DERDE blad VLISSINGSCHE COURANT De bezetting van Tsjecho-Slowakije BUITENLAND Treurige stemming in Praag I WAT GEEFT DE RADIO? Engeland wapent zich VAN VRltDAG 17 MAART 1939 Wat heeft Duitschland er van te verwachten Veel goud, arbeidskrachten, een wapenindustrie en toch Voortaan zullen „Tsjechei" en Slowakije jeel uitmaken van het economische stelsel yan Duitschland en het onmiddellijk gevolg jjervan zal zijn, dat de spanning op het Duitsche economische leven wordt vermin- jjrd, zegt de Financial News in een artikel sver „De economische winst voor Duitsch- imd na het uiteenvallen van Tsjecho- Duitschland, zoo vervolgt het blad, zal de controle verkrijgen over ongeveer 60 millioen pond sterling, aan goud, buiten- landsche deviezen en realiseerbare activa, levens krijgt het de beschikking over een parte hoeveelheid Tsjechisch oorlogsmate- jjjji, de controle over de industrie en over eea reserve aan arbeidskrachten. Op den leaps duur zal dit misschien anders wor- den. Tsjecho-Slowakije was een groot in- yoeriaad. Misschien zouden juist daarom lijn behoeften een krachtigen druk uitoe- /escn op Duitschland's meest kwetsbare plek: zijn hulpbronnen voor buitenland- jche deviezen. Op het eerste oog wint Duitschland on getwijfeld ontzaglijk veel. Het is geen ge- helm, dat het Duitsche economische stel sel de laatste vier maanden aan ernstige es snel toenemende spanningen, deels ver oorzaakt door den onbevredigenden buiten- landschen deviezentoestand en deels door de buitengewone groote eischen die aan de productie- en arbeidscapaciteit van het lend worden gesteld, was blootgesteld. Inheide opzichten beteekent de annexatie van Tsjecho-Slowakije voor Duitschland ten belangrijke en onmiddellijke hulp. Gedurende verscheidene maanden heeft Duitschland goud en buitenlandsche devie zen verloren tot een bedrag van meer dan {millioen pond sterling per maand. Deze afvloeiing: kon korten tijd gehandhaafd worden, doch zou, bij aanhouding weldra tmstige gevolgen gehad hebben voor de Duitsche mogelijkheid tot invoer van de tssentieele gx'ondstoffen en levensmiddelen. Indien Duitschland de effectieve contróle verkrijgt over het Tsjechische betaalmid del, zal Duitschland den voorraad goud, buitenlandsche deviezen en realiseerbare buitenlandsche activa ten bedrage van bijna 60 millioen pond sterling in beslag nemen, een som, groot genoeg om Duitschland's •verlies aan deviezen in de eerstkomende twaalf maanden te ccmpenseeren. Eveneens zal Duitschland voordeél trek ken uit het feit, dat het in staat is beslag te leggen op de Tsjechische arbeidsreserves welke nog aanzienlyk zullen toenemen door de demobilisatie van een groot aantal troe pen. Ten slotte zal Duitschland's militaire kracht aanzienlyk sterker worden door de toevoeging van groote hoeveelheden prima oorlogsmateriaal, varieerend van vliegtui gen tot alle soorten artillerie, toebehoorend aan het Tsjechische leger. Nog grooter zul len voor Duitschland de voordeelen zijn uit het bezit van een van 's werelds grootste en meest efficiente bewapeningsindustrieën. De andere kant van de medaille. Doch tegenover deze onmiddellyke voor deelen staan een aantal factoren, die op den langen duur Duitschland's economi- schen structuur zullen verzwakken. Tsjecho Slowakije is een sterk geïndustrialiseerd land en hoewel het zichzelf van levensmid delen kan voorzien en een houtoverschot beeft, bezit het nauwelijks een eigen bin- nenlandsche grondstofbron. Tsjecho-Slowakije is daarom afhanke lijk van een vrij grooten invoer, welks hooge peil gehandhaafd kon worden door uitvoer op groote schaal. Eén ding is wel zeker, dat een door Duitschland gecontroleerd Tsjecho-Slowa kije een groot deel van zijn uitvoerhandel zal verliezen. Met andere woorden, Tsjecho- Slowakije zal, voor zoover het de Duitsche deviezenpositie betreft, meer en meer tot een last worden. Zal Londen het Tsjechische goud aan Berlijn uitleveren? In sommige Londensche bank kringen gaf men gisteren te kennen, dat de goudvoor raad van de Tsjecho-Slowaaksche nationale bank, welke voorraad thans in Londen wordt bewaard, niet aan Duitschland mag worden uitgeleverd. Men herinnerde aan het feit, dat toen Duitschland een jaar geleden Oostenrijk inlijfde, de Engelsche autoritei ten aan de Duitsche autoriteiten al het goud en sterlingtegoed van de Oostenrijk- scbe nationale bank, dat toen bij de Engel sche bank was ondergebi'acht, hebben over gedragen. In het huidige geval echter, zoo redeneert men, zouden de Britsche autori teiten gemachtigd kunnen worden het be zit van de TsjecbOiSlawaaksche nationale bank te bewaren, totdat1 Tsecho-Slowakije zijn vrijheid zal hebben herkregen. Het achterhouden van dit bezit te Londen zou eveneens een garantie kunnen vormen tegen een in gebreke blijven van Duitsch land, wat betreft het handhaven van den dienst op de Tsjechische buitenlandsche leeningen. BELGISCH KABINET BERAADSLAAGT OVER ERKENNING VAN FRANCO. De Belgische kabinetsraad heeft gister middag de kwestie van de erkenning de ire van de regccring te Burgos bestu- ®rd, bepaalde politieke kringen geeft men b verstaan ofschoon nog geen enkele Gissing is genomen dat Romree de Vichmet, de gezant te Belgrado, de toe- ambassadeur te Burgos zou zijn. rumoerige zitting der frans cue kamer. In de Fransche Kamer heeft de commu nistische afgevaardigde zich gisterenavond verdedigd tegen de beschuldigingen, welke tegen hem en de internationale brigades in Spanje waren ingebracht. Om te protesteeren tegen de houding van den spreker, die zij uitdager® achten, Verlieten omstreeks vyftig rechts-georiën- teerde afgevaardigden ostentatief de zaal. De vergadering werd voortdurend rumoeri- ?ar en de afgevaardigden van rechts en Jnks scholden elkaar de huid vol, zoodat e voorzitter er tenslotte de voorkeur aan W*. de bijeenkomst op te heffen om het at hedenochtend te doen voortzetten. geruchten over hervorming VAN de britsche regeering. De Lobby-correspondent van Reuter be- c t, dat gisteravond in parlementskringen "gesproken over een poging van lord Welk *"0t hervorming van de regeering, v e gesteund zou worden door een groot ntai conservatieve leden, die op de ach- »^e. hanRen zetelen. Het doel van deze zou zijn een kabinet op wijder vs v Vormen' met medewerking JJJ Eden en Churchill. Hieruit blijkt het ï,r en van de parlementsleden, zich te e ten tegen de Duitsche politiek. bld° WOrdt £esPr°ken over de mogelijk- ■niiu Van het Uivoeren van een verplchten «Btairen dienst. (W ,minister"President is diep getroffen e ontwikkeling van den toestand. ®rrtsche staatsraad voor buitenlandsche i'olihek? .****■- redacteur van de „Evening o te weten, dat Eden de een VOrming zal voorstellen van UUek» ^ad V00r de buitenlandsche po- en zijn vrienden zouden van "volgens dezen redacteur, dat deze staatsraad zou kunnen bestaan uit op den voorgrond tredende mannen, die een groote ervaring hebben in de politiek en die alle partijen vertegenwoordigen. Zijn taak zou zijn de regeering bij te staan in het vaststellen van een buitenalndsche po litiek, die algemeen aanvaard kan worden door het publiek. Wordt Hacha hoofd van het protectoraat? Talrijke arrestaties in de Tsjechische hoofdstad. De bevolking van Praag is zeer treurig gestemd, op veler gelaat staat wanhoop te lezen. Een groote menigte trekt voorbij het graf van den onbekenden soldaat en vrou wen leggen bloemen neer. Velen hebben tranen in de oogen. Een der meest gelezen bladen van Bo- hemen, de A. Z, is tot nader order verbo den. In de stad zijn Duitsche en Tsjechische vlaggen uitgestoken en Duitsche militaire vliegtuigen vliegen boven de stad. Uit Bohemen zijn talrijke Duitschers naar Praag gekomen om den Führer te zien. Het schijnt dat de bevolking vreest voor schaarschte van sommige artikelen, zooals stoffen, confectie, kleeding en schoeisel de winkels, welke door gendarmen worden bewaakt, worden bestormd. Gisterochtend tien uur gaf de politie aan huis opdracht de vlag uit te steken. Het oorspronkelijke plan voor de bezet ting van Praag was het te doen bezetten door zes bataljons parachute-springers, die met vliegtuigen zouden worden aangevoerd, doch door het slechte weer is dit plan niet doorgegaan. Radiorede van Hacha. President Hacha heeft gisteravond door middel van de radio een oproep gericht tot het Tsjechische volk. Hy zei oan. „Tot mijn droefheid zie ik, dat mijn vrees niet ongerechtvaardigd was. De gebeurte nissen hebben bewezen, dat hetgeen wij dachten dat een oplossing was, slechts een korte episode was in onze geschiedenis. W\j laten aan het nageslacht over de verant woordelijkheid vast te stellen. De gestapo te Praag heeft gisteren, vol gens Havas, een aantal arrestaties verricht, vooral onder de journalisten. De vroegere perschef van Benesj, Hajek, Ls door twee agenten van de Gestapo weggevoerd en ook een der correspondenten van Reuter, die de Tsjechische nationaliteit had, is ge arresteerd. Naar verluidt heeft de leider van de Gestapo bij aankomst verklaard, dat tien duizend arrestaties moesten worden ver richt. De orde van advocaten te Praag heeft de niet-arische leden gelast onmiddellijk hun activiteit als advocaat te staken. Per radio is medegedeeld, dat alle Jood- sche zaken onder toezicht van commissaris sen zijn geplaatst. Uit Moravisch-Ostrau wordt gemeld, dat de Duitsche troepen bijna het geheele ge bied tusschen de Duitsche en Slowaaksche grenzen om Ostrau heen bezet hebben. De Tsjechische soldaten hebben overal zonder tegenstand de wapenen neergelegd. Zij blij ven voorloopig in hun kazernes. De over gave van het militaire gezag aan de Duit sche commandanten geschiedde volgens het D.N.B. overal zonder wrijving. Men acht het mogelijk, dat president Hacha zal worden benoemd tot hoofd van het protectoraat Bohemen en Moravië. Duizenden Tsjechische vluchtelingen in Roemenië en Polen. Een duizendtal Tsjechische mannen, vrouwen en kinderen uit de Karpathische Oekraine zijn bij Sighet over de Roemeen- sche grens gekomen. Zij hadden geen ba gage bij zich en verklaarden door de Oekrainers geheel uitgeschud en mishan deld te zijn. Te Tecau is een Tsjechisch re giment over de grens gekomen. Het werd ontwapend. Het agentschap Rador meldthet aan tal vluchtelingen uit de Karpathische Oekraine neemt van uur tot uur toe. De autoriteiten overwegen, of het mogelijk is hen in de dorpen bij Sighet te herbergen. Betooging in Poolschen Senaat. De president van den Poolschen senaat Miedzin3ky deelde gistermiddag mee, dat de Hongaarsche troepen aan de Poolsche grens waren gekomen. Hij verklaarde, dat met de zustematie een handdruk was ge wisseld voor eeuwige trouw, vriendschap en goede buurschap. De woorden van den president gingen onder in een hartstochtelijke ovatie der se natoren. Chust bezet door de Hongaarsche troepen. Gisteravond om zeven uur hebben de Hongaarsche troepen Chust bezet. Duitsche troepen in Slowakye. Kleine afdeelingen Duitsche troepen zyn langs de grens van Moravië korten af stand op Slowaaksch gebied doorgedron gen. Zij werken samen met de Hlinka- garde, welke de grens bewaken na het te rugtrekken der Tsjechische troepen. Het verzoek der Slowaaksche regeering om de bescherming van Duitschland heeft in Duitsche" "politieke kringen weinig ver wondering gewékt. Men scheen dezen stap te verwachten. Zeer waarschijnlijk zal Slo wakije een tweede protectoraat naar het model van Bohemen en Moravië vormen. De Duitsche troepen zijn gistermiddag begonnen met de bezetting van de Slo waaksche grenzen. Er worden eenige incidenten gemeld in Slowakye, o.m. te Malacky, waar een con flict is ontstaan tusschen de Slowaaksche autoriteiten en de chefs van het Duitsche bezettingsleger. De conflicten werden snel uit den weg geruimd. Hitier uit Praag vertrokken. Rijkskanselier Hitler is gisteren uit Praag vei-trokken onder de toejuichingen der Duitsche bevolkingsgroep. Over Olmuetz is hij, na den nacht op een onbekende plaats te hebben doorge bracht, vanmiddag te Brao aangekomen. Naar verluidt heeft Hitier, alvorens Praag te verlaten, een telefonisch onder houd gehad met Mussolini. Vanochtend werd het grootste stilzwijgen in acht ge nomen over de plaats, waar Hitier den nacht heeft doorgebracht. Hy zal nsfer Bratislava gaan om Slowa kije onder doeltreffende bescherming te nemen en zal Zaterdag te Weenen zijn voor een troepenschouw, welke op 15 Maart had moeten worden gehouden. Verzet in lloethenië tegen het optrekkende Hongaarsche leger. Gistermiddag heeft by het zes K.M. ten zuiden van de Poolsche grens gelegen plaatsje Also-Vereelte een hevig vuurge- v.cht plaats gevonden tusschen de in de Karpatho-Oekraine oprukkende Hongaar sche troepen en Karpatho-Oekrainsche gardisten. De Oeltrainsche gardisten, die in loopgraven in stelling waren gegaan, ont vingen de oprukkende Hongaren met zwaar ïr.achinegeweervuur. De Hongaren gingen tot den aanval over en dwongen door een met succes uitgevoerde omsingelingsma- noeuvre den tegenstander tot den terug tocht. Roemeensche troepen zullen de Subkarpathische Oekraine bin nenrukken. De Roemeensche autoriteiten hebben be sloten de door Roemenen bewoonde dorpen van de Subkarpathische Oekraine te be zetten. Daarentegen meldt het agentschap Ra- dor gemachtigd te zijn dit bericht tegen te spreken. SCHEEPV AARTBERICHTEN Britsch schip in nood. Lloyds bericht van de Nederlandsche sleepboot „Zwarte Zee" een draadloos be richt te hebben opgevangen, waarin werd medegedeeld, dat een onbekend schip had gemeld, dat het Britsche schip „Stanhope" in nood zou verkeeren. ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllünilll!;'! ZATERDAG 18 MAART Hilversum I, 1875 en V.A.R.A. 8.00 Graraofoonmuziek. (Om 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuzick. (Om 12.15 Berichten 1.15 V.A.R.A.-Orkest. 2.00 Causerie ,,De fabrieks- arbeidersbond gisteren, vandaag en morgen". 2,20 Pianoduetten. 2.50 Gramofoonmuzick. 3,00 Reportage. 3.30 Residentie-orkest, de Stem des Volks, en solisten. 4.35 Esperanto-uitzendlng. 4.55 Residentie-orkest. 5.50 Filmland. 6.00 Orgelspel. 6.28 Berichten. 6.30 Groningsch program- 7.00 V.A.R.A.-Kalender. 7.05 Oramofoonmuziek. 7.10 Politiek radiojournaal. V.P.R.O. 7.30 „Nederlanders in Ame rika", muzikaal pro gramma. V.A.R.A. S.00 Herhaling S.O.S.- Berichten. 8.03 Berichten A.N.P., V.A.R.A.-Varia. 8.20 V.A.R.A.-Orkest. 9.00 Toespraak ,.En nu doorzetten I" 9.15 „En nu.... Oké". 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Community-singing. 11.00 De Ramblers. 11,30 Gramofoonmuziek. Hilversum li, 415.5 M. K.R.O. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Berichten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig half uurtje. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Het Peregrinos-orkest. (1.00 Gramofoonmu ziek). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.30 Esperanto-nieuws. 5.45 De K.R.O.-Nachte- gaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek week overzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „De goed- koope apotheek". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A.N.P., mcdedeelingen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.40 De K.R.O.-New Style Artists, Beta Kiss en zijn Hongaarsch orkest, „The two Western Minstrels", en solisten. 10.20 „Wat nu?" 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Filmpraatje. 10.55 Gramofoonmuziek. 11.00 Religieuze declamatie met muzikale omlijs ting. 11.30 Gramofoonmuziek. Droitwich, 1500 M. 12.20 Orgelspel. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Het Aston Hippodrome Orkest. 2.20 Orgelspel. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.05 Sportreportages. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.20 Ambrose en zijn orkest. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Cello en plano. 7.50 Actueele uitzending. 8.20 Music-hall-program- ma. 9.20 Berichten. 9.45 Amerikaansch nieuws. 10.00 Het B.B.C.-Theater- orkest en soliste. 11.05 Declamatie. 11.20 Jack Jackson en zijn Band. 11.50 Dansmuziek. Radio Paris, 1648 M. 9.00, 10.00, 10.25 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.05 Richard Blareau's orkest. 2.50 en 3.35 Zang. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.05 Zang. 5.05 Cellovoordracht. 5.2Q Gramofoonmuziek. 6.35 Koorconcert. 7.20 Jean Granger's orkest. 8.35 Pianovoordracht. 8.50 Opera-uitzending. 12.05 J. Bouillon's dans- orkest. Keulen, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.30 Willi Stanke's orkest. 7.50 Danziger Landesorkest. 11.20 Militair orkest en koor. 1.30 Gramofoonmuziek. 3.20 Hermann Hagestedt's orkest en solisten. 5.35 Gramofoonmuziek. 6.30 Winterhulp-program ma. 7.30 Gevarieerd program ma. 9.35 Gramofoonmuziek. 11.20 Hermann Hagestedt's orkest, schrammel- ensemble, en solisten. 1.20 Het Omroeporkest. Brussel, 822 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Het Omroep orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.25 Pianovoordracht. 3.05 Gramofoonmuziek. 4.20 Conservatorium orkest, Ceciliakoor en solist. 6.20 Het Omroeporkest, m.m.v. soliste. 8.40 Zie Hilversum II. 10.30 Gramofoonmuziek. Brussel, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.55 en 1.30 Het Radio orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.55 Musette-ensemble. 3.30 Kamermuziek m.m.v. soliste. 4.20 Gramofoonmuziek. 5.35 en 5.55 Het Omroep- dansorkest. 6.35 en 7.35 Gramofoon muziek. 8.20 Het Omroeporkest. 8.50 Cabaret-programma, 9.35 Vervolg concert. 10.30 Het Oraroepdans- orkest. 11.20 Gramofoonmuziek. Deutschlandsender, 7.30 Zie Keulen. 9.20 Berichten. 9.40 Viool en piano. 10 05 Berichten. 10.20 Het Omroepklein- orkest. .Scherpe taal van Duff Cooper aan het adres van Hitier. Het feit, dat in dit finaneieele jaar 48 oorlogsschepen bij de Britsche marine zijn toegevoegd en dat in 1939 nog 60 schepen gereed zullen komen, en de mededeeling dat vérgaande methoden zijn aangenomen om dreigingen van öuikbooten en vliegtuigen tegen de marine af te wenden, vormden de voornaamste punten der redevoering, welke Geoffry Shakespeare gisteren in het En gelsche Lagerhuis heeft gehouden. In den loop van het jaar zullen de werven ongeveer 200 schepen moeten bouwen, in het geheel 870.000 ton. Hieronder zijn be grepen negen slagschepen, zes vliegkamp schepen, 25 kruisers, 43 torpedojagers, 19 duikbooten en ettelijke kleinere vaartuigen. In drie jaren is de productie van zwaar geschut vertwintig-voudigd. Voor zoover de productie betreft, van mij nen, torpedo's, dieptebommen verklaarde spreker, dat, wanneer hij het Huis zou per- zekeren, dat voorzien is in de geschatte be hoefte voor een eerste oorlogsjaar, hij te weinig zou zeggen. Wij gelooven, dat de Britsche vloot thans zoo sterk is, dat wij met vertrouwen een directe uitdaging van eenige waarschijnlijke combinatie van strijdkrachten onder oogen kunnen zien. Wij hebben voldoende anti-duikbootge- schut in voorraad om aan alle te verwach ten eischen het hoofd te kunnen bieden. Bij het uitbreken van een oorlog zal een groot aantal schepen direct worden overge nomen om dienst te doen tegen duikbooten. Er is reeds een voldoende voorraad oorlogs materiaal gereed. Shakespeare zei te gelooven, dat de Brit sche methoden voor de opsporing, verjaging en vernietiging van duikbooten de beste ter wereld zyn. Het personeel van het marineluchtwapen, met inbegrip van hen, die in opleiding zijn, is van ongeveer 3000 koppen in 1937 toege nomen tot ongeveer 6000. Contracten voor vliegtuigen en voor zes nieuwe vliegkampschepen, welke thans worden gebouwd en na 1940 in dienst wor den gesteld, zijn afgesloten en de productie is op vollen gang. Wat het personeel aangaat, in het laatste jaar heeft de recruteering tot resultaat ge had, dat uit de 70.000 aanbiedingen 18.000 officieren en minderen zijn uitgekozen. Slechts op één punt bestaat een tekort, n.l. voor wat betreft de geschoolde arbei ders. liet lid der Labour-oppositie, Alexander, de vroegere eerste lord der admiraliteit, heeft o.m. gezegd, dat het beeld dat door Shakespare gegeven is van den tegenwoor- digen toestand der Britsche vloot, bemoe digend is. In het licht der wereldomstandigheden echter, achtte hij het onvoldoende. Er kan geen twijfel aan zijn, dat men bij de uit breiding der vlootbewapening rekening moet houden met de mogelijkheid van een aanval van drie kanten. Waarschijnlijk te gelijkertijd ondernomen n.l. van den kant van Duitschland, Italië en Japan. Winston Churchill legde er den nadruk op, dat een vergrooting van het personeel uiterst belangrijk is, aangezien in 1934 een record aantal was bereikt van 14S.OOO en dit aantal thans 133.000 bedraagt. Spr. was ontzet te vernemen, dat de ad miraliteit voorstelde vijf slagschepen met vijftlen-duims geschut der Royal Sovereign klasse te schrappen, een in 1942, een in 1943 en de rest vermoedelijk in het volgende jaar. Shakespeare interrumpeerde hier, zeg gende, dat het besluit is één schip te sloo- pen in 1942 en één in 1943, maar dat geen besluit is genomen ten aanzien van de overige. Voortgaande zei Churchill zoo oud als de schepen zijn, hebben zy ons een vitalen dienst te bewijzen. Duitschland zal spoedig 5 kruisers met 18-duimsgeschut hebben, kruisers, die beslist superieur zijn aan eenig schip van onze vloot met uitzondering van den slagkruiser. Duff Cooper verklaarde, sprekende over het Britsch-Duitsche vlootverdrag, het uiterst twijfelachtig te vinden, of er eenig voordeel in was met Duitschland een ver drag van welken aard ook te hebben. Nu deze driewerf meineedïge verrader en woordbreker aan het hoofd van het Duit sche ryk staat, aldus spr., acht ik iedere overeenkomst, welke hy onderteekent, niet het papier waard, waarop zy geschreven is. Duff Cooper voegde hieraan nog toe onze overwichtsmarge is gering en daarbij komt nog bet groote nadeel, dat wij niet langer de vriendschap hebben van den voornaamsten Middellandsche - zeestaat, noch een Britsch-Japansch verdrag, dat ons gedurende den wereldoorlog volledige vei ligheid in het Verre Oosten verzekerde. In zijn antwoord zeide Shakespeare, dat de marinereserves sterker waren dan voor den oorlog, en minstens 70.000 man bedroe gen. JAPANSCHE TROEPEN NAAR HET GRENSGEBIED DER SOVJET-UNIE. Volgens te Sjanghai ontvangen berich ten uit buitenlandsch militaire bron, welke over het algemeen betrouwbaar wordt ge acht, zijn in de afgeloopen week groote aantallen Japansche troepen, die onlangs uit Japan in Mandsjoekwo en Korea wa ren aangekomen, naar de grensstreken der Sovjet-Unie verplaatst. Een der berichten spreekt over 40.000 man. Vernomen wordt, dat de Koreaansche haven Rasjin plotseling voor alle scheep vaart werd gesloten, behalve voor Japan sche militaire transporten. De dienst op den Zuid-Mandsjoerijschen spoorweg tusschen Charbin en Mandsjoeli is, naar verklaard wordt, door de troepen bewegingen volkomen ontwricht. Voorts wordt vernomen, dat verscheide ne divisies Japansche troepen, ter sterkte van 40.000 man, in de afgeloopen week aan land zijn gezet op het eiland Sachalin aan de Japansch-Russische grens'. Een buitenlandsche militaire waarnemer heeft uiteengezet, dat deze bewegingen van Japansche troepen geen byzondere betee- kenis behoeven te hebben, daar Japan op normale wijze troepen in Korea en Mand sjoekwo verplaatst. Echter wordt in buitenlandsche berich ten verklaard, dat er dit jaar geen aanwij zing is voor eenig merkbare vermindering der sterkte van het garnizoen in Mand sjoekwo en Korea vóór de verplaatsing. Er wordt verondersteld, dat de garnizoe nen in hoofdzaak ten minste zullen worden uitgebreid zoolang het Japansch-Russische visscherijgeschil nog niet is bijgelegd.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 9