EERSTE BLAD Sprookjes over z.g. plannen van Hitier R 59 VRIJDAG 10 MAART 1939 STADSNIEUWS Krantensensatle 77e JAARGANG - NUMMEF Een onverwachte bezetting van Nederland of Zwitserland Hoe moet Uw nieuwe hoed zijn n Aangesloten bij het bureau voor public iteitswaaroe. inoesteld dook de vEHtENUiiNii „de nederi a n n s fsche Courant auvertentiepru s Van 1—5 regels t 1.25, tedere regel meer 25 cent Bg abonnement speciale prgs. Reclames 50 cent per. regel. Kleine adver tenties Vf 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bri vooruitbetaling 66287 VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN STORM VEROORZAAKT SCHADE AAN DEN DIJK OVER HET HAVENTJE VAN MEIJER. Tjjdens liet stormweer van de afgeloopen öagen is de zanddijk over het Haventje van Meijer, die reeds voor een flink gedeelte gereed was gekomen, ongeveer voor de helft weggespoeld. De zandmassa heeft zich hu over het geheele werk verspreid, terwijl ook nog een kleine hoeveelheid terecht is gekomen in het gedeelte van het haventje dat blijf bestaan. Het zand zal er nu weer Uitgekruïd moeten worden. Aan de steenen glooiing is geen schade toegebracht. Met het werk is men reeds gevorderd tot hoven het normale hoog watertij, zoodat de oorzaak gezocht moet worden in het bijzonder hooge tij. Door een en ander wordt het werk van de doortrekking van den boulevard, waar aan momenteel ca. 200 werkloozen arbeiden, ca. 2 weken vertraagd. Vlissingsch scheepvaarfcaienws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederïandsche m.s. „Brinda", „Jola" en „Elziena" van Ant werpen „Abel Tasman" van Londen werpen „Abel Tasman" van Par „Mary" van GentEngelsch m.s. „Andeni" van HamburgNederlandsch m.s. „Wilbo" van Londen» Een vluchtheuvel voor den geest, die blasé is geworden van wereldgebeuren, van krantensensatie dag in dag uit, zóó kan onze woning zijn! Evenwicht hervinden, dat zoo gunstig is voor ons physiek en zoo dienstig aan den vrijen loop van onze fantasie, aan het maken van nieuwe plannen! Geven we dan onze woon kamer een stempel van onze persoonlijkheid met ge bloemd R&D behang 49938, of 49939, twee klassieke bloembehangselsuit de R&D Serie 49. Forsche damastdes sins en toch Jicht, beide van ongemeeD decoratieve wer king. Zoekt U 'n modern, meer effenklenrig behang, ook dan biedt de nieuwe R D-collectie Series 16 - 47 48-49-50-51 en 52 U een rijke keuze! Vraag ze Uw behanger ter inzage en let U op het lettermerk R&D op het omslag. Want alleen R D-behangsels zijn in de mooie, transparante „Fixa- Color"-kleuren uitgevoerd. Behangselpapïerfabrieken van Rath&Doodelieefver Levering via Uw behanger. Toonkamers te Middelburg, L. Noordstr. 26 Om-te bunkeren: Yoegosla- visch s.s. „Supetar" van LiverpoolEn gelsch s.s. „Atlantian" van LondenNe derlandsch s.s. „Tara" van Antwerpen Noorsch t.s. „Salheim" van Corpus Christi (lossen S.H.V.) Noorsch s.s. „Fido" van Duinkerken Duitsch ss. „Lübeck" van Tri nidad Engelsehe sleepboot „Fairplay II" van Grt. Yarmouth. V ertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich „Gejo", en „Brinda" naar Londen „Mary" naar Duinkerken„Ta- ra" naar Montevideo „St. Rosario" naar Antwerpen „Wilbo" naar Amsterdam „Fido" naar Dakar „Lübsck" naar Ham burg „Fairplay II" naar Grt. Yarmouth „Supetar" naar Rotterdam„Abel Tas man" naar Antwerpen. BILJARTWEDSTRIJDEN. O.K.K.—St. Joris. De partijen om den zilveren krans tus- schen O.K.K. en St. Joris die Dinsdag avond wegens ziekte van spelers niet kon den worden gespeeld, werden Donderdag avond gespeeld, met de volgende uitslag Th. Vergauw (104) 54 42 12 i;28 D. Sanderse (133) 133 42 14 3.16 J. Klaassen (70) 70 49 6 1.42 P. Geluk (82) 41 49 6 0.83 NIEUWE VERLAGINGEN VAN P.T.T.-TARIEVEN AANGE- KONDIGD. In een gisteravond voor de Rot- X terdamsche Graanstudieclub gehou- X den lezing heeft dr. ir. M. H. Dam- ïjZ me, directeur-generaal der P.T.T., X f. o.m. medegedeeld dat waarschijnlijk 4= in den loop van de volgende week y een nieuwe verlaging van een tarief X zal worden afgekondigd. Ir. Dam- X me kon echter nog geen nadere in- lichtingen verstrekken. Sprekende over het telefoonverkeer x zeide hij, dat het locale gesprekken- tarief van twee cent nog zal worden verlaagd. Hetzelfde zal ook met het interlocale tarief het geval zijn als men met de automatiseering zoover gevorderd is, dat de vrijkomende X jjj handcentrales de door de verlaging ij: X te verwachten toename van inter- X locale gesprekken kunnen verwer- •1: ken. X KUNSTKRING „HET SCHOUWSPEL". Opvoering van „George en Margaret". Leden en verdere bezoekers van den Kunstkring Het Schouwspel hebben gister avond in Grand Hotel Britannia kostelijk genoten van de opvoering van bovenge noemd blijspel van Gerald Savory door de tooneelgroep Het Masker. Zooals gewoonlijk heeft het trio onder leiding van mevrouw Höfelein-Bekker voor muzikale afwisseling zorg gedragen en daardoor viel het wachten op den aanvang der voorstelling niet al te zwaar. Hetgeen niet weg neemt, dat wij toch in overwe ging geven in den vervolge op den aange- kondigden tijd te beginnen. Wie zoo be leefd is, op tijd te komen, wordt er onaan genaam door getroffen dan nog eens bijna een kwartier op laatkomers te .moeten wachten. Natuurlijk geldt dit niet voor winkeliers e.d. die in verband met den sluitingstijd hunner zaken niet op de mi nuut af present kunnen zijnmaar het aantal laatkomers was gisteravond onnoo- dig groot. Zooals reeds gezegd, hebben de muziekliefhebbers intusschen hun hart nog even kunnen ophalen. 4 e Het merkwaardige van „George en Mar garet" is wel, datmen deze figuren in het geheel niet te zien krijgtHet zijn vrienden van de vrouw des huizes en de andere gezinsleden moeten van die twee niets hebbenhet aankondigen van hun aanstaand bezoek is reeds voldoende om allen het huis te doen mijden. In dit blijspelletje (Betsy KiekWolffers vertaalde het en Ko Armoldi voerde de regie) geeft Savory ons een kijkje op een stuk familieleven in een oogenschijnlijk «vrijgevochten" gezin. Alle huisgenooten gaan zoo'n beetje hun eigen weg. Men is zeer „modern" en weet schijnbaar niet veel van elkaar. Maar ondertusschen kruipt het bloed waar het niet gaan kan en blijken de familieleden wel degelijk sterk aan elkaar gehecht en bereid tot onderlinge hulp. Het is moeilijk van dit stuk veel te ver tellen. Men moet het gezien hebben om er Dit nummer bestaat uit 4 bladen 9el»eurie«Msew «bw Jew drag Sprookjes over zoogenaamde plannen van Hitler. (Pag. 1, eerste blad) Staatsgreep in Tsjecho-SIowakije vei*-» hinderd. (Buitenland); Het Tweede Kamerlid W. Drop is gis teren overleden. (Binnenland), Het is nog niet rustig In Madrid. (Buitenland), De Eerste Kamer heeft de begrooting van Justitie en Koloniën goedgekeurd. (Binnenland)j ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERK®TEN. de waarde van te kunnen bevroeden. Want het is vóór alles een „speelstuk" dat de duizend-en-één kleinigheden laat zien en hooren die bij de alledaagsche dingen in een gezin komen kijken. Maar juist in die kleinigheden heeft Sa vory zich een buitengewoon knap tooneel- schrijver getoond en Ko Arnoldi en zijn troep hebben er een kostelijke opvoering van gegeven, waarin humor en vaart om den voorrang streden, terwijl toch de ge voelige noot niet ontbrak. Ko Arnoldi was uitstekend als de zacht moedige en verstrooide huisvader die toch de liefde van zijn kinderen heeftèn hun vertrouwen. Het laatste kan niet gezegd worden van zijn echtgenoote. Magda Jans- sens was magnifique in deze rol als bazi ge, bedrijvige, rustelooze vrouw des huizes en het spel van Heieen Pimentel (die wij nog nooit op de planken zagen) als Fran- kie de dochter, was voor ons een openba ring. Zij speelde zuiver en gevoelig zonder ooit in overdrijving te vervallen en werd uitstekend ter zijde gestaan door JanRetèl (jongste broer Dudley) en Leo de Hartogh als Roger, diens vriend. Henk Rigters viel als den oudsten zoon Claude een beetje uit den toonhij kon het tempo van de ande ren niet bijhouden. In den beginne paste dat in zijn rol, maar later als hij btjv. blij is met zijn vrouw, bleek wel dat dit luch tige tooneelspel hem toch eigenlijk niet ligt. Van de kleinere rollen noemen wij Georgette Reyewsky als Gladys en niet te vergeten Lize Servaes als de gedienstige Beerde laatste komt slechts tegen het einde van het slotbedrijf ten tooneele, maar was er meteen uitstekend „in" en oogsite een daverend lachsucces. Het talrijke publiek was niet karig met applaus en heeft terecht alle optredenden betrokken in deze hulde voor een prachtig staaltje tooneelkunst. Het was een avond van gezonden humor en de aanwezigen heb ben smakelijk en van harte gelachen. Het geen in onzen tijd van ernst en strakKe gezichten lang niet verwerpelijk is. J, ^ONNEMENTSPRLIS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissing UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO Om de westersche mogendheden tot toegeven te dwingen De Parijsche „Journal des Débats" schrijft onder den titel„Het nieuwe plan van Hitier", het volgende (het artikel is 'van de hand van Pierre Bernus) „In het bezit zijnde van documenten, waarvan de waarde ons onbetwistbaar lijkt, meenen wij bij machte te zijn bekend te maken wat het plan is van Hitier voor 1939, welk plan kort geleden werd ge maakt. De'datum van'de uitvoering was oorspronkelijk vastgesteld tegen het mid den van Maart, maar werd misschien tot later verschoven. Het plan voorziet in de eerste plaats het scheppen van allerhande moeilijkheden aan de Westersche mogendheden. De bezetting van Hainan is een der voor afgaande manoeuvres, de veldtocht van Italië tegen Frankrijk is een ander. Italië moet trachten druk uit te oefenen langs den kant van Somaliland. Wat de beroe ring betreft in Palestina en Syrië, hoopt men, dat zij tot revolutie zal leiden. Ver volgens staat een Italiaansche mobilisatie op het programma. Daarop zou Italië of ficieel zijn eischen stellen voor Afrika en Europa, hierin gesteund door een groote rede van den Führer, die tevens zijn eischen onder den vorm van een ultimatum zou bekend maken. Een bliksemsnelle verrichting, wel ke in de oogen van Hitier de onmid dellijke capitulatie der Westersche mo gendheden moet meebrengen, zon be staan in een onverwachten aanval op Nederland en eventueel op Zwitser land. Dit plan zou in de eerste plaats beoogen territoriale panden te verwerven, onder voorwendsel dat het slechts een tijdelijke bezetting geldt, geen verovering. Dan zou Hitier opsommen wat hij wenscht te ver krijgen en het van Frankrijk en Groot- Brittannië eischen". Het artikel besluit met te wijzen op de noodzakelijkheid den rijkskanselier te laten weten, dat zijn plan bekend is en dat de uitvoering er van tot een ramp voor Duitschland zou leiden. De meenxng van de Duitsche pers. Het Duitsche Nieuwsbureau meldtIn verband met de bewering van het „Journal des Debats", dat het plan van den Führer ten aanzien van de buitenlandsche politiek voor 1939 voorziet in bliksemsnelle opera ties, welke een verrassenden aanval op Nederland en eventueel op Zwitserland zouden brengen, constateert de Berlijnsche correspondent van het „Hamburger Frem- denblatt" dat overal het groote propagan distische offensief aan den gang is tot on dermijning van het internationale vertrou wen, dat in de dagen van München op verheugende wijze knoppen scheen te krij gen. In Frankrijk niet minder dan in de Scandinavische landen en Nederland, aldus gaat de correspondent verder, werken be wust de krachten die uit ideologische mo tieven de verdeeling van Europa volgens het schema „op aanval belust Duitsch land" en „den vrede behoudende democra tieën" willen vereeuwigen. Er kan niet meer aan worden getwijfeld, dat juist de neutrale buurstaten van het groote Duit sche rijk onder het voortdurende trommel vuur van een ideologische propaganda worden gezet, welke him bij ieder ont bijt nieuwe gruwelsprookjes opdischt over den Duitschen expansiedrang. De correspondent herinnert in dit ver band ook aan een artikel in de „Times" dat duidelijk op de tendentie wijst de politieke en militaire curateele van Engeland over het complex van Scandinavische staten als een noodzakelijkheid voor te stellen, welke voortvloeit uit het zgn, Duitsche gevaar voor de Scandinavische staten. Daartegen over wordt er op gewezen, dat een gevaar voor Scandinavië en Finland alleen kan dreigen van de zijde der Sovjet Unie en dat het om deze reden in Duitschland vol komen wordt toegejuicht, dat de bereidheid «van Zweden zich te verdedigen, met bet oog op de trotsche militaire traditie van dat land, toeneemt. In welingelichte politieke kringen te Berlijn weigert men een standpunt in te nemen tegenover de beweringen van het „Journal des Débats". Men acht het volstrekt niet noodig zich bezig te houden met iedere uit de lucht gegrepen veronderstelling. In het Bulletin du Jour schrijft de „Temps" naar aanleiding van het hoven- staande Sensationeële geruchten doen soms de ronde in internationale kringen, die de zenuwachtigheid der geesten en de onge rustheid der naties, die het meest blootge steld zijn, tegenover de onzekerheid van morgen tot uitdrukking brengen. Zoo spreekt men reeds sedert eenigen tijd weer over een plan van actie van Duitschland tegen Nederland en zelfs te gen Zwitserland. Wij meenen te weten, dat nauwelijks enkele dagen geleden de Duit sche staatssecretaris van buitenlandsche zaken Von Weizsacker, aan onzen ambas sadeur te Berlijn, Coulondre, eens te meer de verzekering heeft gegeven, dat deze ge ruchten geheel ongegrond zijn. Aan den anderen kant schijnt men te Londen, waar men uiterst aandachtig is ten aanzien van de Duitsche voorbereidin gen, en in Den Haag en Bern, voor het oogenblik te dien aanzien alle geruststel lingen te hebben gekregen. Wanneer de activiteit der totalitaire mogendheden al de ernstigste aandacht eischt, zou men toch niet den indruk moe ten geven, dat men alles te vreezen heeft van hun intimidatiemethoden en dat men zich zou kunnen laten verrassen door een gewelddadigen overval, want de beste kan sen, die kunnen bestaan voor handhaving van de orde in Europa, en voortzetting van een «vruchtbare vredespolitiek in den geest van de overeenkomsten van Mün chen, liggen er in, zeker te zijn van eigen krachten voorts in de ontwikkeling van die kracht in normale omstandigheden, ten einde de bewapeningen der mogendheden te brengen op het peil, dat.de omstandig heden eischen. Want in volledige gelijk heid van krachten alleen kan men nuttig onderhandelen. Van dit standpunt vormt de uiteenzetting van gisteren van Hore Belisha een kostbare bijdrage tot een ge zond begrepen vredespolitiek. Hoewel dit voor de meeste onzer lezers wel overbodig zal zijn, willen wij aan het bovenstaande nog toevoegen, dat het ver haal van heb Fransche blad met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid, een ver zinsel moet worden genoemd. Het is te be treuren dat onze perscollega's in andere landen niet begrijpen welk gevaarlijk spel zij spelen met zulke ondoordachte publica ties. Of zou dit wèl zoo zijn en is opzet in het spel? In het laatste geval begrijpen deze publicisten niets van hun roeping en nog minder van hun verantwoordelijkheid als journalist Terug in het vaderland. Na een tocht van vijf maanden is de Gelderland haven van Nieuwediep teruggekeerd. Blauw met lagen bol, grijs met smallen rand, bruin in gleufmodel of lichtblauw met breeden rand Wenscht U een haar- of wolvilt hoed, ruw of gladgeschoren Sportief, gekleed of tro penhelm model Of zoekt U een hoed met opgeslagen rand (z.g.n. Eden model)Moet Uw hoed gevoerd of onge voerd zijn 'n hoed van 2.— of 9.—. PECA heeft de nieuwe collecties ontvangen, in alle bekende merken. Ook Uw hoed voor dit jaar is erbij. Heerenmodemagazijn. Walstraat 32 Telefoon 635.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1