TRIUMPH Een Mandsche jongen Ongeregeldheden in Tsjecho-Slowakije 77e JAARGANG - NUMMER 60 ZATERDAG 12 MAART 1939 Tiso wendt zich tot de Duitsche regeering Zal Hitier ingrijpen CENT VIRGINIA Nieuwe P.T.T.-tarieven op 1 April a.s. EEN INTERNATIONAAL VIJFJARENPLAN? 'TJump/A van 1SMAAK. W,sSSA ROOKT. STADSNIEUWS 'N TRIOMF VAN SMAAK EERSTE BLAD naw Jew tlag, krijgt alles stuk nor» ordt twij, TOOt met is. ^gONNEMENTSPRIJS foot gemeenten op (Vaicueren en waar agent- scMPPen SevestiSd zSn 12.20 Per kwartaal of 17 cent per week. Franco „r post f 2.50. Voor {iet buitenland neme men een abonnement op het postkantoor ztjner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vllssinasche Courant tflTOAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 mL ADV BR rENTUUPRU fc Van 15 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent Bg abonnement speciale prgs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties vp 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Bi) driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend Alles bp vooruitbetaling VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN liNOESLUTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A K D E. INGESTELD DOOR DE V E K H F. N Mi I N (i „i'b NbllFKl ANDSt'HF liAliBI A I) K E H S* Het Duitsche Nieuwsbureau heeft van I bevoegde zijde vernomen, dat de thans af- ;tte Slowaaksche regeeringTiso een IJota aan de Duitsche rijksregeering heeft [gezonden om haar hulp en bescherming te I vragen. Het schijnt, dat verscheidene leden der I giowaaksche regeering naar Duitschland I zijn gevlucht. Te Piestany is de staat van beleg afgekondigd. Berichten uit Krummau melden, dat het tot ernstige ongeregeldheden zou zijn geko men en dat troepen zouden zijn opgetre den. Voorts wordt gemeld, dat het ook in Budweis tot ongeregeldheden is gekomen. De militaire commandant van Bratis lava heeft verboden naar buitenlandsche radio-uitzendingen te luisteren, in het bij zonder niet naar Weenen. De spoorwegstations worden scherp be waakt, Te Bratislava mag geen enkele krant verschijnen. De politie heeft de druk kerijen bezet, Tiso en zijn collega's uit het vroegere kabinet hebben huisarrest. Hun huizen staan onder contröle der politie. Hlmkagardisten bezetten bankgebouw. Volgens een bericht van den correspon dent te Bratislava van de Wiener Neueste Nachrichten hebben gistermiddag tegen ier uur Hlinkagardisten het gebouw van 3 Zlvnos Denka bank bezet. Kort daarop I «rscheen Tsjechische gendarmerie, die het I firn voor het bankgebouw, dat vol demon stranten stond, ontruimde en het gebouw omsingelde. Op het oogenblik, waarop de correspondent het bericht doorgaf, bevon den de gardisten rich nog in het bankge bouw. Voorts wordt gemeld, dat transpor ten gendarmerie en militairen door de Praagsche regeering naar Slowakije gezon den worden. Slowaaksche stormtroepen hebben gisteravond het zenderstation van Bratislawa bezet. Zrj trokken zich later echter terug. Schietpartijen te Bratislava. Te Bratislava hebben zich gisteren ver scheidene groote afdeelingen van de Hlinka garde op verschillende punten der stad kunnen verschansen, waarvan een in het vakvereenigingshuis. Het kwam hierbij tot een hevige schietpartij met de Tsjechische politie. Volgens de tot dusver ontvangen inlichtingen zijn .even personen gewond. Voorts zijn in Bratislava nog eenigs in cidenten van minder belang voorgevallen als gevolg van straatbetoogingen ten gun ste van de vroegere Slowaaksche regee ring. Ernstige ordeverstoringen kwamen echter niet voor. Den geheelen dag ver trokken afdeelingen gendarmes met vol ledige uitrusting in allerijl uit Praag naar Slowakije. De Tsjechische uitvoerende macht is er tot dusver niet in geslaagd de bolwerken der Hlinkagardisten in te nemen. Militaire maatregelen voorkomen ernstige incidenten. Dank zij de strenge militaire maatrege len heeft men in Slowakije ernstige inci denten kunnen voorkomen. De autoriteiten zijn den toestand mees ter gebleven. Hitier confereert over de gebeur tenissen in Slowakije. Volgens een Reuter-bericht uit Berlyn beeft Hitier zyn naaste medewerkers gis teravond bijeengeroepen voor een midder nachtelijke conferentie in de rijkskanselarij ter bespreking van de Tsjecho-Sïowaak- sehe crisis. Von Ribbentrop en Hitier hebben een onderhoud gehad over de Tsjecho-Slowaak- sche kwestie. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Hitier een conferentie heeft belegd van intieme raadgevers, en dat van de Duitsche legatie in Praag een belangrijk ra-pport is gekomen. In politieke kringen verklaart men, dat het rijk de nieuwe Slo waaksche regeering niet zal erkennen en bet kabinetTiso zal beschouwen als de Wettige regeering. Voorts wijst men er op, dat de crisis spoedig „op de een of andere wijze" zal Worden opgelost. Ten slotte wordt de mo- Beltfkheid voor een krachtig ingrijpen van duitschland niet buiten beschouwing ge- Binnenlandsche briefkaarten weder 3 cent. Telegramtarief met Engeland weder op vooroorlogsch peil. Verlaging interlocaal telefoontarief in onderzoek. In 1937 is door invoering van het stui- versport weder het voor^oorlogsche tarief bereikt voor een binnenlandschen brief. Sedertdien is het staatsbedrijf der P.T.T. er op bedacht gebleven den terugkeer ook van andere postale tarieven tot dit tariefpeil te bevorderen. De algemeene bedrijfstoe- stand maakt het mogelijk hiertoe thans over te gaan in verband waarmede wijzi ging van de navolgende tarieven is beslo ten, zulks met ingang van 1 April 1939. 1. Het tarief voor een briefkaart in het binnenlandsch verkeer wordt gebracht van 4 op 3 cent, welk tarief tevens van toe passing wordt in het grensverkeer met België en Duitschland en in het verkeer met de overzeesche gewesten per landmail c.q. zeepost. 2. Het nieuwsbladtarief hij abonnement in het binnenlandsch verkeer en in dat met de overzeesche gewesten hij verzending per zeepost, wordt Voor een gewicht van niet meer dan 55 gram y2 cent. van 55 tm. 85 gram cent. 85 115 1 115 150 1% 150 180 1% 180 210 1% 210 250 2 en verder voor elke 50 gram of restend gedeelte daarvan yz cent meer. 3. Het aanteekenrecht wordt verlaagd van 15 tot 10 cent, alsook het vaste recht voor postpakketten met aangegeven waarde. 4. Het busrecht wordt verlaagd van 3.75 tot 2.50 per kalenderkwartaal voor de grootste kantoren en van 2 tot 1.50 voor de overige hoofdkantoren, 5. Het recht van afhalen van couranten en tijdschriften op de grootste kantoren wordt verlaagd van 2.50 tot 2 per ka lenderkwartaal. De voor deze tariefsverlagingen noodige wijziging van het postbesluit biedt tevens gelegenheid daarin nog eenige verande ringen van ondergeschikten aard aan te brengen. Zoo zal daarin duidelijk tot uiting worden gebracht, dat bestelkaarten voor den boekhandel voortaan ook gegevens mo gen bevatten omtrent den duur van een be steld abonnement op een nieuwsblad of tijdschrift en dat de kaarten houdende me- dedeelingen van de gegevens omtrent het telefoonnummer, welke door aangeslotenen op een telefoonnet voor inlichtingen van hun correspondent kunnen worden gebe zigd, als drukwerk kunnen worden ver zonden en tevens dat in gedrukte stukken nu ook de telefoonnummers kunnen worden gewijzigd, zonder dat deze daardoor hun karakter als zoodanig verliezen ook ver melding van het kengetal en het telefoon net van aansluiting is hierbij geoorloofd. In overleg met den Engelschen P. T. T.- dienst wordt voorts het telegramtarief in het verkeer met Engeland met ingang van 1 April a.s. verlaagd van HVz cent tot 10 cent per woord, waarmede ook hier tot het tariefspeil van 1914 is teruggekeerd in overeenstemming hiermede, wordt het ta rief voor pers- en brieftelegrammen van 6 tot 5 cent per woord teruggebracht (mini mum 25 woorden). Tenslotte kan worden medegedeeld, dat de mogelijkheid van verlaging der interlo- cale telefoontarieven in onderzoek is wan neer daartoe zal worden overgegaan staat thans nog niet vast, in elk geval zal dit niet vóór het volgend jaar kunnen zijn. Samenwerking bepleit tusschen drie dictatoren en premiers van Engeland en Frankrijk. De Britsche minister van binnenlandsche zaken, Samuel Hoare, heeft gisteravond te Londen een opvallende rede gehouden, waarin hfl het stoute denkbeeld opperde van een vijfjarenplan, dat de heele wereld geschiedenis grondig zou kunnen wijzigen. Het zou, zei hij, een plan zijn, uitgewerkt door vijf mannen in Europa, „de drie dicta toren en de premiers van Engeland en Frankrijk". Als zij allen met slechts één doel voor oogen en eensgezind hiervoor zou- den arbeiden, zouden rij in ongelooflijk korten tijd de wereldgeschiedenis kunnen wijzigen, en als de president der Veree- nigde Staten aan hun streven zijn instem ming zou geven, zouden zij zich tot eeuwige weldoeners der menschheid kunnen maken. Chamberlain heeft rich vastbeslo ten getoond, met al zijn krachten naar dit doel te streven en ik kan niet gelooven, aldus Hoare, dat de andere leiders zich niet bij rijn verheven pogingen zullen aanslui ten. Het zou een plan zijn, gebaseerd op den vrede, en de aanvaarding er van zou het mogelijk maken te streven naar verwe zenlijking van een gouden eeuw, met de levensstandaarden gebracht op een hoogte als wij nooit te voren hebben kunnen tot stand brengen. Stel, dat het politieke vertrouwen in Europa kon worden hersteld en dat voor een tijdvak van vijf jaren er noch oorlog, noch geruchten van oorlog zouden zijn, dan, aldus Hoare, zouden handel en nijver heid kunnen beginnen met het meest be moedigende hoofdstuk van voorspoed, dat de wereld ooit gekend heeft. PRINSES JULIANA KOMT NIET. Prins Bernhard zal de „Prinses Beatrix" te water laten. Zooals wij reeds eerder hebben medege deeld, was Prinses Juliana voornemens Za terdag 25 dezer naar Vlissingen te komen om daar het tweede nieuwe mailschip van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" te wa ter te laten. De Prinses zou vergezeld zijn van Prins Bernhard en het schip bij deze gelegenheid „Prinses Beatrix" doopen. In verband met voor de hand liggende redenen, heeft de Prinses echter van het voorgenomen bezoek aan Vlissingen moe ten af zien. In haar plaats heeft thans Prins Bernhard zich in principe bereid ver klaard op 25 Maart a.s. de doopplechtig heid van de „Prinses Beatrix" te verrichten. Dit wordt het eerste bezoek van meer officieelen aard dat Prins Bernhard aan Vlissingen zal brengen hij is echter reeds herhaaldelijk op doorreis hier ter stede ge weest. HOE DE STEMBUREAUX IN ELKAAR ZITTEN. De verkiezingen staan voor de deur. Reeds de volgende maand zullen de kiezers voor de eerste maal ter stmbus gaan, nl. «voor de Provinciale Statenverkiezing-en en daar na, waarschijnlijk in Juni, voor de verkie zing van leden van den gemeenteraad. Natuurlijk moeten allerwege hiervoor de noodige voorbereidingen worden getroffen. De samenstelling van de verschillende stembureaux is thans gereed. De gemeen teraad heeft haar goedkeuring gehecht aan de volgende samenstelling der bureaux Stembureaux voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, van de Provinciale Staten van Zeeland en van den Gemeenteraad Stemdistrict 1. (Trouwzaal ge meentehuis). De Burgemeester, ambtshal ve voorzitter; W. P. Edelman, plaatsver vangend voorzitter G. J. Fros, le lid A. J. van Ockenburg, 2e lid. Plaatsvervangen de leden F. Landsman, K. van der Molen, A. Lokker, J. P. Louwerse Jr. Stemdistric t 2. (Een lokaal in de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs aan het Groenewoud, ingang in het Groe- newoud) L. P. van Oorschot, voorzitter dr. H. de Noo Bzn., le lid N. F. Hartland, 2e lid. Plaatsvervangende leden G. J, J. Kuijpers, A. H. van Westen, T. Kamer mans, I. de Jonge, J. G. Rubé. Stemdistrict 3. (Leslokaal Avondschool voor Nijverheidsonderwijs aan de Rioolstraat, ingang in de Rioolstraat) D. L. H. van Raalte, voorzitter A. C. de Baare, le lid; Jac. de Visser, 2e lid. Plaats vervangende leden A. B. Plasschaert, D, DE WERKLOOSHEIDS BESTRIJDING. Minister Romme heeft gisteren in de Eerste Kamer medegedeeld, dat de door een commissie uitgewerkte plannen, gebaseerd op het plan- Westhoff, benevens een plan ter be strijding van de stedelijke werkloos heid, spoedig ter kennis van de Sta- ten-Generaal zullen worden ge bracht. Kulk, J. C. Groenenberg, B. M. Wijtenburg, A. C. van de Velde, Schuitvaartgracht 53, I. van Waarde. Stemdistrict 4. (Leslokaal schoolgebouw Groote Markt) W. Anker Sr., voorzitter D. Kwaak, le lidA. M. de Bont, 2e lid. Plaatsvervangende leden P. A. Praag, S. P. Reijne, L. Ahn, R. Hie- genlich, J. Sinke, M. Taillie. Stemdistrict 5. (Gymnastieklo kaal schoolgebouw Hendrikstraat, ingang Gravenstraat en Prinsebosch je) A. de Mol, voorzitter A. Schout, le lid, J. F. de Ries, 2e lid. Plaatsvervangende leden L. de Kloe, R. Ottens, H. Groenouwe, J. de Nooijer, J. Nonnekes. Stemdistrict 6. (Gymnastieklo kaal schoolgebouw Joost de Moorstraat, ingang aan de Arsenaalstraat)J. Post Jr., voorzitter C. J. N. de Graaff, le lid mevr. mr. M. C. M. van der HoogHartog, 2e lid. Plaatsvervangende leden J. Bran der, J. J. Andriessen, H. F. Rekkers, W. J. Agterberg, J. de Vlieger. Stemdistrict 7. (Leslokaal R.K. Jongensschool GlacisstraatKasteelstraat, ingang aan de Kasteelstraat) A. Staver- man, voorzitter D. A. Dronkers, le lid A. van Dijk, 2e lid. Plaatsvervangende le den A. W. van Nieuwland, P. P. J. Strrj- ers, C. Geervliet, C. van Poelje, A. P. Osté. Stemdistrict 8. 'Gymnastieklo kaal schoolgebouw Bouwen Ewoutstraat, ingang door de schoolpoort aan de zijde van de Hobeinstraat, links) W. de Ruiter, voorzitter J. L. de Wit, le lid C. J. L. Sitsen, 2e lid. Plaatsvervangende leden: G. Hooze, W. Anker Jr., J. L. Verhagen, J. C. de Steur. Stemdistrict 9. (Leslokaal schoolgebouw Bouwen Ewoutstraat, ingang door de schoolpoort aan de zijd. van de Scheldestraat, rechts) A. Rorije, voorzit ter mw. H. Meijer, le lid J. Baarschers, 2e lid. Plaatsvervangende leden J. A. Sturm, A. de Beijl, J. Fröberg, L H. de Veij. Stemdistrict 10. (Leslokaal Oranjeschool aan de Bloemenlaan, ingang aan de Asterlaan) E. Andriessen, voor zitter J. Waverijn, le lid G. A. de Rijke, 2e lid. Plaatsvervangende leden-: L. J. Pie- terse, H. B. J. Knoop, J. P. van Krieken, J. L. Buising, J. C. Dert. Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant SetcMfflcWBSSCW Ongeregeldheden in Tsjecho-Slowakjje; Duitsch ingrijpen niet uitgesloten ge acht. (Pag. 1, eerste blad). Belangrijke wijzigingen in de P.T.T.- tarieven, (Pag. 1, eerste blad), Klachten over de maatregelen der Pluimvee-Centrale. (Provincienieuws), Eenige ontspanning verwacht tusschen Duitschland en het Vaticaan. (Kerknieuws), Radicale wijziging in de behuizing van de departementen en van P.T.T. (Binnenland)] Verwoede gevechten in Madrid. (Buitenland)] ZIE VERDER EVENTUEEL KAATSTE BERICHTEN. maar aan de nieuwe plus. fours costuums van Corias hebben ze toch een heele kluif. Geen wonder dub- bel gestikte naden, dubbel bevestigde knoopen en ijzersterke Engelsche stof- fen. Daarbij een pracht- model. Probeer die moder ne plus-fours costuums eens. U zult enthousiast zijn. Plus-fours Costuums leeftijd 7 tot 18 jaar. Prijzen 9.50, XI.—, 12.50 tot 22.50. Walstraat 45 Telefoon 612 Gisteren werd, te 's-Gravenhage op sensationeele wijze een juweelendief. gearresteerd. Op den hoek van de Parkstraat en de Kaze rnestraat, een smalle steegdie den dief misschien de tams zou hebben geboden om te ontkomen, werd hij opgewacht door een politieman, die vier schoten loste. Ofschoon de arrestant niet werd geraakt, viel hij toch van zijn fiets, waarna direct twee politiebeambten zich op hem wierpen. Dit is de plaatswaar de arrestant van zijn fiets viel en overmand werd.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1