¥Jissingsc1ie Courant Duitschers rukken Tsjecho-Slowakije binnen L 77e JAARGANG - NUMMER 63 WOENSDAG 15 MAART 1939 i)ok Duitsche troepen naar de Oekraine Mobilisatie in Slowakije en de Oekraine kor' conmen'oqf rfv.e°Nü - A^EN,E EERSTE BLAD Qcheurlenissen «an Jew Jog ^UNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op WaJctieren enwaaragent- gctappen gevestigd zyn 12.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post /2.50. Voor het buitenland neme men eeD abonnement op het poetkantoor zijner woon- Jgats. .Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk jïGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLÏSSINGEN TEL. 10 GIRO 66287 ADV BR rENTlfeJPRU fc Van 15 regels 1-25 iedere regel meer 25 cent Bg abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties vp 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend Alles bi) vooruitbetaling VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN iiNQIE SLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Te zeven minuten over zes vanochtend heeft minister Goebbels door middel van de radio bekend gemaakt, dat de Duitsche troepen Tsjechisch gebied waren binnengerukt en hij spoorde de bevolking aan de vlag uit te steken. De bezetting geschiedde op de minuut, alles was nauwkeurig voorbereid en men wachtte slechts op het bevel van den Führer. Thans wordt toegegeven, dat de bevelen reeds waren gegeven voor Hacha te Berlijn was gekomen, hoewel dit eerst werd tegengespro ken terwijl Hacha nog met Hitier sprak stonden de Duitsche troepen reeds 20 Km. op Tsjechisch gebied. Bohemen en Moravië zijn verboden land en niemand mag het door de Duitsche troepen bezette gebied binnengaan of het verlaten. Het geheele gebied ten Westen van de lijn BratislavaMaehrischOstrau is voor gevaarlijk gebied verklaard en alle vliegtuigen zijn gewaar schuwd. De Duitsche radio noemt het Tsjechische gebied thans „Tsjechei". Het opperbevel van het Duitsche leger heeft medegedeeld, dat de Duitsche troepen onder commando van den generaal der infanterie Blaskowitz en den generaal der infanterie List zich op marsch be vinden naar het voor heden gestelde doel in Bohemen en Moravië. Reeds gisteravond hebben afdeelingen van het leger en van de „Leibstandarte Adolf Hitler" Maehrisch, Ostrau en Witkowitz bezet. Escadrilles van de Duitsche luchtmacht onder leiding van de gene raals der vliegers Kesselring en Sperrle en luitenant-generaal Loehr, zijn tegelijkertijd de grens gepasseerd. Uit betrouwbare bron werd in den loop van den morgen vernomen, dat de hoofdmacht der Duitsche troepen zich nog slechts op enkele kilometers afstand van Praag bevindt Reeds hebben de voorposten verschillende openbare gebouwen in Praag bezet, o.a. het Ministerie van P.T.T. Incidenten deden zich niet voor. Vanochtend acht uur is de Führer per vliegtuig van Berlijn naar Bohemen en Moravië vertrokken om zich bij de binnenrukkende troepen te voegen. Een regiment Duitsche infanterie heeft zich hedenochtend naar de Subkarpatische Oekraine begeven om de onafhankelijkheid van dit land te doen eerbiedigen. De minister-president, mgr. Wolosjin, had hiertoe een telegram aan Hitier gezonden. Er is een Oekrainsch leger gevormd dat thans de invallende Hon garen bekampt De Hongaarsche Minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Osaky, heeft den minister-president van de Subkarpathische Oekraïne, mgr. Wolosjin, een ultimatum overiiandigd, waarin wordt geëischt, dat zijn regeering de macht zal overgeven in de handen van de Hongaar sche legerleiding. Dit ultimatum loopt vanavond acht uur af. Een proclamatie van den Führer. *«?(lhrer heeft de volgende proclamatie jtesardigd Mn het Duitsche volk?'. tót eerst oor eenlge maanden -heiland gedwongen is geweest zijn, in •^gesloten nederzettingen wonende ^genooten in bescherming te nemen niet te dragen terreur van het re- la Tsjecho-Slowakije, hebben zich in laatste weken wederom dergelijke ver ben voorgedaan. Dit moest in een waar zooveel nationaliteiten naast leven, tot ondragelijke toestanden reactie op deze nieuwe aanvallen op *ld en het leven van volksgroepen, zich deze van Praag losgemaakt, heeft Tsjecho-Slowakije opgehou- te bestaan. Sedert Zondag hebben zich op vele ^tsen woeste uitspattingen voorgedaan wederom talrijke Duitschers ten «vielen. Vaq uur tot uur neemt het ge- P om hulp van de vervolgden toe. Uit -volkrijke Duitsche taaleilanden, welke r de grootmoedigheid van Duitschland ',atf&eloopen herfst bij Tsjecho-Slowa- sp gebleven, komt wederom een »o® van vluchtelingen, die have en goed «n achtergelaten, naar Duitschland. voortduren van dezen toestand moet on tot een verstoring van de laatste o. welke nog in dit gebied, waarin .and een levensbelang stelt en dat meer dan duizend jaar deel heeft uit- 1 van het Duitsche rijk, heerscht- 'heinde nu definitief een einde te ma st vf" deze dreiging van den vrede en li ks Voorwaarc*en ie scheppen voor de orde üi dit gebied heb ik besloten Duitsche troepen te laten binnen in In Bohemen en Moravië. Zij zullen riatische benden en de Tsjechische grachten, welke hen beschermen, ont- het leven van alle bedreigden be- iln 6n Cn grondslagen leggen voor ^voeren van een doeltreffende regeling, doen aan de geschiedenis !Ze°<i eo de practische nooden 61 kene en Tsjechische volk. 15 Maart 1939. w.g. ADOLF HITLER. Hacha en Chvalkowsky naar Berlijn. De Tsjecho-Slowaaksche president Hacha is gistermiddag te tien minuten over vier, vergezeld van den minister van bui tenlandsche zaken, Chvalkowsky, met een extra trein uit Praag naar Berlijn vertrok ken, om Hitier te ontmoeten. Zij zijn in gezelschap van Von Ribben- trop om tien minuten over eenen heden nacht in de nieuwe rijkskanselarij aange komen, waar in de werkkamer van Hitier de besprekingen begonnen. Hierbij waren ook Goering, Von Ribbentrop en staats secretaris Meissner aanwezig. De besprekingen duurden tot kwart over vier, waarna de beide Tsjechen zich naar hotel Adlon begaven. Te vijf minuten voor vier hebben Hitier, Hacha, Von Ribbentrop en Chvalkowsky de volgende overeenkomst geteekend „Op hun verzoek heeft de Führer in tegenwoordigheid van .minister Von Ribbentrop, Hacha en Chvalkowsky ontvangen. Tijdens de bijeenkomst is openhartig den toestand besproken, welke is geschapen door de jongste gebeurtenissen in Tjsecho-Slowakije. Beide partijen hebben de overtuiging uitgesproken, dat het doel van alle po gingen moe3t zijn het verzekeren van orde, rust en vrede in dit deel van Centraal-Europa. Hacha heeft verklaard, dat hij, om dit doel te dienen en tot een definitieve pacificatie te komen het lot van het Tsjechische volk en land in vol vertrouwen in handen van den Führer legt. De Führer heeft deze verklaring aan vaard en heeft het besluit te kennen gegeven het Tsjechische volk onder de bescherming van het Duitsche rijk te nemen de autonome ontwikkeling overeenkomstig het eigen karakter van het land, zal verzekerd worilen". Buitengewone ministerraad te Praag. Vannacht te drie uur is een buitenge wone ministerraad te Praag bijeengekomen om te wachten op berichten uit Berlijn. De woordvoerder van de regeering ver klaarde later met tranen in de oogen den correspondent van Reuter, dat de Duitsche troepen te zes uur in den ochtend het Tsjechisch gebied zouden binnenrukken en het Tsjechische leger zouden ontwapenen. Even later werd door middel van de Tsjechische radio een beroep gedaan op bet leger geen tegenstand te bieden aan de Duitsche troepen en de wapens kalm over te geven. Deze oproep werd ieder kwartier herhaald. Het telegram van Tisso aan Hitier. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de inhoud van het telegram, dat giste ren door Tisso aan Hitier is gezonden en dat tot dusverre nog niet gepubliceerd is, als volgt luidt „Ik heb de eer Uwe Excellentie mede te deelen uit naam van het Slowaaksche volk, dat het Slowaaksche volk heden het Tsjechische juk heeft afgeschud en dat de Slowaaksche onafhankelijkheid is uitgeroe pen volgens den wil der verpletterende meerderheid van de Slowaaksche bevolking. Door deze daad heeft het Slowaaksche volk een nieuwen toestand geschapen, die on ontbeerlijk was voor de kalmeering van Centraal Europa Wij wülen in vrede en vriendschap leven met alle naburen. In mijn kwaliteit van minister-president van het nieuwe Slowakije, verzoek ik u, als Führer van bet machtige Duitschland, dat altijd gestreden heeft voor de vrijheid en het zelf beschikkingsrecht der volken, uw onmid dellijke hulp te geven aan den onafhanke- 1 ijken staat der Slowaken". Praag antwoordt op Hongaarsch ultimatum. De Tsjechische gezant in Boedapest, heeft gisteravond om 11 uur de antwoord nota van Praag op het Hongaarsche ulti matum overhandigd. Aangezien de antwoordnota echter de meest essentieele eischen, n.l. het recht tot zelfbescherming en zelfbewapening van de leden der Hongaarsche volksgroep in de Karpathische Oekraine, niet erkent, zal de Hongaarsche regeering van haar kant de noodige maatregelen nemen om deze eischen der Hongaren in de Karpathische Oekraine te doen De stemming in Bratislava, „Wanneer de Slowaken trouw willen zyn aan het beginsel van het Volkstum, zullen zij den steun der Duitschers krijgen, zoo niet, des te erger voor hen", de zin van deze woorden, die Tisso van zijn reis naar Berlijn medebracht in de Slowaaksche Landdag, was duidelijk, de afgevaardigden konden zich niet vergissen, ieder wist, aldus WEER IS DE KAART VERANDERD. Niet de laatste wijziging Zooals de lezer elders op deze pagina zal zien en uit de courant van gisteren reeds heeft vernomen, is de Tsjecho-Slo waaksche staat uit elkaar gevallen. Tijdens de September-gebeurtenlssen van het af- geloopen jaar is reeds aan de grenzen van het land geknabbeld gisteren heeft Slo wakije zich zelfstandig verklaard en wij zijn er van overtuigd dat dit het slot nog niet is Op het oogenblik dat wy 's morgens deze beschouwing schrijven, is van door Enge land en Frankrijk te nemen stappen nog niets bekend. Zooals men zich zal herinne ren hebben deze landen zich het vorig jaar garant verklaard voor de nieuwe Tsjechi sche grenzen. Duitschland en Italië hebben zich toen nog niet garant verklaard, z.g. omdat de nieuwe grenzen nog niet vast stonden. Wie gelooft achteraf dat dit niet met geheel andere bedoelingen is geschied Gistermiddag schreef de Italiaansche Tribuna, dat een nieuwe herziening van de kaart van Europa aanstaande is en dat Hongarije en Polen niet vergeten zullen worden. Hiermede doelt het blad waar schijnlijk op het scheppen van een gemeen schappelijke grens voor Polen en. Hongarije, door de annexatie van de Karpathische Oekraine door Hongarije. Intusschen heeft Duitschland hedenoch tend in dit verband reeds een zet op het politieke schaakbord gedaan, door Duitsche troepen naar dit gebied te sturen. De Kar pathische Oekraine beschouwt zich name lijk als een zelfstandigen staat en heeft Duitschland hulp verzocht, teneinde door dit ingrijpen zijn onafhankelijkheid te doen eerbiedigen. Of dit laatste in Italië in stemming zal vinden Het is bekend, dat Italiaansche fascistische kringen tegenover een Hongaarsche annexatie van dit gebied niet onwelwillend stonden. In ieder geval zal dit nieuwe ingrijpen van Duitschland spanningen in Polen en Hongarye weklcen, die te eeniger tyd een oplossing zullen vereischen. Ook om die reden is de rust dus nog niet weergekeerd. Reeds heeft Hongarije de Subkarpathische Oekraine een ultimatum gesteld (dat van avond om 8 uur afloopt) om de regeerings- macht over te geven aan de Hongaarsche legerleiding. Over de zelfstandigheid van Slowakije moet men zich geen te groote voorstellin gen maken. Tisso was eerst te Berlyn, riep daarna Duitsche hulp in en proclameerde de zelfstandigheid van Slowakije, dat dus ongetwijfeld een Duitsche vazalstaat wordt. Hetzelfde geldt, zy het in iets geringere mate, voor het overblijvende deel van den Tsjecho-Slowaakschen staat (Bohemen en Moravië). Dit gedeelte vormt thans een schiereiland in Duitschland, waarmee het meer dan 4/5 der grenzen gemeen heeft. C .BUOAPCSr /9." Om de betrekkingen met de machtige buur te regelen, heeft president Hacha gister avond een bezoek aan Hitier gebracht. Slowakije staat sterk onder Duitschen invloed. Of Bohemer, en Moravië, die door Duitschland en Slowakije begrensd wor den, dus nog lang zelfstandig zullen zyn Als Engeland en Frankrijk niet ingrijpen, is het antwoord o.L niet twijfelachtig. De „zelfstandigheid" van Slowakije en Subkarpathisch Rusland zullen niet nala ten ongerustheid te wekken in Polen, Hon- garye en Roemenië, tusschen welke landen thans een Duitsche wig wordt gedreven. Elders in ons blad kan men dan ook lezen, dat Hongaarsche troepen in de Oekraine opereeren. Duitschland schijnt welbewust een poli tiek te volgen, die het land de heerschappij over geheel midden-Europa met zijn groote bodem-rijkdommen verzekerten het is hard op weg, dit streven te verwezenlijken. GOED HAVEN-NIEUWS. Na de Europeesche narigheid, kunnen wij gelukkig uit eigen gemeente een blijder geluid doen hooren. Zooals men uit de courant reeds giste ren heeft kunnen zien, heeft de N.V. Haven van Vlissingen voor het eerst een verslag gepubliceerd, waarvan de gegevens het be sluit wettigen dividend uit te keeren. Wie zich de sombere voorspellingen her innert èn den strijd dien het gekost heeft om indertijd de haven tot stand te brengen, zal zich er met ons over verheugen, dat reeds 4 jaar na de oprichting dezer ven nootschap, dusdanig goede resultaten wor den geboekt. Het bedrijf bedruipt zich niet alleen, het maakt zelfs winst. De verwachtingen voor de naaste toekomst zijn eveneens nogal optimistisch. De hoe veelheid op- en overgeslagen goederen be weegt zich in stijgende lijn en vooral dit verschijnsel is van groote beteekenis. Dat hier veel schepen komen bunkeren, is na tuurlijk zeer belangrijk. Maar dat Vlissin gen, zij het dan ook in bescheiden tempo, grootere beteekenis begint te krijgen voor den op- en overslag van goederen, is wel heel verheugend. De gemeente en daarmede dus indirect ook haar ingezetenen, kunnen er slechts wel by varen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen De Duitschers zjjn hedenochtend vroeg Slowakije binnengerukt. (Pag. 1, eerste blad) Burgemeester Fernhout neemt afscheid van Middelburg. (Provincienieuws) Gisteravond is kasteel Bergh bij 's Heerenberg afgebrand. (Pag. 2, tweede blad); ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Havas dat de Duitschers, die te Bratislava wonen ten getale van 30.000 op een bevol king van 100.000, in de beide vorige dagen gewapend waren en dat gemotoriseerde for maties in Duitschland waren geconcen treerd op minder dan één kilometer afstand van het gebouw van den Landdag aan den anderen kant van de Donau in de stad, die by de overeenkomsten van Miinchen aan de Duitschers was gegeven. Na de afkondiging der onafhankelijk heid schynt zich een soort verdooving van de bevolking te hebben meester gemaakt. In de stad is het bericht onverschillig ont vangen. Een sombere menigte, die niets omhanden schynt te hebben dwaalt door de straten. Alleen de Duitschers doen een uit bundige vreugde blijken. Van tyd tot rijd trekt een patrouille politie langs met sta len helmen en de bajonet op het geweer. De voorzorgsmaatregelen, die eenlge dagen geleden door Sidor genomen zijn, zijn nog van kracht. Er is bevel gegeven, dat de be volking de vlag moet uitsteken. De Slo waaksche vlaggen en de hakenkruisvlaggen zyn uitgestoken en het gemeentebestuur heeft vlaggetjes op de trams doen aanbren gen. Tsjechen hebben opstand fce Chust onderdrukt. Volgens een semi-officieel bericht uit Chust hebben Tsjechische troepen te Chust, de hoofdstad van Roethenië, gisteren een poging tot opstand onderdrukt. Er zyn daarbij meer dan honderd dooden en gewon den gevallen. Ook wordt vernomen, dat de Tsjechische troepen zich thans terugtrekken uit het Roetheensch-Hongaarsche grensgebied. Deze putschpoging was georganiseerd door leden der Oekrainsche nationale garde. De Tsjechische troepen hebben dertig doo den en gewonden te betreuren, terwyl de verliezen der nationale garde worden ge schat op tachtig dooden en gewonden. Gezegd wordt, dat eenheden der nationale garde gisteravond strategische punten in Chust hadden bezet. Laat in den ochtend werden de gardisten ontwapend en in barakken samengebracht. Eenige leiders van hen zyn de Roemeen- sche grens overgetrokken. Zij hebben een douanegrenspost met granaten vernield en de in Oostelijke richting loopende telefoon kabels doorgesneden. Het ziekenhuis van Chust is vol gewon den. Gistermiddag werden alle belangrijke gebouwen in de stad door troepen bezet. De Oekrainsche persdienst deelde giste ren mede, dat de Karpatho-Oekraine zyn onafhankelijkheid heeft uitgeroepen. Er is een nieuw kabinet gevormd en het geheele land is in handen der Oekrainers. Volgens een telegram uit Chust, dat door de Duitsche radio is uitgezonden, heeft de regeering der Karpathische Oekraine de centrale regeering te Praag verzocht bevel te geven tot terugtrekking van alle Tsjechi sche troepen uit het gebied der Karpathi sche Oekraine. Nieuwe regeering gevormd in de Karpathische Oekraine. Gisteren is een nieuwe regeering in de Karpatische Oekraine gevormd. De Land dag was tegen vandaag bijeengeroepen. Ceteka, het Tsjechische telegraaf agent schap, publiceerde gisteren het volgende communiqué De ministerraad der Karpatische Oekrai ne, onder voorzitterschap van Wolosjin, heeft heden een vergadering gehouden. Wolosjin heeft voor de radio een toespraak gehouden, waarin hij o.m. zei „Het besluit van den Slowaakschen Landdag om de onafhankelijkheid van Slo wakije uit te roepen, heeft den toestand in de Karpatische Oekraine veranderd. Tot het parlement zal zijn bijeengeroepen heeft de regeering de noodige maatregelen ge nomen, opdat het land onafhankelijk zal

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1