Vlissingsche Courant Breskensclie Courant IINISTER C0LIJN SPREEKT TOT HET NEDERLANDSCHE VOLK STADSNIEUWS EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 85 DINSDAG 11 APRIL 1 939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 per kwartaaL Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels "0 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAM DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren te: Breskens, Dorpstraat, Tel.21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 35. rjiN G ESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PÜBLIC1TEITSW A ARP E, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS" Geen vrees voor directe bedreiging van ons land. herland zal zijn zelfstandigheid en onzijdigheid handhaven. g^jrgen te tien uur heeft minister- "gr, dr. H. Colijn voor de drie Ne- zenders een toespraak tot het Ijgfcjjche volk gehouden. Hij deelde cat de regeering in den afgeloopen g i-jt personeel van de z.g. grens- yftss onder de wapenen heeft laten p- v onnoodige bezorgdheid te voorko- l-iietdr. Colijn enkele woorden over de E^ems van dezen maatregel volgen, fja: verband met (Ktengewone om- pgheden heeft Kgeering zich gfaaal verplicht in het belang iet vaderland store maatrege- i treffen. den afgeloopen i Is n.l. overge- tot het onder rapenen roepen het personeel be nende tot de bataljons die bestemd zijn de z.g. grensbeveiliging. ien einde onnoodige bezorgdheid bij de Hiking te voorkomen wil ik thans door radio een kort woord tot u richten om beteekenis van dezen maatregel in het 1ste licht te stellen. begin dan met te zeggen wat men er e t In moet zien. feu moet er niet in zien, men möet er at uit lezen, dat de regeering beducht is wr een directe bedreiging van ons Voor zulk een opvatting is geen to aanleiding aanwezig. Onze betrek ken met het buitenland laten niets te ïshen over. Met alle mogendheden is whouding goed. Daarom kon ik zeg- dat de regeering niet beducht is voor directe bedreiging van 's lands veilig- "en de genomen maatregel dus niet in lacht mag worden gezien. Een voorzorgsmaatregel. If komt echter van zelf de vraag naar ;wat men er dan wèl in moet zien. En Kwoord daarop is men moet er een voorzorgsmaatregel in zien, in ver- Éffiet den algemeenen toestand in werelddeel verkeert in een toe- latente internationale spannin- tk ons verplichten er rekening mee 'tóen, dat die spanningen zich künnen in vijandelijkheden. En als dit $ïich mocht gaan voordoen dan moe- t slechts in woorden doch met- in staat zyn op afdoende wijze te geven van onzen vasten wil onze handigheid en onzijdigheid te handha- handhaven onder alle omstandig- h en naar alle zijden. Normale legersterkte onvoldoende. dit effectief te kunnen doen, wan- de noodzaak er van zou blijken, moet 2geheele weermacht ten slotte gemobi- Wd worden. Maar in ons huidig leger den bij het zeer snelle verloop, dat ^4gshandelingen in onzen tijd ken- h. is de normale sterkte van ons leger 'redesvoet ongenoegzaam om de ze- weid te scheppen dat die mobilisatie on- iKtoerd zal verloopen. toarom is het een eisch van voorzichtig ■,e|d de voorwaarden te scheppen die het ongestoord verloop eener mobilisatie kun nen waarborgen. Maatregelen worden voorbereid om, zoo lang de rust in Europa niet is weergekeerd, in deze .leemte op doeltreffende wijze te voorzien. Maar daarmee is eenigen tijd gemoeid en daarom heeft de regeering ter over brugging van die periode, besloten het per soneel van de afzonderlijke grensbataljons evenals in September onder de wapenen te roepen, ter versterking van de reeds aan wezige bataljons van de onder de wapenen zijnde lichting. De normale toestand is volstrekt onbe vredigend voor regeering en volk beide. Telkens wanneer de internationale span ningen een acuut karakter krijgen staat de regeering voor de moeilijke vraag moeten wij bijzondere maatregelen treffen of kun nen wij ze nog achterwege laten. En tel kens wanneer zulke omstandigheden zich voordoen rijst ook onder ons volk soort gelijke vraag, waarmede dan ongerustheid pleegt gepaard te gaan. Voorzieningen van blijvenden aard in voorberiding Daarom is het noodig voorzieningen te treffen die een meer permanent karakter dragen en van zoodanigen aard zijn dat niet telkenmale tot het treffen van bij zondere maatregelen behoeft te worden overgegaan en men de ontwikkeling der gebeurtenissen dus met meer gerustheid kan afwachten dan thans het geval is. De nu genomen maatregel is, zooals ik reeds zeide, te zien als een overbrugging van den tijd die noodzakelijk verloopen moet tot aan het oogenblik, dat de meer permanen te maatregelen effectief kunnen werken. Ik herhaal nog eens wat ik in den be ginne reeds gezegd heb Wij duchten van niemand eenige vijandelijke handeling tegen Neder land, maar wij willen tegenover ieder onzen duidelijken wil toonen, dat wij onze beproefde zelfstandigheidspolitiek en onze onzijdigheid met alle ons ten dienste staande middelen willen hand haven. Dat en dat alleen is de strekking van den thans genomen maatregel. Maar, omdat dit zoo is mag ik aan wat ik gezegd heb nu ook een raad vastknoopen. Deze raad n.l., dat er geen enkele reden aanwezig is voor bijzondere ongerustheid. Natuurlijk houdt de toestand in de wereld ook onze aandacht gespannen. Maar dat is heel wat anders dan beduchtheid voor onze eigen onmiddellijke veiligheid. Voor zulk een beduchtheid ik herhaal dit acht ik geen enkelen grond aanwezig. Hoe kalmer wij den toestand onder de oogen zien, hoe rustiger wij allen ons da- gelijksch werk blijven verrichten, hoe beter dit is voor ons zelf en hoe gunstiger indruk dit naar buiten zal maken. En voorts belijden wy, ook als volk. in diepen ernst, dat het lot ook van ons land, uiteindelijk niet in de hand van menschen ligt, niet van den wil eens menschen af hankelijk is, maar dat God almachtig de wereld regeert. In dat geloof schuilt kracht het schept vastheid van wil aan "s menschen zijde en het voorkomt dat men als een riet door den wind heen en weer bewogen wordt. Na den Italiaanschen inval in Albanië h speciale correspondent van Havas, g, dagen in Albanië is geweest de Italiaansche bezetting meldt, dat -'Sens verhalen van soldaten, die de naar Zuid-Slavië zijn gepasseerd, de en van het Albaansche leger ten Noor- van Skoetari, <- tezamen met vrywilli- "eer*and hebben geboden tot den van Saterdag op Zondag. Nog Za- uitTir» no°digde de Italiaansche radio tezien bewoners van Skoetari uit af r nuttelo°s verzet. Men acht het v„. a de stammen der Malissoren in BtCS'Sf" bcrsstrekcn nog lan- "««SSee».geVe,IMn de,,ItaU' ambaowa Zaterdag door de Italiaansche verklaring wordt o.m. gezegd, dat verluidde, dat des avonds vrywel het geheele grondgebied van Alba nië onder contröle van Italië zou zijn. Koning Zog naar Griekenland uitgeweken. Koning Zog is Zaterdag met zijn minis ters en gevolg te Fiorina (Griekenland) aangekomen. Zijn gemalin is reeds Vrijdag daar aangekomen. Zondag arriveerde het koningspaar te Saloniki. De rest van het koninklijk gevolg, onder wie de zusters van den koning en de premier, Kotta, reisde verder naar het Zui den naar Larissa. Koning Zog heeft den Griekschen auto riteiten medegedeeld, dat hy voornemens is binnenkort Griekenland te verlaten. Italiaansche pers komt met een nieuw argument. „Wy wreken Valona De schande van 1920 is uitgewischt", aldus schryven de fascistische organen, die een nieuw argu ment toevoegden aan die welke reeds ge bruikt zijn om de Italiaansche actie in Al banië te rechtvaardigen een smet op de eer van Italië uitwissen. De Telegrafo, die schrijft, dat Italië een oude rekening vereffent, die door de capi tulatie van Valona in 1920 was opengela ten, voegt hier dreigend aan toe, dat „de as Rome-Berlijn nog slechts in het begin van haar activiteit is". Mussolini vandaag naar Tirana? Men gelooft, dat Mussojini voornemens was vandaag naar Tirana^e vertrekken. Mussolini heeft door den gezant in Bel grado zijn waardeering doen uitspreken je gens de Joego-Slavische regeering voor haar vriendschappelijke houding in de hui dige Albaneesche crisis. De defensie van Malta. De kust- en luchtverdediging zijn giste ren bij wyze van voorzorgsmaatregel be mand. Griekenland zou garanties van Italië hebben ontvangen. Een speciale correspondent te Athene deelde gisteren mede De bladen zullen morgen een nota publiceeren volgens wel ke dé Italiaansche regeering de regeering van Griekenland formeele verzekeringen heeft gegeven ten aanzien van de volkomen onschendbaarheid van Griekenland. De Italiaansche regeering, die reeds bij het begin van haar actie de Britsche re geering heeft verzekerd, dat zij geen aan slag op de onafhankelijkheid van Albanië wilde doen en den status quo in de Middel- landsche Zee wenschte te handhaven, heeft Londen formeele verzekeringen gegeven ten aanzien van Griekenland en Korfoe. De Britsch-Italiaansche overeenkomst over den status quo schijnt, dus gehandhaafd te blij ven. Een wijze voorzorgs maatregel OPROEPING VAN DE GRENS BATALJONS. De Regeeringspersdienst meldde giste ren Bij Koninklijk besluit van heden is be paald, dat de tegenwoordige buitengewone omstandigheden inhouden oorlogsgevaar in den zin waarin dat woord in 's lands wet ten voorkomt. Krachtens dit besluit is heden opgeroe pen het personeel van de bataljons voor de grensbeveiliging. Deze verklaring en oproeping zijn niet te beschouwen als een rechtstreeksch gevolg van de gebeurtenissen der laatste dagen. De algemeene toestand in Europa heeft de regeering de wenschelijkheid doen gevoe len, dat onze grenzen beter dan tot dusver beveiligd worden, ter verzekering van onze politiek van zelfstandigheid. De verdere ontwikkeling van de gebeurtenissen zal dientengevolge met meer gerustheid kun nen worden afgewacht. STAATSBLADEN, HOUDENDE KONINKLIJKE BESLUITEN BETREF FENDE OORLOGSGEVAAR EN OP ROEPING PERSONEEL GRENS BEVEILIGING, VERSCHENEN. De gisteravond verschenen buitengewone Staatscourant bevat de te gelykertyd ver schenen Staatsbladen nr. 181 en 182, be treffende den toestand van oorlogsgevaar en de oproeping van het personeel voor de grensbeveiliging. Beide besluiten bevatten de overweging, dat de heerschende interna tionale verhoudingen mede brengen een voortdurend latent oorlogsgevaar, en dat het daarom los van iedere onmiddellijke dreiging noodig is, dat de regeering kan beschikken over de bevoegdheden tot het nemen van buitengewone maatregelen, zoo als in de wetten des lands voorzien, ten einde onder alle omstandigheden de zelf standigheid en de volstrekte onzijdigheid des lands te waarborgen. Besluit no. 181 bepaalt dat de tegen woordige buitengewone omstandigheden in houden oorlogsgevaar in den zin, waarin dat woord in 's lands wetten voorkomt. Besluit no. 182 bepaalt het volgende Al het personeel, bestemd voor buiten gewone oproeping uitwendige veiligheid wordt onverwijld in werkelijken dienst ge roepen. „Geen vrede zonder orde, geen orde zonder rechtvaardigheid". Paaschpredikatie van den Paus. In zijn Paaschpredikatie in den Sint Pieter heeft de Paus Zondag er op gewezen, dat er geen vrede kan zijn, zoolang maar al te dikwijls dezelfde zonen van dezelfde aarde verdeeld worden door verwoeden partijen- of belangenstrijd, zoolang zoo- velen geen werk en geen voldoende be staansmogelijkheid hebben, hetgeen hen helaas tot de prooi maakt van leerstellin gen en ondergrondsche organisaties. Er kan geen vrede zijn zoolang nog zoo dikwijls tusschen de naties het wederzij dsch begrip ontbreekt, zoolang plechtige gesanction- neerde pacten en het gegeven woord de zekerheid en de waarde hebben verloren, die de onontbeerlijke basis zyn van het we- derzij dsch vertrouwen, zonder hetwelk de zoozeer begeerde materieele ontwapening van dag tot dag minder uitvoerbaar wordt. Het werkelijke fundament van den vrede, zoo vervolgde de Paus, is gelegen in de kennis, de eerbiediging en het gehoorzamen van God. Hij is de hoogste beschermer van de rechtvaardigheid en de hoogste schen ker des vredes. In hem zyn de vrede en de rechtvaardigheid vereenigd. De vrucht van de rechtvaardigheid is de vrede. Zooals het niet mogelijk is, vrede te hebben zonder orde, zoo kan er geen orde zijn zonder rechtvaardigheid. De laatste eischt ge hoorzaamheid aan de wettige autoriteiten. Zij eischt, dat de menschelijke vrijheid en waardigheid geëerbiedigd worden en dat de rijkdommen billijk verdeeld worden. De rechtvaardigheid wil bovendien, dat ed heilzame actie van de kerk, de meesteresse van de waarheid, de bron van het geeste lijk leven en de weldoenster der mensch- heid, niet belemmerd wordt. Naast recht vaardigheid is naastenliefde noodig. Tenslotte deed de Paus een beroep op de enkelingen, op de volken en op de regee ringen voor een vrede in rechtvaardigheid en naastenliefde. Vlissingen TEEN-JARIG BESTAAN DER NED. JEUGDHERBERGCENTRALE. Feestelijke herdenking in de jeugdherberg „Scheldestroom". De Nederlandsche Jeugdherberg-centrale viert dit jaar haar 10-jarig bestaan. Ge durende al die jaren heeft zij op de bres gestaan om de belangen der trekkers en treksters te behartigen, zoodat het tweede lustrum dan ook in het geheele land op tweeden Paaschdag in 29 jeugdherbergen op feestelijke wijze werd herdacht. In de provincie Zeeland vond de viering van dit heugelijke feit plaats in de Vlis singsche jeugdherberg „Scheldestroom". Het waren voornamelijk „trekvogels" uit de omgeving, die deze herdenking hrjwoon- den, hoewel in de jeugdherberg ook drie gaston uit België en een trekker uit Enge land logeerden. De jeugdherbergvader had met medewer king van eenige trekkers en treksters een aantrekkelijk programma opgesteld, dat ongetwijfeld bij allen in den smaak is ge vallen. Des middags hebben de deelnemers ©en wandeltocht gemaakt langs de boulevards en vervolgens in de richting van de tweede duinen. Het zeer fraaie lenteweer maakte dit uitstapje tot een waar genegen. Tegen 5 uur waren allen weer in de jeugdherberg teruggekeerd en kwam men in het dagverblijf bijeen. Hier heeft de voorzitter dr. A. Staverman, namens het bestuur van de „Scheldestroom" alle jeug dige trekkers en treksters welkom gehee- ten. Spr. wees er op dat het jubileum van de centrale in allen eenvoud wordt gevierd. Vervolgens vergeleek spreker de tijden van vroeger bij die van thans. Toen kwam je niet veel verder dan je eigen woonplaats en moesten de tochten veelal per „beenen wagen" worden gemaakt, want boot en trein waren te duur. Thans zijn echter de mogelijkheden zeer veel veranderd. Op een gemakkelijke manier kun je heel wat van de wereld zien. Voor 1.50 2 per dag kan een trekker veel genieten, hij is niet aan dezelfde plaats gebonden, maar kan van de eene stad naar de andere trekken. In de jeugdherbergen vindt men dikwijls een internationaal gezelschap bijeen, zoodat meerdere malen vriendschapsbanden wor den gesloten. Het verheugde spr. dat er thans voor de jeugd zooveel gelegenheid is om den blik te Dit nummer bestaat uit 2 bladen §cI»CMrfen!sscw unn Jew Jng De grensbataljons zijn opgeroepen. Dr. Colyn voor de microfoon. (Pag. 1, eerste blad) Groote brand te Lith. (Gemengd nieuws). Valse he munters gearresteerd te Rot terdam. Gemengd nieuws). Ernstig verkeersongeluk bij Hom, (Gemengd nieuws) Oude man vermoord te Holten. (Gemengd nieuws) ZEE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN' verruimen. Spreker zou iedereen willen toe roepen „Spaar in den winter en trek er 's zomers op uit". Ons eigen land is rijk aan natuurschoon. Leert dit dus eerst ken nen en ga dan naar het buitenland, want voor de ontwikkeling tot mensch is het uitstekend ook met andere volkeren in con tact te komen. Het kweekt een geest van verbroedering en niet van vijandschap, zoo als helaas nog maar te veel wordt aange troffen, vooral by de ouderen. De Jeugdherbergcentrale is thans bij een mijlpaal gekomen. Te Vlissingen is het 10 jaar geleden dat de jeugdherberg „Schelde- stroom" werd opgericht, Zeer veel is in dien tijd ten goede veranderd en talrijke verbeteringen zijn tot stand gekomen, waardoor het verblijf in de „Scheldestroom" prettiger en aangenamer is geworden. Spreker hoopte dat er by de jonge men schen een stille dankbaarheid moge zijn, voor hetgeen door de vereeniging wordt verricht. Vervolgens heeft de heer L. Sluimer van Nieuw- en St. Joosland een causerie ge houden over „Paaschgebruiken". Spreker zette uiteen hoe men gekomen is tot de viering van het Paaschfeest, het feest van vernieuwing, van jong leven, in chris telijke kringen het feest van de Opstan ding. Tal van Paaschgebruiken in verschil lende steden, zoowel in binnen- als buiten land bracht spreker naar voren. Het meest in gebruik zijnde is thans nog wel het eten van Paascheieren. Als typische bijzonder heid deelde spreker mede J"t men te Brui- nisse nog de kinderen vertelt dat het ge- k Leurde ei door een haan gelegd is. Nadat dr. Staverman den heer Sluimer dank had gebracht voor zijn interessante uiteenzetting, verzamelden allen zich aan den jubileum-broodmaaltijd. Onder vroolijk gesnap werd menig broodje naar binnen gewerkt, een bewijs dat trekkers over een goeden eetlust beschikken. Wanneer echter zoo'n groote familie aan tafel is geweest, is er heel wat op te rui men. Vele handen maken evenwel licht werk en in een minimum van tijd waren de „cor- véers" klaar met de hun opgedragen taak. De zaal was spoedig weer in orde gebracht en toen kon met de afwerking van het feestprogramma worden begonnen. De bijeenkomst werd aangevangen met een rede van den voorzitter der Ned. Jeugdherbergcentrale prof. dr. G. A. van Poelje, welke toespraak op een graraofoon- plaat was opgenomen. Hoewel prof. Van Poelje eerst niet op gang kon komen, kon hy toch, nadat eenige „deskundigen" er aan te pas waren gekomen, zijn rede uit spreken. De voorzitter der N.J.C. bracht eerst dank aan allen voor de medewerking en steun in de afgeloopen periode ontvan gen. De jeugdherberg is voor velen het vertrouwde huis geworden op de reistoch ten. Het bestuur zal er steeds naar streven den grondslag van het instituut jeugdher bergen te verstevigen. De onzichtbare spre ker hoopte dat dit moge bijdragen tot nog hechtere vriendschapsbanden bij de leden onderling. Onderwijl was de thee met gebak geser veerd. Toen een der bestuursleden mede deelde dat „deze ongekende weelde in de jeugdherberg" een tractatie was van voor zitter dr. Staverman, in verband met de geboorte van zijn dochter, werd spontaan een driewerf hoera op de nieuwe wereld- burgeres uitgebracht. Een uitgebreid amusant programma werd hierna afgewerkt. Het duo „Trek er op los" heeft er den geheelen avond inderdaad lustig op los gespeeld, tal van liedjes wer den uit volle borst meegezongen. Declama-

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1