VJissingsche Courant 3§| HITLER IS IN PRAAG 77e JAARGANG - NUMMER 64 DONDERDAG 16 MAART 1939 STADSNIEUWS EERSTE BLAD abonnementspru s Voor aUe gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 12,20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men abonnement op het postkantoor zijner woon- plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. jtGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERlENTl&fRUt Van 15 regels 1 L25 iedere regel meer 25 cent Bg abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties V" 15 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Bg driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend Alles bii vooruitbetaling VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN Ingesloten bij het bureau voor pübliciteitswa arde, ingesteld door de vereeniging „de nederland sche dagbladpers" Hoe het tot de uiteenspatting van Tsjecho- Slowakije kwam. Slowaaksch probleem bleef onopgelost. Ontactisch optreden van Praag. bestaan van een zelfstandig volk heeft men in West-Euro- „vwr den 29sten September 1938 zeker ileUil geweten. Zeer typeerend voor ieMce^tendheid waren nog in de laatste «ge» het SI o waak sche vraagstuk «jïierp toespitste, de Engelsche bladen. Alwaar werden de meldingen over den hiceien toestand uit Praag en Bratislava v, ïjjjiis gebracht, men interesseerde zich jdller niet bijzonder voor het probleem [ij en aldus heeft de Engelsche openbaar- >eU zich daarin ook niet kunnen verdie- j£ Voor zoover men daar dan al eenig lüBoedea van het bestaan eener Slowaak se natie had, zag men deze toch slechts £s een bestanddeel van een van Praag uit ijejeerden staat. Een blik terug. Dat dit geheel onjuist is, is reeds door !i recente gebeurtenissen bewezen en het jhnat derhalve gewenscht, hier in het kort ■>0 te zetten, wat het Slowaaksche pro tal eigenlijk omvatte. Men moet daarbij fökkelijk ver in de geschiedenis terug- ia, namelijk tot de laatste jaren van den «sldocrlog, toen reeds door Masaryk en jtaj de afscheiding van het Tsjechische van de oude OostenrijkschHongaar- 6 monarchie met alle middelen voorbe- i werd, De leiders der Tsjechen zochten Mijd ook contact met de Slowaaksche spanten en zoo kwam het nog voor het van den oorlog in het jaar 1918 tot ii onderteekening van het z.g. Verdrag ran Pittsburg, - dat in het kader van een tónt van Tsjechen en Slowaken aan Slo- ije een vérstrekkende politieke en eco nomische zelfstandigheid garandeerde. Voor de Tsjechen teekende de heer Masaryk, de eerste president van de Tsjecho-Slowaak- sche republiek. In den lateren tijd ontwik- kolden zich de verhoudingen intusschen ge- hl anders, dan de Slowaken het indertijd hadden verwacht en gehoopt. De Tsjechen varen er van het begin af op uit, het be suur straf in Praag te concentreeren en lïe belangrijke politieke en economische pes met Tsjechen te bezetten. Dat had li tengevolge, dat nog in het jaar 1938, id voor de Septembercrisis, de hoogere '-'aire leiding geheel in Tsjechische han- lag. Hoewel indertijd de Slowaken en 1 ibuitschers 50 procent van de totale be- 'ing. vormden en dus ook in deze ver- soldaten voor de weermacht van ülacd leverden, vond men onder de bijna Is jeneraals geen enkelen Duitscher en één Slowaak de geheele overige pSteit was zuiver Tsjechisch. Precies was het indertijd op alle andere JÈlen van het openbare leven in Tsje- kSlowakjjede Praagsche regeering •iade aan de niet-Tsjechische naticnali- fe'len slechts posities van ondergeschikt Waag in en schakelde deze uit van de richtinggevende beslissingen. En de Slowaken den staat het tweede m zijn naam gaven, bleven zij van '4 bezit en de uitoefening der macht even lit verwijderd als de Duitschers en de ppathO'Oekrainem Noodlottige gevolgen. Tot welke noodlottige gevolgen dit in 4 verloop van de September-crisis van •Sjaar 1938 geleid heeft, is bekend. In toenmalige Tsjecho-Slcwakije stonden r Tsjechen geheel geïsoleerd noch de waken noch de Karpatho-Oekrainers 'Wen bereid, een staat te helpen verdedi- Wi waarin zij zich ten aanzien van hun nationale, cultureele en economische rech- 01 bedrogen voelden. Het natuurlijk ge volg was, dat uit het accoord van Mün- chen der vier groote mogendheden een Tsjecho-Slowakije te voorschijn kwam, welks grondwettelijke basis geheel ver schilde van de vroegere. In de plaats van den vroeger van Praag uit geregeerden eenheidsstaat trad een federale staat met afzonderlijke parlementen en landsregee- ringen voor de Slowaken en de Oekrainers. Bratislava en Chust, tot op dat oogenblik in West-Europa onbekende provinciesteden, kregen plotseling de waardigheid van een landshoofdstad, zij werden tot centra van een zeer vitale politieke wilsvorming, waar op men tevoren noch in Praag noch in West-Europa acht geslagen had. In bijzon der sterke mate geldt dit voor Slowakije, welks bewoners een hoog ontwikkelde po litieke intelligentie bezitten en die zich op verschillende gebieden dan ook straf geor ganiseerd hebben. Vooral de verkiezingen voor den Slowaakschen Landdag, die in den winter van 1938 plaats vonden, brach ten het bewijs, dat de overgrocte meerder heid der Slowaaksche natie den wensch naar de grootst mogelijke onafhankelijk heid van de Tsjechen koesterde. Het Slowaaksche volk. De geografische en economische verhou dingen maakten den Slowaken de verdedi ging van een dergelijke politiek niet be paald gemakkelijk. Zij zijn in hoofdzaak een volk van bergboeren. Slechts aan de Donau liggen samenhangende gebieden van groote vruchtbaarheid. Overigens leeft Slo wakije op zijn gebied van 45.000 vierkante kilometer vooral van den boschbouw, de veeteelt en de huisnijverheid, welker voort brengselen getuigenis afleggen van een volstrekt eigen cultuur. .Men mag aanne men, - dat Slowalcije nog de beschikking heeft over vele industrieels grondstoffen. Een onderzoek hiernaar is echter eerst onlangs ingeleid. De Praagsche regeering was op dit gebied weinig actief geweest, wijl zij geen belang had bij de schepping van een Slowaaksche industrie, die mis schien een lastige concurrente voor de Tsjechische industrie zou kunnen worden. De bevolking van het nieuwe Slowakije vormt geen eenheid. Volgens officieele Slowaaksche gegevens, waarvan de juist heid ten deele door de Duitschers bestreden wendt, leven in het huidige Slowaaksche staatsgebied ongeveer 3 millioen menschen, n.l. 2.200.000 Slowaken, 128.000 Duitschers, 67.000 Hongaren, 79.000 Oekrainers en ver der Zigeuners en Joden. Het Joodsche be volkingsdeel is met 87.000 overigens nog vrij groot. Bovendien leven er nog een klei ne 2 millioen Slowaken in het buitenland, waarvan ongeveer 1 millioen in de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika. De laatste gebeurtenissen. Zooals bekend werd het Slowaaksche probleem opnieuw acuut docr het feit, dat de Praagsche regeering plotseling de Slo waaksche regeering van haar ambt ont hief, bekende Slowaken liet arresteeren en Tsjechische militairen naar Slowalcije zond. Deze maatregelen lokten aan Slowaaksche zijde openlijk verzet uit, de zg. Hlinkagar- den bezetten een aantal openbare gebou wen en tenslotte riep de afgezette minis ter-president Tiso de hulp van Duitschland in. Met dezen steun van de Duitschers is het Slowakije thans gelukt zich onafhan kelijk van Praag te maken. Het heeft dit echter niet kunnen doen, zender zich wel zeer sterk aan Berlijn te binden. Eerst de toekomst zal kunnen leeren, of de banden •met Duitschland minder knellend zullen z\jn dian de vroegere met de Tsjechen. Hoe Tsjecho-SIowakije veroverd werd. Bedreigingen Praag te bombardeeren. De diplomatieke correspondent van de „Daily Herald" verneemt de vol gende bijzonderheden over het onder houd van Dinsdag te Berlijn tusschen rijkskanselier Hitier en president Hacha. Om 12 uur 10 werden Hacha en zijn minister van buitenlandsche za ken, Chvalkowsky, in de kamer van den Führer toegelaten. Hitier zou terstond op zijn doel zijn afgegaan. Hij verklaarde het afzonderlijke be staan van den Tsjechischen staat niet langer te kunnen dulden. Hfl had daarom besloten terstond te hande len. Om 5 uur zouden zijn troepen de grenzen van Bohemen en Moravië overschrijden en om 5.30 uur zouden zij in Praag zijn. Hij zeide Hacha zijn regeering hiervan telefonisch in kennis te stellen en te gelasten, dat er geen verzet zou worden geboden. Indien Hacha weigerde, zou een Duitsche luchtvloot, die daartoe ge reed gehouden werd, Praag bombar deeren. Elk verzet zou gesmoord worden. Hacha gaf toe en telefoneerde met Beran in Praag, die inzag, dat er niets anders te doen viel dan toe te geven. Daarop werd het onderhoud hervat. Hitier stelde den eisch, dat de Tsjechische president formeel het lot van den Tsjechischen staat in handen van den Führer zou leggen en om zijn bescherming zou verzoe ken. Ook hierin stemde Hacha toe. Hierop beloofde Hitier den Tsjechen een zekere autonomie te zuil-en laten en hun gelegenheid te zullen geven om hun nationaal bestaan voort te zetten -en te ontwikkelen. Het onderhoud was afgeloopen. Hacha kon vertrekken. Het was 3 uur 's nachts. De Tsjechische regeering afgetreden BOHEMEN EN MORAVFJ THANS DUITSCH PROTECTORAAT. Ook Slowakjje heeft „bescherming" van Duitschland gevraagd. Hitler is Woensdagmiddag om vijf uur uit Boheemsch Leipa langs den kortsten weg naar Praag vertrokken, waar hij met zijn gevolg per auto om kwart over zeven aankwam. Om kwart over acht trok Hitier binnen in de oude Praagsche keizersburcht, het Hradschin, waar hij met zijn staf zijn in trek nam. Om acht uur werd door de burchtwacht van een Duitsch schuttersre- giment op het Hradschin de standaard van Hitier geheschen. De rit van Hitier ging door een bijna on- ophoudelijken sneeuwjacht langs de opmar- cheerende troepen en was voor d-e bevol king een volkomen verrassing. In de historische zalen van den ouden keizersburcht bevonden zich bij Hitier de generaals en officieren van de in Praag binnengerukte troepen, de chef van het op percommando der weermacht, overste ge neraal Keitel, de rijksminister van buiten landsche zaken, Von Ribbentrop, de opper- kwartiermeester nr. 1 in den general-en staf van het leger, luitenant-generaal Van Stuelpnagel, de chef van de rijkskanselarij, rijksminister Lamm-ers, de rijksleider der S.S. en chef van de Duitsche politie Himm- ler, de rijksperschef Dietrich en staatsse cretaris Stuckart. De Tsjechische regeering is gisteravond afgetreden en generaal Gajda, de leider der fascisten, is „Führer van het Tsjechische volk" geworden. In een officieele verklaring heeft Gajda de vorming van een Tsjechische nationale commissie medegedeeld. 'E GEBEURTENISSEN IN MIDDEN EUROPA DUITSCHE TROEPEN HONGAARSCHE ROEMEENSCHE POOL SCHE - De kaart geeft de uiteenvalling van den Tsjecho-Slowaakschen staat weer. Menziefc hoe de Duitsche troepen Bohemen en Mo ravië zijn binnengerukt en dat er nog troe- penafdeelingen aan de grens der gebieden geconcentreerd zijn, die thans ook opruk ken. De bezetting van Ostrava, Olmutz, Brünn vormde een strategische keten in Moravië in deze steden woonden nog een groot aantal Duitsche minderheden. (Op de kaart zijn deze plaatsen met een zwarte ylek aangegeven). De grens van den nieuwen onafhankelg- ken staat Slowakije is met een dikke lijn aangegeven. In d-e Sub-Karpathische Oekraine ziet men met zwarte pijltjes den opmarsch der Hongaren weergegeven, terwijl Roemenië en Polen troepen aan dit grensgebied con centreeren. Men weet dat de Hongaren een gemeenschappelijke Poolsch-Hongaarsche grens beoogen. Alles bij elkaar genomen geeft de kaart een goed beeld van d-s jongste gebeurtenis sen in Midden-Europa. In het communiqué van Gajda wordt o.m. gezegd In deze belangrijke tijden doe ik een beroep op u zonder eenig onder scheid van beroep. De volledige eenheid en vastberadenheid zgn noodig voor allen, op dat wij in de toekomst samen kunnen le ven. Ik roep op voor rust en orde, die op het huidige oog-snblik in het bijzonder noo dig zyn. Wij hebben een werkcomité sa mengesteld van personen, die nationaal voelen en betrouwbaar zgn en die alle klas sen der samenleving vertegenwoordigen. Reuter verneemt uit Berlijn, dat Buer- ckel, de commissaris van de Ostmark, aan gewezen is om op te treden als leider van het burgerlijk bestuur in Moravië. De voorhoede-detachementen van de Hon- gaarsche troepen in de Subkarpatbische Oekraïne hebben vanochtend vroeg de Poo'sche grens bereikt. Hiermede is de verlangde gemeenschap pelijke grens een feit geworden. Hitier heeft heden op den burcht te Praag een decreet onderteekend, waarbij Bohemen en Moravië bij het gebied van bet Groot-Duitsche rijk worden ingelijfd en als „protectoraat Bohemen en Moravië" onder zijn bescherming komen. De „Volks- duitsche" bewoners worden Duitsche staatsburgers. Het hoofd van het zich zelf besturende protectoraat heeft voor de uit oefening van zijn ambt het vertrouwen van den Führer noodig. Ook Slowakije heeft inmiddels (heden middag) „bescherming" van Duitschland gevraagd. Hitier heeft de bescherming van den Slowaakschen staat op zich ge nomen. De regeering van de Sub-Karpathische Oekraïne heeft de Roemeensche regeering gevraagd, de geheele Sub-Karpathische Oekraïne te annexeeren. (Men zie verder pagina 1 van het tweede blad). Om het biljartkampioenschap van Zeeland 2e klasse. Voor de wedstrijden om het biljartkam pioenschap van Zeeland 2e klasse heeft helaas een der spelers verstek moeten la ten gaan. De populaire biljarter de heer Goormachtig, die nog nimmer bij deze kamp heeft ontbroken en dan ook nu weer had ingeschreven, is door ziekte gedwon gen geworden zijn inschrijving te annulee- ren. Daardoor verliest deze kamp heel wat aan aantrekkelijkheid, daar juist de heer Goormachtig bekend staat als een zeer goed wedstrijdspeler. Het gevolg van een en ander is geweest dat Woensdagavond slechts twee partijen werden gespeeld, waarvan de eerste de belangrijkste was. Deze ging n.l. tusschen de heeren Metzger en Suurmond, de twee spelers die het meest voor den titel in aanmerking kwa men. Metzger bewees in deze partij reeds spoedig dat hij de sterkste was. Zender Dit nummer bestaat uit 2 bladen 9d>eiirIcM<s»en nnn «lew ^ag Hoe het tot de uiteenspatting van Tsjecho-SIowakije kwam. (Hoofdartikel), Hitler in Praag de Tsjechische regee ring afgetreden. (Pag. 1, eerste blad), De Britsehe voorstellen Inzake Palesti na bieden weinig hoop op overeen stemming. (Buitenland), ZEE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. fouten werd door hem serie na serie fraai opgebouwd en in de 12e beurt bracht hij met een goede serie van 27 zijn totaal op 94, terwijl Suurmond er toen slechts 42 noteerde. Zijn overwinning bleek dan ook niet twijfelachtig, hoewel Suurmond bewees een vasthoudend speler te zijn en het klaar speelde om zgn achterstand nog ver in te loopen. Het behaalde gemiddelde voor beide spelers is dan ook fraai te noemen. In de volgende partij tusschen Honde link en v. Oorschot, leed laatstgenoemde zijn tweede nederlaag. De partij zelve was verre van fraai, vooral v. Oorschot pres teerde bitter weinig en hoewel Hondelink goed begon en in zijn derde beurt zelfs een fraaie serie van 25 maakte, werd ook hij door het spel van zijn tegenstander ge deprimeerd. Hij won tenslotte onbedreigd. De uitslag luidt J. Metzger 150 26 27 5.76 A. Suurmond 115 26 24 4.42 J. Hondelink 150 S9 25 3.84 C. v. Oorschot 109 39 14 2.82 De wedstrijd wordt Donderdagavond voortgezet. De Singelloop op Zaterdag a.s. Voor de Zaterdag a.s. door de Athletiek» vereeniging 1935 te houden Vlissingsche Singelloop, is door alle bekende'Zeeuwsche lange-afstandloopers ingeschreven. Een zeer sterk veld zal om de diverse prijzen, w.o. een medaille beschikbaar gesteld door burgemeester van Woelderen, moeten strijden. De eerste plaats is vrij zeker voor Dob- belaere van Marathon, terwijl Dronkers (Mar.), zgn clubgenooten Pieterse en van Opbergen, van Opdorp van E.M.M. en de Buckvan A.V. '35 wel achter zich zal laten. Een felle strijd is hier echter te ver wachten. Daar de juniorenklasse wegens te gerin ge deelname is komen te vervaUen, star ten de senioren thans om drie uur. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze TjjdtnghaL Dinsdagmorgen vertrokken de minister van koloniën Z.Exc. Ch. J. I. M. Weiter en generaal b.d. C. J. Snijders en zijn echt- genoote met het Indië-vliegtuig „Züver- reiger" naar Napels, voor een vacantie- verblijf in het Zuiden. Dinsdag heeft de 25.000ste bezoeker aan de Raadhuis-maquette tentoonstelling in het Stedelijk museum te Amsterdam van den directeur van dit museum een boek als herinnering ontvangen. Deze bezoeker bleek te zijn de bekende Fransche schilder Marc Chagall. De nieuwste aanwinst van de K.L.M.- vloot, de „Patrijs", is dezer dagen in ons land gearriveerd, en door middel van stoom ontdaan van de was-laag die het metaal gedurende de verzending bedekte. De Schalkwgksche Wetering die door sneden wordt door het nieuwe Amsterdam Rijnkanaal bg Vreeswijk zal onder dit kanaal doorgeleid worden door een duiker van 100 M. lengte, bestaande uit drie bui zen van 1.50 M. doorsnede. Openbare les mevr. Höfeleïn. Hoewel velen het nauwelijks zullen ge- looven in onzen tg'd van radio en mechani sche muziek, zijn er toch nog vrij talrijke ouders die er prijs op stellen, dat him kin deren muziek leeren en een instrument be spelen. En dat is goed gezien. Want wie zelf musiceert, brengt een rijkdom in zijn leven die op andere wijze niet te verkrijgen is. Op 21 Maart a.s. geeft mevrouw Höfe- leinBekker in Britannia weer haar jaar- lijksche openbare les. Men vindt nadere bijzonderheden in de annoce elders in ons blad.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1