I J cou>m 7nünhaltM'A N KNOOP ER Ml UIT DE PROVINCIE io ct.^.",a9 NOOTJES Zondag-middag is op de begraafplaats te Muiderberg, onder groote belangstelling de onthulling geschied van een gedenksteen op het graf van den heer I. Gans, in leven directeur van de vereeniging „De Joodsche Invalide". De nationale Bond van muziekinstru- mentmakers en stemmers heeft Zaterdag te Amsterdam zijn 24e bondscongres gehou den. Een 2-jarig zoontje van de landbouwers familie H. Laurense te Fijnaart, is Zater dagmiddag in een onbewaakt oogenblik in het water van een vijvertje nabij de woning gevallen en verdronken. De landarbeider G. van Boven heeft Zon dagochtend te De Cocksdorp op Texel in den z.g. „Witten Hoek" het eerste kievitsei gevonden. Degrelle, de leider der Belgische Rexis- ten, werd tot acht dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens tijdens een vergadering jegens den gewezen minister Jaspar geuite beleedigingen. De wettige termijn voor het inleveren van de candidatenlijsten voor de verkiezingen in België van 2 April is Zondag verstre ken. De partijen hebben dus practisch vijf dagen gehad om hun lijsten op te stellen en het gevolg hiervan is, dat ongeveer dezelfde personen als de afgetreden Kamerleden op de lijsten voorkomen. *99 Op het kleine kerkhof van Cocherel heeft de vereeniging van vrienden van Aristide Briand Zondag, zooals elk jaar, den ver jaardag van dezen beroemden staatsman herdacht. De minister-president heeft zich doen vertegenwoordigen door den minister van volksgezondheid, Marc Rucart, die hulde bracht aan de nagedachtenis van den „pelgrim van den vrede". Volgens een officieele mededeeling zijn in den loop van het onderzoek naar een sa menzwering tegen den koning van Irak zijn tot dusverre acht personen gearresteerd. Graaf Giacomo Suardo ist benoemd tot president van den Italiaanschen Senaat. Admiraal graaf Costanzo Ciano is benoemd tot president van de Kamer der Fasces en Corporaties. Federzoni, de oud-president van den Senaat, is voor de volgende vijf jaar herbenoemd tot president van de Ita- liaansche Koninklijke Academie. a 9 By een grooten brand in een manufactu renwinkel te Hakodate (Japan) zijn vijftien personen, onder wie zeven kinderen, om het leven gekomen. Het door een storm aange wakkerde vuur breidde zich snel uit, zoodat zes gebouwen geheel in de asch werden ge legd. a De internationale sportspelen voor doof stommen, die evenals de Olympische spelen om de vier jaren worden gehouden zullen in Augustus van dit jaar te Stockholm plaats vinden. a De Japansche begrooting voor 1939/1940 met inbegrip van de buitengewone militaire begrooting bedraagt 10.400 millioen yen. In de eerstvolgende dagen zullen onge veer 37.000 Italiaansche landarbeiders naar Duitschland vertrekken voor abeid in het Duitsche boerenbedrijf. a a Tengevolge van een feilen sneeuwstorm zijn in New York vijf menschen om het leven gekomen en verscheidene gewond. Uit Hsinking wordt gemeld, dat een af- deeling van ongeveer 70 Sovjet-Russische soldaten de Mandsjoerijsche grens heeft overschreden en een gebiedsstrook bezet. De Japansche grenswachters dreven hen terug en brachten hun „zware verliezen" toe. Aan Japansche zijde werden vier man gewond. De regeering te Hsingking, aldus het telegram, zal aanstonds te Moskou pro testeeren. Het havenverkeer in Februari jl. De haven van Vlissingen werd gedurende Februari jl. bezocht door 168 (154) zee schepen met een tonnage van 247.918 (183.508) N.R.T en 154 (122) binnensche pen met 61.948 (50.711) ton draagvermo gen. In de eerste 2 maanden van 1939 werd Vlissingen bezocht door 333 (360) zeesche pen met 490878 (455.662) N.R.T. en 332 (264) binnenschepen met 123.719 (120.516) ton draagvermogen. De tusschen haakjes geplaatste getallen slaan op dezelfde pe riode in 1938. In bovenstaande getallen zijn niet ver werkt de schepen van de My. „Zeeland", den Provincialen Dienst, de Marine en het Loodswezen. Badhuis Bonedykestraat. Gedurende de week van 6 tot 11 Maart werden in het badhuis 574 baden genomen en wel 446 door heeren, 106 door dames en 22 door kinderen. 50 cf-N Mutaties P.T.T. De vakwerkman le klasse A. Jansen te Zierikzee wordt met ingang van 6 Mei a.s. verplaatst naar Vlissingen. De vakwerkman le klasse F. P. van Hulle te Vlissingen wordt met ingang van 1 April a.s. verplaatst naar Goes. Wielrijder door autobus overreden en gedood. Zaterdagmiddag te kwart voor twee heeft tusschen Biggekerke en Zoutelande een ernstig ongeluk plaats gehad, waar door een wielrijder is gedood. Een inwoner van Biggekerke, A. Vlieger, reed op zijn driewieler in de richting Zou telande. Hem achterop kwam een autobus van de Stoomtram Mij. Walcheren, welke moest uitwijken voor een tegenligger. Daarbij werd V. aangereden. Hij kwam onder de wielen van de bus terecht en was op slag dood. DE BOOT VERBIND IN G ZUID- BEVELANDSCHOUWEN. Een vierde bootdienst? Reeds jaren is geklaagd over den boot- dienst tusschen Katscheveer en Zierikzee. De situatie is nL zoo, dat de eerste boot te Zierikzee om 9.20 arriveert. De tweede boot van Zierikzee naar Zuid-Beveland vertrekt echter reeds één uur later en wie in dien korten tijd zijn zaken niet kan af doen, moet noodgedwongen wachten tot de derde en laatste van Zierikzee vertrekken de boot, dat is tot 's avonds vijf uur. De Goessche middenstand heeft zich on langs tot Ged. Staten gewend om verbe tering in dien zin, dat tusschen 10.20 en 5 uur nog een boot zou uitvaren. Naar het Dagbl. voor N.B. en Z. ver neemt heeft het provinciaal college dat verzoek in ernstige overweging genomen en besloot in beginsel tot toestemming, in dien het inleggen van deze vierde boot, die één reis doet, geen uitbreiding van het per soneel vordert. Zijn wij wel ingelicht dan ziet de directie van den dienst op de Oosterschelde wel kans hiertoe. Men mag dus wel verwachten, dat de begeerde verbetering tot stand zal komen. In vrijheidstelling. De 5 kooplieden in brillen, die in den loop der vorige week te Bergen op Zoom, alwaar zij woonachtig zyn, werden aange houden als verdacht van oplichting en ter beschikking van de justitie te Middelburg werden gerteld, zijn thans weer op vrije voeten gesteld. PROV. ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR VREEMDELINGENVERKEER. Alle vereenigingen thans aangesloten. Zaterdagmiddag hield de Provinciale Zeeuwsche Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer haar jaarvergadering in de „Gouden Zon" te Middelburg onder voor zitterschap van mr. J. Moolenburgh. Deze heeft de afgevaardigden der ver schillende vereenigingen welkom geheeten en in het bijzonder ook den heer C. A van Woelderen, als lid van het hoofdbestuur van de A.N.V.V. Spr. zeide, dat men aan het begin van het nieuwe jaar staat. Het bezoek van buitenlanders zal zeker wel belangrijk lijden onder het houden van de tentoonstelling te New-York, maar daarom moet men vooral propaganda ma ken in het binnenland voor een bezoek aan Zeeland. Hierna bracht de heer G. Houtekamer, als secretaris der Prov. Vereeniging het jaarverslag uit, waarin hij meent te mogen melden, dat het afgeloopen seizoen goed is geweest. Het aantal informaties over kor ter of langer verblijf in Zeeland was nim mer zoo groot als in 1938. Door het toe treden als lid der A.N.V.V. wis het be staan der Prov. Ver. in veel ruimeren kring bekend, waardoor uitgebreider contact ont stond. Door het toetreden van de V.V.V. te Vlissingen bedroeg het aantal aangeslo ten V.V.V.'s i •- totaal 18. Waar momenteel ook Sluis en Oostkapelle zich als lid op gaven, mag spr. met genoegen constatee- alle Zeeuwsche V.V.V.'s in het Provinciaal verband zijn opgenomen. Met bijzondere waardeering maakt de secretaris er melding van, dat naast andere organisaties, thans ook de Prov. Staten van Zeeland uit sympathie voor het werk der vereeniging besloten hebben een sub sidie te verleenen. Spr. wees er op, dat de provincie bye" Agt, wat ook van andere zjjde aan subsidie wordt genoten tot ten hoogste ƒ500. Talrijke particulieren, zaken en onder nemingen hebben gaarne voldaan aan het verzoek een propaganda-blaadje in te slui ten bij hun correspondentie en dit loopt in de duizenden. Er verscheen een oplaag van 2500 exemplaren van de jekende stempel- boekjes en dito kaarten, die direct en in direct in hooge mate de aandacht gevestigd hebben op Zeeland. De eerste deden tege lijk dienst als folder. Bovendien liet het be stuur een groot aantal prospectussen over de gecombineerde boot- en bustrip over de Westerschelde en Zeeuwsch-Vlaanderen, Oost en West, drukken. De proef voor deze dagtocht mag geslaagd genoemd worden. Ook dit jaar is meermalen hulp ingeroe pen en gegeven voor het tot stand brengen van reizen naar Zeeland. Ook werkte het bestuur mede bij de samenstelling van een groep Zeeuwen voor het meedoen aan den historischen optocht 1938 in September in het Stadion te Amsterdam. Na dank aan de f REIS I Boulc REISBUREAU „VLlASiN GEN" LlasONE-LlNDEMAN O I TERO. LL O YD Boulevara de Ruyter 40, Telef. 38 pers voor haar medewerking eindigde de secretaris met herinnering aan het Konink lijke woord door de radio gesproken. Ver- v '.gens las de heer Houtekamer verschil lende dankbetuigingen voor. Verschillende personen schrijven aan volgende trips in Zeeland gaarne weder te zullen deelnemen, anderen zeggen propaganda daarvoor toe. De voorzitter bracht onder instemming der vergadering den secretaris dank voor zijn verslag. Dit werd goedgekeurd, evenals de reke ning van den penningmeester, den heer J. A. Eekhout, aanwijzende in ontvangsten ƒ637.95 en in uitgave ƒ846.59, alzoo en nadelig saldo van 208.64. De voorzitter wees op de te verwachten provinciale subsidie en zei dat de vereeni ging er wel eens slechter heeft voorgestaan. De vergadering had geen bezwaar tegen de toelating van de V.V.V.'s te Oostkapelle en Sluis. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. van Male te Axel, J. A Eekhout te Breskens, D. Huinink te Veere en C. le Nobel te Cadzand en gekozen de heeren C. van der Harst te Oostkapelle, A. Baert te Hulst en mr. W. le Mair te Sluis. Na vaststelling der begrooting 1939 kwam de propaganda voor het a.s. seizoen aan de orde. De voorzitter zeide, dat het bestuur meent, dat er met de uitgifte der stem- boekjes moet worden voortgegaan en dat de folders herdrukt zullen moeten worden. Bovendien zal men voor uitgifte aan vreem delingen de reisgids, uitgegeven door de bladen aangesloten by de Zeeuwsche Pers ver., tegen kostprijs kunnen verkrijgen. Daarnaast blijft natuurlijk het verleenen van melailles e.d. De heer Van Woelderen bracht dank voor de woorden van welkom tot hem gericht. Spr. verheugde zich zeer, dat Zeeland nu geheel bij de A.N.V.V. is ingeschakeld, tot nu toe werkte men vaak te veel naast el kaar. Spr. had gelegenheid er op te wijzen, dat de Commissie voor de Noordzeebad plaatsen feitelijk is opgeheven. Deze zaak is nu direct bij het hoofdbestuur gebracht, dat uit zijn midden een comité van 3 leden aanwees ter behartiging. Door inlegblaad- jes wordt nu alom vooral in Nederland op alle zangesloten badplaatsen attent ge maakt. Een goede propaganda is hard noodig. Vrij uitvoe.Vg werd de kwestie van het behoud van dö Zeeuwsche kleederdrachten besproken. Het bleek, dat de Prov. Ver eeniging het desbetreffende comité wel steunt, doch er tegen is, dat men er een kijkspel van maakt en daarom achtte de voorzitter een organiseeren van een Zeeuwschen dag op Schiphol op de grens te liggen. Na bespreking van nog enkele andere punten sloot de voorzitter deze zeer geani meerde vergadering. Ambachtsschool Oostburg. Voor de Ambachtsschool hebben zich 47 nieuwe leerlingen aangemeld, n.l. 3 voor schilderen, 11 voor timmeren en 33 voor smeden-bankwerken. Men zal thans dienen over te gaan tot splitsing in een A en een B klasse voer de laatsten, of tot uitbrei ding der schooL Rijkspostspaarbank. Opgave over de maand Februari. Vlissingen: ingelegd 75.972.62 terugbetaald - 36.070.09 meer ingelegd 39.902.53 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 52. i d d e 1 b u r g ingelegd 168.451.84 terugbetaald - 107.379.70 meer ingelegd 61.072.14 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 97. Oost-Souburg: ingelegd 12.602.98 terugbetaald - 5.619.52 meer ingelegd 6.983.46 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 17. Koudekerke: ingelegd 7.757.74 terugbetaald - 3.906. meer ingelegd 3.851.74 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 7. Breskens: ingelegd 165.581.01 terugbetaald - 96.986.43 meer ingelegd 68.594.58 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 67. G r o e d e ingelegd 13.676.14 terugbetaald - 18.272.78 minder ingelegd 4.596.64 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 5. Schoondijke: ingelegd 7.414.50 terugbetaald - 2.883.72 meer ingelegd 4.530.78 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 3. Oost burg: ingelegd 20.613.34 terugbetaald - 25.190.55 minder ingelegd 4.577.21 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 7. Uzendijke: ingelegd 18.039.15 terugbetaald - 18.180.55 minder ingelegd 141.40 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 10. Beëediging als makelaar. Als makelaar in hypotheken en assuran tiën is ter zitting van de rechtbank te Middelburg beëedigd de heer J. A. de Wolff, wonende te Middelburg. Competitie Zeeuwsche Schaakbond. De Arbeidersschaakclub uit Vlissingen speelde haar laatsten wedstrijd van dit seizoen in Middelburg. De uitslag was als volgt Middelburg inArbeidersschaakclub I QuartelH. van Oyen 01 FlierenburgN. Mesker 01 I. DanielseJ. Egeraad 01 J. SinkeJ. v. d. Valk 01 N. J. de BaareJ. Gunter 01 P. SanderseJ. J. de Kok 01 I. BlokpoelJ. de Groene 10 FissebaaltjeK. Kolster 10 Motorrijder komt leelyk te vallen. Even over de grens nabij Sint Anna ter Muiden op Belgisch grondgebied ter hoog te van de hofstede van den heer Haege- baert, kwam de motorrijder G. Timmerman uit Lapscheure zoodanig met zijn motor ten val, dat hrj een zware hersenschudding op liep en buiten bewustzijn naar het zieken huis te Brugge werd vervoerd. Hoe het ongeval zich precies heeft voor gedaan kan nog niet met zekerheid worden gezegd, doch wel staat vast, dat het onge val niet te wijten is aan onbesuisd rijden, daar T. als een zeer kalm persoon bekend staat. Vermoedelijk is een defect aan het stuur of het springen van een band de oor zaak van dc valpartij geweest, althans een botsing is het niet geweest, daar omstreeks dezen tijd geen verkeer op dezen weg was. Door toegesnelde personen uit de omge ving werd onmiddellijk om een dokter gete lefoneerd en deze adviseerde, na de eerste medische hulp verleend te hebben, spoedi ge overbrenging naar het ziekenhuis. Overplaatsing marechaussee. Overgeplaatst van Sluis naar Hontenisse de marechaussee J. Schipper. MIDDELBURG. Begin van brand. Hedenmorgen omstreeks half tien wer den de brandweer en de politie gewaar schuwd, dat brand was uitgebroken ten huize van den heer Vergouw, Gortstraat 47. De brandweer spoedde zich zoo spoe dig mogelijk met de magirusspuit er heen, terwijl ook de politie zich er heen begaf. Gelukkig bleek er voor beide geen werk meer te zrjn. In de werkplaats achter in het huis, staat een kachel, waarop een waschketel had gestaan. By het afnemen daarvan had de echtgenoote van den heer V. een blok hout op de kachel geworpen. Vermoedelijk heeft zy de ketel toen niet voldoende boven het gat gezet. Athans is even later toen het hout ging branden, de vlam uit de kachel geslagen en heeft het tegeldoek aan de muur vlam gevat, ter wijl ook een ruit is gesprongen. De huisvrouw, die aan andere werkzaam heden was gegaan, bemerkte gelukkig het vuur en door haar kordaat optreden is erger voorkomen. Zij mocht er in slagen het vuur met emmers water te blusschen. Veilig verkeer. Zaterdagmiddag kwam in de bovenzaal van de Vergenoeging, het bestuur der Ver eeniging voor Veilig Verkeer voor Middel burg en omstreken bijeen met deelnemers aan de prijsvraag voor een reclameplaat voor het dioel der vereeniging en enkele genoodigden. De voorzitter, jhr. F. Bee- laerts van Blokland, heette allen welkom bij de uitreiking van de prijzen behaald met de teekeningen voor de affiches. Wethouder Boasson bracht dank voor tot hem gerichte woorden van welkom en ook voor het beschikbaar stellen van het vei- ligverkeerlokaal voor de schooljeugd. De voorziter bracht dank aan den heer Boasson en sloot de bijeenkomst. Na dien hadden de aanwezigen gelegenheid de tee keningen te gaan bekyken. ZOUTELANDE Goöp. Brandstoffenvereeniging. Dezer dagen hield de Coöp. Brandstof fenvereeniging „Eensgezindheid" haar al- gemeene vergadering. De voorzitter, de heer S. van Sluijs, deel de mede dat de vereeniging over 1938 5 dividend uitkeert. De secretaris, de heer K. Wouters, bracht zijn jaarverslag uit. De vereeniging telde op 31 December 1938 186 leden. De vereeniging heeft .n totaal 345.920 kg. verschillende soorten kolen en 16.300 stuks turf aangekocht. De penningmeester, de heer J. Melis, las de balans per 31 December 1938 en de ver lies- en winstrekening over 1938 voor. waaruit bleek, dat over 1938 een winst is gemaakt van 228.29 en dat het kapitaal, plus de reserve der vereeniging, bedraagt 1468.42. Voor U het, in het vuur vtn den arbeid, vergeetvóór win. keisluiting nog even een versch pakje GOLD STAR Shig koopen. Want een avond zon der Gold Star Shag is een n. loren avond! 'n Extra Tractate: Gold Star de Lux<,12a ,De aftredende bestuursleden, de heera S. van Sluijs, K. Wouters, J. Melis e: p, Janse, werden herkozen. GOES Een werkvergadering van het Ned. Verbond van Chr. Jongevrouwen- en Meisjesvereenigingen. De provinciale commissie van bovenver- meld verbond heeft 11 Maart in Goes eea „werkvergadering" gehouden. Na een ope ningswoord van mevr. Korevaar, mevr. BoersmaSmit uit Kloetinge, over het onderwerp „Rondom het boek van Jr, v. Asch v. Wyck „Door God saamgev Op boeiende wyze heeft zij met verwijzing naar vele gedeelten uit dit boek, d wikkeling der vrouwenbeweging geteekend Na de pauze werden vragen gesteld et door haar beantwoord. Een leerzame mid dag, die door de presidente gesloten weri met dankzegging. AARDENBl IRG. Een mooie muziekavond Vrijdagavond trad hier in de sociëteit „Spoor en Vriendschap" de bekende pianist Jacob Ros op voor het Departement Sluis- Aardenburg van de Maatschappij tot Nut van 't Agemeen. Echte muziekliefhebbers waren tot zelfs uit Oostelijk Zeeuwsci- Vlaanderen gekomen om van zyn spel t( genieten, doch van de gewone trouwe be zoekers der Nutsavonden waren helaas velen thuis gebleven, in de meening, dat Beethoven en Chopin hun te hoog gaan. De heer Ros, die vrijwel elk nummer van het programma liet voorafgaan tor een verklarenden tekst, is er echter vol komen in geslaagd, ook dc aanwezige ken op muzikaal gebied te boeien, o.a. ad de Appassionata van Beethoven, die hij re- klaarde aan de hand van het boek ove deze Sonate van zyn grooten leermeeste Jozef Pembauer. En al zal slechts een a keling op dezen avond herinnerd zijn sa Pembauer's vc-^olking van Chopin, zeke is het, dat ieder werd geroerd door de tee- dere Berceuse. Het programma, dat ook werken van Brahms, Schubert en 1 gaf, bleek uitstekend gekozen. Door avonden wordt het publiek nader gel tot groote componisten. De voorzitter, de heer Kerpestein, aan het slot een hartelijk woord vandait GROEDE Gemeenteraad. Vrijdag vergaderde de gemeenteraad® Groede. De voorzitter, burgemeester M. deed mededeeling van de voornaamste la 1938 genomen besluiten en wees kentering in het zielental. Voorts de voorzitter de door H. M. de Koning gehouden radiorede in herinnering. Hij klaarde zelf te zyn overgegaan tot M nemen van een initiatief ten aanzien van® werkloozenzorg, waarvan hy hoopte c' daarvoor de noodigc medewerking zal w*1 den verkregen. Van Ged. Staten was het verzoek iap" komen om een besluit te nemen om woning, thans bewoond door den heer Koster, te verkoopen ad 1400 aan Kareis. Met algemeene stemmen verkoop besloten. Voorts kwam aan de orde de benoemt van leden van het stembureau. Na gehouden stemmingen bleken de ren Iz. Becu en W. van Haneghem ais van het stembureau te zijn gekozer en plaatsvervangende leden de heeren de Milliano en J. L Brakman. Vervolgens werd de neer Iz. Becu kozen als plaatsvervangend voorzitten Bij de rondvraag sprak de heer Brakman over de straatverlichting den Ryksweg nabi) den heer Salom hem zyn klachten ingekomen, dat e lichting aldaar ter plaatse te vroeg ontstoken en te vroeg wordt gedoofd. JA werd tot

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 2