I EERSTE BLAD 77e JAARGANG - NUMMER 58 DONDERDAG 9 MAART 1939 blokkade der spaansche kust afgekondigd. STADSNIEUWS het vraagstuk van een centraal vliegveld. beperking der drukpersvrijheid - abonnementsprij s voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal oi 17 cent per week; Franco per post ƒ2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 GIRO 66287 m ADVERTENTIEPRIJS* Van 15 regels f 1.25 iedere regel meer 25 cent. Big abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties vp 15 regels 50 cent, iedere regel meei 10 cent (max. 10 regels) Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend A-lles brj vooruitbetaling VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN a aNOESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC ITEITSWAARUE. INGESTELD DOOR DE VEREEN!» IN li „DE NI-UEKI ANDSt'Hb DA li BI A 11 F E R S" De geheele Middellandsche Zeekust tus schen Sagunto en Adra is gesloten voor de scheepvaart in de Spaansche territoriale wateren, aldus werd bekend gemaakt in een communiqué, dat gisteravond is uitge geven door het hoofdkwartier der admira liteit te Burgos. De admiraliteit waarschuwt alle schepen, dat tusschen den vuurtoren van Torre La- mesa en Kaap Palos onderzeebooten krui sen, die opdracht hebben, ieder schip tot zinken te brengen, welke vlag het ook voert, dat zou trachten binnen de drie- mijlsgrens te komen. Schepen, die lading aan boord hebben voor andere havens aan de republikeinsche kust, welke vlag zij ook voeren, moeten naar een nationalistische haven opstoomen en worden uitgenoodigd naar Barcelona, Palma de Majorca of Ma laga te varen. Voorts wordt in het communiqué nog medegedeeld, dat de duikbootblokkade ook de kustwateren ter hoogte van Cartagena omvat. De blokkade treedt onmiddellijk in werking. Havas meldt uit Barcelona, dat het Fransche vrachtschip „La Corse", dat zich met een lading bevroren vleesch naar Va lencia begaf, op zee door een Spaansch schip werd aangehouden en gedwongen werd zich naar Barcelona te begeven. Het ultimatum aan de communisten te Madrid. Het door den defensieraad per radio tot de opstandige militairen gerichte ultima tum, dat zij zich gisteren voor het middag uur moesten overgeven, is, naar het schijnt, aanvaard, daar na half twaalf niet meer het geluid van schoten werd gehoord. Op straat was het rustig. Er liepen maar enkele trams en wie niet uit huis moest voor dringende zaken begaf zich niet op straat. Later werd gemeld, dat de communisti sche troepen zich overgaven aan den defen sieraad. Havas meldt nog, dat het gisterochtend, na een onruötigen nacht, kalm was. De stilte werd slechts twee keer verbroken door luchtalarm. Na twee uur was het te Madrid volkomen rustig. Mitrailleurs zijn op de strategische pun ten opgesteld, tanks rijden over de groote boulevards. Men verwacht, dat vandaag de laatste haarden van communistischen te genstand zich over zullen geven. Volgens andere berichten zou het eveneens rustig zrjn in Valencia, Almeria en de voornaam ste centra. Het communistische dagblad te Valen cia verschijnt niet meer, terwijl de overige bladen goedkeurend schrijven over den ver- dedigingsraad. Het verbindingscomité tus schen de C.N.T. en de U.G.T. heeft een manifest uitgegeven, waarin steun wordt gegeven aan den nationalen verdedigings raad. Patrouilles trekken door de stad en militairen bewaken de voornaamste gebou wen. Tijdens een buitengewone vergadering van den gemeenteraad van Valencia, in te genwoordigheid van de communistische minderheid, is gisteren besloten tot onvoor waardelijke aanhankelijkheid aan den ver- dedigingsraad. De partijen, die het volks front vormen, hebben bovendien verklaard, dat de communisten daar geen deel meer van kunnen uitmaken. Nog verzet te Madrid? Volgens hedennacht ontvangen berich ten is de toestand in Madrid sedert gister avond tien uur verbeterd. De poging van kolonel Ortega om te bemiddelen tusschen de aanhangers van den verdedigingsraad en de communisten heeft tot een wapen stilstand geleid. Toch hoorde men nog en kele schoten op grooten afstand van de Fransche ambassade. De communisten blij ven in hun loopgraven in de voorsteden van Madrid en bij de Rena. Li tegenstelling met hetgeen eerder werd gemeld schijnen noch het ultimatum van den verdedigingsraad, noch de pogin gen van kolonel Ortega te hebben geleid tot overgave van de communisten. De be sprekingen duren voort, doch nieuwe bot singen. blijven mogelijk. Voorbereiding voor bezetting van Madrid. De inneming van Madrid stelt op het °ogenblik voor de rechtschen drie proble men Het militaire probleem, de levens middelenvoorziening en de politie. Het mi litaire probleem is gemakkelijk op te los- sen> gezien de verpletterende overmacht van het rechtsche leger. Wat de levens middelenvoorziening betreft, men heeft treinen met voedingsmiddelen samenge trokken in de nabijheid van de hoofdstad. Verklaard kan worden, dat de voeding der hoofdstad voor een week verzekerd is. De recente gebeurtenissen hebben een nieuw, ernstig probleem aan de orde ge steld, nl. dat der politie. Men meent te weten, dat de autoriteiten de ontwerp- diensten versterkt hebben door bij de guar- dia civil en de colonnes vrijwilligers, die ter beschikking staan van den politiechef, Hungaria, zekere bezettingsdivisies te voe gen. Madrid zou verdeeld worden in secto ren, waarop de militaire commandanten het toezicht zouden uitoefenen onder lei ding van Hungaria. Men vreest nl., dat extremisten schade berokkenen, wanneer de politie niet snel en overal tegelijkertijd tusschenbeide komt. Niet vóór de recht schen deze drie problemen hebben opge lost, zal de bezetting van Madrid kunnen geschieden. De minister zal een commissie van advies instellen. De minister van Waterstaat deelde in de memorie van antwoord aan de Eerste Ka mer inzake de waterstaatsbegrooting me de dat zooals de Kamer reeds werd mede gedeeld door den minister van Defensie de in September a.p. aangenomen onvereenig- baarheid van een centrale luchthaven bij Leiderdorp met een militair luchtvaartter rein bjj Katwijk, een punt van nader inter departementaal overleg heeft uitgemaakt. Resultaat daarvan is geweest, dat die on- vereenigbaarheid niet behoeft te worden aangenomen bij het treffen van zekere schikkingen en regelingen, welke nog na der dienen te worden uitgewerkt. Gelet op de vele stroomingen op het ge bied van de ontwikkeling der luchthavens in het westen des lands, en de wenschelijk- heid om bij het doen van verdere stappen te beschikken over een zoo veelzijdig mo gelijk inzicht in de verschillende onderdee- len van het vraagstuk, heeft de minister in overleg met zijn daarbij betrokken ambt- genooten zich voorgenomen een commissie in te stellen, welke tot taak zal hebben op korten termijn advies over het vraagstuk van een centrale luchthaven uit te bren gen. In die commissie zullen de bij deze aangelegenheid betrokken departementen en gemeenten alsmede de K.L.M. vertegen woordigd zrjn. Den Minister ontbreekt het niet aan sym pathie voor de binnenlandsche luchtvaart, maar het sterk verliesgevend karakter van de meeste lijnen vervult hem met groote zorg. Voor zooverre aan de K.L.M, niet bepaalde toestemming wordt verleend om af te wijken van de contractueele verplich tingen, dat de door die maatschappij te be zigen vliegtuigen en motoren van Neder- landsch fabrikaat moeten zijn, is de K.L.M. uiteraard aan die bepaling gebonden. Bij elke beslissing ten aanzien van een machti ging tot aankoop van materieel in het bui tenland worden de belangen van de Neder- landsche vliegtuigindustrie mede in over weging genomen. Het ligt in het voorne men der regeering aan dit punt voor de naastetoekomst bijzondere aandacht te geven. In de heden gehouden vergadering van de Eerste Kamer kwam minister Goseling bij de behandeling van de Justitiebegroo- ting aan het woord. In het verloop van zrjn rede zei de Minister zich van bespreking van door de leden aangevoerde voorbeel den van excessieve uitingen te onthouden. Deze uitingen worden in de handelingen vereeuwigd. Er hebben vervolgingen plaats. Men kan nu eenmaal niet alles vervolgen. Het zou niet altijd wijs zijn tot vervolging over te gaan. Men vergete het reclame-element niet. Het aanvullen van de strafbepalingen ligt in 's Ministers voornemen. De voorbe reiding is al zoo goed als gereed. Men dient er echter voor te zorgen, dat met het vuile badwater der excessen niet het schoone kind der democratische vrijheden wordt weggegooid. Eerlijke critiek is ge oorloofd, niet echter leugen en laster ten aanzien van gezag en bevolkingsgroepen. Spr. erkent, dat uitbreiding van bedoel de strafbepalingen zich wel eens kan uit strekken naar een kant, waarvoor zij niet bedoeld is. Dit is nu eenmaal de schaduw zijde van het democratische stelsel. Groote zelfbeperking is geboden. Men mag de rol van strafwetgever en rechter op dit gebied niet overschatten. De oplossing ligt in de regeneratieve krachten van het volksbewustzijn. NEDERLANDSCH S.S. „NOORDPLEIN" OP HAVENBERM GELOOPEN? Op eigen kracht vlotgekomen. In den afgeloopen nacht is het Neder- landsche stoomschip „Noordplein", groot bruto 752 en netto 363 register tons, ko mende van Antwerpen op den Oostelijken havenberm alhier geloopen. De „Goliath" is uitgevaren voor het verleenen van assis tentie. Vanmorgen omstreeks half negen is de „Noordplein" op eigen kracht vlotgekomen en heeft de reis naar Hamburg voortgezet. Uit nadere informaties is ons gebleken dat het onwaarschijnlijk moet worden ge acht dat bovenstaand bericht juist is. De sleepboot „Goliath" is niet uitgevaren, ter wijl de „Noordplein" op de reis van Ant werpen naar Vlissingen eenigen tijd voor anker is gegaan in verband met het slechte weer. Dit laatste zal vermoedelijk wel de oorzaak zijn, dat verondersteld werd dat de „Noordplein" omhooggevaren zou zrjn. Vlïssingsche Orkestvereeniging. Men verzoekt ons plaatsing van het on derstaande Donderdag 16 Maart a.s. hoopt de Vlis- singsche Orkestvereeniging in Britannia haar 3e concert te geven. Als solist zal dien avond optreden Leon Rudelsheim te Amsterdam, met 2 viool concerten. De heer Rudelsheim is in het bezit van den Prix d'Excellence van het Amsterdamsche Conservatorium en stu deerde o.a. bij Alexander Schmuller, Na jaren in Dresden le concertmeester ge weest te zijn, verliet hij Duitschland in 1933 en werd benoemd tot 2en concert meester bij het Amsterdamsch Concertge bouw Orkest. Behalve het vioolconcert in d Moll van Guiseppo Tartini speelt de heer Rudelsheim ook het concert in G Moll van Max Brack, beide mat begeleiding van orkest. Verder staat op het programma De Ouverture Figaros Hochzeit van W. A. Mo zart, ballet-muziek uit Orpheus van Gluck en de Unvollendefca Symphonie van Franz Schubert. Waar de Vlissingsche Orkestvereeniging alle moeite doet, goede muziek in onze stad te brengen, hoopt zij dat het muziekmin- nend publiek dit streven zal waardeeren, door een druk bezoek. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze TijcLinghal. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam vierde Donderdag haar jaar dag onder meer met een noenmaal in de foyer van de Doelenzaal. Dinsdag is minister mr. M. P. L. Steen- berghe, minister van Economische Zaken, naar Duitschland vertrokken voor een be zoek aan de Leipziger Messe en daarna aan zijn Duitschen ambtgenoot dr. Funk. Te Hilversum werd Dinsdag het huwe lijk voltrokken tusschen den heer A. W. Groote, directeur der Amsterdamsche Bank en voorzitter der Hilversumsche padvin ders, en mej. J. Bos. Zq, die kwamen en gingen. Aantal inwoners op 1 Februari22606. Aantal inwoners op 1 Maart22528. Gedurende de tweede helft van de maand Februari hebben zich te Vlissingen gevestigd J. Walraven, schilder, De Ruijterstraat 8, vam St. Laurens. G. H. J. van den Boogaard, mach. bank werker, Wilhelminastraat lé, van Amster dam. H. J. W. Harmen, bankwerker, Kasteel straat 87, van Deventer. J. J. Thiellier, mach. bankwerker, Noord straat 50, van Roosendaal c.a. J. Wilieboordse, typograaf, Noordstraat 27, van O. en W.-Souburg. P. A. Cappelle, plaatwerker, Meidoom- laan 27, van Oosterland. J. M, Schillemans, timmerman, Glacis- straat 81, van Zierikzee. Ph. P. Keijmel, schildersknecht, Glacis- straat 162, van Breskens. C. A. van Ham, bankwerker, Leliënlaan 21, van Breda. E. C. Boogers, modelmaker, Kasteel straat 87, van Dordrecht A. H. de Vries, chaufeur, Koningsweg 3, van Onstwedde. J. F. Jansen, korp. telegr., A. de Kerk 15, van Den Helder. J. Vale, mach.-bankwerker, Hendrikstraat 32, van Sas van Gent. J. S. de Raar}, bankwerker, Callenfels- straat 15, van Groningen. A. Mebius, leeraar H.B.S., Badhuisstraat 16, van Den Haag. H. H. F. van der Rest, bankwerker, Dijkstraat 123, van Rotterdam. J. Le Mat, chauffeur, Stationsplein 2, van Terneuzen. L, van Dixhoorn, timmerman, Badhuis straat 82, van O. en W. Souburg. J. J. de Houck, metselaar, Breewater- straat 22, van IJzendijke. J. v. d. Veen, bankwerker, Anjelieren laan 20, van Groningen. P. G. Copier, handelsreiziger, Noord straat 71, van 's-Gravenhage. G. J. v. Zandvliet, monteur, Aagje De kenstraat 43, van Wouw. B. Jager, mach.-ba,u kwerker, Boter- bloemlaan 7, van Groningen, J, Castel, hulp luchth. kn., Sluiskade 5, van O. en W. Souburg. H. Cazemier, maoh.-bankwerker, Bella- mypark 8, van Groningen, terwijl vertrokken; J. de Ridder, werkman, Molenstraat 42, naar Haarlem. G. H. de Bad, koperslager, Breewater- straat 22, naar Amsterdam. H. H. Crox, bankwerker, Noordstraat 61, naar Helmond. E. van Akker, korp. pol. tr., Mariniers plein 6, naar Loosdrecht. G. W. Oosterling, korp. pol. tr., Mari- niersplein 6, naar Haps. A. M. Mennes, zonder, Hellebardierstraat 10, naar Middelburg. A. Visch, sergt-machinist, Badhuisstraat 86, naar Den Helder. H. J. A. Derjmann, stuurman, Walstraat 62, naar Den Helder. A. F. X. van Helvert, zonder, Arbeid- straat 26, naar O. en W. Souburg. E. Szystowski, off. Pools Mar., Bid. de Ruijter, naar Rotterdam. D. J. de Smit, electr. lasscher, Lamp- sinsstraat 6, naar O. en W. Souburg. A. van der Weele, scheepmaker, de Ruij terstraat 7, naar O. en W. Souburg. K. Stam, scheepsbouwer, Slijkstraat 10, naar Amsterdam. BAZAAR VEREENIGING „HET HOOGELAND". De Vereeniging „Het Hoogeland" staat de laatste maanden meer in de belangstel ling dan anders het geval is. Zij heeft den laatsten tijd dan ook veel over haar werk en deel laten hooren. Het Hoogeland is een christelijke vereeniging tot stichting en in standhouding van arbeidskoloniën waarin vele geestelijke en maatschappelijke schip breukelingen op de levenszee liefderijk worden opgenomen. Teneinde dit werk van barmhartigheid nog beter aan zijn doel te kunnen laten beantwoorden heeft de vereeniging een be roep gedaan op de Vlissingsche ingezetenen met het gevolg dat in het Concertgebouw ter versterking van de kas der vereeni ging een bazaar is georganiseerd. Deze bazaar is gistermiddag officieel geopend. Velen hadden aan de uitnoodi- ging om hierbij tegenwoordig te zijn, ge volg gegeven. De presidente van het bazaarcomité, mevr. Hertsteinden Hartog, heeft alle aanwezigen verwelkomd. Vervolgens heeft de heer J. G. Kruis, penningmeester der vereeniging, een kort propagandawoord gesproken. De heer Kruis betuigde, namens het hoofdbestuur, zijn dank aan het comité van aanbeveling en aan het uitvoerend comité voor het tot stand komen van den bazaar. Er is de laatste dagen hard gewerkt, maar het re sultaat is werkelijk schitterend. Spreker hoopte dat het eindsaldo even mooi moge zrjn. Verder bracht spreker dank aan de ijverige collectrices van het dzae-cents- fonds en aan de fa. H. J. van der Meer Zn. voor het beschikbaar stellen der ge luidsinstallatie. De heer Kruis zette voorts uiteen dat het Hoogeland een reclasseeringsvereeni- ging is, in den ruimsten zin des woords. Haar arbeid is een uitstekende barometer om den economischen toestand van het land te leeren kennen. In tijden van ma laise is de toevloed van personen, die hulp komen vragen zeer groot. Den laatsten tijd is het aantal aanvragen om hulp dan ook toegenomen en het bestuur heeft naar maatregelen moeten omzien om allen te kunnen helpen. Het besluit is genomen een geschikt huis te Beekbergen te koopen, maarde dubbeltjes ontbreken. Ten einde hieraan te komen, is men begonnen in verschillende plaatsen des lands bazaars te organiseeren. Wanneer deze aan de ver wachtingen beantwoorden, zal aan 40 per sonen, voornamelijk ouden van dagen, plaats verleend kunnen worden. Spreker hoopte dat velen voor dit liefdadig doel een open hart zullen hebben en een steentje zullen bijdragen. Hierna heeft de heer J. C. Paap c'.en bazaar officieel geopend. Vooraf deelde de heer Paap mede, dat hem dit verzocht was, aangezien de burgemeester verhin derd was. Spr. kan niets anders doen, dan hetgeen de heer Kruis gezegd heeft, nog- Dit nummer bestaat uit 2 bladen §cl»curlcw»$sc« «?g»ga ele— daag Blokkade der Spaansche kust afge-i kondigd. (Pag. 1, eerste blad)j Te Elspeet wordt waarschijnlijk een centraal vluchtelingenkamp ingericht, (Binnenland), Er zijn 450.000 Spaansche vluchtelin gen in Frankrijk. (Binnenland), Bij het omslaan van een Britschen trawler zijn waarschijnlijk 9 personen om het leven gekomen. (Scheepvaart), De regeering overweegt afschaffing der personeel© belasting voor motor rijtuigen. (Binnenland) Te Amsterdam is een extra-trein op verkeerd spoor gereden op het nip pertje een ernstig ongeluk voorkomen. (Gemengd nieuws)} ZIE VERDER EVENTUEEL IAATSTE BERICHTEN. maals onderstrepen. Onder vroolijkheid merkte de heer Paap op dat de vereeni ging feitelijk boven haar stand leeft, want, zeiü: spr., zij koopt huizen voor zij het geld er voor heeft. Het liefdadige doel zorgt er echter voor, dat dit niet zoo heel erg is. Nu dienen wjj ook daadwerkelijk mede te helpen dat het geld er komt. Hier mede wordt een zeer nuttig werk verricht. Spreker besloot met de beste wenschen voor het welslagen van den bazaar. Nadat het lint was doorgeknipt konden de aanwezigen zich over de zaal versprei den en het tentoongestelde bezichtigen. De bazaar. Een gezellige aankleeding van de zaal is een der eerste vereischten om een bazaar aantrekkelijk te maken. En hierin is men zeker geslaagd. Afgewisseld door palmver- siering hebben de verschillende attracties een plaatsje lang- de wanden en op het tooneel gevonden. In het midden van de zaal is een groote stand opgesteld met allerhande artikelen. De eene zijde is voor fraaie handwerken benut, de andere voor de uitstalling van vele kleine en grootere snuisterijen en luxe kunstvoorwerpen. De dames zullen de vervaardigde handwerken, zooals kleedjes, kussens, jurkjes, schortjes en niet te vergeten de groote collectie brby-aftikelen ongetwijfeld met genoegen bekijken enkoopen. Maar naast dit zakelijke deel, is er ook een meer amusante gelegenheid waar men zijn dubbeltjes en kwartjes kwijt kan. En dan bedoelen wij de attracties. De jeugd (de ouderen echter ook nog wel) kan haar haart ophalen in de grabbelton. Wij zagen een peuter geheel in de ton weggedoken, de beentjes bengelden er tot groot ver-, maak van de omstanders alleen nog boven uit. Triomfantelijk kwam de kleine even later met haar „verrassing" te voorschijn. En zoo zijn er nog meer van dergelijke verrassingen. Men vindt ze bijv. in de Hoo- gelandsche automaat, het postkantoor en bij de touwtjestrekkerij. Wie zichzelf op de vingers wil tikken, moet eens probeeren om met 3 slagen een grooten spijker in een zwaren houten balk te drijven. De Hoogelandsche klok geeft tegen een kleine vergoeding den juisten tijd aan om in het bezit te komen van een of ander fraai geschenk. Het ballero- en het vogeltje-pikspel staan broederlijk naast elkaar en om beurten kan men hier een kansje wagen. Met wat behendigheid zjjn tij de „ringwerperij" en het Engelsche werpspel mooie prijzen te winnen. Wie van een kalmer vermaak houdt, probeert zijn krachten op het vischspel, het tivolispel of de sjoelbak. Wanneer men al deze attracties bezocht heeft, kan men in een apart hoekje van de zaal rustig een kopje thee gaan drinken en nog wat na genieten van het gezellige geroezemoes, dat op den bazaar heerscht. Uit deze opsomming blijkt wel dat op velerlei manier het nuttige met het aan gename is vereenig d. De groote verschei denheid zorgt er voor dat iedereen met genoegen eenigen tijd op den bazaar zal verblijven. Maar het mooiste van dit alles is wel dat men, door een bezoek, bijdraagt om het loffelijk streven der vereeniging te helpen verwezenlijken.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1