yjlsslngsche Courant Breskensche Courant Ernstige toestand in oyne Uitnoodiging van Engeland en Frankrijk aan Rusland ScLcurtciiissgw «inw «Ier» dneg STADSNIEUWS Vlissingen Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 68 DINSDAG 21 MAART 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of ƒ2.20 per kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels ƒ1.25, iedere regel meer 25 cent By abonnement speciale pry's. Kleine advertenties van 15 regels "0 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te: Breskens, Dorpstraat, Tel.21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35. INGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Hef Prinselijk paar weer thuis Hedenmorgen te ongeveer acht uur reed Duitsche D-trein het station Nijmegen pen, waarin zich het Prinselijk paar en prinses Beatrix bevonden op hun doorreis vesGriedelwald naar Soestdyk. Veel inwo- lèts van Nijmegen waren op het perron jjjsmerig, die het Prinselijk paar hartelijk [uittel Men merkte o.m. op jhr. Roël, sjsiasf van den Prins, ir. R. Canters, iwilnspecteur van vervoer der Neder- jjs&iie Spoorwegen. trein had eenige minuten vertraging, prins Bemhard verscheen voor het geopen- l* venster en dankte voor de toejuichin gen. Prinses Juliana en gevolg bleven in im compartimenten. Na eenige minuten reed de trein, onder gejuich van het pu- iüek het station uit Omstreeks kwart over negen is het prinselijk gezin te Den Dolder uit den trein gestapt, van waar per auto naar Soestdijk De Prins bestuurde de auto, waarin het Prinselijk gezin en freule Feith zich be- »nd, zelf. In totaal bestond de stoet, welke te Soestdijk arriveerde, uit drie auto's, want terschillende gasten zijn uit Zwitserland nedegekomen. Van de terugkomst te Soestdyk waren ilechts enkele toeschouwers getuige. O DAMASCUS MILITAIR BEZET. BETOOGINGEN LOKKEN RELLETJES UIT. Aangezien zich den laatsten tijd in Syrië ettelijke incidenten hebben voorgedaan, taft Puaux, de hooge commissaris, de Syrische regeering gisteren medegedeeld, at hij de bevoegdheden van de veiligheids- sïtle en gendarmerie overdraagt aan zijn De overdracht der bevoegdheden van de gering van Syrië aan den vertegen- WKdiger van de mandaatmogendheid tode militaire bezetting in van de stad Discus. Het leger heeft de voornaam- fewnten der stad bezet en wachten ge- voor de officieele gebouwen. Wrochtend hadden zich opnieuw be- %igen voorgedaan, waaraan eenige teerden personen hadden deelgenomen. Dê politie heeft van de vuurwapenen ge- gemaakt. Er zouden verscheiden tehtoffers zijn. De hooge commissaris was van meening, at de Syrische regeering niet langer in Heat was de orde te handhaven. Hij heeft *3° gedelegeerde alle bevoegdheden over dragen om met de hulp van het leger in l! grijpen. De gemachtigde van den hoogen com- 8saris heeft door plakkaten laten be- '<en5 maken, dat betoogingen en optochten Wrboden zijn. tot gezamenlijke bespreking van Midden-Europeeschen toestand. Duitschland toont zich onstemd. Groot Brittannië en Frankrijk hebben de Sovjetregeering naar Reuter te Moskou verneemt een voorstel doen toekomen tot gezamenlijke bespreking van den Midden- Europeeschen toestand. Van betrouwbare, gezaghebbende zijde verluidt, dat de Sov jetregeering gunstig staat tegenover dit voorstel en voorgesteld heeft onmiddellijk een conferentie te doen bijeenkomen van Groot Brittannië, Frankryk, de U.S.S.R., Roemenië, Polen en Turkije. Bulgarije en Zuid-Slavië worden in het Russische voorstel niet genoemd. Naar een Reuterbericht uit Londen meldt staat de Britsche regeering ook in contact met Griekenland. Gemeenschappelijke verklaring wordt voorbereid. De diplomatieke correspondent van Reu ter verklaart, dat thans te Londen en in andere Europeesche hoofdsteden wordt on derhandeld over het snel opstellen van een gemeenschappelijke verklaring door Enge land, Frankrijk, Rusland en andere mo gendheden, waarin duidelijk wordt ge maakt, dat verdere daden van agressie op collectieven tegenstand zullen stuiten. Drukke besprekingen te Berlijn. Den geheelen dag heerschte Maandag rond de rijkskanselarij te Berlijn buitenge wone drukte en men zag talrijke auto's van de hoogste militaire en civiele persoonlijk heden. Omtrent de besprekingen, die in de kanselarij zijn gevoerd, is geen enkel com muniqué gepubliceerd. Uit den toon der pers kan gemakkelijk worden opgemaakt, dat in de hoogste krin gen in het Derde Rijk levendige ontstem ming heerscht over het „gebrek aan be grip" dat de democratieën aan den dag leggen voor de levensbelangen van Duitsch land. Het is niet uitgesloten, dat de rijks dag bijeen zal worden geroepen om Hitier in staat te stellen, deze campagne in het openbaar te geeselen en aan het Duitsche volk de inlijving van de Tsjechische pro vincies te verklaren. Uit de bezette gebieden. Een volledige slagboom is opgesteld tegen de emigratie van Joden en politieke uitwijkelingen door de invoering van een systeem van militaire paspoorten in de be zette gebieden. Het uitreiken van passen is overgenomen door de Gestapo en er ver luidt, dat aan Joden geen passen zullen worden verstrekt Politieke uitwijkelingen durven zich niet aanmelden bij de Gestapo. Velen verbergen zich, die arrestaties door de Gestapo duren voort. Naar verluidt zijn groote aantallen politieke vluchtelingen uit het Sudetenland, zoowel als communisten en sociaal democraten in arrest gesteld. Btirckel, de nieuwe bestuurder van Mora- vië heeft te Brno een decreet uitgevaar digd ter voorkoming van inofficieel op treden tegen Joden. Het Tsjechische persbureau deelt officieel mede, dat die meeste der 500 tot 600 arres tanten geleidelijk weer vrijgelaten zyn. Ten aanzien van het aantal zelfmoorden deelt het commissariaat van politie te Praag mede, dat dit van 15 Maart af slechts een Gezmvten en ministers reizen van de eene Europeesche hoofdstad naar de andere. Hoog diplomatiek spel wordt in Europa gespeeld. Ziehier Sir Nevü Henderson, de Engel- sche gezant te Berlijn, door zijn regeering naar Londen ontboden, by zijn aankomst aldaar. Ook de Fransche re geering liet haar Berljnschen gezamt naar huis komen geringe stijging heeft ondergaan. Tenslotte wordt uitdrukkelijk verklaard, dat in Bo- hemen of Moravië geen enkel concentratie kamp is ingericht. Praag hamsert. Sedert den eersten dag van de bezetting van Praag staan lange rijen menschen voor de levensmiddelenwinkels en kleedingzaken om inkoopen te doen. De bevolking ver wacht, dat levensmiddelen en kleeren door de Duitsche autoriteiten zullen worden op- gèëischt of opgekocht. De Duitschers hebben veldkeukens op geslagen om als propaganda maaltijden uit te reiken. De Ver. Staten en de gebeurtenissen in Europa. Algemeen stemt men in Amerika in met de krachtige maatregelen, die Engeland genomen heeft tot consolideering van het vredesfront in Europa, in het bijzonder het Britsche contact met de Sovjet Unie, waar in de bladen een opvallende wyziging in de Britsche diplomatie zien en de meest beteekenisvolle ontwikkeling, die zich tot nu toe in de crisis heeft voorgedaan. In vele kringen gelooft men, dat de isolationistische tendentie, dank zij de jong ste ontstellende ontwikkelingen een klap heeft gekregen en dat de regeering in staat zal zijn meer vrijheid te winnen ten aan zien van de neutraliteitswetgeving. Zelfs is het mogelijk, dat de regeering er in zal slagen den Senaat er van te over tuigen, dat het gevaar zoo dreigend is, dat de neutraliteitswet geheel moet worden op geheven. Men gelooft niet, dat de regeering be reid zal zijn actief deel te nemen aan eenige conferentie van vredelievende naties. De bijdrage, die de regeering hoopt te le veren is van economischen en moreelen aard en er zou hier geen steun gevonden kunnen worden voor deelname aan een buitenlandschen oorlog, welke zou gaan tot het zenden van legers buitenslands. FranschDuitsche handelsbespre kingen opgeschort. Het Agence Economique bericht, dat de FranschDuitsche economische besprekin gen zijn opgeschort. De ambtenaren van het ministerie van handel, die met den di recteur van de commercieele besprekingen, Alphand, samenwerkten, zijn naar Parijs teruggekeerd. Duitsche ontstemming jegens de democratieën. De Deutsche Diplomatisch Politfsche In formation schrijft o.m. Het ontbieden van den Duitschen am bassadeur te Londen en te Parijs voor het uitbrengen van rapport naar Berlijn, als mede het afwijzen van het Britsche en het Fransche protest is geen formeele aange legenheid, doch drukt het misnoegen van de Duitsche rijksregeering over de houding, vooral van Engeland, ten aanzien van de oplossing van de Tsjecho-Slowaaksche kwestie uit. De houding van de Britsche pers en de uitlatingen van Britsche poli tici en van den minister-president hebben in Duitschland buitengewone ontstemming gewekt. Het officieuze orgaan beschuldigt Enge land er van hetze te hebben ontketend „die aan gemis aan verantwoordelijkheid tegen over de Europeesche samenwerking nau welijks nog kan worden overtroffen" en Roemenië door leugens te willen mobili- seeren en met dezen staat „een nieuwe Benesj politiek tegen Duitschland te willen voeren." Duitschland, zoo vervolgt de Diplo, moet wel tot de conclusie komen, dat Engeland met zyn houding tegenover de oplossing van de Tsjecho-Slowaaksche kwestie slechts moreel huichelt en in werkelijkheid een anti-Duitsche houding onder het Brit sche volk tracht te kweeken. De houding van de Britsche pers en van gezaghebbende kringen moeten den indruk wekken, dat Engeland alle overeenkomsten en problemen slechts van het standpunt van zijn machtspositie beoordeelt, zich als viand van iedere versterking van de po sitie van Duitschland voelt en tracht, Duitschland bij de bevrediging en beveili ging van de hem toekomende levensruimte moeilijkheden in den weg te leggen. Onder zulke omstandigheden zou Duitschland evenwel gedwongen zijn, zijn principieele standpunt aan een verstrekkende en defi nitieve herziening te onderwerpen. Tsjecho-Slowaaksche saldi geblok keerd. Evenals de regeeringen van Engeland en de Vereenigde Staten heeft de Fransche re geering de banken verzocht tot nader order de saldi, welke zij voor Tsjecho-Slo waaksche rekening hebben, te blokkeeren- Fransch stoomschip nabij Nieuwe Sluis omhoog gevaren DE POSITIE IS VANDAAG SLECHTER GEWORDEN. Vannacht omstreeks half twee is het Fransche stoomschip „Fort de Souville" op weg van Antwerpen naar Duinkerken, na bij het Kruishoofd te Nieuwe Sluis aan den grond gevaren. Het leege schip zit met den achtersteven op den wal en met het voor schip op een paalhoofd. Onmiddellijk meld de de kustwacht Nieuwe Sluis het omhoog varen van het schip aan de daarvoor in aanmerking komende instanties en weldra was de te Vlissingen gestationneerde sleep boot „Goliath" ter assistentie aanwezig. In den loop van den morgen kwam ook de sleepboot „Max" ter plaatse. Toen het schip omhoogliep stond er een onstuimige zee terwijl er afwisselend zware hagel- en sneeuwbuien vielen. Hedenochtend om tien uur was nog geen verbinding met de „Fort de Souville" tot stand gekomen, doch de uit 40 koppen be staande bemanning verkeert niet in gevaar. Waarschijnlijk zal vanmiddag omstreeks twee uur bij hoog water getracht worden het schip vlot te sleepen, wanneer althans verbinding verkregen kan worden, hetgeen door de woelige zee niet gemakkelijk zal zijn. Omtrent de oorzaak der stranding kan niets met zekerheid worden gezegd. Wel is vannacht plotseling het licht van de gas- boei no. 3 uitgevallen, terwijl de boei he denochtend geheel vernield in het poldertje te Nieuwe Sluis is teruggevonden, waar enkele palen werden vernield. De „Fort de Souville" van de Chargeurs Reunis, is in 1918 gebouwd en meet bruto 5228 ton en netto 3129 ton. 's Middags te twee uur was het nog steeds niet gelukt, het gestrande schip in dieper water te brengen. Integendeel, de positie is intussehen slechter geworden, daar het schip met den voorsteven verder naar het Noorden is geslagen en nu nog ca. 40 Meter in de richting van den dijk is gekomen. Het ligt nu ongeveer 60 Meter uit den wal en verwacht wordt dat het vanavond omstreeks 6 uur geheel droog zal komen te liggen zoodat men het te voet zal kunnen bereiken. De sleepbooten „Max" en „Goliath" zyn in de nabijheid, doch zijn er als gevolg van de zware zeeën nog steeds niet in geslaagd verbinding te krijgen. Het hoog ste ty is inmiddels verloopen, zoodat de „Port de Souville" voorloopig wel niet vlot zal komen. In den loop van den middag is ook de sleepboot „Vulcain" ter plaatse ge komen. Uit Breskens is een visschersvaar- tuig uitgevaren, dat trachten moet, een lijn over te brengen. Op het oogenblik dat dit bericht geschreven werd, was men hierin echter nog niet geslaagd. Bij de stranding heeft het Fransche schip groote schade aangericht aan de paalhoofden. Ca. 300 palen zijn geheel ver nield. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD Militair vliegtuig maakt noodlanding 5 de bestuurder vrij ernstig gewond. (Luchtvaart), Felle brand te Tilburg enkele onge vallen. (Gemengd nieuws). Verschillende ernstige verkeersonge vallen. (Gemengd nieuws) De aartsbisschop van Canterbury wil voor het behoud van den vrede een beroep doen op de hoofden van alle groote christelijke kerkgenootschappen, (Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Een Esperanto-avond. Men schrijft ons Gisteravond trad alhier voor een geheel gevulde zaal in het Concertgebouw voor de afdeelingen Vlisisngen, Souburg en Mid delburg van de Federatie van Arbeiders Esperantisten op de heer Dupuis, Fransch Esperantist. Na een verwelkoming door den voorzitter van de afdeeling Souburg, den heer J. J. Houtekamer, van spreker en genoodigden begon de heer Dupuis zijn causerie met op prettige, vlotte en aangename wijze te ver tellen hoe hij er toe gekomen was Espe ranto te leeren. De waarde van Esperanto had hij leeren kennen bij een bezoek aan een internationale bijeenkomst van pad vinders in Spanje. Door zijn reizen door ge heel Europa weet hij, dat slechts Esperan to geschikt is als taal voor internationaal gebruik. Hierna begon spreker zijn causerie over „Normandië", toegelicht door fraaie licht beelden, welke causerie zeer leerzaam en interessant was. Ook als een goed pianist en zanger deed de heer Dupuis zich hooren en onder zyn leiding werden verschillende Esperanto- liederen gezongen. Nadat enkele genoodigden hun warmen dank hadden betuigd voor het vele schoons dat zij dezen avond hadden gehoord en ge zien, werd de bijeenkomst door den heer Houtekamer gesloten. Ook op deze bijeenkomst is gebleken, dat Esperanto een levende taal is. De con versatie geschiedde even vlot als in de moedertaal. Vlisslngsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Tivente" van Dieppe naar Ooster hout „Velocitas" en „Nautilus" van Ant werpen terug uit zee „Zwaluw" wegens slecht weder. General-Fetdmar schuil Hermann Goring met maarschalks laf J ontvangt te Berlijn den uit veroverd Tsjecho-Slowakije teruggekeerden Adolf Hitler. Tusschen Göring en Hitler ontwaart men den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, Von Bibben* y tmp en den propaganda-minister Göbbels.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1