MODERNE HOEDEN Overgangs- MANTELS COSTUMES SLAAPKAMERPANTOFFELS Knippatroon Zelf gemaakt EN Ieder jaar weer opnieuw valt er om streeks dezen tijd een tendenz waar te ne men, dat de mensch behoefte heeft aan wat anders, aan vernieuwing. Men voelt het aan als iets, dat gelijken tred houdt met de ontwikkeling der natuur, die niet meer slaapt, doch zich langzaam, maar ze ker voorbereidt om zich straks weer in len tegewaad in al haar fleur aan ons voor te doen. Het rad der jaargetijden laat zich niet met geweld voortbewegen, doch dit zal de vrouwen niet beletten om van de milde dagen te profiteeren en zich dien overeenkomstig te kleeden. teaux, die bedoeld zijn om in de overgangs maanden gedragen te worden. Het begrip „overgangs"-mode moet echter niet met „voorjaars"-mode verward worden. In deze maanden draagt men b.v. mantels, die het midden houden tusschen de winter- en voorjaarsmodellen, een verschil, dat in hoofdzaak te zoeken is in de minder zware materialen, die verwerkt zijn. Bont hand haaft zich echter tot ver in het voorjaar en we maken er zelfs dankbaar gebruik van op koude zomerdagen. Zeer practisch als overgangsmantel zijn de vlotte modellen, die o.a. van tweed e.a. Engelsche stoffen gedragen worden en waarvan de kraag, zakken en manchetten meermalen met donkere biezen zijn omge- biesd. Van een wintermode kan men thans reeds niet meer spreken, omdat nieuwe klanken gehoord worden, zij het dan ook, dat mevrouw Mode nu en dan even een weinig onzeker is, wêt zij zal voorschrijven. Nu eens verschijnt zij in bont gehuld, dan weer coquetteert zij met mantels en vooral tailleurs, complets en robes-man- De sportieve modellen beheerschen, al thans voor de morgenuren, het modebeeld en zijn lang of laten een klein deel van den rok zien. Ruiten hebben nog geenszins af gedaan, zullen ook niet van het tooneel verdwijnen, omdat ze er in hooge mate toe bijdragen teekening in het modebeeld te brengen. Schotschè plaids in warme en weinig opvallende kleuren werken steeds gedistingeerd, doch leenen zich niet voor alle figuren. Genopte weefsels passen zich eveneens aan het genre sportieve kleeding aan. De mantelcostumes hebben zich de laatste jaren een vooraanstaande plaats weten te veroveren en denken er niet aan, zich te laten verdringen, integendeel de nieuwe ontwerpen maken het mogelijk, dat zoowel oudere als jonge dames ze kun nen dragen. De klassieke tailleur neemt als visite-toilet nog steeds een groote plaats in en zal behalve van effen-, ook zeer veel Maar toch is deze modernisatie in den grond slechts zeer oppervlakkig en aan de streng geformuleerde zeden en gebruiken, die sedert eeuwen als wetten golden, ge voelen zij zich heimelijk nog gebonden, al zullen zij er niet openlijk voor uit willen komen. De Japansche vrouw rookt thans met haar vriendinnen sigaretten doch zou. ten hoogste verbaasd zijn, indien een man haar vuur aanbood. Zij is het, die den man bedienen moet, thans evengoed als duizend jaar geleden! Zeer duidelijk spiegelt zich deze tweele dige opvatting omtrent de plaats der vrouw af tusschen het huwelijk van voorheen en thans. Naar Engelsch en Amerikaansch gebruik is thans een huwelijk in Japan inplaats van een intiem familiefeest in het huis van den bruidegom uitgegroeid tot een grootsch schouwspel, dat zich in den tempel af speelt. Men ziet er vele geestelijken, bruidsmeisjes, strooiertjes, photografen bij en ondanks alles is de oude traditie in stand gehouden, n.l. dat bruid en bruide gom elkander slechts enkele dagen geleden hebben leeren kennen en slechts enkele woorden gewisseld hebben Ook thans is het huwelijk in Japan nog een familie-aangelegenheid en geen per soonlijke kwestie, en de onderhandelingen over de bruid geschieden ook thans nog vol gens oude gebruiken en vormen. Een vriend van den vader van een jonge Japansche verschijnt op zekeren dag in het huis van den vader van een huwbaren zoon en verleent zijn bemiddeling om beide va ders kennis te doen maken met elkander. Komen zij op verschillende punten tot overeenstemming, dan valt de beslissing en zal het Japansche meisje den man moeten trouwen, die voor haar uitgezocht werd. De ouders van den a.s. bruidegom zenden geschenken aan het jonge meisje, o.a. be staande uit een „Obi", d.i. een breeden ki monoceintuur, visch en dranken. Den daar op volgenden dag zenden haar ouders den toekomstigen schoonzoon een „tansu", een soort kast en een .nahomochi", een kist met het uitzet. De jonge menschen zien el kander nauwelijks en de huwelijksceremo nie zelf bestaat eigenlijk slechts uit het drie maal drinken van een specialen drank uit verschillende bokalen, waardoor het meisje een medelid der familie van den man is geworden. Het feit, dat de Japansche vrouw ook thans een of ander beroep uitoefent heeft in deze gebruiken geen verandering ge bracht. Men houdt met deze oude tradities zelfs rekening bij de organisatie van bedrij ven, waar vrouwen werken. Het systeem, dat de groote warenhuizen hebben ingevoerd is wel zeer interessant te noemen Ten einde aan de strenge opvat tingen der ouders tegemoet te komen en om de huwelijkskansen der meisjes niet te verminderen, zijn de directies er toe over gegaan om tehuizen op te richten voor jon ge meisjes, die bij hen werkzaam zijn, waar zij kost en inwoning hebben. DENKT NU REEDS AAN DE VOORJAARSKLEEDING. met stiksels op den Het voorjaar zit in de lucht! Het zal niet zoo lang meer duren, of de boomen zullen gaan uitbotten. Hebt u echter al aan uw voorjaars- en zomergarderobe gedacht? Het is beter, dat u nu al eens een kijkje in de kleerenkast neemt dan dat u wacht, want de schoonmaak komt ook spoedig en U zult dan zeker geen tijd hebben om aan uw kleeren te denken Vraag onze modepremie eens aan! Zij is een goede gids voor Uw voorjaarsklee- ding. De moderedactrice, Postbus 115, Den Haag zal u de premie gaarne zenden, als U haar schrijft met 10 cents aan postzegels ingesloten of gegireerd op postrekening 191919 van de Knippatronendienst te Den Bet bekende Fran sche modehuis Bruyère geeft wn ontwerp op bij gaande foto. dat uitgevoerd is in zwart mat crêpe met garneering van goudborduur sel op bovenmou- wen. Chatelaine van goud filigram op voorpand. Tweedeelig ge heelwaarvan het corsage met een punt op de inqe- rimpelde rok valt Bovenkant afwerken met smal fluweel, waarna de schoen er uitziet als onderaan is aangegeven (5.) SCHORTEN VOOR DE PRACTISCHE HUISVROUW. Twee in één patroon 2113. Prijs 30 cent plus 5 ct. voor porto én omz.bel. Beide schorten, ge maakt met behulp van één patroon, kleeden vlot en maken, dat de vrouw des huizes er tijdens haar bezighe den keurig uitziet. Voor slanke figuren zal gebloemde stof, voor de meer gezette een weinig opvallend motiefje, eventueel ge heel effen, zich leenen. Links ziet men het schort met hooge hals afwerking en korte mouwen, dat de japon vervangt. Rechts hetzelfde grond- model, doch verkort en met rechte kraag en revers. Beide schorten hebben opgestikte zak ken en sluiten met knoopen. Ben. stof 90 breed, 2 x hoogte en mouwen. Patronen in de maten 40 t.m. 50. Besteladres: Het Prac tisch Modeblad, postbus 36, Den Haag, giro 203203. Bij bestelling het verschuldigde be drag in postzegels bij sluiten of opzenden per postwissel of per giro. van gestreepte costume-stoffen gedragen worden Ensembles van tweeërlei stof en kleur blijven populair en zooals te ver wachten is, zullen de kleuren weer veel le vendiger zijn dan in de herfstmaanden het geval is geweest. Niet alleen ziet men en sembles, die uit mantel, rok en blouse zijn samengesteld, doch meer en meer winnen de tweedeelige veld, bestaande uit japon en afstekende costume-mantel. Dit laatste genre is vooral zeer geschikt voor iets meer gezette dames, wier figuur zich niet ai te zeer leent om rok en blouse te dra gen en die zich de illusie een mantelcostu- me te bezitten niet gaarne ontgaan zien De coupe der manteltjes is zeer verschil lend en maakt het mogelijk, dat iedere vrouw het model kiest, dat zich het beste voor haar figuur leent. Men ziet bij de sportieve énsembles getailleerd, zoowel als losse manteltjes dragen, terwijl de lengte zeer verschillend is. De cape heeft evenmin afgedaan en kleedt in bepaalde gevallen zelfs zeer chique. Ook deze toont zich wat de lengte betreft zeer wispelturig en is nu eens zeer lang om dan weer slechts even over de heuplijn te reiken. De schouder lijn wordt zeer geaccentueerd en de rits sluiting bewijst ook hier weer goede diens ten. Onder de costume-stoffen voor com plets merkten wij bij de voorjaarscollecties composé's op bestaande uit effen en ge ruite, doch ook gestreepte weefsels. Blauw-grijs en grijgroen waren de meest getemperde kleuren, doch daarnaast vra gen ook vele lichtere de aandacht, die ech ter rekening houden met de eischen, die de overgangskleeding stelt. Een nieuw model overgangsmantel die op koude dagen met los bont gedragen zal worden geeft bijgaande schets. Als materiaal is zwarte wollen stof aangewend; terwijl de japon van zwart-wit geruite zij de is, en als afwerking aan den hals een geplooide ruche heeft, die herinneringen wekt aan de mode 1900. Enkele bijzonder heden vallen al aanstonds op aan deze mantel en wel de verbreede schouderlijn, de lange, wijde mouwen en het ruime rok- gedeelte middenvoor. Enkele belangrijke aanwijzingen van het geen voor de komende maanden als mo dern zal gelden. De gedrapeerde lijn ziet men trouwens over de geheele linie toe passen en deze maakt het mogelijk verras sende effecten te verkrijgen. Zooveel hebben wij thans reeds achter de schermen gezien, dat met een gerust hart de komende mode tegemoet gezien kan worden. Vele nieuwe en verrassende de tails wachten ons en maken het mogelijk veel afwisseling in de kleeding aan te bren gen en flatteus te werken. Iets, waarte gen geen onzer afwijzend zal staan! G. C. M.—S. WANNEER JAPANSCHE MEISJES TROUWEN De Japansche vrouwen en meisjes willen heden ten dage modern zijn en de eeuwen oude traditie, die haar steeds in houding en kleeding tot de dienaresse van den man maakte, die haar alle mogelijke zelfstan digheid ontnam, is „schijnbaar" overwon nen. Voor haar staan thans alle beroepen open, welke ook in de Europeesche landen door vrouwen worden bezet. Tooneelspeel- sters spelen zelfs Japansche stukken in de sprookjesachtige kleederdracht van het avondland, mannequins dragen de nieuwe Parijsche toiletten. Vrouwelijke doktoren bewegen zich ern stig, doordrongen van haar verantwoorde lijk beroep in de ziekenhuizen en dragen witte overalls, chauffeuses besturen met vaste hand haar wagen.... De zool kan men b.v. van vilt maken, desnoods twee lagen, die men samennaait als de teekening aangeeft. Afstand naden y2 c.M. De zool wordt op deze manier flink sfevig. Thans komt de schoen op de leest (1). De binnenzool wordt met een paar na geltjes vastgezet (2); daarna worden bo- venstof en voering met een paknaald op de zool genaaid (3), daarna nageltjes uitne men en de vilten zool opnaaien (4). Bovenaan een hoed van beige vilt met lan ge afhangende garnee- ring van georgette in donkerbruin. Onderste model is van aardbeikleurige tweed hoogen bol. Rand door regen met smalle reep jes vilt in donkerder kleur. Voor een weinig handige huisvrouw is het niet moei lijk om zelf slaapkamerpan- t off els te maken, die niet al leen practisch zijn, doch waaraan men niet anders clan een beetje tijd heeft te besteden. Voor menschen met gevoelige voeten zijn ze als ideale voetbekleeding voor in huis te beschouwen. Men heeft drie deelen noo- dig, n.l. zooien en bovenstuk, welke links afgebeeld zijn. Ieder deel wordt apart ge maakt en op een leest ge naaid; deze laatste zal den schoenmaker gaarne aan zijn klant leenen, het is een kwes tie van enkele uren! Het bovendeel bestaat uit bovenstof en voering; voor het eerste, leent zich b.v. mantelstof of doorgestikte, gewatteerde zijde, terwijl men als voering b.v. flanel kan verwerken. Bovenstof wordt aan de achterzijde met een naad dichtgestikt, evenals de voering, waarna de naden vochtig gemaakt en plat gestreken worden. Kleine naden worden meerdere malen door gestikt, opdat ze goed plat worden en de schoen meerdere stevigheid verkrijgt. Bo venstof en voering worden met de verkeer de kanten tegen elkander gelegd en aan bovenkant samen gewerkt met kleine rijg- steekjes. Eventueel kan men later in het achtergedeelte nog een reepje dun karton inbrengen, doch dit gebeurt eerst als de schoen op de leest staat. De binnenzool wordt van karton geknipt en overtrokken met een zelfde zool, die van dun katoen geknipt is, daarna naait men deze laatste met overhandsche steken op het karton (links boven aan). Vervol gens legt men deze dubbele zool op een of andere voeringzooi en vouwt deze pl.m. iy2 c.M. om, waarna de rafel met zoomsteken op het lapje katoen wordt genaaid (boven rechts). Aan teen en hiel wordt de stof wat ingehaald.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 10