77e JAARGANG - NUMMER 55 MAANDAG 6 MAART 1939 Opstand bij de Spaansche republikeinsche vloot onderdrukt STADSNIEUWS EERSTE BLAD SANOSTOL §eLem»tewissg« «CTBB «lew daag ^ONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor bet buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Ylissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 advertentieprlj s Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties vp- 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend Alles bij vooruitbetaling VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN iAHGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC 1TE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIUIN» „DE NE11EHI. A N IISCH E DAGBLADPERS" Casado Nationale verdedigingsraad gevormd „öf vrede voor de Spanjaarden of strijd tot den dood" De zender in Cartagena, tot dusverre in I republikeinsche handen, heeft Zondagmor- i plotseling bekend gemaakt, aldus meldt I het Duitsche Nieuwsbureau, dat een groot l der eenheden van de republikeinsche I vloot in opstand was gekomen tegen het ■republikeinschebewind, om zich aan te I siuiteri bij generaal Franco. De spreker riep I de bevolking van Cartagena op, zich aan te sluiten bij den opstand en zich terstond aan i melden bij de .marinekazernes. De uit- I zending besloot met het lied van de Fa- anx en de leus Arriba Espana. Even over tien uur deelde de zender I mede, dat de kustartillerie zich had aange- i sloten bij den opstand en een ultimatum had gericht tot alle nog niet aan den op stand deelnemende schepen om de witte 1 vlag te hijschen, anders zouden de batterijen vuren. Korten tijd later deelde de zender mee, dat de in garnizoen liggende marine- strijdkrachten en eenige eenheden met de bevolking der stad tegen het republikein sche bewind in opstand waren gekomen. Met de kustartillerie zouden ook de beide kustforten Galeras Moros en San Julian rich bij de opstandige beweging hebben aangesloten. Om half twaalf deelde de zen der van Cartagena mede, dat de zender weer in het bezit van de republikeinsche overheid was. Republikeinsche strijdkrach ten hadden de stad weer bezet en reeds zuiveringsacties ondernomen. Uit Barcelona meldt het Duitsche Nieuwsbureau Op de berichten, dat in I Cartagena een deel der republikeinsche 1 vloot en de bevolking in opstand waren ge- 1 tomen tegen de republikeinsche overheid, 1 qn eenheden der rechtsche vloot uit Cadiz aitgeloopen in de richting van Cartagena. Naar in Barcelona wordt vernomen, zou het gistermorgen op het voornaamste plein i Cartagena tot geestdriftige betoogingen gekomen zijn voor het rechtsche Spanje. Het D.N.B. voegt hieraan toe Cartagena is, zooals men weet, de eerste oorlogshaven I van het republikeinsche Spanje, waar de geheele republikeinsche vloot bijeenligt. Verscheidene republikeinsche kruisers zou den getracht hebben de haven te verlaten. Volgens latere berichten duurden de ge vechten gistermiddag steeds voort, gelijk ook de Cartageensche zender toegaf. De zender richtte oproepen tot de republikein sche marine om trouw te blijven aan de republikeinsche zaak. Madrid meldt onderdrukking van opstand te Cartagena. Gisteravond werd officieel te Madrid medegedeeld, dat de opstand was onder- drukt. De verklaring der regeering Negrin zegt, dat de opstand snel en volkomen is onderdrukt, en- dat de stad thans geheel in handen der linksche regeering is. De muiters zullen onmiddellijk terecht staan. Havas meldt nog, dat de telefonische ver bindingen tusschen Madrid en Cartagena gisteravond nog zeer moeilijk waren en dat bet onmogelijk was in de hoofdstad nauw keurige inlichtingen te verkrijgen omtrent den omvang van de muiterij. Op het Fransche vliegveld Lasenia zijn gistermiddag 4 Spaansche militaire vlieg tuigen geland, welke uit Cartagena kwa men. Aan boord bevonden zich omstreeks 30 officieren en minderen, die door de mili taire autoriteiten onder bewaking werden gesteld. Men neemt aan, dat het vliegtui gen zijn, welke bij de muiterij te Cartagena betrokken zijn geweest, doch de militaire autoriteiten waren zeer spaarzaam in het verstrekken van inlichtingen. Regeering-Negrin maakt plaats voor nationalen verdedigingsraad. Union Radio heeft gisteravond het vol gende bericht omgeroepen Zoo juist is een nationale verdedigings raad gevormd. Deze raad is in de plaats getreden van de regeering, onder voorzit terschap van Negrin. Hij bestaat uit gene raal Segismundo Casado, Besteiro, Miguel San Andres, Eduardo Bala en Gonsalez Ma rin. Casado heeft voor de microfoon een korte toespraak gehouden, waarin hij o.m. zei Wij zullen verzet blijven bieden zoolang wij geen eervollen vrede kunnen sluiten. Het Spaansche volk strijdt voor zijn onafhan kelijkheid en zal tegenstand bieden zoolang het geen vrede wordt aangeboden. Hij eindigde met de woorden öf vrede voor de Spanjaarden, öf strijd tot den dood. Spanjaarden, leve de republiek, leve Spanje. Toen gisteravond de journalisten naar gewoonte te 9 uur naar het hoofdkwartier kwamen om inlichtingen te vragen, vonden zij buiten het gebouw een sterke wacht, ter wijl een groot aantal auto's voorstonden en nog steeds aanreden. Zij werden in de wachtzaal gelaten, waar zij tot midder nacht bleven, om vervolgens te worden uit- genoodigd te luisteren naar de radiorede van de leden van den defensieraad. Vervolgens werden zij door kolonel Casa do ontvangen, die zei,,Gij hebt een histo rische nacht beleefd, wij zijn overtuigd Spanje en de republiek een dienst te hebben bewezen". Op een vraag omtrent den opstand te Cartagena zei hij, dat de vloot niet in opstand is gekomen tegen de republiek, doch tegen de regeering, die geen macht meer had. Tijdens zijn onderhoud met de journalis ten werd kolonel Casado verscheidene ma len aan de telefoon geroepen. Eerst door generaal Manuel Matallana, den chef van den generalen staf. Casado zette uiteen wat was geschied. Vervolgens had hij een telefoongesprek met Paulino Gomez Saenz, den ex-minister van binnenlandsche zaken, wien hij zei „Iedereen is in opstand, rond mij staan vertegenwoordigers van alle partijen en vakvereenigingen, behalve de communisten. Allen zijn u moe. Gij vertegenwoordigt het volk niet, want gij zijt geen regeering. Gij regeert met u drieën het land". Tenslotte had hij nog een telefoonge sprek met Miaja, die hem niet goed scheen te begrijpen. Casado noodigde den generaal uit naar Madrid te komen. Uit alle deelen van het linksche Spanje kreeg kolonel Casado betuigingen van aan hankelijkheid en vertrouwen. Leelijk aangekomen. Donderdag jl. meldden wij dat een politie ambtenaar des nachts bij de arrestatie van een dronken wielrijder in de Scheldestraat, een verwonding had opgeloopen. De arres tant die zoowel voor zichzelf als voor an dere weggebruikers een gevaar opleverde, had zich bij zijn aanhouding hevig verzet, hierbij geholpen door zijn broer. Thans vernemen wij dat de toestand van den politieman ernstiger is dan aanvan kelijk werd gedachthij heeft zich althans ziek moeten melden. Gebleken is dat de borstkas is gekneusd met vermoedelijk breuk van een der ribben, terwijl ook de mond van den politieman inwendig werd gekwetst, doordat de arrestant zijn hand daarin heeft gestoken en daarop met kracht rukte. Een benoeming. Per 1 April a.s. is benoemd tot onderwij zer aan de openbare lagere school te Ar- bemuiden onze stadgenoot, de heer J. G. Smits. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 27 Februari tot 4 Maart werden in het badhuis 601 baden genomen en wel 479 door heeren, 91 door ^mes en 31 door kinderen. Vereeniging van oud-leerlingen en leerlingen der „De Ruyterschool". Zaterdag 11 Maart a.s. zal de jaarlijk- sche bijeenkomst worden gehouden van oud leerlingen en leerlingen der „De Ruyter school". Des middags om drie uur worden de le den met hun dames in de aula der „De Ruyterschool" door het bestuur der veree niging ontvangen. Daarna begeven de da mes zich naar hotel „Britannia", de heeren naar de terreinen van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde", ter bezichti ging van het motorschip „Bantam". Na afloop der bezichtiging begeeft het gezel schap zich ook naar „Britannia". Op den feestavond zullen leerlingen der zeevaartschool met enkele dames het blij spel „Millionnair tegen wil en dank" op voeren. Ook zullen zangnummers ten ge- hoore worden gebracht. Een „Te Deum" voor de Pauskeuze. Ter gelegenheid van de Pauskeuze werd giste2*morgen na de hoogmis van 11 uur, in de Katholieke kerk aan den Singelweg de lofzang „Te Deum Laudamus" gezongen, terwijl tevens de kerkklok werd geluid. Naar Amerika. Zaterdagavond zijn met het s.s. „Ilsen- stein" van de Red Star Line ruim 100 transmigranten, afkomstig uit Praag, Ber lijn, Weenen, Breslau, Mannheim en Leip zig, van hier naar Amerika vertrokken. Nu het rijwielpad in de Badhuisstraat is opgeheven. De vorige week is enkele malen in een gemeentelijke publicatie bekend gemaakt dat met ingang van 5 Maart het rijwielpad in de Badhuisstraat zou worden opgeheven. Het is den wielrijders die zich in de rich ting Betje Wolffplein hegeven, verboden van het klinkerpad aan de Noordzijde van de straat gebruik te maken. In verband met de opheffing van het pad vestigt de politie de aandacht op artikel 6 van het Motor- en Rijwielreglement, lui dende „Het is een bestuurder van een motor rijtuig, een rijwiel of een ander ry- of voertuig, dan wel een bestuurder of gelei der van een rij- of trekdier of vee verbo den, dit op een weg te doen of te laten staan anders dan zoo dicht nabij den kant van den weg als redelijkerwijze mogelijk is". De bestuurders van auto's en rij- of voertuigen, komende uit de richting Betje Wolffplein, die hun voertuigen in de Bad huisstraat laten staan, moeten deze dus zoo dicht mogelijk naast het trottoir plaat sen. Hierdoor wordt de middenrijweg zoo veel mogelijk vrij gemaakt. Toen het rij wielpad nog bestond, was zulks verboden daar het niet toegestaan is, auto's, rij- of voertuigen op een rijwielpad te plaatsen. Dus houders van groentekarren, melk wagens enz., ook op U is bovenstaande van toepassing. Bij het bedienenen van uw klanten moet gij uit de richting Betje Wolffplein komende, uw voertuigen op de Badhuisstraat zoo dicht mogelijk naas* het trottoir plaatsen. M. S. F. De M.S.F.-uitvoeringen trekken altijd een groote belangstelling. Zoo was ook Zaterdagavond de groote zaal van het Concertgebouw geheel gevuld, niettegen staande dat het hier zelf3 een heropvoe ring gold van de non-^y: cabaret-revue „Hallo Hier zijn we weer 1" onder leiding van den heer P. M. de Goederen. Deze uit 28 nummers bestaande revue is volgens het bekende recept samengesteld. Liedjes met refreintjes, welke spontane „instemming" vonden bij het pubhek, schetsen, zangnummers, dansen en een paar tableaux wisselden elkander in bonte mengeling af en misten, blijkens den dik wijls opklaterenden lach en de bijvalsbe tuigingen, hun uitwerking niet. Niemand is onmisbaar. Dit neemt echter niet weg, dat we de afwezigheid van den humorist conferencier, den heer A. van Nunen, op deze uitvoering als een gemis hebben ge voeld, En voor zijn plaatsvervangers was het een heel moeilijke taak om deze leegte te vullen. Afdoende zijn zij daarin ook niet geslaagd. Men zal daar even aan moeten wennen en ook voor hen zal de tijd wel licht de ontwikkeling brengen. Zoo zal de voordracht van den over een goede stem beschikkenden partner van mej. A. v. d. H. aan uitdrukking moeten winnen, willen hun zangnummers recht wedervaren, ter wijl de brenger van het echte-liedjes-genre zijn verkoop-systeem nog moet verbeteren. Ook in de schetsjes deed zijn optreden iet wat baar-achtig aan, al moet gezegd wor den, dat hij in „Bij den tandarts" een leu ke beurt gaf. Ook s' een van de „Hill Billy's" was hij met zijn gitaar-tokkelen- den confrater in een reeks cowboy songs aardig op dreef. Mej. Jeanne de R. was weer danig in actie en handhaafde haar naam van .vroodrjk type" naast dien van goede danseuse in een wals (Die Hochzeit der Winde) met den heer P. Mathijssen bijzonder prijzenswaardig uitgevoerd. De fleurig gecostumeerde M.S.F.-girls ontbra ken vanzelf niet op het appèl en als naar gewoonte mochten haar revue-dansen ge zien worden. Groote hilariteit verwekten haar „concurrenten" met een parodie op „The palace glide". Een nummer bleek een cow-boy kamptafereel te zijn, dat heel mooi was „aangekleed" en „The Wild West" aardig suggereerde, mede door het zingen van eenige liederen als „My old Kentucky Home, goed night" en „Old folks at home", welke echter in verband met de aanduidingen „poco adagio" (een weinig langzaam) en „moderato" (matig) tè sleepend werden gezongen. Met het ta- bleau-chantant „Al die zilveren sterretjes" werd het programma voorloopig afgeslo ten, want daarna kwamen alle medewer kenden nog eens voor het voetlicht met het revue-liedje „HalloHier zijn we weer om onder rhythmisch handgeklap der dank van de aanwezigen te incassee- ren. Wij zijn van meening, dat wij wel eens betere uitvoeringen van het M.S.F. hebben bijgewoond. Het publiek schonk zeer weinig aan dacht aan de fraaie wals-tnleiding van het trio Van BeersDe RuijsscherVan Loo, dat als steeds zijn begeleidingstaak naar wensch vervulde. Tor besluit vermeldde het programma natuurlijkgroot bak WONINGBOUWVEREENIGING „GEMEENSCHAPPELIJK BELANG". Inmetselen oorkonde en onthulling gevelsteen. Zaterdagmiddag had in tegenwoordig heid van het bestuur en tal van genoodig- den bij het in aanbouw zijnde complex wo ningen van „Gemeenschappelijk Belang" op het terrein bij de voormalige trambaan een bijzondere plechtigheid plaats. In het bij dit nieuwe complex behooren- de kantoorgebouw heeft de burgemeester, de heer C. A. van Woelderen, nl. een oor konde ingemetseld en een gevelsteen ont huld. Behalve het bestuur en de burgemeester hadden zich in het nog wel niet geheel vol tooide, doch voor deze gelegenheid met eenig comfort ingerichte kantoorgebouw, te half drie velen verzameld om van deze plechtigheid getuige te zijn. Wij noemen o.a. de drie wethouders der gemeente de heeren W. P. Edelman, W. Anker en A. Rorije en verschillende gemeenteraadsle den de directeur van gemeentewerken, de heer C. Ouwehandde heer A. de Beijl, hoofd van den gemeentelijken finan- cieelen dienstde heer A. van der Zee te Zoutelande, ontwerper van oorkonde en gevelsteende heer Van Wijnen te Dor drecht, aannemer van liet bouwwerk uit voerders en opzichters en. verder eenige oud-bestuursleden. Nadat thee was geserveerd, nam de voor zitter der vereeniging, de heer Chr. Steke- tee, het woord en heette allen hartelijk welkom. Spreker bracht dank aan den burgemeester voor zijn welwillendheid de ze plechtigheid te willen verrichten. Zijn belangstelling in den bloei van onze stad is algemeen bekend. Ook bracht spr. dank aan B. en W. „en den gemeenteraad voor den steeds ondervonden steun. Gelukkig is de crisis in onze stad voor een groot deel geweken en duizenden han den vinden weer werk. De woningnood is nog groot en dit gaf aanleiding dit com plex woningen te bouwen. Spr. wees er op, dat in 1917 het eerste complex woningen voor „Gemeenschappe lijk Belang" gereed kwam en thans zijn er 281 in exploitatie. Hierna verzocht spr. den burgemeester over te willen gaan tot het inmetselen der oorkonde en het onthullen van den gevel steen. (Applaus). Voordat de burgemeester hiertoe over ging, zei hij met zeer veel genoegen de uitnoodiging te hebben aanvaard en wenschte spr. het bestuur hartelijk geluk met dezen nieuwbouw. Spr. ging in zijn herinnering terug tot 1911. Hoe verschil lend zijn de toestanden van toen met te genwoordig Het duurde nog zes jaar vóór de voorbereidingen succes hadden en de eerste woningen gebouwd waren. Thans gaat dat spoediger. Er zijn andere inzich ten gekomen ten opzichte van de volks huisvesting. In 1911 vonden velen het nog lichtvaardig dat de arbeiders zélf woningen gingen bouwen. Het moet voor het bestuur, doch vooral voor voorzitter Steketee en secretaris De Ridder, die vanaf de oprich ting der vereeniging, dus 27 jaar, de lei ding hebben, een groote voldoening zijn, op deze jaren terug te zien. Spr. feliciteerde de vereeniging met zulk een bestuur, dat steeds zou trouw op zijn post is, en hij hoopte dat zij'ook van dit nieuwe complex woningen veel genoegen mogen beleven. Inderdaad is er in onze stad nog groote woningnood en practisch zijn er nog geen woningen leeg. Er wordt wel eens gezegd „Er bestaat in Vlissingen bouwhonger", doch dit is niet juist. Er zijn nog heel wat personen, die hier graag komen wonen. Spr. hoopte dan ook, dat er gelegenheid zal komen dat allen zich in hun werkge- meente kunnen vestigen. Het gemeentebestuur juicht het initiatief der woningbouwvereenigingen ten zeer ste toe. Spr. wees op mooi nieuw-Vlissingen en hoopte dat „Gemeenschappelijk Belang" ook in de toekomst mee zal mogen werken den woningnood te lenigen. (Applaus). Hierna begaven alle aanwezigen zich naar buiten, waar onder groote belangstel ling de burgemeester de fraaie, op perka ment gecalligrafeerde oorkonde inmetsel de en waar vervolgens de met de Neder- landsche vlag bedekte buitengewoon mooi uitgevoerde gevelsteen werd onthuld. Na deze plechtigheid gaf de heer W. Anker, als architect van de in aanbouw zijnde woningen, nog een korte uiteenzet ting van de symboliek van den gevel steen links maagdelijke grond, in het midden het jaartal 1911 met opgaande zon in gouden gloed, en rechts de bewerkte en beploegde grond volgeladen korenschoven voortbrengende en daarboven reeds ge bouwde en nog in aanbouw zijnde wonin gen. In het kantoorgebouw werd daarna nog een dronk gewijd aan den bloei der ge meente Vlissingen en van de woningbouw vereniging, waarna de voorzitter het sa menzijn met een kort woord van dank sloot. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Wees maar gerust, kleine meid. Moeder geeft je voortaan alleen nog maar Sanostol: het lékkere levertraanproduct. Want dat heeft niet alleen een frisschen sinaas- appelsmaak, het is ook het eenige levertraanproduct, dat zóó'n schat aan vitaminen A, B, C en D bevat. Endaarom neemt het heele gezin Sanostol, de natuurlijke krachtbron. De „familieverpakking" van f. 2.75 Is voordeelig. Zij bevat 2V» x zooveel als de bekende flacon van f. 1.40. „Het lékkere levertraan-product!" BROeADES STHEEMAN PHARMACIA De Spaansche regeering Negrin niet meer aan het bewind opstand in Cajr- tagena, (Pag. 1, eerste blad) De kabinetscrisis in België duurt voort. (Buitenland) Duitsch vliegtuig met 10 inzittenden verongelukt. (Luchtvaart) Goebbels over den economischen toe stand van Duitschland. (Pag. 3, eerste blad); Talrijke ernstige verkeersongevallen. (Gemengd nieuws), Ongeregeldheden gevreesd in Slowakye. (Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN^ De verkiezing voor de Prov. Staten. Bij de gisteren door de Kath. Kiesver- eeniging alhier gehouden stemming voor het samenstellen van de groslijst voor de verkiezing van leden der Provinciale Sta ten, werden op de volgende candidaten de achter hun namen vermelde aantallen stemmen uitgebrachtE. Andriessen, Vlis singen 76, R. A. J. den Boer, Zierikzee 19, W. P. Edelman, Vlissingen 95, J. A. M. Lambermont, Middelburg 0, L. J. van 't Westende, Middelburg 3. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: Duitsch stoom schip „Usenstein" van Antwerpen „Meck-< lenburg" van Harwich (verwacht) Neder- landsch m.s. „Rottum" van Londen naar; Utrecht„Jantina" van Antwerpen „La dy Duncannon" (sleepboot) van Dover Nederlandsch m.s. „Tempo", „Saturnus" en „Wocaan" van Londen„Elziena" van Swansea naar Breskens Noorsch m.s. „Buccaneer" van Houston (benzine lossen Vlismar) Om te bunkeren: Duitsch s.s. „Marie Ferdinand" van Hamburg Noorsch m.s. „Tiradentes" van Oslo Finsch tank schip „Josephine Thorden" van Helsing* fors Deensch m.s. „Nordpol" van Gote- borgNederlandsch m.s. „Ton S." van DelfzijlZweedsch s.s. „Axios" van Duin kerken Engelsche sleepbooten „Lady Brassey" en „Lady Duncannon" van Dover., Vertrokken: „Prinses Juliana'* naar Harwich„Jantina" naar Londen „Lady Duncannon" met sleepboot „Nieuwe Merwede" en „Elevatorbak 16" naar Do ver „Tiradentes" naar Buenos Aires „Nordpol" naar Rio de Janeiro „Josephi* ne Thorden" naar Key West „Tempo"g „Saturnus" en „Wocana" naar Antwerpen „Ton S." naar Lannion„Axios" naar Da kar „Lady Brassey" en „Lady Duncan non" sleepend klipbak 4 en baggermolen „Hollandsch Diep" naar Dover*

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1