yjissingsdhe Courant Breskensche Courant 1ILADIER ANTWOORDT MUSSOLINI EERSTE BLAD STADSNIEUWS Vlissingen Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 76 DONDERDAG 30 MAART 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 pei kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels "0 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te: Breskens, Dorpstraat, Tel.21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 35. HHGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOO» PUBLIC1TEITSWA ARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R I A N D S C H E DAGBLADPERS" „Wij zullen nooit aanvaarden dat de betrekkingen van volk tot volk slechts door geweld geregeld worden." Een oproep tot samenwerking Fransche minister-president Daladier Woensdagavond voor de radio een Moering uitgesproken, waarin hij zei tite richten tot de Franschen en tot al jjaea in de wereld, die een loyaal en hart hebben. „Er is een taal, si geen enkele vertal ing behoeft om door begrepen te worden de taal van iit tart. Wanneer wij tegenover elkan- 4r zouden staan, gij die naar mij luistert at uw kinderen naast u, en ik met de e, dat mijn zoons naast mij staan, uden wij elkaar begrijpen op het- oogenblik, waarop onze blikken elkander zouden ontmoeten. Wij zouden MJ gelijkelijk bewust zijn van de vreese- |e moeilijkheden van thans en wij zoiiden i hoop op de toekomst hebben. Wij woorden noch zinnen noodig heb- te begrijpen, dat wij allen slechts laken aan de handhaving van den vrede teer, waardigheid en vrijheid des vader- W. leder onzer zoo vervolgde Daladier "Sigtzich af, of het land niet bedreigd lit, of de naburen betrouwbaar zijn. it onzekerheid verplicht de regeering WirgsmaatregeJen te nemen. Verdra- riorden onderteekend maar zelfs vóór kracht geworden zijn, vormen zij Uieeenen reeds geen waarborg meer twde anderen geen hinderpaal, to toestand maakt het mij tot een ft: te zeggen wat Frankrijk wil, wat is en wat zijn vast besluit, fan Frankrijk? Vrede van vrije &tóa. Bil is de kracht van Frankrijk Zijn "'•"Ie en materieele eenheid die eens te a«flegenover het gevaar verwezenlijkt is. la het vaste besluit van Frankrijk? Ideaal, zijn rechten te verdedigen. el deze zoo eenvoudige, zoo duide rs zaken te doen begrijpen, polemiseert kftoofd der regeering niet. Hij zal den ®terenden Franschen niets leeren, maar Plicht zal hij iets leeren aan de vreem an, wanneer hij zegt, dat de eenheid Frankrijk, nooit zóó diep ten zóó vol- Is geweest als thans. Frankrijk hoopt, dat de vrede gered sal worden, want het haat den oorlog. Maar wanneer het den oorlog zou wor- den opgelegd of wanneer het voor den oorlog werd gesteld als voor het eenlge alternatief voor verval of oneer, dan aai .het in één aandrift opstaan, .om vrijheid te verdedigen. Frankrijk die vrijheid te behouden. Is In si door de wanor^e i11 Europa a wereld, hebben de Franschen begre- dat ter beveiliging van hun heil een ^spanning noodzakelijk was. Zij tot stand gebracht, de toege- ®a arbeid, het gezonde krachtige be- der openbare financiën, de aanvaar- y van onver.mijdelijke offers hadden auttige resultaten afgeworpen. De mteche toestand verbeterde, gelijk n,. de ^fers der Fransche productie. Zn k We' Wa': Fransche kracht is uit dat geheel van prachtige Weld J6** leiders en manschappen op- drachti °°I lanodurige ervaring, een- enijg,1aoor dezelfde gedachten, één a 0 vorinen zonder dat zij iets ver- Fransp^L. 06 ^dividueele deugden. De lijlt 6 j|rac^t vindt haar steun in een Modern d land, welks vruchtbare landbouw°0r ^aale st-reven van onze eu hon„.ers '^vediging geeft tegen armoe geheele wSn°,Q^' Fransche kracht is in de ^itW6n aanwez'£- In onze verste e Fransche kracht is even redig aan dat onmetelijk rijk, waarvan het Afrikaansche onaantastbare blok de centrale wapenrusting vormt en waarvan ik nog kort geleden zelf de algeheele toe wijding aan het moederland heb kunnen zien. De Fransche kracht ligt niet alleen in al deze materieele krachten, maar ook in die geestelijke en moreele waarden, welke thans even groot zijn als in welke andere eeuw van onze geschiedenis. Zij ligt In de spontane eenheid van een geheel volk, dat de waarheid en de recht vaardigheid zoekt tot in zijn politieke twisten toe, maar dat geen behoefte heeft aan een verzoening om eendrachtig te zijn zoodra het uur van het gevaar slaat. Laat mij u uit naam van Frankrijk zeggen, dat de werkelijke dienst van va derland en menschheid er in bestaat in nooit vergeefs menschen op te offeren. Ze nooit te verpletteren onder dienstbaarhs- den van trots of van geweld, maar daarin dat onder beschermende behoeding van het vaderland de menschen leven naar eigen wil, gelooven naar eigen hart, den ken naar eigen verstand, handelen naar eigen geweten. Omdat wij dat gelooven, zullen wij nooit aanvaarden dat de betrek kingen van volk tot volk slechts door ge weld geregeld worden. Wat voor ons. Franschen, de betrekkingen regelt, is in de eerste plaats de rechtvaardigheid en het recht. En eerst wanneer die verdwijnen en het geweld ontketend wordt, wordt toe vlucht tot geweld een onvermijdelijke plicht. Vreedzaam en machtig kan Frank rijk de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. De rumoerige eischen, die soms rondom Frankryk opkomen, worden door Frankrijk met groote kalmte aangehoord, omdat liet weet, dat onderhandelingen slechts zijn goede recht in het licht kunnen doen stel len. En dat leder geweld tegen Frankrijk gebroken zou worden. Waarom de problemen niet ronduit aan gepakt? De geheele wereld wacht er hedenavond op, dat ik spreken zal over de de Fransch-Italiaansche betrekkingen. Ik zal er met de grootste openhartigheid over spreken, of liever ik zal slechts de feiten zelf laten spreken. Om een einde te maken aan misverstanden, die al te lang geduurd hadden, werden te Rome op 7 .Tfl.nna.ri 1935 de Fransch-Italiaansche ac- coorden onderteekend. Zij hadden ten doel definitief een regeling en liquidatie te vormen van de tusschen beide landen hangende kwesties. Regelingen waren op gesteld waarbij Italië grensverbetering kreeg en gebiedsafstand in Afrika, bene vens economische voordeelen en Frankrijk een geleidelijke wijziging van het statuut der Italianen in Tunis, met étappes in 1945, 1955 en 1965. Deze accoorden kregen van den kant van Frankrijk een begin van uitvoering. Zij werden nooit weer aan de orde gesteld- Eerst in een schrijven van 17 December j.l. deed Ciano weten, dat hij deze accoor den van 1935 niet meer als geldig be schouwde. Aan den anderen kant zei Mussolini in de redevoering, die hij Zondag j.l. heeft uitgesproken, met zijn eigen woorden „Wij vragen de wereld niet te oordeelen, maar wij wenschen dat de wereld op de hoogte is". Welnu in de Italiaansche nota van 17 December 1938 werden dui delijk de Italiaansche problemen, proble men van kolonialen aard, jegens Frankrijk gesteld. Deze problemen hebben een naam. Zij heeten Tunis, Djiboetl, het Suez-kanaal. Deze bewering heeft in de internationale mcening groote verrassing doen ontstaan. De verwijzing naar het schrijven van 17 December deed gelooven, dat dit document nauwkeurig de eischen van Italië be helsde. De geheele campagne deed ver staan, dat Frankrijk op dien datum con crete eischen waren voorgelegd, en dat het niet had geantwoord. Dien brief van 17 December gaan wij publiceeren, gevolgd door het antwoord da. wy de Italiaansche regeering eenigo dagen later hebben doen toekomen. Maar reeds hedenavond verklaar ik U, dat hy geen enkele verduidelijking bevatte. En dat er noch van het Suezkanaal, noch van Djiboeti, noch van Tunis sprake was. Het schrijven van 17 December zegt een voudig, dat Italië het verdrag van 1935 als vervallen beschouwt en streeft er naar deze houding te rechtvaardigen. Het be langrijkste argument, dat naar voren ge bracht wordt, is het volgende De verovering van Abessinië en de vor ming van het Italiaansche imperium zou den nieuwe rechten hebben geschapen ten gunste van Italië. Ik behoef niet te zeggen, dat wy dat argument niet kunnen aanvaarden. Want heo argument beteekent, dat iedere nieuwe verovering of iedere nieuwe concessie nieu we rechten zou openen. Zoo zouden de eischen, die ons gesteld zouden kunnen worden, practisch onbe grensd zijn. Frankrijk heeft de accoorden van 1935 onderteekend. Trouw aan zijn verplich tingen is het bereid door te gaan met de volledige en loyale uitvoering daarvan. In den geest van en in overeenstemming met deze accoorden, op de grondslagen die ik gedefinieerd heb, en waaraan ik zoo even heb herinnerd, weigert Frankrijk geenszins de voorstellen te bestudeeren, die het zouden worden gedaan. Aangezien ik nu spreek over de Fransch-Italiaansche betrekkingen wil ik ook de legenden recht zetten, die gecol porteerd worden over den toestand der 94.000 Italianen die in Tunis leven met 108.000 Franschen en bijna 2.500-000 Mo hammedanen. Men beweert, dat de Italia nen mishandeld en vervolgd worden. Dat zijn verzinsels. Integendeel zij genieten op alle gebie den van het vrijzinnigste regime, zoowel voor hun zelf als voor him kinderen. Wanneer het noodig was nog aan fce toonen, welk een rechtvaardigheidszin, welk een gevoel van hoffelijkheid de Franschen hebben jegens de Italianen, wil ik het voorbeeld aanhalen van de 900.000 Italianen, die in ons moederland leven. Hebben zij zich te beklagen over de Fransche gastvrijheid Evenals jegens een ander groot naburig volk, waarmede wij zooveel conflicten ge had hebben, heeft Frankrijk niet opgehou den getuigenis af te leggen van zijn goe den wil. Wirj hebben de overeenkomsten van Münch'èn onderteekend en enkele maanden daarna de Fransch-Duitsche verklaring. Nog slechts enkele dagen geleden heb ben wij, bezield door den geest van die verklaring, een missie naar Berlijn gezon den, om er te onderhandelen, over een economisch accoord, de onmisbare basis voor de vestiging van een duurzame sa menwerking. Maar zooals ik dat reeds in den Senaat gezegd heb, hebben de ver overing van Tsjecho-Slowakije en de be zetting van Praag door de Duitsche legers een buitengewoon harden slag toegebracht aan dit geduldig streven. Jarenlang had men ons, ter rechtvaardi ging van zekere daden, gesproken over het zelfbeschikkingsrecht der volkeren. Sindsdien heeft men tot ons gesproken over de natuurlijke aspiraties en thans spreekt men tot ons over de levensruimte, die niet anders is dan een voortdurende ontwikkeling van den veroveringswil. Ge lijk ik zooeven zei, hoe zou Europa niet in staat van alarm verkeeren? Inderdaad er is geen mensch, die thans niet weet, dat de oorlog een rampspoed zou zijn, voor alle naties. Niemand zou be schut zijn voor vernielingen. Wij willen dat niet. Wy willen Europa helpen, zich zelf te redden. Uit naam van mijn land, noodig ik tot een samenwer king vol vertrouwen alle mogendheden uit, die denken, als wy, als de mogendheden, die evenals wy bereid zyn te volharden op den weg van den vrede, maar die zich in één aandrift zouden verheffen, solidair tegenover de agressie. Ik weet, dat deze woorden, die het standpunt van Frankrijk bepaald hebben, een broederlyke echo zullen vinden in den boezem der bevriende naties in geheel Europa en ook aan den anderen kant van het Kanaal en aan den anderen kant van den Atlantischen Oceaan. Wanneer bijv. de Fransch-Britsche samenwerking zoo volledig is als thans, dan komt dat omdat Frankryk en Groot Brittannië gelyke ge dachten hebben over al deze problemen." Ernstig vliegtuig ongeluk in Indië LUITENANT-VLIEGER GEDOOD, TWEE GEWONDEN. Bij een landingsmanoeuvre, welke werd uitgevoerd na een escadrille-oefening, is de Glenn Martin-bommenwerper 528 neer gestort en geheel vernield. De bestuurder, luitenant-vlieger P. A. van Mourik, is gedood, een inheemsche helper is ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond, een derde inzittende, brigadier- leerling-vlieger W. J. Brcelier, werd licht gewond. Het ongeluk geschiedde by Pondok Bam boe, naby het landingsstation Tjililitan, Ook Valencia geeft zich over DE MEESTE GROOTE REPUBLIKEIN- SCHE STEDEN THANS NAAR FRANCO OVERGEGAAN. Met enkele minuten tusschenruimte wer den Woensdag de dramatische radiomede- deelingen ontvangen, waaruit bleek, dat steden in het republikeinsche gebied de zijde van Franco hadden gekozen. In een te Burgos gehoorde uitzending verklaarde het radio-station Valencia, zich by de beweging van franco aan te sluiten. De omroeper verklaarde, dat hij op in structies wachtte om het volkslied van Franco ten gehoore te doen brengen. Valencia heeft zich gistermiddag kort voor een uur overgegeven. Terwyl recht- sche vliegtuigen boven de stad kruisten, kwamen de phalangisten uit hun schuil, plaatsen te voorschijn en namen de open bare gebouwen in bezit. De menigte begon op straat te betoogen, onder het roepen van „De zege aan Franco, lang leve Spanje". De rechtsche troepen rukten te 17 uur de stad binnen. De republikeinsche lucht macht te Valencia stelde zich ook ter be schikking van Franco. Verscheidene steden geven zich over. Volgens te Burgos ontvangen berichten hebben ook de steden Albacete, Carthage- na, Val de Penas, AJicante, Valladolid, Ciudad Real, Cuenca, Murcia, Almeria en Jaen zich aangesloten by Franco. Bijna alle groote steden uit het republi keinsche Spanje hebben zich thans onder worpen. Uit Burgos wordt vernomen, dat de plot selinge overgave van groote deelen van het republikeinsche gebied niet door de natio nalisten was verwacht en dat zy derhalve voor groote moeilykheden staan by de or ganisatie der hulpverleening. In het district Madrid moeten 25.000 miliciens hun wapens hebben weggewor pen, in de provincie Madrid 20.000. Dins dag zouden aan de verschillende fronten meer dan 60.000 republikeinen gevangen genomen zyn. De strijdkrachten van Franco rukten verder op. Het Urgel-legercorps heeft gisteren Gua dalajara bezet en de verbinding tot stand gebracht met de uit Tarragona komende troepen. Het geheele gebied rond Madrid met een straal van zestig kilometer kan thans als bezet worden beschouwd. De troepen in Andalusië rukken naar Linares op zonder tegenstand te ontmoeten. Het Galicische legercorps is den op. marsch langs de kust der Middellandsche Zee begonnen. Het groote hoofdkwartier van de troepen van Franco deelt mede, dat de steden Cuenca, Guadalajara, Alcala Henares en talrijke dorpen in dit gebied zyn bezet Leden van den verdediglngsraad te Valencia gearresteerd. Met uitzondering van Miaja en Casado zyn alle leden van den republikeinschen verdedigingsraad te Valencia in hechtenis genomen. Met 23 republikeinsche vliegtuigen, die gisterochtend te Oran zijn aangekomen, is ook generaal Miaja gearriveerd. De rechtschen rukken Valencia binnen. Te tien minuten over half elf hedenoch tend zyn de troepen van Franco Valencia binnengerukt. AJle huizen en openbare gebouwen wa ren versierd met de nationalistische kleu ren, rood en goud. De troepen werden met vreugde door de bevolking ontvangen. Sterkte van het Bricsche territoriale leger wordt verdubbeld Chamberlain heeft gisteren in het En- gelsche Lagerhuis bekend gemaakt, dat de regeering besloten heeft het territoriale leger, dat thans zijn vredessterkte van 130.000 man heeft, terstond tot oorlogs sterkte zal worden uitgebreid, hetgeen een vermeerdering van ongeveer 40.000 man meebrengt. Het aldus op oorlogssterkte gebrachte territoriale* veldleger zal verdubbeld wor den en zoodoende een sterkte krygen van 340.000 man. Chamberlain zei verder, dat men zal inzien, dat een nog veel grootere krachtsinspanning noodig is, om de natie de noodzakelykheid by te brengen, in den kortst mogelyken tijd het vereischte aantal te bereiken, en dat hy vertrouwde, dat alle leden van het Huis bereid zullen zijn, in eenigerlei vorm hun steun aan zulk een krachtsinspanning te geven. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Setieurtgnissew tiqn Jew Ook Valencia geeft zich over. (Pag. 1, eerste blad)< Ernstig vliegongeluk in Ned.-Indië. (Pag. 1, eerste blad), Legerultbrelding in Engeland. (Pag. 1, eerste blad), Moordaanslag in Amsterdam. (Gemengd nieuws), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Uw nieuw Costuum hangt reeds klaar! Zóó mooi, zóó geheel naar Uw zin, dat U zeker eens moet komen kijken. Niet alleen de pracht Engelsche stoffen in ryke dessins, ook pas vorm en coupe geven U d&t, waarin U zich ge kleed voelt Al onze kleeding ook ln Uw maat en voor Uw figuur. Heerenmodehuis Walstraat32 Muziekavond leerlingen mej. W. de Hondt. Wanneer wy ervaren, dat er soms voor de mooiste concerten een nagenoeg poo- vere belangstelling bestaat, dan wordt het ons wel eens bang te moede en zyn we geneigd te denken, dat de edele toonkunst en hare beoefening eerlang voor een bankroet komen te staan. Indien men dan echter weer een leerlingen-muziekavond bezoekt, laat men deze zwartgallige ge dachten spoedig varen, vermits dan blykt, dat er toch nog heel wat aan muziek wordt gedaan, zoowel door jongeren als ouderen. We hebben dan weder een riem onder het hart en het geloof en vertrouwen in een betere toekomst, ook voor de toon kunst, herwonnen. De leerlingenavonden van mej. W. de Hondt voor ouders en genoodigden zyn er wel by zonder op gericht om dit betrouwen te versterken. Zij toch heeft altyd een groote schare nog musiceerende „vetera nen" om rich heen verzameld, haar leer lingen voor viool, piano, harmonium en in den laatsten tyd ook voor accordeon, wat een eisch des tyds heet te zyn om aan den publieken smaak tegemoet te treden, zyn vele en het medeleven met en de interesse voor de muziekbeoefening zyn navenant. Zoo was ook gisteravond de kurzaal van het Grand Hotel Britannia flink bezet met „luistervinken van diverse pluimage" en het podium herbergde een klein legertje van instrumentalisten, dat zich voorgeno men had aan ouders en verwanten eens te „toonen", welke vruchten de lessen van mej. De Hondt hebben gekweekt. Zy moet haar opleidingstaak weer met groote Liefde en taaie volharding hebben vervuld en de kinderen moeten werkelyk met animo heb ben gestudeerd, want, plankenkoorts, wel ke nu eenmaal op zoo'n openbare les annex ouderavond onvermydelyk schynt te heer- schen, daargelaten, hebben de leerlingen en oud-leerlingen, versterkt met eenige buiten dezen eigeniyken kring staande muziek beoefenaars, een afwisselend uit soli, ka- mermuziekformaties en orkest bestaand programma over het geheel genomen by- zonder prijzenswaardig uitgevoerd. Aan het rhythme, de dynamische schakeering en de gelijkheid van streek in het orkest moet echter nog serieuzer aandacht worden be steed.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1