Vlissingsche Courant Breskensche Courant C&r/oz ledevoering van Hitier 05erigen' *önde 22 te" STADSNIEUWS Vlissingen EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER TS MAANDAG 3 APRIL 1 939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 pei kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 1—5 regels ƒ1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels '0 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te: Breskens, Dorpstraat, Tel.21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 85. TksESIOTEN BIJ HET BWREAW VOOR V UBL1CITEITS WAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NIDtlLAKDSCHI DAGBLADPERS" Herhaling van oude uitingen Geen opzienbarende mededeelingen jjjjgt spanning verwachte rede van 0$, de rijkskanselier Zaterdag te U^-iÜven geen sensationeele mede- gedaan. het niet-officieele verslag van 0,B. heeft Hitler in den aanvang g overzicht gegeven over de gebeurte- sedert het sluiten van den vrede. ;s Führer sprak vervolgens over den ufcopbouw van Duitschland sedert 30 jOA 1933, waarna hij o.m. zei fuseer thans een Engelsch staatsman jjjlidat men ze door vrijmoedige be urden, dat men ze door vrijmoedige be stogen en onderhandelingen moet op- jasa, want dat kan men toch, dan zou jêzen staatsman slechts willen zeg- 'f Daarvoor was vóór onzen tijd vijftien jrlaag gelegenheid. Wij zijn tot de over ig gekomen, dat wij noch in de bin- süudsche, noch in de buitenlandsehe po- van ons volk ook maar het gering- i jouden hebben bereikt, wanneer wij j vijftien jaren gewacht hadden tot belachelijke instelling van Genève er imu zijn gekomen om door redevoorin- p de problemen op te lossen, iij zouden waarschijnlijk voor altijd Uien kunnen wachten. Het Duitsche volk van thans, het Ésche rijk van tegenwoordig, zijn niet leeid levensbelangen prijs te geven. Zij sja ook niet bereid werkeloos te staan üpenover opkomende gevaren. Wanneer fc geallieerden zonder rekening te houden ut doelmatigheid, met recht, met histo rische traditie of ook slechts mei. verstand ito landkaart van Europa zouden wijzigen, dm zouden wij niet de macht hebben dat ||t verhinderen. Maar wanneer zij van het iwoordige Duitschland verwachten, iui het trawantenstaten, welker eenige is tegen Duitschland in het spel ge- [teht te worden, geduldig laat rijpen tot dag, waarop dit netwerk dichtge niën moet worden, dan verwisselt men voordige Duitschland met het cÜand van den vorigen oorlog. Wie reeds bereid verklaart om voor deze 'i'.e mogendheden de kastanjes uit het c te halen, moet er op bedacht zijn, dat jsch daarbij de vingers verbrandt. Wij vrn werkelijk geen haat tegen het «Hsche volk. Wij hebben eeuwen lang stander geleefd. Wij zouden niets a«n onafhankelijken Tsjechischen ÈKhad hebben, wanneer deze niet ten WtDuitschers had onderdrukt en ten Wiet instrument gevormd had voor öfcienden aanval tegen Duitschland. DaJ staat had zijn innerlijke levens ka verloren. Ik heb weer vereenigd, W door geschiedenis en aardrijkskun- ligging volgens alle regelen van het 'Sand vereenigd moest worden. Het Ifchische volk zal meer vrijheid hebben dan de onderdrukte volkeren der deugd zame naties. Ik ben er van overtuigd, dat ik den vrede daarmede een grooten dienst heb bewezen en ik heb in de overtuiging daarvan ook besloten, om den komenden partijdag den naam te geven van partijdag van den vrede. Want Duitschland denkt er niet aan, in het wilde weg andere volkeren aan te vallen. Wat wij willen doen is onze eco nomische betrekkingen uitbreiden. Daar hebben wij recht op en ik aanvaard daarbij van geen Europeesch of buiten-Europeesch staatsman, voorschriften. In ieder geval is het Duitsche rijk niet bereid een intimi datie of ook slechts een omsingelingspoli- tiek op den duur te aanvaarden. Ik heb eens een overeenkomst met Engeland ge sloten het vlootverdrag. Dit vlootverdrag is gegrondvest op den vurigen wensch nooit tegen elkander ten oorlog te moeten trekken. Deze wensch kan echter slechts een wederzijdsche zijn. Wanneer in Engeland deze wensch niet meer bestaat, dan is de practische voor waarde voor dit verdrag daarmede opge heven. Duitschland zal dat ook volkomen gelaten aanvaarden. Tot strijd bereid. Mocht werkelijk een volk met geweld zijn kracht willen meten met het onze, dan is het Duitsche volk ook daartoe te allen tijde in staat en ook bereid en vast be sloten. Juist zooals wij, denken ook onze vrienden. Zoo denkt ih het bijzonder die staat, waarnlede wy ten nauwste verbon den zijn, en waarmede wij opmarcheeren, nu en onder alle omstandigheden, ook in de toekomst, voor altijd. Hitier besloot zijn redevoering met de volgende woorden „Wij hebben aan mil- lioenen van onze volksgenooten het groot ste geluk gegeven, den terugkeer in ons groote Duitsche rijk en ten tweede, wij hebben aan Midden-Europa een groot ge luk gegeven, n.l. den vrede, die beschermd wordt door de Duitsche macht en deze macht zal geen macht ter wereld meer breken. Dat zij onze gelofte". Hitier sprak zijn rede uit achter een scherm van kogelvrij glas. De redevoering werd op korte golf uitgezonden naar Amerika. Enkele minu ten lang werd de rede hier opgevangen, doch plotseling en zonder uitleg werd de uitzending afgebroken. De op gramofoonplaten opgenomen rede te zenden. De op gramofoonplaten opge nomen rede werd toen later door alle Duitsche zenders gegeven. De reden van deze nieuwe wijze van behandelen zyn niet bekend. Kexisten lijden groote verliezen bij de Belgische verkiezingen katholieken en liberalen winnen. Als gevolg van de Zondag in België ge- toaden verkiezingen zal de Kamer van Afgevaardigden bestaan uit 73 katbolie- jjtn (^nst 10 zetels), 64 socialisten (ver ts 6 zetels), 33 liberalen (winst 10 ze- Vlaamsch-nationalen (winst 1 Kfel), 9 communisten (onveranderd), gisten 4 (verlies 17), 2 partijloozen (M. essen te Antwerpen) alsmede de candi- tvan de oudstrijders, die te Brussel is ™zen( Fenie. ,De nieuwe Senaat zal als volgt zijn sa- «Ngeateld: 38 katholieken (winst 4), 35 «lalisten (verlies 4), 16 überalen (winst J 8 Vlaamsch-nationalen (winst 3), 3 wimumsten (verlies 1), 1 rexist (ver- Hierbjj wordt opgemerkt, dat het aantal bedrna vgekozen Senatoren de helft Od 12 a Van aantal der Kamerleden, ten 44 V a S" ZUllen de Provinciale Ste den oren m°eten kiezen waarop "an dpn6q^!Q da^ de alsdan gekozen leden van buitenlandsehe zaken, als Kamerlid voor Geen onderscheiding voor parlementsleden. Het Is een traditie, dat parlementsleden in den tijd tusschen twee zittingsperioden onderscheidingen ontvangen. De Koning schijnt ditmaal echter een persoonlijk schrijven te hebben gericht tot den minister-president met de mededee- ling, dat dezen keer geen onderscheidingen zullen worden verleend. Het gerucht is in omloop, dat de Koning hiermede meent de tolk te zijn van de in het land levende opvatting. De verschillende partijen hebben Zondag avond vergaderingen gehouden om er ken nis te nemen van de verkiezingsuitslagen. De gewezen minister Crokaert (kath.) verklaarde, dat de dag als manifestatie van anti-rexisme van belang is. Degrelle (rex) zei de resultaten niet schitterend te achten. De weinige afge vaardigden der party zullen het werk van twintig verzetten. De heer Pierlot is in Luxemburg als se nator gekozen. Degrelle is als kamerlid gekozen te Brussel, Albert Devèze, de mi nister van oorloge is te Verviers gekozen. Frenssen en Grammens zijn te Antwerpen gekozen. In de oostelijke kantons hebben de ver kiezingen een rustig verloop gehad. Het „Heimattreue front" heeft hier en daar biljetten laten aanplakken met het op schrift „Stemt Duitsch, de anderen zy'n tot het ryk teruggekeerd, keert ook terug". Te Welkenraedt op den weg naar Aken waren op telegraaf- en grenspalen haken kruisvlaggetjes geplakt. De burgemeester heeft ze laten verwijderen. Dr. Martens vraagt ontslag als lid van de Vlaamsche Academie. Doctor Martens deelde gistermiddag om 13 uur mede, dat hij des morgens aan Ko ning Leopold ontslag aangevraagd heeft als lid van de Koninklijke Vlaamsche Aca demie voor geneeskunde van België. Hij heeft deze aanvraag gestuurd voor dat de uitslag van de verkiezingen bekend was, om te voorkomen dat aan deze dahd een andere verklaring zou kunnen gegeven worden, dan zijn wensch mede te werken om de atmosfeer van kalmte te helpen scheppen, die voor 's lands beleid in de huidige omstandigheden onontbeerlijk is. Zoolang zijn benoeming, waaraan hij alleen een wetenschappelijke beteekenis heeft toe gekend, een onderwerp van partijtwist was, kon hij geen verantwoordelijkheid nemen. Met de verkiezing zijn deze rede nen vervallen. Hij betreurt intusschen diep dat een maatregel, die als een daad van bevredi ging was bedoeld, in een zoo verschillen den geest werd begrepen. Duitschland en de verklaring van Chamberlain „Wy zouden wel van de Engelschen hou den, maar zy willen zich deze liefde niet laten welgevallen", dit woord van Bis marck keert telkens terug in de Duitsche commentaren op den huidigen toestand na de verklaring van Chamberlain. Men tracht de Engelsche garantie aan Polen een geheel theoretisch belang toe te schij ven. maar de verklaring is gevoeld als een „halt". De indruk in Italië. De Britsche garantie aan Polen/ zoo schrijft de „Osservatore Romano", heeft enormen indruk gemaakt en wordt be schouwd als een nieuwe waarborg voor den vrede in Oost-Europa. In politieke en diplomatieke kringen te Rome heeft men groote belangstelling voor de besprekingen tusschen de Britsche am bassade en het Palazzo Chigi, die blijkbaar betrekking hebben op den Europeeschen toestand in het licht van Chamberlain's verklaring. Inderdaad schijnt de Britsche regeering zich moeite te geven om van de Italiaansche regeering te verkrijgen, dat zij van haar vriendschappelijke relaties met Duitschland en Polen gebruik maakt om een ontspanning tusschen de beide lan den te bevorderen. VLISSINGSCHE TÜRNVEREENIGING. Uitstekend geslaagde uitvoeringen. De V.T.V., de oudste tumvereeniging hier ter stede, mag zich in een groote popula riteit verheugen en haar uitvoeringen trek ken dan ook wel een geweldige belangstel ling. Zoo was Vrijdagavond ter gelegenheid van de adspiranten-uitvoering de kurzaal van het Grand Hotel Britannia propvol met ouders en verdere belangstel lenden in de tumsport, terwijl bij het „voorstellen leden" op het podium geen plaatsje onbezet bleef. Als men bedenkt, dat de vereeniging niet minder dan 250 adspiranten telt, dan laat zich een derge lijke opkomst aan weerszijden van het voetlicht gemakkelijk verklaren. Een der gelijk animo voor en medeleven met de lichamelijke opvoeding stemt zeer zeker tot groote verheugenis, vermits de volkskracht daar ten zeerste mede is gediend. Dar traditie getrouw ving de uitvoering aan met een plechtig ceremonieel, verzorgd door de signaalafdeeling onder de correcte leiding van den tamboer-majoor, den heer P. M. E. Lambr-echt, waarbij de vaandels den groet brachten en het blozende, stra lende jonge volkje in z'n frisschetenue al leen reeds een treffende en pakkende aan beveling vormde voor het nut van de gym nastiek. Nadat de ban was geopend, trad de voor zitter, de heer F. G. Lemmers naar voren, teneinde zijn eveneens gebruikelijke ope ningsspeech te lanceersn, waarin hij aller eerst zijn groote vreugde uitte over de zeer ruime belangstelling in de gymnastiek, om vervolgens dank te brengen aan de ouders c.s., die er voor zorgdragen, dat de kinde ren naast de geestelijke ook een lichame lijke opvoeding genieten. Spr. deed een be- De Waarde van Persoonlijkheid 'tis van zo groot belang hoe er over U gesproken wordt en hoe of U steeds verschynt. Correcte kle ding van gedegen kwali teit wekt reeds by voor baat vertrouwen op. Een costuum van CORLAS mag thans aan Uw gar derobe niet ontbreken. Niet alleen omdat U zich graag in een elegant cos- tuum vertoont, maar ook om de prys is een COR LAS costuum voor de 100 zyn geld waard. Komt U onze sortering eens bekijken, wy zullen U die graag voorteggen. WALSTRAAT 45 TELEFOON 612 roep om steun bij de verdere lessen in lichaamsontwikkeling welke de V.T.V. geeft, en legde den nadruk op de adspiran ten, daarbij de aandacht vestigende op het K.N.G.V., dat hen ieder jaar in de gelegen heid stelt aan de hand van vastgestelde oefeningen een vaardigheidsdiploma met speldje te verwerven. Dit jaar hebben 50 candidaten het examen met goed gevolg afgelegd, doch hun aantal had beduidend grooter kunnen zijn, zeide spr. Na dank te hebben gebracht aan den hoofdleider, den heer M. Molhoek, de leiders en leidsters voor alles, wat zij 'in het belang van de lichamelijke opvoeding verrichten, door week in week uit hun krachten in de oefen zalen beschikbaar te stellen, waarbij den adspiranten tevens orde, tucht en gehoor zaamheid worden bijgebracht, vroeg de heer Lemmers den jeugdigen turners en turnsters op deze uitvoering niet alleen te bewijzen, dat zij hun oefeningen kennen, doch ook te laten zien, dat zij zich ordelijk kunen gedragen. Nog vestigde spr. de aan dacht op het 40-jarige bestaan van de V.T. V., hetwelk op 1 September a.s, een feit zal wezen. (Een volksverhuizing, welke best even uitgesteld had kunnen worden, hinderde den heer Lemmers by het uitspre ken van zijn openingswoord). Het tumprogramma ving daarna aan met het optreden van de kleuterklasse, welke op de vroolijke tonen van ,,'t Gym nastenlied" een vrije oefening, waaraan ver bonden een ordeoefening, waarbij gemar cheerd werd tot vorming van de letters V.T.V., heel lief uitvoerde en zich daarna knap kweet van een baloefening, waarin bewegingen, spel en muziek prachtig har monieerden. Een mooi bewijs, dat er reeds met onze hummels veel bereikt kan wor den, indien natuurlijke aanleg, bevattings vermogen, juiste keuze van de stof en on derwijs hand in hand gaan. Natuurlijk spreekt het vanzelf, dat alle adspiranten op „hun" uitvoering eens wil den laten zien, waartoe zij in staat zijn. Vandaar, dat een uitgebreid menu moest worden opgediend, wilden alle kinderen in twee oefeningen kunnen uitkomen, hetgeen, trots de toch al flinke klassen, heel wat tijd vergde. Indien de groei van de V.T.V. zóó voortgaat, is de tijd niet meer verre, dat één adspirantenavond ontoereikend zal blijken te zijn, waardoor twee uitvoeringen van de jeugd noodzakelijk worden. In twintig nummers hebben de jongens en meisjes heel wat gepresteerd het eene viel goed, het anders minder goed uit, doch over het geheel was de indruk zeer gun stig. De vrije oefening van de Bondsserie (meisjes 5e klasse) met haar typische ope ning en sluiting, uitgevoerd op karakteris tieke muziek, welke besluit met een va riatie op het „Turnlied" gevolgd door een herinnering aan het „Wilhelmus", voldeed alleszins, evenzoo die der jongens uit de zelfde serie 1939 op dezelfde muziek. Een heel aardig effect sorteerde de knotsoefe ning meisjes 4e klasse door de aanwending van vlaggetjes, terwijl de jongens 4e klas se in trampolin springen blijk gaven van moed en durf. Lofwaardig was de Thrythmi- sche oefening op het „Engellied" van Bra- ga gebracht door meisjes 3e klasse (smaak volle belichting), haar mannelijke klasse- genooten leverden in combinatie met de jongens 2e klasse in een vrijs oefening veelbelovend werk, evenals de meisjes 2e klasse in klassikaal brug. Meisjes en jon gens le klasse moeten voor hun vrije oefe ning geprezen worden en zoo zouden we kunnen doorgaan. Wij zullen echter met deze opsomming volstaan en alleen nog Dit nummer bestaat uit 2 bladen 9el»eMrt(Eiiissew van len Dr. Martens heeft ontslag gevraagd als lid der Vlaamsche academie. (Pag. 1, eerste blad) De verkiezingen in België doen den Rexisten groote verliezen lyden. (Pag. 1, eerste blad) De rede van Hitler opent geen nieuwe perspectieven. (Pag. 1, eerste blad). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN" vermelden het nummer „Revue der spor ten", waarin het karakter van verschillen de soorten sport (loopen, schermen, roeien, worstelen, boksen, fietsen) heel leuk was belichaamd en deze stof logisch was opge bouwd tot een aantrekkelijk geheel, bene vens de tot besluit door dames, meisjes en jongens tegelijkertijd uitgevoerde vrije oefening Bondsserie 1939, welke eenigszins een idee gaf van den indruk, welke dit al zijdige, samengestelde, fraaie complex van bewegingen en houdingen op de toekom stige K.N.G.V.-feesten te Arnhem moet maken en waaraan o.a. ook 50 turners en turnsters van de V.T.V. onder leiding van den heer Molhoek zullen deelnemen, daar de vereenigingskas aan hun spaargelden een bedrag heeft toegevoegd. Voorts zij medegedeeld, dat meerdere nummers wer den besloten door fraais standen en dat de gelijkheid van uitvoering wel eens te wenschen overliet. Indien de jongste klas sen nog moeite hebben om op de maat van de muziek te turnen, kan men die dan niet beter laten vervallen? Bepaald ongelukkig verliep de aan het programma toegevoegde vrije oefening, daar deze heelemaal niet klopte met de begeleidingsmuziek. De aanwezigen hebben op deze adspiran- ten-uitvoering echt genoten en door veel applaus van hun waardeering en voldoe ning blijk gegeven. Het „dansje na" hadden de kinder-en gewis verdiend. De uitvoering der leden. Zaterdagavond was het niet zoo stamp vol, doch het was toch weer een nagenoeg geheel bezette kurzaal, welke de voorzitter, de heer F. G. Lemmers, na de altijd weer pakkende en treffende opening met sig naalafdeeling, vaandelgroet en voorstellen leden, het welkom mocht toeroepen zich daarbij, namens bestuur en leiding der V.T.V., inzonderheid tot den wethouder van financiën en sociale zaken, den heer A, Rorije, den vertegenwoordiger van den commandant Maritieme Middelen te Vlis singen, den heer N. W. Sluijter, de bestu ren van den „Zebra" en der zuster-gym- nastiek- en andere sportvereenigingen, zoo mede tot acht jongens uit Kinderzorg te Middelburg, die gymnastiekles ontvangen van den heer A. Everaars en verzocht had den onder zyn toezicht deze uitvoering te mogen bijwonen (het achttal verhief zich bij deze woorden van zijn zetels, de aanwe zigen brachten den sportenthousiasten een spontaan applaus). De heer Lemmers druk te vervolgens zijn verheugenis uit over de groote belangstelling, welke de mooie gym nastiek, die de alzijdige lichaamsontwikke ling beoogt en wel de moeder van alle sporten genoemd kan worden, om er daar na op te wijzen, dat de V.T.V., die 1 Sep tember a.s. 40 jaar zal bestaan, voor der mate volle zalen haar uitvoeringen geeft, dat de kaartenverkoop gestaakt is moeten worden. Spr. legde er den nadruk op, dat het tumpeil in de afgeloopen 40 jaar aan merkelijk is verhoogd en dat er thans iets geheel anders wordt geboden dan in het begin, ofschoon gymnastiek een zeer moei lijke sport is, welker beoefening weinigen volhouden. Niettegenstaande de V.T.V. er geen voorstander van is, om steeds maar in wedstrijden uit te komen, heeft zij er toch wel eens gebruik van gemaakt, om te weten hoever haar adepten het in het turnen hadden gebracht. In dit verband memoreerde spr. de gewestelijke uitvoerin gen, alsmede die van den Zebra, het K.N. G.V. en het afleggen van de proeven voor het vaardigheidsdiploma, waaraan dames, heeren, meisjes en jongens zich ieder jaar kunnen onderwerpen. De penningmeester van de V.T.V. heeft dit bijv. reeds 11 maal met succes gedaan. Daarna kwam de heer Lemmers tot de feesten van hot K.N.G.V., welke 2en Pinksterdag te Arnhem gehou-

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1