De plechtige kroning van Paus PiusXII EERSTE BLAD 77e JAARGANG - NUMMER 61 MAANDAG 13 MAART 1939 STADSNIEUWS AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1CITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1G1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS fTgONNEMENTSPRlJ S Voor alle gemeenten op vvaicheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of \1 cent per week. Franco per Post f2-50- Voor uet buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissI ngsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AU V ER iENTlEPRlJ fc Van 15 regels 1.25 iedere regeJ ineei 25 cent Bg abonnement speciale prgs. Reclames 60 cent per regeL Kleine adver tenties vp- 15 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend Alles bii vooruitbetaling VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN Zestigduizend, mensehen, in den Sint Pieter Zondag was het de groote dag aer plech tige kroning van Z.H. Paus Pius Xn, wel ke zich met allen luister en ceremoniën der Roomsch-Katkolieke kerk, temidden van het voltallige heilige college van kardina len, van bisschoppen, prelaten, vorstelijke personen, talrijke officieele vertegenwoordi gers, en esn geestdriftige menschenmenigte uit Rome, Italië en vele landen der aarde, heeft voltrokken. Op het St. Pietersplein. Reeds vroeg op den Zondagmorgen, be gon de toeloop naar het weidsche Siint Pietersplein, dat zich onder den bijzonderen helderen hemel scherp afteekende. Zestig duizend menschen waren erin geslaagd toe gangskaarten te verkrijgen voor de basi liek van St. Pieter, waarin de Heilige Va- ür de plechtigs Pausmis zou opdragen. £er velen zagen zich het voorrecht voor tgaan, van de plechtigheid getuigen te zijnniet minder dan 250.000 aanvragen voor toegangskaarten had het Vaticaan immers ontvangen. Doch radio Vaticana had gezorgd voor een uitzending van de plechtigheden in verschillende talen, zoodat de techniek het toch mogelijk maakte het verloop van d-e kroning en wat daaraan vooraf ging te volgen. De fascistische militie en de caribinieri hadden voor een uitgebreiden ordedienst mg gedragen. In de basiliek. Tegen acht uur is de enorme basiliek reeds geheel gevuld. Het interieur van het kerkgebouw is rijk versierd en geheel ver licht. Zwaar beieren de klokken van d<s basi liek over het Sint Pietersplein en over de stad Rome. Even na 8 uur 30 (alles in Italiaanschen t\jd) kondigen zilveren trompetten de komst van den Heiligen Vader aan. Een wonderlijk indrukwekkende stoet verschijnt, komende uit bet Vaticaan, in het voorpor taal van de basiliek. Het is een ontroerend en onvergetelijk schouwspel. Vooraan in den stoet ziet men, op een kussen gedragen, de gouden, met edelsteenen bezette kroon, waarmede de Heilige Vader straks op de Loggia van den Sint Pieter gekroond zal worden. Het is dezelfde tiara, welke gediend heeft voor de kroning van Paus Pius IX in 1846, en die van de talrijke tiara's, die in de schatka mer van den Sint Pieter bewaard worden, den huidigen Paus het beste past. Scherp teekent zich het purper en hermelijnwit van het heilige college van kardinalen in den stoet af. In het midden der processie, achter de kardinalen, volgb Z.H, Pius XII, de mijter op het hoofd, gekleed in het wijde goudbestikte gewaad, en gezeten op de »Seda Gestatoria", welke getorst wordt op de schouders van twaalf roodgekleede dra gers, die omringd worden door de leden van de Zwitsersche garde in hun gala-uni form en de leden van de Palatijnsche wacht, de officieren met getrokken degens. Een indrukwekkende stoet van patriar chen en bisschoppen, allen in het wit en met den mijter op het hoofd, vormt het tweede deel van de processie. In het voor portaal ontvangt de Paus eerst de hulde van de geestelijkheid, en daarna doet hij zijn triomf alen intocht in de basiliek. Zil veren trompetten weerklinken en het koor zet het „Tu es Petrus" (Gij zijt Petrus) in. De enorme menschenmenigte juicht den stoet geestdriftig toe. Aangekomen in de kapel der H. Drievuldigheid, verlaat de Paus zijn draagstoel om een oogenblik te bidden voor het Heilig Sacrament, om zich vervolgens weer per draagstoel te begeven naar de Sint Gregoriuskapel, waar hg zich °P z\jn troon zet, en de hulde der kardina- len, aartsbisschoppen en bisschoppen in ontvangst neemt. Op de voor de buitenlandsche vertegen woordigers gereserveerde tribune ziet men °-m. den Italiaanschen kroonprins, den mi nister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, den hertog van Norfolk als verte genwoordiger van den koning van Enge land, ex-koning Ferdinand van Bulgarije, Prins Karei van Vlaanderen, de koningin- moeder van België. Nadat de H. Vader zich in de Sint Gregorius-kapel gekleed had in de misge waden, begaf de stoet zich naar het altaar van de confessie. Tijdens de processie van de Gregorius kapel naar het altaar van de confessie, nam de ceremoniemeester, die voor den Heiligen Vader liep, drie keer een dot vlas van een zilveren schotel en, neerknielend, verbrandde hij dit, zingend „Pater sancte, sic transit gxoria mundi". (Heilige Vader, zoo vergaat de glorie der wereld). Aangekomen bg het aitaar van de con fessie werd de Seda Gestatoria neergezet tusschen het altaar en den troon en terwijl de kardinalen zich aan weerszijden opstel den, schreed de Paus naar het altaar om de H. Mis te beginnen. Nadat ce Paus de gewone gebeden van het begin der H. Mis had gebeden, begaf hij zich naar den troon, waarop hij plaats nam en de drie oudste kardinaal-bisschoppen zongen de speciale gebeden voor de kroning, waarna de twee de kardinaal-diaken den Paus voor de trap pen van hst altaar het pallium omhing. Tijdens het Kyrie bewierookte een kar dinaal-diaken den Paus voor het altaar. Vervolgens begaf de Heilige Vader zich weer naar dsn troon voor de Adoratie. Een voor een kusten de kardinalen de hand en de voet van den Paus, dis hen ophief en omhelsde ds patriarchen, aartsbisschop pen en bisschoppen kusten de hand en de rechterknie, gemijterde abten kustsn alleen de voet. Na het Gloria begaf de eerste kardinaal- diaken, voorafgegaan door ceremoniemees ters, zich naar het graf van Sint Petrus in de crypte van den Sint Pieter. Nadat Epistel en Evangelie in het Latijn en Grisksch waren gezongen, zette de Paus het Credo in. Na de Consecratie keerde de Paus naar den troon terug, met ontbloot hoofd, en nuttigde hier Ons Heer, dat hem door den kardinaal-diaken werd gebracht. Vervol gens waschte de Paus zich de handen in het bekken, dat hem werd voorgehouden door den prins-assistent bij den H. Stoel, waarna hij, met den mijter op het hoofd, naar het altaar ging voor de slotgebeden. Na de Pausmis. Na heb einde van de Pausmis verliet de Paus den Sint Pieter, toegejuicht door de menigte. De stoet begaf zich via de ko ninklijke trap naar de zaal van de zege ning, achter de Loggia, waar de kroning zal geschieden. De geloovigen in den Sint Pieter verlie ten de kerk om zich naar het plein te be geven, teneinde de kroning te kunnen zien. Meer dan 500.000 menschen stonden op het plein samengepakt. Nadat de Paus plaats had genomen op den troon nam de tweede kardinaal-diaken hem den mijter van het hoofd en de eerste kardinaal-diaken plaatste hem de tiara op onder het uitspreken van de oude formule „Ontvang de tiara, versierd met drie kro nen en weet, dat gij zijt de vader von vor sten en koningen, de herder der menschen op aarde en plaatsvervanger van onzen Verlosser Jezus Christus, wien eer zij en glorie in alle eeuwen der eeuwen". Na deze korte plechtigheid barstte de menigte opnieuw in gejuich los. Vervolgens gaf de Paus den zegen Urbi et Orbi. Wederom juichte de menigte op het plein en klapte in de handen, minuten lang, waarvoor de Paus, glimlachend met de hand wuivend, dankte. Ten teeken van het einde der plechtig heid werden wederom de zilveren bazuinen gestoken. In de gaskamer. Luchtbescherming is een zaak die nog steeds niet die belangstelling geniet, welke zij zoo dringend noodig heeft om in geval van oorlog goed te kunnen functionneeren. Wel hebben zich reeds velen voor de ver schillende diensten van den gemeentelijken luchtbeschermingsienst opgegeven, doch het personeel behoeft nog steeds uitbrei ding. Een voorbeeld mag wel genomen worden aan de dames van den geneeskundigen dienst, die zich vol ambitie aan hun oefe ningen wgden. Sedert eenige weken volgen zij thans een gasmaskercursus, gegeven door den heer J. Uytterlinde, adjudant-on derofficier bij de kustartillerie alhier. Na eerst het opzetten en schoonmaken der gasmasKera enz. te he Doen geieerü en zien Ce heooen geoexend in het dragen van de masKers, acond Zaterdagmiddag voor de dames een bezoek aan ae gaskamer op het programma. Na. reeds zooveel over gas te neooen geiioord, konden zij nu eens aan den iijve, liever gezegd aan de oogen, on dervinden wat gas, c.q. traangas eigenhjk wei is. Onuer leiding van den mede-instructeur, den neer j. xsieuwuoip, ging een 19-tal dames hiertoe, gewapend met gasmaskers, naar de miiicane scnietoanen te Souburg, waar de heer Lyccernnue hen reeos op- wacntte. Spoeoig namen de oefeningen, cue ook door oen secretaris van den Lucntoe- scnernimgscuensc, den heer P. L. Abranam- se, xveiaen bijgewoond, een aanvang. De waarsenuwing „gas" weei'Kiomc en in een oogweruc hauuen ae jonge aames uun gas masker voor. Nadat eenigen tijd was ge- mareneerd, gewoon en in looppas, was voor hen hst gxoote oogen blik van net bezoek aan de gasxamer geKomen. Eenigszins be deesd keken zij, even tevoren nog biij lacnend, door de ramen naar het ontsteken van de „Z'under", die de 50 M3. traangas moest verwecken. Spoedig dwarrelde de rooit orrmoog waarna uet sem voor het bin nentreden werd gegeven. In groepjes kwa men as dames door de „smis" in ae kamer. Hier werden wederom enkele loopoefenin gen genouaen en tensiotte voigde een ken nismaking met het traangas. De maskers gingen ai, er werd een neusje vol geno men en daarna ging het viug de frissche buitenlucht in. Het gas was blijkbaar niet zoo heel sterk, althans d-e tranen bleven uit. Na nog eens gemarcheerd te hebben met herhaaldelijk op- en afzetten van de maskers, ging het troepje weer in de ka mer. Nu zou het be eer gaan Tweemaal klonk een knal uit een revolver. Ieder schot bracht 30 M3. traangas in hst ka mertje. Even werd gemarcheerd en toen weer de maskers af allen verdrongen zich weer bij de deur om zoo snel mogelijk naar buiten te komen, doch hst gas had zijn werk reeds gedaan. De 1: anen kwamen voor den dag en verscheidene minuten lang had men druk werk om de oogen te betten. Ook wij hebben ons nog even overtuigd van de werking van het goedje. Het was echter al voldoende tot in den deuringang te naderen, om de tranen in de oogen te krijgen. Afgeschrikt werden de dames echter geenszins enkelen waagden zich er zelfs nogmaals in. Ongetwijfeld zal deze kennismaking met het nog betrekkelijk onschuldige traangas de dames nog meer aansporen, zich aan hun taak ts wijden, teneinde bij een onver- hoopten luchtaanval hun medemenschen die in nood zijn, hulp te kunnen verleenen. Openbare dronkenschap. Hoewel openbare dronkenschap gelukkig in de laatste jaren zeer sterk is afgenomen, is het opmerkelijk, dat er nu en dan avon den zijn waarop zich meerdere personen dronken op straat bevinden. Het is niet te zeggen waaraan dit ligtook de politie kan daarvoor geen oorzaak opgeven. Was het in bewaring houden van dron ken mannen aan het bureau van politie een zeldzaamheid geworden, Vrijdagavond was het weer een ouderweuschen avond. Een viertal personen moest van de straat wor den verwijderd wegens dronkenschap en aan het bureau van politie in bewaring worden gesteld. Onder hen bleken zich drie steuntrekkers te bevinden. Ook Zondag moest een dronken motor rijder op de Zeilmarkt worden aangehou den en naar het bureau van politie worden overgebracht. Jong verdorven. Een 15-jarige Italiaansche jongen, wonen de te Middelburg, is door de politie hier ter stede aangehouden omdat hij in een ijs- salon alhier ongepaste handelingen ge pleegd heeft met een jongen en een meisje van 5 jaar die in die ijssalon, waarin hij zich alleen bevond, waren gekomen om een ijswafel te koopen. Vreeindelingenzorg. Nog bevond het Tsjechische jonggehuw de paar zich aan het bureau van politie als ongewenschte vreemdelingen toen het Za terdagavond gezelschap kreeg van een 36- jarige Duitsche Jodin wier landing in En geland werd geweigerd en nu, in het bezit van slechts twee pennies, ter beschikking van den commissaris van politie werd ge steld. Ds financieele situatie van het Tsjechi sche paar is ook nog niet opgelost. Geld is er althans nog niet en wat erger is, het paar heeft evenals de bovengenoemde Duit sche Jodin, geen reisbiljetten voor de te rugreis. Steeds is het wesr opnieuw een zoeken voor de politie om zich van de ongewensch te vreemdelingen te ontdoen. Vereeniging van oud-leerlingen en leerlingen der „De Ruyterschool". Zaterdag hield de vereeniging van oud leerlingen en leerlingen der „De Ruyter school" haar eerste bijeenkomst. Ter eere van die gelegenheid wapperde de vlag aan den voorgevel van het gebouw. Om drie uur waren een zeventig genoodigden in de aula der school bijeen waar zij werden wel kom geheeten door den voorzitter, den heer J. Spaanderman. Deze wees op het groote nut der vereeniging en hoopte, dat het volgend jaar de opkomst nog grooter zou zijn. Ook de heer P. Vijn, eere-voorzitter, wees op den onderlingen steun, die oud leerlingen en leerlingen elkaar kunnen ver schaffen. De dames begaven zich daarna naar ho tel „Britannia", de heeren naar de terrei nen van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" ter bezichtiging van het motor schip „Bantam", waartoe door de directie toestemming was verleend, 's Avonds om acht uur begon het eigenlijke feest. Het werd door den heer Spaanderman geopend. Deze deelde o.a. mee, dat de heer dr. J. Smit Azn., oud-voorzitter der vereeniging „Zeevaartschool", zich bereid had verklaard op te treden als beschermheer der vereeni ging, en dat de heer S. Visser, oud-direc teur der „De Ruyterschool" als eere-lid was uitgenocdigd, welke uitnoodiging door hem was aangenomen. Beide mededeelin- gen werden met hartelijk applaus ontvan gen. Daarna werd opgevoerd het blijspel „Millionnair tegen wil en dank", keurig spel werd door de dames en heeren gege ven, voor amateurs stond het werkelijk op hoog peil, Wg zouden niet weten, wie wij het meest moesten prijzen. Vaak klonk een schaterlachen uit de zaal, en het applaus aan het eind van het stuk bewees de waar deering, die stuk en spel, ondervonden. Veel uren hebben de „artisten" onder de kranige leiding van den heer P. Brouwer aan het instudeeren besteed, hun arbeid is met succes bekroond. Ook de zang van Engel- sche zeemansliedjes door andere leerlingen der school viel zeer in den smaak bij de luisteraars. Ock zij werden met hartelgk applaus bedankt. De heeren Vijn en Spaan derman voerden nog het woord om de da mes en heeren te danken voor spel en zang. De heer Vijn wees er op, dat wij onze leer lingen veel kennis moesten bijbrengen, maar dat het ook ons doel moest zijn, er menschen van te maken, vlotte menschen, die gemakkelijk door het leven gaan. Daar toe heeft deze avond zeker bijgedragen. Die eerste bijeenkomst van de jonge ver eeniging is een succes geweest en werd door allen gewaardeerd. Nogmaals fietsers past op uw karretje Telkens komen eigenaars van rijwielen bij de politie aangifte doen van vermissing van hun karretje. Nu en dan blijken de fietsen werkelgk gestolen en blijven dan dikwijls onvindbaar, maar ook komt het voor, dat kinderen onbeheerd staande fiet sen wegnemen om er een ritje op te ma ken, zeer ten ongerieve van de eigenaren, omdat de rijwielen in geheel andere straten weer worden neergezet Herhaaldelijk spoort de politie zulke fietsen op. Ook komt het telkens voor dat rijwielen worden wegge nomen omdat er een belastingplaatje op zit. Elders wordt het belastingmerk van het rijwiel afgehaald, waarna de fiets maar weer ergens wordt achtergelaten, en soms dagen later door de politie wordt gevonden. De politie begrijpt heel goed dat een wielrijder vaak verplicht is zijn fiets onbe heerd tijdelijk ergens neer te zetten. Het is nu eenmaal geen voorwerp dat in den zak kan worden gestoken. Toch is de noncha lance wel wat al te groot. Geen nacht gaat voorbij of de politie vindt onbeheerde fiet sen, welke vergeten zijn binnen te halen. Vooral Zaterdags- en Zondagsavonds en -nachts is de buit gewoonlijk groot. Zaterdagavond heeft de politie van het Bellamypark een groot aantal onbeheerd staands fietsen doen wegnemen. Uren later kwamen de eigenaren die in een café had den gezeten, hun eigendommen terughalen, waarvan in verschillende gevallen de be lastingplaatjes waren verdwenen. Een beetje meer voorzichtigheid, wat minder nonchalance op dit punt, zou de politie heel wat werk besparen, belangheb benden hoeden voor schade en onaange naamheden en vaak voorkomen, dat ande ren tot misdrijf worden gebracht, daar het dikwijls al te gemakkelijk wordt gemaakt oneerlijk te worden. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Catharina" van Londen; „Riebo" van Gravelines „Tijger" van Rotterdam; „An tilope" van Antwerpen „Wega" van Lon- wen „Broedertrouw" van Londen naar Utrecht. Om te bunkeren: Italiaansch s.s. „Teseo" van RotterdamPanameesch Dit nummer bestaat uit 2 bladen «nw detra ging De kroning van Paus Pius XII. (Pag, 1, eerste blad) De generale staf herdenkt zijn 125-jarig bestaan. (Marine en Leger) Hevig gevecht met Palestijnsche Ara bieren. (Buitenland) Ernstige relletjes te Lemberg. (Buitenland) Een reeks ernstige ongelukken bij Beesd. (Gemengd Nieuws) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN" s.s. „Urania" van Rotterdam Duitsch s.s. „Valeria" van Rouaan Finsch s.s. „Hav- nia" van SusaEngelsch s.s. „Oil Pion nier" van AntwerpenEngelsch m.s. „Spondilus" van Curagao (lossen Vlismar). Vertrokken: „Mecklenburg"naar Harwich „Wega" en „Catharina" naar Antwerpen „Teseo" naar Napels „Ura nia" naar Italië „Valeria" naar Rotter dam „Havnia" naar Buryport„Rottum" naar Londen „Oil Pionnier" naar Middels- brough „Antilope" naar Londen. Het stooten van de „Prinses Juliana" op den westelijken havenberm. Zaterdag deed de raad voor de Scheep vaart te Amsterdam uitspraak inzake het aan den grond stooten van het s.s. „Prin ses Juliana" tijdens het verlaten van de haven van Vlissingen op 17 November 1938. De raad is van oordeel, dat het stooten van de „Prinses Juliana" aan een onge- Iukkigen samenloop van omstandigheden is te wijten. Zoo kan reeds dadelijk gezegd worden, dat hoogstwaarschijnlijk het ongeval ware voorkomen, wanneer slechts iemand op de brug op de telegraaf had gelet. Immers, de tweede stuurman, die zich op het ach terschip bevond, haalde de telegraaf over en het was toen nog tijd om door vooruit te slaan een aanraking met den westberm te voorkomen. Van het overhalen van de telegraaf heeft men echter op de brug niets bemerkt. De raad is niettemin van oordeel, dat het niet voor mag komen, dat een voor de brug bestemd sein aldaar niet wordt opge merkt. Er behoort dan iemand te worden aangewezen, die er speciaal mede belast is om op de telegraaf te letten, wat inmid dels is geschied. De westelijke berm kon door den tweeden stuurman eerder worden gezien dan op de brug en de telegraaf was het eenige middel voor hem om met de brug in verbinding te komen. Thans is, zooals de kapitein verklaarde, iemand aan gewezen om op de telegTaaf te letten. Een tweede ongunstige omstandigheid behalve dan het slechte zicht was hierin gelegen, dat de lichtopstand op den oost berm was weggenomen en dat in plaats daarvan een boei was gelegd. Bovendien miste de kapitein de verken ning aan het geluidsignaal van den licht opstand op den oostberm. De kapitein ver klaarde, dat eenige dagen na het ongeval de oorspronkelijke toestand was hersteld. 'Politiemannen, die eer hebben oan hun loerk De beide Haagsche politiemannendie een belangrijk aandeel hadden in de ophelde ring van de juweelendiefstallen in Den RaagLinks de inspecteur C. A. Struick, rechts (met bolhoed) de rechercheur J. C. Ophuysen.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1