige en vernuftige geste in, die beantwoordt aan het gevoelen van iede-en f: tsoenlijken mensch. Amerika. Het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken heeft uit Canada en vrijwel alle andere Amerikaansche staten, telegrammen ontvangen, waarin deze sta ten zich vereenigen met de boodschap van Roosevelt en hun steun belooven bij het handhaven van den vrede. Naar aanleiding van het commentaar in de Duitsche en Italiaansche pers op de boodschap van Roosevelt, acht men het in Amerikaansche kringen echter waarschijn lijk, dat de voorstellen door Berlijn en Ro me verworpen zullen worden. NEGATIEVE HOUDING VAN DUITSCHLAND EN ITALIË Het officieuze commentaar, dat de Deut sche dienst gisteren heeft gegeven en dat van de Duitsche pers hebben over het al gemeen een duidelijk beeld gegeven van de nejatieve houding van Duitsche politieke kringen ten aanzien van de boodschap van Roosevelt. De officieele Italiaansche houding ten aanzien van de boodschap van Roosevelt schijnt eveneens negatief te zijn fascisti sche kringen noemen het een manoeuvre om de totalitaire landen in het nauw te drijven en toonen zich er over ontstemd, dat de boodschap te verstaan geeft, dat de as- mogendheden den vrede in gevaar brengen, terwijl deze, naar zij zeggen, niemand be dreigen. Zij voegen eraan toe, dat voor de asmegendheden de vrede niet synoniem moet zijn met het prijsgeven van rechten, die zij wettig achten en dat de vrede slechts verzekerd kan worden door te vol doen aan de verlangens van Duitschland en Italië teruggave van de Duitsche ko loniën en regeling van de tusschen Frank rijk en Italië bestaande kwesties. „Der Deutsche dienst" schrijft o.m. „Eerst ophitsen en dan den vredesapostel spelen, dat is de politiek welke de presi dent der Vereenigde Staten niet den eer sten keer tegenover ons voert. De klanken der nieuwe boodschap van Roosevelt zijn ons niet nieuw. Integendeel, zij komen ons zeer bekend voor. Daar wij evenwel reeds eenmaal hebben beleefd, waartoe het vertrouwen in de boodschap van een Amerikaanschen president kan lei den, zal de wereld ons niet kwalijk kunnen nemen, wanneer wij zeer sceptisch staan tegenover dergelijke politieke acties van de overzijde van den Oceaan. Het Duitsche volk heeft moeten onder vinden dat het onderhandelen aan de in ternationale conferentictafel en het af wachten van gerechtigheid ten aanzien van levensaanspraken van groote naties, tot tragische toestanden kan leiden. Er kunnen geen duurzame gelukkige toestanden worden geschapen in het leven van de staten onderling, zoolang zich on der bescherming van den staat de mach ten van vernietiging en onrust kunnen ver. bergen en consolideeren. Er kan geen nieu we orde aan de conferentietafel worden geschapen zoolang het bolsjewisme als rechtsgelijke partner in het politieke spel in de wereld wordt beschouwd. De heer Roosevelt heeft zijn boodschap aan het verkeerde adres gericht. Het Duit sche volk is verstandiger en sterker ge worden en daarom zal het succes van Wil son niet herhaald worden. Onverwachte terugkeer van Amerikaansche vloot naar den Stillen Oceaan Het Amerikaansche departement van Marine heeft zonder eenige verklaring bevel gegeven aan de vloot der Vereenigde Staten naar den Stillen Oceaan terug te keeren. Deze maatregel zal vermoedelijk ten gevolge hebben, dat de vlootschouw, welke op 24 April aan de Atlantische kust zou worden gehouden, niet zal doorgaan. De order kwam als een volledige verras sing. De stap wordt in diplomatieke kringen uitgelegd als een blijk, dat de inlichtingen, welke de president aanleiding heeft gege ven tot zijn stap, ernstig de mogelijkheid onder oogen ziet van een gemeenschappe lijk optreden van Rome, Berlijn, Tokio en Burgos. Vandaar dat de vloot der Ver eenigde Staten uit voorzorg het machts evenwicht in den Stillen Oceaan moet her stellen. Nieuwe Belgische regeering gevormd Pierlot is er in geslaagd een nieuwe re geering samen te stellen. De nieuwe mi nisters zouden vanmiddag te twaalf uur den eed afleggen in handen van den ko ning. De nieuwe regeering is als volgt samen gesteld Minister-president zonder portefeuille Pierlotminister van landbouw graaf d'Aspremont Lynden minister van econo mische zaken en middenstand Sap ver keersmiddelen en P.T.T. Marck minister van koloniën De Vleeschauwerminister Dit nummer bestaat uit 2 bladen §el»BMrt<enisseii tinn Jew Jng Een gewetensvraag van Roosevelt aan Hitler en Mussolini geen nieuwe aan vallen gedurende 10 jaar. De dictators schijnen er afwijzend tegenover te staan. (Pag. 1, eerste blad). De Fransche dienstplichtwetten uitge breid tot buitenlanders die asylrecht genieten. (Pag. 1, tweede blad) Onverwachte terugkeer van de Ame rikaansche vloot naar den Stillen Oceaan. (Pag. 1, eerste blad); De nieuwe Belgische regeering samen gesteld. (Pag. 1, eerste blad), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Hitier roept den Rijksdag bijeen De Amerikaansche president Roo sevelt heeft den Führer in een tele gram het verzoek gedaan, in bepaal de kwesties zijn standpunt te bepalen. De Führer acht deze aangelegenheid zoo belangrijk, aldus het D.N.B., dat hQ besloten heeft het antwoord aan den Amerikaanschen president na mens het Duitsche volk in den Rijks dag bekend te maken. Daarom heeft hij den Duitschen Rijksdag tegen 28 April bijeengeroepen om van deze verklaring kennis te nemen. In politieke kringen te Berlijn heeft men den indruk, dat Hitler in deze bijeenkomst van den Rijksdag een sooit tegenvoorstel aan Roose velt zal doen. van buitenlandsche zaken voorloopig Sou dan minister van justitie Soudan mi nister van arbeid en sociale voorzorg Wautersminister van openbare gezond heid Eekeiers minister van binnenland- sche &ken Devèzeminister van open bare werkenVan der Portenminister van landsverdediging luitenant-generaal Denis minister van onderwijs Duesberg minister van financiën Guttminister zonder portefeuille Janson Voor het ministerie voor werkloosheid zou in den loop van den dag: iemand wor den aangewezen. Hij zal de socialistische denkbeelden aanhangen. Het nieuwe ministerie telt vijf katholie ken, vijf socialisten, drie liberalen en drie partijloozen. De militaire voorzorgs maatregelen eischen slachtoffers EEN ARBEIDER EN EEN PAARD DOOR EXPLODEERENDE MIJNEN GEDOOD. Onder de gemeente Venray is Zaterdag morgen een ernstig ongeluk gebeurd. Ter wijl militairen bezig waren met het leggen van mijnen en zij hierbij werden geholpen door werklooze arbeiders uit de gemeente Deurne, trapte één van deze arbeiders op een mijn, tengevolge waarvan dit projec tiel explodeerde. De arbeider, de 33-jarige Linden uit Deurne, werd op slag gedood. Zijn medearbeiders en de militairen, die zich in de onmiddellijke nabijheid bevonden, kregen geen noemenswaardig letseL Ten gevolge van de hevige ontploffing schrok een paard, dat gespannen was voor een boerenwagen, welke wagen op een aan- grenzendeai weg naderde. Het paard sloeg op hol en trapte daarbij op een tweede mijn. Ook dit projectiel ontplofte, waar door het paard werd gedood en de kar ver nield. De voerman kwam mot den schrik vrij. Het lijk van den arbeider is naar het ziekenhuis te Deurne overgebracht.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1