BINNENLAND GEPNGD NIEUWS BUITENLAND BURGERUJKE STAND Pietje "Pluis en Jantje Joppe beleven nieuwe avonturen LUCHTVAART De Zeeuwsche luchtlijn. Maandagavond had in de raadszaal op jjet stadhuis te Zierikzee een vergadering plaats van enkele personen, welke bijeen komst gepresideerd werd door den burge meester van deze gemeente, die in een in leiding een uiteenzetting gaf van de reden van deze bespreking, nl. hoe het vliegver keer op de Zeëlandlijn te stimuleeren, meldt de Zierikzeesche Nwsb. Men wil dit trachten door het in het leven roepen van een kleine commissie van zakenmenschen, die propaganda zouden kunnen voeren, waarvoor de K.L.M. ver schillende middelen te hunner beschikking stelt. Deze commissie zal adviezen geven aan de K.L.M. betreffende wenschen van eventueele luchtreizigers, het verstrekken van adressen, samenwerking met de V.V.V. organisaties, etc. etc. Zaterdag 18 Maart vindt te Vlissingen een vergadering plaats waar de ideeën na der zullen worden besproken. nederlandsch luchtverkeer MET NOORD-AMERIKA. Regeering is bereid plannen te steunen. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de waterstaatsbe- grooting erkent de regeering, dat door tot standkoming van een Nederlandsch lucht verkeer met Noord-Amerika, gewichtige verkeers- en economische belangen kunnen worden gediend. Zij is bereid aan desbe treffende plannen haar steun te geven mits voldoende waarborgen kunnen worden ver strekt met betrekking tot de uitvoerbaar heid, niet slechts uit een oogpunt van eco nomie, doch ook uit een oogpunt van vlieg technische en organisatorische mogelijk heden. Soesterberg kr|jgt achttien Douglas- trainingsvliegtuigen. Naar de Tel. verneemt zullen voor de militaire luchtvaart te Soesterberg worden aangeschaft 18 stuks Douglas Narthrop- vliegtuigen, met Pratt- en Whitney-moto- ren. Dit vlieg ':uig is een product van de Amerikaansche Narthrop-vli egtuigenf a- briek, welke fabriek eenigen tijd geleden is overgenomen door de Douglas-f abrisken. Het is bestemd als trainingsmachine voor de opleiding van jachtvliegers. Bovendien kan het gebruikt worden als jachtvliegtuig, duikbommenwerper en verkenner. Het biedt plaats aan twee personen. Naast deze machines komen nog 16 F.K. 56 Koolhoven-vliegtuigen, eveneens twee persoons trainingmachines voor opleiding van jachtvliegers. Omtrent de aanschaffing van de Koolhoven F.K. 58 vliegtuigen is nog geen beslissing genomen. Deze F.K. 58 machines zijn jachtvliegtuigen, welke eeni- ge overeenkomst vertoonen met de Fokker D. 21 vliegtuigen. Een der afwijkingen met de Fokker D. 21 is, dat de Koolhoven F.K. 58 een intrekbaar landingsgestelheeft. Over enkele maanden worden de bestelde drie stuks Focke Wulf-tweemotorige vlieg tuigen, type „Weihe", welke bedoeld zijn als overgangsvliegtuig voor de Fokker T. 5 vliegtuigen, reeds op Soesterberg ver wacht. Al deze aanschaffingen zijn voorna melijk geschied met het oog op de opleiding tot jachtvliegers en bestuurders van de luchtkruisers T. 5, daar het meest behoef te bestaat aan jachtvliegers, terwijl de vliegers ook speciaal moeten worden op geleid voor de zware tweemotorige lucht kruisers, waartoe dan de Focke Wulf vliegtuigen dienen. De heer H|jmans voor de radio. A.s. Zaterdagmiddag zal de heer H\j- mans, die samen met den heer Rous een retourvlucht naar Indië maakt, alwaar hij thans verblijf houdt, voor den zender van Bandoeng (golflengte 29.24 meter) van half een tot een uur het woord voeren ov-er zijn bevindingen tijdens deze vlucht. Binnenl. DE ERKENNING VAN HET FRANCO BEWIND. Ter beantwoording van de vragen van het Tweede Kamerlid Wijnkoop in verband met de erkenning door Nederland van Fran cos' bewind heeft de minister van Buiten- landsche Zaken in hoofdzaak verwezen naar hetgeen hij hierover heeft gezegd in de vergadering der Eerste Kamer van 24 Februari. De Minister voegt hieraan toe Gelijk hij bij die gelegenheid verklaarde, kan de Minister niet toegeven, dat de re geering met de erkenning der Spaansche regeering had moeten wachten tot zij daar over de Staten-Generaal zou hebben ge raadpleegd Het te voren zoeken van een gelegenheid tot aanraking met de Staten- Generaal zou een staatsrechtelijk onjuiste en ongewenschte verschuiving der verant woordelijk van regeering naar volksverte genwoordiging hebben beteekend, welke ondergeteekende niet voor zijn verantwoor ding zou kunnen nemen. De beraadslagingen in den boezem der commissie voor buitenlandsche zaken van de Tweede Kamer zijn geheim. Det verband tusschen de erkenning der Spaansche regeering en de onafhankelijk heid der kleine staten, respectievelijk de veiligheid van Nederland als in de laatste vraag gesteld, ontgaat den Minister. toestand van w. drop ernstig. Naar de Arbeiderspers verneemt is de gestand van het sociaal-democratische Tweede Kamerlid W. Drop thans zeer ern stig. De heer Drop is reeds geruimen tijd Verduistering te Doorn, spijk; gemeente-ontvanger geschorst. Te Doornspijk is gis teren aangehouden en gevankelijk naar de marechaussee-kazerne te Wezep overge bracht de 60-jarige gemeente-ontvanger van Doornspijk, de heer R. P. De heer P. wordt ervan verdacht de ge meente voor een bedrag van meer dan 100 duizend gulden te hebben benadeeld. De burgemeester, de heer U. de Vries, constateerde eenigen tijd geleden, dat er met de boekhouding der gemeente iets niet in den haak was. Op zijn verzoek stelde de provinciale griffie te Arnhem een onder zoek in en daarb|j werd een verschil van ongeveer 50.000 gulden in de hoeken van den ontvanger geconstateerd. De boeken van den ontvanger werden voordien immer gecontroleerd door een raadscommissie, doch deze heeft nooit eenige onregelmatig heden kunnen ontdekken. Na vaststelling van het eerste deficit volgde onmiddellijk een uitgebreid onder zoek door den accountantsdienst van de Vereeniging voor Nederlandsche Gemeen ten en daarbij is ook aan het licht geko men, dat er een tekort was van meer dan 100.000 gulden. Waar dit geld gebleven is, weet men niet. De heer P. was ook kassier van de boe renleenbank te Doornspijk, doch de finan ciën van deze instelling en dit is wel merkwaardig werden door hem steeds bijzonder zorgvuldig beheerd. Dat het groote tekort niet eerder is ont dekt ,is een volkomen raadsel, doch te Doornspijk wordt het toegeschreven aan gebrek aan contröle voor de komst van den tegenwoordigen burgemeester, hetgeen ook fouten in de administratie van de steunver- leening tengevolge had, waardoor eenigen tijd geleden een der wethouders gedwongen werd af te treden. De ontvanger, die een welgesteld land bouwer is, ontkent ten stelligste zich iets van de gemeentelijke gelden te hebben toe geëigend. H|j is voorloopig geschorst. Arbeider onder lading kolengruis gestikt. Bij de electrische centrale Amsterdam-Noord, aan den overkant van het IJ, is vanmorgen een ongeval gebeurd, dat een arbeider het le ven heeft gekost. Terwijl de arbeider bezig was een van de stortkokers, waarin kip karren automatisch kolen storten, door te steken, verloor hij zijn evenwicht en viel voorover in den koker. Voordat men het aanrijden van de kolenwagentjes kon stop- i zetten, had een reeds zijn inhoud in den koker gestort, met het gevolg dat de man werd bedolven. Toen men bet slachtoffer had bevrijd, bleek de man te zijn gestikt. Een slordige dame. Op 27 October 1937 werd een dame, die in een pension in de Juliana van Stolberglaan te Den Haag woonde, telefonisch bij een familielid aan den Benoordenhoutschenweg ontboden, dat ernstig ziek was. Zij belde een taxi op om zich naar den zieke te be geven en vergat in de haast haar porte- monnaie, waarin ongeveer 300 gulden zat. De pensionhoudster liep haar achterna en overhandigde haar in de taxi de portemon- naie en ook nog een quitantie, die de dame in haar portamonnaie borg. Voor het huis aan den Benoordenhoutscheweg, vergat de dame haar portemonnaie wee:. Zij liep terug naar de taxi, maar zij vond de porte monnaie niet terug. Van dit verlies deed zij bij de politie aangifte, die geen licht in de zaak kon brengen. De chauffeur wist van niets en de portemonnaie bleef weg. Ongeveer anderhalf jaar na deze episode, namelijk eergïstermiddag, vond een tuin man, die bezig was een klimopheg te snoeien in den tuin van het pension in de Juliana van Stolberglaan, vanwaar de ver geetachtige dame inmiddels naar Brussel was vertrokken, waar zij thans woont, tus schen takken een verweerde portemonnaie, bevattende ruim 182 gulden en de bewuste quitantie. De politie werd van deze vondst in kennis gesteld en zij is thans opnieuw bezig deze oude zaak op te helderen. Alfens publiek wordt nette manieren geleerd. Voor de eerste trouwpartij die dezer dagen in het nieuwe raadhuis te Alfen a.d. Rijn plaats vond, bestond uiteraard zeer veel be langstelling. Toen het publiek b|j het raadhuis aange komen was, sloot men achter den stoet aan om de plechtigheid mee te maken. De fietsen werden fluks voor het ge bouw gezet. Terwijl de dames en heeren binnen waren z|jn al die fietsen, plm. 30, netjes door de politie opgeborgen en achter slot en grendel gezet, vertelt de Rott. Toen de plechtigheid afgeloopen was, draafde daar een 30-tal menschen door el kaar om z|jn fietsen te vinden, zonder resultaat. Men kwam bij de politie terecht om daar te hooren dat men een slordige beweging rondom het raadhuis had veroorzaakt. De bergplaats voor fietsen is achter het ge bouw. De inspecteur van politie heeft het pu bliek die netheid bij willen brengen. En om herhaling te voorkomen werd voor alle zon daars als straf uitgesproken dat de fietsen achter slot hieven tot drie uur. Een groot aantal dames en heeren kv. am dien middag te laat op het werk Belangwekkende oud heidkundige vondst. In de nabijheid van het voorgebergte Monte Cir- ceo (Italië), dat het gebied der vroegste Pontijnsche moerassen in het Zuiden af sluit, heeft men dertig praehistorische grot ten ontdekt, waarin behalve resten van planten en dieren uit den laten tjst|jd, ook een buitengewoon goed geconserveerde schedel van een oermensch werd gevonden. De schedel is voor wetenschappelijk onder zoek naar het anthropologisch instituut te Rome vervoerd. Naar het oordeel van des kundigen is deze schedel het best geconser veerde exemplaar uit deze praehistorische periode, dat men tot dusver heeft gevonden. DE OPVOLGING VAN DEN FüHRER. Volgens den Berlijnschen correspondent van de Daily Telegraph heeft een ambte naar van het Duitsche ministerie van pro paganda gisteravond verklaard niet te ge- looven in het bericht, volgens hetwelk ka pitein Wiedemann gezegd zou hebben, dat de opvolger van Hitier reeds gekozen was. „Het komt m|j voor een misplaatste grap te zijn", aldus deze ambtenaar. „Het zou niet de eerste keer zijn, dat men vooraan staande personen verklaringen toeschrijft, die zij niet hebben afgelegd". ALPHONSUS XHI NOEMT ZICH „EEN SOLDAAT VAN FRANCO". Beteekent dit een sollicitatie naar den troon? Ve vertegenwoordiger van de Jour ce Rome heeft ex-koning Alphonsus XHI van Spanje gevraagd, welke houding hij in neemt na de jongste gebeurtenissen in Spanje. Deze antwoordde hierop, dat thans meer dan ooit eenheid van alle Spanjaarden noo- dig is rond den leider, welke hen ter over winning heeft gevoerd. „Ik wensch beschouwd te worden als een eenvoudig soldaat van Franco, die de beve len afwacht, welke gegeven kunnen worden tot herstel van het land. Indien het woord „soldaat" niet meer ter zake dienende is, dan is mijn verlangen ook arbeider te zijn, die onder de bevelen van den Caudillo me dewerkt aan het herstel van het land. De toekomst van Spanje en van alle Spanjaar den is geheel in zijn handen". JAPANSCHE BOMBARDEMENTEN OP CHINEESCHE STEDEN. Naar het Chineesche Telegraaf Agent schap meldt, hebben dertig Japansche vliegtuigen Dinsdagmorgen aanvallen on dernomen op verscheidene steden in de provincies Ktehoe, Ninghsia en Sjansi. Zij wierpen tachtig bommen op Pingliang in Oost-Kansos, tengevolge waarvan 600 hui zen werden vernield en zeven burgers wer den gedood. Tevens wierpen zij vlugschrif ten neer. Op de stad Ninghsia werden der tig projectielen neergeworpen. Het is nog niet bekend hoe groot hier de schade is. Volgens een Domei-bericht heeft de Ja pansche strijdmacht in de provincie Kiang- soe een verpletterenden slag toegebracht aan vier divisies Chineesche troepen, die uiteengejaagd z|jn. 6117 man werden vol gens een van het hoofdkwartier ontvangen mededeeling gedood, terwijl een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal werd buitge maakt Ziekenhuis door bommen getroffen. T|jdens een aanval van veertien Japan sche vliegtuigen op Sian, de hoofdstad van de provincie Sjengsi, is het ziekenhuis van de Britsche Baptistenzending door drie bommen getroffen. Een Chineesche ver pleegster werd gedood, doch vreemdelingen werden niet getroffen. Het gebouw is ern stig beschadigd. Het ziekenhuis droeg duidelijk zichtbaar twee Engelsche vlaggen, welke uit de lucht zeer goed waar te nemen waren. Van betrouwbare z|jde wordt verder ver nomen dat de ommuurde stad Isjang, on geveer 300 k.m. ten Westen van Hankau, door vliegtuigaanvallen Dinsdag en gisteren vrijwel is vernield. Minstens zestig bommen werden op de stad geworpen. 1500 dooden te Isjang. In een officieele, neutrale mededeeling wordt gemeld, dat bij het bombardement van Isjang 1500 menschen om het leven zrjn gekomen. De Noordwestelijke muur is vernield. wisseuwwn Noteering van 9 Maart, des nam. 2.45 uur, (officieel) Londen 8.82 13/16 Berlijn 75.52% i Parijs 4.99)4 Brussel 31.66j/2 Zwit serland 42.81 New York 1.88)4. BEURS VAN AMSTERDAM Amsterdam, 9 Maart 1939. Zeer stille handel. - Prijshou dende markt. Weinig veran derde koersen. Amerika iets hooger. Beleggingsafdeeling kalm. De kleine verbetering in Wallstreet maakte te Amsterdam een goeden indruk en de stemming op de Amsterdamsche ef fectenbeurs was heden prijshoudend. De ondernemingslust was echter tot b|jna het nulpunt gedaald, want de affaire was van minimale afmetingen. Welke oorzaken aanleiding gaven tot de groote gereser veerdheid, die heden aan den dag werd gelegd, kon moeilijk worden nagegaan. De Amerikaansche fondsen werden in navol ging van Wallstreet op een lichtelijk ver hoogd peil verhandeld, doch rekening hou dende met de koersstijging in Amerika viel de stemming toch niet mee. Zelfs de Staalaandeelen, die doorgaans nog al wat beweging te aanschouwen geven, werden op zeer kleine schaal verhandeld, waarbij de koers onder beurstijd een kleinigheid achteruit liep. Voor Anaconda's werd nog de meeste belangstelling aan den dag ge legd en vrijwel aanhoudend werd in een open hoek gehandeld. Ook enkele spoor- wegaandeelen gaven nog bewijzen van aan wezigheid. De omzetten waren echter niet groot. De locale markt had een verlaten voorkomen. Zelfs in de toonaangevende aandeelen was zoo goed als niets te doen. Op de suikerafdeeling werden H.V.A.'s eenige procenten hooger ingezet, doch er verliepen eenige tapes, alvorens wederom een transactie tot stand kon worden ge bracht, waarbij de koers vrijwel geen ver andering onderging. Van de incourante soorten veroorzaakten aandeelen Vorsten landen vooral later op den middag een kleine beweging, waarbij tegelijkertijd een lichtelijk aantrekken van den koers kon worden bemerkt. De overige soorten waren prijshoudend. De handel in Industrieelen stagneerde bijna volkomen. De Philips- aandeelen waren goed prijshoudend, maar slechts af en toe verwisselde een enkel stuk van eigenaar. Aku's waren veron achtzaamd. Unilevers werden tegen de vo rige slotprijzen ingezet, wegens gebrek aan affaire liep de koers een kleinigheid ach teruit. Van den handel in Koninklijken was vrijwel niets meer overgebleven. Het toon aangevende Petroleumaandeel bewoog zich tusschen zeer enge grenzen, maar kon zich toch handhaven. De rubbermarkt was ver onachtzaamd, Amsterdam rubbers werden prijshoudend ingezet en daarna verstreek ongeveer een uur voordat het mogelijk bleek, wederom een affaire tot stand te brengen. De incourante soorten waren af gaande op de onder beurst|jd beschikbare advieskoersen, prijshoudend. Tabakken wa ren geheel verlaten en hetzelfde kon wor den gezegd van de Scheepvaartwaarden. De beleggingsmarkt was stil. Nederland sche Staatspapieren waren zoo goed als onveranderd. Voor Fransche fondsen was de belangstelling geheel verdwenen. De animo voor Brazilianen was ook volkomen geluwd. De Duitsche markt was stil en ongeanimeerd. Prolongatie procent. VLISSINGEN van 69 Maart* ONDERTROUWD. A. J. Feij, 24 j. en P. C. van der Leekj 23 j. GETROUWD. T. Visser, 25 j. en A. G. M. yan den Broeke, 23 j. BEVALLEN. G. Barentsen, geb. Koole, z. J. M. van Boven, geb. Woudstra, z. H. H, A. Ver-! hagen, geb Kagenaar, z. J. Bodbijl, geb, de Bree, d, J. J. Crinse, geb. Meijer, d* W. S. Brackx, geb. Claussen, z. G* Meulmeester, geb. van Eenennaam, z. OVERLEDEN. P. Stroosnijder, 68 j., man van M. C, Pleijs. F. van der Vies, 59 j., man van P. Vader. P. Cevaal, 55 j., «vrouw van D. Filius. P. L. de Poorte, 11 j. A* Lorier, 79 j., vrouw van A. J, Leenhouts. GOES. BEVALLEN: M. E. Roeleven, geb. Harinck, z. (D.Z.JJ OOSTBURG. Over de maand Februari. BEVALLEN: L. Matthijs, geb- Meulebroeck, z. L. M. van Soolingen, geb. Van Peenen, z. M. J. J. de Jager, geb. Krocké, z. C. M. Tas, geb. Potvlieger, z. S. C. Erasmus, geb. Goossen, z. S. M. Dieleman, geb. Leenhouts, z. P. Fieret, geb. Dekker, z. OVERLEDEN: St. C. de Badts, 83 j., wed. C. B. Tas. R. P. M. Wolffelaar, 22 j. P. B. van Hulle, 86^ j., echtgen. M. P. Tanghe. Iz. J. de Groote, 77 j. L. A. van Gaelen, 1 j. P. I. de Back, 82 j., wedn. C. de Reu* M. Wadde van Roon, 56 j., echtgen. P. van Meenen, (A.A.)! MARKTBERICHTEN VISCHMIJN VLISSINGEN. Woensdag 8 Maart. Groote aanvoer van consignatiezendin gen. Wijting 0.801.60 schar 1.30 1.70 gullen 1.60f 2.30 schelvisch 2.20—2.40, alles per 10 K.G. MIDDELBURGSCHE MARKT. 9 Maart. De aanvoer aan de graanmarkt was he den matig. Schokkers 10.50—11.75. Gelezen witte boonen 2324. Ongelezen witte boonen 2022. Maanzaad 2627. Aangevoerd door de Walchersche boerinnen Boter 0.71% per 5 ons. Eieren 3 per 100 stuks. Eendeieren 3 per 100 stuks. Ganseieren 9 per 100 stuks. Noteering handelaren Boter 0.71% per 5 ons. Eieren 3 per 100 stuks. Eendeieren 3 per 100 stuks. Ganseieren 8 per 100 stuks. Particuliere prijs marktzetter Boter 0.79 per 5 ons. Eieren 4 per 100 stuks. Eendeieren 4 per 100 stuks. Particuliere prijs handelaren Boter 0.82 per 5 ons. Eieren 4 per 100 stuks. HOOGWATER TE VLISSINGEN Maart 9 3.27 15.55 10 4.13 16.41 Donderdag Vrijdag door G TH. BOEMAN Nadrrk verboden 77 Jantje stootte z|jn gezicht lel|jk te gen de paal en stond even later aan de kant te huilen. Z'n mand met boodschappen was het kanaal inge vlogen. Pietje was de hengelaars achterna het kanaal in gevlogen, maar hij kon goed zwemmen. Hjj wist den boodschappenmand te pak ken te krijgen en apporteerde hem netjes als een braaf hondje 78 Ook de andere drie wisten zich, aan gezien het kanaal niet diep was, spoedig op het droge te helpen. De een was zjjn pijp kwijt, de ander z|jn hengel, terwijl de derde tot zijn er gernis vaststelde, dat zijn jasje, dat hij pas had laten verven, helemaal kleurloos geworden was. Geen won der, dat ze alle drie geweldig uit hun humeur wegsjokten

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 3