AFLUKIN NOOTJES UIT DE PROVINCIE EXPEDITIE NAAR HET „WADI LOT". Als GRIEP dreigt BIJ DE SERUM-PAARDEN. ■Hi Onder zeer groote belangstelling heeft de burgemeester van Oss, de heer J. F. Ploegmakers, gisteren zijn 60en verjaardag gevierd, Op 10 October a.s. zal de Rijks H.B..S te Roermond baar 75-jarig bestaan vieren evenals verschillende andere Hoogere Bur gerscholen in ons land, zooals te Leiden en Delft, In een woning aan de Lindenstraat te Amsterdam raakte gisteren een schoor- steenlooper boven een fornuis in brand. Een vijfjarig kind, dat vlak in de nabijheid stond, liep brandwonden op aan linkerarm en borst, de brandweer, die snel ter plaatse was, heeft het vuurtje gebluscht. Op de Zesdaagsche te Parijs heeft Wals gisteren een leelijken val gedaan. De ge- neesheeren vreezen, dat hij een schouder blad of sleutelbeen heeft gebroken. s Aan de op 2 April te houden verkiezingen in Belfië zullen 2.667.000 stemgerechtigden deelnemen. In België bestaat stemplicht. Vijf Italianen uit Dzjiboeti, die beschul digd worden van spionnage, zijn naar Frankrijk overgebracht, waar zij zullen te recht staan. De regeering van Franco heeft het agre- ment verleend aan de benoeming van Mau rice Peterson tot Britsch ambassadeur te Burgos. Woensdag is de Slovenska Politika, het orgaan der Tsjechische Hlinkapartij in be slag genomen. Men ziet in dezen maatregel een uiting van den wensch der Slowaak- ache regeering om tot overeenstemming te komen met de Tsjechen. e Het directorium van Memel heeft de Duitsche scholen gelast bet onderwas te geven in nationaal socialistischen geest. In het Memelgebied zijn slechts drie scholen waar in het Lithausch onderricht wordt gegeven. Zondag 19 Maart a.s. zal in geheel Duitschland een legerdag worden gevierd, welke in alle garnizoenen gevierd zal wor den met parades en spiegelgevechten. Te Berlijn zullen voor het eerst acht ballons van de versperring tegen vliegtuigaanvallen worden opgelaten en zal luchtdoelartillerie worden opgesteld. Aan de regeering te Burgos is medege deeld, dat de Turksche regeering haar de jure erkent als regeering van Spanje. De Bulgaarsche regeering heeft de regee ring van generaal Franco de jure erkend. o De hertog van Norfolk zal den Engel- schen koning vertegenwoordigen bij de kro ning van Paus Pius XII. Het tweede slagschip van 35.000 ton voor de Duitsche vloot zal 1 April te Wilhelms haf en van stapel loopen. Sedert drie dagen woedt een felle brand op de Chinchona-plantage en de Vella- malai theeplantages in het Zuiden van Indië. De schade is zeer groot. Eenige hon derden koelies bestrijden de vlammen en reeds zijn twee van hen ernstig gewond. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Geziena" en „Rapid" van Antwer pen „Antje" van Londen„Crescendo" van Gravelines „Da Costa" van Ports mouth. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Da Costa" en „Crescendo" naar Antwerpen. Jaarvergadering Vlissingsche Speeltuin- vereeniging. Bovengenoemde vereeniging hield gister avond, onder voorzitterschap van den heer D. Heijboer, haar jaarvergadering in het St. Vincentiusgebouw. Na het voorlezen van de notulen der vo rige vergadering, bracht de secretaris, de heer P. v. d. Sluis, het jaarverslag uit. Hieruit stippen wij aan, dat de toestand van de vereeniging gezond genoemd mag worden. Het aantal leden bedraagt 94. In het bestuur kwam slechts een enkele wijzi ging door het uittreden van den heer Mat- thijsen, wiens plaats werd ingenomen door den heer A. Minderhoud. Als bode werd benoemd de heer Heijboer Jr. In den speel tuin werd een nieuwe glijbaan op feestelij ke wijze in gebruik genomen, terwijl aan de andere speeltuigen de noodige voorzie ningen werden verricht. Het verslag eindigde met een opwekking aan allen om mede te werken aan het speeltuinwerk in het belang van het kind. Het verslag van den penningmeester, den heer B. de Groot, gal in ontvangst en uit gaaf een bedrag aan van 798.12%, met een batig saldo van 87.10%. Hierbij werd opgemerkt dat dit saldo slechts fictief is, aangezien de nieuwe glijbaan nog niet ge heel is betaald. De kas van het 2-centsfonds voor de kin derfeestjes wees in ontvangst een bedrag aan van 121.75%, in uitgaaf van 120.48, zoodat er een voordeelig slot is van 1,27%. Den beiden functionarissen werd door den voorzitter dank gebracht voor hun vele werkzaamheden. In de kascommissie werden benoemd de heeren J. Grootjans en P. J. ten Hacken. Bij de bestuursverkiezing werden tot be stuursleden herkozen de heeren D. Heijboer, P. v. d. Sluis en A. Minderhoud. In bespreking kwam voorts de te hou den verloting om de financiën van de ver eeniging te versterken. De voorzitter deel de mede, dat op Zaterdag 13 Mei een feest avond zal worden belegd met medewerking van een cabaret-club, terwijl dan tevens de verloting zal plaats vinden. Een breedvoerige gedachtenwisseling volgde over het vraagstuk van den wachts- man in den speeltuin, waarover bij de le den de mesningen nog al uiteenloopen. Het bestuur werd opgedragen in deze naar beste weten te handelen. De voorzitter deelde mede dat het be stuur aan de voorbereiding van een nieuw reglement voor de vereeniging is begonnen. Uit de vergadering werden in verband hier mede eenige wenschen kenbaar gemaakt. Bij de rondvraag werd geïnformeerd of het juist is dat binnen afzienbaren tijd een stuk van den speeltuin zal moeten verval len met het oog op de uitbreiding van het nieuwe stadsdeel. De voorzitter kon de leden gerust stel len. Als er iets van den tuin geofferd zal moeten worden, zal dit slechts van weinig belang zijn. Na nog enkele vragen te hebben beant woord sloot de voorzitter de vergadering. Draad in de schroef. Vanmorgen kwam een draad die van een in de buitenhaven liggend schip werd los gegooid, tusschen de schroef van het Ne derlandsche motorschio „Raoid" terecht, dat alhier wegens stormweer aan den kade muur ligplaats had gekozen. De hulp van een duiker moest worden ingeroepen om den draad te verwijderen. De broodprijs te Souburg en Ritthem. Men deelt ons mede dat ons bericht van gisteren den broodprijs te Souburg en Rit them betreffende, niet geheel juist, althans niet volledig, is. Voor deze gemeenten gelden nl. twee prijzen, één waarbij men geen recht op di vidend heeft en één waarop jaarlijks divi dend wordt uitgekeerd. Deze prijzen zijn thans resp. 15 en 16 cent per 8 ons. Aanbestedingen. Het bestuur van den Polder Walcheren heeft hedenmiddag te Middelburg aanbe steed het uitvoeren van bestratingswerken aan de straatwegen. Inschrijvers L. v. Boven, Ellewoutsdijk, 2480 C. Wiskerke, Nieuwdorp, 2450 M. W. Knuist, Goes en J. Knuist, 's Heer Arendskerke, 2450S. Jongepier, Se- rocskerke, 2393Gebr. Geldof, Seroos- kerke, 2363. Besmettelijke ziekten. In de week van 26 Februari tot en met 4 Maart kwamen in onze provincie vier gevallen van roodvonk voor, nml. één in ieder der gemeenten Arnemuiden, Ede, Mid delburg en Oost en West Souburg en één geval van diphterie te Middelburg. Stoomschip nabij Walsoorder omho oggevaren. Het Nederlandsche motorschip „Nijkerk" der Vereenigde Nederlandsche Scheep vaartmaatschappij, komende van Port Said en op weg naar Antwerpen, is nabij Wal soorden omhooggevaren. Sleepbooten zijn in de nabijheid van het schip. Verwacht wordt, dat het bij hoog water zonder assis tentie vlot zal komen. MIDDELBURG. De voorloopige grosliyst der S.D.A.P. De voorloopige groslijst der S.D.A.P. voor de gemeenteraadsverkiezing, is vol gens het Volksblad, als volgtJ. Onder- dijk, P. P. Paul, Jac. Mondeel, J. Wonder- gem, L. P. Sulkers (allen aftredend), L. A. Bouman, A. J. Berenpas, L. J. Geers, H. C. de Jonge Baas, M. Bos, C. v. d. Meer en L. Jellema Jr. Vereeniging voor Beroepskeuze. Gisteren hield bovenstaande vereeniging haar jaarvergadering in een der zalen der Vergenoeging, onder voorzitterschap van den heer G. Wagenvoorde. Het reeds eer der gepubliceerde jaarverslag van den se cretaris, den heer J. Lorier, gaf geen aan leiding tot opmerkingen. De rekening van den penningmeester, den heer H. W. Naezer, wees aan een eindcijfer van 231.01. Zij begon met een goed slot 1937 van 126.40 en eindigde met een goed slot van 107.76. Na contröle door een commissie, werd de rekening goedgekeurd en de penning meester gedéchargeerd. Aan hem, maar niet minder aan den secretaris, die voor het eerst een geheel jaar werkzaam was als zoodanig, bracht de voorzitter dank voor wat zij voor de vereeniging doen. De vergadering herkoos tot bestuursle den d>9 heeren J. Broekhuijsen, A. J. W. Mathijssen en L. J. van 't Westende. Bij de rondvraag ontspon zich een dis cussie, die gelegenheid bood om nog eens duidelijk het mooie streven van de ver eeniging naar voren te brengen. Men moet echter begrijpen, dat de vereeniging niet in staat is betrekkingen te geven, doch alleen advies over den te volgen weg. REISBUREAU „VLI3SINGEN" LISSONE-LINDEMAN ROTTERD. LLOYD Boulevard de Ruyter 40, Telef. 38 ARNEMUIDEN Chr. Hist. Kiesvereeniging. Onder voorzitterschap van C. de Klerk hield de Chr. Hist. Kiesvereeniging een openbare vergadering. ^.ls spreker trad op de heer J. Deij, die als onderwerp behandelde de Chr. Hist, in theorie en praktijk. Jammer dat zoo weinigen opgekomen waren om deze rede te beluisteren. Het ledental werd nog met 3 uitgebreid. Landbouwwintercursus. Dinsdagavond had de eindles plaats van het tweede jaar van den landbouwwinter cursus te Arnemuiden. De Rijkslandbouw- consulent de heer ir. C. J. Droogendijk heeft aan de volgende cursisten het diplo ma uitgereiktJ. Crucq, P. de Visser, C. W. van Belzen, J. Baas, P. Baas, W. J. Dingemanse, P. J. de Klerk, M. T. de Dreu, allen woonachtig te Nieuw en St. Jons- land, P. Duvekot, D. A. Dijke, J. Scheele, J. Ludikhuize, W. Besuyen, P. Dieleman, M. Dieleman, M. de Troije, A. Goverss. S. Abrahamse, allen te Arnemuiden, terwijl de cursist J. de Kraker reeds in het bezit van een diploma was. Hierna werden de cursisten en den lantf- bouwonderwijzer, den heer P. C. van Mael- saeke door verschillende heeren toegespro ken. De heer D. A. Dijke bood den landbouw- onderwijzer namens de cursisten een lees- lamp en een keurige mand bloemen aan. GOES De jeugd en de geestelijke herbewapening. Woensdagavond werd onder leiding van den burgemeester, den heer mr. R. M. van Dusseldorp, een door 300 jongelui be zochte samenkomst gehouden waarin de geestelijke herbewapening speciaal voor en door de jeugd zou worden besproken. De burgemeester, de heer S. Faber uit Den Haag en verschillende jongelui voerden het woord. De burgemeester wekte in zijn slot woord allen op de hier besproken ideeën in eigen kring verder uit te dragen. BRESKENS Broodprijzen verlaagd. Ook in. onze gemeente hebben de bakkers het brood met 1 cent per 8 ons verlaagd. De storm. Tengevolge van den Zuidwesterstorm on dervindt men op de haven op verschillende plaatsen veel hinder van het hooge water. De rijweg langs de haven staat gedurende hoog water geruimen tijd blank, waardoor het laden en lossen der schepen vertraging heeft. Ook de steiger voor de visschersvaartui- gen loopt geheel onder, zoodat de visschers hun schepen tijdens hoog water niet kunnen bereiken. Met dit slechte weer blijft de ge- heele vloot binnen. Duivensport. De duivenliefhebbers brengen met het oog op het naderend voorjaar weer alles in gereedheid om zich aan hun sport te kun nen wijden. De plaatselijke duiven vereeni ging „Nog Sneller" heeft reeds haar vlucht- programma voor het voorjaar en de zomer bekend gemaakt. Op 2den Paaschdag (10 April) wordt de eerste vlucht gehouden van uit Moescroen, terwijl het programma ein digt met een vlucht uit Arras op 24 Sep tember a-s. BIERVLIET EEN SIMULTAAN SCHAAKWEDSTRIJD In principe tot oprichting van schaakclub besloten. De voorzitter van den Zeeuwschen Schaakbond, de heer Mullié, gaf Dinsdag avond te Biervliet in het „Oude Raadhuis" een simultaanwedstrijd. Door de griep was de belangstelling minder groot dan ver wacht werd. Er werd gespeeld aan 8 bor den. De heer Mullie won 7 partijen, terwijl de partij tegen den jeugdigen W. Borm voor hem verloren ging. In principe is be sloten tot oprichting van een schaakclub, zoodat de heer Mullié eer van zijn werk heeft. Het gevaarlijkste gebied der wereld. De Engelsche archeoloog P. Mallon, die reeds in het jaar 1929 ten noord-oosten van de uitmonding der Jordaan een oeroude nederzetting vond, wil thans een expeditie naar het Dal des Doods van Lot uitrusten. Volgens de Bijbelsche legende ontstond het bekken van de Doode Zee, waarop eens de vruchtbare vlakte van Siddim met de steden Sodom en Gomorrha lag, door den zwavelregen van een vulcanische eruptie (Vuur viel van den hemel). Vast staat, dat deze vlakte vele duizenden jaren geleden bijna 400 meter onder den zeespiegel zonk en sinds dien tijd ligt ook de Doode Zee 400 meter onder den spiegel van de zee, terwijl bijv. Jeruzalem, dat toen niet zoo heel ver van de Doode Zee verwijderd ligt, 800 meter boven den zeespiegel ligt. Het verschil in hoogte bedraagt dus over een korten afstand ongeveer 1200 meter. De „Zoutzee der Woestijn", zooals de Doode Zee ook genoemd wordt, of de „As- phaltzee" der oude Grieken en Romeinen, is 76 kilometer lang en tusschen de 3 en 16 kilometer breed. In het oosten en het wes ten verheft zich een hoog tafelland met vele kloven en dalen, wadi's geheeten. Op den weg van Jericho naar de Doode Zee ligt het Dal des Doods of het „Wadi Lot", een uiterst smalle pas, die aan alle zijden door steile rotsen omgeven wordt. In dit dal groeit geen boom, geen heester en zelfs geen grashalm. Slechts slangen duizendpooten en schorpioenen leven hier, weshalve deze streek dan ook door alle menschen gemeden wordt. Het is een troos- telooze omgeving en het dal vormt een gruwelijke herinnering aan een van de grootste catastrophen in de ontwikkelings geschiedenis der aarde. De eenige menschen, die in dezen hel leven zjjn twaalf monniken. De „Kluize naars van Lot" noemt de volksmond hen. Om de twee weken worden hun levens middelen gebracht. Deze monniken leven geheel als in de tijden Christi. Verder woont er geen mensch in het dal. Maar de kluizenaars houden het uit. Zij brengen hun tijd door met bidden en vasten. Men voelt zich in dit eenzame dal terug gezet in een tijd, die reeds duizenden jaren ach ter ons ligt en meent ook heden neg visionair de vluchtenden te zien, die jammerend om hulp smeeken. De natuur heeft in dit gebied opmerke lijke tegenstellingen geschapen. Slechts tien kilometer van het „Wadi Lot" verwijderd, achter de bruggen over de Jordaan, ligt Jericho temidden van bloeiende tuinen, wijnbergen, sinaasappelplantages en citrus- aanplantingen. Een geur van balsem hangt boven dit gebied, terwijl in het Dal des Doods zelfs de lucht schijnt te branden. Eigenaardig zijn ook de witte vlekken, waarmede de bodem in het „Wadi Lot" be dekt is. Hier zweet de aarde letterlek zout. Ook het water van de Doode Zee is zoo verzadigd van mineralen, dat er visschen noch schaaldieren in kunnen leven. De zoute bestanddeelen van het water in de Doode Zee ongeveer 25 zijn chloor- magnesium, chloorcalcium en chloorna trium. Z\j geven aan het water een speci fiek gewicht van 1.666 zoodat ook het menschelijk lichaam er niet in zinkt. De Doode Zee was van oudsher de schrik van alle karavanen, die van de kust kwa men en over de Jordaan wilden trekken. In duizenden jaren tijds is in deze streek zoo goed als niets veranderd. Slechts een kalifabriek vindt men op het oogenblik aan den oever van de Doode Zee. Verder heeft men er nog een modern restaurant voor de toeristen gebouwd en op de terrassen kan men onder het genot van een glas ijskoude limonade over de wonderen der natuur na denken. Het „Wadi Lot", waarin Mallon thans wil gaan zoeken naar de overblijfselen van een grijs verleden, is een waar dorado voor roovers, die zich tusschen de rotsen kunnen verbergen. Aan de grens tusschen Palestina en Transjordanië, onmiddellijk achter Jericho, staat een gewapende grenswacht. Maar veel kunnen deze mannen niet uit richten. Zoodra des nachts de lichten van een auto te zien zijn, knallen de geweren. En voordat men met de vervolging van de onzichtbare schutters kan beginnen, zijn deze reeds lang weer verdwenen tusschen de rotswanden. Zoo gaat er nauwelijks een nacht voorbij, waarop geen overval in de nabijheid van de grens plaatsvindt. Het is de natuur zelf, die hier een ideaal terrein voor een bendenoorlog geschapen heeft. JUWELIERSZAAK TE BRUSSEL GEPLUNDERD. Dinsdagavond heeft een stoutmoedige overval plaats gehad te Brussel, in de Bo- terstraat, meldt het Laatste Nieuws. Omstreeks 10 uur des avonds kwam een auto aangereden uit de richting van de Groote Markt, die plotseling stopte in de Boterstraat, rechtover het huis van den juwelier Jules Dalmotte. Twee personen zaten in den wagen een hunner sprong op het voetpad, wierp in een oogwenk een hard voorwerp in de winkelruit van den heer Dalmotte, maakte zich meester van vier kaarten, waarop ringen gehecht wa ren, sprong terug in den auto, die in groote vaart wegreed langs de Zuidstraat en daarna voorbij de Lombardstraat, een straat insloeg, die naar de bovenstad leidt. Een persoon, die zich in de buurt be vond had van ver den aanslag gezien, was komen toeloopen, en toen de auto weer wegreed, had hij een taxi aangeroepen, die de auto met de dieven achtervolgde, maar er niet in is geslaagd den wagen in te halen. Men heeft echter het nummer kun nen opteekenen, en hieruit is gebleken dat de dieven, daags tevoren, ook de auto hadden gestolen, toen deze om 11 ur in de Grétrystraat geparkeerd stond. De waarde van de gestolen ringen be draagt ongeveer 40.000 francs. „Zeg, Meyer", zegt Jansen tegen zijn vriend, „ik heb gehoord, dat je vrouw ver giftige paddestoelen heeft gegeten. Ik hoop dat het haar gezondheid niet schaadt V' „Integendeel", verklaart Meyer, met ge fronst voorhoofd, „ze is nu nog giftiger geworden." Hondenweer AFLUKIN weer! Neemt tijdig AFLUKIN. Het voorkèml Griep - Verkoudheid - Influenza. Prijs 50 cent per buisje. Bus vat» 1000 pillen f. 6.50. Eischt den naam AFLUKIN op elk pifle(j& verkrijgbaar 'tij alle apothekers en drogisten Dieren schenken het leven aan doodzieke menschen. Wie de idyllische Duitsche universiteits. stad Marburg aan de Lahn, met haar ro« mantische straten kent, zal kunnen be grijpen, dat hier een geleerde van het for maat van Emil von Behring de juiste plaats voor zijn belangrijke navorschingen vond. „Waar ter wereld is een schooner plaats te vinden", schrijft Clemens Bren- tano. In deze onvergelijkelijke stad werd Behring in 1895 aan de Philipps-Universi- teit tot professcT in de hygiëne benoemd. Nier ver van de stad Marburg, tn het schoone Hinkelbachdal, ontdekt het oog van den nieuwsgierige journalist een merk waardige groep zeer omvangrijke gebou wen. Komt hij nader, dan ziet hij in groo te letters het opschrift „Behringwerke", Maar geen gestamp van machines ver breekt de rust. Hoe is dat mogelijk? Een fabriek zonder machines? Hoe worden dan hier waren geproduceerd? Paarden als machines. Spoedig wordt het raadsel opgelost. Het gebouwencomplex bestaat in hoofdzaak uit enorme stallen. Dan zien wij op een uitge strekte weide talrijke paarden grazen de serum-paarden, naar ons verraden wordt Dus deze dieren „fabriceeren" hier de wa ren, het geneeskrachtige serum paarden, de oude vrienden der menschen, ook hier hebben zij zich in dienst gesteld van de menschheid en dat op een zeer gecompli ceerde wijze. Wij brengen een bezoek aan den stal. Slecnts edele raszuivere paarden! Deze hier hebben juist serum geschonken, daarom staan zrj op stal. Twee maal per dag wordt hun temperatuur opgenomen, zij worden verpleegd als belangrijke persoon lijkheden. En dat zijn zij ookzij schenken den zieken het leven „Hoe dikwijls wordt een paard aderge laten?" is mijn vraag. „Een paard heeft ongeveer 30 35 liter bloed (dus veel meer dan een mensch en bij een aderlating worden vier of vijf liter bloed afgetapt. Een dergelijke ader lating kan dikwijls met slechts een of twee dagen tusschentijd plaats vinden. Paarden verdragen een dergelijk bloedverlies zeer goed, daar zij een bijna onuitputtelijk re servoir aan roode bloedlichaampjes heb ben." „Kunnen nu ?!le paarden gebruikt wor den en zijn deze dieren onmiddellijk voor een dergelijk proces geschikt?" „Slechts de beste en gezondste raspaar den worden hier gehouden. Er is een zeer lange voorbereiding noodig, voordat de die ren serum gevenbij het serum tegen longontsteking b.v. twee jaren." „Is al het bloed nu geneesmiddel?" „Oh neen Hier heeft U reservoirs met paardebloed het bloed is geronnen de bloedcellen zijn gezakt. Op het geronnen bloed ziet U hier in dit reservoir reeds een heldere lichtgele vloeistof, dat is het se rum, hetwelk ongeveer 50 procent van de oorspronkelijke hoeveelheid bloed vormt." Meer dan honderd geneesmiddelen „En deze gele vloeistof spuit men den menschen nu onder de huid?" „NeenIn de eerste plaats wordt de vloeistof van alle overtollige bestanddeelen gereinigd. Het zijn namelijk slechts bepaal de eiwitten die het tegengif tegen bepaal de ziektenverwekkers bevatten, alle andere elementen kunnen als ballast verwijderd worden. Het serum wordt dus gezuiverd." Nog zijn wij vol van het wonderbaar lijke, dat wij zoojuist gehoord en gelezen hebben, of wij betreden reeds een andere belangrijke plaats van productie, waar het serum wel is waar niet zelf door middel van chemische retorten geproduceerd, wel echter op ingewikkelde wijze het uitgangs materiaal vervaardigd wordt. Maar nog iets anders wordt hier gemaaktnamelijk de immuniseerende stoffen, die aan de paarden worden toegediend, opdat hun lichamen de tegengiffen vermogen te pro- duceeren. Tenslotte bezoeken wij dan nog de toon zaal. De in vele vitrines ondergebrachte flesschen bevatten de geheimzinnige elixers, die bewerken, dat doodzieke menschen binnen korten tijd weer bevrijd van alle schadelijke stoffen onder ons verkeeren. Het aantal hier vervaardigde geneesmid delen is niet geringhet zijn er meer dab hond«rd. ïeidin| van keer meldt Her leven zaken kunnej schille stelt, aan eventi van a< orga Zat< een vt der zt Rege< -

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 2