sinssche Courant tweede blad (EMEENTEBESTUUR BINNENLAND BUITENLAND van de van Ijandag 13Maart >939. Nummer 61 fgffitoefen IN gen MET geschut te vlissingen. ^Burgemeester van Vlissingen maakt .zeevarenden bekend, dat op 14 en 15 yt 1939, res. 16 Maart 1939, zal wor- geschoten met geschut, geplaatst na- Visschershaven te Vlissingen en nabij juinen. De schietcefeningen vangen dier dagen aan te 9 uur. Op of nabij batterij vanwaar wordt geschoten, zal t£a uur voor tot na anoop der schiet bogen een roode vlag waaien, cachoten wordt in de navolgende sec- fvanaf de batterij nabij de Visschers- in een sector, begrensd door de lij getrokken vanuit de batterij in de jongen O., resp. Z.W. tot een afstand c 6500 m. fc vanaf de batterij nabij Kaapduinen jjjd sector, begrensd door de lijnen, ge- vanuit de batterij in de richtingen 1 r«p. N.W. tot een afstand van 10800 m. 'jeevarenden wcrdt verzocht ach niet Ktijr noodzaak, althans onnoodig lang op (jjjuden in bovenbedoelde sectoren, jssingen, 13 Maart 1939. De Burgemeeser voornoemd. VAN WOELDEREN. üd0ster steenberghe terug uit duitschland. keen vierdaagsch verblijf in Duitsch 2 is de Minister van Economische Za- tmr. M. P. L. Steenberghe, Zondag- c.:id in Den Haag teruggekeerd. Met taachttrein uit Berlijn kwam de Minis- unkele minuten voor 10 uur aan het Sstsspoorstation aan, waar mevrouw feaberghe met een zoon en een dochter jiet perron wachtten. Dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal te handel en nijverheid en dr. F. L Rut- sis van het departement van koloniën, Dinsdagavond jl met den Minister naar Leipzig zijn gereisd en hem ook naar Ber- jn hebben vergezeld, zyn in de Duitsche hoofdstad achtergebleven wegens het her vatten van de besprekingen over het Dultscli-Nederlandsche handelsverdrag. DE.LYW.B. VERKLAART ZICH TEGEN EEN VLUCHTELINGENKAMP OP DE veluyve. De A.N.W.B. heeft tot den minister van tuenlandsche zaken een schrijven ge- zcit, waarin deze bond den minister met Bdnpg verzoekt, alsnog te willen afzien ra de Veluwe als plaats voor vestiging 1 vluchtelingenkamp. Dit verzoek «ais daarmede gemotiveerd, dat de aan- ulj'neid van een vluchtelingenkamp, af- pieiden van de ontsiering van de na- r.', de landelijke sfeer in den omtrek on- ptig zal beïnvloeden. Naar de bond ver- Ie, zijn de grootgrondbezitters in deze jwk van plan, ingeval het kamp op de toe wordt gevestigd, hun landgoederen i» het publiek te sluiten, fok aan den raad der gemeente Ermelo 1st de A.N.W.B. een schrijven gericht. De Nederlandsche Vereeniging voor "wmdelingenverkeer stemt met beide ikessen volkomen in en heeft een gelijk- iiend schrijven aan den minister van huenlandsche zaken gezonden. ONDERHANDELINGEN MET BELGIË. De Regeeringspersdienst meldt, dat op 8, 9 en 10 dezer te Brussel door een Ne- d-_rlandsche delegatie onder voorzitterschap van den heer A. Th. Lamping, directeur van de handelsaccoorden, onderhandelingen zijn gevoerd over handelspolitieke aange legenheden. Naast incidenteele kwesties, voortvloeiende uit de tusschen Nederland en België bestaande regeling, heeft het regime dat zal gelden na afloop van de tegenwoordige contingenteeringsovereen- komst, welke met 1 Mei a.s. ten eide locpt, een onderwerp van bespreking uit gemaakt. De besprekingen zullen binnenkort wor den voortgezet. DUÏTSCHLAND HERDENKT. Duitschland herdacht Zondag tegelijker tijd de aanhechting van Oostenrijk en de „herrijzenis van het Duitsche leger dank zij Hitler". In alle steden wapperden de vlaggen en in de opera te Berlijn werd een officieele plechtigheid gehouden in tegen woordigheid van den Führer. De pers wijd de lange artikelen aan de heldhaftige op offeringen in den wereldoorlog en aan den militairen geest van het nieuwe Duitsch land. Omstreeks 12 uur kwam Hitler by de opera aan. Hij werd ontvangen door de hoogste leiders van leger, vloot en lucht macht. DE KOLONIALE EISCHEN VAN DUITSCHLAND EN ITALIË. De „Relazione Internationale" publiceer de Dinsdagavond een artikel, waarin de koloniale eischen van Duitschland en Italië worden besproken. „Ondanks de fatsoen lijke pogingen, welke de regeering van Chamberlain in de laatste paar maanden beeft ondernomen om een toenadering tot de totalitaire staten tot stand te brengen, hebben in Groot-Brittannië eenige onder- stroomen de effecten van een dergelijke politiek geannuleerd. Wij moeten zeggen, dat het uur geslagen heeft om de koloniale wereldkaart in over eenstemming met den tijd te brengen. An deren kunnen een vrede met geweld wen- schen, Italië en Duitschland wenschen een vrede met rechtvaardigheid. Indien zij geen vrede met rechtvaardig heid kunnen krijgen, zullen zij rechtvaar digheid verkrijgen door geweld van wape nen". BETTSCH-INDISCH CONGRES KEURT BUITENLANDSCHE POLITIEK DER BRITSCHE REGEERING AF. De agendacommissie van het All India National Congres heeft twee resoluties aangenomen, waarin afkeuring wordt uit gesproken over de Britsche buitenlandsche politiek, „die voortdurend steun heeft ge geven aan de fascistische mogendheden". Voorts is afkeuring van de Japansche agressie in China tot uitdrukking ge bracht. In een verdere resolutie, die door de commissie is aangenomen, wordt de „nationale eisch van Indië naar zelfbe schikkingsrecht" naar voren gebracht. Een amendement, waarin een „ultimatum" met een termijn van zes maanden aan de Brit sche regeering gesteld wordt, is verworpen. ERNSTIGE RELLETJES IN LEMBERG. Vrijdagnacht hebben zich te Lemberg (Polen) ernstige ongeregeldheden voorge daan tusschen nationalistische studenten en afdeelingen politie, die huiszoekingen kwamen doen in de woningen der studen ten. Een agent van politie werd ernstig gewend door een steenworp en een twin tigtal studenten bekwam lichte verwondin gen. Negentig arrestaties werden verricht. De huiszoekingen hielden verband met een incident, dat zich een dag of tien geleden heeft voorgedaan te Lemberg, waar na tionalistische studenten een zaal zouden zijn binnengedrongen, waar de volksparty een vergadering hield. In twee studenten huizen werd een waar arsenaal aangetrof fen. Men vond o.m. tien handgranaten, tal rijke voetzoekers, verscheidene revolvers en flessehen met een bijtend vocht, bene vens groote hoeveelheden steenen. De stu denten van de polytechnische school had den zich in hun woningen gebarricadeerd en ontvingen de politie :met steenen en knuppels. De agenten moesten zich een weg en de vechtpartijen duurden bijna BOODSCHAP VAN AARTSHERTOG OTTO AAN DE OOSTENRIJKERS. „Paris Soir" publiceerde gisteren het vol gende bericht Aa, :snercog Octo, die sedert een jaar een stilzwijgen heeft in acht genomen, heeft ter gelegenheid van den elfden Maart, den dag, waarop een jaar geleden Oostenrijk bij Duitschland werd ingelijfd, tot alle Oos tenrijkers de volgende boodschap gericht „Ter gelegenheid van de eersten verjaar dag der brutale bezetting van ons vader land, dank ik allen die blijk hebben gege ven van hun onwrikbare trouw aan de ge dachte van het eeuwige Oostenrijk en daardoor aan mijn huis. Deze tallorze blij ken van verknochtheid toonen duidelijk aan, dat Oostenrijk, beroofd van zijn rech ten en op hatelijke wijze onderdrukt, toch sterker en bewuster dan ooit blijft leven. Dat onze Oostenrijkers zich kunnen door dringen van de overtuiging, dat ondanks de wederwaardigheden van het heden de rechtvaardige zaak ten slotte zal trlumfee- ren. Nooit zal God Oostenrijk verlaten. In ballingschap 11 Maart 1939, w.g. Otto." HET BESTUUR DER BUITEN LANDSCHE PERSVEREENIGING TE PRAAG AFGEZET. Omdat de Nederlander Aletrino er deel van uitmaakte. De regeering te Praag heeft Zaterdag het bestuur van de buitenlandsche pers- vereeniging te Praag afgezet en een com missaris voor de controle en een commis sie voor de behandeling der vereenigings- zaken benoemd. Eenige maanden geleden had Duitsch land het aftreden geëïscht van het be stuurslid, den Nederlander Aletrino, die waarschijnlijk te democratisch werd geacht. Praag had Aletrino vergeefs verzocht zich terug te trekken in het belang der goede betrekkingen tusschen Duitschland en Tsj echo- Slowakij e. De Duitschers eischten toen van Praag de toepassing op de buitenlandsche pers- vereeniging van een wet, welke de regee ring machtigt een commissaris te benoe men voor alle in Tsjecho-Slowakije be staande vereenigingen, indien zij dat nut tig acht. Tezelfder tijd treden de Duitsche en Ita- liaansche leden uit het bestuur, waarna het bestuur voor ontbonden werd verklaard. DE OPSTAND IN MADRID ZOU GEËINDIGD ZLJN. De communistische opstand in Madrid is volgens Havas totaal geëindigd. Na het in drukwekkende machtsvertoon, dat de troe pen van den nationalen verdedigingsraad Zaterdag hebben laten zien, begrepen de muiters, dat verzet nutteloos was. Na een vierurig krachtig bombardement door re- publikeinsche artillerie en tanks gaven de soldaten, die onder bevel der communis tische leiders stonden, den strijd op en de meesten liepen over naar de troepen van den verdedigingsraad. Het vrije verkeer in Madrid is sedert Za terdagmiddag hersteld. De communisten zijn in oostelijke richting afgetrokken. De troepen van Miaja hebben daarna de stel lingen in de omgeving der stad, die het eerst door de opstandelingen waren betrok ken, aangevallen. Madrid herademt. Overal heerscht orde en de troepen nemen rust in de inderhaast aangelegde versterkingen en de gebouwen, waaruit de communisten verdreven zijn. Zaterdagavond hebben zich vier tanks der opstandelingen overgegeven. Volgens ge vangen genomen communisten werd een de zer machines door een Rus bestuurd. De republikeinsche strijdkrachten, die eenige gebouwen op de communisten heb ben heroverd, hebben geconstateerd, dat al deze gebouwen geplunderd waren in het gebouw van de provinciale commissie der communistische partij werden geweldige hoeveelheden levensmiddelen en meer dan een millioen pesetas aangetroffen. De communisten hebben zich meester gemaakt van een gedeelte van de lev>ens- middelenvoorraad van Madrid. Zij hebben, volgens deze berichten, vernietigd wat zij niet konden gebruiken. Het gemeentebestuur van Madrid heeft dan ook krachtige maatregelen genomen om de levensmiddelenvoorziening der hoofd stad te beschermen. Offensief van Franco over tien dagen? Gayda schreef Zaterdag in de Giomale d'Italia, dat vermoedelijk over tien dagen een nieuw algemeen offensief door Franco za! worden ontketend, waardoor de politie ke overwinning aangevuld zal worden met een militaire zege. Het Spaansche slagschip „Jaime Prime- ro" is Zaterdag te Benisaf bij Oran aange komen met vluchtelingen uit Cartagena aan boord. Een mijnenveger en een gewa pend tankschip zyn in Oran aangekomen uit Alicante. De drie schepen zijn ontwa pend, de bemanningen en de vluchtelingen zijn overgebracht naar een stoomschip in de buitenhaven. DE STRIJD IN CHINA. Guerilla op Hainan. Ongeveer 140 Chineesche soldaten voeren een guerilla-oorlog in het noordoosten-en oosten van het eiland Hainan. Zondag ochtend vroeg' vielen enkele tientallen Chi neesche soldaten het Japansche garnizoen van Tsinglan aan. Zij werden volgens Do mei, evenwel teruggeslagen na een gevecht van een half uur. Ook een aanval op Ja pansche troepen bij Wengheong werd af geslagen. De Chineezen leden zware verlie zen, terwijl aan Japansche zijde slechts een man gewond werd. De Chineesche strijdkrachten zijn uit het gebied van de rivier de Han in Midden- Hoepeh geheel verdreven. Zij zouden 21.000 man verloren hebben. De Japansche troe pen hebben strategische punten langs dp oevers der rivier bezet, hetgeen hen in staat stelt in de richting van Itsjang op te rukken. Naar het Chineesche telegraaf agentschap meldt is de stad Itsjang tot een puinhoop geworden. Het aantal slachtoffers is ge stegen tot verscheidene duizenden. Slechts een beperkt aantal gebouwen staat nog overeind in Itsjang, eens een welvarende stad aan de Yangtse. DE TOESTAND IN PALESTINA. Hevig gevecht met Arabische bende. In het dal van de Jordaan werd Zater dag een hevig gevecht gelverd tusschen een afdeeling grensbewakers die gesteund werden door vliegtuigen en een groote ben den Afrabieren. Het gevecht heeft eenige uren geduurd en was pas tegen donker afgeloopen. De Britsche troepen hadden een zuiveringsactie in het dal ten uitvoer gelegd. De Britsche troepen hebben het grootste deel van een uit Palestina gevluchte bende kunnen vernietigen. Naar schatting zyn 35 opstandelingen gesneuveld en een vijftigtal gewond. Aan Britsche zyde zyn een offi cier en vier manschappen gesneuveld. Drie vliegtuigen werden door het vuur der rebellen getroffen. Een moest een noodlanding maken, doordat de bestuurder ernstig gewond werd. Uit Amman meldt Reuter nog, dat een groote bende Arabieren, die de grens van Palestine waren overgekomen, op acht mijl ten zuidwesten van Irbid slaags raak te met een afdeeling van het Arabische legioen en grenswacht, die gesteund wer den door vliegtuigen. Na een hevig verzet werden de Arabieren volkomen verjaagd, Zij wordèn achtervolgd. Troepen, die met de luchtmacht samen werkten, hebben gisteren naby den spoor weg JeruzalemJaffa 58 tereroristen ge arresteerd, die in het bezit van kruit wa ren en büjkbaar het voornemen hadden, den spoorweg op te blazen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS De Stille Omgang. Begunstigd door een prachtigen winter nacht is Zondag het eerste gedeelte van den Stillen Omgang te Amsterdam ge houden. Gelijk andere jaren waren ook ditmaal tienduizenden uit alle windstreken naar de heilige stede gekomen om deel te nemen aan deze nog immer groeiende devotie. O.m. waren 200 Zeeuwen w.o. uit 50 uit Vlissingen per extra trein naar Amster dam getogen. De intentie voor dit jaar was „bevorde ring van sociale rechtvaardigheid en so ciale liefde", sluitend in het kader van de actie voor een nieuwe gemeenschap. Met regelmatigen tred schreden jong en oud, arm en rijk, werkgever, werknemer en werklooze naast elkander voort als een levende getuigenis van de gemeenschap der heiligen. Op den Dam baden zij voor Koningin en vaderland, op de oude brug voor de zee varenden en ter plaatse, waar nog voor kort de nieuwe brug lag voor kerk en Paus. Voor of na den omgang gemaakt te heb ben woonden de bedevaartgangers in de hun toegewezen kerken de M. Mis bij, onder welke zij communiceerden. Na deze herdenking van het H. Sac re- ment van Mirakel begaven de pelgrims zich naar hun woonsteden terug, vooraf nog even den inwendigen mensch verster kend. Feuilleton fel mrerihuisromaai van Wem er Schelle 3 twee maanden lang was Walter feuter geen dag te laat op de zaak geko- Hij was nu bijna een jaar chef van lederafdeeling van het warenhuis N. killer en in de eerste maanden was hy er Wt in geslaagd meer dan drie dagen ach- elkaar precies op tijd te verschijnen. De *wneelchef. mijnheer Vengerski, schreef Plotselinge nauwgezetheid van zijn ^geschikte toe aan de laatste boet- Wlkatie welke hij tegen hem gehouden i4* ..Het goede voorbeeld" en meer van ®$Qke fraaie zaken waren daarin veel- aangehaald en Walter Reuter was ^nauwelijks aan het woord gekomen. *iar mijnheer Vengerski vergiste zich, •are reden voor Reuters op tijd komen een andere. De ware reden had blond 5* en oogen, waarvan men bijna niet met 'erheid kon zeggen of zij grijs of bruin Heuter was er tenminste nog niet r Eekomen, hoewel hij reeds twee panden lang dagelijks de onvermijde- 4 Zondagen niet meegerekend de ge- gttmeid had gehad, deze oogen gedurende «a half uur te bestudeeren. u men de oorzaak nog verder zoeken, JV Was de klok van den kerktoren de van alles, samen met het neefje van er' Deze Had, bij het probeeren van zyn nieuwe hockeystick, het armband horloge van zyn oom aan gruizelementen geslagen en daar deze bovendien vergeten had den wekker te zetten, moest hij den vol genden morgen afgaan op de kerkklok, die hy, van het balcon af, juist kon zien. En deze kerkklok liep een flink stuk voor. Alleen door deze merkwaardige samenloop van omstandigheden, was het mogelijk, dat Reuter een tram haalde, die reeds om kwart voor negen, bij het warenhuis N. Schiller was. Dien morgen was het zuiver toeval ge weest, dat hy in de tram de plaats tegen over het meisje gekozen had. De volgende maal, was het geen toeval meer. Reuter woonde in West, maar een paar halten van het eindpunt van de tram, zoo dat de wagen meestal nog niet vol was. Het was dus niet zoo moeilijk voor hem, zich van de zoozeer begerde plaats te verzekeren. Het allereerst was haar huids kleur hem opgevallen een gezonde brui ne kleur, die wel opvallen moest, daar het nog maar begin April was en de meeste stedelingen nog niet verbrand waren. Het contrast met het blonde baar, dat aan één kant van haar hoedje zichtbaar was, leek Reuter eerst buitengewoon interessant, later vond hy het betooverend. Den eersten dag dacht hij, dat haar oogen grijs waren, maar den volgenden dag vond hy het meer op bruin lijken, welke meeningen elkaar dan in den loop van de volgende dagen nog een paar malen afwisselden. Verder was het meisje slank en van middelbare groote. In den regel was Reuter allesbehalve ver legen zijn superieuren vonden zelfs niet zelden het tegendeel maar hij had er nog niet toe kunnen besluiten, het meisje aan te spreken. Daarvoor was de tram toch heuscli niet de juiste plaats. In het begin was hij een keer op een onmogelijk vroeg uur opgestaan en had het eindpunt van de tram gewandeld, om te kunnen vast stellen, aan welke halte het meisje insteeg. Dit was maar een halte voor waar hij ge woonlijk instapte en sindsdien liep hij steeds dat eindje terug. Maar ook by die halte scheen een kennismaking hem onmo gelyk, aangezien hjj en het meisje niet de eenige wachtenden waren. Op een dergelijk vroeg uur ontmoet men in de tram meestal dezelfde menschen, al spoedig ziet men niet anders dan bekende gezichten en in tegenwoordigheid van bekenden, behoort een jongraensch zich fatsoenlijk te gedra gen en geen jonge meisjes aan te spreken. Nog afgezien daarvan was Reuter een beetje bang, hy was er heelemaal niet van overtuigd, dat hij het zou wagen het meisje aan te spreken, wanneer hij haar eens ergens anders dan in de tram ontmoette. Hoewel hij er van overtuigd was, dat zijn belangstelling voor haar niet verborgen ge bleven was, kon hij zich met den besten wil van de wereld niet voorstellen hoe zij deze belangstelling opnam. Dat was overi gens geen wonder, want Liese Winckler was het met zichzelf nog heelemaal niet eens over haar gevoelens voor den jonge man met het bimtale gezicht, die haar iederen morgen in de tram, als het ware met zijn blikken verslond. Eerst probeerde zy zichzelf wys te maken, dat hij haar vol kamen onverschillig was, maar toch moest ze voortdurend aan hem denken. En tenslotte bleef ze, b\j een rondwande ling door het warenhuis Schiller ook al leen .maar bij de lederafdeeling staan, om dat ze plotseling het voorwerp van haar gedachten in den achtergrond zag staan. Ze was werkelijk niet van plan geweest een tasch te koopen. Haar oude zag er wel een beetje versleten uit, maar ze moest sparen en kon zich eigenlijk de weelde van een nieuwe tasch niet veroorloven. Niette min vroeg zij de verkoopster, haar eenige modellen te toonen. „Juffrouw Kahn, deze dame bedien ik zelf", mengde Reuter zich in het gesprek tusschen de verkoopster en Liese Winckler. Daarna staarde hy het meisje alleen nog maar aan en wist niet wat hy verder zeg gen moest. De aanwezigheid van de ver koopster droeg er niet bepaald toe bij, zyn verlegenheid te overwinnen en tenslotte kwam hij tot de conclusie, dat het gemak kelijker was, iets tegen deze verkoopster te zeggen. „Gaat u alstublieft even naar het maga zijn en ziet u even na, hoeveel koffers daar nog staan". Thans waren ze eindelijk alleen. „U zoekt een tasch?" Beter wist Walter deze langgezochte gelegenheid niet te ge bruiken. „Graag", zei Liese ernstig alleen haar oogen lachten een beetje. „Wij kennen elkaar toch?" waagde Wal ter aarzelend. Liese knikte. „Ik heb u aldoor al iets willen vragen", stotterde Walter. „Wel?" Nu was hij vergeten wat hij vragen wilde. „Ziet u er den heelen winter zoo bruin gebrand uit?" was alles, wat hem op dat oogenblik te binnen schoot. Maar ze moesten er beiden om lachen, zoodat het ys voorloopig gebroken was. „Ik heet Walter Reuter", stelde hij zich t nog steeds lachend voor. „En ik Liese Winckler". Daarna hielden zy zich eenige oogenblik- ken bezig met elkaar aan te zien, alsof zij daar in de tram nog niet genoeg gelegen heid voor gehad hadden. „Wanneer u deze bruine tasch een paar maten kleiner heeft, wil ik haar graag hebben", verbrak Liese het zv.ygen, daar zy eerder dan Walter, het kleine heertje met het puntige kale hoofd had opgemerkt, die het merkwaardige paar reeds eenigen tijd met de grootste belangstelling stond aan te zien. Ook Reuter herkende nu mijn heer Vengerski, de personeelchef. Hy zocht de verlangde tasch op, welke Liese wel wilde hebben. „Zal ik haar laten inpakken?" „Nee, dank u, ik zal haar maar dadelijk in gebruik nemen". In dien tusschentijd was de personeel chef weer uit het gezicht verdwenen, maar daarvoor in de plaats was de verkoopster van het magazijn teruggekeerd, zoodat mijnheer de afdeelingschef niets kon zeg gen van alles wat hrj op het hart had. U kunt de tasch hier aan mij betalen, dan behoeft u niet naar de kassa te loopen". „Dank u weL Goedendag". Meteen was ze verdwenen en Walter moest zich troosten met de gedachte, dat hij nu tenminste het recht had, haar mor genochtend te begroeten. Liese vervolgde haar wandeling met haar nieuwe tasch onder haar arm. Zij slenterde door de verschillende afdeelingen van het warenhuis, bekeek hier en daar wat, maar deed geen verdere inkoopen. Er waren weliswaar verschillende zaken, die zij zeer goed zou kunnen gebruiken, doch de onverwachte aankoop van de tasch, maakte het, met het oog op haar flnan- cieele omstandigheden, noodzakelijk dat zij zich voorloopig andere dingen ontzegde. (Wordt vervolgd.)}

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 5