Vlissingsche Courant tweede blad gemeentebestuur ifeteniging voor Beroepskeuze BINNENLAND Radicale wijziging in de behuizing van p.t.t. en de departementen. C. de Ceeuio, middelburg Uit de Vlissingsche Courant van vóór 50 jaar. van de van Zaterdag 11 Maart 1939. Nummer 60 deelneming aan de stemming in eene andere gemeente. De Burgemeester der gemeente Vlissin gen, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat een kiezer bij de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten, in plaats van in de gemeente, op welker kiezerslijst jirj voorkomt, in eene andere gemeente aan de stemming kan deelnemen die andere gemeente moet gelegen zijn in dezelfde provincie. De kiezer kan in die andere gemeente niet bij volmacht stemmen. De kiezer, die bij de aanstaande verkie zing voor de Provinciale Staten gebruik wil maken van deze bevoegdheid, deelt, uiter lijk veertien dagen vóór den voor de stem ming bepaalden dag, in persoon ter secre tarie van eene gemeente aan den burge meester of aan den daartoe door dezen aangewezen ambtenaar mede, in welke ge meente hij aan de stemming deelnemen wil. jïij geeft daarbij op zijn naam en voorna men, de dagteekening en plaats zijner ge boorte, de gemeente, in welke hij op de voor deze verkiezingengeldende -kiezers lijst voorkomt, en een adres in de gemeente, in welke hij aan de stemming wil deel nemen, zoo mogelijk met aanduiding van straat en nummeraan dit opgegeven adres ontvangt de kiezer, zoo deze bevoegd is aan de stemming deel te nemen, de in artikel 53 der kieswet vermelde oproe- pingskaart voor de stemming. Van de mededceling wordt eene schrif telijke verklaring .opgemaaktzij wordt door den kiezer en door den burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar onderteekend. Een afschrift van die ver klaring wordt den kiezer uitgereikt. Vlissingen, den 11 Maart 1939. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. VOORSTEL TOT VESTIGING VAN CENTRAAL VLUCHTELINGENKAMP TE ELSPEET AANGENOMEN. Gistermiddag is ...de gemeenteraad van Ermela;/pnder:;yopmtterschag. van burge meester H. M. Martens in spoedvergade ring bijeengekomen, ter bespreking van het voorstel tot vestiging van een centraal vluchtelingenkamp aan den grintweg El- speetUddel. De raad ging toen het voorstel aan de orde kwam in geheime zitting. Na herope- ing werd de voordracht zonder discussie in stemming gebracht, en met tien tegen vijf stemmen aangenomen. Het punt in de voordracht, dat het rijk 10 per jaar en per h.a. aan de gemeente zou moeten beta len, werd gewijzigd in 20 per jaar en per h.a. de nederlandsche vereeniging voor luchtbescherming. In de Vrijdag gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de Néd. Veréeniging voor Luchtbescherming, werd de heer van Lith die den wensch te kennen gaf als voorzitter af te treden, vervangen door den heer Kleijn, tot nog toe penningmeester. Ook de heer ds Gaay Fortmans, vice- voorzitter, wenschte zijn functie neer te leggen. In zijn plaats werd aangewezen dr. van Rooyen. Tot directeur der vereeniging werd aan gewezen mr. H. Boogaardt te Den Haag. RIJKSMINISTER FUNK HOUDT RECEPTIE TER EERE VAN ZIJN NEDERLANDSCHEN AMBTGENOOT. De Duitsche rijksminister voor economi sche zaken, Funk, heeft gisteravond ter eere van Minister Steenberghe een recep tie gehouden, waaraan o.m. werd deelge nomen door den Nederlandschen gezant, jhr. mr. H. M. van Haersma de With, den rijksminister voor verkeerswezen, Dorp- müller, rijksminister Lammers en een reeks andere leidende persoonlijkheden uit kringen van ambtenaren, industrie, bank wezen en handel. Minister Funk verwelkomde den Neder landschen gast en zei, dat zijn bezoek reeds daarom bijzonder belangrijk en noo- <hg was, omdat de economische betrekkin gen tusschen Nederland en Duitschland belangrijk en voor beide partgen met succes ontwikkeld zijn. Spr. gaf uitdrukking aan de overtuiging, dat ook de thans gevoerde onderhandelin gen gebracht kunnen worden tot eén voor beide partijen bevredigend slot. Minister Steenberghe verklaarde in zijn antwoord lede, dat de.verzorging van het uitgebreide Nederlandsch-Duitsche handelsverkeer een deel der veelvuldige en vriendschappelijke betrekkingen tusschen Nederland en Duitschland vormt, welke betrekkingen er oen waarborg voor bieden, dat van beide kanten ook de eventueel bestaande ver schillende opvattingen met de grootstè ob jectiviteit beschouwd zullen worden. De handelsstatistiek van beide landen toont, dat Nederland den grootsten handelsomzet biet Duitschlai.d heeft en dat ook Duitsch- alhier Maak bij het kiezen van een beroep voor Uw zoon of dochter gebruik van de gegevens, waarovei ons bureau beschikt Zitting Dinsdag a.s. 7.30 9 uur in het Voormalig Burgei weeshuis aan de. Bad huisstraat. Inlichtingen kosteloos. land met geen ander land een grooteren omzet heeft als met Nederland. Een sanee ring van de wereldeconomie kan eerst ge schieden, wanneer de belangrijkste proble men der nationale economie zijn opgelost. De saneering van de nationale huishouding biedt den grondslag voor den wederop bouw van de wereldhuishouding. De bij de onderhandelingen der wederzijdsche regee- ringscommissies getoonde gezindheid vol begrip geeft spr. het vertrouwen, dat in gemeenschappelijke samenwerking de we gen zullen worden gevonden, die de wen- schelijke uitbreiding der wederzijdsche eco nomische betrekkingen zullen bevorderen. sociale zaken in de eerste kamer aan de orde. De begrooting van Sociale Zaken heeft Vrijdag dén geheelen zittingsdag van de Eerste Kamer in beslag genomen. De ka tholieke afgevaardigden, de heeren de Bruijn en Nivard en de heer von Bönning- hausen (n.s.b.) hebben in de ochtenduren nog het wóórd gevoerd, waarna des mid dags Minister Romme de sprekers heeft beantwoord. De heer de Bruijn vroeg den Minister, hoe de omzetting van de werkver schaffing van leniging der werkloosheid in bestrijding daarvan zal plaats hebben. Deze spreker was van meening, dat de bestrij ding van de jeugdwerkloosheid te traag in haar werk gaat. De heer Nivard verwachtte van het plan-Westhoff veel voor de klei nere gemeenten, doch betwijfelde, of de werkloosheid in de groote steden daardoor zou verminderen. Ten aanzien van de be- drijfsraden was de heer von Bönninghau- sen van meening, dat niet het bedrijf, doch de onderneming als kern van de bedrijfs- ordening moet worden gezien. De heer de Bruijn achtte de omstandigheden nog niet rijp voor bedrijfsraden met verordenende bevoegdheid en bepleitte bedrijfschappen. Uitvoerig heeft Minister Romme de spre kers beantwoord. De Minister kon geen duidelijk omlijnd beeld geven van de ordening, zooals die eenmaal zal zijn tot stand gebracht, daar' men de reacties van het levend menschen- materiaal te volgen heeft. Wat de werk loosheid betreft, verklaarde de Minister, dat hét onjuist is, dat de bestrijding daar van wordt vertraagd 'dooroneenigheïd in het kabinet op dit punt. Dl antwoord-óp die. leden, die den, tragèn voortgang der bestrijding van de. jeugdwerkloosheid had den becritiseerd, merkte de Minister op, dat in afwachting van het advies der rijks commissie reeds zeer veel voor de jeug dige werkloozen is gedaan. Ten aanzien van het plan-Westhof f verklaarde de Mi nister, dat binnenkort den Staten-Gene- raal nadere mededeelingen zullen bereiken, gebaseerd op dit plan. Deze zullen in hoofd zaak de werkloosheid in de kleinere ge meenten betreffen. Bovendien zullen bin nenkort mededeelingen worden gedaan be treffende planne.. tot bestrijding van de stedelijke werkloosheid. Wil men de werkloosheid duurzaam be strijden, dan zal men zijn blik moeten rich ten op ve.rhooging der productiviteit. Voorshands zal -chter de niet op zichzelf doeltreffende uitvoering van groote wer ken noodzakelijk blijven. Dinsdagmiddag zullen de replieken plaats hebben. DE BRUG OVER DE OUDE MAAS BIJ DORDRECHT. Opening vermoedelijk in de tweede helft van Juni. Op vragen van het Tweede Kamerlid Van Sleen betreffende den datum van ople vering van de brug over de Oude Maas bij Dordrecht, heeft de heer Van Buuren, Mi nister van Waterstaat, geantwoord, dat hij tér rechtzetting van eenige dagbladberieh- teu, welke misschien tot het stellen der vragen aanleiding hebben gegeven, het vol gende meent te moeten mededeelen. De basculekleppen van de brug over de Oude Maas zijn voorzien van ballastkisten, die aan de achtereinden van die kleppen draaiend zijn opgehangen. Bij het bewegen van de brugkleppen is gebleken, dat de druksmering van de draaipunten van deze ballastkisten onvoldoende werkte als ge volg van een kleine verschuiving van de bronzen asbussen, die werd veroorzaakt, doordat deze bussen blijkbaar niet voldoende waren geborgd. Dit euvel wordt thans her steld. Van invloed op den datum van open stelling van de brug is dit niet. Blijkbaar heeft het echter aanleiding gegeven tot het ontstaan van onjuiste geruchten, bijv. dat de zetting van de brugpijlers belangrijk meer zou zijn dan was verwacht. In wer kelijkheid zijn de zettingen echter veel ge ringer geweest, dan waarop was gerekend. De grootste zakking, die aan eenig punt van een der pijlers gedurende 2 jaar is ge constateerd, bedraagt 13 m.M. Ook het ge rucht, dat de noordelijke klep van de bascu- lebrug door haar lagers zou zijn gezakt, mist eiken feitelijken grond. De bedoeling van de laatste vraag zal wel. deze zijn, dat mededeeling. wordt ver zocht van den datum van openstelling van de brug voor het verkeer. Hierop kan wor den geantwoord, dat vermoedelijk de ope ningsdatum zal kunnen worden gesteld in de tweede helft van Juni. Door de groote uitbreiding van werk zaamheden aan verschillende departemen ten en bg het hoofdbestuur van de P.T.T. bestond er reeds jaren behoefte aan nieu we behuizingen, waarin verschillende nieu we diensten zouden kunnen worden onder gebracht. Het hoofdbestuur van de P.T.T. liet des tijds twee groote gebouwen zetten aan de Kortenaerkade te Den Haag, doch sedert dien moesten in Den Haag 26 dépendances in gebruik worden genomen om een be hoorlijk functionneeren van den dienst mo gelijk te maken. Niettegenstaande deze voortdurende uitbreiding bleef er behoefte bestaan aan nieuwe ruimten, terwijl daar enboven de onvermijdelijke decentralisatie geen gunstige uitwerking had op den dienst. Het hoofdbestuur van de P.T.T. overwoog toen om de gebouwen aan de Kortenaerkade uit te breiden met een nieuw kantorencomplex aan de de Ruyter- straat, waarvoor verschillende woningen werden onteigend. Men moest evenwel van dit plan afstappen, omdat na calculatie bleek, dat ook dit gebouw te klein zou zijn om alle diensten samen te trekken. De noodzaak van uitbreiding bleef en zoo richtte men. het oog op een gedeelte van het Spui. Een groot saneeringsplan zou daar de noodige ruimte brengen en de P.T.T. kreeg aan den nieuwen verkeersweg een groot kantoorgebouw. Om verschillen de redenen moest men ook dit plan laten vallen, waarna de idee werd geuit enkele departementen met een kantoorgebouw aan het Spui te vergrooten. Want ook de mi nisteries hadden chronisch gebrek aan ruimte. Het departement van economische zaken zetelde officieel in het gebouw aan het Bezuidenhout, doch de crisisdiensten, welke in den loop der jaren onder leiding van dit departement werden gebracht, wer den over de geheele stad ondergebracht. Het gebrek aan ruimte ging nog meer spreken, toen het departement van sociale zaken werd afgescheiden van economische zaken. Ook op het Binnenhof werd de behuizing bestemd voor de departementen van bin- nenlandsche zaken en waterstaat, te klein. Hier konden evenwei moeilijk uitbreidingen plaats hebben in verband met het karakter van het Binnenhof. In verschillende richtingen heeft men een oplossing voor deze problemen van be huizing gezocht. Deze is thans gevonden. Het hoofdbestuur van de P.T.T., nu ge vestigd in de beide gebouwen aan de Kor tenaerkade, krijgt, eerlang een nieuw ge bouwencomplex aan het einde van de Laan van Meerdervoort bij Kijkduin. Daar zullen alle diensten van de P.T.T. worden samengetrokken, omdat het niéuwe gebouw geheel volgens-de laatste eischen. zal worden ingericht. De oude gebouwen aan de Korténaerkade komen dus vrij. Hierin kunnen verschillen de diensten van de departementen worden ondergebracht. Naar alle waarschijnlijkheid zal de situa tie zoo worden, dat het departement van sociale zaken aan de Kortenaerkade een plaats krijgt. De crisisdiensten van econo mische zaken worden dan in het hoofdge bouw aan het Bezuidenhout gebracht. De technische diensten van het departe ment van waterstaat, nu aan het Binnen hof gevestigd, zouden eveneens verplaatst worden naar de Kortenaerkade. Het depar tement van binnenlandsche zaken zal dan waarschijnlijk met de vrijkomende ruimten aan het Binnenhof worden uitgebreid. Wanneer dus over eenigen tijd het nieu we gebouw van de P.T.T. aan de Laan van Meerdervoort zal jijn gevestigd, dan zal het behuizings-probleem, dat den rijksge bouwendienst zoo lang heeft bezig gehou den, een oplossing hebben gevonden. RECHTSZAKEN ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van Vrijdag 10 Maart 1939. De volgende zaken werden behandeld Oplichting. P. J. de R., 31 jaar,! landbouwer te Bier vliet, had zich te verantwoorden wegens oplichting. Verdachte werd bij dagvaarding ten laste gelegd, diat hij in 1938 te Biervliet, met het oogmerk om zich of een ander weder rechtelijk te bevoordeelen, als rundveehou der georganiseerd zijnde in de Stichting Landbouw Crisis Organisatie voor Zeeland gevestigd te Goes, aan die L.C.O. in de maand Mei op eén door die. L.C.O. uitge geven formulier valschelijk in strijd met de waarheid heeft opgegeven, dat 2 stuks zijnei melk- en kalfkoeien tengevolge van mond- en klauwzeer wrak waren gewor den, zoodat; deze spoedig moesten worden opgeruimd, en vervolgens aan die L.C.O. in de maand Juni op een tweede door die -i.C.O. uitgegeven formulier als nadere in lichtingen betreffende dat wrak geworden zijn en dat opruimen telkens valschelijk in strijd met de waarheid heeft opgegeven, dat het wrak geworden zijn dier beide run deren bestond in het hebben van verzwo ren uiers, dat geen van die beide runderen nog op zijn bedrijf aanwezig waren, dat hij die beide runderen had verkocht aan zeke ren H. Picavet te Westdorpe en dat hij als prijs voor die beide runderen tezamen van den kooper 100 had ontvangen, en zoo doende die L.C.O., althans August Cam- maert, chef van de afdeeling Veehouderij dier L.C.O., heeft bewogen tot de afgifte van 2 identiteitsbewijzen (kalverschetsen) voor bet jaar 1938. Eischzes weken gevangenisstraf. Zich uitgeven voor politieman. J. M. de B., 36 jaar, werkman te Re- nesse, had zich te verantwoorden, dat hg zich voor politieman had uitgegeven. Op 12 November I.L zou hij n.I. te Kerkwerve een zekere A. de Graaf die toen in die ge meente per fiet9 over den openbaren weg reed, en welke fiets, hetwas des namid dags ruim 5 uur, niet van een achterlicht as voorzien, achterop zijn gereden, hem toeroepende„afstappen, je rijdt zónder achterlicht." Teen de Graaf daaraan had voldaan en verdachte bij hem was geko men, had verdachte zich uitgegeven voor onbezoldigd jachtopziener en had hij de Graaf de keus gelaten de zaak te schikken voor 0.50 of een procesverbaal. De Graaf in den waan gebracht met een politieman ti doen te hebben en zich inderdaad in overtreding wetende en bevreesd zijnde daarvoor anders procesverbaal te zullen krijgen, heeft toen ten einde de zaak uit d wereld te helpen, verdachte twee kwar tjes ter hand gesteld, die deze heeft aan genomen, terwijl verdachte inderdaad geen politiebeambte was, niet bevoegd was we gens overtreding terzake een bekeuring in te stellen en ter voorkoming van strafver volging eenig geld van de Graaf in ont vangst te nemen. Verdachte was niet verschenen. De Offi cier van Justitie' èischte 14= dagen gevan genisstraf. Koop en en niet betalen. Als verdacht zich te hebben schuldig ge maakt aan de gewoonte goederen te koo- pen bij diverse leveranciers en na te laten deze binnen behoorlijken termijn te betalen en met het oogmerk om zich zonder vol ledige betaling zich of een ander de be schikking over die goederen te verzekeren, een en ander gepleegd in 1937 en 1938, had zich te verantwoorden T. L. D. L., 28 ■jaar, zonder beroep, wonende te Renesse. Verdachte erkende de feiten. De Officier van Justitie eischte 3 maanden gevange nisstraf. De verdediger van verdachte, mr. P. C. Adriaanse, advocaat te Middelburg, achtte „de opzet" niet bewezen, en be pleitte een voorwaardelijke straf. De Poolsche oplichter Wreszynski staat 13 April terecht. Naar wij vernemen zal de arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam op Donder dag 13 April te tien uur behandelen de strafzaak tegen den 45-jarigen Poolschen koopman Wreszynski, die begin November te Amsterdam werd gearresteerd verdacht van oplichting. De man is vooral in het buitenland een bekende figuur op financieel gebied. In Engeland onderhield hij relaties met zeke ren Norris. De twee gevallen, welke hem ten laste zijn gelegd, zijn tamelijk eenvou dig. Zij-betreffen twee oplichtingen nl. ten nadeele' van - een handelsman uit Goes, die 6000 gulden heeft ter hand gesteld aan W., waarmede deze groote zaken in Noorwegen zou kunnen doen, en waaruit groote win sten zouden zijn te behalen. Tet tweede geval betreft de oplichting van een dame uit Weenen voor een bedrag van 4000 gul den. Mevrouw M. vertoefde reeds gerui- men tijd in Nederland en W. zou haar voor dit bedrag aan passen en visa voor haar in Weenen vertoevende familieleden, die naar Amerika wilden uitwijken, helpen. De onderneming van Franco's actie bin nen de territoriale wateren van de nog in handen van het Republikeinsche Spanje zijnde kuststrook, heeft bij de Engelsche regeering veel ontstemming gewekt. Men vernacht dat Engeland tegenmaat regelen zal nemen indien een zijner sche pen zelfs binnen deze wateren zou over vallen worden. Het gaat hier bijzonder om de vijf in voerhavens die nog steeds aanvoer krijgen van buiten af en het republikeinsche Spanje van levensmiddelen voorzien. Madrid is op \V.IJ ZELFS DIEVEN KIEZEN D.T W. omdat dit het motorrijwiel met de grootste waarde is. In korten tijd werden 3 motor rijwielen in Vlissingen en Middelburg ge stolen. Het waren alle d.ILW.'s. d.k.W* is een kostbaar bezit, mits voorzien van een gepatenteerd slot, hetwelk wij voo? ƒ2.50 bijleveren. O.K.W. MODEL 1939 f 245.-. Vlissingsche straat 3941. Telef. 669. 10e week 1889 Tijdens een vergadering op het raadhuis van de commissie voor de schipbreuk bij Schouwënbank heeft burgemeester Tutein Nolthenius medegedeeld, dat even tevoren een deputatie uit de leerlingen van school C bij hem was geweest. Die deputatie, wel ke bestond uit de leerlingen Alter, van Raalte en Wibaut kwam den burgemeester een som ter hand stellen van 25.77%, zijnde de opbrengst eener collecte in ge noemde school, gehouden ten behoeve der zwaar beproefde Belgische gezinnen. De redactie van de „Vlissingsche Cou rant" besluit haar bericht met de volgen de opwekking: Zulk een voortvarendheid mag niet on opgemerkt voorbijgaan. Flink zoo, jongensl 't Uzer gesmeed, terwijl het heet is Maar steeds „haantje de voorste", waar het iets goeds of edels geldt De schipper en verdere bemanning van den Belgischen loodsschoener no. 9, die Vrijdag jl. van Vlissingen naar zee had moeten gaan, maakten bezwaar om met genoemd vaartuig uit te zeilen, als reden aangevende dat, volgens hunne meening, het schip niet meer bestand was om als loodsvaartuig zee te houwen. Daar alle pogingen om hen op hun besluit te doen terugkomen, vruchteloos waren, is gezegde schoener niet uitgegaan en zijn Zaterdag twee ingenieurs van het Belgisch gouver nement aangekomen ten einde in deze zaak te beslissen. :H Ds. Iz. Montagne Az,, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft op 3 Maart in_ een godsdienstoefening in de. Groote Kerk zijn. 25-jarig dienstwerk her dacht. .Hij sprak naar aanleiding van Matth. XI 29b. De gemeenteraad van Middelburg heeft besloten tot den verkoop van het geheele handelsterrein langs het kanaal door Wal cheren aan de firma Wed. J. H. C. Kake- beeke Gz. te Goes, voor de som van 5000, tot het stichten eener stoom-meelfabriek, onder voorwaarde dat de minister van wa terstaat aan die firma vergunning verleene tot gebruikmaking van het jaagpad. de eerste plaats aangewezen op de levens middelen-invoer van Valencia. Een druk vervoer langs de twee hoofd wegen die Valencia met Madrid verbinden kan men steeds waarnemen, vandaar dat het lot van de hoofdstad bezegeld zou zijn, indien deze vitale verbindingen zouden ver broken worden. Op de kaart kan men de blokkade-linies overzien bij de invoerhavens. Verder geeft de kaart de twee uiterste fronten der nationalen weer, n.I. bij Nules in het Noorden, en brj Adra in het Zuiden* de blokkade van spaansche republikeinsche havens.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1