VJissingsche Courant Slowakije verklaart zich onafhankelijk 77e JAARGANG - NUMMER 62 DINSDAG 14 MAART 1939 Duitsche troepen binnengerukt De toestand spitst zich toe EERSTE BLAD ^bonnementspru s Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post ƒ2.50. Voor bet buitenland neme men eeD abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke summers 5 cent per stuk. ffGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSÏNGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 advertentieprijs Van 15 regels L25 iedere regeJ meer 25 cent Bq abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties vp I6 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) BQ driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend Alles bii vooruitbetaling VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR. FEESTDAGEN r« GESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADP ERj!' De Landdag heeft hedenochtend in geheime zitting de onafhanke lijkheid van den Slowaakschen staat uitgeroepen. Dr. Tisso heeft een nieuwe regeering gevormd. Van officieele Slowaaksche zijde wordt de volgende lijst van ministers gepubliceerd President en minister-presidentdr. Tisso plaatsvervanger van dr. Tisso Tuka defensie Zatlo onderwijs Sivak binnenlandsche zaken Sidor buitenlandsche zaken Dur- cansky justitie Frits financiën Prucinskichef van den propa- gandadienstMach. De correspondent van Reuter Je Berlijn verneemt, dat de nieuwe regeering van Slowakije een telegram heeft ge zonden aan Hitler met het verzoek om hulp tegen de Tsjechen. Vanochtend was het verkeer te Weenen vrijwel gestremd door militairen in volle oorlogsbepakking, die op weg waren naar de grens van Slowakije. De correspondent van Reuter te Berlijn heeft een onderhoud gehad met den woordvoerder van de Duitsche regeering. Op de vraag of het binnenrukken van de Duitsche troepen in Slowakije reeds was be gonnen antwoordde de woordvoerder „nog niet", doch op de vraag of een bezetting waarschijnlijk was, antwoordde hij„Het is waar schijnlijk". In aller ijl is vanochtend Hlinka-garde naar de grens van Slowakije en Moravië gezonden. Het Weensche radiostation heeft hedenmiddag te circa 2 uur gemeld, dat de Duitsche troepen reeds Slowakije binnenrukken. Van welingelichte zijde te Bratislava wordt gemeld, dat Hongaar- sche troepen meer dan dertig dorpen in de Subkarpathische Oekraïne hebben bezethiervan konden wij hedenmiddag echter geen bevesti ging krijgen. Naar te Berlijn verluidt, heeft de minister-president van de Subkar pathische Oekraine, mgr. Wolosin, aan Duitschland en Italië hulp gevraagd als garanten van de overeenkomst van Weenen. Hij voegde hieraan toe, dat Hongaarsche troepen de grens hebben overschreden. Volgens een bericht uit Chust, dat echter nog niet bevestigd werd, heeft ook de Subkarpathische Oekraine haar onafhankelijkheid uit geroepen. I# hetgeen aan bovenstaande gebeur- tewn vooraf ging, vervvyzen wij naar volgende. Ook zie men mogelijk nage- teta nieuws onder de rubriek „laatste Jstóiten" heeft Maandagmiddag in het bij- >?an den rijksminister van buitenland- aken den per extra vliegtuig van •■^slava naar Berlijn gekomen voorma- w Slowaakschen mini9ter-president dr. en den zich in diens gezelschap be- %den minister, dr. Durcansky, in de rfthnselarg voor een bespreking over de Jende kwesties ontvangen. %ns Havas was mgr. Tisso gister- lom °m Per vliegtuig aange- ea en had hij zich kort daarop naar de uwe kanselarij begeven, waar hij zich «n uur later nog bevond, na i °nderhoud duurde tot 22 uur. Daar- 13 Tisso per vliegtuig naar Weenen ge- la VaDWaar hjj per auto naar Bratis- ava is vertrokken. 90 heeft president Hacha gisteravond verzocht het Slowaaksche parlement tegen vandaag te Bratislava bjjeen te roepen. Verklaard wordt, dat het verzoek van Tisso om een buitengewone parlementszit- ting is afgekomen als gevolg van zijn be spreking te Berlijn met Hitier. Hacha heeft hst verzoek ingewilligd. Het Slowaaksche parlement zal moeten beslissen over de toekomst van Slowakije. Het verzoek van Tisso den Slowaakschen Landdag bijeen te roepen beteekent een ultimatum van een persoon, die geen en kele wettige functie meer vervult. De bijeenroeping van de ministers te Praag had gisteren een stormachtig ver loop. Sommigen stelden voor dat de per sonen, die door Duitschland verantwoorde lijk gesteld zouden kunnen worden, zouden aftreden, anderen wilden eerst het resultaat van den Slowaakschen Landdag afwachten. Te een uur ging de vergadering uitoen zonder dat een besluit was genomen. Ook te Bratislava is de ministerraad bij eengekomen en heeft men geen beslissing genomen. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de Slowaaksche regeering vandaag den Landdag zal verzoeken een nieuwe grond wet aan te nemen, waarin de onafhanke lijkheid van Slowakije wordt bevestigd. De nieuwe staat zou totalitair zijn, met Tisso als staatshoofd die den titel „vader" zou hebben. Verder zou deze nieuwe staat geen ministerraad hebben, doch een raadgeven- den raad ter assistentie van Tisso. In de stad zijn de voorzorgsmaatregelen verscherpt, soldaten patrouilleeren door de stad en de leden der Hlinka-garde en de F.S. kregen legerhelmen. De Duitschers, die dertig procent van de bevolking uit maken, overheerschen in den ordedienst, de Duitsche F.S.-leden bewaken de openbare gebouwen. De Slowaken zijn voorzichtiger en talrjjke leden der Hlinka-garde durven niet in uniform hun huis te verlaten. Het schijnt dat de Slowaken uit hnt evenwicht zjjn geraakt door de snel opeenvolgende gebeurtenissen. De incidenten duren voort. In den afgeloopen nacht zijn te Bratis lava vier bomaanslagen gepleegd. Door een van deze aanslagen zijn de drukkerij en de redactiebureaux van het nationaal-socialis- tische orgaan „Grenzbote" ernstig bescha digd. Naar verluidt zijn zes personen om het leven gekomen. Ook bij het ontploffen van een bom in het stadhuis te Bratislava zijn zes perso nen gedood. Te Iglau, waar een sterke Duitsche min derheid woont, heeft zich gister een ernstig incident voorgedaan. De Duitschers verza melden zich voor het stadhuis en slaagden erin een hakenkruisvlag te htjschen. De gendarmerie kwam tusschenbeide en drie Tsjechische gendarmen en twee Duitschers werden ernstig gewond. Een groot aantal personen liep lichte kwetsuren op. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Naar in Iglau bekend wordt, worden behalve dat talrijke Duitschers gearresteerd en gewond zijn, in twee gemeenten vijf Duitschers, Hugo, Kubst, Walai, Goetzel en Steiner ge naamd, vermist, de families zijn reeds se dert Zondag zonder eenig bericht van hen. In Iglau is gisteren vroeg in den middag een geheime, gedeeltelijke mobilisatie ge constateerd. De Boheemsch-Moravische hoogten zijn door artillerie en sterke Tsjechische troepenafdeelingen bezet Uit Brno meldt hetIn de Duitsche voorstad Bruenn-Kulmrowitz is het op nieuw tot een ernstige botsing gekomen. Tsjechen, onder wie zich talrijke beruchte communisten bevonden, rukten de haken- kruisvlaggen van de huizen en overvielen verscheidene Duitsche inwoners. Bij de botsing vielen aan Duitsche zijde vijf zwaar gewonden. Uit Praag meldt het D.N.B. Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen zijn de Tsjechische autoriteiten in Bruenn er toe overgegaan de leden van vroegere commu nistische organisaties van militaire gewe ren te voorzien. Een ander bericht van het Duitsche Nieuwsbureau uit Bratislava meldt De tosstand in de Slowaaksche hoofd stad wordt van uur tot uur dreigender. De Tsjechische militairen hebben de laatste uren iedere terughoudendheid opgegeven. Sidor is, naar het schijnt, den toestand niet meer meester. Zwaargewapende Tsjechen houden den aanlegsteiger bezst. In het Landesmuseum, dat tegenover de Donau- brug en ook tegenover het huis der Duit sche partij een domineerende positie in neemt, zijn machinegeweren in stelling ge bracht. Ook het universiteitsgebouw, dat vooral in gunstige strategische positie ligt tegenover het regeeringsgebouw, hebben zwaar gewapende troepen bezet. Ook daar werden talrijke machinegeweren in stelling gebracht. Het aantal tanks, dat in de Ste- fanik- en de Hurbankazeme aangekomen is, wordt op meer dan vijftig geraamd. Gisteravond werd een betooging der Slowaken op het Schouwburgplein te Bra tislava door de Tsjechische politie verhin derd. De politie, die stalen helmen droeg trad met gevelde bajonet en met traangas- bommen tegen de menigte op. Reuter meldt nog, dat de Münchensche straten tijdens het weekeinde vol colonnes luchtafweertroepen met kanonnen waren. Op den autoweg van München naar Salz burg heeft zich de laatste twee dagen een stoet voortbewogen van zware vrachtwa gens met troepen. De vrachtwagens reden in groepen van tien. Gisteren zijn te München plotseling re servisten van de lichting 1913 opgeroepen. Velen hunner moesten hun werk in den steek laten. In den loop van den dag is een aantal troepentreinen naar Weenen ver trokken- Van te voren had het ministerie van pro paganda reeds doen weten, dat d^ troepen bewegingen verband hielden met de voor- Dit nummer bestaat uit 2 bladen van Jen Jag De toestand in Tsjecho-Slowaktfe spitst zich toe. (Pag. 1, eerste blad), Treinbotsing bij Vinkeveen door ver keerden wisselstandverschillende licht gewonden. (Pag. 3, eerste blad)] Belgisch postvliegtuig verongelukt 3 dooden. (Luchtvaart), Koolhoven bouwt een oceaan-vliegboot voor 70 passagiers. (Pag. 3, eerste blad), Hevige bombardementen in China. (Buitenland), Het rijtijdenbesluit wordt in Mei van kracht. (Binnenland). ZEE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. bereidingen voor den troepenschouw, die Hitier te Weenen zal afnemen in verband met de herdenking van den Anschluss. Goering naar Duitschland terug gekeerd. Gistermiddag is maarschalk Goering in gezelschap van zijn vrouw, per specialen, trein vertrokken, met bestemming Duitsch land. Te Rome is men volgens Reuter van meening, dat de onverwachte terugkeer van Goering naar Duitschland kan worden toegeschreven aan de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije en de hernieuwde span ning tusschen Berlijn en Praag. De brand in de „Galeries Modemes" te Utrecht Den geheelen dag heeft gisteren het vuur nog in het warenhuis te Utrecht ge woed. De geweldige vuurzee vormde een ernstige bedreiging voor de in de nabijheid gelegen panden. Om overslaan te voorko men, werden de gevels van de firma Dyck- hoff en magazijn „Nederland" aan de over zijde van de Viestraat voortdurend nat ge houden. Dit voorkwam evenwel niet, dat vele spiegelruiten toch bezweken, tenge volge van de hitte, welke het vuur ver spreidde. Zelfs het aan de overzijde van de Oude Gracht, op eenige tientallen meters afstand gelegen postkantoor, moest aan de westzijde worden nat gehouden, daar bran dende stukken van het warenhuis door den wind werden opgenomen en aan dien kant op het postkantoor neervielen. Omstreeks vijf uur werd het slangen materiaal beperkt tot een vijftal stralen voor de nablussching. De bouwpolitie stelde een onderzoek in naar den toestand van de nog overeind staande muren. Zij kwam hierbij tot de conclusie, dat de ontstane situatie hoogst gevaarlijk was. De directie van de „Gale ries Modemes" werd daarom medegedeeld, dat de overeind staande deelen dienden te worden gesloopt. De directie gaf hierop orders aan den aannemer, die zich thans bij den nieuw bouw, waarmede hij reeds eenigen tijd bezig was, ernstig gehandicapt ziet. Het slooperswerk zal geruimen tijd in beslag nemen. Een speciale verlichting met schijnwer pers werd, nog voor de duisternis viel, aan gebracht, zoodat den geheelen nacht kon worden doorgewerkt. Het uitgebreide personeel zal, althans voorloopig, een gedwongen rustperiiode moeten doormaken. Den geheelen nacht is men bezig geweest de overeind staande muren omver te halen. De hechte constructie dezer muren levert evenwel groote moeilijkheden op en ook is de situatie voor de werklieden uiterst ge vaarlijk, zoodat met de grootste voorzich tigheid te werk gegaan moet worden. In verband met de te verwachten Jaar- beursdrukte probeerde men bij het aanbre ken van den dag zoover te komen, dat de Lange Viestraat wederom voor het verkeer kon worden vrijgegeven. Vele belangstellenden trotseerden het slechte weer om getuige te zijn van dit moeilijke en gevaarvolle sloopingswerk. De brandweer moet nog herhaaldelijk ingrij pen om het opnieuw oplaaiende vuur in de smeulende resten te blusschen. De Lange Viestraat en omgeving biedt een troosteloozen aanblik en de eerst zoo levendige winkelstraat heeft een volkomen gewijzigd aspect gekregen, waarin voor loopig wel geen verandering zal komen, totdat de nieuwbouw tot stand zal zijn ge bracht. Omtrent de oorzaak van dezen grooten brand valt momenteel nog niets met zekerheid te zeggen. Men denkt aan kortsluiting, maar het is ook mogelijk dat vonken van een steekvlam waarmede men werkte bij den nieuwbouw aan de achter zijde van het warenhuis dezen brand heb ben veroorzaakt. Ontruimde straten,smook; vuur en waterdat was het beeld dat de brand in Utrech fs binnenstad gisteren bood

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1