VJissingsche Courant Breskensche Courant IELGIE NA DE VERKIEZINGEN STADSNIEUWS Vlissingen EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 81 WOENSDAG 5 APRIL 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 per kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels ƒ1.25, iedere regel meer 25 cent By abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels "0 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lynen), Giro No.66287. Eigen kantoren te: Breskens, Dorpstraat, TeL21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 15, Tel. 85. lUCiSlOTEN BIJ HET BUREAU VOOR F U B L I C I T E I T S W A A R D E, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS" Verkiezingsresultaat helpt oude moeilijkheden niet uit den weg Martens' heengaan heeft een bitteren nasmaak is een Fransch spreekwoord, dat jJ. ?ius ga change, plus ga reste la j,i», tose. In het Nederlandsch zouden jjagirjj vertalen alle verandering is .gfifbetering. By het beschouwen van £jiiagen der verkiezingen is dit wel gelijk. Katholieken en liberalen zijn «I je winst gaan schuiven en veroverden M zetels de socialisten betaalden het jij;» met 6 zetels verlies, zij het dan in •sdere mate dan de Rexisten, die ver eerd neerliggen om wellicht nooit meer jt ie staan. De Vlaamsch-nationalisten léten een kleine, maar beteekenisvolle éi van een zetel in de vier Vlaamsche •fffincies, niettegenstaande de verbitterde opagne, die tegen het Vlaamsch-nationia- jes door alle partijen is gevoerd op ;icd van de verdediging van de Belgische eleid-staatsgedachte. Daarbij hadden zij gwind in de zeilen de omstandigheden -Cintraal-Europa waren den Vlamingen, Évoor hun nationaliteit uitkomen, zeker (g! gunstig en typisch was de meening, jftn Vlaming tegenover mij uitsprak 2 is of de duvel er mee speelt, maar ïcr heeft den Walen, liberalen en frans- gns geen grooter dienst bewezen dan zijn actie in Centraal-Europa, juist in ga Belgischen verkiezingstijd. 5e Rexistische buit is thans verdeeld, K, waar katholieken en liberalen al lan- p tijd op loerden, sinds zij wisten, dat ia in zijn voegen kraakte. De verdwaalde tóaapjes zijn teruggekeerd katholieken, «opRex hadden gestemd, zijn weer tot k ouden herder teruggekeerd en de libe- islea hebben hun deel van het doodenmaal dank zij de voor hen gunstige ptötleke omstandigheden. De socialisten zijn teleurgesteld, maar jtó behoeft den leiders dezer partij niet te fazen, De eenheid van Vlaamsche en fefahe socialisten was zoekde na- izsliteitskwestie was de splijtzwam de «alsche orthodoxie, met haar intern atio- na, stond pal tegenover het meer Koele Vlaamsche nationale socialisme, si ia Spaak een voorvechter vond. Het fade element heeft aan deze twisten den rug toegekeerd en gedacht veili- r te zijn bij de liberalen, want een ver ging naar de communisten had niet r Zonder de socialisten zal het niet gaan. iet het er dus uit voor de toekom- fetegeeringsperiodeliberalen en ka- fa hebben samen een meerderheid w zetels op de 202 met de socialis- i jfaen zij een regeeringsblok van na- ^tenheid, groot 170 zetels. Ifant hoewel de liberalen en katho den vele christen-democraten zyn, die »ch geen politiek kunnen voeren, die fe socialisten voor het hoofd stoot. Henvergete niet, dat er by de katho lieken vele cristen-democraten zyn, die dezelfde materieele belangen nastreven is de socialisten. piQeer aanstonds een nieuwe regee- 4Z0U optreden met een programma van falgingen en dat is onvermijdelijk »aarop vermindering van salarissen en fak van de sociale voorzieningen zou- 5voorkomen (en de liberalen zullen daar op aandringen, samen met het con- stieve blok der katholieken), dan zal s de socialisten, communisten, Vlaamsch- ^Jfaiflten en het christen-democratische or Katholieken tegen zich vereenigd o? als oppositie. Het lijdt geen twijfel, L, formeeren van een nieuw kabinet °P deze primaire eischen moeten steu- fWttl l nog van de financieels e der nieuw te vormen regeering, waarbij de kwestie der al of niet verzwa ring van belastingen eveneens een groote nol zal spelen. Men zietalles verandert, maar7 het blijft toch.' steeds bij het oude. De nieuwe uitslagen geven niet veel meer stevigheid voor het inslaan van een nieuwen koers dan de verhoudingen van vroeger. Het eeaige wat gewicht in de schaal kan leg gen is de nawerking van het Koninklijke woord, waarin tot bezinning werd aange maand. Die bezinning zal by de gekozenen zelf moeten komen en dat alles is zeer subjectief en hangt van den min of meer hojgen graad van cultuur der gekozen par lementsleden af. Het peil, waarop de heele verkiezingscampagne stond, biedt daartoe echter heel weinig waarborg. De kwestie Martens uit de wereld. •Een struikelblok is echter weggevallen Dr. Martens, het heele gedoe moede, heeft toegegeven aan den aandrang zijner poli tieke vrienden en op den morgen van de verkiezingen vrijwillig ontslag genomen als lid van de Koninklijke Academie voor Ge neeskunde. De drie partyen kunnen nu vei lig samenwerken. Op den grooten dag, waarop, zoo men dacht, de nationale een heid van België bezegeld zou worden, geeft dit ontslag wel een bitter bijsmaakje aan deze veel geroemde eenheid. Martens is uit de Academie, waar hij als geleerde en als Vlaming volkomen op zijn plaats was, ver jaagd door bepaalde patriottische Belgen, die helaas niet hebben kunnen inzien, dat deze benoeming niets anders te beteekenen had dan de bezegeling van een verzoening op vredelievenden grondslag tusschen Vla mingen en Walen op het terrein der cul tuur van het eensgezinde België. Nog over iets anders ergeren de Vlamin gen zich Een blad als de „Independance Beige" lucht b.v. haar tevredenheid over het succes van de Belgisch-gezinde candi- datenlijsten in de kantons Eupen, Malmedy en St. Vith, waar de bevolking overwe gend Duitsch spreekt. „In alle hoeken van Europa", aldus het blad, „waar Duitsche taai-eilandjes be staan, spreekt 90 van de bevolking zich by de eerste gelegenheid uit voor den te rugkeer naar Duitschland. Zulks is niet het geval in Nieuw-België, dank zy het feit, dat de Belgische egeering, verre van de Duitschsprekende landgenooten te on derdrukken, in deze streek een zeer vrij heidslievend regiem heeft toegepast, waar door een gezonde cultureele en linguïsti sche ontwikkeling mogelijk wordt ge maakt." Voor het handjevol Duitschers in Eupen en Malmedy is de regeering dus een en al voorkomendheid, iets, wat de Vlamingen haar overigens geenszins kwalijk nemen. Maar, wat hem haar wel euvel duidt, is, dat er in Vlaanderen mannen als Gram mens hun gezondheid moeten offeren in de gevangenissen, om de Belgische autoritei ten er aan te herinneren, dat Vlaamsche wetten, door de Belgische Kamers ge maakt, door overheidsinstanties worden overtreden. Voor eenige duizenden Duitschers vry- heid, waarborgen op taal- en cultureel ge bied voor een volk van meer dan 5 mil- lioen Vlamingen echter niets van dat al. In Vlaamsch-nationalistische kringen meent men, dat ryet dergelijke regeerders, die uit de lessen der geschiedenis en van het dagelijksch gebeuren geen leering wil len of kunnen trekken, een nationaliteiten- staat als België onherroepelijk ten gronde moet gaan aan oneenigheid en burgertwist. Men mag dan ook aaamem n, dat Vlaan deren zeer zeker het verdere antwoord op deze politiek niet schuldig zal blyven. daarom Nederland net bij de kroning van aus Pius XII vertegen woordigd was. «e vraag; van het Kamerli<j fed ri effende het niet vertegenwoor- oon zijn van Nederland bij de kro- Paus Pius XII heeft minister Als rt n geantwoord te doeng 13 Ogenomen, Nederland niet fahtlehJltrtegenW00rdigen bÜ kronings- rgeen aan hoven, waar het land heeft 7nL°matieke vertegenwoordiging Vatican ngi.Nederland geen gezant by U... faan heeft gehad, is ook hotline le vo„ 6"=u<au, XS ook bij de geen der Pausen een afvaar diging uit Nederland aanwezig geweest. Er was in dit geval te minder aanleiding, van dezen regel af te wijken, nu in 1925 en In 1926 de Tweede Kamer aan de regeering de gelden voor een gezantschap bij den H. Stoel heeft onthouden en van een gewij zigd inzicht in dezen zin, dat de Kamer vertegenwoordiging by het Vaticaan erkent als een zaak van nationaal belang, sinds dien niet is gebleken. In verband m«t de omstandigheden, waaronder het gezant schap destijds is moeten worden opgeheven, zou alleen een in dezen zin gewijzigd in zicht grondslag kunnen zijn voor herstel der vertegenwoordiging. Daar gemis van redelijke waarborgen, dat ook een inciden- teele vertegenwoordiging hier te lande in vorenbedoelden zin zou zyn opgevat, heeft de regeering vertegenwoordiging van Ne derland by de kroning van Paus Pius XII niet in overweging kunnen nemen. Britsche consul te Mosoel bij betoogingen vermoord DE MENIGTE DACHT DAT ENGEL- SCHEN DEN KONING GEDOOD HADDEN. Tydens betoogingen te Mosoel (Irak), die gisteren gevolgd zyn op het overlijden van koning Ghazi, is de Britsche consul vermoord. Het Britsche consulaat werd in brand gestoken. Uit de in officieele kringen te Londen ontvangen inlichtingen blykt, dat de aan val op het Britsche consulaat te Mosoel kort voor den middag geschiedde. Drijvers hadden een rouwende menigte tot een hartstochtelijke woede opgezweept door te vertellen, dat de koning door Engelschen vermoord was. Soldaten hebben vier verdachten gear resteerd. De staat van beleg werd afgekon digd en de orde is thans hersteld. De minis ter-president van Irak heeft een bezoek ge bracht aan den Britschen zaakgelastigde te Bagdad en hem namens de regeering zijn leedwezen betuigd. Hij verklaarde, dat hy- zelf door het incident zeer geschokt was. Nader wordt gemeld, dat de Britsche consul te Mosoel op de stoep van het con sulaat gesteenigd Is, toen hij trachtte de woedende menigte.die zich buiten had ver zameld in de meening, dat de Engelschen verantwoordelijk waren voor den dood van den koning, te kalmeeren. Het gezin van den consul bevindt zich niet in Irak men weet op het oogenblik niet, waar het zich ophoudt. Nationale rouw In Irak. Bij regeeringsdecreet is gisteren in Irak een nationale rouw van veertig dagen af gekondigd. De ministerraad heeft in zyn bijeenkomst van gisterochtend besloten de bevoegdheden, welke de grondwet den ko ning toekent, uit te oefenen, tot de regent door de nationale vergadering bevestigd zal zijn. In alle Arabische landen heeft het omko men van koning Ghazi bewogenheid ge wekt. De Syrische regeering heeft be schikt, dat op alle openbare gebouwen de rouwvlag moet worden geheschen. Ook in Transjordanië wordt gerouwd. Het stoffelijk overschot van den omgeko men koning zou vanochtend teraardebesteld worden in het mausoleum der koninklijke familie. Een talrijke menigte is langs het stoffe lijk overschot van den koning getrokken, dat gistermiddag stond opgebaard in het koninklijk paleis. Donderdag zal het parlement goedkeu ring hechten aan de aanwijzing van prins Abdoel Ilah tot regent. Reuter meldt nog uit Cairo, dat rouw- betoogingen voor koning Ghazi in Palesti na, Syrië en Egypte gehouden zyn. Vanochtend is het stoffelijk overschot van koning Ghazi I in het koninklijk mau soleum bijgezet naast zijn vader koning Faical. Het land bood zijn koning een roe rend afscheid. Uit alle deelen des lands waren delegaties gekomen om de teraarde bestelling by te wonen. Het geheele diplo matieke corps en alle autoriteiten waren eveneens tegenwoordig. De plechtigheid verliep volkomen ordelijk. In verband met onlusten te Mosoel, waarbij de Britsche consul werd gedood, waren uitgebreide maatregelen genomen ter bescherming van de diplomaten. Wil Italië Albanië tot een protectoraat maken De Romeinsche correspondent van de „Times" maakt melding van berichten over troepenconcentraties te Bari en Brindisi en voegt hieraan toe, dat er nog meer aanwijzingen zijn dat Italië plannen koestert met betrekking tot Albanië. Het is, aldus de correspondent, moge- ilk dat niet anders beoogd wordt, dan een wijziging in de betrekkingen tusschen Italië en Albanië een soort protecto raat, dat Italië meer zeggenschap zou geven en dit land in staat zou stellen, de Albaneesche rijkdommen vollediger tot ontwikkeling te brengen. Van het geld, dat tot dusver in dit land is gestoken, hebben Italië zoo min als Albanië veel voordeel getrokken. De economische posi tie is den laatsten trjd voortdurend slech ter geworden en men gelooft, dat onder het volk groote ontevredenheid lieerscht. Italië zou tot de conclusie gekomen kun nen zyn, dat het het beste zou zijn, het land feitelijk in bezit te nemen. De laat- ate 15 jaren schjjnt dit zijn einddoel te zijn nummer bestaat Uit 2 bladen De voornaamste adjudant van koning Zog, generaal Zef Sereggi, die als zeer pro-Italiaansch bekend staat, is kort ge leden tot gezant te Rome benoemd, en sedert zijn aankomst heerscht op de Alba neesche legatie groote bedrijvigheid. De koning heeft er wellicht in toegestemd, in zijn eigen belang een protectoraat te aan vaarden. In dat geval zouden de Italiaan- sche troepen wellicht alleen in gereedheid worden gehouden om in het uiterste geval te worden gebruikt, en ligt het wellicht in de bedoeling, hen tot dit doel te con- centreeren op het eiland Sasena, die Ita- liaansche vlootbasis ter hoogte van Va- lona. In een te Tirana gepubliceerde semi- officieele verklaring wordt gezegd, dat de in het buitenland loopende geruchten, vol gens welke binnenkort een protectoraat over Albanië zou worden ingesteld, als ongegrond kunnen worden beschouwd, daar Albanië nooit een schending van zyn onafhankelijkheid of integriteit zou dul den. De te Bari verschijnende „Gazetta del Mezzogiomo" meldt o.m. Op uitdrukkelijk verlangen van den ko ning van Albanië worden besprekingen ge voerd over versterking van het defensieve verbond tusschen beide landen. Men kent de sympathie, die Italië heeft voor het Al baneesche volk en waarvan het Albanee sche volk herhaaldelijk de tastbare bewij zen gezien heeft. Het ligt niet in de be doeling der Italiaansche regeering een aanslag te doen op de onafhankelijkheid en de onschendbaarheid van Albanië. Opmerkelijk is het, dat de Romeinsche bladen en de voornaamste provinciale kranten van dit bericht nog geen melding gemaakt hebben, ondanks het hardnekkige karakter der geruchten over een aan staande landing van Italiaansche troepen aan de Albaneesche kust In Londen wordt verklaard, dat de Britsche regeering moeilijk kan aannemen, dat de Italiaansche regeering stappen zou ondernemen, welke de onafhankelijkheid of bewegingsvrijheid van Albanië zouden kunnen belemmeren. Bovendien wordt er op gewezen, dat alles wat aldus de on afhankelijkheid van Albanië zou benadee- len, een schending zou beteekenen van het Britsche-Italiaansche aceoord, dat voorziet in handhaving van den status quo in de landen in het Middellandsche Zee-gebied. Albanië zal de onafhankelijkheid handhaven. De vertegenwoordiger van het Albaan- sche persbureau te Genêve heeft vanoch tend van zijn regeering telegrafisch mach tiging ontvangen te verklaren, dat het niet juist is, dat het gebied van Albanië op eeoigerlei wijze bezet zou worden met toe stemming van den koning. Evenmin is juist dat de regeering van Albanië zou kunnen toestemmen in maatregelen welke schade zouden kunnen doen aan de onaf hankelijkheid en integriteit van Albanië. De heer A. E. Goormachtig teraardebesteld. Op de Noorderbegraafplaats vond heden morgen onder groote belangstelling de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk hulsel van den heer A. E. Goormachtig. De overledene was een zeer bekende figuur in de kapperswereld. Hij was o.m. secretaris der afdeeling Vlissingen van den Neder- landschen Kappersbond, en technisch leider van de Zeeuwsche Kappersschool. Doch ook in andere vereenigingen vervulde de heer Goormachtig een vooraanstaande plaats. De ontslapene was voorzitter der buurtvereeniging SpuistraatBellamypark enz., secretaris der Biljartclub A.B.C. en secretaris der Sociëteit „Harmonie". De kapperszaken welke zijn aangesloten bij de plaatselijke afdeeling van den Ne- derlandschen Kappersbond waren heden morgen ten teeken van rouw eenige uren gesloten. Te 9 uur vond in de Onze Lieve Vrou- wekerk aan den Singelweg de gezongen uitvaartdienst plaats. De plechtige H. Mis werd opgedragen door kapelaan Niekerk. Op de begraafplaats waren de besturen aanwezig van de diverse vereenigingen, welke de heer Goormachtig tydens zijn leven heeft gediend, het bestuur van de afdeeling Middelburg van den N.K.B., het bostuur en leeraren van de Zeeuwsche Vakschool, benevens vele xeerlingen der school, bestuursleden' van de afdeeling Vlissingen van den Kon. Ned. Bend van nnn Jew daag Britsch consul te Mosoel bij betoogin gen vermoord. (Pag. 1, eerste blad), Waarom Nederland niet vertegenwoor digd was by de kroning van Paus Pius XII. (Pag. 1, eerste blad) Er gaan geruchten dat Italië Albanië tot een protectoraat zou willen maken. (Pag. 1, eerste blad), Katholiek Democratisch Verbond op« gericht. (Branenland)j ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN" Oud-underofficieren en van de Strandver- eeniging S.V.V. Een schat van bloemen en kransen dekte de baar. Nadat de kist in de groeve was neerge laten heeft kapelaan van Niekerk de ab- soute verricht. Hierna heeft de voorzitter van de atdee- lin^ Vlissingen van den N.K.B., de heer M. Schoenmakers, met groote waardeering ge sproken over het werk dat de overledene voor de afdeeling heeft verricht. Twintig jaar was hij lid en 19 jaar heeft hij het secretariaat op voorbeekuge wijze waarge nomen. Namens het oestuur van de Zeeuwsche Vakschool bracht spreker den heer Goor machtig dank voor alles wat hij voor de school heeft gedaan. In de gisteravond ge- houaen bijeenkomst is deze stuwende kracht c plechtige wijze herdacht. Ook namens het hoofdbestuur voerde spreker het woord. Dat het hoofdbestuur het werk - van den heer Goormachtig waar deerde, bleek wel uit het hem eenige jaren geleden uitgereikte diploma van verdien ste, een onderscheiding lie niet velen te beurt valt. Spreker eindigde met woorden van deelneming tot de echtgenoote en kin deren te richten. De heer Brinkhaus heeft den overledene herdacht als vriend en collega. De voorzitter van de Biljartvereeniging A.B.C., tevens districtsconsul van den Ne- derlandschen Biljartbond, de heer A. Suur- mond en de heer R. Peeman, bestuurslid van de Sociëteit „Harmonie", hebben na mens deze organisaties een laatsten groet gebracht. Beiden hebben den overledene geschetst als een ijverig werker, die met zeer veel liefde en lust zich aan den ver- etnigingsarbeid gaf. Een familielid dankte voor de betoonde belangstelling. Velen hebben door het strooien van bloe men in de groeve den overledene de laatste eer bewezen. Hoezeer de heer Goormachtig in alle kringen gezien was, bleek wel uit den die pen indruk die deze droeve plechtigheid bij de aanwezigen naliet. Een jubileum by de coöperatie. Gisteren herdacht de heer L. P. van Oorschot den dag dat hij voor 25 jaar in dienst trad by de coöperatie „De Broeder band". Dat dit feit niet onopgemerkt voorbij ging, spreekt vanzelf. Den gehee- len dag wapperde de regenboogvlag van het hoofdgebouw en des ivonds maakten bestuur en commissarissen, personeel en Vrouwenclub van de gelegenheid gebruik den jubilaris te complimenteeren. De heer A. de Bart sprak hem namens het bestuur der coöperatie toe. Hy wees er op dat de heer Van Oorschot steeds het algemeen belang gesteld heeft boven zijn persoon lijke belangen. De coöperatie kan er dan ook trotsch op zijn, zulk een werkkracht in haar dienst te hebben. Ook de echtge noote van den jubilaris werd toegespro ken. Hij bracht haar dank voor de opoffe ring welke zij zich steeds getroostte om haar man avond aan avond voor de coöpe ratie en vele andere vereenigingen af te staan. Spr. hoopte dat de heer Van Oor schot nog jaren zyn krachten kan wijden aan de coöperatie en bood hem als blijk van waardeering een geschenk onder enveloppe aan. Namens het personeel sprak de chef bakker Boutens enkele woorden. Hy dank te voor de aangename samenwerking en hy was er zeker van dat deze ook in de toekomst zou blyven bestaan. Hij bood hem een passend geschenk aan. Ook na mens de coöperatieve Vrouwenclub werden

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1