VJissingsclie Courant Breskensche Courant Cork* STADSNIEUWS Vlissingen EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 80 DINSDAG 4 APRIL 1 939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week o£ 2.20 pez kwartaal.' Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 1—5 regels ƒ1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels "0 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 l«nen), Giro No.66287. Eigen kantoren te: Breskens, Dorpstraat, Tel.21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35. J7G ESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" treinontsporing bij Ressen-Bemmel ($ravond zijn dicht voor de aftakking vork vier wagons van een goede- ^3 uit Nijmegen bij Ressen—Bemmel I jij uur was de goederentrein uit naar Amsterdam vertrokken. tóïtsffl-Bemmel moest de trein stop- een blokstoring en reeds had jjyjja aanzienlijk vaart geminderd, r'ertal rijtuigen van den goede- 0iZ $t de rads liep. Dit was geluk- W(?r#op het oogenblik, dat de trein Ljetnvrfl geringe vaart had, waardoor jjjsterieele schade niet zeer groot bleek tifr ontspoorde rijtuigen kwamen echter over de beide sporen te staan, ter- f bh het afgaande spoor de rails over plagte van circa 75 meter geheel ver ben werden. Het verdere verkeer, dat ji-uiag, dank zij het late uur niet zeer taatf meer was, moest worden omge- de nachttrein over Nijmegen werd over 's-Hertogenbosch geleid. H opruimihgsWerk werd onmiddellijk ktaad genomen en omstreeks half vier tucht was men zoover gevorderd, dat (Spoor weer bruikbaar werd. Dienten- 'moest heden het geheele verkeer jten Nijmegen en ZettenAndelst en ïiea NijmegenEist over één spoor rfcn geleid, Tusschen Nijmegen en Kes- ie is het locale personenverkeer tijdelijk rieven, terwijl de sneltreinen er stop- u om in de verkeersbehoefte te voorzien. Zoning Ghazi vein Irak om het leven gekomen Ghazi van Irak is omstreeks sMdemacht ten gevolge van een auto- om het leven gekomen. reed zelf en keerde naar zjjn ijsitis terug, toen hij te half twaalf in den iroad in volle vaart tegen een paal van electrische net op reed. De koning ver te onmiddellijk het bewustzijn en over- te veertig minuten na middernacht van een schedelfractuur en een mdding. i te acte van overlijden is ge teekend door ieneesheeren. De datum van begraven I vanochtend worden vastgesteld, '.e kroonprins van Irak, Emir Faical, is honing uitgeroepen, na het overlijden "sjn vader Ghazi I. Aangezien de tsprins eerst vier jaren oud is, is het f-'ichap toevertrouwd aan Emir Abdul keen neef en zwager van Ghazi I. •ïiin Irak zeer populair. een zoon van den vroegeren ko- b'tvan Hedjaz een broer van koning fiö! tecnkomstig de grondwet is het re- flMap geproclameerd door de leden ie Kamer, welke evenwel ontbonden i3 Bwlke alleen tot dit doel bijeen is geko- Het regentschap zal door de volgende ker bevestigd worden. in de slagers wereld GEDING OVER DE RECHTS- 0 VAN EEN SANEERINGS COMMISSIE. o algemeen bekend worden ge- dat het slagersgilde het tegenwoor- *5 verre van gemakkelijk heeft en dat a °aderlinge concurrentie, vooral jaren geleden, een der grootste oor- 'tti was. Mén is toen in tal van plaat- deelen van het land gekomen tot Wgen om door saneering daaraan paal Mc te stellen en zoo kwamen ook de $Wsvereenigingen te Middelburg en te -:n en den kring Walcheren, om- &de de slagers op de dorpen, tot sa- -^erking en vormden een saneerings- 13siei waarin ieder drie leden aan- '1 !e 8laKers konden zich nu daarbij aan- js» en namen de verplichting op zich a stellen regelen in acht te nemen. Waftomf 61 te 1Iiddelt|urg drie slagers, 'jj n van de prijsregeling en daar- oor de saneeringscommissie beboet *«>50 per dag e rechtsgeldigheid van dit optreden Procedure vastleggen zal binnenkort een Voor he rechtbank aanhangig pmaakt, maar thans was den reeds verzocht in kort geding •resident a der slagers, M. uit Middelburg op te -■ - z' van afwijking van de prijs- J onthouden totdat de procedure April doet wat hij wil. U weet het het weer kan in April nog buiïg zyn. Daarom is het zo goed als U een Regenmantel of -jas hebt, die niet alleen waterdicht is, maar die zijn elegante voorname lijn be houdt. Zulke kwaliteit Regenjassen vindt U bij CORLAS, terwijl onze prijzen zeldzaam billijk zijn. Moderne tweed en gabardine Jassen in verschillende modellen. CORLAS het huis ook voor regen kleding. WALSTRAAT 45 TELEFOON 612. T„ &C11Ü.U. lil (Jit lfn»4 tot van de ge waarbij de voorzit- stoeeringscommissie als elscher en bedoelde M. gedaagde was, hebben gis termiddag de pleidooien plaats gehad. Het eerste verkreeg mr. A. H. Kuipers, advocaat van M., het woord, die er op wees, dat naast de saneeringsregelingen van de regeering, ook de slagers zelf meenden maatregelen te moeten nemen voor het zieke slagersbedrrjf. Er werd een propaganda ondernomen door betaalde propagandisten van de slagersbonden en deze wekten onder voorstelling van aller lei zegeningen, de slagers op formulieren te teekenen en velen deden dit, nml. zij, die hun hersenen niet gebruikten. En dat op formulieren, waarvan zij den inhoud niet eens kenden. In de door spr. bedoelde pro- pagandasamenkomst, die plaats had op 7 Juli 1937, zijn verschillende vragen ge steld, temeer omdat men terecht meende, dat toch ook volksslagerijen alle reden van bestaan hebben. Men is toen vrijge laten in den prijs en er werd toegezegd, dat als men tot een prijsregeling zou over gaan, met de kwaliteiten rekening zou worden gehouden. Er bleven echter enkele slagers buiten de saneeringsregelen en daarom was de saneering een dood gebo ren kindje. Men had trouwens ook toege zegd alleen prijsregelend te zullen optre den, als alle slagers zich aansloten. Maar toch bleven er verschillende die niet tee kenden en van wie een deel het deed in den loop der volgende maanden. M. deed dit eerst in Januari 1938. Dat zooals de dagvaarding het zegt, allen 7 Juli 1937 teekenden, is dus onjuist. Men zei, dat iemand, die niet als lid toetrad, ook niet onder de saneering zou vallen. Dat men er ook af zou zijn door het lidmaatschap op te zeggen, is eerst later ontkend. De gedaagde heeft bedankt en toen hjj toch met dieren aan de centrale slachtplaats kwam, werd hij teruggewezen toen was hjj wel gedwongen weer lid te worden. Eei-st na de vergadering is bekend ge maakt wie de saneeringscommissie zouden vormen en deze bestaat volgens pleiter rechtskundig nog niet. Toen de commissie uit de verschillende vereenigingen was samengesteld kwam zij met een werk- reglement, een erkenningsreglement en een strafreglement. Spr. becritiseerde vooral het strafreglement en ook de bepaling, dat de handteekeningen onder de saneerings- formulieren zoo lang van kracht blijven als de drie bonden de saneering noodig achten. Spr. wees ook op de z.i. af te keu ren bepaling, dat men zich zonder meer bij alle straffen heeft neer te leggen, tot wellicht de doodstraf toe. Maar juist daarom alleen reeds is z.i. de overeenkomst onrechtmatig. Nu is er te Middelburg o.a. de slager L., die nooit geteekend heeft en behalve hem nog enkele, maar die rijn van minder belang. Over L. zal pleiter het nog nader hebben. De saneeringscommissie nam verder geen besluiten, behalve dat inzake prijsregeling en juist daartegen gaat het verzet van M. en de andere twee slagers. Men kreeg maar één minimumprijs in tegenstelling met Vlissingen, waar de sla gers zich in drie klassen verdeelden en voor ieder dier klasse minimumprijzen werden vastgesteld. Volgens pleiter rijn de prijzen te Middelburg voor eerste klasse zaken berekend en kunnen andere slagers hun zaken niet rendabel drijven. Toen, terwijl de varkensprijzen daalden, op een vergadering met 16 tegen 9 stemmen be sloten werd toch het varkensvleesch met 10 cent te veriioogen, meenden die drie be trokken slagers, dat het zoo niet langer kon en trokken zich van de regeling niets meer aan. Daarop kwamen de boeten los en wel niet minder dan 50 per dag. Toen men weigerde te betalen, wilde de com missie wel tevreden zijn met 25 van een der overtreders. Spr. is van meening, dat de geheele sa- neeringsovereenkomst rechtsgrond mist. Toch hebben de menschen aanvankelijk getracht zich er aan te houden, tot het water hen aan de lippen kwam. Het re sultaat is nu reeds, dat M. niet meer slachten kan en zijn vleesch van grossiers moet betrekken en ook de andere twee zitten in groote moeilijkheden. Alle klan dizie wordt overgeheveld op L., die wel 60 tot 80 dieren in de week slacht. Het koopman rijn moet toch inhouden dat men vrij handel mag drijven en dit is hier niet meer het geval, het gaat voor M. en de anderen om een levensbelang. De heer Weemaes c.s. treden op voor de sanee ringscommissie en dit is volgens pleiter niet rechtsgeldig, temeer daar de ondertee kenaars de commissie niet zelf kozen en er dus geen invloed op hebben. Alleen als het een koninklijk goedgekeurde commis sie was, zouden de boeten te vorderen zijn. Zijn pleitnota nader toelichtende zei mr. Kuipers nog, dat er geen machtiging is namens de onderteekenaars en daarom de commissie onverbindend moet worden ver klaard. De saneering kan van groote be- teekenis zijn, maar niet zoolang iemand optreedt als de slager L., al is er dan ook sprake van déloyale concurrentie. Als de uitspraak is zooals de eischers het willen, zal dit beteekenen, dat de presi dent de zaak van L. in bescherming neemt. Men vraagt een onbeperkt verbod voor M. om te verkoopen beneden den vastgestelden minimumprijs, maar dit had toch zeker moeten zijn totdat in dit geval uitspraak is gedaan door den rechter. Als pleiter voor de eischers verkreeg vervolgens het woord mr. P. C. J. Cremer uit Utrecht, die mr. F. W. Adriaanse als procureur had. Deze pleiter beriep zich o.a. op een vonnis van de rechtbank te Den Haag om aan te toonen, dat sanee ring burgerrecht heeft verkregen. De Ne- derlandsche Slagershond ziet in, dat men alles moet doen om de slagers op de been te houden en het eerste is dan, het behoor lijk maken van den prijs. Uit een rapport terzake blijkt, dat men voor den nu ge stelden minimumprijs aan een varken van 130 k.g. 4 kan verdienen. Ook de eige naars van volkszaken moeten kunnen le ven en de andere zaken gaan boven deze prijzen. Als men deze overtreders der be paling laat loopen, waar blijven dan zij, die er zich wel aan houden. Moeten die dan niet blijven leven? Zeker rijn er prijs- bedervers, maar dan kan de Bond niets anders doen dan de leden er op te wij zen. Iedere volkszaak kan zich aan den minimumprijs houden en die prijzen zijn voor Middelburg nog hooger dan te Vlis singen. De slagers staan aan den rand van den ondergang en daarom moeten rij el kaar beschermen met redelijke prijzen, die nog een boterham overlaten. Voor het ge heele land heeft men een zelfde soort af spraak, een zelfde organisatie. De sanee ringscommissie op Walcheren bestond reeds voor de bedoelde vergadering van 7 Juli 1937. De leden er van treden niet individueel op, doch als lid der commissie. Zeker had men er ook alle onderteeke naars als eischers kunnen opzetten. Het gaat om de belangen van hen allen. Het is juist, dat de commissie als zoodanig niet als rechtspersoonlijkheid kan optre den. Dat men op 7 Juli 1937 niet over de prijsregeling gesproken zou hebben, lijkt spr. ongelooflijk. Het gaat juist, over de prijzen, die als gevolg hebben, dat er nog iets in het laadje blijft. Dat men alleen als allen zich aansloten verder zou willen gaan, is te gek om los te loopen, omdat de Nederlandsche Slagersbond zeer goed weet, dat er alom slagers buiten blijven en spr. vraagt of dit niet gaat ten koste van hun crediteuren. Dat men gebonden ls, is volgens spr. geen vraag en het is te begrijpen, dat men gebonden is zoolang het noodig wordt geacht, want anders zou ieder toch weer voor zichzelf beslissen. De gedaagde heeft de overeenkomst ge schonden ten nadeele van zijn collega's. Het gaat niet in de eerste plaats om de prijzen, maar ook om de behandeling in een winkel. De overtreders waren toch met het strafreglement bekend. Na een korte repliek van mr. Kuipers, bepaalde de president, mr. M. G. W. Jolles de uitspraak in dit kort geding op Don derdag a.s. te 10 uur. Lebrun weer candidaat voor het president schap Vein Frankrijk In een schrijven aan Jeanneney heeft president Lebrun medegedeeld, dat hij be sloten heeft zich weer candidaat te stellen voor het presidentschap der Fransche re publiek. Men verwacht thans, dat de mee ste andere candidaten zich zullen terug trekken. DE CHR. HIST. KEESVEREENIGING VERGADERT. Politieke vragen van den dag. Voor de Christ.-Hist. kiesvereeniging al hier trad gisteravond in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen, Palingstraat, als spreker op de heer Tj. Krol, lid van de Tweede Kamer. De voorzitter, de heer B. de Jager, open de de niet druk bezochte vergadering met het lezen van Psalm 85 en gebed, waarna hij de aanwezigen welkom heette, in het bijzonder den spr. van dezen avond ver volgens wees hij op het belang van de Provinciale Statenverkiezingen. De Pro vinciale Staten hebben grooten invloed op de landspolitiek. Hierna verkreeg de heer Krol het woord, tot het houden van zg'n rede. Spreker begon met te wijzen op de lij densweken, waarin de Christenheid thans weer leeft. Wanneer wij onzen blik rondom slaan, op Rusland en Duitschland, dan moeten wij met prof. Huizinga constateeren, dat wij leven in een bezeten wereld. De volkeren zijn tot de tanden gewa pend, en prof. Huizinga heeft met zijn woord den toestand niet te zwartgallig geteekend. Ook in ons land zijn er véle dingen, die bedroeven. Het aantal echtscheidingen bijv. neemt schikbarend toe. Het is dus geen wonder, dat de Christ.- Hist. partij in verkiezingsdagen opwekt trouw te blijven aan de Chr. traditiën van ons volk en aan het Huis van Oranje. Deze beide zijn de vaste grondslagen van ons Nederlandsche volksbestaan en zoolang ons volk hieraan vasthoudt, zal het hier niet kunnen voorkomen dat een minister der Kroon naar een naburig land gaat om daar instructies in ontvangst te nemen. Zulk een minister zou in ons land niet be hoeven terug te keeren. Vervolgens stond spr. stil bij de Tweede Kamerverkiezingen van 1933, die groote winst brachten voor de Anti-Rev. partij. Dr. Colijn was toen door verschillende om standigheden d e groote vaderlander. Wij kregen toen een crisis-ministerie, met mi nisters van verschillende richting, doen een Chr. Hist, minister was er aanvanke lijk niet in vertegenwoordigd. Later is toen in dit ministerie opgenomen prof. dr. Slo- temaker de Bruine. Dit ministerie Colijn Oud heeft een ontzaglijk moeilijke taak gehad. Het tekort op de staatsbegrooting was groot en het ministerie volgde een aanpassingspolitiek. Spr. herinnerde aan de in dien tijd gedane krachtige pogingen in het parlement, vooml. van R. K. zijde, om den gouden standaard los te laten. In 1936 is het ministerie overgegaan tot de valuatie, waardoor het bedrijfsleven zich aanvankelijk ging herstellen. Wij weten nu wel, dat'deze opleving reeds lang is dood- geloopen. Doch bij de algemeene verkiezin gen van 1937 werd door de A. R. en Vrijz. Dem. pers van deze opleving gebruik ge maakt, door het te doen voorkomen als zou deze door de politiek der regeering zijn gekomen. Hierdoor verklaart spr. de winst dei- A. R. in 1937. Nu zal men zeggen Er was toch ook een Chr. Hist, vertegen woordiger in het ministerie. Dit is juist, doch spr. wees er op, dat deze zat op de plaats waar de slagen vielen, nl. aan het departement van Sociale Zaken. Spr. kwam vervolgens tot de defensie- Dit nummer bestaat uit 4 bladen §d>euriiEn»sscn unn der» «Sgetg Lebrun heeft rich opnieuw candidaat gesteld. (Pag. 1, eerste blad), Strijd in de slagerswereld. (Pag. 1, eerste blad). Koning Ghazi van Irak doodelijb ver ongelukt. (Pag. 1, eerste blad) In Rotterdam is een bende „zware jon gens" gearresteerd. (Gemengd nieuws) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Uw nieuw costuurn is klaar Wanneer komt U passen Was het blauw of is het grijs, breed of smal gestreept, een chic ge kleed of vlot sportcostuum In ieder geval, het ziet er schitterend uit en is zeker naar Uw zin. En... 't lijkt veel duurder dan wat U wilt betalen. Dus U weet het, Uw costuurn is klaar en hangt bij Heerenmodehuis politiek der regeering. In 1937 heeft dr, Colgn reeds terecht gezegd dat een der eerste plichten, van wélke regeering ook, zou zijn orde te stellen op de zaken van defensie en over te gaan tot uitbreiding van leger en vloot. Dit is na dien tijd ge beurd. Wjj zouden ons niet verantwoord achten indien wij in gebreke bleven ons land in staat van verdediging te brengen. In de historie hebben wij de droeve gevol gen ondervonden van de lamlendige hou ding, dat de landsverdediging werd ver waarloosd. Spr. wil wel zeggen dat deze offers gebracht worden met een bloedend hart, doch het is bittere noodzakelijkheid. De tegenwoordige regeering. Spr. besprak vervolgens de samenstel ling van de huidige regeering en de leus, waaronder zij optrekt. Reeds onder het vorige ministerie heb ben vooral de Chr. Hist. Kamerleden den eisch gesteld te komen met een wijziging van het Burgerlijk Wetboek tot betere regeling van de echtscheidingskwestie en met een nieuwe Zondagswet. Men mag minister Goseling de eer niet onthouden, dat hij reeds spoedig ten opzichte van dezen eersten eisch de zaak heeft aange pakt.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1