Een nieuwe Paus gekozen PIUS XII EERSTE BLAD 77e JAARGANG - NUMMER 53 VRIJDAG 3 MAART 1939 Kardinaal Pacelli wordt Paus Pius XII Ga welverzorgd het voorjaar in STADSNIEUWS ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per P03* f 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsclie Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 GIRO 66287 at ADVERTENTIEPRIJ S Van 15 regels 1.25, tedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties vp- 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend Alles bij vooruitbetaling VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN A A NGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PU B I. IC I T E I TS W A A RDE, I N ESTELD DOOR DE VEREENIÜINÜ „DE NEDERl AN DSC HE DAGBLADPERS" Staatssecretaris kardinaal Eugenio Pacelli is gekozen tot Paus. Hij heeft den naam Pius XII aangeno men. De stemming die de benoeming van Pa celli tot Paus tengevolge heeft gehad, ge schiedde Donderdagmiddag om 17 uur 30 Romeinsche tijd. Enkele oogenblikken na de telling der stemmen stegen witte rook wolken op uit den schoorsteen der Sixtijn- sche kapel, waarmede den volke bekend gemaakt werd dat de kerk een nieuwen Paus had. Terstond bevestigden de luid sprekers op de Basiliek en op de zuilen gang het heugelijke nieuws. De ontzag lijke menigte belangstellenden, die van. heinde en verre waren samengestroomd om deze historische oogenblikken bij te wonen, barstte in luid en blij gejuich uit. Het gejuich duurde den geheelen tijd tot op het oogenblik waarop de oudste kardi naal-diaken in de Loggia verscheen, om 17 uur 25 Nederlandsehen tijd, teneinde den naam van den gekozene bekend te maken. Een diepe stilte daalde neer over de massa en duidelijk weerklonk ds stem van den kardinaal over het onmetelijke Sint Pie tersplein met de mededeeling dat de zeer- eerbiedwaardige heer Eugenio Pacelli tot Paus was gekozen en zich den naam Pius XII had gegeven. Toen barstte het gejuich: „Viva il Papa" eerst recht uit. „Habemus Pontificem" (wij hebben een Paus). Met deze woorden werd het gun stigs resultaat der stemming in de radio bekend gemaakt. In den tijd tusschen den uitslag der stem ming en het moment waarop de nieuwe Paus in de Loggia verscheen om zijn zegen „Urbi et Orbi" aan de menigte te geven, werd de Paus door de vier ceremoniemees ters naar een afzonderlijk vertrek geleid waar hij in het witte ceremonieele Pause lijke gewaad gekleed werd. De Paus zette zich daarop op den pauselijke zich daarop op den pontificalen troon en nam de hulde der kardinalen in ontvangst. Na deze plechtigheid betrad de Paus de Loggia en gaf zijn zegen. Een merkwaardige bijzonderheid is wel, de toevallige omstandigheid, dat kardinaal Pacelli juist op zijn verjaardag tot Paus gekozen is. Kardinaal Pacelli, thans Paus Pius XII is gisteren 63 jaar geworden. De Pauskeuze. Naar verluidt was reeds bij de eerste stemming van de kardinalen een groote meerderheid voor kardinaal Pacelli merk baar. De juiste cijfers zijn evenwel niet bekend. Kardinaal Pacelli bewaarde het diepste stilzwijgen en bleef in gedachten zit ten, toen tijdens de middagpauze de kardi nalen van cel tot cel gingen om van inzicht te wisselen. Bij de derde stemming scheen, dat alle kardinalen zoo snel mogelijk tot stemmen over wilden gaan. De kardinalen Boggiani en Selvaggiani, die ongesteld waren, brachten hun stem uit in hun cel. Tijdens de stemming zat kardinaal Pacelli fa de Sixtijnsche kapel naast kardinaal Lavitrano, die eveneens een ernstige candi- daat voor het Pausschap werd geacht. Kardinaal Pacelli zag bleek en verborg van tijd tot tijd zijn gelaat in de handen. Alvorens zich naar buiten te begeven ha de verkiezing, tot het zegenen van de menigte, bezocht de nieuwe Paus de zieke kardinalen in hun cel. Hartelijk omarmde hij kardinaal Marchetti-Selvaggiani, met wien hij sedert zijn jeugd bevriend is. Kort ha zijn verkiezing telefoneerde hjj ook met 2ijn zusters. Zoodra de vereischte meerderheid van stemmen voor Pacelli vaststond, werden de deuren der Sixtijnsche kapel geopend en werden de secretaris van het conclaaf en de ceremoniemeesters binnengeleid. De kar dinaal-deken, omringd door de kardinalen, de hoofden der orden, priesters en diake nen, begaf zich naar den gekozene en vroeg hem in het Latijn „Aanvaardt gij" uwe verkiezing tot Paus?" Toen Pacelli beves tigend geantwoord had, werden alle balda kijnen boven de zetels der kardinalen met één bejveging neergehaald, met uitzonde rling van het baldakijn boven den zetel van Pacelli. Vervolgens vroeg de deken welken naam hij als Paus zou dragen. Intusschen maakte de secretaris van het conclaaf de officieels acte op van de ver kiezing en de aanvaarding daarvan. Ter stond daarop begaf de gekozene zich, ver gezeld van zijn conclavisten, naar een kleine zaal, waar reeds voor den aanvang van het conclaaf ds pontificale kleedij ge- x*eed lag. Men bekleedde Pacelli met deze pauselijke kleederen, waarna hij plaats nam op den stoel aan den voet van het altaar in de Sixtijnsche kapel. In volgorde van anciënniteit trokken vervolgens de kardina len langs den nieuwen Paus. Zij kusten hem d-sn voet, daarna de hand, die hen op hief. Na deze plechtigheid ging de Paus over tot de zegening van het altaar. Eenige oogenblikken later werd de uitslag aan het volk bekend gemaakt. Op het St. Pietersplein. Toen het bericht, dat een Paus was ge kozen, bekend was, hielden de omroepers voor de radio Vaticana in onderscheiden talen allen, die dit station konden opvan gen, op de hoogte van de gebeurtenissen, het wachten, dat uiteraard lang duurde en de spanning over de vraag wie wel de ge kozene zou zijn, steeds sterker deed stijgen, werd gekort door de veelvuldige vertalin gen van het bericht, dat de heilige Room- sche k-srk een nieuwen herder had gekre gen Over de balustrade van de buitenloggia van St. Pieter wordt een tapijt gehangen met de pauselijke emblemen, aanvankelijk nog bedekt met een wit doek. Wanneer dit doek valt is het groote oogenblik aange broken, dat de nog steeds aangroeiende menigte, welke op het groote plein samen stroomde, verbeidt. Dan wordt in vijf, zes verschillende talen gezegd, dat het oogenblik daar is. Het witte doek valt, de deuren gaan open en tèrwjjl de menschen op de Piazza al een gejuich aanheffen, komen de prelaten naar buiten op de Loggia, gevolgd door kardi naal Caihillo Caccia Dominioni, den oud sten kardinaal-diaken. Er treedt een stilte in, waarin men do personen op de Loggia met spanning gadeslaat. Als de kardinaal de woorden spreekt „Habemus Pontificem", hoort men nieuw gejuich. Even wordt het stiller, om te hoo- ren, wi>8 de uitverkorene is. De kardinaal vervolgt zijn toespraak, „Eugenio" klinkt het uit zijn mond en een enorme juchkreet stijgt uit de menigte op. Er is maar één Eugenio, de staatssecretaris Na da eerste golf van geestdrift gaat de kardinaal verder de zeereerbiedwaar- dige kardinaal Pacelli. Nieuwe vreugde- ki eten stijgen tegen de oude aartsbasiliek op. Pius hoort men verderPius, die op zijn verjaardag tot Paus werd gekozen. De pauselijke marsch werd geblazen op zilveren trompetten. Dan begint het pu bliek te zingen „Christus Rex r.agnat" welk lied onderbroken werd door geroep „Viva il Papa". De kardinaal treedt,dan terug en naar voran schrijdt de als kardinaal-staatssecre taris zoo bekende figuur van Pius XII, het nieuwe hoofd der Una Sancta, de nieuwe koning van den Vaticaanschen staat. Een onbeschrijfelijke jubsl maakt zich van de menigte meester. Dan worden de eerste ge beden gezegd voor den pauselijken zegen en stilte daalt over de enorme menschen- massa, welke op de knieën zinkt. Plechtig geeft dan Pius XII zijn eersten zegen aan stad en land, „Urbi et Orbi". Na dit in drukwekkende oogenblik heffen de Romei nen het „Laudate Dominum" aan, als waar dig slot voor dit historisch moment. En als zij onder het beieren der tallooze kerk klokken terugkeeren naar de stad, zien zij hoe overal reeds vlaggen uitgehangen wor den als vreugdebetoon na de rouwdagen van Februari. Kroning van den Paus op 12 Maart? Na zich uit de loggia te hebben terug getrokken keerde Paus Pius XII naar de Sixtijnsche kapel terug waar hij, na van gewaad te hebben verwisa-ld, en langdurig te hebben gebeden, plaats nam in de Seda Gertatoria om voor de tweede maal het eerbetoon van de kardinalen in ontvangst te nemen. De Paus begaf zich vervolgens naar de zaal der gewijde gewaden, waar hij de pontificale kleedingstukken aflegde en den bisschopsmantel met de groote stola omhing, waarna hij zich terugtrok in de appartementen, die hij reeds als staatsse cretaris bewoonde. Intusschen hadden de maarschalk en de gouverneur van het conclaaf reeds de deu ren van het conclaaf geopend, meldt Ste- fani, en bij het vallen van den avond ver lieten de kardinalen en ccmclavisten het Vaticaan. Men gelooft, dat de kroning van Pius XII Zondag 12 Maart zal geschieden. Kort comweii'ppf Cen goede keuze Het is opmerkelijk dat algemeen ver wacht werd, dat de Pauskeuze wel eenige dagen in beslag zou nemen, doch dat zij in werkelijkheid reeds op den eersten dag van het conclaaf een feit is geworden. Wij gelooven hieruit de conclusie te mo gen trekken, dat de kardinalen met deze, snelle verkiezing van den kardinaal-staats secretaris hebben willen onderstrepen, dat zij het beleid van Paus Pius XI voor hon derd procent goedkeuren. Het is immers een bekend feit, dat kardinaal Eugenio Pacelli de rechterhand van den overleden kerkvorst is geweest en dat hij hem bij zijn belang rijken arbeid tot grooten steun was. Pius XI heeft er steeds naar gestreefd den vrede te bevorderen en velen onzer zal nog zijn bewogen stem in de ooren klinken, toen hij in de dreigende September-dagên van het afgeloopen jaar de luisteraars in gansch de wereld toesprak. De staatssecretaris kardinaal Pacelli die gisteren, juist op zijn verjaardag, tot Paus werd gekozen, heeft als naam dien van Pius Xn aangenomen. Dat is geen toevaJ. Wij schreven reeds, dat de nieuwe Paus bekend staat als een priester die het beleid van zijn grooten voorganger naar de mate zijner krachten en van ganscher harte steunde. Ongetwijfeld heeft hij met de keuze van zijn nieuwen naam willen doen uitkomen, dat in het beleid van den Heiligen Stoel geen principieele wijzigingen zullen worden gebracht. Dit verzekert Paus Pius XH, naast den jubel zijner geloofsgenooten, ook van de instemming van alle weldenkende geestelijk anders georiënteerden. De vredesarbeid van den ontslapen kerkvorst had de instemming van allen voor wien de groote geestelijke en menschelijke waarden hun beteekenis nog niet hebben verloren. En daarom hebben de hoogste Roomsch-Katholieke autoriteiten met de verkiezing van den staatssecretaris Pacelli, der wereld een grooten dienst be wezen deze benoeming zal in ruimen kring weerklank vinden en wij verwachten er heilzame gevolgen van. e <P Dat deze benoeming echter onder de aan hangers van een totalitair regeerings- systeem geen onverdeelde instemming zal ontmoeten (om het voorzichtig te zeggen), is duidelijk voor ieder die zich herinnert hoe scherp bijv. de Duitsche pers den vroe- geren kardinaal-staatssecretaris heeft aan gevallen dat het officieele Duitschland ook den overleden Paus niet vriendelijk ge zind was, is wel gebleken uit de perscom mentaren bij diens dood. En daar verwacht mag wórden dat Pius XII het beleid van Pius XI tot het zijne zal maken, ligt het voor de hand dat zijn verkiezing niet toe gejuicht zal worden door de tegenstanders van zjjn voorganger. Men moge dit betreuren, er staat echter tegenover dat de verkiezing van gisteren allen die gelooven in de heiligheid van het leven, een hart onder den riem heeft gesto ken. Er was bange verwachting rond de verkiezing van den nieuwen Pausook in met-Katholieke kringen. De uitslag is echter boven verwachting t De eerste publieke daad van Pius XH, Pius XII heeft kardinaal Copello ge machtigd Argentinië te doen weten, dat hij zich op het oogenblik van zijn verheffing tot Paus met groote ontroering Buenos Aires en de Argentijnsche republiek her innerde, aan welk land hij zijn grooten en innigen zegen zendt. Dit gebaar heeft een groote strekking, aangezien het het eerste publieke gebaar van den nieuwen Paus is en tot Argentinië is gericht. Voor het eerst sedert 218 jaar zal thans weder een te Rome geboren kardinaal den tiaar dragen. De laatste Romeinsche Paus was kardi naal Conti, die in 1721 gekozen werd en toen den naam aannam van Innocen- tius xm. Levensbeschrijving van den nieuwen Paus. Eugenius Pacelli, die als Pius XII den stoel van Petrus zal bestijgen, werd te Rome op 2 Maart 1876 geboren uit een fa milie van juristen. Zijn vader was deken van de consistorie-advocaten, zijn broer Francesco voerde namens Paus Pius XI de onderhandelingen met den fascistischen staat omtrent de Romeinsche kwestie en hetconcordaat en was bij de onderteeke- ning op 11 Februari 1929 aanwezig. Deze broer werd later de rechtskundige advi seur van den Vaticaanschen staat, in wel ke functie hij na zijn dood werd opgevolgd door zijn zoon Carlo. Eugenius Pacelli ontving zijn weten schappelijke opleiding op het Collegio Ca- pranica te Rome en op het Seminario Ro mano, waar hij als een uitstekend student uitmuntte, vooral in de rechten en in de diplomatische wetenschap. Na zijn pries terwijding werd hij reeds spoedig minutant op de congregatie der buitengewone ker kelijke aangelegenheden. Zijn geheele car rière maakte hij verder op de staatssecre- tarie, terwijl hij ondertusschen nog les gaf aan de Pauselijke academie voor adelgke geestelijken. Onder den lateren Paus Be- nedictus XV, Giacomo della Chlesa, toen substituut aan de Pauselijke staatssecre- tarie, werkte hij als ondersecretaris en werd later tot pro-secretaris benoemd. In 1917, toen de post van nuntius te Muenchen door het heengaan van den la- teren kardinaal Frühwirth leegkwam, werd hij daar als nuntius benoemd en ontving uit de handen van den Paus BenedictusXV de bisschopswijding. In deze functie werkte hij veel voor het uitwisselen van de krijgsgevangenen en voor de oorlogsslachtoffers. De 29e Juni 1917 had hij zijn eerste ontmoeting met den Duitschen keizer en hij speelde een groote rol in de vredespogingen van den Paus in dat jaar. In 1918, op het einde van den oorlog, was hij een van de weinigen van het corps diplomatique, die in Duitschland achter bleven. Zijn groote taak was het voorbereiden van een nieuw concordaat, dat het oude van 1817 moest vervangen. Ondanks veel oppositie slaagde hij erin dit concordaat in 1924 tot stand te brengen. Ondertus schen was hij in 1920 benoemd tot nuntius te Berlijn, waar hij ook het concordaat met het Duitsche rijk tot stand bracht. In het concistorie van 16 Dec. 1929 werd hij door Pius XI tot kardinaal benoemd en volgde kardinaal Pietro Gasparri als staats-secretaris op in het jaar 1930, ter wijl hij een paar maanden later werd be noemd tot aartspriester van de aartsbasi liek Sint Pieter. In zijn functie van staatssecretaris kwam hij voor moeilijke waagstukken de kwes tie van Malta tusschen de bisschoppen en de Engelsche regeering, de eerste geloofs vervolging in Spanje. In 1931 wist hij de moeilijkheden over de katholieke actie tus schen kerk en Italiaansche regeering in der minne te schikken. In 1933 en latere jaren volgden, ondanks het concordaat tusschen het Derde Rijk en de kerk, de moeilijkheden tusschen het Vaticaan en de Duitsche regeering. Het groote vertrouwen, dat Pius XI in hem stelde, bleek duidelijk uit de gewich tige zendingen, welke de Paus hem op droeg. In 1934 was hij Pauselijk legaat op het internationaal eucharistisch congres te Buenos Aires en in 1935 te Lotirdes. In 1936 maakte hij een lange reis door de Vereenigde Staten, waar o.a. zijn rede voor de algemeene Amerikaansche persvereeni- ging een grooten indruk maakte. In 1937 nam hij namens den Paus deel aan de groote feestelijkheden van de inwijding der basiliek ter eere van de H. Theresia te Lisieux, waar wederom zijn groote en schitterende redevoeringen den weg open den voor een betere verhouding tusschen kerk en Fransche regeering. In 1938 was hij nog eens Pauselijk legaat op het inter nationale eucharistisch congres te Boeda pest. Pius Xn is de 262ste Paus. Ook in Nederland, evenals in vele andere landen, is de keuze van den nieuwen Paus in verschillende plaatsen met vreugde be- Dit nummer bestaat uit 2 bladen Qejieurlewtsscw iinn eSew glcagg Kardinaal Pacelle tot Paus gekozen hij heeft den naam Pius XII aangeno men. (Pag. 1, eerste blad), Pius XH een goede keuze. (Kort commentaar); De Arabische eischen inzake Palestina zullen voor de Britsche regeering on aanvaardbaar blijken. (Buitenland)1 ZIE VERDER EVENTUEEL IAATSTE BERICHTEN. Juist in overgangs-jas- sen zijn er nu van die echte sportieve en toch zeer chique modellen, die U zoo uitstekend zouden kleden. Royale fijne tweed-jassen (met of zonder ceintuur). Die moet U beslist vóór alles eens komen zien. Bovendien is iedere jas volkomen waterdicht. Prijzen welke U graag voor een aparte jas wil besteden 19.75, 23.50, 35.75, 29.75. Herenmodehuis Walstraat32 groet. Van de O.L. Vrouwekerk te Vlissin- gen wappert de nationale vl'ag met pause lijken wimpel. Radiorede van Z. H. Paus Pius XII. Vanmiddag te negen minuten over twaalf (Italiaanschen tijd) sprak Z.H. Paus Pius XH zijn eerste boodschap tot het geheele Katholieke volk uit voor de radio. De Heilige Vader sprak vier en een halve minuut, waarna hij zijn zegen gaf. Hij hield een hartstochtelijk pleidooi voor den vrede tusschen alle landen, alsmede rechtvaar digheid, liefde en eensgezindheid. Hij bad, zei hij, dat alle volken mogen komen tot welvaart en vooruitgang in de beschaving. De Paus sprak met een heldere, duidelijke stem. Na den Pauselijken zegen werd een korte Latijnsche hymne gezongen. EEN BESCHEIDEN JUBILARIS. Wij zullen den meesten onzer lezers niet meer behoeven te vertellen wie boven staande figuur is. Wat zij echter niet zullen weten, is het feit dat het gisteren 25 jaar geleden was dat de heer A. O. F. W. C. Gasinjet hier ter stede tot Commissaris van Politie werd benoemd. De heer Gasinjet houdt er niet van, ge huldigd te worden en daarom heeft hij ge poogd den dag van zijn jubileum ono_pval-

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1