EERSTE BLAD 77e JAARGANG - NUMMER 54 ZATERDAG 4 MAART 1939 Een vredesboodschap van den nieuwen Paus. Wederom mislukte regeeringsvorming in België. STADSNIEUWS Selicurlcnissew maw Jew Jofl ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post ƒ2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Ylissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 m advertentieprijs Van 15 regels 1 1.25 tedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties vp- 15 regels 50 cent, *edere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Bi) driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend Alles bij vooruitbetaling VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUB 1. IC ITEITS WA AR DE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG IN (i „DE N E I) E R I. A N I) S C H h I) A G B I ADPERS" Radiorede van Z. H. Paus Pius XII. De woordelijke vertaling van de bood schap, welke Z.H. Paus Pius XII Vrijdag middag door middel van de radio tot de geheele wereld heeft gericht, luidt als volgt „Terwijl onze ziel vervuld is van de diep ste aandoening en wij ons als beangst voe len voor de zware verantwoordelijkheid, welke de Goddelijke Voorzienigheid, in haar onnaspeurlijke plannen, ons op de schouders heeft gelegd, voelen wij ons ge roepen zonder verwijl de Katholieke we reld met ons eerste vaderlijke woord onze eerste gedachten kenbaar te maken. Voor alles en met bijzondere liefde, omarmen wij vaderlijk in den Heer onze zeer beminde broeders kardinalen, welker godsvrucht, deugd en hooge kwaliteiten ons allen wei bekend zijn. Verder begroeten wij met bui tengewone welwillendheid allen en ieder van onze eerbiedwaardige broeders in het episcopaat en zegenen wij hen, alsmede de priesters en kloosterlingen, zij, die werken in de missiën aan de uitbreiding van het rijk van Christus of die in de rijen van de Katholieke actie onder leiding van de bis schoppen medewerken aan het hiërarchisch apostolaat. Verder allen onze kinderen, overal verspreid over de wereld, in het bij zonder zij, die bezocht worden door ar moede of lijden. Dat over allen en ieder afzonderlijk de overvloedige zegen des he mels neerdale, Doch op dit plechtig oogenblik gaat onze gedachte ook uit naar allen, die buiten de Kerk staan en die zich ver heugen, willen wij gelooven, dat de Paus ook voor hen bidt tot den Al- machtigen God en hen alle goed wenscht. Er zij vrede. Aan deze vaderlijke boodschap willen wij nog toevoegen den wensch en een aanspo ring tot vrede, dezen vrede, willen wij zeggen, welken onze voorganger, zaliger gedachtenis, met zooveel warmte den men- schen heeft aanbevolen en welken hij in zulk een vurig gebed afsmeekte, dat hij zelfs God spontaan zijn leven bood tenein de hem te verkrijgen dezen vrede, sublie me gave van God, wélke elk gevoel te bo ven gaat, welke ieder mensch met een hart moet verlangen en welke de vrucht is van liefde en rechtvaardigheid. Wij vragen alle menschen dezen vrede te aanvaarden, den vrede van een gerust geweten in de vriend schap met God, den vrede van de eensge zinde en harmonieuse gezinnen door de hei lige liefde tot Christus, den vrede tenslotte tusschen de volken door broederlijke hulp, vriendschappelijke samenwerking en harte lijke overeenstemming in het groote belang van het menschelijk geslacht, onder toe zicht en bescherming van de Goddelijke Voorzienigheid. En in deze moeilijke uren, terwijl zooveel hinderpalen zich in den weg van den waren vrede, welke de oprechte hartewensch is, schijnen te plaatsen, bid den wij God in het bijzonder voor allen, die aan het hoofd van de staten zijn geplaatst en wie de groote eer genieten en de zware taak rust de vólken te leiden op den weg van welvaart en vooruitgang. Ziehier zeer beminde heeren kardinalen, eerwaarde broeders en zeer geliefde kinde ren de eerste wensch, welke ontspruit aan het vaderlijk gevoel, dat God in ons hart heeft ontstoken. Wij hebben voor oogen het visioen van het groote kwaad, dat op de wereld werkt en tot bestrijding waarvan de gezegende God ons heeft gezonden, ongewapend, doch vol vertrouwen. Om allen aan te sporen ontleenen wij woorden aan den heiligen Paulus „Begrijpt ons goed". Het is zeker niet tot u, onze kinderen, hoch tot u, onze broeders, wij zijn vast overtuigd, dat gij dezen wensch in vervul ling wilt doen gaan. Na de genade van God, steunt ons vertrouwen het meest op hwen goeden wil. Dat onze Heer Jezus Christus, uit wiens volheid wij allen ont vangen hebben, onze wensch vrucht moge doen dragen en als een boodschap van hei lige verzoening over de geheele wereld moge doen gaan, terwijl wij in Zijn naam u van ganscher harte den apostolischen ze gen geven". De kwestie-Martens ook voor Soudan een struikelblok. De Koning ontheft hem van de kabinetsformatie. Soud'an heeft Vrijdag zijn pogingen tot het vormen van een nieuwe regeering op gegeven. Even na 17 uur had Soudan op het de partement van buitenlandsche zaken een zeer kort onderhoud met de voorzitters der liberale Senaats- en Kamerfracties, Henricot en Max. Daarna heeft hij tegen over de pers de volgende verklaring afge legd „Ik heb den Koning verzocht mij te ontheffen van de opdracht, waarmede hij mij wel heeft willen vereeren. De Koning heeft daarin toegestemd. Ik heb den Ko ning gezegd, dat ik mee2ide mijn plicht ge daan te hebben, dat ik geen kans heb ge zien het beter te doen en dat ik, door mijn pogingen voort te zetten het land niet ge diend zou hebben. Ik weet thans niet, wat er verder gaat- gebeuren. De heer Max is op het paleis ontboden". Deze liberale minister van Staat heeft echter geweigerd zich te belasten met de vorming van een nieuw kabinet. Na minister van Staat, burgemeester Max, is Pierlot in het koninklijk paleis aangekomen, vanwaar hij om 7 uur weer vertrok. Hij deelde mede, dat een kabinetsraad nog gisteravond bijeen zou komen. Na afloop van den kabinetsraad, die gisteravond om kwart voor twaalf geëin digd is, is geen communiqué gepubliceerd. De ministers hebben omtrent hun bespre kingen een volstrekt stilzwijgen bewaard. Minister-president Pierlot beperkte zich er toe te verklaren „Wij hebben den politieken toestand be studeerd en besloten, tegen morgenmiddag 5 uur een nieuwen kabinetsraad bijeen te roepen". De premier voegde hier nog aan toe, dat hg voor vanochtend een audiëntie bij den Koning had aangevraagd. Liberalen zijn tegen vorming van commissie van onderzoek. De kwestie van een enquête-commissie voor de zaakMartens schijnt wel de grootste moeilijkheid voor Soudan te zijn geweest. Gisterochtend was de linkervleugel van de liberale partij bijeengekomen. Aan de pers is na afloop een communiqué ver strekt, waarin o.m. wordt gezegd, dat me- dedeeling werd gedaan van een plan van den heer Soudan een commissie van leden der rechterlijke macht samen te stellen onder leiding van den heer Gesche, procu reur-generaal van het hof van beroep. Deze commissie zou worden belast met een bestudeering van het dossier van 17 April 1920, waarbij Martens bij verstek werd veroordeeld. Men zou een onderzoek moeten instellen naar alle feiten, welke aan Martens werden toegeschreven, welke feiten zich in de jaren 19141918 zouden hebben voorgedaan. Op grond daai-van zou de commissie zich met „ja" of „neen" moeten uitspreken over de vraag of Martens dingen zou heb ben gedaan,welke hem onwaardig zouden doen zijn voor de functie van lid van de Koninklijke Vlaamsche academie voor ge neeskunde. Het besluit zal niet worden gemotiveerd. Na een diepgaande bespreking heeft de overgroote meerderheid der vergadering de onmogelijkheid voor de liberale partij er kend deze formule te onderschrijven. Ouderavond Hervormde scholen. Men schrijft ons Donderdag werd onder leiding van het bestuur een ouderavond gehouden in het gebouw Palingstraat. De voorzitter, ds. J. S. Hartjes, opende deze avondbrjeenkomst met gebed, en heet te de aanwezige ouders hartelijk welkom. Spreker sprak er zijn vreugde over uit, dat velen aan de uitnoodiging gevolg had den gegeven, en hoopte dat door deze sa menkomst de liefde en opofferingszin voor onze Hervormde scholen nog grooter zal worden. Vervolgens las de voorzitter Lucas 17 vers 1 tot 6, terwijl als inleidend woord speciaal de aandacht werd gevestigd op de verzen 5 en 6. Vermeerdering van het ge loof is, aldus spreker, voor het personeel der school zeker niet minder noodig dan voor het bestuur. En waar het personeel van de Wage- naarstraatschool zijn arbeid moet verrichten in 'n vervallen gebouw, terwijl hun collega's van de Oranjeschool beschikken over een frisch, modern schoolgebouw, hebben deze eerste bij hun dubbel moeilijke taak in nog sterker mate vermeerdering van geloof noodig. Het is goed dat wij bij den schoolarbeid een leerplan volgen, en de verschillende handleidingen raadplegen, maar beter is het aan onzen Heiland versterking van het geloof te vragen. Wij zijn dankbaar, dat ook het personeel dezen drang voelt. Jezus zeide tot de discipelen „Gij hebt geen geloof". Wij moeten op God vertrou wen. Wat den mensch niet kan, dat doet God. Wij, merkwaardige menschen geloo ven in ons geloof 1 Geloof nimmer in de menschen, maar vertrouw alleen op de al macht van God. De groote zegen van elke arbeid komt pas als wij vertrouwen op de ahnacht Gods en onzen Heiland Jezus Christus. Het is een groote genade in Zijn dienst te mogen arbeiden. Na dit ernstige woord van den voorzit ter werd gezongen het toepasselijke lied „Ga niet aneen aoor 't leven". Vervolgens nieid de neer B. de Jager een causerie over het onaerwerp „Koppig heid". üpreker gaf voorbeelden van koppigheid thuis en op scnooi, terwijl werd aange toond, oat er tusscnen aeze beide verscnil is. 'muis aan een Koppig kind woest uitva ren, scnoppen, trappen, zien op den grond gooien enz., maar op scnooi moet men, ter- wiiie van ae andere kinderen, direct ingrij pen. Vervolgens vertelde spreker hoe oude schrijvers over koppign-eia aaenten. Een ciroevig vooroeeid was net kmd Jaapje, dat aoor Zijn koppige awmgeianaij zijn ouders tot wannoop muent, terwijl zijn vaaer en moeaer hem in ahes zijn zin gav.en. Pas toen het te iaat was, werd op Hardhandige Wyze ingegrepen, waarvan nee gevOig was, ciat de jongen in groóte woede het ouder lijk huis oneviucntce. Vo.gens ae ouae schrijvers was koppig heid niet ontstaan door de schuld der Kin deren, maar door de. ouders, en vooral door de moeders. Sommigen gaven den raad, niet te streng te zijn, anaeren weer om er zoo noodig flink op los te slaan. De moderne zieikundigen zeggen echter, dat koppigheid bij bijna alle kinueren voor komt. Zij spreken zelfs van een koppig- heidsperioae. Deze perioden komen twee maal voor, nl. van 3 tot 5 jaar en van 13 tot 15 jaar, dus ook in de puberteitsjaren, de periode van de wonderlijke onevenwich tigheid. Volgens deze zieikundigen gaat deze koppigheid voorbij, meestal zonder een spoor na te laten. Spreker noemde ook verschillende soor ten van koppigheid, bijv. koppigheid om zichzelf te handhaven, wat dikwijls voor komt bij flinke gezonde kinderen, die moe dig als ze zijn, zichzelf willen handhaven. Er zijn ook koppigheidshelden, die alleen lastig zijn als er publiek bij is. Dat zijn de bendeleiders, de rustverstoorders in deklas. Ook bestaat er de uitgelokte koppigheid, die wel voorkomt bij overgang naar een andere klas waar de leerling onder de an dere leiding om een of andere oorzaak meent onrechtvaardig behandeld te worden. Ten slotte noemde spreker ook de aan gekweekte koppigheid, di-9 slechts in be paalde streken van ons land voorkomt, bijv. in het Noorden, waar het wel voor komt, dat de koppige zoon niet toegeeft voor dsn niet minder koppigen vader. De inleider liet het echter niet bij het op sommen van feiten en gegevens, maar gaf ook eenige raadgevingen. In de eerste plaats is zelfbeheersching noodig. Spreek geen woord, geen goed en ook geen kwaad woord. Laat de kinderen niet op ongeregelde tijden eten, drinken of snoepen, maar houdt hiervoor vaste regels. Laat een koppig kind het nooit winnen. Als andere middelen niet helpen, geef ze dan een pak op hun broek. En, ten slotte, verhes den moed niet Met groote aandacht werd deze rede ge volgd. Na de pauze werd een demonstratie ge houden met de nieuwe Philips, projector, een cadeau der ouders ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der scholen. Vertoont werden beelden uit 's-Hertogenbosch en uit de provincie Noord-Brabant. Een en ander stond onder leiding van den heer Van Ber- kel, die voor de noodige toelichting zorgde. Aan het slot van de samenkomst dankte de voorzitter de sprekers van dezen avond, en eindigde met gebed. Gezongen werd bij den aanvang Psalm 105 1 e 3 en aan het einde Gez. 2 i 1. Met dankbaarheid zullen de bezoekers aan dezen avond terugdenken. „AUiambra"-theater. Het uitgebreide „wereldnieuws" brengt o.m. de rumoerige betoogingen in Brussel tegen de benoeming van Dr. Martens, in teressante opnamen van het gieten van klokken, van de mysterieuze aanslagen in Londen en van den nieuwen, Amerikaan- schen militairen jager met een duiksnel- heid van 900 K.M. Momenten uit den boks wedstrijd LouisLewis en grepen uit het leven van den overleden Paus voltooien het geheel. Voor de pauze draait „De reclame-brui" welke film in de plaats is gekomen van „Het nachtleven der goden", welke rol prent aanvankelijk op het' programma stond. De wildzang. Als een zonnetje, dat door het grijze wolkendek breekt, verwarmt Deanna Dur- bin met het vuur van haar jeugdig enthousiasme en den gloed van haar ori gineel spel. Zij sleept den toeschouwer mee in een wervelwind van vermakelijke ge beurtenissen en houdt hem gevangen in den greep van haar uitzonderlijk talent. De stem, het schalksche snuitje, de ontwa penende charme, de naïve openhartigheid van het dartele talent doen Deanna ook als kostschoolmeisje in een pittoresk Zwit- sersch dorpje en dochter van een beroemd actrice, het publiek inpalmen. Zij heeft haar vader nimmer gekend en zoo creëert zij een phantasie-vader, die bij de kost schoolmeisjes allengs meer concrete vor men aanneemt. De leugen moet waar ge maakt worden en een rustzoekende com ponist wordt zijns ondanks onverwachts tot vader gebombardeerd. Deze speelt zijn opgedrongen rol met ware virtuositeit. Door bal van geestige complicaties voert het hoogst amusante verhaal ons naar een gelukkig trio, waarhij de pseudo-papa recht op zijn titel wint. Speelsch en luchtig is het spel. Behalve, dat Deanna Durbin een uitstékende actrice blijkt, kunnen wij ook haar prachtige, mu zikale gaven bewonderen in haar songs als „I love to whistle" en het „Ave Maria" van Gounod, dat zij zingt met begeleiding van de beroemde Wiener Sangerknaben. Herbert Marshall, de beheerschte, knappe acteur, geknipt voor de rol van gevonden vader, Arthur Treachur, de correcte, uitge streken butler en vele anderen maken een voortreffelijk geheel. „Luxori'-theater, De Kroongetuige. Deze Ufa-film, bewerkt naar het gelijk namige tooneelstuk van George Clifford Marivale, kwam onder regie van Georg Jiacoby tot stand. Het is een detective film, gebouwd op een moordgeschiedenis, waarin de chantage plegende schurk Ca- bano als slachtoffer valt. Zooals bij dit soort films gebruikelijk, i9 de attractie voor den toeschouwer natuurlijk om onder spanning en sensatie uit te vinden, wie den moord bedreven heeft, vóórdat de rolprent zelve de oplossing brengt. Dit is niet ge makkelijk, al is ook, na een eenigszins ge compliceerd begin, weldra de verhouding bekend, waarin de verschillende personen tot elkander staan. Wie zond nu Cabano naar de eeuwige jachtvelden? Was het de componist Stefan Laurin (Ivan Petrovich), die van zijn vrouw Elise (Elga Brink) ge scheiden leeft, omdat zij in Cabano's net ten verward geraakte? Of was het de zan geres Jelena Rakowska (Sybille Schmitz), die voor den componist in de bres is ge sprongen? Indien men het antwoord op deze vragen schuldig moet blijven, dan zal de inspecteur der recherche Georg Radloff (Gustav Waldau) het juiste licht wel op deze zaak laten vallen. Het uitstekende spel van de hoofdfiguren (ook Sabine Pe ters als Nina, de zuster van Jelena, frap peert in een kleine rol, welke echter niet van belang is ontbloot) maakt mede deze rolprent tot een boeiende, goede detective film, waarin Rudolf Platte als de recher cheur Malapert voor de vroolijke noot zorgt. Ook de tweede hoofdfilm Het meisje van gisternacht. is een Ufa, doch van een geheel ander genre. Hier geen beklemmende stemming, doch een zeer vermakelijke geschiedenis, vlot gespeeld, vol verrassende misverstan den en even zoovele verrassende wendin gen; waardoor zij alleen, wat ingewikkeld heid betreft, elkander de hand kunnen rei ken. Het meisje, luisterende naar den naam Jean, is een pittige Amerikaansche, doch ter van Mr. Miller (Paul Westermeier), een dollar-magnaat. Het charmante kind (Gusti Huber), van huis weggeloopen, vindt, achtervolgd door een particulieren detective, een schuilplaats in de slaapka mer van den ongehuwden gezantschaps attaché lord Stanley Stalton (Willy Fritsch). Dit nachtelijk avontuur komt in de ochtendbladen, daar tegelijkertijd een jonge dievegge zich van een kostbaar pa relsnoer heeft meester gemaakt en wel van de dochter Evelyn (Ingeborg von Kusse- row) van den bankier Mr. Barrow (Hans Leibelt) en men brj de nasporingen den bekenden diplomaat Stanley en diens jon ge „vrouw" in hun nachtrust heeft moeten storen. Tal van amusante scènes vloeien Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant Het vlot niet al te best met de regee ringsvorming in België ook Soudan is over de kwestie-Martens gestruikeld. (Pag. 1, eerste blad)* Een vredesboodschap van den nieuwen (Pag. 1, eerste blad)* Nieuwe onrust in Palestina. (Buitenland)* De strijd in China laait weer op. (Buitenland)* ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN] uit dit eerste treffen van de beide hoofd figuren voort, waarbij een liefdesidylle tusschen Evelyn en een anderen Stanley nl. Stanley Chestnut (Rudolf Platte) er het noodige toe bijdraagt om de verwik kelingen nog grappiger en grooter te ma ken, temeer waar Mrs. Barrow (Hansi Amstadt) haar dochter gaarne met lord Stanley gehuwd zag. De ontknooping zui vert voer .allen de sfeer en het slot is zelfsdrie huwelijken. De bezetting en het spel in deze vroolijke film zijn uitste kend. Behalve de reeds genoemde perso nen ontmoeten we in deze door Peter Paul Brauer geregisseerde rolprent o.a. ook nog de welbekende Georg Alexander als lord Radley. Vooraf zagen wij Polygoon-nieuws en voorfilmpjes van óp komst zijnde filmwer ken. Al met al een alleszins bezienswaar dig programma. Het nieuws van den dag in beeld, Ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van het Leidsche studentencorps, werd Donderdagavond in de Stadsgehoor zaal een kermesse de siècle gehouden. Donderdagavond arriveerden aan het Centraal Station te Amsterdam de schaat senrijders, die in het buitenland in de we reldkampioenschappen zoo'n buitengewoon goed figuur hebben geslagen. Commissie van samenwerking voor Bijzondere Nooden. Donderdagavond is ten gemeentehuize de jaarvergadering gehouden van de Commis sie van samenwerking voor Bijzondere Nooden in de gemeente Vlissingen. De ver gadering stond onder leiding van den beer A. Rorije, wethouder van financiën en so ciale zaken. Bij de behandeling van het jaarverslag van den secretaris zeide deze in zijn inlei ding, dat 1938 geen ongunstig jaar voor de commissie is geweest. Hij kon dan ook een opgewekteren toon laten hooren dan in de beide voorafgaande jaren het geval geweest is. De sterke uitbreiding van de werkzaam heden bij de Kon. Mij. „de Schelde" hebben in de positie en vooruitzichten van den Vlissingschen middenstand het belang rijkste arbeidsterrein van de commissie een beduidende verbetering teweeg ge bracht. Het aantal verzoeken om bijstand bedroeg 30. Van deze verzoeken konden er 10 geheel worden toegewezen en 5 gedeel telijk. 15 aanvragen moesten worden afge wezen, omdat het verzoek niet in behande ling kon worden genomen als zijnde geen „bijzondere nood" dan wel, omdat de hulp verlening geen enkel perspectief kon bie den. Tenslotte deelde de secretaris mede, dat nauwlettend wordt toegezien dat door de hulpverleening van de commissie geen oneerlijke concurrentie ten aanzien van soortgelijke zaken ontstaat. Het jaarverslag van den secretaris werd ongewijzigd goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het totaal van de aan steun uit gekeerde bedragen in 1938 3479.55 be droeg. Van het Nationaal Fonds voor Bij zondere Nooden te 's-Gravenhage werd 1195 subsidie ontvangen. Ten behoeve van 1 verzoeker is de commissie als borg op getreden, terwijl zij voor een anderen ver zoeker bemiddeling heeft kunnen verleenen* waardoor zijn schuld die 1600 bedroeg, werd verminderd tot 600. Tevens kon be slaglegging op zijn bezittingen worden voorkomen. De toegezegde bedragen wer den regelmatig gestort. Het bestuur bestaat thans uit de heeren C. A. van Woeïderen, burgemeester, eere-

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1