Vlissinphe Courant VIERDE BLAD DE KONINKLIJKE FAMILIE IN HET BERNER OBERLAND. BINNENLAND BUITENLAND MARINE EN LEGER mmn nieuws LAATSTE RERIfHTEN aakt naken, ■naaait Inaden flink leest ■ar na- I-n bo- J op de guitne- pweel, aan is /eele- TOUW In en bruik §)laats van |otsch af- jken, bij in nog per- ngen I v°l- van de van Vrijdag 10 Maart 1939. Nummer 59 Een reportage uit Grindelwald en Hondrich. Het „Berliner Tageblatt" bevat in zijn nummer van 9 Maart een speciale repor tage uit Grindelwald en Hondrich over het verblijf van Hare Majesteit de Koningin en het Prinselijk gezin, waarin o.a. het volgende vermeld wordt. De geheele Nederlandsche Koninklijke familie vertoeft op het oogenblik in het Bemer Oberland. Het zijn grootmoeder, moeder en kind, dus drie generatiesKo ningin Wilhelmina vertoeft in het stille Hondrich ob Spiez, Kroonprinses Juliana en haar gemaal Prins Bernhard hebben het gletscherdorp Grindelwald uitgekozen, en hun dochtertje Prinses Beatrix meegeno men. Het is bekend, dat de Vorstelijke gasten uit Nederland gaarne in Zwitser land vertoeven. Sedert vele jaren keeren deze hartelijk welkome bezoekers steeds weer, om gedurende eenige weken het Hof te verwisselen voor het bergland. Zij wil len hier wonen als menschen onder men- schen, dus zonder hoffelijke buigingen, zonder stijf ceremonieel, zonder bekijk en zonder dat de fotographietoestellen voort durend op hen gericht worden. Zij willen volop vacantie houden. Daarom zal ook de verslaggever, die de Koninklijke gasten wil volgen, de noodige gereser veerdheid in acht moeten nemen. Een paar minuten van het station Grin delwald verwijderd, staat in de dorpstraat een creme-kleurige kinderwagen. Er staan eenige personen bij, die een oog werpen op de inzittende baby. De kleine, in haar blauwe manteltje en kapje op het hoofd, schijnt behagen te scheppen in alles wat zij om zich heen ziet uit haar helder blauwe oogen lacht zij eiken omstander toe, zegt soms „dada" en toont daarbij haar tot dusver twee eenige tandjes. Op het dek van den kinderwagen liggen een paar mimosa's. Dat is Prinses Beatrix, ruim dertien maanden oud. Zij zal, mocht zij geen broertje krijgen, eens als Konin gin over de Nederlanden heerschen. Maar Beatrix weet daar allemaal nog niets van af. Haar eerste groote treinreis, de vele sneeuw, het slederijden, de nieuwe pop en Inka van Inka zal later nog gesproken worden dat zijn de dingen waarvoor zij belangstelling toont. Twee mannelijke personen houden zich bij den wagen op. Het zijn rechercheurs die de Prinses en haar dochter op alle schreden moeten volgen. De een is èen Nederlander, de ander een Zwitser, een specialist in het bewaken van vorstelijke personen. Thans wachten zij bij den kinderwagen op Prinses Juliana, die zonder gevolg de winkels binnengaat. Daar komt zij uit een der zaken met een paar stukjes kantwerk in de hand. De stoet zet zich in beweging: Prinses Juliana en de hofdame rijden den kinderwagen en daarachter volgen de bei de rechercheurs. In het hart der dorpelin gen neemt Prinses Juliana reeds een groote plaats in. Zij vragen elkaar„Heb je de Prinses al gezien?", en de menschen praten onder elkander over „onze Prinses", hoe zij is, hoe zij alleen haar inkoopen doet en hoe zij nooit vergeet de menschen vriendelijk terug te groeten. Prinses Ju liana houdt veel van de wintersport, maar in Grindelwald moet zij volledige rust ne men wegens de gegronde hoop, dat half Augustus een blijde gebeurtenis te wach ten staat, zooals een mededeeling van het Hof heeft aangekondigd. Daarom vermaakt de Prinses zich met wandelingen in het dorp en zijn naaste omgeving. Vaak moet Inka hofdiensten verrichten en den kinder wagen op slede van de kleine Beatrix om-r hoog trekken. Inka is een der bekendste figuren in het gletscherdorp. Hij is n.l. de grocte trouwe St. Bernhardshond die het waarschijnlijk nooit heeft durven droomen dat hij op zijn ouden dag nog een Prinses zou mogen voorttrekken. De kleine Ko ningsdochter geeft hem af en toe een zacht tikje, maar Inka laat dat rustig toe. Hii kent manieren. En waar is de Prins-gemaal Bernhard? Om hem te zien moet men zich naar een skiterrein begeven,want de Prins is een enthousiast skiër, die dagelijks een paar tochten in het Scheidegg-gebied onder neemt. En naar het oordeel van de gestren ge kenners in Grindelwald is de Prins zelfs een goed. skiër, die voor geen moei lijkheden terugdeinst. Een dezer dagen heeft hij de bekende gletschertocht Jung- fraujochHollandiahütte- Loetschenluecke Goppenstein ondernomen, waarbij de Prins gemaal in de Hollandiahuette heeft over nacht. Bruin gebrand door de zon schijnt de Prins den geheelen dag te lachen en te fotografeeren. Nooit ziet men hem zonder fototoestel. De mooie streek van Grindel wald wil hij op de gevoelige plaat vastleg gen en daarmede het familie-album verrij ken. Daarom hechten de vorstelijke gasten er geen groote waarde aan om gefotogra feerd te worden. Zij willen vacantie heb ben en van hun vacantie genieten. De dor pelingen respecteeren de2en wensch nie mand zou het wagen zijn fotografietoestel op hen te richten en niemand staart het Prinselijke paar aan. En het Prinselijke ge zin voelt zich goed thuis in het gletscher- EEN PONY VOOK PKINSES BEATRIX. X Een heel jonge pony zal aan Prin ses Beatrix als geschenk worden aangeboden door de rijvereeniging te Baarn ter gelegenheid van een con- cours hippique, dat op 29 April a.s. J in samenwerking met de plaatselijke Oranjeverenigingen zal worden ge- houden. Prinses Juliana deed reeds weten, dat zij dit geschenk gaarne voor het Prinsesje zal aanvaarden. Aangezien het aan te bieden dier nog zeer jong zal zijn, kan het opge- jjj groeid zijn tegen den tijd, dat het Prinsesje er plezier van zal kunnen hebben. dorp. Voor het verblijf is het geheele ho tel „Adler" afgehuurd waar het uit 25 per sonen bestaande gezelschap uit Nederland logeert. Een rood-wit-blauwe vlag wappert in den wind en van het terras der eerste verdieping, waar de prinselijke vertrekken zich bevinden, heeft men een heerlijk uit zicht op de Fischerhom en het massief van de Eiger en de Witterhom, Wij verlaten Grindelwald om in Spiez de postauto naar Aeschi te nemen. Wie tot den chauffeur als doel van zijn reis op geeft Hondrich, wordt door zijn medepas sagiers aangekeken, als wilden zij zeggen „Die zal toch niet de rust van de Koningin willen gaan verstoren?" Koningin Wilhel mina kiest gaarne afgelegen plaatsen uit om werkelijk rust te hebben. Weldra zijn wij in Hondrich. De „Hirschsn" is een lan delijk hotel van twee verdiepingen, geel geschilderd en met groene vensters. Aan den ingang zijn blijkbaar ter eere van de hooge gasten twee laurierboomen geplaatst. De vorstin heeft hier in gezelschap van twaalf personen haar intrek genomen. Zij heeft het geheele hotel voor drie weken ge huurd. In haar gevolg bevinden zich een hofdame, een vleugeladjudant, hooge offi cieren, een kamerdienaar, een kamenier enrechercheurs. Hondrich is stil en. eenzaam. Op straat komt men soms geen mensch tegen. Vanuit haar kamer op de eerste verdieping heeft de Koningin een prachtig uitzicht op het meer en het bergland. Stroom-end water is in het hotel niet aanwezig, maar de Ko ningin houdt juist van eenvoud en heeft haar tevredenheid betuigd. Hoewel zij va cantie heeft, staat de vorstin reeds om 7 uur 's morgens op, om half acht gebruikt zij het ontbijt, daarna maakt zij een wan deling naar Haslerwinde of naar Aeschi, of zij zit aan heb open raam te schrijven of te schilderen. Des middags maakt zij gewoon lijk in een open auto een uitstapje, waar van het doel dikwijls Grindelwald is. Met de nauwkeurigheid van het hofceremonieel rijden de donker gelakte groote wagens voor de „Hirschen". Op den vastgestelden tijd, geen minuut eerder en geen minuut later treedt de Koningin der Nederlanden uit den hoofdingang, de chauffeurs staan stram en salueeren. De Koningin neemt achter in den wagen plaats met een hof dame aan haar linkerzijde. De hotelhouder, die aanvankelijk zeer verbouwereerd was, toen hij vernam dat een koningin bij hem kwam logeeren, is thans over zijn verba zing heen en zegt„Het heeft zoo moeten zijn". Behalve het personeel is vrijwel nie mand by zulk een vertrek van de Konin gin aanwezig. Zelfs wanneer de hooge gast wandelt, valt er in Hondrich vrijwel niemand op straat te bekennen ook hier bewaren de dorpelingen een voorbeeldige afzijdig heid, ja, zij krjken zeifs niet uit het raam. „Zij is eenvoudiger dan de eenvoudigste vrouw van Hondrich", plegen de dorpelin gen te zeggen, wanneer zij vertellen van de Koningin, die meer nog dan in het groote Grindelwald, het onderwerp van gesprek vormt in het kleine dorpje. Zoo brengt de Nederlandsche Konink lijke familie haar vacantie door in het Berner Oberland, in een voorbeeldige een voud en in een evenzeer voorbeeldige ge reserveerdheid der bevolking. Zwitserland verheugt zich over de banden van harte lijke vriendschap met het verwante Neder land en voor deze vriendschap zou het het devies van het Huis van Oranje-Nassau tot het zijne willen maken „Je Maintiendrai". GEBOORTE, HUWELIJK EN DOOD IN NEDERLAND. Per 1000 geboorten waren er in 1937 12.9 meerlingegeboorten. In de plattelands gemeenten komen meerlingegeboorten meer voor dan in de groote steden. Haar aantal neemt toe met den leeftijd der moeder (tot 40 jaren). Bij de eerste geboorten komen zij het minst voor, bij de hoogere geboorte nummers meer. Opmerkelijk zijn de cijfers omtrent de eerste geboorten naar den duur van het hu welijk. Binnen 6 maanden werd 19.2 der kinderen geboren, van 68 maanden 8.4%, 9 maanden 7.4 later 65 De huwélijksvruchtbaarheid is grooter op het platteland dan in de steden. Per 1000 gehuwde vrouwen beneden 50 jaar daalt het cijfer der wettig levendgeborenen re gelmatig van de groep gemiddeld van 5000 en minder inwoners tot de groep gemid deld met meer dan 100.000 inwoners. Het gemiddelde cijfer voor het rijk is 143, voor de groep 5000 inwoners en minder bedraagt dit aantal 181, voor de groepen 5001 20.000 inwoners, 20.001- 50.000 inwonprs, 50.001100.000 inwoners en meer dan 100.000 inwoners resp. 167. 135. 141 en 100. De barometer staat op regen. Het alarmsignaal, voor rheumatiek heeft geslagen. Neem Uw veiligheidsmaatregelen ali' duizenden anderen, die slechts één mid del kennen, dat hen in het vochtige Hol- landsche klimaat tegen rheumatiek be schermt. Zet Uw gezondheidsbarometer weer op „zonnig" en gebruik Kruschen. Eiken morgen „de kleine, dagelijksche do sis" in Uw eersten kop thee of op een glas warm water en het kan regenen zooveel het wil. Rheumatiek behoeft btj U niet aan te kloppen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogis ten a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). (Adv.) De provincies Noord-Brabant en Lim burg staan aan de spits met 215 en 189, de provincies Ziud-Holland en Noord-Holland hebben de laagste cijfers met 124 en 110 wettig levendgeborenen per 1000 gehuwde vrouwen beneden 50 jaar. Naar de kerke lijke gezindheid der moeder gesplitst wa ren deze aantallen als volgtRoomsch Katholiek 206, Protestant 129, Israëliet 77, geen kerkelijke gezindte 69. Er worden meer kinderen 's nachts ge boren dan 's morgens, 's middags of 's avonds. Wat de huwelijken betreft, stippen wij aan, dat de gemiddelde huwelijksleeftijd voor het eerst gehuwde mannen 27.6 en voor het eerst gehuwde vrouwen 25.2 be droeg. Op het platteland huwen de man nen later dan in de steden. Wat de sterfte aangaat, de zuigelingen sterfte bedroeg in 1937 3.9 nl. 4.4 voor de jongens en 3.4 voor meisjes. Zij is grooter naarmate de gemeenten kleiner zijn. Bij de Roomsch-Katholieken is zij het hoogst. Hooge sterftecijfers, zoowel voor zuigelingen als volwassenen vindt men in de eerste maanden des jaars. Per 100 gehuwde paren kwamen in 1937 2 echtscheidingen tot stand. Per 1000 in woners zijn er 51 van wonoplaats veran derd. DE DIEPSTE OLIEBORING IN NEDERLANDSCH-INDIË. Eenigen tijd geleden zijn in de Indische en in de Nederlandsche pers berichten verschenen betreffende nieuwe locaties van boringen der Bataafsche Petroleum Mij. in West-Java. Volgens deze berichten zou de diepe boring in Bangadoea definitief zijn stopgezet en die in Tjitjaoe ook practisch beëindigd zijn. Dit laatste nu aldus deelt men ons mede is niet juist. De boring in Tjitjaoe is niet beëindigd. Dezer dagen is besloten nog eenigen tijd door te werken en te zien hoe diep deze verkenning kan worden voortgezet. Het feit, dat men ondanks de aanzien lijke diepte welke hier reeds bereikt is, toch nog verder gaat boren, verdient echter wel meer dan de gewone aandacht. Het betreft hier namelijk de diepste bo ring in geheel Nederlandsch-Indië. Men is reeds meer dan 3000 M. in den grond en men tracht thans door nog -enige honder den meters dieper te gaan de grootst mo gelijke zekerheid te verkrijgen omtrent de samenstelling van de aardlagen en om trent het al of niet voorkomen van olie. De diepste boring ter wereld is door Amerikanen geschied in Californië. Daar heeft men een put van circa 4500 M. ge boord. Doch voor Nederlandsch-Indië staat nu het record op naam van de Bataafsche Petroleum Mij. met ruim 3150 M. in Tjitjaoe, gelegen op ongeveer 40 K.M. ten Z.O. van Batavia. VERKEERSONGEVALLEN TÉ AMSTERDAM. 82 procent der overtredingen aan de verkeersregelen te wijten. In het jaar 1938 werden te Amsterdam 9268 verkeersongevallen geteld tegen 8830 in 1937, dat is dus 5,0 procent meer. Het aantal daarin begrepen ongevallen, dat den dood, ernstig letsel of zware materieele schade tot gevolg had, bleef echter nage noeg gelijk, nl. 1302 tegen 1308 in 1937. Hoewel het aantal slachtoffers vermeer derde, nam het toch niet in gelijke mate toe als het totaal aantal ongevallen. Het bedroeg nl. 2590 tegen 2572 in 1937, dat is dus een vermeerdering met slechts 0,7 procent. Hiervan vonden 55 den dood (v.j. 48,, terwijl 714 (v.j. 707) ernstig en 1835 (v.j. 1803) licht werden gewond. Het aantal kinderen beneden 14 jaar (in bovenstaande cijfers begrepen) dat slacht offer van een verkeersongeval werd, be droeg 344 (v.j. 334) waaronder 13, die ge dood (v.j. 6) en 105 die ernstig werden gewond (v.j. 110). De cijfers van de kin deren in den schoolgaanden leeftijd (6 tot en met 13 jaar) afzonderlijk waren als volgtgedood 7, ernstig gewond 86, licht gewond 172, totaal 265, tegen resp. 4, 95, 161 en 260 in 1937. Ten aanzien van de oorzaken der onge vallen blijkt, dat van de 9053, waarvan deze bekend werden, niet minder dan 7430, d.i. 82.1 procent aan overtredingen van de rege len van het verkeer door bestuurders van voertuigen moesten worden toegeschreven, terwijl 701 (d.i. 7.7 procent), door onvoor zichtigheden en fouten van voetgangers (veelal zelf slachtoffer) ontstonden. De overeenkomstige percentages waren verleden jaar voor bestuurders 80.6, voor voetgangers 8.1. Het aandeel, dat op reke ning van eerstgenoemde categorie van weg Walstraat 81. gebruikers moest worden gesteld, is dus ondanks de uitbreiding van de veilgheids- maatregelen zooals vermeerdering van het aantal door verkeersagenten bewaakte pun ten, vervroeging van het in werking stel len van de lichtsignalen e.d., toegenomen, terwijl daarentegen de voetgangers waaron der steeds, zooals uit de daaromtrent bij de slachtoffers vermelde cijfers blijkt, een groot aantal kinderen voorkomt, zich beter aan de eischen van het moderne verkeer blijken te hebben aangepast. Het feit, dat het aantal ongevallen veroorzaakt door slippen, gebrek aan het voertuig e.d. zoo wel absoluut als relatief verminderde (787 of 8.7 procent) tegen (791 of 9.3 pet), werpt een des te ongunstiger licht op de hoogere cijfers omtrent de bestuurders van voertuigen. Aan de andere zijde dient evenwel ook de toeneming van het verkeer in aanmerking te worden genomen. DE RUSSISCHE POGINGEN TOT AANKOOP VAN OORLOGSSCHEPEN. Ds Russische vlootmissie, die naar Wa shington gezonden is om onderhandelingen te voeren over den aankoop van oorlogs schepen, komt te staan voor talrijke moei lijkheden in de Vereenigde Staten. Deskun digen te Washington geven echter als hun meening te kennen, dat het den Russen mogelijk kan blijken verscheidene „hoogst bruikbare", zij het ook niet volkomen mo dem e schepen te koopen. Men gelooft hier, dat Rusland de onder handelingen weer openen wil, die twee jaar geleden mislukt zrjn over aankoop van 2 slagschepen, welke op Amerikaansche wer ven zouden worden gebouwd. In 1937 werd een licentie verleend door het staatsdepar- tement voor den uitvoer van pantserplaten naar Rusland tot een waarde van 2.000.000 van deze licentie. De moeilijkheden, waarvoor de Russen zullen komen te staan, kunnen als volgt worden samengevat 1. De Amerikaansche indusfcrieel-en aar zelen over te gaan tot het installeeren van een nieuwe dure uitrusting, vooral omdat de neutraliteitswet een nakoming der con tracten, wanneer Rusland in een oorlog verwikkeld mocht raken, onmogelijk zou kunnen maken. 2. De Amerikaansche marine weigert uit rustingstukken te beproeven, evenals pant serplaten en geschut van schepen, die voor •export verkocht worden. Bij de vorige on derhandelingen stond Rusland op 't stand punt geen geschut of pantserplaten te wil len koopen, welke niet onderworpen wer den aan de gebruikelijke marinetest 3. Veel van de uitrusting op de nieuwe Amerikaansche oorlogsschepen is geheim en „niet voor den uitvoer". Alle oorlogs schepen, die door Rusland zouden worden gekocht, zouden derhalve aanzienlijk min der waard zijn in hun prestaties dan die, welke voor de Amerikaansche marine ge bouwd worden. Zeekrijgsraad Willemsoord. Woensdagmiddag werd een zitting van den Zeekrijgsraad Willemsoord gehouden. De eerste zaak was die tegen den sto ker 1ste klas M. J. G., wien ten laste ge legd was, dat hij een rijwielbelastingmerk nagebootst en gebruikt had, meldt de H.C. Het feit was gepleegd op Hr. Ms, Wacht schip in de maand Januari van dit jaar. Gewapend met een stukje koper en een bankschroef sloeg G. aan 't knutselen. Hij wilde eens kijken of hij zoo'n dingetje kon namaken. Het lukte hem wonderwel het product bleek in tal van opzichten een getrouwe weergave van een origineel plaatje te zijn en de stoker besloot het toen maar te gebruiken ook. Hij bevestig de het op z'n fiets, maar beleefde daar niet lang plezier van. Hij stond tenminste thans voor den Krijgsraad. De Fiscaal, de officier van administratie lste kl. Mr. D. B. A. Franken, vorderde een gevangenisstraf van een maand. Verd. brengt dan neg in 't midden, „dat hij het maar voor de aardigheid gedaan heeft". Maar omdat het zoo goed was uit gevallen besloot hij er gebruik van te ma ken Uitspraakconform. Nummero twee was de matroos 3e kl. L. L., terechtstaande wegens het slapen op wacht. 22 Januari was hij wachtsman aan boord van Hr. Ms. „Comelis Drebbel", doch werd door een zijner superieuren in de armen van Morpheus aangetroffen. De verdachte, die nog niet zoo heel lang in dienst is, zegt dat het gebeurde hem erg spijt. Als reden geeft hij op, dat hen dien dag zoo'n zwaren dienst had. De Fiscaal vordert 2 weken cellulair voorwaardelijk, met een proeftijd van een jaar. „Weet je wat dat beteekent?" infor meert de President? „Ja edelachtbare", antwoordt de derde klasser. Uitspraak conform. Botsing tusschen auto en wielrijder. Vanmorgen wacht te in de Mamixstraat te Amsterdam voor het verkeerslicht, dat op onveilig stond, een aantal wielrijders voor de richting Wete ringschans. Een hunner fietste langzaam iets naar voren, omdat hij verwachtte dat het verkeerslicht direct van rood op groen zou springen. Op dat oogenblik naderde een auto in de richting Leidschebosje om de Marnixstraat in te slaan. Een botsing was onvermijdelijk en de wielrijder, een 21-jarige jongeman, viel. Hij liep een wervelfractuur op. De G.G. en G.D. vervoerden hem naar het Binnengasthuis, waar hij is opgenomen. Lek in ondergrondsehe gasleiding. Vanmorgen vroeg nam in het benedenhuis Walcherenstraat 29 aan de overzijde van het IJ te Amsterdam, de heer des huizes bij het wakker worden een zware gaslucht in zijn woning waar. Hij gooide onmiddellijk aan voor- en achterzijde de ramen op en maakte alarm. Medische hulp was spoedig ter plaatse. Van de vier leden van het gezin, bestaande uit man, vrouw, een 17-jarige zoon en een driejarig dochtertje, vertoonde alleen het meisje ver schijnselen van gasvergiftiging. Het kind is ter observatie naar het Binnengasthuis overgebracht. Bij onderzoek bleek, dat in de onder- grondsche gasleiding een lek was ontstaan, waardoor het ontsnappende gas de woning is binnengestroomd. Door het tijdig ontwa ken van den man is een groot ongeluk voor komen. Door voorvork van fiets gezakt. Vanmorgen is op de Erts kade te Amsterdam, ter hoogte van de Hollandsche Lloyd, een 18-jarige wielrijder door de voorvork van zijn fiets gezakt. Hij liep bij zijn val een hersenschudding op. Het slachtoffer is naar het Binnengasthuis vervoerd. HET RAPPORT INZAKE LUCHT BESCHERMING. Het rapport heeft den Minister aanlei ding gegeven tot verschillende opmerkin gen. In het algemeen kan de Minister zich met de in het rapport voorgedragen denk beelden vereenigen. Het ligt in het voornemen van den Mi nister om liet bedrag van het subsidie voor de vereeniging voor de jaren 1939, 1940, 1941, 1942 en 1943 vast te stellen op resp. 40.000, 35.000, 30.000, 25.000 en 25.000. Deze bedragen zijn als maxi ma bedoeld. Na deze vijf jaren kan het subsidiebedrag opnieuw worden herzien. Tenslotte deelt de Minister mede, dat liet in zijn voornemen ligt, om een wijziging van het Koninklijk besluit van 15 Augus tus 1936 te bevorderen, waardoor dit wordt aangevuld met een verplichting voor de burgemeesters om een plaatselijke luchtbe schermingsorganisatie van particulieren tot stand te brengen. Examens. Te 's-Gravenhage ig geslaagd voor het diploma motoidrijver de heer J. L. C. Hen- driks te Vlissingen,

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 11